De Gaulle zal persoonlijk Frankrijk het ja-woord vragen Botsing doodt politieman Vclll gij Koninklijke/Shell zet unstige tendens zich in derde kwartaal voort ENGELAND MEENT: BONN MOET AMERIKA HELPEN Buitenspel-positie dreigt voor Nederlandse handel KONINKLIJKE OLIE ZAKTE VAN 38ste NAAR 69ste PLAATS BIJ DE FUNDS LAATSTEC?) ROMANOF GESTORVEN Winst over negen maanden 2hoger Askenase speelde groot repertoire POLITIE-AUTO TEGEN BOOM Willem de Zwijgerraam Philco passeert dividend Duitse industriële produktie op nieuw hoogtepunt Alleen Philips lager VAST VOOR OLIES Over een breed front een vaste tendens Directie Ned. Bank van Suid-xAfrika: ZUID- 4FRIKA MOET MEER OP EIGEN KRACHTEN STEUNEN Koersfluctuaties van deze week Londense vrachtenmarkt ACTIEVE OBLIGATIËN ACTIEVE AANDELEN J aarbeurs gebouwen 6 procent Amerikaanse dividenden MARKTBERICHTEN Zaterdag 26 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 10 Van onze correspondent .den om zowel de Fransen als de Alge- ARIJS. Het is vrijwel zeker, dat rijnen er toe te bewegen zijn plannen te - - accepteren. In dit verband heeft hij zich Pde Gaulle aan het eind van het jaar een rede zal uitspreken, die zal worden uitgezonden door de radio en de televisie, waarin hij niet alleen de redenen zal uiteenzetten waarom hij het Franse volk heeft wil len raadplegen, maar ook het volk wil vragen het referendum met „ja" te beantwoorden. Het is geen geheim meer in Frankrijk, dat de generaal zelf de campagne wil lei- TORONTO (AP). Olga, de Rus sische keizerlijke groothertogin en ver moedelijk de laatste van de Russische tsarendynastie de Romanofs, is gister avond in de Canadese stad Toronto op 78-jarige leeftijd overleden. Olga was de dochter van de voorlaatste tsaar, Alexander III, en een zuster van tsaar Nicolaas II, die in juli 1918 met zijn gezin in een kelder bij Jekaterinenburg door de bolsjewieken werd vermoord. In 1948 was de groothertogin met haar echtgenoot, Nikolaj Koelikofski, naar Canada geëmigreerd. Met deze voorma lige kolonel, die in 1958 overleed, was groothertogin Olga verscheidene malen uit de handen van de bolsjewisten aan de dood ontsnapt. Redding Het huwelijk met kolonel Koelikofski was haar tweede. Zij had deze vriend van haar broer, groothertog Michael, in 1901 bij een parade ontmoet en was op slag verliefd op hem geworden. Maar het paar moest dertien jaar wachten voor Olga's eerste huwelijk met een bejaarde Duitse hertog in opdracht van de familie gesloten ontbonden kon wor den. Op hun vlucht voor de communisten werd het tweetal bij Sebastopol gegrepen. Zij zouden vermoord zijn als er niet te lang over was gekibbeld wie de executie mocht verrichten. Duitse troepen bevrijd den hen ten slotte uit een gevangenis op de Krim. Anastasia Het kelderbloedbad van Jekaterinen burg heeft Olga haar leven lang achter volgd. Minstens drie vrouwen hebben herhaaldelijk verklaard Anastasia, de jongste tsarendochter, te zijn die aan de executie zou zijn ontsnapt. Olga, als be heerster ook van het omvangrijke fami lievermogen, heeft deze aanspraken steeds afgewezen. Alleen de nu in het Zwarte Woud levende ziekelijke oude vrouw Anna Anderson, die al bijna dertig jaar strijd voert voor een gerechtelijke er kenning dat zij Anastasia is, is het in de laatste tijd gelukt enige juridische suc cessen te boeken: een anthropoloog en een grafoloog hebben voor de rechtbank categorisch verklaard in haar identiteit te geloven. ten aanzien van minister-president De- bré laten ontvallen dat hij er geen prijs Dp stelt dat het Algerijnse plan een on derwerp wordt van een debat in de ka mer, omdat dit debat de kiezers even tueel zou kunnen beïnvloeden. In verband met deze actie is het niet te verwachten, dat hij zijn tweede ob ject, een reconstructie van het zittende ministerie, vóór het referendum ter hand zal nemen. Het is zeer goed mogelijk, dat Guillaumat, de minister van atoom energie, die het departement van onder wijs ad interim beheert, dit ministerie definitief krijgt toegewezen. Joxe's taak De nieuwe minister van staat, belast met de Algerijnse zaken, Louis Joxe, zal zaterdag of zondag naar Algerije ver trekken met een drieledig doel: 1. een reorganisatie van de administra tieve diensten, nodig geworden door de vervanging van de ,,hoge commissaris" door een ..algemeen gedelegeerde", maar tevens om verschoond te blijven van de zelfde verrassing, waarvan Delouvrier het slachtoffer is geworden met het ont slag van Jacomet; 2. aan de burgerlijke autoriteiten en aan het leger duidelijk te maken, dat het bestuursapparaat van Algerije voortaan in Parijs zetelt en niet meer in Algiers, 3. een rapport op te stellen voor ge neraal de Gaulle aan de hand waarvan deze zal beslissen of hij rond 10 decem ber naar Algerije zal gaan of niet. Door deze reis van minister Joxe is inmiddels wel komen vast te staan dat minister-president Debré is ontheven van alle verantwoordelijkheid inzake de Al gerijnse politiek, die generaal de Gaulle voor zichzelf, voor minister Joxe en voor de algemeen gedelegeerde Marin gere serveerd heeft. Met spanning wordt intussen in Parijs (trouwens ook in Frankrijk en in Algerije) de tekst tegemoet gezien van het komende referendum. Men vraagt zich af of er twee vragen gesteld zullen worden, die elk een antwoord verlangen, zodat de theoreti sche mogelijkheid bestaat dat het ene voorstel wordt aangenomen en het andere verworpen, of zullen beide kwesties in één vraag worden gesteld zodat er slechts één antwoord mogelijk is? Vermoedelijk zal het laatste gebeuren. Immers tegen het zelfbeschikkingsrecht van Algerije bestaat vrijwel geen opposi tie (zelfs de communisten zijn er voor1). Maar tegen de instelling van een „voor lopige Algerijnse regering" is de oppositie zelfs sterk. Door beide vragen aaneen te koppelen zou de Gaulle de oppositie voor een goed deel kunnen breken, daar de meerderheid van de Fransen de Algerijn se oorlog meer dan beu is. Liever dan in de oppositie te gaan en daardoor de kans te lopen dat het totale plan verwor pen wordt en de oorlog dus zal voort duren, zullen de Fransen zich wel twee keer bedenken voordat zij met „neen" antwoorden. Beide vragen zouden tech nisch gemakkelijk tot één vraag kunnen worden samengevat, omdat de beide kwesties in het zelfde wetsvoorstel kunnen worden opgenomen. Jachtig Intussen is aan de bepaling van de datum een moeilijkheid verbonden, die reeds een onderwerp van bespreking in de ministerraad heeft uitgemaakt. Gene raal de Gaulle wil het referendum per se op 8 januari houden. Verscheidene minis ters hebben hiertegen geopponeerd, om dat op de zelfde datum.... het jacht seizoen wordt gesloten. Vele jagers, zo menen zei, zullen van die dag willen pro fiteren om hun laatste kogels te verschie ten, waardoor het aantal kiezers onnodig gereduceerd wordt. Thans wordt inder daad overwogen om, indien het referen dum op 8 januari wordt vastgesteld, het jachtseizoen pas op 15 januari te sluiten. Misschien verdient het aanbeveling hier over eerst een referendum onder de hazen en konijnen te houden! DEN HAAG. De Koninklijke/ Shell Groep heeft over de eerste negen maanden een nettowinst ge boekt van 129.064.000 tegen vorig jaar 126.858.000. De winst over het derde kwartaal bedroeg 44.108.000 (v.j. 39.765.000). In het derde kwar taal werden interimdividenden over 1960 ten bedrage van 26.050.000 aan de moedermaatschappijen uitgekeerd. Zoals hekend verhouden de belangen van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Mij. en The Shell Trans port and Trading Company in de Groep als 60 40. De winst per aandeel bij de Konink lijke bedroeg ƒ11,16 (v.j. ƒ10,97) of 2,94 (v.j. 2,89) over negen maan den en ƒ3,81 (v.j. ƒ3,44) of 1 (v.j. $0,91) over het derde kwartaal. Op 30 september waren 73.839.408 aan delen van 20 geplaatst. De resultaten over de eerste negen maanden van dit jaar zijn als volgt samen gesteld: Opbrengst verkopen en andere bedrijfsinkomsten Omzetbelasting, accijnzen en dergelijke heffingen Dividenden en andere inkomsten Van onze correspondent LONDEN Ook de Britse regering is van mening dat West-Duitsland iets moet doen teneinde de Amerikaanse moeilijk heden op financieel gebied te verlichten. Dat was de indruk gisteravond in Lon den. na urenlange besprekingen tussen de Amerikaanse minister van financiën, Anderson, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Dillon en leden van het Britse kabinet. Zoals al werd verwacht hebben de Amerikaanse onder handelaars niet aangedrongen op grotere financiële bijdragen voor de Navo van de zijde van Groot-Britannië. Minister Anderson en de heer Dillon gaven de Britse ministers een uitvoerig overzicht van de mislukte besprekingen die zij zojuist in Bonn hebben gevoerd. Zij vonden bij de Britten, zo verluidde althans, een willig oor wat hun kritiek op de Westduitse regering betreft. Ook in Londen meent men dat de Duitsers met hun aanzienlijke goudreserves en hun grote overschot op de betalings balans maatregelen kunnen nemen om de Verenigde Staten te helpen. ,,Wij niet" Selwyn Lloyd, de Britse minister van financiën, bracht de Amerikaanse onder handelaars met klem onder ogen dat er van Engeland niets meer verwacht kan worden dan het nu al doet op financieel gebied. Ook Groot-Britannië worstelt met een tekort op de betalingsbalans. Dit vooral als gevolg van zeer grote uitgaven voor de defensie en voor hulpverlening aan onderontwikkelde landen. Behalve Amerika, aldus Selwyn Lloyd, is er geen land dat zoveel bijdraagt voor de ge meenschappelijke inspanningen tegen het communisme als Engeland. Meer gasten Behalve met minister Lloyd voerden minister Anderson en Douglas Dillon gisteren besprekingen met Edward Heath, de Britse minister die verant woordelijk is voor Europese zaken, lord Home en Reginald Maudling. respectieve lijk minister van buitenlandse zaken en van handel. Ook de gouverneur van de Bank van Engeland woonde het over leg bij. Premier Macmillan ontving gisteravond twee andere belangrijke Amerikanen: senator Lyndon Johnson, de toekomstige vice-president der Verenigde Staten en William Fullbright, eveneens lid van de Amerikaanse Senaat, die naar men aan neemt een belangrijke post zal bekleden in de regering-Kennedy. Aangezien Johnson nog niet met rege ringsverantwoordelijkheid bekleed is, waren er van hem geen belangrijke ver klaringen te verwachten; dat maakte hij duidelijk bij zijn aankomst in Londen vanuit Parijs. Intussen werd gisteravond uit Wash ington bericht dat de goudreserves van de Verenigde Staten het laagste punt hebben bereikt sinds 21 jaar. DEN HAAG Ook al besloot de pianist Stefan Askenase zijn recital gis teren in Diligentia met Chopin, hij waag de zich ook aan andere componisten. Wagen is eigenlijk misplaatst, want As kenase beheerst een uitgebreid reper toire. maar „men" verwacht nu eenmaal Chopin van hem te horen. Van de vier korte sonates van Scar latti. waarmede hij begon, geniet slechts die in B dur no. 33 van de Longo-editie bekendheid. Zoals Askenase ze speelde, rustig en regelmatig en toch geestig en boeiend in hun onverwachte wendingen, zo heeft hij zich de verdere avond ge handhaafd in Mozart's variaties KV 265, waarvan hij de tweede herhalingen kon- sekwent weg liet en in Beethoven's sonate opus 27 no. 1. Na de pauze kwam hij zo waar met de sonate opus 1 van Alban Berg, in wezen een romantisch werk en als zo danig zeer dichterlijk vertolkt. Wat bij Chopin ditmaal bijzonder trof. was As- kenase's rust. niet alleen in de E dur nocturne, maar ook in twee Mazurka's en drie walsen, waardoor zijn Rubato spontaan klonk zonder routine, hetgeen voor een pianist, die zo vaak Chopin moet spelen, toch wel zeer pleit. Met niet minder dan drie toegiften (Smetana, Mendelssohn en Schubert) dankte hij voor de bijval van zijn talrijk publiek. De Witte DEN HAAG. Dat de handels- zowel als de betalingsbalans enige tijd geen ernstige problemen oplevert, kan ge makkelijk de illusie scheppen, dat het nu voortaan wel mooi weer zal blijven. Daarin schuilt een groot gevaar, daar de zorg voer handhaving en versterking van onze nationale concurrentiepositie ca. 40 pet. van ons nationaal produktie (ongeacht dienstverlening) wordt, geëx- oorteerd erdoor zou kunnen worden verzwakt. Dit zegt het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het bui tenland in haar overzicht over het der de kwartaal. De kans bestaat dat te wei nig aandacht wordt geschonken aan het kostenvraagstuk. Grote landen, die veel- dat hen op de internationale markten moeilijkheden veroorzaakt. Buitenspel Een klein land als Nederland met nauwelijks één bedrijfstak, die niet in sterke mate mede afhankelijk is van de uitvoermogelijkheden, die er voor bet Nederlandse produkt bestaan, mag zich op straffe van ernstige binnenlandse enonomische moeilijkheden, nooit in zulk een buitenspel-positie begeven. Ook plaatst men zich buitenspel, wan neer men niet kan meedoen in de con currentiestrijd met buitenlandse expor- AMSTERDAM, 25 nov. Londen 10.61 10.62; Montreal 3.86^—3.86,'e; Brussel 7.59% 7.60'.,; Stockholm 72.98—73.03: Milaan 60.82'260.8712Oslo 52.97%—53.02%: Lissa- - - - a213%-miV4L A.RU 4«_^72 445i# weieens gedurende een wat langere tijdtweede gevaar van de huidige „mooi-.-- 47o%), K.L.M. 98 2U 97,70 98,20), zürich 87.63%—87.68%; Kopenhagen 54.79— veroorloven een kostenpeil te bezitten I weer situatie". I Hoogovens 82o% 844% (onv.). '54.84; Wenen 14.52—14.53. al een naar verhouding geringe export teurs op het gebied van het verlenen hebben en daarentegen een zeer grote van kredietfaciliteiten aan de afnemers, binnenlandse markt, kunnen zich nog Hier ligt, aldus het Centraal Orgaan, het Van een onzer verslaggevers BODEGRAVEN Bij een botsing van een patrouillewagen van de rijkspolitie tegen een boom is gistermiddag om kwart over twee op de rijksweg LeidenBode graven, halverwege Zwammerdam de opperwachtmeester van de verkeers- groep Leiden G. Oosterbroek op slag gedood. Hij zat in de patrouillewagen naast de bestuurder, de wachtmeester eerste klas J. A. van Westerop, die vrij ernstig gewond in het ziekenhuis te Gouda is opgenomen. Hij heeft nog geen verklaring kunnen afleggen. Uit de sporen en beschadigingen is af geleid. dat de auto met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer per uur tegen de boom is gereden. De patrouillewagen, bemand door twee zeer geroutineerde politiemannen van de verkeersgroep Leiden, is door tot nu toe onbekende oorzaak blijkens de wielsporen enkele decimeters van de weg geraakt. Op de harde berm botste de wagen te gen een stel lege melkbussen, waarna DELFT. In het bijzijn van Koningin Juliana is gistermiddag in de Oude Kerk te Delft het door de glazenier Joep Ni colas gebrandschilderde Willem de Zwij ger-raam overgedragen. Het raam heeft een plaats gekregen in de westelijke gevel van de noorderzij beuk, recht tegenover de plaats waar Wilem de Zwijger heeft geleefd en ge werkt. Het is een schenking van me vrouw A. H. E. M. Philips-de Jongh uit Eindhoven, die na het welkomstwoord van dr. ir. P. Dingemans, de voorzitter van het college van kerkvoogden, het raam aan de kerkvoogdij overdroeg. Ook de glazenier zelf was bij de plech tigheid aanwezig. PHILADELPHIA (Reuter) Philco Corporation zal in tegenstelling tot vorig jaar. toen op dit tijdstip S 0,25 werd betaald geen dividend uitke ren. De uitkering van vorig jaar was de enige van 1959. De nettowinst over de eerste negen maanden kwam uit op 2,1 (v.j. 4,4) miljoen of 0,45 1) per aandeel. BONN (DPA) De industriële pro duktie in West-Duitsland heeft in okto ber een nieuw hoogtepunt bereikt. Voor al de produktie van de kapitaalgoederen- industrie en die in de industrie voor voedings- en genotmiddelen nam sterker toe dan de laatste jaren gemiddeld om deze tijd van het jaar. Het indexcijfer van de produktie, dat gebaseerd is op 1936 is 100, steeg van september tot oktober met 3.6 pet tot 291. Het totale produktieniveau lag in oktober 8 pet hoger dan in oktober 1959. Ned. fondsen in New York (Meeged. door firma Hentz Co.) Kon. Olie 33% 34 (woensdag 32% 32%), Unilever 2100 2115 (2090 2110), Philips 3210 3225 (3215 3235), A.K.U. 59 - 62% (59 63). K.L.M. 26 (25% 26). Hoogovens 218% 223% (onv.). Deze koersen komen overeen met no teringen in Amsterdam van Kon. Olie 127,90 128.40 (woensdag 123.60 124 10). Unilever 792% - 798% (789 796%), P hip os 1211% 1217% hij tegen de 25 meter verderop staande boom is gebotst. Vermoed wordt dat de bestuurder in de fatale schriksecon- de, toen hij opeens omringd was door lawaai van metaal, geen gelegenheid heeft gehad de wagen terug naar de weg te sturen. De districtscommandant te Leiden, majoor Van der Meulen, leidt het onder zoek. Vanwege de objectiviteit wordt het onderzoek van de auto verricht door de technische dienst van de verkeersgroep Den Haag. Dit fatale ongeluk heeft de districts commandant te Leiden aanleiding gege ven zich tot de algemeen inspecteur van het korps der rijkspolitie te richten met het verzoek alle wagens van de rijks politie te laten uitrusten met veiligheids gordels. Avondkoersen Kon. Olie 126,50—128Philips 1214—1217 sloot op 127,70 sloot op 1215 Unilever 796—797 sloot op 7961 Olies, vergeleken met het slot van de mid- Olies. vergeleken met het slot van de mid- dagbeurs, 1,10 of 5% punt hoger. De rest van de genoteerde fondsen, slechts Philips cn Unilever, was onveranderd. De omzet was minimaal. Afschrijvingen Interest leningen lange termijn Belastingen naar de winst Aandeel van derden Nettoresultaten Minder in kas De kapitaaluitgaven en opsporings kosten hebben in de eerste negen maan den £303,8 (v.j. 309.8) miljoen belo pen. De kasmiddelen en kortlopende be leggingen zijn per 30 september terug gelopen tot 398,8 (v.j. 465,9) mil joen. De leningen op lange termijn zijn gestegen tot 178,9 (v.j. £157,8) mil joen. De brutoproduktie van ruwe olie en gasbenzine beliep 2,55 (v.j. 2.46) miljoen barrels per dag. De nettoproduktie steeg tot 2,30 (v.j. 2,20) miljoen barrels per dag. De verwerkte hoeveelheid ruwe olie steeg tot 2,50 (v.j. 2,37)- miljoen barrels en de verkochte hoeveelheid ruwe olie en olieproducten tot 2,62 (v.j. 2,46) miljoen barrels. (Afhankelijk van het soortelijk gewicht der ruwe olie komt een barrel per dag overeen met 50 tot 55 ton per jaar. Niet indrukwekkend Uit de cijfers blijkt, dat de tendens bij de Koninklijke stijgende is. Moge het winstcijfer over de eerste negen maan den, vergeleken met dat van vorig jaar niet indrukwekkend zijn een stijging van bijna 2% belangrijk daarentegen is dat het derde kwartaal de stijgende lijn heeft voortgezet en niet de daling heeft vertoond van het derde kwartaal van 1959. Daarom ook was de netto- Toenemende kooporders, die werden toe geschreven aan dekking tegen inflatie, stelde vrijdag de beurs in staat, het herstel van de vorige beursdag derhalve van. woens dag enigszins uit te breiden. Zulks on danks enige weinig bemoedigende berichten uit het bedrijfsleven, zoals de bekendmaking dat de kosten van levensonderhoud in ok tober met 0,4 pet. tot een nieuw en absoluut hoogterecord zijn gestegen. Onder leiding van geselecteerde industrie fondsen vooral in de sectoren levens middelen, staal, communicatie en vrije tijds besteding kon zich een kleine meerderheid aan fractionele koersverbeteringen ontwik kelen. Daartegenover gaven rubber- en triplex- aandelen koersverliezen van ruim 1 p. te zien. Firestone heeft nl. voor personenautobanden prijsverlagingen tot 4 afgekondigd en enige triplexfabrieken hebben verdere produktie- beperkingen bekendgemaakt. Hoewel er in het verdere beloop ook achterblijvers waren, nam de vraag verder toe, vooral naar geselecteerde auto-, elek tronische-, chemische- en staalaandelen. Dientengevolge werden eerder behaalde koersverbeteringen iets uitgebreid en thans was de tendens onregelmatig hoger, met koerswinsten tot 1 p. of meer. American Motors kon op de verwachting van een dividendverhoging ruim 1 p. in koers verbeteren. Doch American Viscose, 'ofschoon boven het laagste niveau van de dag noterend, moest op de ontkenning van de directie dat een liquidatie wordt over wogen, nochtans 3 p. in koers prijsgeven. Laatbeurs kwamen nieuwe kooporders op zetten die de koersen tot een nieuw hoogte punt voor deze dag opdreven. Over een breed front overheersten thans koerswinsten die over het algemeen tot 2 p. liepen. I.B.M. had per saldo een winst van 4% p. behaald, Du Pont van 3% p. en Brunswick van 3 p. Koersstijgingen van ruim 2 p. kwa men o.a. voor bij Heinz. Revlon, Am. Ma chine and Foundry. Vendo en Universal Match. Daarentegen had American Viscose per saldo 3% p. verloren en noteerde Philco P. lager. Hoewel de beurs een kleinigheid onder het beste peil van de dag sloot, heeft het koers- niveau de grootste stijging sinds twee we ken te zien gegeven. Tegenover de 39 nieuwe hoogterecords on der de gestegen aandelen stonden 22 nieuwe laagterecords onder de gedaalde fondsen. De beurs sloot in vaste stemming. AMSTERDAM De gebeurtenissen in Afrika hebben het vertrouwen overzeee in dit werelddeel ernstig ondermijnd. Buitenlandse beleggers hebben dienten gevolge in stijgende mate tegenzin ver toond om hun financiële belangen in A- frika uit te breiden of zelfs te handha- 21/11 22/11 23/11 24/11 25/11 Kon. Olie 124,30 124 122.90 126,30 126,60 Jnilever 802% 794% 791 797 U 796 Philips 1219 1213 1205 1215% 1215 A.K.U. 470% 463 459 464% 462 Hoogovens 852 851 834 835% 830 A Heijn 425 424 415 405 411 Bijenkorf 845 840 820 826 829% Kon. Gist 420 415 405 410 403 Heinekon 650 64Q 630 631 626 Kon. Zout 1084 1081 1042 1075 1060 Letterg 415 420 427 435 440 Pap. Gld. 662 675 688 692 690 Stokvis 277 273 269 266 267 Th. Dr. 739 720 715 715 718 S. de Wit 345 345 3?0 308 310% LONDEN Reuter) Op de Londense vrachtenmarkt werden gedaan: zwaar graan van Northern range naar Engeland, maar details ontbraken, kopra van de Philippijnen naar Antwerpen-Hamburg tegen 0,18 per kub. voet f.i.o., dec. en meel van Antwerpen- Hamburg naar Port Sudan tegen 38 sh. f.i.o., dec.-jan. Fen motorschip van 9.525 ton dead weight werd gecharterd, oplevering Savona voor reizen naar Indonesië tegen 21/6 per ton per maand. imsterdamse wisselmarkt ven. Dit constateert de directie van de Nederlandse Bank van Suid-Afrika be perkt, de dochterinstelling van de Ne derlandse Overzee Bank. in haar ver slag over het boekjaar 1959-'60. Europa zelf is een zeer aantrekke lijk gebied voor nieuwe beleggingen ge worden. met gevolg dat aldaar minder kapitaal beschikbaar is. In 1959 heb ben buitenlandse beleggers voor nettto 20 miljoen aan Zuidafrikaanse effec ten verkocht. De onlusten in de Unie van eind maart 1960 hebben een nieuwe vlaag van overzeese verkopen van Zuidafrikaanse aandelen veroorzaakt. De aandelenkoersen zijn daardoor aanzienlijk gedaald. De goud- en devie zenreserve van de Unie bleef afnemen en bereikte eind september haar laag ste stand sinds oktober 1958, namelijk 96,5 miljoen. Toch hebben de moeilijke omstandig heden in 1960 geen algemene opmerke lijke vermindering van de economische bedrijvigheid veroorzaakt. Er zijn ech ter aanduidingen dat het economische herstel, zoals dit in de tweede helft van 1959 is begonnen, in de afgelopen maan den is verminderd, aldus de directie. In sterkere mate dan tot dusver zal de Unie moeten steunen op binnenlandse hulp bronnen om in haar financiële behoefte te voorzien. Voorts zal op doelmatiger wijze gebruik moeten worden gemaakt van plaatselijke vakkundigheid en ar beid, indien het aantal immigranten naai de Unie onvoldoende blijkt. De bank heeft zeker geen ongunstig jaar achter de rug. De inkomsten uit rente en commissie zijn geslegen en de uitgaven zijn minder toegenomen dan vorig jaar. De bank sloot het boekjaar 1959-fiO af met een winst van 456.930 (v. j. 403.496). Hiervan wordt 150.000 (v. j. 100.000) aan de reserve toege voegd. Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van 8)t procent. 'D3N qnia -leqjaoj) ap uagaj pfurspsM uaa uaSaui -ÜN SJ UebC 8I-9D uieajpSnar spuepap )8M ipads jaqiuiaAou gg ÈepsutQ 0 sj-HVNaaaia 1960 1959 (in duizenden 2.002.769 1.918.684 540.215 501.640 1.462.554 1.417.044 17.816 18.268 1.480.370 1.435.312 1.084.225 1.033.062 141.469 140.812 6.232 5.766 106,322 115.228 13.058 13.586 129.064 126.858 kwartaal 1960 10% ho- ger dan die van vorig jaar. De resul taten per kwartaal geven het volgende beeld: Nettowinst 1960 1959 (in duizenden le kwartaal 41.781 39.620 2e kwartaal 43.175 47.473 3e kwartaal 44.108 39.765 Vergeleken met de Amerikaanse con currenten zijn de resultaten over de eerste negen maanden van de Konink lijke/Shell evenmin indrukwekkend. Bij een winststijging van de Koninklijke van ca. 2% boekten Gulf Oil in deze periode een winststijging van 10%, So- cony van 10%, Standard Oil New Jersey van 4%, Sun Oil van 314%, Texaco van 4',i% en Tidewater van 15%. Staatsleningen Nederland: VJL le tape l.gen.t. 58 1000 4% 101 101* 59 1000 4% 101 101* 60 1000 4% 101% 101% ld 11 101% 101% 59 1 1000 4% 99 At 99% 60 1000 4% #8%-%t mi-v* 53 i 1000 33/* 95% 95% 47 t 1000 3% 94,V-% 94A-% 51 1 1000 3%.. 96%§ 96% 53 f 1000 3% 95% 95% 56 f 1000 3% 95% 95% 48 1000 3%.. 89% 89% Belegg C 3%. 93* 92% 50 1000 3%.. 89 89% 54 f 1000 3%.. 90,'g 90% 551 1000 3%. ooê, 90% ld. II 93 93 Gb. 1000 3. 69% 89% 37 1000 3 91% 91% 46 Gb f 1900 3 92% 92 47$ 1000 3 88 88 98%* ïnv.cert. 3 98&-%t 96%*-%t N 1962-'64 3. 991'«-17« Gb. 1000 2% 59% 59% N.I. 37A 3 931? 93% Banken Woningbouw*» ':109H 1091? B N G 58' 9 H 100& 4100 B.N.G. 59 4% 100% 100 B.N.G 60 4% 100A r- 100 Cult.H.en I.Bk Nat. H. Bk. A Ned.H.M.) 250 A'dam Rubb. H.V.A. Ver Senemb. Mij 1 Banken V.K.. le tape 28% 227 Cultures 112%+ 147%*-% 540 113*-% l.gen.t. 28% 228 297 113 147% 537 Handel, industrie, diversen Alg.Kunstz U 464*-% 462*-2% 461%-2 B.&Jrg. 250 285% 285% v.Berkels Pat, 340 342 CaJvéOlief.C. 789* 785% DeliMijCert.f 174.90 175T Fokker N. VI. 466 469* Ford Auto A 558 545t Gelder Zn. A. 330 329 K.N Hoogov. 835% 829-30 Muller Co.. 421 424 N, Kabelf. A. 621 627 Pbil.Gï GB A iai2%*-5% 1215*-18% 1211*-15 id. Cum pr 330 330 Unilever 796%-7% 797*-8 796 Wilton Fijen. 209 208 ld. n.r.c. 209 208 Mijnbouw en Petroleum Billit. Mij. (2) 431% 427X Dordts Petr.A 589% 592 DordtsPetr.pr 589% 591% Kon.Ptr. 20 128.50 129.10 Kon. Ptr.5è20 126.40-126.50 126.80 KonPtr50ü20J 125.60-126.30 126,5-7,5t 126.2*~6.6 Moeara En A. 1160* 1160 Moeara EIWb. 1850 1851.50 MoearaE4Wbf 1802.50 Scheepvaart en luchtvaart Hoil.-Am Lijn 141% 143*-4f 143% K. Java-Ch.P 155 ld. n. roy.c. 15$ 153% K.L.M f 98.70 99.50 KNSMNïtB 387% 189*-9%t 189%-9% KonPaketvrt. 137 137 NederlandMij 166 168% NieveltGoudr. 143% 143% Ommeren 307 308 K.Rott.Lloyd 150* N.Scheepv.U 147%-8t 148*-8%t 148% <o UTRECHT. De Mij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen heeft over 1959 een winst geboekt van 61.572 (v.j. 65.639), waaruit een onveranderd divi dend van 6 pet. op de gewone en prefe rente aandelen wordt uitgekeerd. De Koninklijke Vereniging tot het hou den van Jaarbeurzen in Nederland boek te over 1959 een winst van 23.258 (v.j. 36.230). Canadian Breweries kwartaal $0,42%. betaalbaar 2 januari. Dit is een verhoging met $0,02%. Television Electr. Fund uit kapitaal winst $0.32, uit inkomsten $0.05 tverbeterde opgave). Am. Tel. Tel. kwartaal $0.82%, betaalbaar 10 januari. Cont. Oil kwartaal $0.40 -f $0,10 extra, betaalbaar 9 december Vorig jaar werd ook 0.10 extra betaaia. Automatic Canteen kwartaal $0.15, betaalbaar 3 januari. C.ties Service kwartaal $0,60, betaal baar 16 december. Eastman Kodak kwartaal $0.50 -f $0.25 extra, betaalbaar 3 januari. In vorige kwar talen werd $0 45 betaald, nadat in januari het dividend met 0.08 was verhoogd. Dit jaar wordt nu in totaal f 2,10 betaald tegen 1,80 in 1959. DordtP.Aenpx Kon.N.Pt.Mij Stockdividenden 59.40 2.54 - DE NETTOWINST van de Imperial Bank of Canada bedroeg in het boekjaar per 31 oktober 4.1 (v. j. 3,7) miljoen of 3,08 2,75) per aandeel. ALUMINIUM LTD. verdiende in de eerste negen maanden 31.955.000 (v. j. 15.236.000) of 1,05 0,50) per aandeel. Het totale dividend bedraagt dit jaar 0,70 (v. j. 0,55). VEE LEEUWARDEN. 25 nov. Stieren 3—3.45 p. kg sl. gew., vette koeien 2.102.90, gus te koeien 5.60—8.10, melk- en kalfkoeien 700 —1100, extra 1150, pinken 450—600, enterfok- stiertjes 590—790, graskaifstiertjes 2.70—3— 3.20, extra p. kg sl. gew., vette kalv. 2.50— 2.80, extra 3 p. kg lev. gew., graskalv. 2.40— 3.70, zware 4.20 p. st., nucht. kalv. 30—44 48, fok- en mestkalv. 58—78, slachtschapen 2 40—2.90 p. kg geschat sl. gew., vette en weidelamm. 45—66 p. st., slacht- en zuig- lamm. 3.30—3.70—3.90 p. kg geschat sl. gew., lok- en melkschapen 88118 p. st., vette var kens 1.44—1.65, per kg lev. gew., slachtvlees- biggen 1.661.80, zouters 1.651.68. biggen 20 30 p. at., zware 4448, lopers 5063, dracht, zeugen 240—300, bokken en geiten 1.90 —2.10, fok- en melkgeiten 20—54, werkpaar den 6751Ö50, slaehtpaarden 2.152.35 p kg geschat sl. gew., veulens 2.152.35, oudere slaehtpaarden 1.501.65. ZWOLLE, 25 nov. Neurende en vers- gek. koeien 8801220, neurende vaarzen 840 —950, neurende pinken 840—950, slachtkoeien en vaarzen 935—1150, gustekoeien 725—825, gustevaarzen 630—810, gustepinken 535—630, graskalv. 360475, nucht. kalv. voor mest 75—200, geiten 20—50, vette schapen 85—125, drachtige varkens 290—350, slachtvarkens 250 —350, schrammen 72.50—92.50, biggen 52.50— 70, vette stieren 380470. GROENTEN EN FRUIT KAPELLE, 25 nov. Jonathan I 70-75 33, I 65-70 31, I 60-65 18, II 80-85 21, II 75-80 24, II 70-7£ 25,40, II 65-70 23.40, II 60-65 15.80—16.20, lid 5, III grof 11.30—12.20, III fijn 5, minder gekleurd II 70-75 16, II 65-70 34, II 60-65 5, lid 9, III grof 15, Goudreinet- te 85-95 27, I 75-85 23—24. I 65-75 16, II 85-95 21. II 75-85 19—20. II 65-75 13—14, lid 7%, III grof 16, III fijn 7, geel I 85-95 34, I 75-85 29, 65-75 19—20, lid 10, Lom bard Calville I 70-80 25. I 60-70 17, II 70-80 17, II 60-70 15, lid 6%8, Rode Goudrei- nette I 85-95 37 I 75-85 31 I 65-75 22 Cox Orange Pippin I 65-70 43—58, I 60-65 34—46, I 55-60 40, II 55-60 18, III grof 20. III fijn 13, Zoete Armgaard I 55 45—54, Zoete Cam pagne II 60-70 30, I 70-80 32. I 60-70 32. Zoe te Winterkroon I 55 32, Golden Delicious I .85-90 42. I 80-85 4144, I 75-80 4448, I 70- II „rt4&~48, 1 65-70 38—43, I 60-65 30—32, II 85-90 38, II 80-85 34—41, IJ 75-80 36—42r- II 70-75 34—41, II 65-70 29—37, II 60-65 24—29, lid 11= in grof 22—29 III fijn 12—17 Wins ton I 60 20, kroetappelen 3—5, Comtesse de Pans II 85-75- 24, II 65-75 21, II 55-65 18—21, ï1®-7^'»,111 grof n- 111 fiJn 6%> st Remy I 85-95 9%. I 75-85 11—12, 65-75 11, II 85- ??T 10' Fn,75-85 n—12> 11 65-75 ll' IId 7%. ui grof 9%, III fijn doordraai. Gieser Wil- de™a" II 70-80 29, I 60-70 27—28, I 50-60 18, 6?;70 24~25' 11 30-60 15-16, III grof 16-1 tLt.12' Doyenne du Cornice I 80-85 2' id1 70-75 80' 1 65-70 75- 111 Srot n l »Jn„49' verPakt fruit: Lombard Cal- vd? I 70"75 28—29, aardappelen II 6%—11, pre* 1016, rode kt)o1 5—8%, wit- -15~44' bloemkool 21. BARENDRECHT 25 nov. Andijvie 57 84 boerekool 12—16 rode kool 4—16 sav 7!2 selderij 8—16 spruiten A I 31— 43 B I 21—30 Cl 15 Dl 40—55 A II 22— 37 uien 5—14 witlof A II 66—82 B II 56— ?n £°of ?nraiü\e Pippin A 61—82 B 33— ÏT? Glom v- Holland A 26—31 B vi15—20 Goudreinette A 25—30 B 16—21 Jonathan A 31—32 B 21 C 16 Lax- tons Superb A 29—31 B 22. Golden Deli- A 51~54- Doyenne du Cornice A 83— 92 B 89—91 C 87. Comtesse de Paris A 24—34 B 18—31 C 15—17. NAALDWIJK, 25 nov. Tomaten combi natie 2A 5.10-5.30, B 4.70, C 4, CC 1.50, comb. 3A L65, B 1.65, C 1.20 per 6 kg, sla A 13% nr. iai 8Zr*2'. 7% per krop. spinazie A 7™ 73—75, snijbonen 1.80, alicanten 1.90—2.15, andijvie 42—64, prei 10—17, witlof 76, spruiten 2036, rode kool 15, boerekool 15 per kg. bloemkool 13—54, paprika 17—29, knolselderij 7—13 per stuk, selderij 11—14, peterselie 9 per bos. ROTTERDAM 25 november. Aardappe len gr 9—12 Andijvie IA 68—80 Bloemkool IA 73—75 IIA 24—70 B 13—44 Sla I 13—18 Witlof IA 78—90 IIA 78—83 IB 76—85 IIB 57—71 Spruiten IA 32—56 IIA 26—32 IB 20— 24 ID 40—50 Uien 8—14 Kroten 6—13 Kool 13—16 Gele 5—12 Groene 7—16 Boe rekool 13—25 Selderij 8—20 Peterselie 14— 16 Knolselderij 11—13 Waspeen IA 22 Grote Peen 6—8 Prei 13—25 Alicanten 140—205 Coxs Orange IA 65—79 IB 37—40 IC 24— 28 IIA 54—69 IIB 31—58 IIC 28—47 Gol den Delicious IA 40—51 IB 38—48 IC 28—46 IIA 32—42 IIB 26—42 IIC 26—37 Jonathan IA 32—40 Glorie v Holland IA 28—31 Glorie v Holland IA 28—31 IB 22—27 IC 15—-17 Goudreinetten IA 23—38 IB 18—24 IC 16—17 Comtesse du Paris IA 3036. GRANEN EN ZADEN LEEUWARDEN, 25 nov. Tarwe Op vocht cond. 28,0030,50, andere art. niet aangebo den. KAAS UTRECHT, 25 nov. Aanv. 435 kg., geen not. LEIDEN, 25 nov. Goudse extra kw. geen not., le kw. 2,202,28. 2e kw. geen not. ALKMAAR, 25 nov. Fabrieksedammer 1,76, goudse volvette 1,90. LEEUWARDEN, 25 nov. Commissienot. goudse 1.86—1.87, edammer 1,72—1,73, brood kaas 1,72—1,73 AARDAPPELEN LEEUWARDEN. 25 nov. Prijzen per 100 kg. af boerderij (in guldens), bintjes 7,50— 8,50, rode ster 16,00—20,00, borgers 13,00 59.70 2-56 J 15,50, burmanias 10,00. NEW YORK. De grote Amerikaan se beleggingsmaatschappijen hebben in het derde kwartaal in vrij belangrijke mate Nederlandse fondsen afgestoten. Een overzicht van het Amerikaanse ma- kelaarshuis Arthur Wiesenberger Company over de activiteiten van de 36 belangrijkste beleggingsmaatschappen toont de volgende gegevens: Van de 151 voornaamste beleggingen van de genoemde funds klom Philips naar de vijfde plaats. Op 30 juni stond het fonds nog op de zevende en op 31 december 1959 op de dertiende plaats Door belangrijke verschuivingen in de portefeuilles echter was de verbetering van de plaats niet gelijk aan een stij ging van het bezit. In het derde kwartaal namelijk ver minderde het bezit aan Philips van de 36 grootste funds van 518.178 tot 486.178 tot dusver voortdurend in mineur ge weest. Het fonds, dat op 31 december 1959 nog op de 27ste plaats stond, daal de per 30 juni naar de 38ste plaats met 450.900 shares, beurswaarde 16 68 mil joen en per 30 september naar de 69ste plaats met nog maar 236 000 shares, beurswaarde 8,02 miljoen. Ook Unilever- is in dalende richting gegaan, zij het iets minder straf. Het fonds stond op 31 december 1959 op de 36ste plaats, zakte per 30 juni af naar de 45ste plaats met 116.000 shares, beurswaarde 14,96 miljoen en kwam per 30 september op de 52ste plaats met 111.488 shares met S 11.65 miljoen. Hier mee is echter Unilever in appreciatie bij de 36 grootste Amerikaanse funds Koninklijke Olie gepasseerd. Hoogovens, die per, 30 juni op de 150ste fh<Lr<=s met een beurswaarde van plaats prijkte met 15.000 shares beurs- S -lo?.', 03.43) miljoen. waarde 622,500, is in de lijst per 30 Bij Koninklijke Olie is het dit jaar september niet meer te vinden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 10