Kerk in het midden in het uitbreidingsplan-Breeweg In een café Vlissings vielen klappen Beleid van Landbouwschap lokte ernstige kritiek uit Smaakvol en doelmatig bankgebouw geopend VOGELSHOW Pag. 4 Binnenkort ter vaststelling aan de raad Middelburg heeft grond nodig voor scholen- en woningbouw Ambtenaren POLITIERECHTER MIDDELBURG Goese jeugd gaat meer lezen Onteigening Gemeente koopt huizen Voorzitter Nehemia nam afscheid Weinig belangstelling voor floraliaplanten in Middelburg V.V.V. opgericht Autobus tegen personenauto Cursus Opleiding tot Sociale Arbeid start in december VJissingse sleepboot naar Zweden „EEN VERRASSING IN DE MARGARINEWERELD" en zelfs van een „WERELDPRIMEUR" Brlukers' Margarinefabrieken Zoetermeer Z.L.M. afdeling Oostkapelle bijeen Hervormden traden uit Oecumene in Parijs Marokkanen kopen Carras-schip Priester-arbeider in Rome wèl toegestaan Op weg naar grotere gemeenschappen Obstakel Dijkstraat verdwijnt Drie pensions in Cadzand-Bad Doen kerkeraden wel voldoende voor de studenten? Overdracht nieuw blusmateriaal Overleg gemeente- middenstand over sanering Damkampioenschappen Bergen op Zoom Directeurswisseling aan tuinbouwschool Begroting vastgesteld Vrijdag 25 november I960 ZEEUWSCH DAGBLAD MIDDELBURG. De te stich ten nieuwe gereformeerde kerk voor Middelburgs sterkst groeien de stadsgedeelte 't Zand en de Stromenwijk zal het hart gaan vormen van het te realiseren uit breidingsplan-Breeweg. Zoals be kend omvat dit plan een bebou wing tussen Kruisweg, Breeweg, Koninginnelaan en Koudekerkse- weg. In het uitbreidingsplan in hoofdzaak is dit gebied bestemd tot agrarisch gedeelte zonder be bouwing, maar bedoeld voor be bouwing in de toekomst. Een plan in onderdelen zal binnenkort ter vaststelling aan de raad worden aangeboden. De voorbereidingen zijn reeds ver gevorderd. De gereformeerde kerk zal niet het enige openbare gebouw worden dat hier zal verrijzen. Het ligt in de bedoeling dat er ook enkele scholen worden ge bouwd. Volgens het plan in onderdelen zal op de hoek Breeweg-Koningtnne- laan de u.l.o.-school van de gerefor meerde gemeente worden gesticht. Iets verderop aan de Breeweg is de Chris telijke landbouw-huishoudschool gepro jecteerd en op de hoek Breeweg-Kruis- weg is grond gereserveerd voor ver moedelijk een kleuterschool. De kerk zal bereikbaar zijn via een nieuw aan te leggen weg, die het plan zal doorsnijden. Ongeveer tegenover het godshuis, aan de nieuwe weg gelegen, is grond gereed gehouden voor de nieu we technische school. Tussen deze school en de Koudekerkseweg zullen vier sportvelden worden aangelegd, waarvan er twee gebruikt zullen wor den door de Christelijke Kweekschool, welke school zoals bekend in de Stro menwijk zal komen, en twee door de technische school. De overige beschikbare ruimte zal worden benut voor woningbouw, zowel voor bouw van woningwetwoningen als voor particuliere bouw. De woningwet woningen zullen vermoedelijk in drie woonlagen worden opgetrokken. De ei gen bouw is meer bedoeld voor gron- MIDDELBURG Twee weken gevan-1 moeien die haar in het geheel niet genisstraf en een ontzegging van de rij- aangingen. Hij eiste 60 boete. Het bevoegdheid van drie maanden eiste de officier van justitie, mr. G. J. B. v. d. Dussen, gisteren tegen de bromfiets en rijwielhersteller A. B. uit Koudeker- ke, wie ten laste was gelegd, dat hij op 5 mei van dit jaar teveel alcohol had gebruikt en daardoor niet in staat was geweest behoorlijk zijn auto te besturen. Een botsing op de weg van Middelburg naar Koudekerke was gevolgd. De offi cier verklaarde, dat ook de aangerede- ne niet geheel brandschoon was ge weest. Na de aanrijding gaven de bei de bestuurders elkaar schouderklop jes.,.. De Middelburgse politierechter, mr. A. W. Thöne, ging met de eis van de officier mee, maar maakte twee maanden van de ontzegging. In een Vlissings café ging het op 18 september nogal heftig toe. De machi nebankwerker F. de K. uit Vlissingen, geïrriteerd door het gedrag van zijn vrouw en een zekere De R., kreeg het aan de stok met de laatste, die hij stompen gaf. De R. zou daarbij een lichte hersenschudding en een gescheur de bovenlip hebben opgelopen. ,,Hij kwam iedere keer op me af", bracht De K. naar voren. ,,Maar uw zelfverde diging ging toch wel wat te ver", meen de de politierechter. De officier hield rekening met de omstandigheden en vroeg 40 boete. De politierechter ver- wiefp het beroep op noodweer en ver oordeelde De K. conform de eis. In tietzelfde café zou de echtgenote van De K. op de grond liggende, door mevr. J. B.-N. zijn geslagen en met de hak van een schoen zijn be werkt. Ter zitting verklaarde mevr. B. zich niets meer te kunnen herin neren, omdat zij „toen dronken was geweest". Getuige mevr De K.-D. zei niettemin dat zij door verdachte mis handeld was. Mr. v. d. Dussen meen de dat mevr. B. zich zwaar misdra gen had door zich met dingen te be- vonnis luidde conform. De los arbeider M. K. uit Middelburg was aangereden en wilde schadevergoe ding. Er was toen een vinnige vecht partij ontstaan op de Nieuwe Burg, waarbij het nogal heet toeging. Conform de eis veroordeelde mr. Thöne K. toch tot een iboete van 75. De landbouwer P.M. uit Zoutelan-de was op de Blauwe- dijk in Middelburg na een aanrijding doorgereden. Vonnis conform de eis: 50. Poging tot inbraak WESTKAPELLE Nadat zaterdag- avond in het Koffiehuis een poging tot inbraak was gedaan, werd in de loop van zondag door de rijkspolitie J. C. uit Westkapelle aangehouden. C. heeft in middels bekend. Door de politie wordt thans onderzocht of C. mogelijk ook be trokken kan zijn bij enkele andere po gingen tot inbraak in Westkapelle. P. Ton vertelde over Canada MIDDELBURG In de Bogardzaal hield de afdeling van de CBTB en CJBTB een gecombineerde vergadering. Na een openingswoord door de heer P. Ton Czn., vertelde P. Ton jr. over zijn verblijf in Canada. In het kader van het uitwisse lingsprogramma landbouw jongeren ver bleef hij zeventien maanden in dit land en was werkzaam op verschillende be drijven in de provincie Alberta. Advertentie KLEUR OP DE WANGEN MET SARCO GLOBINE het bloedvormend krachttonicum. Uw kind weer levensblij en ge zond omdat Sarco Glo- bine alle stoffen bevat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor kinderon lot 12 ja.r alleen In vloeibare vorm DUTIhï N.V. - OEGSTGEEST GOES. Op de ledenvergadering van de openbare leeszaal en bibliotheek te Goes, werd voorgesteld het uitleen- stelsel voor de jeugd te verbeteren, daar gebleken is dat de jeugd het leeu wenaandeel heeft in do stijging van het aantal uitleningen. In vergelijking met januari van dit jaar was het aan tal uitleningen namelijk gestegen met 5347, waarvan de jeugd er 4142 voor zijn rekening nam. Het aantal uitleningen in 196(1 be droeg in totaal 42.986. Men wil nu het systeem voor de jeugd aantrekkelijker maken door het oude knipkaarten- svsteem te vervangen door jaarabonne menten die op eik gewenst moment kunnen ingaan. De prijs voor zon abonnement moet dan twee gulden be dragen en voor elk volgend kind uit hetzelfde gezin een gulden. Het aantal leeszaalbezoekers nam met 500 af. Enkele scholen verzochten een den langs de Kruisweg. Naar alle waar schijnlijkheid zullen hier ambtenaren- woningen verrijzen. Voor dit soort hui zen bestaat in Middelburg zeker wel be langstelling, getuige de gunstige reac ties die zijn binnengekomen naar aan leiding van een circulaire van een hier ter plaatse werkende stichting. Deze stichting heeft van de gemeente Middel burg aan de Kruisweg een terrein aan gewezen gekregen. Naar beweerd wordt zullen de ambtenarenwoningen het ka rakter krijgen van beseheiden midden- standsbouw. Het zou In de bedoeling iiggen het uitbreidingsplan-Breeweg binnen een aantal jaren te realiseren. Middelburg zal er dan weer acht hectaren bebouw de grond hebben bijgekregen. Overi gens kan de gemeente Middelburg niet zonder meer een aanvang maken met de verwezenlijking van het plan, omdat de raad kortgeleden besloot een ontei geningsprocedure aan te spannen tegen die eigenaren in dit gebied die niet be reid zijn hun gronden te verkopen. En een procedure als deze vergt uiteraard enige tijd. Niettemin is de vraag naar bouwgrond in Middelburg groot, zodat de gemeente er alles aan gelegen is om haast te maken met de ontwikkeling van het onderhavige ge bied. Advertentie VLISSINGEN. Binnen het kader van het tezijnertijd uit te voeren sa neringsplan gaat de gemeente Vlissingen opnieuw een aantal huizen in eigendom overnemen. Het betreft ditmaal een drietal hui zen aan de Noordstraat, Vrouwestraat en Oude Markt die respectievelijk 3868, 2400 en 6000 gulden zullen kosten. BERGEN OP ZOOM. In Hotel „De Gouden Leeuw" te Bergen op Zoom, nam de heer F. Burgmans afscheid als voorzitter van de Christelijke Vereni ging Nehemia, tot instandhouding van Scholen met de Bijbel, wegens zijn ver trek naar Arnhem, waar hij tot leraar bouwkunde aan de Techn. School is be noemd. Namens de vereniging werd de heer Burgmans toegesproken door de heer Caljouw die hem bedankte voor al het werk wat hij voor de vereniging en de scholen heeft verzet, en bood hem als stoffelijke blijk van waarde ring een vulpenset aan. De heer Weet- veer voerde hierna het woord namens het personeel van de school en over handigde een boekenbon, terwijl de heer J. %de Wit namens de Oudercommissie hef woord voerde. Hij bood een ets van Bergen op Zoom aan. Zeer onder de indruk van al deze belangstelling dankte de heer Burgmans, waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. MIDDELBURG. Het bestuur van de afdeling Walcheren van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft op de gehouden vergade ring besloten het volgend jaar in Mid delburg geen floraliaplantjes uit te rei ken. De reden hiervan is dat er voor het kweken van deze plantjes te wei nig belangstelling bestaat. Van de zes honderd uitgereikte plantjes werden er slechts zestig bij de jury ter beoorde ling ingeleverd. Voor dorpen op Walche ren zal als gewoonlijk de uitreiking plaats vinden, daar hier de belangstel, ling groter is. Uit het jaarverslag van de secreta Dronken Duitser De Duitser N. uit West-Berlijn had op Walcheren onder invloed van sterke drank een auto bestuurd. „Dronken Duit sers kunnen we nog minder gebruiken dan dronken Nederlanders", aldus de ris, de heer G. Budde dat op rijn werd officier van justitie. Zijn eis luidde twee t uitgebracht, bleek dat de afdeling 83 le- weken celstraf en zes maanden ontzeg- den telt. Wat de financiën betreft werd door de voorzitter, de heer C. San- derse opgemerkt dat ook in het vervolg de vrijwillige bijdrage van de leden nog niet gemist kan worden. Het bestuur werd uitgebreid met de verkiezing van de heer L. v. d. Hiele uit Veere. De wisselbeker voor de dorpsscholen voor het kweken van floraliaplanten werd uitgereikt aan mejuffrouw Visser van de Christelijke Nationale School te Nieuwland. Na afwerking van de huis houdelijke zaken, vertoonde de heer P. C. Smolders uit Middelburg een aantal dia's over zijn reis naar de Dolomieten. Een bandrecorder zorgde hierbij voor een passende muzikale omlijsting. ging uit de rijbevoegdheid. Z.D. machine 32 6—13 nacht SEROOSKERKE (W). In een on der voorzitterschap van waarnemend burgemeester A. de Kam gehouden ver gadering is besloten tot oprichting van een Vereniging Voor Vreemdelingen verkeer. De heer G. W. Oskamp, di recteur van de provinciale V.V.V. sprak over belang, doelstelling en organisa tie van de V.V.V. Tijdens de vergadering gaven zich 37 ieden op. Het bestuur bestaat uit de heren P. den Hollander, voorzitter, W. Brouwer, secr., P. van Doorn en M. Remeijn. BERGEN OP ZOOM. Op de Ant- werpseweg te Bergen op Zoom vond een aanrijding plaats tussen een autobus, bestuurd door J. S. uit Bergen op Zoom en een personenauto, bestuurd door J. H. te Sint Laurens. De autobus reed in de richting van de stad en haalde ter hoogte van de Brombeer een vracht auto in. Uit de tegenovergestelde rich ting kwam echter de heer J. H.. die remde om een aanrijding met de bus te voorkomen. De auto begon daardoor te slippen het weggedeelte ter plaatse is zeer berucht wegens het slipgevaar en botste tegen de voorzijde van de au tobus aan. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor doch beide voer tuigen liepen aanzienlijke materiële schade op. De verkeerspolitie maakte proces-verbaal op. GOES. Daar er in de huidige sa- •'W at. 1 IjUXL/O. Uitai Cl lil E1C UL41U16C oa- Sn zetf eecn menleving een groot tekortaan maat. bibliotheek, daar de scholen zelf geen bibliotheek in stand kunnen houden en de scholieren behoefte aan naslagwerk hebben. Men zal hiervoor contact op nemen met de hoofden van scholen in Goes en de omliggende dorpen. Het bestuur was niet tevreden over de sub sidie van de gemeente die op net uiterste minimum ligt. hetgeen zeer nadelig is. daar de rijkssubsidie ge meten wordt naar die van de gemeen te De begroting werd verder goed gekeurd doch sommige posten, waar onder de post uitgaven voor boeken waren wel heel krap. Dit is voorname lijk te wijten aan het feit dat de sub sidie die het rijk vanaf dit jaar ver leent geheel verdwijnt aan salarissen voor het personeel. De staf is uitge breid zodat de meest belangrijke post n I de boeken tot de sluitpost is gaan behoren. Mejuffrouw J. Jansen en de heer J. van de Woude werden tot nieuwe bestuursleden benoemd mplaats van mevrouw Wensel en de heer Vroo- mc. die beiden door vertrek naar elders verhinderd waren. Daar niemand van de leden de vergadering bezocht werden zij met algemene stemmen ge kozen. schappelijke werksters bestaat, heeft de Stichting voor opleiding tot Sociale Ar beid besloten enkele avondcursussen te organiseren, die ook in Zeeland gehou den zuilen worden. Vroeger had het maatschappelijk werk slechts als func tie de behartiging van de materiële be langen van economisch zwakkeren. Te genwoordig is dit materiële aspect ech ter enigszins op de achtergrond geraakt en heeft de Maatschappelijk Werkster als eerste taak het wakker roepen van de eigen persoonlijke verantwoordelijk heid, zodat psychische hulp nu het voor naamste geworden is. In december start in Goes de cursus Middelbare Sociale Arbeid, een sociaal paedagogische leergang, gericht op de middelbare functies op het terrein van de sociale arbeid. Deze cursus wordt 's avonds gegeven. Ais tweede is er een cursus Hogere Sociale Arbeid, waarvan het eerste ge deelte parallel loopt met eerstgenoem de cursus. Voor de cursus H.S.A. kun nen alleen worden toegelaten cursisten die het diploma M.S.A. hebben. Voor de laatste zullen de toelatingseisen nog na der bepaald worden. MIDDELBURG. De Consul Gene raal der Nederlanden te Antwerpen, dr. J. v. d. Mortel is toegetreden tot het erecomité „Zeelandweek" te Ant werpen. Eveneens zal voor toetreding tot het comité worden uitgenodigd, jhr. J. van Vredenburgh te Kapelle (Bel gië), oud landbouwattaché bij het toen malig gezantschap der Nederlanden te Brusisel. Ge envoorrang verleend VLISSINGEiN. Op de Koudekerkse weg ontstond een aanrijding toen me vrouw v. d. H. uit Middelburg, met haar auto de weg overstak naar het Bethes- daziekenhuis en de haar tegemoetko mende bromfietser de W. uit Vlissingen geen voorrang gaf. Door de botsing die volgde werd de bromfietsberijder aan de irm gewond en moest in het ziekenhuis worden be handeld. Beide voertuigen werden beschadigd. Eveneens door het niet verleren van voorrang ontstond een botsing in de Paul Krugerstraat tussen de bromfietg- berijders S. uit Middelburg en G. uit Vlissingen. De brommers werden be schadigd doch de berijders liepen geen letsel op. VLISSINGEN. De sleepboot „Wal cheren", eigendom van een maatschap pij met dezelfde naam, die Vlissingen als thuishaven heeft, is voor de periode van een half jaar verhuurd aan het ha venbestuur van de plaats Solvesberg in Zweden-, ,,T f De in 1942 gebouwde „Walcheren wordt nu zeeklaar gemaakt waarna overgave aan de huurders zal volgen. In de huurovereenkomst is ook een koopclausule opgenomen waarbij het vaartuig een bedrag van 200.000 kronen- zou kosten. Kleuterschool krijgt derde lokaal VLISSINGEN. De wachtlijst vopr toelating tot de kleuterschool ,,Het Me- zennest" wordt zo groot dat de inrich ting van een derde lokaal noodzakelijk is geworden. B. en W. stellen, een kre diet voor van 6400 gulden dat nodig zal zijn voor inrichting, aankoop van ont wikkelingsmateriaal, meubilair, stoffe ring en vloerbedekking. De pers spreekt van: Door een vinding in onze fabriek zijn wij er in geslaagd, een duurzame margarine te fabriceren, zonder daarbij gebruik te maken van een chemisch bereide emulgator (kunstmatig anti-spatmiddel) Margarine met het Leeuwenzegel of met het Garantiezegel wordt zonder toevoeging van een kunstmatig anti-spatmiddel bereid. Als u marga rine koopt, let dan terdege op het LEEUWEN ZEGEL of het GARANTIEZEGEL op de sluiting der pakjes. Deze zegels zijn uw waarborg Ons succes werd bereikt in samenwerking met het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO OOSTKAPELLE. Op de vergade. ring van de Z.L.M. afdeling Oostkapelle die onder voorzitterschap van de heer K. de Buck werd gehouden in Hotel In ternationaal, bleek dat verschillende le den ernstige kritiek hebben op het be leid van het Landbouwschap. Dit naar aanleiding van het feit dat het Land bouwschap de minister gevraagd had de garantieprijzen te verlagen, terwijl o.a. uit de resultaten van het proefbedrijf was gebleken dat verhoging van de ga rantieprijzen gewenst is. Verder wens te inen een verslag van de protesten die aan de leden van de Tweede Ka mer zijn toegezonden. De conclusie \yas dat men recht meent te hebben op ver klaringen van het Landbouwschap. Verder bleek uit het verslag van de heer Van de Weele over de resultaten van het proefbedrijf ,,'t Hof Zwager man, voorbeeldbedrijf voor Walcheren" dat de einduitkomst nu niet bepaald was om over te juichen. Deze bleek nl. niet zo gunstig te zijn als de cijferaars hadden voorgerekend, doch dit kan in verband staan met het uitzonderlijke droge jaar 1959. De heer Van de Weele besprak uitvoerig de werkmethode van voor en na de rationalisatie. Het blijkt dat het melkvee het bedrijf vrijwel staande moet houden. De leden waren het daarom niet eens met het gevoerde beleid waarin men steeds zwaardere mechanisatie ging toepassen, terwijl men het hiervoor gebruikte kapitaal be ter in melkvee en bouw van stallen en schuren had kunnen besteden, meende PARIJS. De Verenigd hervormd gereformeerde kerk te Parijs heeft van deze naam afstand gedaan en noemt zich voortaan de gereformeerde kerk van Parijs. De VHGK is in de oorlog gesticht door hervormde en gereformeerden sa men en werd eerst door een hervorm de, later door een gereformeerde pre dikant gediend. Na de oorlog hebben de hervormden een eigen gemeente ge sticht, maar de diensten van de VHGK werden afwisselend door predikanten van beide Nederlandse kerken geleid. De VHGK, waarvan de leden bijna allen gereformeerd waren, onderhoudt correspondentie met de Gereformeerde kerken in Nederland. Haar leden zijn meestal tevens lid van de gerefor meerde kerk te Parijs, die daar een eigen predikant heeft wiens arbeidsveld overigens uit bijna geheel Frankrijk be staat. Aan de classis Dordt, waartoe de Bel gische en Franse Nederlandssprekende gereformeerde kerken behoren, heeft de VHGK doen weten, dat zij haar nieu we naam gekozen heeft in aansluiting met de gereformeerde kerk van de ver strooiden in Frankrijk. En volgens het classisverslag is zij hiertoe overgegaan in verband met de (hierboven geschet ste) ontwikkeling van. het kerkelijke le ven. VLISSINGEN. Een van de restant schepen uit de Carras-serie, het bouw- nummer 299, is verkocht aan de Cie Maraocaine de Navigation in Casablan ca. Korte tijd geleden maakte het schip haar eerste proeftocht waarbij het schip bijna gelijktijdig met het bouwnummer 300 (aan de wijklaan) een koper heeft gevonden. Thans wordt de 300 voor de over dracht gereed gemaakt en in de nieu we maatschappij kleuren geschilderd. Het schip meet 14.000 ton draagvermo gen, bereikt een snelheid van veertien mijl. De waarde ligt rond de tien mil joen gulden. Voor de overdracht staan nog verschillende proeven op het pro gramma. Uitvoering „Hosanna" VLISSINGEN. De Christelijke zangvereniging „Hosanna" geeft zater dag 26 november a.s. met haar zang klassen een uitvoering in het gebouw „Het Anker" bij de Johanneskerk. Naast een ruim aantal liedjes komt op het programma verder het zangspel letje „De sneeuwman" voor en na de pauze de 'kinderoperette „Hans en Griet je" door G. Bos. Dirigente is mevrouw Francke en aan de piano mejuffrouw Sorel. GENEVE, (E.P.S.) Een nieuw soort priester-arbeiderbeweging groeit nu in Rome. In tegenstelling tot de Fran se beweging die is opgeheven, heeft dit nieuwe experiment de zegen van het Vaticaan. Iedere donderdag ruilen honderden jongemannen die de priesteropleiding volgen hun kerkelijk gewaad voor de overal en gaan ze met hun handen werken in de stad. Het experiment, dat nog in eerste ont wikkeling verkeert, bedoelt toekomsti ge priesters een beter begrip te ge ven van hun verantwoordelijkheid ten opzichte van wat men vroeger de „werkende stand" noemde. Voor Zeeuws nieuws zie verder pag. 8. De heer A. J. Kaland: KLOETINGE. In ons blad van gis teren hebben wij vermeld, dat de heer A. J. Kaland, wethouder der gemeen te Middelburg in een vergadering van de C.H.-Kiesvereniging een zeer posi tieve uitspraak zou hebben gedaan be treflende de samenvoeging van de ge meenten Goes en Kloetinge. Naar wij vernemen heeft de heer Kaland zich echter veel minder positief uitgedrukt, zodat men hem kennelijk verkeerd be grepen heeft. De heer Kaland, die zijn visie gaf op de ontwikkeling naar steeds grotere gemeenschappen, is van plan in ons blad van morgen zaterdag in een artikel aan deze zaken aandacht te besteden. VLISSINGEN. Een ernstig obstakel aan de Dijkstraat, het schakelstation van de Pzem, dat door straatverleg ging in 1947 midden in de straat kwam te liggen, zal afgebroken worden. Door veranderingen in het hoogspan ningsnet heeft de Pzem het station niet meer nodig en kan volstaan met een transformatorhuisje dat op een andere plaats aan de Dijkstraat zal worden- ge bouwd. De gemeente neemt de kosten van sloop, verhoging van een terrein aan de Dijkstraat en de bouw van het nieuwe transformatorhuisje voor aar reke ning waarmee een bedrag van 9500 gul den is gemoeid. CADZAND De gemeenteraad heeft het uitbreidingsplan voor Cadzand-Bad vastgesteld. Hier kunnen nog drie grote pensions worden gebouwd. Er zijn reeds aanvragen ontvangen. De voorgestelde regeling bouw- en woningtoezicht werd aanvaard en de bouwverordening werd vastgesteld. De begroting 1961 werd aangeboden. De post onvoorzien is ƒ2.093,54 groot. De raad stelde tienduizend gulden beschik baar voor de aanschaf van een chassis ten behoeve van de trekkermanschappen- wagen van de brandweer. De Gebr. Broere te Dordrecht kregen toestemming voor het plaatsen van een benzinepomp te Cadzand-Bad. De ge meente ontvangt hier jaarlijks 25 gulden voor. Voor de aankoop van een motor- maaimachine stelde de raad tweeduizend gulden beschikbaar. Herv. kerkelijke hoogleraren: DEN HAAG. De hoogleraren vanwe ge de Hervormde kerk aan de rijksuni versiteiten en de universiteit van Am sterdam hebben zich met een veront ruste brief gewend tot de kerkeraden van hervormde gemeenten, waaruit een of meer leden theologie studeren. In tegenstelling tot de andere kerken laat men zich aan hervormde zijde wei nig gelegen liggen aan de opleiding tot de dienst des Woords. lm hun brief vra gen de hoogleraren of de kerkeraden en de gemeenten speciale aandacht aan de uit hun midden voortgekomen aanstaan de predikanten willen schenken. Ze doen de kerkeraden de suggestie dat deze „hun" studenten jaarlijks laten opzoeken, met hen meeleven in de studie en hun toch vooral pastorale bearbei ding niet onthouden. Tevens geven de kerkelijke hoogleraren financiële steun in overweging. men. Mede gezien de kwaliteit van de grond zou dit bedrijf nooit een goed ak kerbouwbedrijf worden, aldus de me ning van de meeste leden. Zij verwe ten de R.L.V.D. dat het steeds advise ren tot mechanisatie fout was, zodat de boeren nu zitten met een zeer kwets baar bedrijf. De eindconclusie was, „dat het ge makkelijker boeren is op papier dan in de praktijk". Ten slotte besloot men het bestuur van de polder Walcheren te ver zoeken een maand uitstel te verlenen bij het schoonmaken van de sloten. Voor de kandidaatstelling voor het hoofdbestuur koos de vergadering de heer K. de Buck. SCHOONDIJKE Op 3 december a.s. zal in Schoondijke de nieuwe brandbkxs- eenheid, die de gemeenten Oostburfi, Schoondijke en Biervliet gezamenlijk hebben aangeschaft, aan de gemeente besturen worden overgedragen. Propaganda-avond C.B.B. HAAMSTEDE Op de propaganda- avond van de Christelijke Besturenbond heeft de heer H. Beenhakker, districts bestuurder van het C.N.V. in Zeeland sproken over het onderwerp „Brood en buurman". Het sociaal fonds voor de Bouwnijverheid te Amsterdam vertoon de daarna een film over het werk in de bouwvakken. Begroting aangeboden BIERVLIET De begroting voor het jaar 1961 is aan de leden van de ge meenteraad aangeboden. Dank zij een verhoogde uitkering uit het gemeente fonds kon de begroting sluitend worden gemaakt. De extra ontvangen gelden moeten worden bestemd voor de recre atie in de Braakman, elektrificatie en verbetering van de weg naar IJzendijke, Vijftien panden zullen worden geëlec- trificeerd. In 1961 zullen 39 agrarische bedrijven en vier woningen worden aan gesloten op tiet waterleidingnet. De post onvoorzien op de begroting is groot 2554 gulden. De Kanaalvissers KAPELLE. In een vergadering van de hengelsportvereniging „De Ka naalvissers" is de kampioen van 1960, de heer J. Schipper (met 1100 gram) de wisselbeker ter hand gesteld. Bij de junioren werd C. Burger jr. eerste. Hij ving ook de grootste bot (270 gram). De grootste paling werd gevangen door J. P. Herselman met 185 gram. Deze prijswinnaars ontvingen een medaille. Op 23 december zal een feestavond worden gehouden. HOEDEKENSKERKE Dank zij een onder architectuur van de heer H. Weert- man uit Goes tot stand gekomen ver bouwing is de Coöp. Boerenleenbank te Hoedekenskerke een prachtig bank gebouw rijk geworden. Het gebouw is donderdag geopend. Vooraf vond een samenkomst plaats in hotel Otte. De voorzitter van het bestuur der bank, de heer J. Kraas ging in het kort de ontwikkeling van de bank, die zeer gunstig is geweest na. Burgemeester Somers uitte namens het gemeentebestuur zijn waardering voor de service, die de bank biedt en architect Weertman dankte voor de prettige samenwerking met allen, die bij de bouw betrokken waren. Hij bood een smeed ijzeren kapstok aan. De kassier, de heer C. Hoogerheide dankte, mede namens het personeel voor de goede samenwerking met de architect. VLISSINGEN. Binnenkort zal de Vlissingse middenstandsccntrale een bespreking hebben met het gemeente bestuur over het saneringsplan oude stad. De openbare behandeling van dit plan in de raad is drie maanden uit gesteld en verschoven naar februari om de middenstand gelegenheid te geven een standpunt te bepalen. Daarop zal mede van invloed zijn het rapport van de commissie „opbouw middenstandsbedrijven", dat zo spoe dig mogelijk in handen van de cen trale zal worden gesteld. Dit deelde de heer Joh. P. Vente- vogel, voorzitter van de chr. midden standsvereniging te Vlissingen gister avond in het strandhotel mee. Wet houder M. A. van Popering, die als gast aanwezig was, betoogde dat het gemeentebestuur de meeste zorg heeft over de regeling met de huurders van bedrijfspanden. Hij hoopte dat de sa menwerking met de middenstand zo zal zijn dat een voor de betrokkenen zo bevredigend mogelijke oplossing wordt bereikt. De vergadering hield zich verder voornamelijk bezig met het vraagstuk van de onteigening en de rechten van eigenaar en huurder van bedrijfspan den, welk vraagstuk werd ingeleid door de heer A. H. B. Breukelaar uit Amsterdam, lid van het bondsbestuur. Hij stelde dat voor de eigenaar in de wel van 1851 algehele vergoeding van schade is geregeld, maar dat ten aan zien van de huurder weinig in de wet is vermeld. Dit geval ligt dan ook weer anders, verklaarde hij, bovendien liangt het er ook van af of men liqui deert of zijn bedrijf elders voortzet. Van zeer veel belang achtte de heer Breukelaar het georganiseerde overleg tussen middenstander en overheid. Hierna werd het fraaie gebouw be zichtigd. Het bestaat uit een hal, wacht kamer, een ruim kantoor, een privé kan toor, een bestuurskamer en twee kluizen. Ook het exterieur is zeer verantwoord verzorgd. Men is in Hoedekenskerke terecht trots op dit gebouw. KAPELLE. Op donderdag 1 de cember zal de he,er JVI. Nieuwenhuyze afscheid nejnen als directeur van de Lagere Tuinbouwschool. Van de op richting van deze school af is de heer Nieuwenhuyze directeur geweest. Thans gaat hij in verband met zijn gezond heidstoestand met pensioen. Als zijn op volger is benoemd de heer J. op 't Hof te Krabbendijke, tot dusver hoofd van de Chr. Nationale Lagere School aldaar. Tijdens de bijeenkomst op 1 de cember in hotel De Zwaan zal de heer Op 't Hof worden geïnstalleerd. M AK KTBER1CHTEN BERGEN OP ZOOM. Op de in richting „Vrederust" bij Bergen op Zoom worden door de damvereniging D.O.S. wedstrijden georganiseerd voor het damkampioenschap Bergen op Zoom. Er wordt gespeeld in hoofdklasse, eer ste en tweede klasse. De uitslagen van de hoofdklasse waren als volgt: J. Blank—-H. Brouwer 11: A. Hollestelle— J. Priem 02: F. Kivit—-W. Dommisse 2 0: J. Blank—J. Priem 11: H. Brouwer—, A. Hollestelle 02: C. Suurland—W. Dommis- richt tarwe 2230, gerst 2426, haver 24 se 02: F. KivitJ. Blank 11: C. Suur- 25, groene erwten 2834. schokkers 2835, land-H. Brouwer 02; W. DommisseF. Ope- i bruine bonen 5065, blauwmaanzaad 80 BERGEN OP ZOOM, 24 nov. Groente- en fruitveiling. Export veiling, knolselderij 21.50 per 100 kg, aanvoer 6 ton, schorseneren 30 52. A 4852. aanvoer 10 ton. ST. MAARTENSDIJK, 24 nov. Uien 40- 55 11.10—'10.89, 55-70 11.27, bonken 11.02— 10.90, drielingen 22.31, picklers 39,96, aanvoer 56. ST. MAARTENSDIJK, 24 nov. Beursbe- neer 0—2: A. Hollestelle—F. Kivit 0—2: H, BrouwerW. Dommisse 11. Stand na 2 wedstrijden: 1. F. Kivit 5 pnt 2. H. Brouwer: A. Hollestelle: J. Priem 3 punt.; 7. F. Openeer 2 pnt.; 8. C. Suurland 0 pnt. lste klasse: J. de KrakerH. Blok 11: J. de LongteG. Franken 02; P. Meesters— G. Blommers 11: J. SuurlandA. Rijkse 20: J. KorrevaerJ. de Kraker 11: G. BlommersD. de Vos 02: G. FrankeH. Blok 11; J. SuurlandP. Meesters 0—2; J. de LongteJ. de Kraker 20; SuurlandD. de Vos 11; P. MeestersJ. K. Korrevaer 0 2; H. BlokA. Rijkse 02; G. Franke—G. Blommers 20. Stand na twee wedstrijden: 1. G. Franken 5 pnt: 25. P, Meesters: J. Suurland: J. Korrevaer: D. de Vos 3 pnt: 69 J, de Kra ker: H. Blok: J. de Longte A. Rijkse 2 pnt: 10. G. Blommers 1 pnt. 2e klasse; mej. Coumou—mej. Goudzwaard 2—0: mej. TraasJ. v. d. Giezen 0—2: A. TrouwV/. Timmer 2—0: C. Openeer—P. Kooij 02; mej. GoudzwaardJ. van Dijk 0—2: mej. Traas—K. v. d. Stege 0—2: mej. CoumouJ. v. d. Giezen 02: P. Looij-W. Timmer 2—0: A. Triouw—C. Openeer 02: J. v. Dijk—P. Looij 0—2: W. Timmer—K. v. d. Stege 0—2: F. Triouw—J. v. d. Giezen 02: mej. Traasmej. Goudzwaard 2o- mej. Coumou—W. de Jong l—1. Stand na 2 wedstrijden: 1. J. Looij 6 punt.: 2. J. v. d. Giezen 6 pnt: 3. K. v. d. Stege 4 pnt: 4. Mej. Coumou 3 pnt: 5. mej. Traas. Triouw: C. Openeer: J. v. Dijk 2 pnt: 9. W. de Jong 1 pnt: 10—11. W. Timmer en mej. Goudzwaard 0 pnt. SLUIS. De gemeenteraad heeft de begroting 1961 vastgesteld. De voorzitter deelde mede dat er wat minder speling in de begroting zit dan in voorgaande jaren. De raad stelde een urgentielijst op voor de verbetering van straten. Door de actie „opgeruimd staat netjes" is voor een jaar een subsidie van vier cent per inwoner verleend. De begroting heeft een post onvoor zien van 10570 gulden. De kapitaaldienst heeft een batig saldo van 206.622,51. De begrotingen van het burgerlijk arm bestuur voor Sluis en Heille werden eveneens vastgesteld. Voor het oude ge meentehuis is nog geen bestemming ge vonden, deelde de voorzitter mede. Verbouwen tot woningen is nogal duur. TERNEUZEN In het patronaats gebouw te Terneuzen houdt de vogel vereniging „De Vogelvrienden" een gro te vogelshow. Er waren een 400 vogels ingezonden. De voorzitter de heer M de Mul besprak het belangrijke facet van deze tentoonstellingen nl. het wed strijdelement om het hoogste aantal punten te behalen met de bekroonde vogels. In het bijzonder werden welkom geheten de leden van de Terneuzense aquariumvereniging „De Albino Zwaard drager" die aan deze tentoonstelling medewerken en waarvan verschillende bijzondere fraaie aquaria zijn opge steld. Een rondgang door de grote zaal met de vele inzendingen is zeker aan te bevelen; vogels en vissen van fantas tische kleuren zijn hier te bewonderen. De toegekende prijzen van deze show, die nog tot en met zaterdag a.s. is geopend, zijn: Tropische duifjes EK.le prijs P. Si mons; 2e pr. P. de Hamer. Tropische duif jes O.K.: le pr. P. Simons; 2e pr. P. de Hamer. Kwartels E.K.: le pr. A. Gilde. Gro te parkieten E.K. le- en 2e prijs 2. Camp- hens. Grote parkieten O.K.: le pr. W. Camp- hens; 2e pr. P. Visser. Grasparkieten, open klasse. le pr. R. van Doorn; 2e pr. W. Camphens; 3e pr. P. Visser. Grasparkie ten, eigenkweek, le pr. F. de Schepper; 2e- en 3e pr. P. Simons. Wildzang kanaries E.K. le pr. H. de Smidt. Wildzang kanaries O.K. fie pr. .M van Driel. Kanaries Pigment E.K. le pr. M. de Bruyn; 2e pr. M. de Doelder; 3e pr. P. de Hamer. Kanaries Pigment O.K. le, 2e en 3e prijs K. J. de Nooijer. Kanaries Vetkleur E.K. le pr. H. de Smidt; 2e pr. J. Dieleman; 3e pr. P de Hamer. Kanaries Vetkleur O.K. le pr. G. de Bree; 2e pr. F. de Blaay; 3e pr. A. Gilde. Tropische vogels E.K. le pr. A. Gilde; 2e pr. M. de Mul; 3e pr. F. de Schepper. Tropische vogels O.K. le pr. A. Rouw; 2e pr. C. van Drongelen; 3e pr. P. Visser. Mooiste volière; W. Camp hens. Mooiste vitrine: P, Visser. 85. ST.- ANNALAND24 nov. Uien middel 11,10—12*61, drielingen 21,86, picklers 39,50. Aanvoer 70 ton. KRABBENDIJKE, 24 nov. Veilingberlcht van de St.-Nicolaasveiling. Golden Delicious 1 85-90 39—40, 80-85 41—43, 75-80 4346, 70-75 45—48 65-70 36—41, 60-65 27—36, 2 85-90 40, 80-85 37—42, 75-80 36—41, 70-75 38—40, 65-70 34—35, 60-65 25—28, 2 d 15, Jonathan 1 80-85 23 75-80 27, 70-75 32, 65-70 29 60-65 22—23. 2 80-85 22 75-80 19—29, 70-75 23—33, 65-70 22— 28. 60-65 15—20, 2 d 13—15, Orange Pippin 1 80-85 56—58, 75-80 61—63, 70-75 63.10—65, 65- 70 53.80—57, 60-65 34—41, 55-60 27, 2 80-85 56, 75-80 57—58, 70-75 59—61, 65-70 46—??, 60-65 33—41. 55-60 21, 2 d 12, Laxton Superbe 2 85- 90 30, 80-85 35, 75-80 36, 70-75 34, 65-70 25, 60- 65 10, 2 d 5, Rode Jonathan 1 80-85 28, 75-80 34, 70-75 37. 65-70 32, 60-65 23, 2 d 6, Goud- reinette 1 85-95 28, 75-85 27.30—27.40 65-75 16—18, 2 85-95 31. 75-85 23. 2 d 8, Glorie van Holland 1 85-95 25, 75-85 27—28, 65-75 22, 2 d 13, Ellisons Orange 1 75-85 25, 65-75 18, 2 d 10, Present van Engeland 2 65-75 25, 35-65 17—18, 2 d 8, Lombarts Calville 2 80-90 20, 70-80 23, 60-70 17, Doyenne du Cornice I 85- 90 74, 80-85 77—81, 75-80 82—86, 65-70 82—84, 2 85-90 68, 80-85 74, 75-80 79, 70-75 80, 65-70 75, 2 d 65, Comtesse de Paris 1 75-85 22, 65- 75 24 55-65 19.30—19.70, 2 d 6, Br. Alex Lucas 2 75-85 37, 65-75 30. 2 d 17, Gieser Wildeman 1 60-70 33, 50-60 24. 2 d 13. Verpakt fruit: Orange Pippin e 75-80 77 70-75 78, 65-70 70, 1 80-85 71, 75-80 73—76, 70-75 63—79, 65-70 66—70, 60-65 53. 2 65-70 55 60-65 41, Golden Delicious e 85-90 54—59, 80-85 5665, 75-80 55—66, 70-75 56—62, 65-70 52—62, 1 85-90 48— 53, 80-85 46—56, 75-80 50—56, 70-75 47—57. 65- 70 43—48, 2 85-90 46, 80-85 50, 7580 48—51, 70-75 47—49, 65-70 40—44, Jonathan e 75-80 42, 70-75 46, 65-70 43 60-65 35. 1 75-80 41—42, 70- 75 39—46, 65-70 39, 2 75-80 32—33 65-70 31— 35, Ingrid Marie e 80-85 46, 75-80 42, 70-75 41, 65-70 42, Ellisons Orange 1 80-85 32, 75-80 33, 70-75 30, 65-70 34. Winston e 75-80 53—58. 70-75 53 65-70 41, 1 80-85 52, Crimson Cox 1 80-85 66, 75-80 65, 70-75 60, 65-70 54, Pres. van Engeland 1 70-75 36, 65-70 32, 60-65 27, 55-60 26. Goudreinette 1 90-95 49, 85-90 46, 80-85 47. 75-80 49, Rode Jonathan 1 75-80 48, 70-75 45, 65-70 46, Glorie van Holland e 75-80 38, 70-75 37, 1 80-85 36—37, 75-80 33—35, 70-75 35—36, 65-70 39, Comtesse de Paris 1 75-80 31, 70-75 34, 65-70 30, Beurre d'Anjou e 75-80 58, 70-75 57—58, 65-70 52. 60-65 52. 1 80-85 42. Doyenne du Cornice e 85-90 93 80-85 91—93, 75-80 103 70-75 97—98. 65-70 91. 1 85-90 88—93, 80-85 90-^ 92. 75-80 93—94, 70-75 82—97. 65-70 83—88. Br Alex Lucas e 85-90 62, 80-85 60, 1 85-90 63; 80-85 59, 75-80 62—66, 70-75 61—64, 65-70 48— 85-90 46. 80-85 56. 75-80 59 70-75 49, 2Ï1 in'«^ïCïfSSe 1 85"90 41 «O-»® 75-80 n'lS h ™70 40' 2 83-90 40- 80-85 41—42, 75-80 45—49, 70-75 43—46, 65-70 43—48, legL BOM fl iVH' 7°"75 58~59' 85-70 52—58, 6065 47, 1 75-80 59, 70-75 55, 65-70 57. VEERE, 24 nov. Exportgarnalen 1438 1.75 r,2„55^-SC Var „I36 8080, bot 355 16-40, wij- S> ,,6r27' tone 3 1,20—2.70, kabeljauw vis i.3 kg wulk 7 32' d0°reedraaid« Vlissingen aangekomen: 24/il Noor Ole .5? Vlissingen vertrokken: 237V. Atlantic Lady, 24/11 Noor Ol» c 5— P„a?.see,rc; naar Antwerpen (Ned, 1 23/11 Heiloo, Martinistad, Nijkerk, Oosterburgh, 24/11 Capella. Alwaki. Heron Amyntas, I berty, Esma B. Prins Casimir; Gepasseerd naar Zee (Ned. Schepen) 23/11 Voco Leemans, Meidoorn, Megrez N, Goote Labotas, Bawean, Tanny. 24/11 Frean. Co lette. Eemsmond, John V, Jacob Teekman. Progress, Cornells Houtman.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4