Alfred van Sprang overleden aan hartverlamming 5 SLAGER SLACHT ZIEKE VARKENS VREEMDE VS ZETTEN LONDEN ONDER DRUK ZIEKTE Washington 1 ;-iwi s dagen IN KLAS ontevreden n Carbid in strijd vliegers vogels FORD ENGELAND OP EEN VIERDAAGSE WERKWEEK De BiltZacht Kinderen in Anderson en Dillon zoeken steun voor eisen aan Bonn VRAGEN OVER UITLEVERING DOCUMENT VOLKSWAGEN IN RAVAGE GESCHOTEN Trein bij Woerden reed te snel Jaar straf voor dodelijke schop D' PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 1 1 _L L Ongevalsuitkering nog 4 pet. hoger In bres voor huurder KENNEDY WON IN ILLINOIS ONDERZOEK N.S. Gevolg van verminderde vraag Ziekenfondsen geven huisarts meer AUTODEUR DOOR WIND OPENGEZOGEN Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.-. G. 3. BREVKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Kedactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: .Middelburg, Korte Delft 50. tel. 0US0-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlisslngen, Nieuwendük 33. tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4716Vrijdag 25 november 1960 Van een onzer verslaggevers VOORTHUIZEN. Twaalf kinde ren uit de derde klas van de Wilhel- minascbool in Voorthuizen zijn op mysterieuze wijze ziek geworden. Ze vielen tijdens de les een paar keer zomaar in slaap en meester Botter kreeg ze nauwelijks wakker. Later bleken de leerlingen een jeu kende huiduitslag, bonte plekken in het gezicht en vreemde bevingen in de rechterarm aan deze onnatuur lijke slaap te hebben overgehouden. De hoofdinspectie voor de Volksge zondheid in Den Haag staat, ondanks een diepgaand onderzoek van de Van onze correspondent LONDEN Vandaag valt alle aandacht op Groot-Britannië wat het financiële geschil tussen de Verenigde Staten en de Westduit- se bondsrepubliek betreft. Van daag namelijk komen de twee hoge Amerikaanse onderhande laars, die zojuist in Bonn de kous op de kop hebben gekre gen, voor besprekingen naar de kinderen en van het klaslokaal, Britse hoofdstad Zif vullen lner vooralsnog voor een raadsel. 1 zullen nier overleg plegen met Selwyn De wonderlijke verschijnselen zijn j - - - 1 -1 eind vorige week al begonnen "óij I diie kinderen. Zij werden niet goed er. hun schrift het gebeurde onder de taalles werd onleesbaar. Later i vielen ze zonder aanwijsbare aanlei ding in een diepe slaap. Alarm Lloyd, de Britse minister van fi nanciën en andere leden van de Britse regering. Het werd met de dag erger, zodat meester Botter en het hoofd van de school, de heer Verbeek, het hoofd can de schoolartsendienst in het disti-ict Nijkerk, dr. Petersen waar schuwden. Deze alarmeerde op zijn beurt de hoofdinspectie. Het onderwijs werd gestaakt en de k'as is onderzocht, onder meer door drie specialisten. Zij hebben ge speurd naar resten van lijm, die door de kinderen voor plakwerk werd gebruikt, de verf, waarmee ge schilderd werd is gekeurd en ook de leidingen van gaskachels werden na gezocht. Dat leverde alles niets op en ook toen het verdachte lokaal goed warm was gestookt en er een luchtmonster was genomen, kon men geen oorzaak vinden, Wellicht hadden de kinderen iets verkeerds gegeten? Er is naar snoep goed gezocht, maar het raadsel kon niet worden opgelost, zodat het klas lokaal voor vandaag weer werd vrij gegeven. Inmiddels zijn vier van de twaalf kh'deren nog stevig ziek: Rina Tep- pen, Dickie Witteveen, Yolanda Meijaarts en Gerda van Beek hebben d« uitslag nog in hevige mate en ook het trillen van de rechterarm is niet opgehouden. Advertentie SWAN GEOTT BE MODE AAN IN ZAKDOEKEN! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De publikatie in het Algemeen Dagblad van woens dag, waarin ernstige twijfel werd uitgesproken over de juistheid van de uitlevering van documenten uit de Nederlands-Duitse F.L.N.-affaire aan Frankrijk, heeft tot schriftelijke vragen aan de minister van justitie aanleiding gegeven. Het Tweede- Kamerlid H. J. Lankhorst (PSP) vraagt de bewindsman of deze zich wel heeft gerealiseerd dat de door Nederland afgestane stukken zou den kunnen worden gebruikt in een politieke strafzaak. Voorts vraagt de heer Lankhorst of minister Beerman de uitlevering niet in strijd acht met de bestaande overeenkomst tussen Nederland en Frankrijk. Tot volledige informatie van de lezer diene het volgende commen taar, dat wij op vragen onzerzijds vm de zegsman van het ministerie ven justitie ontvingen. Deze zei ons, aat de zaak ongetwijfeld zorgvuldig was bekeken door degenen, die er over moesten oordelen. Het is mogelijk, aldus de zegsman, dat er een dubieuze kant aan de uit levering zat, maar kennelijk hebben bv het nemen van de beslissing die eiementen de doorslag gegeven, die het mogelijk maakten op grond van de bestaande overeenkomst tot uit levering over te gaan. Hierbij wenste de zegsman te zien aangetekend, dat er geen vaste regel bestaat voor de beantwoording van de vraag wat wel en wat niet een politieke strafzaak is. Het voornaamste doel van het be zoek van de Amerikanen die in een allesbehalve goede stemming verke ren, is niet om hogere Britse bijdra gen voor de militaire kosten van de Amerikanen in Europa te vragen. Al thans dat was gisteren nog de indruk die men in Londen had. Het gaat er de Amerikanen om. de steun van de Britse regering te verwerven ten op zichte van de Westduitsers. De Ver enigde Staten willen niets liever dan Britse steun voor hun eisen aan Bonn om meer bij te dragen teneinde de kos ten te dekken die verbonden zijn aan de Amerikaanse militaire verplichtin gen in Europa. Neutraal Zoals bekend heeft de Westduitse re gering de Amerikaanse onderhande laars woensdag ronduit gezegd dat er geen sprake kan zijn van hogere Duit se bijdragen. Het lijdt geen twijfel dat premier Macmillan het liefst een neu trale houding zou willen aannemen in dit geschil. Robert Anderson, de Amerikaanse minister van financiën, en Douglas Dil lon, onderminister van buitenlandse zaken, zullen echter ongetwijfeld krachtige druk op de Britse regering uitoefenen om zich aan te sluiten bij de Amerikaanse eisen aan Bonn, Ook van Westduitse kant is er druk op premier Macmillan te verwachten. De Westduitse kanselier komt immers binnenkort voor besprekingen naar Londen. Er moet Macmillan ook dat speelt een rol bij het geschil ook heel wat aan gelegen zijn, de betrek kingen met Bonn zo goed mogelijk te houden. Er is immers onmiskenbaar een streven om de banden tussen Groot-Britannië en het Europese vaste land nauwer aan te halen. Intussen heeft Washington al laten doorschemeren dat het overweegt de tarieven te verhogen, of de import in de Verenigde Staten te beperken, tenzij de westelijke bondgenoten een groter aandeel op zich nemen bij het bestrij den van de kosten voor de gemeen schappelijke verdediging. Twee divisies Ook pleiten in Washington steeds meer meer politici ervoor, twee Amerikaan se divisies uit West-Duitsland terug te trekken, nu de regering in Bonn wei gert Amerika tegemoet te komen bij het helpen zoeken naar een oplossing voor de financiële problemen van de Verenigde Staten. Minister Anderson heeft in dit ver band opnieuw waarschuwende woor den gesproken in Bonn. Aan de andere kant, zo overweegt men in westelijke kringen, zal Eisen hower er zich wel voor hoeden maat regelen te nemen, die wellicht van in vloed kunnen zijn op de positie van bondskanselier Adenauer. Bovendien zou hij ze niet willen nemen zonder overleg met zijn opvolger Kennedy. In Washington is men overigens bij zonder slecht te spreken over de wel zeer grove manier waarop Anderson de Westduitse onderhandelaars tege moet trad. Ook vindt men het weinig tactvol dat hij het goed vond dat zijn twee voornaamste medewerkers zich lieten vergezellen door hun echtgenotes, beide gekleed in kostbare bontjassen Het tate Department heeft bovendien al laten merken dat het niet verant woordelijk geacht wil worden voor het mislukken van de onderhandelingen Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De journalist Alfred van Sprang is gister avond om zes uur dood in zijn woning in de Abrikozenstraat in Den Haag aangetroffen. Hij is 43 jaar geworden. De heer Van Sprang was ongehuwd. Buren die voor zijn huishouding zorgden waarschuwden gisteren de politie, omdat zij Van Sprang al eni ge dagen niet hadden gezien. Vol gens een eerste onderzoek van de politiedokter moet hij reeds zaterdag of zondag aan een hartverlamming zijn overleden. Alfred van Sprang was een bekend radio- en televisieverslaggever en werkte voor veel dag- en weekbla den in binnen- en buitenland. Oorlogscorrespondent Hij was correspondent van de 7- decemberdivisie in het voormalig Nederlandsch-Indië. Ook was hij oor logscorrespondent in Korea en Indo- China. Vooral kreeg hij bekendheid door de reportages die hij over de Hongaarse opstand heeft gegeven. Tijdens de opstand in Kai'ro die generaal Naguib aan de macht bracht ontsnapte Van Sprang aan een woe dende menigte, die het vooral op bui tenlanders had voorzien. Daarna gaf hij verslagen over de opstand in Irak en dit jaar was hij nog in Congo. In Nieuw-Guinea nam Van Sprang deel aan de expeditie naar het Ster rengebergte. De laatste grote repor- 1 \1T zou. een toekomstbeeld kunnen zijn van Rotter dam. Eens, als de oprit ten van de weg bij IJsselmon- de, de verbinding noord-zuid door de stad, de tweede tunnel onder de Nieuwe Maas en de Beneluxtunnel bij Vlaardingen gereed zijn, dan zal Rotterdam, gezien uit de lucht, wellicht een dergelijk beeld opleveren. De foto is geen schets van een fantast; het is een lucht foto van Los Angeles zoals het heden is. Maar Rotterdam gaat zulk een toekomst tegemoet! Wij beginnen hier pas: dat toont de onderste foto. De eerste werk zaamheden aan de metro, op een trieste novemberdag, ma ken de Coolsingel er niet fraaier op. Maar dat is de aan loop tot een ontwikkeling die eens wie weet een beeld als dat van Los Angeles zal opleveren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Rool- vink wil de verhoging van de ongevals uitkering, die in april van dit jaar bij wet <yp zes procent werd gesteld, brengen op tien procent. VA v C' V Eigen nieuwsdienst UTRECHT In Utrecht is gisteren een contactorgaan opgericht, dat een landelijke federatie van buurdersvere- nigingen zal oprichten. Die federatie wil opkomen voor de belangen van huur ders, ook in bijzondere gevallen. YPENBURG. Luitenant - kolonel J. L. Flinterman, hoofd van de sectie vliegveiligheid van de Koninklijke Luchtmacht, heeft een bijzondere vlucht gemaakt. Als passagier vloog hij met een helikopter mee naar het eilandje Tien- gemeten in het Haring vliet om twee carbid- kanonnen naar boer Vos te brengen. Deze landbouwer had de eenvoudige appara ten een poos in bruik leen gegeven aan de Koninklijke Luchtmacht die wilde ervaren in hoeverre zij bruikbaar zijn om op vliegvelden vogels te verjagen, zo dat er minder kans op botsingen met vliegtui gen is. Deze zg. vogelaanvaringen zijn de laatste jaren een belangrijk vraag stuk in de luchtvaart geworden. Op de vliegbasis Ypenburg heeft die proef zoveel succes gehad, dat besloten is acht carbidkanonnen aan te schaffen. Zij zullen eerst worden gebruikt op de basis Volkel, waar men veel last onder vindt van kieviten. Als ook deze proef gelukt, is het de bedoeling carbidkanon nen aan te schaffen voor alle militaire vliegvelden. Dat zijn er circa tien. Van onze correspondent GEMERT. De grootste en drukst beklante slagerij van Gemert is gis teren in opdracht van de justitie gesloten. Slager W. J. M. B. wordt er van verdacht dat hij vlees van ziekelijke dieren buiten de keurings dienst van slachtvee om tot con sumptievlees heeft verwerkt. De slager dreef ook een grote en drukke cafetaria met automatiek. Het vlees voor de gehaktballen, cro- quetten en dergelijke kwam uiter aard uit de eigen slagerij. Daarom zijn ook de cafetaria en de automa tiek gesloten. Slager W. J. M. B. was een paar jaar geleden uit Helmond naar Gemert gekomen. Hij wist er snel een flinke zaak op te bouwen. Enige tijd geleden kreeg de rijkspolitie Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Het onderzoek naar de juistheid van de uitslagen van de verkiezingen in de staat Illinois, dat deze gehele week in beslag had zullen nemen, is gisteren geëindigd. De uitslag van het onderzoek leverde geen wijziging in de totaalstand in het college van kiesmannen op. Senator Kennedy behield de 27 kiesmannen van Illinois. De uitslag in Illinois was: Kennedy 2.378.407 stemmen, Nixon 2.370.187 De Republikeinse partij legde zich gisteren in Texas niet neer bij de af wijzing door een distrietsrechter, J. H. Gardner, van het verzoek om her telling van de stemmen van 35 stem bureaus, waar ongeldige stemmen zou den zijn opgeteld bij de totalen van Kennedy. Kennedy behaalde de 24 kiesmannen van Texas dank zij een stemmentotaal dat volgens de be twiste uitslag 42.264 stemmen boven dat van Nixon lag. De Republikeinen be sloten te gaan aansturen op hertellin gen in geheel Texas. Terwijl in tal van andere staten soortgelijke acties gaande of in voor bereiding waren, bleek Kennedy in de totaalstand voor het gehele land voor liet eerst in vele dagen iets op Nixon uitgelopen te zijn. De stand was: Kennedy 34.019.970, Nixon 33.806.463, het verschil 213.502. stemmen. van Gemert echter een wenk dat er in de slagerij zou worden gewerkt met ongekeurd vlees. De slager merkte kennelijk dat de politie op hem lette. Daardoor zenuwachtig geworden probeerde hij gisteren een partij vleesafval van, geslachte, ongekeurde dieren in de Zuidwillemsvaart te gooien. Op dat ogenblik werd hij gearresteerd. Slechte hygiëne Even later troffen de mannen van de rijkspolitie op een terreintje achter de slagerij tien varkens aan die er zo beroerd uitzagen dat zij stellig zouden worden afgekeurd. Ook bleek dat de werkplaats van de slagerij spotte met alle begrippen van hygiëne. De huisvrouwen van Gemert kijken nu met afschuw naar de ge sloten slagerij. Het vlees dat zij gisteren al in huis hadden, hebben zij weggegooid. Aan het vlees dat zij bij slager W. J. M. B. kochten, hadden zij nooit iets bijzonders ge merkt, of het moest zijn „dat het wat gauw rook als het even bleef liggen". Alfred van Sprang tage die hij maakte was die van de oefeningen van Nederlandse soldaten in La Courtine. Binnenkort zou hij naar Algerije vertrekken. Bij NCRV De rusteloze activiteit van Alfred van Sprang heeft in het bijzonder in dienst gestaan van de N.C.R.V., voor welke omroepvereniging hij sinds jaren werkte als radioverslaggever, terwijl hij daarna ook voor de N.C.R.V.-televisie werkzaam was. Alfred van Sprang placht van zich zelf soms met ironie te zeggen, dat hij zo hard en fanatiek werkte om dat hij diep in zijn hart lui was. Maar deze geboren avonturier heeft niet alleen èen journalistiek zeer produk- tief leven geleid, hij heeft op zijn reizen bijna ontelbare malen ook levensgevaar en ontberingen getrot seerd. Hij heeft welbewust nooit in het huwelijk willen treden, omdat hij meende dat dit niet zou zijn te ver enigen met zijn zwervend en uiterst riskante bestaan, Pionier Van Sprang is in onze omroep een pionier geweest van de grote buiten landse reportage. Hij stond er in om- i'oepkringen vooral voor bekend, dat hij op vaak onbegrijpelijke wijze erin slaagde zijn geluids- en beeldopnamen uit afgelegen gebieden naar Hil versum te zenden: Een probleem dat in de radioreportage soms grote moei lijkheden kan opleveren. l ijf gewonden bij Halfweg Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Acht personenau to's zijn gisteravond betrokken geweest bij een serie hevige aanrijdingen op de Haarlemmerweg onder de rook van het dorpje Halfweg. Vijf mensen werden gewond. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Van drie van hen, een vrouw en twee mannen, waren de verwondingen ernstig. Het was omstreeks half acht toen een uit Haarlem komende Daf een voor rijdende Fiat wilde passeren. Op dat ogenblik kwam er van de andere kant een Opel aan met Duitse verlofgangers in het midden van de rijbaan. Helpers gewond De Daf kon geen kant meer uit en kwam tussen de Duitse wagen en de Fiat terecht. De inzittenden van de Daf en de Opel kwamen er goed af. De vrouw en de twee mannen in de Fiat werden echter uit hun auto geslingerd en bleven zwaar gewond in de berm liggen. De bestuurder van een uit Amster dam komende Volkswagen zag hen in de stromende regen liggen en parkeer de zijn wagen haastig aan de kant van de weg om zijn koplampen op de plek van het onheil te kunnen richten. Van de overzijde van de weg snelde een bromfietser op het ongeluk af. Juist toen de man van de Volkswagen en de bromfietser een eerste helpende hand wilden uitsteken botste een, eveneens uit Amsterdam komende Mer cedes in volle vaart op de stilstaande Volkswagen. De bestuurder van deze wagen en de bromfietser werden door de als een raket weggeschoten Volks wagen geraakt. Zij zakten naast de drie andere gewonden in het gras in elkaar. Binnen enkele seconden was het aantal gewonden zo tot vijf opgelopen. Aan de materiële schade zou echter nog geen einde komen. De bestuurder van een uit Haarlem komende üpel trapte even later bij het aanschouwen van de ravage wat al te schielijk op zijn rem. Hij kwam daardoor in een slip terecht en raakte een hem achterop komende Volkswa gen. Een Renault kon deze botsing niet meer vermijden en gedrieën zeulden de wagens over het natgeregende wegdek naar de kant van rijbaan. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Het vermoeden, dat de trein met Engelse verlofgangers, die maandagavond bij Woerden uit een wissel liep, te hard de verbods borden passeerde, is door verklarin gen' tijdens een gemeenschappelijk on derzoek in het hoofdkantoor van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht bevestigd. Van onze correspondent HAARLEM. De 24-jarige handlan ger P. J. H. uit Haarlem, die op 7 ju li de 21-jarige Martin Smits van het dak van de Breedbandfabrieken te IJmuiden had geschopt, is gistermiddag door de Haarlemse rechtbank tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De beide mannen, die op het dak van nieuwe fabriek werkten, hadden ruzie gekregen. Over een onheuse opmerking had de handlanger zich zo kwaad ge maakt dat hij de heer Smits, die aan de dakrand werkte, een schop in het gezicht had gegeven. Die was daar door zestien meter omlaag gestort en als gevolg daarvan enige uren later overleden. DAGENHAM (Reuter) Achttien duizend arbeiders van de Engelse Ford Motor Company zullen met ingang van de volgende week op een vierdaagse werkweek worden gesteld. Dit is een ge volg van een vermindering van de vraag naar personenauto's. De werk tijdverkorting geldt voor arbeiders in de Fordfabrieken in Dagenham, Doncaster, Southampton, Basildon en Leamington. In de fabrieken van het concern werd de volgende mededeling gedaan: „Alle arbeiders zullen zeker op de hoogte zijn van de ernstige situatie, die zich in de afgelopen maanden in de auto-industrie heeft ontwikkeld. Dank zij krachtige pogingen van de directie zijn wij tot dusver zo gelukkig geweest een verkorting van de werktijd te kun nen ontlopen. Niettegenstaande deze pogingen is het langzamerhand duidelijk geworden, dat de vraag naar onze personenauto's tot een peil is gedaald, waarop verkorting van de werktijd onvermijdelijk is. Wij betreuren het, dat begin volgende week moet worden overgegaan tot een vierdaagse werkweek. In het algemeen heeft deze verkorting betrekking op al le arbeiders in de afdelingen der per sonenauto's." In andere fabrieken van de Engelse auto-industrie is het aantal werkuren al geruime tijd verminderd mede tengevol-1 ge van een vermindering van de uitvoer. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Ziekenfondsraad is akkoord gegaan met de verhoging van de honoraria voor artsen zoals die door de organisaties van de huisartsen en de algemene ziekenfondsen is over eengekomen. Voor de eerste tweeduizend verzeker den die op naam van een huisarts staan ingeschreven, zal voor 1961 het honora rium worden verhoogd van 12.04 tot 12.85 per verzekerde per jaar. Voor «He volgende verzekerden wordt het ho norarium van 8.85 op 9.45 gebracht. Voor huisartsen, die een apotheek houden, zal het honorarium voor de fax- ?1,aSSu';lscIlf ^ulp d*e zii geven van f 4.36 worden verhoogd tot 4.55 per verzekerde per jaar. Voor verloskundige hulp zullen de art- ?n?onLet.meer zesti® Sulden, zoals sinds 1958 het geval was, maar 75 gulden krijgen. De verhoging van de uitgaven van de ziekenfondsen als gevolg van de nieu we overeenkomst wordt voor 1961 ge schat op 7.350.000 gulden. Van onze correspondent ERMELO Onder Ermelo is gister avond de 21-jarige mejuffrouw J Pau- wens uit Ermelo om het leven gekomen, toen zij controleerde of het portier van de auto waarin zij op weg was naar Den Haag, wel goed dicht was. Zij zou met haar zuster en twee kennissen in de Haagse dierentuin geestelijke liederen gaan zingen. De autodeur werd door de wind open- gezogen, toen mejuffrouw P au wens aan de deurkruk voelde. Daardoor viel zij naar buiten. VOORTHUIZEN. De vlucht van drie van de vier jongemannen die op heterdaad waren betrapt bij een inbraak in een souvenirwinkeltje in Voorthuizen, is in een beerput geëin digd. Zij zakten er tot hun middel in. De vierde werd gepakt nadat de po litie waarschuwingsschoten had ge lost. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond op 23.15 uur: Half tot zwaar be wolkt met vooral aan de kust enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Vrij zacht. MIES JE: Regen is meestal nogal zacht. 26 nov.: zon op 8.18. zon onder 16.36; maan op 13.58, maan ondor 0.14. Af -G

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1