GEMEENTE EN FABRIKANT VOEREN ZENUWENOORLOG STRIJD WOEDT VOORT: NIEUWE DAGVAARDING Huishoudster redt zich met laken uit brandend huis ZOEKERS UIT HET OOSTEN KWAMEN EN GINGEN Nieuwe straat bedreigd door ondermijnde loods Zevenaar bouwt op eigen houtje attllüL Uitbreidingsplan knabbelt gevaarlijk aan fabriek Kost en Autopon: Wie zal Amsterdamse Volkswagenma rkt beheersen ACHTERSTEVOREN PENIBEL BOETEKLEED in Belgische loterij 7597 kuikens verbrand BESCHULDIGING VAN RAADSMAN Beroep Socrates verworpen die lekkere shag de handige doos Omgeslagen zuiger moet worden opengebrand Benauwende kwestie van centen in Blerick IN INDONESIË: Mil j oenenhandel in geld ontdekt ACHT PINKEN VOOR CHILI Ongeluk bij Woerden Baan haperde al voor ontsporing Donderdag 24 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 formant»'' Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM Er is weer oorlog tussen de gemeente Bergen op Zoom en di Kartonnagefabrieken en drukkerij Sjef Trimbach. De fabrikant vindt, dat de gemeente de wapenstilstandsovereenkomst niet nakomt. Hij wijst op de ongelukkige situatie achter zijn terrein, waar de gemeente op nauwelijks drie meter afstand van een der grote loodsen van de fabriek de grond twee meter lager heeft gegraven, waardoor verzak kingen en aardverschuivingen ontstaan. Voorts neemt hij aanstoot aan de wijze waarop de gemeente meent de overeenkomst inzake de afbakening van zijn terrein te kunnen nakomen. schutten met een betonnen schutting van 1.80 meter hoog. De naleving van deze bepalingen laat voor de heer Trimbach alles te wensen over. De huizen aan de nieuwe Rijnstraat die nu achter het fabrieksterrein wordt aangelegd, staan achterstevoren. De toekomstige bewoners krijgen een wei nig riant uitzicht op de helemaal niet schilderachtige loodsen van de karton- nagefabriek. Dat komt, zegt wethouder E. Noorman van openbare werken, omdat na de grondruil de daar geprojecteerde straat in de lengte-as is doorgesneden. De ene helft, die op het fabrieksterrein moest komen, is gewoon vervallen. Niemand schijnt op de gedachte te zijn gekomen het hele uitbreidingsplan tien meter naar achteren te verschui ven, waardoor ook de Rijnstraat een normale straat had kunnen worden. Overigens wil de wethouder niet vooruitlopen op de debatten die straks in de gemeenteraad zullen worden ge houden over de nieuwe schermutseling tussen de gemeente en de fabrikant. Deze heeft zich met een klaagschrift tot de raad gericht en in de fractie vergaderingen is al druk gedelibereerd over hetgeen hierover straks in de openbare vergadering zal worden ge zegd. Er is een duidelijke stroming in de raad, die de gang van zaken niet kan bewonderen. Ondertussen is door het ondergraven van het hooggelegen fabrieksterrein de toestand bij de grote loods penibel ge worden. Diepe aardscheuren trekken zigzag naar de fundering, die niet dieper ligt dan het twee meter lager afgegraven straatniveau er pal naast. Gemeentewerken heeft in aller ijl weer wat zand aangevoerd, maar de gestorte grond biedt weinig houvast en spoelt met elke regenbui verder weg. Op vele plaatsen kalft de grond af als bij een dijk in stormtij. Als niet spoedig wordt ingegrepen duikelt de loods die meer dan honderd meter lang is, in de straat in aanleg en tegen de in aanbouw zijnde huizen, die ais het ware in een put staan. Over en weer worden deskundigen geraadpleegd. Alles en iedereen is in actie om straks bij het raadsdebat zo scherp mogelijk te kunnen aanvallen en verdedigen. In plaats van de betonnen schutting van 1.80 meter hoog, is er een van nauwelijks 1.50 meter geplaatst, die bovendien nog een verschil, in hoogte laat zien op enkele plaatsen. Als een klap op de vuurpijl komt dan het feit, dat deze schutting op zijn kop staat. De betonnen delen met groef en messing zijn met de uit geholde kanten omhoog aangebracht, zodat er water staat tussen de planken, die bij de eerste de beste nachtvorst zullen stuk vriezen, aldus de deskun dige die de heer Trimbach terzijde staat. De gemeenteraad trok het boetekleed aan, na de felle Blitzkrieg die op het fabrieksterrein is uitgevochten en die door de heer Trimbach werd gewon nen. De raad gaf B. en W. de opdracht tot een vergelijk te komen met de fa brikant, die zeven jaar geleden met vlag en wimpel werd verwelkomd, maar die sindsdien niet anders dan tegenwerking van de gemeente heeft ondervonden. Hij nam de leegstaande fabriek in gebruik en kocht meteen het terrein dat er bij lag. De curator in het faillis sement van de vorige fabrikant was tevens wethouder; die wist dus wel welke plannen de gemeente met deze grond had. De heer Trimbach neemt het de vroegere wethouder (thans gemeente secretaris) hoogst kwalijk, dat hij hem indertijd niet heeft gezegd, dat de gemeente deze grond zou gaan ont eigenen. De strijd om de grond begon direct nadat hij er eigenaar van was geworden. Het ging toen opeens alle maal zo vlug. dat de bulldozers de bessenpluksters verrasten. Zij moesten vluchten voor de giganten die de gemeente met de wet in de hand in de strijd had geworpen. Er kwam een prikkeldraadversperring midden over zijn fabrieksterrein en de heer Trimbach was met zijn snel groeiend bedrijf binnen een puntige afrastering op een klein lapje grond -teruggedrongen. Dat alles was ook de gemeenteraad- te gortig. Het boetekleed werd uit de kast gehaald en er kwam een rede lijke verdeling van de grond tot stand. De heer Trimbach kreeg bij deze grondruil een mooi rechthoekig stuk fabrieksterrein; de gemeente kreeg de beschikking over een even mooi stuk grond, dat nodig was voor de reali sering van het uitbreidingsplan Zee kant. Als bijkomende bepaling werd in een notariële akte vastgelegd dat de PAKJESAVOND IN HUIZE HOLLAND Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Hoe hoog het kan lopen als harde zakenbelangen met elkaar in botsing komen, is gis terochtend in de kamer van de pre sident van de Amsterdamse recht bank haarscherp uit de doeken gedaan. Daar zaten, tot de tanden gewapend met argumenten, twee elkaar allang bestrijdende Amster damse autohandelaren tegenover elkar Autopon, Volkswagendealer voor Amsterdam (dochterbedrijf van de importeurs Pon uit Amersfoort) en garage Kost, sinds jaar en dag Volkswagenspecialist. Kost had Autopon in kort geding gedagvaard omdat die hem op allerlei manieren zou hebben gediscrimineerd. De voorgeschiedenis van het geschil begint enige tijd terug. Kost was tot 6 mei van het vorige jaar Volksiva- gendealer voor Amsterdam. Toen zeg de Pon-Amersfoort het contract op, en bouwde zelf een autopaleis in Am sterdam. Het moest miljoenen kosten. Gereed is het nog niet. 11* Pon-Amersfoort had bezwaren tegen Stl'flT vnnr (Jpplnftnilllfrl Kost: bij bood onvoldoende service. OU dl VUU1 Zyn outiUage was te klein, In zijn plaats kwamen behalve Auto- Tot onder de fundamenten van fa brieksgebouwen in Bergen op Zoom trekken de diepe scheuren, die ont staan op de grens waar de gemeente een terrein liet afgraven, zodat een niveauverschil van ruim twee meter ontstond. Van onze correspondent SCHIEDAM. ..Koloniale loten", die de Vlaarding.se kantoorbediende A. H. (38) voor vrienden in België placht te kopen, hebben hem gisteren voor de Sctiiedamse kantonrechter gebracht. Daarvoor moet hij nu tien dagen hech tenis uitzitten en 25 gulden boete beta len. Voorts kreeg hij tachtig dagen hech tenis en tweehonderd gulden boete voor waardelijk opgelegd. H. kocht de loten uit het potje, dat een clubje van twaalf Vlaardingers daarvoor aanlegde. Verdachte zei niet te begrijpen, waar om hij strafbaar zou zijn. De Vlaa.1*" dingse politie was dat ook niet duidelijk geweest. Hij had loten gekocht voor vrienden en kennissen, zonder winstbe- jag. De officier van justitie, mr. Moorsel, vond verdachte wel degelijk strafbaar en de kantonrechter was tiet daarmee eens. Van onze correspondent HELDEN-PANNERDEN. Bij een felle brand in het pluimveebedrijf van de heer L. Hendriks te Helden-Panner- den (Limburg) zijn gistermorgen 7597 kuikens verbrand. In de hokken bevon den zich 7600 vijfweekse kuikens. Daar van zijn er drie in leven gebleven. Een voorbijganger zag een dikke rook kolom uit de hoeken opstijgen en sloeg alarm. De brandweer was er in een oogwenk, maar kon niets uithalen te gen de vuurzee, die de hokken met dc grond gelijk maakte. pon nog drie dealers: in Amsterdam- Oost, in -Noord en in Amstelveen. De ruzie liet niet lang op zich wach ten. Aan het begin van dit jaar kwam het tot een eerste kort geding (ook met Kost als eiser), dat resul teerde in een bevel van de president van de rechtbank aan Autopon om voor Kost dezelfde levertijden te be dingen, die ook voor andere klanten golden. Er werd een dwangsom van 2500 gulden per overtreding vastge steld. STAMPEI Sindsdien is de stampei eerder toe genomen dan afgezwakt. Autopon moest twee keer boete betalen en kreeg in Utrecht bovendien een ei- viel geding te verwerken. Gisteren werden in een acht pur.ten tellende dagvaarding de grieven van Kost uit de doeken gedaan. Autopon had, zo werd gesteld, sinds kort ieder telefonisch contact met Kost verbro ken, zodat van normaal zakendoen geen sprake meer kon zijn, dat ter wijl Kost zich geheel en al op de Volkswagen had gespecialiseerd. Auto's werden voorts niet op tijd af geleverd. De provisie lag beneden het normale peil, en Autopon benaderde klanten van Kost langs allerlei sluik se wegen om ze aan zich te binden. GEFINGEERD Namens Autopon had mr. Van Apel doorn stegen het een en ander in te brengen: ook klanten van Autopon moesten wachten; Kost bestelde voor efingeerde klanten om zodoende een oorraad te kunnen aanleggen: Kost •ad aan de Volkswagen-Werke in Duitsland geschreven dat Autopon :een behoorlijk personeel in dienst lad en dat niet goed met de klanten werd omgegaan. Voor het verbreken van het telefo nisch contact bestond volgens mr. Van Apeldoorn een gegronde reden. Want Kost had allerlei nare zaken geprovo ceerd met behulp van een geluids band. Een klant, van Kost had zelfs het verzoek gekregen om te zeggen dat Autopon hem rechtstreeks een auto had aangeboden. De klant zou dan delen in de dwangsom die voor deze overtreding op grond van het vo rige vonnis van de president kon wor den opgeëist. ALLEENHEERSER De Utrechtse advocaat mr. Span jaard. die voor Kost optrad, had weer zijn argumenten. Zijn cliënt werd vol gens hem gewoonweg in een hoek ge drongen. Het gaat er uitsluitend om. dat Autopon de alleenheerschappij in Amsterdam krijgt. Dat het publiek daar het zijne over denkt meende mr. Spanjaard te mo gen afleiden uit het feit, dat heel wat automobilisten rondrijden met plaat jes op hun auto: Wij blijven bij Kost, En wat had Pon dan te zeggen op het volgende? Een poosje geleden ver scheen in een krant een advertentie, waarin autolessen werden aangeboden onder de toezegging, dat men binnen twee maanden voor een Volkswagen kon zorgen. Er waren mensen ge weest, die allang konden rijden, maar die toch graag snel een auto wilden hebben. Dat kon ook zonder lessen, vond de adverteerder. Als de klanten kwamen verscheen er een vertegenwoordiger van Auto pon. Die herhaalde de belofte van snelle aflevering, maar, zei hij erbij, we zetten niets zwart op wit, anders krijgen we moeilijkheden met Kost. Alles draaide om dit ene ding, meende mr. Spanjaard, want in zijn vorige vonnis had de president Auto pon bevolen geen discriminatie toe te passen bij het aangaan van leve ringscontracten. Over de uitvoering hiervan had hij niet gesproken. Daar ging het nu maar net om. Autopon kroop steeds weer door de mazen, die door het vonnis waren opengelaten. Er is dus een algemeen discriminatiever bod nodig. Want niets is Autopon te dol: Kost kreeg eens een telefoontje, waarin hem werd verzocht 's avonds om zes uur in een bar te komen voor een za kelijke afspraak met een grote Duitse autofirma. Kost ging er heen. Maar niemand kwam opdagen. Totdat een van de gebroeders Pon binnentrad, en Kost smakelijk begon uit te lachen. Hij had Kost zelf gebeld, voor de grap. ,,U ziet", zo zei mr. Spanjaard tot de president, tegen welke menta liteit men moet werken. Er zijn har de maatregelen nodig". Van onze correspondent ARNHEM. De raadsman van jhr. Van Nispen tot Sevenaer uit Zevenaar heeft het dagelijks be stuur van die gemeente er gisteren in een kort geding voor de presi dent van de Arnhemse rechtbank van beschuldigd dat het misbruik maakt van artikel 20 van de woon- ruimtewet. Dat artikel geeft B. en W. de be voegdheid in urgente gevallen zelf standig toestemming te geven tot wo ningbouw. Volgens mr. Plochg wordt er zo veel misbruik van het artikel gemaakt dat het de woningwetgeving vrijwel vervangt. Als de door B. en W. gegeven toestemming immers na derhand door Gedeputeerde Staten wordt afgekeurd, dan staan de hui zen er al, en geen mens ook de minister niet zal er tegenwoordig aan denken een keer gebouwde goe de huizen af te laten breken. Geschaad Jhr. Van Nispen tot Sevenaer had B. en W. van Zevenaar voor de rech ter gedaagd, omdat liet toelaat dat op een terrein dat grenst aan het Huis Zevenaar van de jonkheer, woningen werden gebouwd zonder toestemming van Gedeputeerde Staten. Door de bouwerij zouden zowel jhr. Van Nis pen tot Sevenaer, het Landbouwschap als de bond Heemschut in hun belan gen worden geschaad. Het is nu al zo ver, aldus de Arn hemse raadsman mr. Plochg, dat ge meentebesturen overal in het land op eigen houtje laten bouwen en zich dan achteraf glimlachend verweren met de opmerking: Wij hebben er maar een noodwetje van gemaakt, een ar tikeltje 20. De raadsman van de gemeente Ze venaar, mr. Nolet uit Arnhem, stelde in de eerste plaats dat jhr. Van Nis pen tot Sevenaer te weinig is betrok ken bij de omstreden woningbouw om er een kort geding over aan te span nen. Als de minister bezwaren heeft te gen de manier waarop liet artikel 20 wordt gebruikt, aldus mr: Nolet. dan moet hij zelf een goed voorbeeld geven en «niet door de Rijksgebouwen dienst 34 huizen voor Ambonezen in Zevenaar laten bouwen zonder toe stemming van Gedeputeerde Staten. De minister heeft daar zelfs nog een premie voor gegeven. Overigens zou de gemeente Zeve- inaar niet eens kunnen voldoen aan de eis tot stopzetting van de bouw, zo zei mr. Nolet, want de gronden zijn verkocht en het zijn de kopers die bouwen. Klap Als klap op de vuurpijl kwam hij daarna met de mededeling dat Ge deputeerde Staten intussen achteraf hebben geweigerd de gemeentelijke bouwtoestemming volgens artikel 20 goed te keuren „omdat zulks zou be tekenen dat illegale bouw zou worden gesanctioneerd' AMSTERDAM. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de uitspraak van de rechtbank, waarbij de N.V. Socra tes failliet werd verklaard, bevestigd. Het hof heeft gistermiddag in raad kamer enkele uren besteed aan de be handeling van de miljoenen-affaire. Aan het eind daarvan overwogen pre sident en raadsheren dat de heer N. den Besten niet voldoende aannemelijk heeft kunnen maken dat er vooruitzichten zijn voor een afwikkeling van zaken, die binnen redelijke tijd uitzicht biedt op een bevredigende behartiging van de be langen van de crediteuren. Het hof maak te er in dit verband melding van dat geen behoorlijke boekhouding van de zaken van de heer Den Besten bestaat. De behandeling in hoger beroep is ge volgd omdat de heer Den Besten tegen de uitspraak van de Amsterdamse recht bank in appèl was gegaan. De recht bank had het faillissement uitgesproken op verzoek van mr. C. D. van Vliet, de bewindvoerder tijdens een eerst opge legde surséance van betaling. Mr. van Vliet is nu curator. Tussen hem en de heer Den Besten kwam het gistermiddag na de uitspraak van het hof in de kof fiekamer van het Amsterdamse paleis van justitie even tot een woordenwisse ling. De directeur van de N.V. Socrates sprak ook daar, zoals hij de laatste we ken al zo vaak heeft gedaan, van „ze kerheden", waardoor de Amsterdamsche Bank, die oorspronkelijk aan de wieg van het faillissement heeft gestaan, alsnog geneigd zou zijn om tot een regeling te komen. Mr. Van Vliet voegde hem toé: „Bewijst u dat maar". Ver van elkaar afzittend dronken de heren vervolgens hun koffie. Advertentie (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Een oude arts en zijn huishoudster zaten gisteroch tend om kwart voor zes gevangen in een brandend herenhuis aan de Oude Gracht in Utrecht. De 62-ja- rige mejuffrouw H. E. Dasbach, die op de eerste verdieping sliep en wakker was geworden van brandlucht, kon de trap niet meer af doordat verstikkende rook haar tegemoet kolkte. Ook met een in derhaast voor haar mond gebon den natte doek kon zij niet verder. Zij holde terug naar haar slaap kamer aan de straatzijde, griste het laken van haar bed. bond het vast aan een haak van het raam en liet zich er langs naar beneden glijden. Het laken bleek echter te kort, nog twee en een halve meter scheidden haar van het plaveisel. In haar angst zag zij geen ande re uitweg dan loslaten. Met een smak kwam zij neer. Zij brak haar rechterarm en haar rechterbeen, terwij) ook haar linkerbeen kwets uren kreeg. Ondanks de pijn dacht zij direct aan de 86-jarige heer C. W. Nieuwen- huijzen die nog in liet huis was. Zij schreeuwde luidkeels om iemands aan dacht voor hem te trekken. De 25-jarige sjouwer J. Wallenburg, die op weg was naar zijn werk, for ceerde met behulp van enkele politie mannen die door een andere voorbij ganger waren gewaarschuwd, d« voordeur. In de gang troffen zij de bewusteloze arts op de grond aan. Goede afloop De beide slachtoffers werden naar het Stads- en academisch ziekenhuis gebracht. De man bleek er goed af gekomen te zijn. Hij had alleen veel rook binnen gekregen en een klein brandwondje aan een teen opgelopen. "s Middags kon hij naar het huis van zijn zoon, ook een arts, worde» gebracht. De heer Nieuwenhuijzen vertelde gistermiddag nog maar een ver ward verhaal over het ontstaan van de brand. Hij zei dat hij in zijn slaap kamer aan de achterzijde op de be gane grond een lucifer had aangesto ken om te zien hoe laat het was. De batterij van de zaklantaarn die hij altijd op zijn nachtkastje had liggen voor het geval hij het knopje van het bedlampje niet kon vinden, was leeg' volgens hem. maar volgens de werkster deed zij het nog. „Ik weet zeker dat ik de lucifer heb gedoofd en weer in het doosje gedaan. Plotseling werd ik wakker door een lichtflikkering bij het bedlampje", zegt de arts. Kortsluiting? Of heeft een nog nagloeiende lucifer de andere lu cifers in het doosje aangestoken? ..Mijn laken stond direct in brand. Ik liep naar de wastafel en vulde een teiltje met water om het vuur te do ven. Toen ik weer bij het bed was, hadden ook de kussens vlam gevat, De dekens heb ik er nog over ge slagen om het vuur te verstikken, maar er was geen redden meer aan. De kamer stond vol rook. De deur kon ik eerst niet vinden. Op handen en voeten kruipend voelde ik tenslot te de drempel. Ik heb nog op de gang heel hard om mejuffrouw Das bach staan roepen, maar ze heeft me kennelijk niet gehoord." Brandweerlieden met zuurstofmas kers op hebben het huis nog doorzocht omdat zij uit het geroep van de huis houdster hadden begrepen dat er nog meer mensen opgesloten zaten. Toen dat niet het geval bleek, was de brand gauw geblust. Alleen de slaap kamer van de heer Nieuwenhuijzen is in de as gelegd. Onder het bed is een verkoolde portefeuille gevonden. CALCUTTA (A.P.i De snijkopzui ger Lake Fithian, die vrijdag op de rivier de Hoogly is omgeslagen, zal waarschijnlijk met acetyleenbranders moeten worden opengesneden om de stoffelijke resten van de aeht Neder landse slachtoffers uit het ruim te kun nen bergen. Volgens een lid van de havencommissie van Calcutta is dat de enige mogelijkheid. Tot nu toe zijn de lijken van vier van de Nederlandse slachtoffers geborgen. Gisteren is het zoeken naar de stoffe lijke resten stopgezet omdat de zuiger diep in de modder is weggezonken. Vandaag zal een nieuwe poging wor den gedaan om de zuiger te bergen. In Amsterdam is speciaal bergingsmate riaal besteld. Drie deskundigen van de Amsterdam se Ballastmij. zijn gisteren in Calcutta aangekomen. Zij hebben een uitvoerige bespreking met de plaatselijke inge nieurs gehad. Zij zullen naar de plaats van de ramp varen om het probleem van de aanslibbing en de loop van de rivier te bestuderen. De geborgen lijken zijn naar Calcutta gebracht, in afwacht'ng van een beslis sing over de begrafenis. Advertentie G r i e P Beschermt tegen besmetting In buisjes 20 en flacons a 50 tabletten BERLIJN Het was net een scène uit een komische opera gisteren bij het Amerikaanse hoofdkwartier in West-Ber- lijn. Uit de grauwe lucht daalde zomaar een helikopter van het Russische leger neer. Onzeker bleef het toestel een paar minuten boven de grond hangen, vloog nog een honderd meter door, en streek toen pardoes neer op de velden van een proefboerderij die Amerikaanse militai ren exploiteren, vlak bij hun hoofdkwar tier. Drie Russische officieren stapten uit de helikopter op de Westberlijnse grond en ze raadpleegden hun kaarten. Een der Russen krabde zich op het hoofd, een tweede keek'op zijn kompas en de derde wees naar het oosten. De Amerikaanse militairen in de buurt deden al die tijd niets.' Daarop stegen de drie Russen weer in en even later verhief hun helikopter zich van de grond, koers oost. Net op het moment dat het Russische toestel opsteeg reed met loeiend geweld en gil lende sirenes een Westberlijnse politie wagen met een aantal motoragenten de landerijen van de boerderij op. De agen ten stapten uit en schreeuwden iets naar boven, waar de helikopter zich koket ronddraaide alvorens weg te vliegen. Kom naar beneden, kom naar bene den, brulden de Westberlijnse agenten in het Duits. Ze schudden hun vuisten dreigend in de hoogte. De Russen schreeuwden een antwoord terug naar beneden, maar niemand ver stond er een woord van, Er was trou wens geen tolk aanwezig. Tenslotte maakte een der Russen nog een grof gebaar, dat kon men nog zien voor de helikopter in de richting van Oost-Ber- lijn verdween. Een woordvoerder van de Amerikaan se militairen in West-Berlijn zei: De Russen kunnen op elk gewenst ogenblik in West-Berlijn landen. Ze zijn welkom. Dit is een vier mogendheden stad en we hebben niets te verbergen. Ze kunnen ten allen tijde over onze sectoren vlie gen. En wat de Duitse politie betreft, die heeft helemaal geen zeggenschap over de vier mogendheden, aldus de woord voerder. Ze had geen enkel recht, jacht i te maken op die Russen. Van onze correspondent BLERICK Een uit verveling geboren spelletje heeft een Blericks meisje een paar benauwde minuten bezorgd. Op voorstel van moeder, die zich al evenzeer verveelde als haar dochter, werd een nieuw spel letjes in de huiselijke kring ge ïntroduceerd: Het werpen van cen ten in eikaars mond. Moeder en dochter gingen tegen over elkaar aan tafel zitten. Het spelletje ging een hele tijd goed, totdat moeder in haar enthousiasme de cent al te hard in de lokkende mondopening tegenover haar wierp. De cent dreigde de luchtpijp af te sluiten, waarop het meisje het te kwaad kreeg en blauw aanliep. De met spoed gewaarschuwde dokter voorkwam erger. Bij het staken van het spel had moeder 37 centen gewonnen. Haar winst verkeerde in verlies toen de doktersvisite moest worden betaald. DJAKARTA (Reuter) In Indonesië is een illegale miljoenenhandel in geld ontdekt, zo heeft het bureau van de In donesische procureur-generaal bekend gemaakt. De organisatie, die zich daarmee be zig hield zou zijn geleid door buitenlan ders, die Indonesische medewerkers hadden. De organisatie verrichtte ille gale banktransacties en verkocht goud en zilverstaven ter waarde van tiental len miljoenen roepiahs. Er is een aan tal arrestaties verricht en hoeveelheden goud, zilver en edelstenen zijn in. beslag genomen. ROTTERDAM. De Ares vaart za terdag met acht pinken aan boord naar Chili. De pinken zijn het geschenk van de vier op Zuid-Amerika samenwerken de exporteurs van fokvee, het Neder landse en het Friese rundveestamboek voor de hulpverleningsactie Nederland- Chili. Terwijl verstikkende rook uit de ramen kolkte had mej. Dasbach zich langs een laken (op de foto midden) laten zakken, waarna zij op het trot toir sprong. WOERDEN. De gemeentepolitie van Woerden heeft het onderzoek met de reeds geboekte resultaten van het ongeluk met de Engelse militaire trein maandagavond bij Woerden overgedra gen aan. de spoorwegrecherche. Die zal vandaag verscheidene men sen horen die met treinen hebben ge reisd die de plaats van het ongeluk heb ben gepasseerd voor de ontsporing. Sommige reizigers hebben- namelijk beweerd dat wagens die eerder op de avond over een wissel op de bewuste plaats reden sterk schommelden. Er zouden zelfs koffers uit de bagagerek ken zijn gevallen. De spoorwegrecher che wil die verklaringen grondig onder zoeken. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7