Vader werd misleid, zegt „benadeelde" VERDELING VAN Dl MILJOENENERFENIS WERD BEMOEILIJKT V enaam Chilis jeugd KANTONRECHTER NAAR WOONWAGENKAMP Delouvrier in Algerije bliksemsnel vervangen Donderdag 24 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S u proeft tabak en geen papier! „Niet in belang..." Actie voor Chili goed gestart Nieuwe stap van de Gaulle GROTE VAART 8 OF 15 JANUARI TWEE VRAGEN Nederlands reddingsplan voor Philae-tempels tot 1967 „verdaagd" De enige Zieke man Komeclie Toestanden beneden peil Jhr. de Casembroot en twee burgemeesters worden ere-commanda VOORBEREIDINGEN Verkeer kan vele malen veiliger Borgstelling KNGV-wedstrijd leverde successen op voor GENIE REORGANISATIE VAN INDONESISCHE LEGER RODE LUCHTBRUG NAAR LAOS lm 'n wip ©lk Boxy pakje opent aSTOBUTOfiS FOK WOU.ANOALVANA MFQHT COMPAm Advertentie Alleen Roxy combineert edele tabakken met het dunste papier. Door dit ragfijne Elfin papier komt de zuivere smaak van nobele ta bak volledig tot z'n recht. NIEUW KL. AAR-OPEN PAKJE ENLO Van een onzer verslaggevers „Twee handelingen zijn oorzaak, dat de verdeling den, aldus stelt de exporteur, de be schikking over het hele vermogen. Voor enkele honderden guldens kochten zij miljoenen en mijn vader had volkomen de macht uit handen gegeven wat hele maal niet in zijn aard lag. Pas na de dood van vader ontdekte ik wat er was gebeurd. De wijziging van de sita- tuten was zo, dat slechts met een meer derheid van drievierde een vergadering van aandeelhouders bijeengeroepen kan worden en een voorstel tot nieuwe wij ziging van de statuten in behandeling kan komen." Als typisch voorbeeld hoe hij als erf de misleiding van mij omtrent de borgstelling. van de miljoenenerfenis zo n ingewikkelde en langdurige genaam en aangewezen opvolger van i j j \t iT zÜn vader in een direoteursfunctie vol- zaak is geworden zegt de Veniose groèntenexporteur, die komen aan de kant is gezet door deze zichzelf niet zonder ironie de arme miljonair noemt. „Die han- ^id^tedli- 1j"S?ddehjairfijkSt,vt^ delingen zijn: de instelling en verkoop van prioriteitsaandelen en de"<Weda1rferenrani^0«t' u i i n- genamen, maar beheerders van de zaak die de meerderheid van stem hebben, op al zijn vragen steevast te horen krijgt: „Het is niet in het belang van de zaak dat daarop wordt geantwoord". Ter illustratie van het feit, dat de genen die hij zijn tegenstanders noemt in feite geen recht van spreken hebben, haalde hij een terechtwijzing aan van de president der rechtbank, die in een van de processen zei tegen een van de heren: „U zegt wij. maar u bent geen erfgenaam, dat is uw vrouw." Dat was in een debat over de verdeling van de erfenis, waarbij zijn tegenpartij tel kens sprak van „wij hebben dit zo ge regeld, en wij hebben dat besloten" In het vervolg van zijn uiteenzetting over deze ingewikkelde miljoenendans wees de groentenexporteur er op, dat bij de laatste besprekingen waaraan zijn vader had deelgenomen (na de statu tenwijziging) zijn vader hem in het bij zijn van de drie anderen had gezegd, dat hij directeur zou worden van de firma te Dusseidorp. Daar is weliswaar het hoofdkantoor gevestigd van de vijf tien dochterondernemingen in Duits land, doch deze groep firma's is groter en belangrijker dan het moederbedrijf te Venio. In het grote pand, dat eertijds het ouderlijk huis was van „de arme mil jonair" heeft de belastingdienst van Venlo zijn kantoren gevestigd. Er ligt nog altijd beslag op het pand, een nieuw beslag dat volgde op het eerst afge kochte op vorderingen van Italiaanse firma's, die stellen dat zij nog wat af te rekenen hebben met de firma in Frank fort. („Dat heeft toch niets met mijn privézaken te maken", zegt de expor teur.) Niettemin betaalt de belastingdienst braaf de huurpenningen, in naam aan de exporteur. Gelijktijdig echter int de fiscus de duizend gulden huur per maand weer als afbetaling op de nog te vorderen belasting o.a. van de mil- HILVERSUM. Gisteren zijn de eer ste giro's voor de „actie Toltén binnen gekomen, die tezamen het fikse bedrag van 93.000 gulden vormen. „Ik vind het als eerste reactie een prachtig resultaat", vertelt ds. J. A. van Nieuwenhuyzen, „vooral wanneer men medte in aanmerking wil nemen dat het emotionele element, zoals in de actie „redt een kind" dit keer vrijwel ont breekt". Een huis in het dorp Toltén kost rond 5.000 gulden, zodat in eerste instan tie al achttien gezinnen binnen afzien bare tijd weer een dak boven hun hoofd hebben. Omd'at honderden families nog niet in die gelukkige omstandigheden verkeren, vermelden wij nog even het gironummer van de „actie Toltén": De afdeling der N.C.V.B. te Nieuw en St. Joosland hield haar maandelijkse vergadering in het Verenigingsgebouw onder leiding van de vice-presidente, mevrouw Davidse-Meyers. Zuster Lensen sprak over: „Ziekenverpleging thuis". Na de pauze volgde een gezellige be spreking. De afdeling Coljjnsplaat van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam in maande lijkse vergadering bijeen onder leiding van de presidente, mej. A. L. v. d. Wee- jqenenerfénis waarvoor de exporteur le. De heer G. vleugel uit Goes hield nog altijd wanhopig vecht. een inleiding over het onderwerp B.L.O. Van onze correspondent PARIJS. Jean Morin, de 44-jarige hoofdprefect van het vijfde district Toulouse is zijn standplaats is op de kabinetsraad die gisteren onder voorzit terschap van de Gaulle is gehouden, be noemd tot algemeen gedelegeerde van Frankrijk in Algerije. Hij is de opvolger van de Franse hoge commissaris Delou vrier. Morin zou vrijwel onmiddellijk naar zijn nieuwe standplaats, Algiers, vertrekken. Of Delouvrier in ongenade is gevallen dan wel dat hij een nieuwe post zal krijgen, was gisteravond niet meteen bekend. Dat Morin een andere titel zal krijgen dan zijn voorganger is begrijpelijk, nu Louis Joxe is benoemd tot minister van staat, belast met de Algerijnse aangele genheden. Morin zal dus een uitvoerende taak krijgen onder minister Joxe, die op zijn beurt als minister van staat meer vrijheid van handelen krijgt dan als lid van het kabinet-Debré en buiten de mi nister-president om zich rechtstreeks met president de Gaulle in verbinding kan stellen. De benoeming van Jean Morin is de tweede stap op weg naar de verwerke lijking van de plannen van de Gaulle en hij heeft wat meer opzien gebaard dan de benoeming van minister Joxe. De Franse president schijnt grote vaart ach ter de uitvoering van zijn Algerijnse plan nen te willen zetten en daarom is het be grijpelijk dat hij tijdens dezelfde kabi netsraad ook de datum heeft vervroegd van het referendum, dat oorspronkelijk was bepaald voor de tweede helft van ja nuari. Het zal nu worden gehouden in de eerste helft van die maand. Daar het referendum op zondag moet worden gehouden, kan de datum geen andere zijn dan de 8e of de 15e januari 1961. De enveloppen en stembriefjes zijn inmiddels besteld en moeten voor 5 ja nuari worden opgeleverd. Het referen dum zal gelijktijdig in Frankrijk en in Algerije worden gehouden. De kabinetsraad heeft gisteren in grote lijnen het plan van generaal de Gaulle te horen gekregen, en daarna werden de ministers Joxe en Chatenet, minister van binnenlandse zaken, belast met het op stellen van een definitief plan, dat in de volgende kabinetsraad (op 30 novem. ber) zal worden besproken. Het schijnt nu wel vast te staan, dat de kiezers twee vragen te beantwoorden zullen krijgen: 1) of zij instemmen met de politiek van de Gaulle inzake Algerije; 2) of zij akkoord gaan met het geven van het zelfbeschikkingsrecht aan Algerije vol gens de drie voorkeuren ,die daaraan verbonden zullen worden: integratie, as sociatie of onafhankelijkheid. De eerste vraag zou dienen om het plan als geheel en vooral de voorberei dingen daartoe (de instelling van een voorlopige Algerijnse regering) te doen sanctioneren; de tweede om het lot van Algerije in de handen van de Algerijnen zelf te leggen. Men kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat het referendum over het zelfbeschikkingsrecht rechtstreeks zal leid'en tot een verdeling van dit land. Immers na de instelling van een voorlo pige Algerijnse regering zou Algerije ad ministratief warden verdeeld in een aan tal nieuwe departementen (volgens ras. religie, afkomst enz.) imet een semi-zelf- standigheid; samen zouden zij een fede ratie vormen. Het is duidelijk, d'at deze verschillende departementen al naar ge lang hun geaardheid een van de drie „voorkeuren" zullen kiezen met een overweldigende meerderheid. De stad Algiers en de onmiddellijke omgeving .zullen b.v. vóór integratie stemmen. Wie en wat zou Frankrijk op dat ogenblik beletten om die delen die integratie vra gen, inderdaad bij Frankrijk in te lijven en op die wijze Algerije in drieën te ver delen? In welk tempo de Gaulle zijn plan ten uitvoer wil brengen, blijkt uit het feit, dat hij Morin verzocht heeft zaterdag reeds zijn functie in Algerije te willen aanvaarden. Men neemt aan, dat hjj zijn tegenstanders geen kans meer wil geven om zich te organiseren tot een tegenaan val. De stad Algiers moge uiterlijk een toonbeeld van rust zijn, inwendig kookt en gist het er en de spanning stijgt. Daarom kan men elk ogenblik plotse linge uitbarstingen verwachten, zonder dat er een directe aanleiding toe is. Een voorbeeld hiervan is de algemene sta king, die vand'aag verwacht wordt, zon der dat er iemand een order voor heeft uitgevaardigd. Maar men spreekt erover als over een voldongen feit. Zij zou tot doel hebben te protesteren tegen een re cente verbanning van een aantal lieden, die gevaarlijk zouden zijn voor d'e hand having van de orde en de rust. In ver band hiermee zijn alle verloven in Al gerije ingetrokken en de politie die de laatste weken is uitgegroeid tot een le ger van 5.000 man is opnieuw met 500 manschappen versterkt. PARIJS. Het rapport dat de Neder landse commissie van deskundigen heeft uitgebracht over de mogelijkheid van het behoud van de Philae-tempels in de Nijl is door de leden van de betrokken werkgroep in de Unesco met grote be langstelling en enthousiasme ontvangen. Men prijst het voor de wijze waarop het is samengesteld en voor het minu tieuze werk dat de commissie heeft ver richt. Voorlopig zal het rapport echter nog geen consequenties hebben, gezien het grote aantal culturele reddingswerken dat eerder zal moeten worden uitge voerd. Aangezien voor de hier in het ge ding zijnde kunstschatten groot gevaar ■bestaat dat zij anders totaal verloren zullen gaan is de uitvoering van het Ne derlandse plan voorlopig vastgesteld voor 1967. Of men dan reeds met de bouw van de beschermende dam zal kunnen beginnen, is echter nog de vraag. In ieder geval zal in het genoemd'e jaar het onvermijdelijk voorafgaand© admi nistratieve werk beginnen. De Veniose groentenexporteur, die nu al sinds 1957 procedeert om zijn recht te verkrijgen bij de verdeling van de omvangrijke nalatenschap van zijn va der, beticht degenen die optreden na mens zijn mede-erfgenamen (zijn vijf zusters) van geknoei en listige opzet. Vlak voor de dood van zijn vader in 1953, die een van de grootste expor teurs van groenten en fruit was, werd door de aandeelhoudersvergadering van drie vreemden, die de hoofden bij el kaar hebben gestoken, namelijk twee zwagers van mij en een belastingcon sulent, die persoonlijk geen enkel recht hadden en slechts zijdelings bij de zaak waren betrokken. Die vreemden, zegt hij met nadruk, hebben indertijd het listige plan uitgedacht de twintig prio riteitsaandelen te creëren. Zij hebben dat op schrift gesteld en zijn daarmee naar een notaris gegaan. Daarop hebben deze familie-N.V. het besluit genomen mijn zieke vader uit het ziekenhuis de statuten te wijzigen. Daardoor was het mogelijk het geplaatste maatschap pelijk kapitaal te vergroten met twintig prioriteitsaandelen elk van vijftig gul den. gehaald en per auto naar de notaris gebracht, waar hem werd gezegd, dat het in het belang van de zaak was, als hij dat stuk tekende." „Zo staat het op papier", zegt de groentenexporteur verbitterd. „In werkelijkheid was mijn vader de enige aandeelhouder, zodat een „aan deelhoudersvergadering" in feite een eenmansoptreden was. Welnu, mijn va der lag toen in het ziekenhuis en kreeg herhaaldelijk verdovende injecties toe gediend om de pijn tegen te gaan. Ik was toen in Frankfort en ik heb pas veel later kunnen uitzoeken wat er toen is gebeurd." „Er is namelijk helemaal geen aan deelhoudersvergadering geweest. Mijn vader heeft toen ook geen enkele be slissing genomen. In feite waren het „Vader heeft getekend, doch achteraf is mij gebleken, dat hij niet heeft door zien wat de consequenties waren van dit stuk. Dat is mij naderhand uit ver schillende gebeurtenissen gebleken." Hij vertelde ons uitvoerig dat krach tens dit door hem betwiste stuk de drie vreemden ieder vijf prioriteitsaandelen in handen kregen, waarmee zij een meerderheid van stem kregen van drie vierde. Zijn vader had met zijn vijf prioriteitsaandelen een minderheid, die na zijn dood overging op zijn zoon, welke nu in de eigen zaak niets meer heeft in te brengen. „Op deze manier kregen drie vreem- TILBURG (A.N.P.) De Tilburgse kantonrechter gaat volgende week dinsdag, in gezelschap van de officier van justitie, naar het woonwagenkamp ih Tilburg om zich een indruk te vor men van de toestanden die daar heersen. Aanleiding daartoe was een felle uitval van mr. F. van Liempt, die dinsdag voor het kantongerecht de belangen bepleitte van vier woonwagenbewoners die gewei gerd hadden hun staanplaatsen in Hil- varenbeek te verlaten, toen het kamp in die plaats werd opgeheven. Zij hadden dit besluit gemotiveerd door te wijzen op de toestand van het streekkamp in Til burg, waarheen zij waren verwezen. In het kamp wordt met alle hygiëne gespot, zei mr. Van Liempt. ,,Er is geen water, geen riolering en geen licht. De toiletten beantwoorden niet in het minst aan hun doel. Bovendien is er te wemig plaats. Het is een modderpoel, waarin de ratten welig tieren." De zaak werd aan gehouden, totdat de kantonrechter en de officier van justitie de situatie ter plaatse hebben bestudeerd. MIDDELBURG. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de burgemeesters van V.lissingen en Westkapelle, resp. mr. B. Kolff en de heer Th. de Meester zijn benoemd tot ere-commando van het korps Commandotroepen. Op vrij dag 9 december, des middags om drie uur, zullen op de grote Markt in Roosendaal deze benoemingen „be krachtigd" worden. 0 De N.V. Koninklijke Nederlandse Pe troleum Maatschappij te Den Haag geeft op 30 november een filmvoorstelling in Middelbare:. In het City-theater worden eèn zestel Mms vertoond over de olie- wir- j door de Shell- jaar. Het gemeentebestuur van Tilburg heeft gisteren toegegeven dat de toestand van het kamp inderdaad zeer slecht is. De laatste jaren is weinig meer aan het onderhoud gedaan en bovendien heeft het slechte weer de toestand ongunstig be ïnvloed. Tilburg stelt daar tegenover dat dit zelfde slechte weer er dé oorzaak van is dat nog niet met de aanleg van een nieuw woonwagenkamp aan de Dongense- weg kon worden begonnen. Nog dit jaar hoopt de gemeente het voorbereidende werk te kunnen uitvoeren. Er komen 66 verharde staanplaatsen met elk een af zonderlijke bergplaats en een toilet. GOES. Het is mogelijk het verkeer nog vele malen veiliger te maken, dan het thans is. Dat heeft de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de ANWB, gisteren in Goes gezegd bij de opening van een verkeerstech nische leergang. Dat kan. ging hij verder, doordat de verkeerstechniek in toenemende mate over middelen beschikt om de grotere veiligheid te bewerkstelligen. Ondanks het snel gegroeide wagenpark is de ver keersveiligheid relatief toegenomen. De heer Boost gaf zijn woorden steun van de volgende voorbeelden: Een autosnelweg met gescheiden rij banen en 25000 wagens per dag is nu al veiliger dan een weg met twee rijstro ken en. vijf- of zeshonderd auto's per dag. Gerekend naar het .aantal onge lukken per honderd miljoen gereden ki lometers zijn de wegen met gescheiden rijbanen vijf of zes maal zo veilig als die met enkele rijbanen. In 1928, zei de heer Boost, hadden we 83000 automobielen. Toen vielen ruim tachtig doden per tienduizend auto's per jaar Nu hebben we 725.000 auto's en twintig doden per tienduizend stuks per „Mijn vader zei mij, dat ik daar di recteur zou worden. De anderen stem den daarmee in. Ik wist toen nog niets van de prioriteitsaandelen. Nu weet ik, dat toen een grote komedie is opgevoerd, ofschoon mijn vader toen in grote ernst sprak. Maar mijn vader was zich niet bewust dat hij alleen geen zeggenschap meer had. De drie anderen hadden het heft in handen, doch ook dat hielden zij voor ■mijn vader verborgen. Die meende dat hij nog beslissingen kon nemen en ik dacht dat ook. Later, toen mij vader was overleden, hebben zij mij dat dui delijk gemaakt door mij volkomen aan de kant te schuiven. Dat was het begin van mijn strijd, en tevens het begin van een serie ontdekkingen van feiten, die ik nimmer voor mogelijk heb ge houden". „De kwestie van de borgstelling is het tweede grote punt dat haast onover komelijke moeilijkheden op mijn weg heeft gelegd," zo ging hij met zijn uit eenzetting verder. „De zaak die ik in Frankfort leidde was tijdelijk in moei lijkheden geraakt. Vader wilde dat ik de schulden zou saneren, voor ik over zou gaan naar Dusseidorp om daar di recteur te v. orden. Het ging om 30.000 mark die op korte termijn betaald moest worden en rond honderdduizend mark langlopende vorderingen. Ik deed een beroep op mijn vader en hij regelde het zo, dat het bedrijf te Dusseidorp mij met 170.000 mark zou helpen. Daarmee kon alles vlug wor den geregeld. De omzet in Frankfort was belangrijk. De lening op Dussei dorp kon van de regelmatige inkomsten binnen twee jaar worden afgelost". „Het klonk hoopvol en alles scheen naar wens te verlopen. De drie hou ders van de prioriteitsaandelen oefen den toezicht en zouden helpen. Kort en goed, zo stelt hij, ik kreeg in wer kelijkheid geen mark ter beschikking. De anderen gingen namens mij allerlei betalingen doen, doch wat direct af gelost moest worden, bleef openstaan. Terwijl de zaak een grote omzet had en men bezig heette te zijn met de sanering van de schulden, ging de zaak plotseling failliet. Hij was vol komen ondergraven en uitgehold. Als klap op de vuurpijl kwam ik na de dood van vader tot de ontdekking, dat de 170.000 mark geboekt waren als een persoonlijke lening aan mij. Op grond daarvan werd beslag gelegd op het ouderlijk huis, dat ik heb geërfd. Ik heb de verkoping kunnen voor komen, door op het laatste moment het volle bedrag plus de rente (in totaal 181.000 gulden) onder protest te betalen onder voorbehoud van mijn rechten." BERGEN OP ZOOM. In de grote zaal van de Korenbeurs werden zater dag Kringwedstrijden gehouden van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond, Kring Zeeland, die veel succes opleverde voor de vereniging G.E.N.I.E. uit Ber gen op Zoom. Er deden een zevental verenigingen aan mee. De sfeer was prettig, er werd sportief gestreden en er was veel belangstelling voor de wed strijden. De leiding was in handen van de heer Lamfermeijer uit Breda. Er werd in groepen van drie graden zowel voor dames als heren gewerkt, waaraan drie leden per groep mee kon- den doen. Tevens waren er individuele en bekerwedstrijden. De dames deden oefeningen op de evenwichtsbalk, onge lijke brug en paard, de heren kwamen uit op de hoge brug, hoog rek en lange mat. De einduitslagen waren als volgt: In de strijd om de wisselbeker werd bij de heren G.E.N.I.E uit Bergen op Zoom met 448,2. pun.en, 2. Oranje Nas-enkele bijzonderheid. sau Vlissingen 383 p. Dames: 1. Oranje Nassau Vlissingen 429.5. 2. G.E.N.I.E. 428 p. 3. O.K.K. Goes 412.6 p. Ploegen Dames derde graad 1. O.K.K. Goes 199.2. p. 2 Longo I Breda 198.4. p. 5. G.E.N.IE 191 p. Tweede graad: 1. Longo Breda 150 p. 2. Oranje Nassau 147.5. p. 3. G.E.N.I.E 144 p. 4. O.K.K 141.4 p. Eerste graad: 1 G.E.N.I.E. 92.2 p 2 Oranje Nassau 86.2. 3. O.K.K. 72 p. Ploegen Heren: derde graad. 1. G.E.N.I.E. 193.6. 2. Oranje Nassau 168.8. p. 3. Luctor et Emergo 144, twee de graad: 1 G.E.N.I.E. 1566. 2 O.KK Goes, 1498 p. 3. Oranje Nassau 130.4 p. eerste graad 1. G.E.N.I.E. 98 p. •2. Oranje Nassau 83.3. p. DJAKARTA (AP. De organisatie van de Indonesische strijdkrachten zal worden gewijzigd naar het voorbeeld van de militaire organisatie in de „so cialistische landen", zo heeft generaal Nasution gisteren meegedeeld. In een toespraak tot cadetten van de militaire academie te Magelang zei hij: „Wij hebben de wegen en methoden van het militaire leven in de Westeuropese landen verlaten". Verder gaf hij geen zine naar de Laotische hoofdstad Vien- XJET bezoek van het Nederlandse smaldeel V aan Valparaiso is een heel feestje geworden voor de jeugd van de Chileense havenstad. De grootste pret was om in het zgn. speelzweefvliegtuig een toertje te maken boven het vliegkampschip Karei Doorman. Het schip heeft dat apparaat aan boord speciaal voor dit soort gelegenheden. UET smaldeel V de Karei Doorman, de jagers Groningen en Limburg en de tanker Mijdrecht is op de thuisreis na zijn bezoek aan de Nieuwguinese wateren. Overal waar de schepen een bezoek brengen trekken zij grote belangstelling, die zich uit in een druk bezoek. VOND AG was het smaldeel op de rede van de Chileense marine- basis Punta Arenas in het zuiden van het land. Het was de eerste maal dat er een vliegkampschip op de rede lag. Maandag heeft het .smaldeel zijn reis voortgezet. Het wordt binnenkort in Nederland terugverwacht. VIENTIANE (Reuter) Binnen drie dagen zal een Russische luchtvloot van uit het communistische Noord-Vietnam grote voorraden levensmiddelen en ben zine naar de Laotische hoofdstad Vien tiane overvliegen, zo heeft de Laotische premier, prins Soevanna Phoema, gis teren na een lang onderhoud met de Russische ambassadeur onthuld De Russen vliegen vanuit Hanoi grote hoeveelheden suiker, meel en melk over, alsmede een miljoen liter benzi- ne. In Laos heerst groot gebrek aan 1» vensmiddelen en bezine door het embar go dat het aangrenzende Thailand od doorvoergoederen heeft gelegd. P

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5