KUIS Grotere veiligheid van het heer door betere wegen ver Abortusbestrijding geen groot probleem meer Twintig woningwetwoningen in St. Maartensdijk Laatste oriëntatierit moet de beslissing brengen Huizen verkocht AFZET VAN CONFERENCE VIA POOLVORMING door Zeeland ONDERHANDSE AANBESTEDING Raad Nieuw- en St. Joosland Rekest aan de Kroon over AOW-premie voor predikant Filmavond van de Jonge Kerk Herv. vrouwengroep in Westkapelle 12,5 jaar Leergang A.N.W.B. te Goes: Medische sportkeuring in nieuwe hanen Jaarverslag Gezoiuiheidsdienst voor Dieren Nieuw buurthuis voor Nieuw-Middelburg Visauto strandde; botsing gevolg „Dynamo" organiseert St. Nicolaaseross Grote belangstelling voor evenement ,De Zeeuwen" van n* Dr. Van Leusen sprak voor huisvrouwen Wrak Trio geborgen Raad Noordgouwe Slechte inrichting van bushalten Winkels in Goes langer open Oudste ingezetene van Yerseke werd 96 jaar Raad Goes werkte agenda vlot af „Wees een zegen" vergaderde Generale synode wil eerst meer weten Bij eenkomst van B.B. in Sint Annaland MARKTBERICHTEN Donderdag 24 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 ST. MAARTENSDIJK. De gemeenteraad heeft besloten tot de bouw van twintig woningwet woningen in plan-West. Met de aannemer A. Muller is overeen stemming bereikt betreffende de bouw voor een bedrag van 237.395 gulden. Bij deze twintig woningen zijn zes huizen voor grotere gezin nen en veertien woningen van hetzelfde type als reeds in St. Maartensdijk staan. Voor de verlichting van het industrie terrein stelde de raad een bedrag van 1500 gulden beschikbaar. De woning Vijfzinren 24 werd aange kocht van de heer A. op den Brouw voor een bedrag van vijfhonderd gul den. De raad besloot medewerking te ver lenen aan de ..School met de Bijibel" voor de aanschaffing van meubilair enz. voor de inrichting van de nieuwe school. De woning, voorheen bewoond door J. Steketee en de woning, die thans be woond wordt door A. Klaasse werden, onbewoonbaar verklaard. De stichting Bio-Vakantieoord ont vangt een subsidie van vijftig gulden per kind. In de kosten van elektrificatie van. een boerderij in de Oudelandpolder wordt een bijdrage van 940 gulden ver leend door de gemeente. Besloten werd de verordening op de begraafrechter- niet te veranderen. Ged. Staten hadden daartoe een verzoek aan de raad gedaan, doch de meerderheid der raadsleden voelde niet voor veran dering. Aan Ged. Staten zal worden verzocht er niet verder op aan te drin gen de begraafrechten te verhogen. De raad gaf namen aan nieuwe we gen in het herverkavelingsgebied en be sloot de subsidie voor het badhuis met 250 gulden te verhogen, tot 500 gulden per jaar. Voor percelen aan de Oostsin gel kan de erfpacht worden afgekocht. De prijs bedraagt 25 maal de jaarlijkse erfpachtscanon. De raad voteerde zes duizend gulden voor het maken van ri- oleringsplann.en. Een uitvoerige discussie ontstond naar aanleiding van het verzoek van burge meester Bouwense om een principiële uitspraak van de raad ten. aanzien van de dienst bouw- en woningtoezicht Noord-Zeeland. De burgemeester wilde graag weten of de raad voor opheffing of voor reorganisatie van de dienst voelt. De heer H. P. van Zetten (soc.) kwam opheffing ietwat geforceerd voor. Hij meende dat decentralisatie wel duur der, maar niet .beter zal zijn en was daarom voor handhaving. De voorzitter merkte op dat decentra lisatie na de liquidatie op de duur niet duurder hoeft te zijn. De heer A. P. Geluk (Rechtse Groep) wilde bouw- en woningtoezicht gecen traliseerd houden, doch de dienst ge meentewerken decentraliseren, waar mee zijn fractiegenoot L. J. Koopman het eens was. Op de liquidatie zal toezicht zijn van Ged. Stalen, deelde de voorzitter desge vraagd mee. Wethouder A. J. Op Den Brouw (Soc.) wilde weten welke kosten, aan liquidatie zijn verbonden. Uit d ediscussie, waaraan nog diver se andere raadsleden deelnamen, bleek dat de raad het op prijs stelt een rap port over de financiële gevolgen van eventuele besluiten te ontvangen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat de plannen voor het dempen van de haven zijn ingezonden en dat verwacht wordt dat de bestelde motor spuit spoedig zal worden afgeleverd. NCVB afd. Middelburg MIDDELBURG. De NCVB afd. Middelburg hield haar maandelijkse ledenvergadering onder leiding van mevrouw Jongstra-Koerselman. Spre ker was ds. M. Enker, hervormd pre dikant te Middelburg, die een boeiende voordracht gaf over „Israël van vroeger en nu". De kerstvergadering zal zijn op dinsdag 20 december aan staande. Advertentiën ZEER OUDE la H bantfigt iMtpfltc 8."p* k*U IKtr Da jsftsM» getwW» w» F»CW«t Wijziging veilingdagen KAPELLE. In verband met de dankdag voor het gewas op a.s. woens dag 30 novemebr, zal er die dag in Ka- pelle-Biezelinge geen groenten- en fruit veiling worden gehouden. Besloten is thans in de komende week de veilingen in Kapelle te hou den op maandag en vrijdag, stees om 1 uur. Daarna wordt weer normaal op woensdag en vrijdag om 1 uur geveild. NIEUWLAND De Raad van Nieuw en Sint Joosland hoopt in openbare ver gadering bijeen te komen op maandag 28 november 1960 's avonds om acht uur. De volgende agendapunten staan ter behandeling op de agenda: Gemeen telijke herindeling van het Zuid-Sloege- bied; Aanvrage premie woningverbete ring; Besluit tot instandhouding der openbare lagere school; Vaststelling krediet in rekening-courant voor 1961; Vaststelling pensioengrondslagen; Toe passing art. 55 der Lager Onderwijswet 1920; Vaststelling nieuwe bouwverorde- ning; Nieuwe leermiddelen voor de openbare lagere school; Subsidiever zoek; Bestemming stroken grond aan de oude Rijksweg en vaststelling begro ting 1961. Van een medewerker UrTHUIZERMEEDEN. Met het ar rest van de Hoge Raad der Nederlan den, die het beroep in cassatie ver wierp, dat ds. D. van Houdt had inge steld tegen een arrest van het Leeuwar der gerechtshof, is de kwestie van de A.O.W.-premlepUcht voor predikanten niet van de baan. Allereerst al niet omdat van gezag hebbende juridische zijde, bijvoorbeeld in de Nederlandse Jurisprudentie, op het arrest nogal het een en ander afgedon gen wordt. Bovendien: intussen heeft de kerkeraad van de vrijgemaakte kerk te Uithuizer- meeden, waar ds. Van Houdt predi kant is, een rekest aan de Kroon opge steld, waarin om vrijstelling van pre mieplicht voor ds. Van Houdt wordt ge vraagd. Zoals bekend stelt ds. Van Houdt zich op het standpunt dat door de volksver zekering van de AOW de vrijheid en de roeping van de kerk om haar predikan ten ook in hun oude dag te verzorgen worden tekort gedaan. Zowel de Groninger rechtbank, als het Leeuwarder hof en de Hoge Raad zijn van een andere mening. GOES In de Prins van Oranje zal op 25 november de actuele Amerikaanse kleurenfilm ,.Het teken van de Valk" vertoond worden. De film speelt zich af in Afrika, temidden van de strijd om onafhankelijkheid van een koloniaal ge bied. In de hoofdrol speelt de bekende negeracteur, Sidney Poitier. De film is in cinemascoopformaat uitgebracht en in het Nederlands verzorgd door de Stichting Filmcentrum. Deze avond wordt georganiseerd door de Jonge Kerk en is bestemd voor volwassenen en jongeren vanaf veertien jaar. De voorstelling be gint om 8 uur. WESTKAPELLE. Met begunsti gers en genodigden heeft de hervorm de vrouwengroep „In dienst der Kerk" een feestvergadering gehouden ter her- j denking van het feit, dat de groep 12,5 jaar geleden werd opgericht. De presi dente, mevr. Oosthoek, hield een lezing over het onderwerp: „De vrouw en de j machten van deze tijd". Nadat secre-1 taresse en penninigmeesteresse hun ver- slagen hadden uitgebracht gaf ds. Oost-1 hoek een uiteenzetting over de glas in; loodraampjes, die door de vrouwenver eniging aan de kerk zijn geschonken. Na de pauze brachten enkele leden, zowel ernstige als humoristische gedich ten ten gehore en ds Oosthoek vertoon de nog een film. MIDDELBURG. Het bestuur van de KNVB afdeling Zeeland heeft aan alle aangesloten verenigingen een vra- gertlijst gestuurd om een juist inzicht te krijgen in de nog bestaande moei lijkheden met betrekking tot de me dische sportkeuring. Men mag hiernit de conclusie trekken dat het bestuur de tot op heden aangenomen lankmoedige houding op dit punt heeft laten varen en hoopt dat op korte termijn een einde aan de moeilijkheden zal komen. Reeds in zijn jaarverslag heeft de af- delingssëkretaris, de heer J. Allaart, aangaande deze kwestie een waarschu wend woord laten horen. Voor een be langrijk deel is het niet goed functione ren van de keuring de schuld van de verenigingen, die tegen de moeite en de kosten van het keuren opzien. Wel dra zal evenwel een andere houding moeten worden aangenomen, want het zal er wel van komen, dat in de toe komst bij elke ledenopgave een keurings bewijs zal moeten worden overgelegd, indien althans de werkwijze en het aan tal keuringsbureaus geen sta-in-de-weg vormen. GOES. De abortusbestrij ding is in Zeeland geen wezen lijk probleem meer. De slotfase is in onze provincie dan ook reeds aan ds, gang. Dat is de conclusie, die neergelegd is in het pas verschenen jaarverslag van de stichting „Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland". Per 30 april 1960 waren in de provincie Zeeland aanwezig om streeks 100 door de gezondheids dienst als besmet aangemerkte MIDDELBURG. De actieve buurt vereniging: Nieuw-Middelburg heeft plan nen om te komen tot de bouw van een eigen buurthuis. Dit gebouw waar voor het bestuur een van de noodwo ningen uit Klein-Vlaanderen of de St. Jorisstraat op het oog heeft zal ver rijzen op het speelveld aan de Nassau- laan. De buurtvereniging heeft voor de verwezenlijking van deze plannen, een bouwfonds in het leven geroepen. Door verschillende activiteiten, o.m. een voet balwedstrijd, is al een aardig bedrag bij elkaar gebracht. Op 28 november zal ten bate van de stichting van het gebouw een toneelavond in de Schouw burg worden gehouden: verder zijn er ook plannen om een grote verloting op touw te zetten. Van de zijde van het gemeentebestuur werd verklaard dat men in het verplaatsen van een van de noodwoningen niet veel heil ziet. Het gemeentebestuur stelt zich op het stand punt dat er beter direct iets goeds ge bouwd kan worden. Er bestaan dan ook plannen om in Nieuw-Middelburg een geheel nieuw buurthuis te bouwen. De ze plannen worden nu door de gemeen te uitgewerkt, waarna overleg zal wor den gepleegd met het bestuur van de buurtvereniging. SOUBURG. In de nacht van dins dag op woensdag strandde op de Nieu we Vlissingseweg een truck, geladen met vis, uit Bergen op Zoom. De vis werd overgeladen in een andere auto. Toen gistermorgen een militaire colon ne passeerde, kwam een van de wa gens in botsing met de onklaar ge raakte truck. Er ontstond grote mate riële schade, terwijl het verkeer ont wricht werd. De politie zorgde ervoor dat het verkeer via de ventweg werd omgeleid. Na de middag werden de be schadigde auto's door een kraanwagen weggesleept. MIDDELBURG. De Atletiekvrien- denkring „Dynamo" te Middelburg or ganiseert op zaterdag 3 december a.s. weer de jaarlijkse St. Nicolaaseross. De cross zal nu voor de derde keer wor den verlopen en beginnen om vier uur. Het parkoers wordt uitgezet op het nieuwe sportveldencomplex bij de sintel- baan aan" de Sportlaan en een lengte hebben van ongeveer één kilometer. Zo als bekend werd in 1958 Frans Kunen van Sprint winnaar en in 1959 Hein Cu jé (toen EMM, thans Dynamo). Opnieuw nederlaag van Big Smash BIGGEKERKE. In een op laag peil staande wedstrijd heeft Big-Smash 1 •ederom verloren, ditmaal met 7—3 van Will van Zoelen 4. Bij Big Smash was v. d Heijde nog de beste speler met iweé overwinningen. Tegen mej. Fran- e moest hij met klein verschil de vlag '.rijken. Als excuus mag echter gelden iat hij met een vreemd batje moest -pelen, omdat het zijne was gebroken. Ook J. Kleinepier bracht het tot een verwinning tegen mevrouw Engelse. C. Schreijenberg speelde minder gelukkig en boekte geen overwinning. Het dubbelspel werd een slappe ver. toning, die door het zwakke geslacht van W. v. Zoelen werd gewonnen. MIDDELBURG. Jaarlijks organi seert de motor- en autoclub ,.De Zeeu wen" uit Middelburg een reeks oriën- tatieritten. Dit jaar werden daarvan ze ven aangewezen voor het kampioen schap 1960. Bepalend voor de rangschik- king voor dit kampioenschap zijn de resultaten van de vier beste ritten var elke rijder. Hoewel er nn reeds zes wedstrijden zijn verreden is nog steeds niet bekend wie er in de verschillen de klassen aanspraak kunnen maken op de titels. Het ligt dan ook voor de hand, dat de zevende, tevens laatste rit, die op 26 november a.s. zal worden ge houden, zowel door de rijders als door de organisatoren met bijzondere belang stelling tegemoet wordt gezien, omdat zij de beslissing moet brengen. Voor de organisatoren zit aan deze laatste rit een probleempje extra vast Er zal namelijk een wedstrijd moeten worden uitgezet, die onder alle omstan digheden aan de hoogste eisen voldoet Gelet op het zeer ver gevorderde sei zoen is dit geen kleinigheid, want duis ternis, mist, regen en bemodderde we gen kunnen tijdens de Tit een belang rijke rol gaan spelen, en de rit zwaar, der maakt dan eigenlijk in de bedoeling lag. Daarbij zal het parkoers zo moe ten zijn, dat bij gunstig weer de op gaven niet te eenvoudig worden. Na zes ritten heeft in de bromfiets- klasse de heer A. J. v. d. Vliet de lei ding met 198 rijderspunten. Hij wordt echter op de voet gevolgd door J. Mi- chielsen en D. G. Murre, die beider 196 punten hebben vergaard. Voor allei ligt het kampioenschap nog binnen het bereik. In de motorklasse zijn eveneens drie kanshebbers, namelijk de heren S. Jon- gepier, C. Sinke en J. de Visser, die respectievelijk met 196, 194 en 192 rij- MIDDELBURG. De bekende radio spreker dr. Van Leusen sprak gister middag voor de afdeling Middelburg van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen over het onderwerp ,,De levenstijdperken van de mens". Hij stond in het bijzonder stil bij het laat ste tijdperk het ouder worden. „Wij moeten bereid zijn om de ver anderingen in ons leven te accepteren. Iedereen wil wel graag oud worden, maar niemand wil het zijn". Spreker wees ook op de verbeterde sociale en maatschappelijke omstandigheden. Een eerste vereiste bij het ouder worden is het oefenen in de bereidheid om dit t« zijn. De gemiddelde levensduur van de vrouw is langer dan die van de man. Dr. Van Leusen was van mening dat het overcompleet worden van de man door pensionering hierin een rol kan spelen. Juist dit gevoel van uitgeran geerd worden is funest. Hij achtte het dan ook gewenst dat het recht om te blijven werken er moet zijn. Ook meen de hij dat in elk bedrijf er bepaalde taken moeten worden gereserveerd voor de ouderen. Na er nog op te hebben gewezen dat de waarde van de mens niet alleen is uit te drukken in geld. Hij besloot de ze Interessante lezing met de opmer king: „Ouderdom en jeugd hebben de zelfde rechten en men kan niet een be paald deel van onze samenleving achter stelien zonder de gehele samenleving te schaden. Deze geanimeerde bijeenkomst stond onder leiding van de presidente me vrouw M. A. Boogert-Selhorst. derspunten de kopgroep vormen. Hoe wel Jongepier de meeste kans heeft kunnen de anderen hem in een nek-aan. nekrace alsnog voorbijstreven. In de autoklasse is de heer B. v. d. Linden vrijwel zeker van het kampioen schap. Met 196 rijderspunten heeft hi; een voorsprong van acht punten op zijn naaste concurrent, de heer A. Wage- naar, die nu 188 punten heeft. Interes sant zal echter zijn om te zien hoever Wagenaar (en ook Geldof met 187 pun ten) deze achterstand nog kunnen in halen. In alle klassen is de strijd om de vierde tot en met de laatste plaats nog volkomen open. Het is dan ook niet te voorspellen wie de hekkesluiters wor den. Het parkoers is zaterdag uitgezet in Walcheren over verharde wegen. De lengte van de rit bedraagt 60 km voor de auto's, motoren en scooters en 30 km voor de bromfietsen. De gemiddel de snelheid bedraagt respectievelijk 36 en 20 km. per uur. Van half zeven af kan men zich bij De Eendracht op de Markt laten inschrijven. De eerste rij der start om 19.01, waarna de finish omstreeks twee uur bereikt zal worden, eveneens op de Markt. De rit staat ook open voor ntet-leden en leden van an dere clubs. ZIERIKZEE. Zoals gemeld is het wrak van de Trio, het schip van schip per Femhout, dat op de Kurkenol strandde en tegen de zeedijk op 3 no vember kapot werd geslagen aange kocht door de firma van der Marei en de Korte. De berging van dit wrak was een mooi staaltje van bergingskunst. Het voorschip werd dicht gemaakt op een aanwezig waterdicht schot, het achterschip werd in vier stukken ge sneden en drie van deze stukken wer den op het voorschip geladen, het vier de bleef in de takels van de bok han gen en zo kon zonder veel moeite Via- ne worden bereikt. Het gelukte reeds op zaterdag 12 no vember de motor, die in het schip ge staan heeft weer te laten draaien. „Draagt elkanders lasten" besprak propagandawerk sociale hulpverlening GOES. De plaatselijke vertegen woordigers .van het Algemeen Sociale Fonds Draagt elkanders lasten", af deling Goes en omstreken kwamen za terdagmiddag in vergadering bijeen in de Opril onder voorzitterschap van de heer M. Meyboom. Tijdens deze ver gadering werden de problemen bespro ken die er liggen in het werk van de sociale en geestelijke hulpverlening. Ongeveer een maand geleden is in Maarn in de provincie Utrecht, het her stellingsoord „Stameren", geopend. De tweede voorzitter van de vereniging, te vens secretaris van het C.N.V., de heer M. A. Schouten vertelde iets over de opzet en het doel van dit herstellings oord aan de hand van kleurendia's. Ver der werden de plannen besproken voor het komende seizoen. Aangezien het aantal aanvragen om hulp steeds gro ter wordt, moet men meer propaganda gaan maken om de financiële kant van de zaak te kunnen dekken. Verleden jaar werd er voor een be drag van 320.000 gulden hulp verleend, waarvan slechts de helft betaald werd uit de contributie; de rest moest komen uit donateurschap, giften en acties. Dit jaar gaat men lepeltjes verkopen voor dit doel. Ze zijn modern van vorm en in twee soorten verkrijgbaar. Men hoopt ook dit jaar weer voldoende middelen bijeen te krijgen om het werk op de zelfde voet doorgang te kunnen laten vinden. runderen. Volgens de meitel ling 1960 waren in Zeeland rond 97.000 stuks rundvee Op Walcheren heeft vooral de Coöp. Zuivelfabriek een goede stoot in de richting gegeven. Zij stelde n.l. in 1959 een uitstootsubsidie van 200 beschik baar voor elk rund, zo dit rund onder bepaalde voorwaarden, hetzij voor het leven buiten Walcheren hetzij voor de dood werd afgevoerd. De premie voor runderen jonger dan twee )aar bedroeg 100 gulden. In het jaarverslag wordt voorts ge memoreerd dat het diepgaande onder zoek naar de veelvuldig in Zeeland voorkomende pluimveetuberculose en daarbij een ernstig probleem vormt voor de rundertuberculose bestrijding nog niet is afgesloten. jedurende het verslagjaar zijn in de provincie Zeeland geen gevallen van mond- en klauwzeer bekend geworden. In de entperiode werden 1819 runde ren, aanwezig op 137 bedrijven, niet in geënt tegen mond- en klauwzeer. Voorts worden in het jaarverlag be schouwingen gewijd aan de wormbe- strijding bij het paard, onderzoek naar de vruchtbaarheid van dekhengsten, drachtigheidsonderzoek van merriën, onderzoek naar de invloed van het licht op de vruchtbaarheid bij het paard, on derzoek naar de relatie bodem-plant dier, fluorvergiftiging bij rundvee, ziek ten bij het schaap en aan het Centraal Stierenstation Zeeland. NOORDGOUWE. De gemeenteraad kwam bijeen onder leiding van burge meester N. A. van Wijk. Hij feliciteerde mevrouw Motmans en de heer De Vis ser met hun verkiezing tot raadslid van de nieuwe gemeente Brouwersha ven. Beiden zullen in deze raad de be langen van Noordgouwe gaan beharti gen. Twee perceeltjes tuingrond werden verhuurd aan de heren L. Nuijens voor 15.04 per jaar en aan A. Romeijn voor 5.86 per jaar. De periode van ver huur geldt van 1 november 1960 tot 1 november 1961. Voor het verwarmings systeem van de nieuwe o.l. school ver leende de raad enige tijd geleden een krediet van 11.000 op 15.000 gulden. Ged. Staten hebben dit raadsbesluit goedge keurd. De heer Fiikweert (a.r.) sprak zijn gelukwensen uit naar aanleiding van het behalen van het provinciaal brand weerkampioenschap van Noordgouwe. GOES. De A.N.W.B. heeft gisterex in de Prins van Oranje één van de zes regionale ééndaagse verkeerstechnische leergangen gegeven voor een publiek van fuxxetionarissen in Zeeland die uit hoofde van hun beroep in relatie staan tot het verkeer. Het openingswoord werd uitgesproken door de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B. In zijn toespraak wees deze in het bijzonder op de ontwikke ling verkeerstechniek als de enige mo gelijkheid om de onveiligheid op de weg te beperken. De heer Boost benadruk te dat het theoretisch mogelijk is we gen en straten veel veiliger te makep dan ze thans zijn. Men kan met redelijke nauwkeurig heid vaststellen dat sinds 1920 de ver keersruimte, dus het totale rijbaanop pervlak, op de wegen buiten de be bouwde kom met 30 pet. is toegenomen Het gemeentelijke stratennet zal in ver band met de stadsuitbreidingen sind; 1920 in totaal met naar schatting 80 pet. zijn toegenomen. Het autoverkeer heeft zich echter die zelfde tijd tot het 15-voudige vermeer derd, het aantal rijwielen is sinds 1920 bijna verdrievoudigd en bovendien moeten daarbij nog rond 1 miljoen bromfietsen worden geteld. Het is nau welijks te geloven dat het totale ver keer tussen Den Haag en Amsterdam in die tijd 5% maal zo intensief werd tussen Amsterdam en Utrecht idem S maal, tussen Rotterda men Dordrecht idem 10 maal, tussen Den Bosch en Eindhoven idem 1% maal en zo zou ik kunnen doorgaan. Dat een zodanige verkeerstoename zon der rampzalige gevolgen bleef, inte gendeel tot een relatief grotere ver keersveiligheid leidde en in beweging kon blijven, is in de eerste instantie aan de verkeerstechniek te danken. De minister heeft een wegenbouwpro. gramma voor de komende 15 jaar ont wikkeld, hetwelk rond 1200 km rijksweg omvat. De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft in haar pu- blikatie Verkeer en Welvaart berekend dat in de komende tien jaar aan expan sie-investeringen rond 3,5 miljard en aan vervangings-investeringen rond 1 miljard gulden nodig zullen zijn. Het zal blijken, dat in de komende jaar deze beide bedragen te laag zijn geraamd, vooral gelet op de noodzake lijke stedeiyke verkeersvoorzleningen. Het is nodig, zo meent de A.N.W.B., dat een bouwprogramma wordt opgesteld voor het totaal aan verkeersvoorzienin- gen in ons land gedurende de komende 15 jaar, doch waarbij deze voorzienin gen berekend zijn op de verkeerstoena me in de komende 25 jaar. Voorts een financieringsplan dat in een wet moet worden vastgelegd, opdat onafhankelijk BOBO VERHUURD STAVENISSE. Ging Bobo vorig jaar nog naar zijn vroeger tehuis om daar de winter door te brengen nu heeft hij op Staven-isse een winterverblijf. Hij zit daar wel eenzaam, maar heeft het genot van een kacheltje. De gemeente bergplaats is nl. vergroot en een ge deelte hiervan is tot zijn beschikking. WEMELDINGE. In het Hervormd verenigingsgebouw heeft notaris J. C. Kram uit. Kapelle ten verzoeke van de erven dr. W. F. Gnirp een aantal hui zen verkocht. Noordelijke Achterweg 7, hoogste inschrijver Jac. Dagevos ƒ.5500, koper P. Wabeke, Amsterdam ƒ5525, schuur aan de Noordelijke Achterweg (gebouw Roode Kruis), hoogste inschrij ver en koper J. Hamelink Jzn., voor 1525, huis Brouwerijweg 3, hoogste in schrijver W. Tilroe 4000 (vollelast ƒ5000), koper W. Tilroe voor ƒ5025, huis Brouwerijweg 10, hoogste inschrij. ver A. Vleugel ƒ4255 (volle last ƒ4500) koper M. Vleugel 4525, Prinses Julia- nastraat 43, hoogste inschrijver C. J. Hout 5500, koper A. van der Cingel 5575, Prins Bernhardstraat 3, hoogste inschrijver Jac. Hout en Jac. Dagevos, ieder 5600, koper J. Buitendijk 6025 Noordelijke Achterweg 49, hoogste in schrijver A. de Groene 3000 (volle last ƒ3500), koper Joh. Noussen ƒ3525, Noordelijke Achterweg 9, hoogste in schrijver A. Hollestelle 3033, koper C. Westveer ƒ3175, Noordelijke Achterweg 11, hoogste inschrijver A. Klap 3200, koper mej. Daane 3475, Noordelijke Achterweg 13, hoogste inschrijver en ko per A. Hollestelle 3499. Verantwoorde gezinsvorming DEN HAAG. De Vereniging ter be vordering van de geestelijke volksge zondheid op gereformeerde grondslag vergadert zaterdag 26 november onder presidium van mr. dr. J. Donner Pays Bas te Utrecht. Het onderwerp is verantwoorde gezinsvorming. In de morgenvergadering, die om half elf begint refereren de heren dr. J. van den Berg, lector aan de theologische fa culteit van de V.U., (het theologisch- ethisch aspect), dr. B. Chr. Bramer (het geestelijk-hygiënisch aspect) en prof. dr. R. van Dijl (het sociaal-ethisch aspect) Sehiri vast en weer vlot KORTGENE. De Nederlandse kust vaarder Pallona is gisteren, geladen met bieten, na 'het verlaten van de ha ven van Kortgene, aan de grond geva ren. Later op de dag, bij hoog water, kwam het schip weer vlot en. kon zon der schade de -reis vervolgen. KAPELLE. Onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker uit Wemel- dinge is een druk bezochte vergadering gehouden van leden van de veiling Ka- pelle-Biezelingen en Omgeving" te Ka pelle welke peren van het ras Conferen ce hebben opgeslagen in het koelhuis en de gascellen van deze veiling. Op deze bijeenkomst werd besloten de afzet van deze peren in de komende maanden plaats te doen vinden door middel van poolvorming. Een commis sie van drie belanghebbende telers zal samen met de direkteur van de veiling bekijken welk kwantum wekelijks zal worden geveild. Daarbij kan men dan rekening houden met de vraag van de handel. De teler krijgt nadat alles is verkocht de gemiddelde prijs uitbetaald. Ook het vorig jaar werden de peren uit het koel huis van de veiling in Kapelle verkocht door middel van po-olvorming. Over het algemeen voldoet déze vorm van afze zeer goed en speciaal in verband met spreiding van het aanbod is het belang rijk. Bij individueel veilen kan gemak kelijk sprake zijn van een overvoerde markt maar bij poolvorming kan dat worden voorkomen, oordeelde men. Over het tijdstip waarop met de ver koop zal worden begonnen is nog geen beslissing genomen. Vermoedelijk zal dat zijn in de komende week. Er is in Kapelle ruim 240 ton Conference opge slagen in koelhuis en gascellen. VRAAG De vraag naar peren is op het ogen blik vrij gunstig. West-Duitsland koopt elke week grote hoeveelheden en ver der is er ook uitvoer naar België en En- G. «e Rijke 0—2. geland, terwijl sinds vandaag (24 nov) ook de export van Nederlandse peren naar Zweden is toegestaan. De veiling in Goes heeft deze week dinsdag een begin gemaakt met de ver koop van peren van ras conference uit het koelhuis. Er was een aanbod van tien ton. De a maat werd verkocht voor 54 cent, b maat (60/65 mm) 48 cent en c maat 37 cent. Alles klasse 11. De duur ste peer van het ogenblik is de Doyen ne du Cornice. Hiervoor wordt tot een gulden per kg. betaald voor de meest gevraagde middelmaat. Vooral de bin nenlandse handel kan deze peer goed gebruiken. GOES. Teneinde het publiek vol doende gelegenheid te geven Sint Nico- laasmkopen te doen zullen de winkels in Goes volgende week langer openge steld worden. Vanaf volgende dinsdag tot en met zaterdag 3 december a s zijn de winkels des avonds tot negen uur open. Onderlinge clamcompetitie STAVENISSE. De uitslagen van de onderlinge damcompetitie luiden als volgt: G. de RijkeJ. J. Bosloper 20, A. Stoutjesdijk—J. Dijke 2—0. J. J. Bos '—A. Moerland 2—0, J. Dijke—A. Stout- loperG. de Rijke 02, Jo Vermaas jesdijk 0—2, G. de Rijke—J. Dijke 2—0, Jo Vermaas— J. J. Bosloper 0—2, A. Stoutjesdijk—A. Moerland 2—0, A. MoerlandA. Stoutjesdijk 0—2, J. Dijke van de wisselvalligheden van de jaar lijkse begroting meer systematisch kan worden gewerkt en een werkprogram, ma op langere termijn voor verschil lende objecten kan worden opgesteld De heer ir. H. B. Bakker, oud-hoofd ingenieur van Rijkswaterstaat, adviseur voor de esthetische verzorging van de rijkswegen sprak over „Vormgeving van bushalten en parkeerplaatsen. De heer Bakker toonde aan dat sinds 1948 het treinvervoer in intensiteit is teruggelo pen, maar dat het autobusvervoer sta biel is gebleven. Eén van de grote be zwaren die aan de groei van het auto busvervoer kieven is echter de slechte inrichting van bushalten. Het is geen eenvoudige opgave, vooral op liet plat teland, in deze toestand binnen korte tijd verandering te brengen. Meestal is het trouwens zo dat weg- beneeraers noch gemeenten, noch busondernemers zich geroepen voelen grove sommen gelds voor dit doel be schikbaar te stelien. Aan de hand van een film liet spreker zien welke soort bushalten een aanslag plegen op de veiligheid van de passagier. Na de heer Bakker hield ir. M Mul ler hoofd van de verkeersafdeling bij de gemeentelijke dienst van de weder opbouw en stadsontwikkeling te Den Haag een inleiding over „Vormgeviné en kruispunten in de stad." In het kort samengevat kwam zijn betoog erop neei dat ongelijkvloerse kruisingen in de ste den in de toekomst noodzakelijk zullen zijn. Verder ging hij in op de nadelen van verkeerspleinen. In de middagbij eenkomst sprak de heer ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat over het nagelaten werk van de heer J. G. H. Zijl, in leven adviseur van Rijkswater staat voor de verlichting. GOES. De gemeenteraad heeft gis teravond de vereniging tot het verstrek ken van lager onderwijs op Gerefor meerde Grondslag geen strobreed in d< weg gelegd. Het verzoek van dez< vereniging (als aanvullend agendapunt) om medewerking te verlenen voor de aanschaf van meubilair, materiaal, hulp middelen e.d. voor het kleuteronder wijs werd door de raad z.h.s. ingewil ligd. Met deze aanschaf is een bedrag gemoeid van ruim 4000 gulden. Zoals bekend wordt de kleuterschool van de Geref. Gemeente voorlopig gehuisvest in het gebouw van de Chr. kleuterschool aan de Bleekerstraat. De meeste andere agendapunten wer den vlot afgewerkt. De woning Prin ses Julianastraat 5, Paardenweg 12 en 14 en R. B. v. d. Boschstraat 5 wer den aangekocht, dit in verband met de sanering in Goes-Noord. De verordeningen op de heffing van straatbelasting en van de rioolbelasting werden vastgesteld en de verkoopprijzen voor de grond in Zuid-Oost werden op nieuw bepaald. De raad verleende een krediet van 2100.voor de verbetering van het speelterrein bij de kleuterschool aan de Beestenmarkt. Voor de bouw van een schaftlokaal ten behoeve van de g.s.w.- arbeiders wercf eveneens een krediet 6100.verstrekt. Voor deze gehandicapten zal een ver plaatsbaar schaftlokaal aangekocht wor den. Een krediet werd verder verleend voor het verbouwen van twee lokalen in de voormalige vakschool voor meisjes. Deze verbouwing is nodig omdat het slagers vakonderwijs, dat in deze school wordt gegeven behoefte heeft aan een praktijklokaal. Voor het aanbrengen van verlichting in enkele lokalen van de voormalige vakschool waarin drie klas sen van de van Dusseldorpschool zijn ondergebracht, werd ten slotte ook een krediet verstrekt. Drs. J. J. van Yssel kreeg eervol ont slag als directeur van de keuringsdienst voor waren i.v.m. zijn vertrek naar Utrecht. POSTZEGELCLUB TERNEUZEN. De heer J. J. J. van der Griek hild voor de leden van de postzegelclub „Philetelica" een le zing over de rolzegels. Spreker vond het jammer dat er verzamelaars zijn die enkel maar Nederlandse zegels heb ben. Het is, zei hij mogelijk om met weinig geld een mooie verzameling op te bouwen- De heer F. D. Hamelink deelde mee dat hij begonnen is met een postzegel jeugdclub en deed een beroep op de le den eens op deze club te komen en de jeugdige leden te steunen. ST. PHILIPSLAND. De meisjes vereniging „Wees een zegen" uit St. Philipsland hield in de consistorie der Oud. Ger. Gemeente haar jaarvergade ring. Na de verslagen van de secreta resse en de penningmeesteresse, werd door mejuffrouw R. ten Hove en me juffrouw C. Meijer een Bijbels onder werp behandeld en door mejuffrouw C. Steijn het leven van Ulrich Zwingli. De kerkeraad der Oud. Ger. Gemeente en het bestuur van de kleine meisjesvere niging waren hierbij aanwezig. Z.D. 7.13 22 NOV 739 De oudste ingezetene van Yerseke, mevr. M. Staal-Schipper, is gisteren 96 jaar geworden.'Die leeftijd is haar derdaad wel aan te zien, maar dat is slechts de buitenkant. Innerlijk is ze nog verbazingwekkend vitaal, met een frisse interesse voor alles wat er om haar heen gebeurt. H.t is een voorrecht zegt ze als je hoofd gezond mag blijven. De levensgewoonten vindt ze wel sterk veranderd, maar hoe kan dat ook anders bij iemand die een flink stuk van de vorige eeuw nog meemaakte. Gisteren was het haar grote dag. De visite maakt overigens geen haast. Die kunnen morgen en overmorgen ook nog terecht. Het zal enkele dagen een flinke drukte blijven, maar de jarige ziet daar niet tegen op. Vanaf deze plaats wensen wij haar van harte geluk. Zending in Zuid-Afriha? GOES. De Hervormde synode heeft het verzoek aangehouden van de Gere formeerde zendingsbond in de Hervorm de kerk om kand. J. J. Tigclielaar te beroepen als zendingspredikant. Kandi daat Tigchelaar zou gaan werken op het nieuwe zendingsterrein van de GZB in Natal, waar men zou samenwerken met de Hervormde kerk aldaar. Blijkens een verslag in het (confes sionele) hervormd weekblad De Gere formeerde Kerk vreest men moeilijkhe den door de opvattingen van deze Afri kaanse kerk op het punt van de rassen scheiding. In verband daarmee heeft het modera- men der synode in samenwerking met het hoofdbestuur van de GZB een brief met vragen gezonden aan de Hervorm de kerk in Zuid-Afrika. Van het antwoord zal afhangen of de Nederlandse synode kandidaat Tigchelaar zal beroepen. De heer H. Verhoeve, assistent van de Rijksbelastingen te Axel is geslaagd voor het toelatingsonderzoek voor de verificatiecursus te Rotterdam. C.J.V.Wereldbond Gebedsavonden. TERNEUZEN. Door de afdelingen Hoek en Driewegen van het C.J.V. werden onder leiding van de plaatse lijke voorzitters, de heren Kaijser en Oosterling, twee Wereldbond Gebeds avonden gehouden. De liturgie werd door de jongeren verzorgd. Verder wer den er dia's over het werk van de We reldbond in Nederlands-Nieuw-Guinea vertoond, waarbij mejuffrouw Diddens en de heer de Leeuw toelichtingen ga ven. In iedere afdeling zal een collec tebus geplaatst worden voor het wij- dingswerk binnen het verbond. Ten be hoeve van de W.W.W. werden er, met het oog op het naderend Kerstfeest, kerstklokken verkocht voor het onder houden van het schriftelijk contact en agenda's voor 1961. De collecte voor de W.W.W. bracht 17.gulden op. SINT ANNALAND. In het dorps huis hield de B.B. een bijeenkomst, die onder leiding stond van burgemeester J. v. d. Bos. De heer J. L. van Pope- ring gaf een korte uiteenzetting en gaf de richtlijnen aan, die vanuit Den Haag zijn gekomen. In de toekomst zal er geen blokploeg meer zijn. De leden van de ploeg worden ondergebracht in het werk van blokwachier en E.H.B.O.-er en als redder bij de 'brandwe^. Korfbalvereniging DES geeft uitvoering SIR-JANSLAND traditiegetrouw heeft de korfbalvereniging „D.E.S." ook voor het komende winterseizoen weer enige toneeluitvoeringen op haar pro gramma staan. Het ligt in de bedoeling van de Sir-Janslanders om dit seizoen 4 avonden te geven. Vrijdag- en zaterdagavond worden de eerste avonden gegeven in het Dorps huis. Op beide avonden zal worden op gevoerd „De vreemdeling". T.v.-toestel gewonnen TERNEUZEN. Het tweede televi sietoestel van de actie der winkeliers vereniging „Klimop" is woensdagavond uitgereikt. De gelukkige bezitter werd de heer W. K. Broekhuizen, Zeven Tri- niteitsstraat 12, die op de millimeter nauwkeurig de lengte van een aantal etalages had opgegeven. GOES, 23 november. Groenten: per st.: Bloemkool An 46—59, BI 39—47, Bil 32—42. CII 21—22, afw. 10—36. Knolselderij 3*-10. per kg: Spruiten All 3035, Bil 15, afw. 17. Witlof AI 89—91, An 76, BI 76, Bil &t—73. afw. 47. Groette sav. kool II 8—18. Rode VJbl II 5. Boerenkool 17—18. Uien 6—7. Prei I —22, II 17—19. Andijvie I 42, II 33—36. Bint jes bonken 13, grote 8. G A MIDDELBURG Marktbericht woensdag 23 nov. 196*. Peren: Comtesse de Paris 65-75 283d, 65- 70 21—26, 55-65 20—22. 55-00 18, III grof 13 29, ni fijn 10, appelen: Cox Oranje Pippin 70-75 56, 65-70 54—55, 60-© 39—43, 55-60 26— 34, II D 17—18, ni grof 29—55, m fijn 18— 33, Groninger kroon 70-75 26, 65-70 25, 60-66 18, II D 5, in grof 15—19, Golden Delicious 80 op 44, 75-80 45, 70-75 46, 65-70 39, UI grof 31—39, III fijn 20, Lom-bart Calville 80-op 15. 70-80 16, 60-70 13, Zoete Ermgaard 60-65 59. Jonathan 75-85 21, 75-80 15—25. 70-75 18, 65- 27 65-75 15—22, II D 9—14, Hl grof 17—32, fijn 5—12, Goudreinette 85-95 32, 75-85 17 27. 65-75 15—22, II D9—14, IH grof 17—32, in fijn 810, Laxton Superbe 70-80 27, 60-65 24, Peren val en kroet 710, appels val en kroet 319. Groenten: Bloemkool 4 per kist 7377, 6 4264, 8 1839, glassla 415, prei 1019, boerekool 1924, sav kool 13—16, rode kool 410, wittekool 45, uien 714, spruiten on- gesch >1749, gesch 4486, andijvie 2659. witlof 6693, waspeen 1936, kas snijbonen ilOO, boskroten 811. EXPORT EN INDUSTRIEVEELING Appelen: Lombart Calville II 80-85 17, H 75-80 19, II 70-75 21, II 65-7 015, III grof 10, III fijn 5, Golden Delicious II 80-op 37, EI 75 -30 38, II 70-75 37, II 65-70 32. II 60-63 24. II D 15, III grof 24—34, III fijn 12, kroet 3, Golden Delicious (verpakt) I 86-96 52, I 80-85 55—58, I 75-80 58, Jonathan I 75-80 28 30, I 70-75 28—29. I 65-70 23—26, I 60-65 18. II 80-85 20—21, II 75—80 21, II 70-75 24—25, II 65-70 22, II 60—65 16. II D 9. III grof 14— 16, III fij nö, kroet 3, Goudreiette I 85-95 26. I 75-85 25—27. I 65-75 10-24, III grt* 18, III fijn 13, kroet 9. Peren: Comtesse de Pa ris II 65-75 23, II 55-65 1 4, II D 6, III grof 15, III fijn 11. TERNEUZEN, 23 november. Glassla. 8.70 13.20, II 5.306.10, bloemkool A 2 61, B 2 20—61. C 2 12—19, afwijkend 14—34, knolsel derij 510, selderij 511, aardappelen: bin tje 8.40, andijvie 2648, kassnijbonen 85—100. rode kool 6—12. savoye kool 15—26, witte kool 3—12, waspeen 14—20, prei 15—23, knol selderij 17, spruiten geschoond 63—67. onge- sclioond A II 2146, uien 5—15, witlof A II 65—67, B II 5384, afwijkend 1839, breek- peen 3—8, boerenkool 11—19, appelen: goud- reinetten I 65-75 17—18, II 65-75 15—18, II D 8—10, III grof 15—16. III fijn 8—14, kroet 0~ n. cox orange pippin III grof 32—45, III fijn ^~T20' S—28, go]den delicious II D S, 29—32, fijn 1011, kroet 18, jonathan II 7o-80 21, 70-7o 21, 60-65 10—12, II D 5—10. III grof 17—21, III fijn 810, kroet 8, glorie van holland III grof 17, fijn 12, lombard cal- nifr0,o 8' kroet 10, sterappels L» J1 I2"li corntesse de paris II 65-75 26 fll m «rof 1519, III fijn 10; saint remy n 75-85 18-19, m grof 18, III SJü Ifciïo 8, doyenne du cornice III grof 55—89, in fijn 56—59, kroet 21. inHit1Hnier^1gen Vn dc CoöP- Wouwse Melk- toStt ïlfy:ct?gaön^ donderdag 24 november iruiv xv 16%^ v is'cl 19 ct' 11 1,et- viSMfjujiuiKp nn VISMIJN VEERE, 23 nov. Exnorfea* *385 kg 199—257, schar 113 kg 599% 64—®0. wijting 453 kglS 24 tong 17 kg 140—323, kabeljau wJ8 k g&l sprot 1264 kg 24—26, doorgedraaid" viq 41 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4