Onderzoek verschrijvingen of provincie met bekend was Gemeente nieuwe Goes heeft drie wethouders Kamerlid Smallenbroekin Goes sprake van bestuursbederf Kapitale landbouwschuur door brand verwoest De heren van Melle en Bouwman verlaten raad Akkoord met ontslag van burg. Michaëlis MEDEDELING VAN MINISTER TOXOPEVS Te redden viel Mijlpaal voor de Waterleiding er niets Kloetinge hoort niet bij Goes Mr. H. K. J. Beernink WONDERLIJKE VERKLARING VAN WETHOUDER VAN MELLE Koopavond99 op postkantoren Donderdag 24 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. i OORZAAK Vervalsingen culmineren in regelrechte fraude Nieuwe gezichten in Goese raad Dr. P. C. Kraan over de leugen in de geneeskunde Zaak dient te worden onderzocht Norm bij benoeming TORENUURWERK BESTELD Kwaliteit Lezing over teelt van aardbeien Moeilij ktieclen Stemming Voorlopig RAAD KORTGENE Rijksbijdrage voor aanleg jachthaven Oefenavond EHBO zeer geslaagd (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG Voordat de Goese gemeenteraad gisteravond bij eenkwam voor bet kiezen van nieuwe wethouders waren er gister middag in de Tweede Kamer harde woorden gevallen over de affaire Goes, tijdens de behandeling van de begToting van Binnenlandse Zaken. Minister inr. E. H. Toxopeus deed de mededeling dat mo menteel wordt onderzocht of het provinciaal bestuur van Zeeland op de hoogte was of kon zijn van de veelbesproken verschrijvingen, die de bewindsman als zeer ernstig bestempelde. Vooralsnog zag de minister geen reden om aan te nemen dat het systeem van toe- zichthouden niet deugt. Tevoren had zich, nadat diverse sprekers de zaak Goes hadden aangeroerd, een debat ontsponnen tussen de heren J. Smallenbroek (A.R.) en J. H, Scheps (Soc,), andere gemeenten. Door Goes zijn deze •verschrijvingen in de openbaarheid ge komen. De heer Smallenbroek noemde deze „fraude" een zaak van bestuurs bederf. „Omdat deze fraude niet werd gepleegd ter persoonlijke bevoordeling, maar zogenaamd in het belang van de gemeenten, vraagt men begrip voor het feit dat de burgemeesters in d'e verlei ding komen. Ik kan er echter geen be grijpende woorden voor vinden", aldus de heer Smallenbroek, „alleen afkeuren de". Hier wierp de heer Scheps tegenin dat men toch ook meet kijken naar de oorzaken ö'ie tot de verschrijvingen héb ben geleid. x „Ook wanneer een misdaad is ge pleegd dient men het waarom te bezien, aldus de heer Scheps. Maar de heer Smallenbroek wilde van geen excuus voor de verschrijvingen weten. „Ook het proberen goed te praten is bestuursbe derf", aldus deze spr. „want zij die de verschrijvingen willen goedpraten ne men bestuurlijk gezien een foutieve hou ding aan". De heer Scheps vond de oorzaak toch een belangrijke factor, „Verschrijvingen De heer Smallenbroek zei dat de zaak Goes reeds veel te lang had geduurd en dat bet in het belang van de Goese gemeenschap en van de ontwikkeling van Goes was dat de zaak nu met de meeste spoed' zou worden afgehandeld. De verschrijvingen noemde spreker ad ministratieve fraude, die niet alleen in Goes is voorgekomen, maar in vele DEN HAAG Bij de replieken in de Vergadering van de Tweede Kamer kwamen enkele sprekers nog even terug op de affaire Goes. De heer Smalle» broek bleef er bij, da tde knoeierijen het gevolg zijn van een gebrek aan mentali teit en het ontbreken van een behoorlijk bestuurlijk normbesef. De heer Scheps vroeg zich af hoe een oliemaatschappij er toe kwam de ge meente Goes geld te lenen. „Wij weten het gevolg voor wat hoort wat", al dus de heer Scheps, doelend op de ver gunning tot het plaatsen van een ben zinepomp, die de oliemaatschappij kreeg in ruil voor de lenening. Minister Toxopeus verkondigde ten slotte deze stelling: men kan beginnen met te verschrijven en dat lijkt aan vankelijk niet ernstig, maar het culmi neert tot werkelijke regelrechte fraude door middel van vervalsingen. komen in vele gemeenten voor" zo zei de heer Scheps. Hij zag als oorzaak van: de verschrijvingen de financiële moei lijkheden waarin de .gemeenten verke ren. „Wanneer men een kind te weinigj zakgeld geeft kan het op een gegeven J ogenblik over de schreef gaan. Dat is dan niet goed te praten, maar de oor zaak ligt in het feit dat het kind te wei nig zakgeld heeft. Zo is het ook met de gemeenten. Wie te weinig geeft, werkt I ongeregeldheden in de hand". iDe heer Scheps wild'e niet ingaan op de eventuele verschrijvingen die bij de Provinciale Griffie zouden hebben plaatsgehad. „Goes is een baken in zee en een les voor ons allen" meende hij. af of de verschrijvingen niet in de hand] De heer D. Kodde Cst. g.) vroeg zich] worden gewerkt, onder meer d'oor het lange uitblijven van de goedkeuringen: van de begrotingen. Er zijn nog gemeenten die wachten op de goedkeuring van] de begroting over 1958, aldus spr., die het overigens maar' vreemd vond dat men bij de Pro vinciale Griffie van de verschrijf vingen niets afwist. Wanneer de controleur van de Provinciale Griffie de verschrijvingen zou hebben ontdekt, dan zou hij deze toch hebben moeten rapporteren en zou de Provinciale Griffie wel degelijk op de hoogte zijn ge weest. De heer Kodde zei tenslotte dat hoe pijnlijk het ook voor de bur gemeester van Goes was ge weest, hij meende dat de minister in deze juist had gehandeld. Ook GOES. Binnenkort zal de gemeente raad enkele nieuwe leden krijgen. De iberen Van Melle en Bouwman hebben na ontslag 'te hebben 'genomen als wethouder nu ook hun ontslag ingediend' als raads lid. De heer Heyboer is -gekozen als opvolger van de heer Van Melle doch heeft verklaard deze functie slecht tij delijk te kunnen vervullen. Als de op volger van de heer Van Melle zitting •zal krijgen in de raad, zal 'het wethouder schap wat betreft d'e bezetting van een zetel voor de chu opnieuw aan de orde worden gesteld. Op de lijst van kandi daten van gezamenlijke protestantse partijen komt de heer Th. Bakker (SGP) voor. Bij de kandidaatstelling is echter inder tijd de afspraak gemaakt, volgens welke de SGP thans zou moeten bedanken. Dan komt d-rs. J. J. Dijkgraaf van de CHU voor een raadszetel in aanmerking. De socialistische fractie krijgt twee nieuwe raadsleden en zal moeten voor zien in d'e vacature Bouwman en in de vacature die ontstaat door het vertrek van de heer P. de Munck naar Baarn. Op de kandidatenlijst van de PVDA ko men voor bezetting van deze zetels het eerst in aanmerking de heren D. P. M. G. Deupen en D. van Loon. De heer J. SMALLENBROEK: bestuursbederf BRESKENS. De 25.000ste aanslui ting op het wateleidingnet van de N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen, zal op 9 december om kwart voor drie 's middags te Breskens tot stand komen. Dit zal gebeuren in de in aanbouw zijnde woning van de heer F. Veldman, aan de Broodmanstraat. OVEZANDE De grote land- bouwschuur van de heer P. Rijk is gisteravond binnen de kortst mogelijke tijd een prooi gewor den van een loeiende vlammenzee die de omgeving in een spookach tig licht zette. De schade, die in de tienduizenden loopt, kan voor zover het de schuur betreft nauwelijks groter zijn. Alleen de auto van de heer Rijk stond niet onder dak en is gespaard ge bleven. Door de gunstige windrichting kon het woonhuis van de familie dat geheel los staat van de schuur vrij van schade blijven Twee honden en ongeveer 25 kip pen zijn echter in de vlammen omgekomen. Omtrent de oorzaak van deze snel om zich heen grijpende brand tastte men gisteravond volkomen in het duister. Omstreeks zeven uur had de heer Rijk zijn auto uit de schuur gehaald om zijn moeder op te halen. Kort daarop moet de brand ontstaan zijn. Aanvankelijk had mevr. Rijk niets in de gaten. Pas toen zij opgebeld werd door verschrikte buren zag zij door de ramen heen dat de GOES. De gemeente Goes nieuwe de andere sprekers keurden het [heeft gisteravond drie beleid van de bewindsman, i.e. wethouders gekregen. Met grote het ontslag van de burgemeester, meerderheid van stemmen koos goed. GOES. Op eenvoudige wij ze behandelde dr. P. C. Kraan uit Vlissingen het onderwerp ,,De leugen in de geneeskunde" op de vergadering van de Her vormde vrouwengroepen C.J.V.F., ring Goes, die in de Stadswijnkelder gehouden werd onder presidentschap van me vrouw A. van der Graaf-Ver- maire. Daar de heer Kraan chirurg is, kon hij bij de bespre king van dit onderwerp vaak praktijkgevallen aanhalen, het geen mede zijn causerie tot een boeiend geheel maakte. ,,Het eerste waar het op aankomt in de verhouding tussen arts en pa tiënt, is vertrouwen", aldus spr en dan niet alleen het vertrou wen in de bekwaamheid van de geneesheer, doch evenzeer het vertrouwen in de arts als mens. Wat de behandelend geneesheer dus op vragen van de patiënt antwoordt, moet juist zijn. Dat betekent echter niet dat het ook de gehele waarheid moet zijn, want deze zal soms juist de genezing vertragen bij sommige patiën ten, dit tiangt geheel van de persoon lijkheid af. In de eerste plaats moet de arts dit probleem dus uit menselijk oogpunt be naderen. Een tweede vraag is, wat er tegen de familieleden gezegd moet wor den, die vaak uit belangstelling, doch niet minder vaak uit nieuwsgierigheid vragen naar de toestand van de patient, en omdat de arts zich hier steeds op zijn beroepsgeheim kan beroepen is dit geval veel gemakkelijker, want familie- ieden zijn op dit gebied gevaarlijk. Zij vernietigen soms met een enkele op merking, al het vertrouwen dat een arts zo moeizaam heeft opgebouwd. Na dit ernstige begin kwam de vro lijke noot in het programma. De afde ling Kamperland zorgde nl. met enkele leuke schetsjes voor hilariteit en de af deling Wissenkerke besloot de bijeen komst op passende wijze. De heer A. J. Kaland: KLOETINGE. Op een bijeenkomst van de c.h.u. kiesvereniging in. „Amici- tia" heeft de heer A. J. Kaland, wet houder te Middelburg gesproken over annexatie-drang in Zeeland. De situa ties dienaangaande in Schouwen en Wal cheren (Sloeplan) werden uitvoerig be licht. Verder ging de heer Kaland in op de kwestie van de samenvoeging Goes en Kloetinge. Spreker meende dat de ar gumentatie van Goes beslist onjuist was. Het is niet juist, zei hij, deze agrari sche gemeente bij een stad te trekken. Dergelijke gemeenten dienen hetzelfde karakter te behouden als voorheen ,al- •puejeji Jaoq ap snp de gemeenteraad in de vacature mr, H. B. Bouwman de heer J. S. Visscher, in de vac. J. J. van Melle de heer A. G. Heyboer en in de vacature J. H. Roose mevr. en de Partij van de Arbeid bbj DEN HAAG Het was de mening van mr. H. K. J. Beernink yen hiermee in bet college verte- (C.H.) dat de geruchten rond burgemeesters tot voorzichtigheid dienen te leiden. ,,De burgemeesters die zijn ontslagen zijn hard op weg geweest het burgemeestersambt te devalueren." Het leek de heer Beernink dat de verschrijvingen in Goes worden opgeblazen om de aandacht van het beleid van de burgemeester af te leiden. Heel vreemd noemde spr., dat lijnrecht tegenover de verklaring van de Provinciale Griffie staat de verklaring van een Goese wet houder, die zegt met de chef van de Prov. Griffie over de verschrij vingen te hebben gesproken. Nog wonderlijker is het dat de wet houder zegt dat ook bij de Provinciale Griffie verschrijvingen zijn geconstateerd. Een onderzoek hiernaar achtte de heer Beernink nodig Spr. vroeg zich verder af hoe men nog kan spreken van controle Wanneer de minister zegt dat de verschrijvingen in Goes bij de Provinciale Griffie uiteraard niet bekend waren. Over de burgemeestersbenoemin gen merkte dr. L. A. H. Albering (K.V.P.) op te hopen dat het beleid ten aanzien hiervan in het vervolg zo zal zijn, dat kwesties zoals zich de laatste tijd enkele malen hebben voorgedaan, in de toekomst kunnen worden voorkomen. De heer A. M. Franssen (soc.) ging hierop die per in. Op welke wijze laten de Commis sarissen der Koningin zich inlichten omtrent de antecedenten van een eventueel te benoemen burgemeester, zo vroeg de heer Franssen. Ook wilde hij weten welke normen bij de beoor deling gelden. Spreker zei gehoord te hebben dat in een provincie nog als maatstaf wordt aangenomen het aantal malen dat iemand naar het burgemeesters ambt heeft gesolliciteerd. Het leek hem onjuist dat iemand bij een eerste sollicitatie om deze reden wordt ge passeerd. De heer Franssen juichte het toe dat de Goese wethouders hun portefeuille beschikbaar hadden teld. Over de verschrijvingen zei hij dat de minister niet op de hoogte is van de financiële moeilijkheden waar in de gemeentebesturen verkeren. Deze laatsten worden als het ware geprest oplossing te zoeken in het be lang der gemeente. Die oplossingen worden dan gevonden in de ver schrijvingen. Waren enkele sprekers dus van oor deel dat de verschrijvingen zijn ge pleegd als gevolg van de financiële moeilijkheden, minister Toxopeus dacht er heel anders over. Eerder geloof ik dat het in Goes een kwestie was van over teveel geld beschikken", aldus de bewindsman. „Gelden die men van een bepaalde post had „overgehouden", werden zonder de raad daarin te kennen ver-1 schreven naar andere posten". Tenslotte meende de bewindsman I dat de affaire Goes een voorbeeld is geweest voor alle gemeenten. DE HEER A. G. HEYBOER voorlopig genwoordigd terwijl de R.K. wet houderszetel zal worden ingeno- door mevr. Griep, lid van jde V.V.D. Tijdens de vergadering tera'S^ hee?t^ dë~straabferheh- ^e^*ben de heren Van Melle en ting uit te breiden met ochtendveriicti- Bouwman meegedeeld, dat zij ting de raad voelde niet voor het! voorstel van de heer Joh. op't Hof ook zullen bedanken als raadslid. i?chtp™tenUteepiaI|i.senb0Uwde kom Vljf Aan het slot van de vergadering. De sluitende begroting voor 1961 werd die een rustig verloop had en een zonder discussie vastgesteld B. en W. werden gemachtigd in 1962 tien pre- waardig karakter droeg, heelt van StoifetV g e ufge n^eden °°r verbetering burgemeester dr. J. W. Noteboom werden^eëdigd, Sresp? als Waarnemend ye scheidende Wethouders hulde secretaris en waarnemend ontvanger. en waardering gebracht voor hun Voor de aanschaf van torenuurwerk, - wijzerplaten, verlichting en geiuidsap- arbeid, waarhij de woordvoerders paraat werd een krediet van 4780 gul- Lr-„ 11 i j den beschikbaar gesteld. Het werk zal van a"e iarcties ZlCll zonder re- worden uitgevoerd door de fa. Eysbouts serve aansloten te Asten. In de vacature J. op 't Hof werd de Voor de stemming voelden verscheide- heer J. van Overbeek gekozen als lid n« raadsleden behoefte verklaringen af van het burgerlijk armbestuur. De te leggen. Zo deelde de heer P. de Munck heer W. v. d. Velde werd herkozen als (soc.) als eerste mee, dat het streven van lid van het burgerlijk armbestuur. |de raad er ongetwijfeld op gericht is om de politieke samenstelling van het oude college zoveel mogelijk te handhaven in het nieuwe college. De socialistische fractie nam dus het standpunt in, dat er een christelijk-historische, socialistische en r.k. wethouder dienden gekozen te worden. Wethouder J. H. Roose, in feite uit zijn /\T7imr\T/^ T1 *r\ itent Selokt do°r een vraag van de heer KLOETINGE. De Vereniging van pe Munck over een telefonisch onder- Oud-leerlmgen van Land- en Tuinbouw houd over deze zaak, verklaarde, dat de Wintercursussen organiseerde een win- k.v.p.-fractie onder de gegeven omstan- terlezmg m de gemeenteherberg m sa- digheden geen prijs stelt op een wethou- menwerkmg met de afd. N.F.O. te derszetel .„Onze gemeenschappelijke con- Van Melle voorts, „Wij willen graag de heer Heyboer voordragen maar door persoonlijke omstandigheden van be trokkene is dat niet mogelijk". Een an dere mogelijkheid is echter om de heer Heyboer toch kandidaat te stellen en een tijdelijke oplossing te bieden want door opschuiving in de c.h.u.-fractie is het mogelijk tot een definitieve oplossing te komen. In dit verband deelde de heer Van Melle mee, dat hij meende te moeten bedanken als raadslid. Mr. J. G. v. d. Burgt (a.r.) ontkende dat de a.r. fractie een wethouderszetel zou begeren. „Daar is geen sprake van, De a.r. fractie wil ernstig streven naar oplossing van de moeilijkheden en als door de andere partijen een beroep zou zijn gedaan op de a.r.-fractie zou dit zeker in ernstige overweging zijn ge nomen. Er is geen beroep op onze fractie gedaan en daarom is er ook geen enkele reden om in deze situatie een wethou derszetel te verlangen". Mevr. J. C. van WillegenEverse (c.h.) dankte de heer Roose voor het in haar gestelde vertrouwen maar zij meende toch de verantwoordelijkheid van een wethouderszetel niet te kunnen aanvaar den, omdat ze slechts kort deel uitmaakt van de raad. Later deelde zij nog mede, ook weinig tijd voor het vervullen van deze functie te hebben. Het a.r.-raadslid M. Loeve. sprak een persoonlijk woord, hoewel hij zich ook volkomen aansloot bij de opmerkingen van zijn fractiegenoot mr. v. d. Burgt. In het raam van de huidige moeilijkheden vond de heer Loeve het veel beter dat bij de verkiezing meer naar de kwaliteit wordt gekeken dan naar de kleur, zoals bij wethoudersverkiezingen meestal ge bruikelijk is. „Zou de raad niet beter doen de sterkste leden te kiezen", vroeg de heer Loeve. ,Het algemeen belang van Goes vraagt, dat een snelle, doelmatige en krachtige aanpak wordt bewerkstelligd. Mijn frac tie begeert in geen geval een wethouders- zetel. De heer Loeve herhaalde nog eens dat zijn fractie de verantwoordelijkheid beslist niet schuwt. De heer N. E. van Santé (v.vx.d.) deelde aan het begin van zijn betoog mee, geen wethouderszetel te kunnen aanvaarden. Hij loofde de krachtige léiding van burgemeester No- Mr. BEERNINK: „wonderlijke Goes. Deze bijeenkomst was bijzonder dusie is dat alle leden van de raads- druk bezocht. T_ commissie die een onderzoek heeft in- De heer L. Goedegebuure uit Kapel- gesteld naar het beleid van B. en W. Ie sprak over: ervaringen met nieuwe geen wethouderszetel kunnen bezitten", kleinfruitrassen. Hij belichtte o.a. de Hoe het dan wel moet? De heer Roose aardbeienteelt en speciaal de rassen Go- meende, dat de keus uitermate beperkt rella, Senga. Precosa, Legama en Vo- hs yoor <ie k.v.p.-fractie zijn, zei hij, al- la- t t» - -* v leen de raadsleden Heyboer (c.h.), Van De heer J. Ruissen, eveneens uit Ka- gante (v.v.d.), Haverhoek (soc.), en me- oelle, sprak over de glasteelt van aard- vrouw willigen—Everse (c.h.) beien in Zeeland en deelde -o.a. mede ceDtabel ^n0P^nn|fSt,?f/S -IJlden1'ner Onmiddellijk daarop deelden de heer kg. kan zijn of zes a acht gulden per ph Haverhoek namens de socialistische iTb. Roelofsen uit Goes deelde ^1 Sf j I de weg van de minste weerstand wil kie- 4" dvJiwifoeïfi!» en zen en tenvolle de verantwoordelijkheid efn lPXtZï f, "Lrf'vS?^n^fe van hril aanvaarden. „Wij stellen de heer een half maal zo veel kan zijn die van v„ndidaa"" hard fruit. Spr. had een excursie ge- winder J J van Melle was van maakt door de communistische landen v, H en zei dat de teelt van fruit zich daarfef^ 2 sterk ontwikkelt. Op de staatsbedrijven. Door een lage kostsprijs en het aanvoe ren van grote kwantums en goede kwa liteit tracht men de markt in West-Eu ropa te veroveren. Spreker waarschuwde het bedrijf niet te veel te versnipperen en teveel rassen van een kleine oppervlakte te gaan te len. realiteit moet stellen en niet opzij moet gaan voor de verantwoordelijkheid. Spre ker stelde daarbij nadrukkelijk, dat alle persoonlijke kwesties moeten wijken. De c h u -fractie Is bij zijn beraad op enige moeiïjjhheden gestuit, zei de heer MEVR. C. A. GRIEP-DUINKER schoorvoetend teboom. „Ik hoop dat er een nieuwe bur gemeester komt, die met even krachtige hand leiding kan geven aan de gemeente Goes". De heer Van Santé meeende voorts dat er bij de raad bepaalde dadendrang aan wezig is om de moeilijkheden af te slui ten. Tenslotte onderschreef de heer A. G. Heyboer (c.h.u.) het betoog van de heer Loeve, waar het gaat om de krachtige figuren in het nieuwe college. De eerste ronde werd hiermee afge sloten. Na deze verklaringen meeende de voorzitter dat het beter was de vergade ring voor enige tijd te schorsen, vaor na der beraad van de fracties, hetgeen door de raad werd ondersteund. DE HEER J. S. VISSCHER uiterste noodzaak G. Heyboer 12 stemmen en een stem ■was blanco. Toen het op de stemming in de vaca ture J. H. Roose aankwam moest hem van het hart dat het missen van de kindertoelage geen rol behoeft te spelen. De verordening is wèl vastgesteld door de raad, maar het bedrag is nooit uit betaald. En ook deel ik mee. dat ik met de exploitatie van mijn eigen bootdienst ga stoppen". De heer Roose doelde klaar blijkelijk op een „bewering" als zou hij ook voordeel trekken, uit de nieuwe insteekhavens. Mevr. Griep kreeg in deze vacature negen stemmen, drie stemmen waren blanco en een stem werd uitgebracht op de heer Van Santé. Tenslotte kwam de stemming in de vacature-Bouwman aan de orde. De heer Visscher kreeg 11 stemmen en een stem biljet was blanco en een stem werd uit gebracht op de heer Bouwman. De heer Heyboer zei de wethouders benoeming voorlopig te aanvaarden, mevr. Griep zei dit schoorvoetend te doen en de heer Visscher merkte op dat het nim mer in zijn bedoeling had gelegen wet houder te worden. „In uiterste noodzaak stel ik mij beschikbaar als wethouder". De heer Visscher maakte het voorbehoud dat de minister van sociale zaken zijn toestemming moest geven voor de be noeming, in verband met zijn dagelijks werk. Burgemeester Noteboom releveerde in het kortt de verdiensten van de vertrek kende wethouders. Over de moeilijkhe den in Goes sprekend zei de heer Note boom dat er teveel over gepraat en over geschreven is. „Wij mogen niet uit het oog verliezen welke zware last dit op de wethouders heeft gelegd. Waarbij nog komt de maandenlange onzekerheid". Voorts meende de heer Noteboom dat de verantwoordelijkheid een gedeelde ver antwoordelijkheid is. Mijn overtuiging is, dat de last voor de afgetreden wethouders een zeer zware last is geweest. De vertrekkende wethouders hebben veel ervaring en ook veel kwaliteiten zoals ik in mijn korte ambtsperiode hier wel heb gemerkt. Er waren weliswaar moeilijkheden doch ook veel goede dingen. Ik heb, zei de heer Noteboom, prettig samengewerkt. Hij schetste wethouder Van Melle als een man die met grote opgewektheid, toewijding en ijver heeft gewerkt. Wij zien u met groot leedwezen vertrekken, zei de heer Noteboom ,die wethouder Roose veel lof toezwaaide voor diens *rote bekwaamheid en energie, terwijl lij wethouder Bouwman schetste als een man die zijn taak nauwgezet vervulde. Burgemeester Noteboom hoopte met het nieuwe college prettig samen te werken en zei dat het voor Goes goede perspec tieven zijn. Met Gods zegen kan veel bereikt worden." De aftredende wethouders hebben tenslotte dank en erkentelijkheid betuigt voor de medewerking der gemeente ambtenaren en de heer Bouwman deelde schuur reeds in lichterlaaie stond. Oi middellijk waarschuwde zij de branc weer van Borssele, die een kwartic later ter plaatse was. Even later vei schenen ook de brandweereenheden vai Ovezande en 's Heerenhoek. Te redden viel er toen niets meer. In de schuur bevonden zich o.m. eei landbouwtrekker, drie tuinbouwfraisen twee vernevelaars, een kast met chemi caliën, een hoeveelheid gedorst en on gedorst graan en ongeveer 90 pet. van alle bloembollen alsmede al het plant goed. De schuur, die ruim dertien metei breed was en 36 meter lang was half ir, ste enen half in hout. Er rest slechts een hoop zwartgeblakerd puin. De heer Rijk was verzekerd. KORTGENE De ministe- van Economische Zaken heeft he: gemeentebestuur van Kortgene bericht dat hij bereid is 85 pro cent (250.000 gulden) bij te dragen in de kosten van aanleg van een jachthaven. Deze haven zal het eerste object worden in het Veer- se meer, dat in aanmerking komt voor rijkssubsidie. Dit deelde burgemeeéster Schuit gis teravond mee in de raadsvergadering. Hij zei, voorts een aanvraag te hebben ontvangen voor de bouw van een fabriek voor visafval te Colijnsplaat, en van een aantal vissers uit Veere, die zich in Co lijnsplaat willen vestigen het verzoek te hebben ontvangen woonruimte toegewe zen te krijgen. De heer Schuit zei, dat B. en W. er voor voelen vijftien woningen voor dit doel te bouwen. Tegen het garanderen van rente en aflossing voor een geldlening, aan te gaan door de stichting Pensiontehuis Noord-Beveland stemden de V.V.D.-frac- tie en de heer F. A. Klaassen (C.H.U.) GOES In de Prins van Oran je speelden zich woensdagavond zo op het eerste gezicht tamelijk banden, steriele watten, al of niet griezelige taferelen af. Grote ver met grote bloedvlekken en slacht offers, bewusteloos of met gru welijke verwondingen, spuitende slagaderbloedingen of beenbreu ken. Daarbij kon men allerlei op merkingen over afknijpen, kneve len, glissone lissen e.d. verne men, genoeg om een onvoorbe reid buitenstaander kippevel te bezorgen. Een blik op de belang stellende en vaak vermaakte ge zichten van de toeschouwers en de kreten van aanmoediging die te horen waren, deden echter ver moeden dat het toch niet geheel bittere ernst was. De EHBO-vereniging, afdeling Goes, had namelijk o.l.v. voorzitter G. Hoogen- boom, als experiment een contactavond voor Zuid-Beveland georganiseerd, waar op diverse ongevallen zo natuurge trouw mogelijk werden nagebootst door enkele van de aanwezigen behan deld moesten worden. Volgens de heer J. A. Allewijn, voor zitter van het districtsbestuur, mocht deze proef volkomen geslaagd heten. De avond was bijzonder leerzaam omdat het wedstrijdelement volkomen ontbrak, waardoor aan elk geval alle aandacht kon worden geschonken. Het feit in aanmerking genomen, dat slechts een gedeelte van de deelnemers gediplomeerd was, waren de resultaten zeer bevredigend. Als jury fungeerde dokter J. Geldof uit Vlissingen, dokter P jfouda uJt Kloetinge en zuster W. d. Kley uit Goes. Waarschijnlijk zullen andere afdelingen uit Zuid-Beveland dit goede voorbeeld volgen en om beurten een dergelijke avond organiseren. Na een klein half uur kon dan gestemd worden. De overvolle publieke tribune wachtte gespannen af. De heer Van Santé zeide nog, dat de v.v.d.-fractie mevr. Griep als wethouder voorstelde. De kaar ten waren toen geschud. De heren F. P. J. Polderman en W. G. M. Valk waren we gens ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Dertien stemmen bleven dus over. Ln de vacature Van Melle kreeg de heer MR. J. G. v. d. BURGT geen vrees MIDDELBURG. De PTT-kamer voor de provincie Zeeland zoals be- Rend het contactorgaan tussen PTT en de gebruikers van de PTT diensten heeft een bespreking gewijd aan de plaatsing van publieke telefoonceUen in meer afgelegen gedeelten van gemeen- ten. De vraag naar dergelijke cellen blijkt groot te zijn. Tengevolge van een gebrek aan apparatuur moet een soort rantsoenering: worden toegepast, waar bij noodgedwongen de plaateen waar een minder veelvuldig gebruik moet worden verwacht, niet steeds geholpen kunnen worden. Aangezien in verschillende gemeenten wordt overgegaan tot het instellen van zgn. koopavonden is in de PTT-kamer de suggestie naar voren gebracht ook de postkantoren op deze avonden open te stellen. PTT heeft deze aangelegen- heid landelijk in studie genomen. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de bestelling ten plattelande. welke op verschillende plaatsen eerst vrij gaat plaats vinden. Een vervroe ging van deze bestelling blijkt zeer moeilijk te verwezenlijken. Inschake ling van meer arbeidskrachten biedt n.l. geen goede oplossing, omdat men dit personeel waarvoor buiten het uitvoeren van de bestelling praktisch geen werk meer is dan geen dag taken kan bieden. Op enkele plaatsen worden thans proeven genomen met het inschakelen van auto's en motoren. Hoewel PTT hierbij mede het oog heeft op verbete ring van de arbeidsomstandigheden, zal tevens een aantal geadresseerden de oost op een vroeger tijdstip ontvangen. Het resultaat van deze proefnemingen moet uiteraard worden afgewacht. In enkele gebieden (zoals bv. de N.O.-pol- der en de Wieringermeerpolder) zijn echter reeds gunstige ervaringen opge daan. In Zeeland wordt thans de streek ten noordwesten van Goes in beschou wing genomen. mede dat hij wenste te bedanken als raadslid. De heer Roose verklaarde, dat de frac tie van de K.V.P. een loyale oppositie zal voeren. Het is in het belang van de ge meente dat er een duidelijke en zakelijke oppositie komt. Het gaat om het gemeen tebelang en er zijn geen wraakgevoelens. De heer Van Melle zei dat het wet houderschap hem veel zorgen maar ook rijke voldoening heeft gegeven. Hij be klemtoonde dat eendrachtige samenwer king nodig is. „Het doet me pijn te ver trekken, maar toch doe ik dit in vrede. God geve dat de nieuwe basis wordt ge vonden voor samenwerking in het belan«- van de gemeente". De heer Van de Burgt zei dat zijn fractie het betreurt dat moei lijkheden zijn ontstaan en ten aanzien van het nieuwe college van B. en W zekere reserves in acht neemt.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3