Renée(ió) Fierant heeft Mulo en motor Het harde geslacht DE NATUUR gafflaggsaa» J «mm I KAPPIE EN HET IJSBERGRAADSEL BKonchileften ZEERGELEERDE BEELDHOUWER LmsM| (g) opera mundl CHURCHILL GAAT VOORUIT DE TINTELS MAAR IK ZOU EBHTReiN willen hebben bu een scooter ets een ruimtepak. Uit de kerken DOOR DICNATE ROBBERTZ in en om uw huis BAZURKA in de sport W. Lohmann Delftse muziekschool geeft jazz-onderwijs SJAANTJE Ernie Bushmiller GORDON Dan Barry «JE ZIET ZULKE. VREEMDE MEN SEN BINNEN GAAN. jz 'T15 ALT WD LEUK HIER. OCTROOIEN EN PATENTÊH ÉmZm*z\ "r- VLIWB6N. ^plÏTTOEsra^- ZAL Ê£N QAAK 60 IX KiJLSUITeMDEMR-X D&BE5CHRMVÉN.OOOR V-_ PEZEfpECTEHWOWT p— LUCHT IN0&K3gSH, ZJur^ofatomen J|§|gÏT 'zwENERGIE. S X Ig tobstelvóc GoeOINDE LUCHTTE -Jhoudem,^ Donderdag 24 november 1960 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 2 Advertentie Van onze correspondent LONDEN. Het gaat uitstekend met sir Winston Churchill. Aldus lord Mo- ran, de lijfarts van de oud-premier, na dat hij zijn patiënt gisteren had onder zocht. Voor de derde dag achtereen is Churchill woensdag een poosje op ge weest. Hij zat in een gemakkelijke stoel naast zijn bed. Er worden sinds enkele dagen geen bulletins meer uitgegeven over de toe stand van sir Winston, die vorige week bij een val in zijn Londense woning een beentje in zijn rug brak. Churchill ontvangt vrij veel bezoekers, gisteren waren er drie tijdens het lunch-uur. De dag tevoren bracht de Griekse scheeps- magnaat Onassis een bezoek aan de woning van Churchill in Hyde Park Gate. Hij bleef er een half uur, maar doordat de oud-premier een tukje deed heeft hij hem niet gezien. Zoals men weet zijn de Churchills dikke vrienden met Onassis, zij hebben enkele keren een tocht met Onassis' jacht op de Mid dellandse Zee gemaakt. LEUVEN. De 38-jarige beeldhou wer Bart J. M. Weiten uit Oosterhout bij Nijmegen is gisteren aan de universiteit te Leuven gepromoveerd tot doctor in de oudheidkunde en kunstgeschiedenis. De heer Weiten, die op 3 oktober 1922 in Breda geboren is, kreeg een oplei ding als beeldhouwer aan de Academie voor beeldende kunst in Den Haag en het Koninklijk Hoger Instituut voor schone kunsten te Antwerpen. Daarna studeerde hij oudheidkunde en kunstgeschiedenis te Leuven, waar hij in 1982 doctoraal exa men deed. Hij is beeldhouwer te Nijme gen en docent in Breda c burg. SIM- BAS WAT VRAAG -JE De SINT? CAARHAQ K NOS- MIST OVER trBCAfcHT lllllllllllllllllllflIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllHIflIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllltllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllll lllillllllllllllUIIIIIIIIIIIIIKIHIIIIIIIIIKlIllllilllKIIIIIIIIHIII 64 Voor Kappie iets kon onderne men werd de deur naar de stuurka- mer opengesmeten en in de deur stond'. Geldjeslijmer! ,,Aah.." brulde de scheepsbouwer. „Nu ben je er bij, mannetje. Kom op, mannen, grijp hem!" Achter hem doken nu meerdere ge stalten op en bonkend stampte de groep zeeschuimers op Kappie toe. „Verdraaid" dacht deze benauwd. „Dat dit nou net in het zicht van de haven moet gebeuren!" Toen viel zijn blik door een venster opening en meteen verhelderde zijn ge zicht. „Mis, Geldjeslijmer!!" riep hij uit. „Je dacht zeker de kust vrij te hebben. hè? Kijk dan maar eens naar buiten] Niet ik, maar jullie zijn er bij!" De piratenbaas keek wantrouwig om en toen hapte hij naar adem. Het was dan ook een adembenemend gezicht. Een menigte politieboten omzwermde de ijsberg, vol met beambten die er op uit waren de vreemde berg aan een na der onderzoek te onderwerpen. Ned. Herv. Kerk Emeritaat; wegens bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is emeritaat verleend aan ds. J. P. J. Palmboom te Bozum. Gereformeerde Kerken Bedankt voor Roermond; J. Jelsma te Zaltbom mel. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Be roepen te Leerdam (vac. K. Deddens): O Mooiweer te Zalk en Veecaten. Geref. Kerken Beroepen te Middel- harnis: J. C. van Ravenswaaij te Sche- veningen. Gereformeerde Gemeenten Beroe pen te Nunspeet; Chr. van Dam te Rot terdamZ. Evang. Luth. Kerken Drietal te Amsterdam (vac. dr. G. L. Lindijer): K. Berveling te Edam, dr. C. H. Lindij er te Rotterdam en D. Solinger te Haar lem. Bedankt voor Hilversum; Ph. G. C. Kok te Weesp. Bapt. Gem, Bedankt voor Treebeek als evangelisatiepredikant voor Heerlen en Sittard, H. J. Stukken te Vrieschelo. GOES. Op zondag 27 november s. 's morgens om 10 uur wordt in de Grote Kerk te Goes een jeugddienst gehouden, waarin ds. H. M. Strating zal spreken over het onderwerp; „Moe ten we nu alweer Kerstmis vieren?" ZALTBOMMEL. Renée Fierant is een meisje in Zaltbommel. Ze heeft haar eindexamen Mulo en haar Middenstandsdiploma in de zak en ze is op weg om schoonheidsspecialiste te worden. Ze praat met de gede cideerdheid van een ruim twin tigjarige, maar Renée Fierant is pas.zestien. En in haar vrije tijd rijdt ze motor! Het was juist even droog, toen ik gistermiddag Zaltbommel binnen kwam. Ik had dat nog nooit eerder ge daan, moet ik toegeven. Ik denk aan Zaltbommel altijd alleen als een soort pleisterplaats waar ik, op het kruis punt, koffie drink en eet wanneer ik op weg ben van noord naar zuid of omgekeerd. word ik dertien", zelf aan. vulde de jongeling „Weet u, mijn vader heeft altijd ge reden", legde Renée uit. „Niet de snelheidsraces, maar betrouwbaar- heidsritten, prestatieritten, oriënte- ringsritten. Kijk, daar", en Renée stak haar zestienjarige arm uit en wees naar een doek vol medailles aan de muur en enkele bekers op de schoor steen. „Door vader gewonnen." Tussen crèmes Maar nu ben ik er geweest en nu wil ik graag zeggen: wat een heer lijke rust, wat een gezellige straten, als je zo van dat drukke verkeer op de grote weg afduikt en dat landelijke Zaltbommel Inschiet. „In de hoofdstraat, rechtuit, woont ze wist iedereen me te vertellen, toen ik naar het adres van Renée Fierant vroeg. En met een driekwart rose jas- schortje vond ik haar tussen allemaal toestanden van dag- en nachtcrèmes, flesjes parfums en haarwaters. Een ern stig meisje, zo op het eerste gezicht. Tot dat moment wist ik van Renée Fierant niet meer dan dat ze zestien is en motor rijdt. En dat vond ik opvallend genoeg om haar in haar eigen Zaltbom mel te gaan opzoe ken. Nu moet ik eerst zeggen, dat die drang naar schoon heidsspecialiste haar wel wat in het bloed zit. Over-over-groot- vader had een kap salon, overgrootva der had een kapsa lon, grootvader staat nog steeds te knip pen en te scheren en haar vader doet niet anders, al is bij hem het scheren wat in het nauw geraakt, want hij werkt in de damesafdeling. Het toeven tus sen ruikwaters en schoonheidsmiddelen is dus voor Renée Fierant een alle daagse zaak, maar onalledaags vind ik het om op je zestien de én Mulo-diploma én Middenstandsdi ploma te hebben. Maar Renée heeft het. Hoe zit dat met die motor, dat mag toch pas met acht tien jaar?, infor meerde ik. „Twee jaar rijd ik nu", vertelde Re née Fierant, „samen met mijn broer Jim my, die nu twaalf is." „Dertien december Daarom mag het ,,Zes jaar geleden, in 1954, had hij een ongeluk; een verbrijzeld been. Hij hield er mee op, maar van de zomer begon hij weer. Toen brak hij een pols en is er voor goed mee gestopt. Maar het blijft zijn hobby, het bouwen en verbouwen van motoren." Ja en heb ik het allemaal goed be grepen, dan is die hobby op Renée overgeslagen, toen ze veertien was. ,,Mijn eerste rit was op een motor van mijn oom en die rit eindigde in een plas." Maar dat gebeurt Renée nu niet Het is niet zo gemakkelijk de aanstaande schoonheidsspecialiste Renée Fierant aan het lachen te krijgen„Ze is een ernstig meisje zeggen de kennissen. meer. Ze is vierde, derde en tweede geworden, tijdens ritten en waar ze aan mee doet? Dat zijn non-stop ritten, waarbij je met je voeten niet aan de grond mag komen, door blubber en zand, kuilen en gaten, bergjes op, zandhopen af, bosjes door en heuveltjes langs. De zogenaamde trials. En dan alle maal op afgesloten terreinen. Vandaar dat het allemaal mag met zestien jaar. Want verschijnen op de straat of de weg met haar motor kost Renée nog twee jaar lang een bon. De brief hielp Ze vindt het heerlijk, die Renée uit Zaltbommel. Ze praat over gieringen, schakelen, gas bijhouden, opfokken, ontkoppelen en zuigers ais een Stirling Moss. Denk niet dat Renée Fierant een halve jongen zou zijn. Oh nee, ze is een echt meisje en een heel ernstig meisje. Dat merkten we ook, toen de fotograaf zijn camera op haar richtte en er niet veel lach te voorschijn kwam. „Denk maar aan die brief van gis teravond, dan lach je wel", hielp haar va der. En het hielp. Risico aanvaard Ik moet zeggen dat ik op het eerste gezicht, wanneer iemand me vertelt over een meisje van zestien dat op een motor rijdt, zo'n beet je zou reageren met: laat ze eens naar een dansavondje gaan en nog wat leren of er gens gaan werken. Maar nu ik Renée Fierant heb leren kennen, zal ik niet zo vlug meer met mijn conclusies zijn. Want Renée Fierant is een bijzonder leuk meis je, intelligent, weet wat ze wil, presteerde al een hoop op zo'n jonge leeftijd en zal heus wel bereiken wat ze wil. Omdat ze doorzet tingsvermogen heeft en een prettige ma nier van optreden. Meisjes van zes-tien jaar moeten nog be wijzen dat ze wat gaan presteren en die moet je nog niet in de lucht steken, want sterke benen die die weelde kunnen dra gen, zei me gisteren iemand. Dat risico neem ik dan. Want naar mijn smaak heeft Renée Fierant die „sterke benen". Over pioenrozen komen nogal eens chten binnen; ze willen niet bloeien, oh dat kan een ziekte zijn; het is ech- ook mogelijk dat het gebrek aan ,-dsel is. Als de planten enkele jaren dezelfde plaats hebben gestaan zal n er nu eens wat oude mest tussen leten spitten. Als pioenrozen pas ver- iant zijn zullen ze volgende zomer ook niet zo best bloeien; ze moeten eerst een paar jaar vast staan. DJAKARTA (AFP). Indonesië heeft bij Krupp in West-Duitsland een order geplaatst voor 75 dieselelektri- sche locomotieven. Eind volgend jaar moeten ze worden afgeleverd. 54 Heer. De knecht beefde zó, dat hij de kaarsen niet kon aan steken. Het dak van de kleine paardenstal is weggewaaid. Het wa ter uit de gracht slaat tegen de bin nenpoort. Wij horen duivelen krijsen. Adriaen maakte een beweging om hem weg te jagen. Dom volk. schold hij. Jurein1 sloop terug de trap af. Ben jij ook bang? Adriaen stond met zijn rug naar de erezetel, waar het zwaard en de ring van Jo ris nog op de trede lagen. Je ziet er uit of je bang bent, herhaalde hij. Ga slapen, Joanna. De wind zal van zelf weer gaan liggen. Hij wilde haar arm onder de zijne schuiven, om haar weg te brengen, voor zij iets zou bemerken. Maar ze had het reeds gezien. Eerst nam ze het zwaard op en toen de ring. Bij het licht van een kaars bekeek ze de ingegrifte letters en het wapen Waarom heeft Joris dit afge legd? vroeg ze. Ze was zo ontroerd dat de ring uit haar hand viel. Het juweel rolde weg en bleef in het mid den van de -zaal liggen. Waarom heeft Joris zijn zwaard afgelegd? Er is iets gebeurd, waarom verzwijg je dat? Heel de zomer wist ik dat er iets ging gebeuren.Adriaen, waar om ben je zo hard? Ze stond vlak voor hem en duwde met het gevest van het korte zwaard tegen zijn borst. Kun jij nog ge loven, dat dit een gewone storm is?.„ Waar is Joris? Joris heeft de boeren gekozen. Zijn stem was hees. Joanna zag het trekken van zijn mond, ze merk te hoe zijn handen om zijn gordel riem krampten. Je hebt hem toch niet Nee, vulde hij aan toen ze niet verder kon. Weggejaagd heb ik hem niet. Hij heeft zelf gekozen. Ais Joanna hem maar alleen wilde la ten! Hij kon haar ogen niet verdra gen. Zij waren zo onuitsprekelijk be droefd en verwijtend Buiten dreunde en daverde het. Joanna had gelijk, dit was geen ge wone storm. En tegen dit noodweer in had hij Joris laten weggaan. Aan de dijk, waarover hun twist ontstaan was, dacht hij niet eens. Het was of er buiten deze zaal niets meer be stond. Het weerlichtte en donderde onop houdelijk. De storm was overal. In de hoeken van de zaal hing het don ker als een wade, die hen dichter be gon te omringen. Twee van de vier kaarsen, die Jurein met moeite had aangestoken, waren uitgewaaid. Het gezicht van Joanna had een vreemde vale kleur toen ze zich naar haar man toekeerde. Nu heb je mij al mijn kinderen afgenomen, Adriaen van Romerswale. Zelfs Ar jen heb je geen tijd willen laten om met mij te praten. Het is dus tóch waar, dat ik alleen maar nodig ge weest ben om jou zonen te geven. Met een eerbiedig gebaar raapte zij de weggerolde ring van Joris op en legde die, samen met het zwaard op de trede van de zetel. Dan wilde ze weggaan. Maar hij hield haar te gen. Het is niet waar, wat je zegt. Wij waren beiden driftig, Joris en ik. Hij zal terugkomen. Als je wilt zal ik hem zelf terughalen. Ze weerde hem af. Dat zeg je nu, maar je zou het niet eens kun nen al wilde je. Ze nam één der twee overgebleven kaarsen en ging de zaal uit. Adriaen volgde haar tot bij de deur van haar slaapkamer, die ze dichtdeed voor hij bij de drempel was. Een ogen blik bleef hij staan luisteren. Het dreigende donkere grommen en bul deren zwol aan. Soms leek het even terug te trekken, maar dan stortte het zich met hernieuwde kracht over het kasteel en over hem. In de herenkamer zou hij het min der horen. Het vertrek lag op het Zuidoosten en de storm kwam uit het Noordwesten. In de haardput joe gen de vlammen dooreen. Adriaen ging er bij zitten. Hij wilde aan niets meer denken. Maar de gedachten drongen zich onmeedogend op, ze slo ten hem in tot hij zich van alle kan ten bedreigd voelde. Had Cornelis Janszoon gelijk gehad? Was Joris dan toch in zijn recht als hij het opnam voor de dijkgraaf en de boe ren? Hij kon niet loochenen dat de dijk veel schade geleden had, en niet voldoende hersteld was. Poppen had er iets van gezegd. Of had Poppen hem voorgelogen en was het alle maal veel erger dan de rentmeester gezegd had? De warmte van het vuur hing be haaglijk om Adriaen heen. Af en toe hoorde hij duidelijker het beuken van de wind en het kletteren van de re gen, maar hier verontrustte het hem niet. Het maakt- hem slaperig maar zelfs in dat wazige gevoel konden zijn gedachten niet weg van Joris en de dijkgraaf. Hoe laat het was toen hij wakker schrok, wist hij niet. Er was iets ge beurd. In zijn lichaam voelde hij het nasidderen van een geweldige slag. Of had hij gedroomd? Ergens moest een raam gebroken zijn, want hij hoorde het gieren en fluiten door het portaal waarop de herenkamer uitkwam. Hij ging kijken en bemerk te dat het nacht was. Een vaalkleuri- ge maan scheen over het verwilder de en verwoeste land. De boerderijen zagen er uit als in elkaar gezakte donkere hopen en van de rij bomen, die langs één der landwegen hadden gestaan, lagen de meeste tegen de grond. Het was een vreemd land schap, dat de heer van Lodycke zag. In vliegende vaart verdonkerden zwa re wolkenvelden het onzekere maan licht. De omtrek kreeg een kleur waar Adriaen van huiverde. Een kleur, die hem deed denken aan het afgeslagen en leeggebloede hoofd van jonker Jan. Was diens gewelddadige dood dan toch een voorteken geweest van het ongeluk dat hem zou achter volgen? Hij durfde niet meer kijken naar dat vreemde, dode land, waar de vale maan boven stond als een ver loren baken. Op de tast liep hij de donkere gang door naar de kamer van Joanna. Ze zat rechtop in een stoel. Tegenover haar hing een hou ten kruisbeeld. Adriaen zag dat zij bad. Er kwam een vaag verlangen in hem op om dat ook te kunnen doen, maar hij kwam niet verder dan het maken van een kruisteken. Als God ons wil straffen voor al wat wij verkeerd gedaan hebben, dan kan ons né Joos en Joris nog veel worden afgenomen. (Wordt vervolgd) Zelfbewust houdt Renée Fierant uit Zaltbommel haar motor vast. Met haar zestien jaren is ze al verscheidene keren in de prijzen gevallen en haar twaalf jaar oude broer Jimmy, die ook op deze foto staat, werd onlangs zevende bij een prestatierit. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95ct door DELFT De Stedelijke Delftse mu ziekschool krijgt een primeur voor ons land. Met ingang van het volgend jaar zal daar namelijk theoretisch jazz-on- derricht worden gegeven. Tot docent is benoemd de heer Mees van den Bosch, die een cursus van 20 lessen zal gaan geven. 1 m LiL door 5

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2