Navo-bijdrage van Nederland hoger? Stijgende spanning in Leopoldstad GOLF VAN GEWELD OVER ENGELAND Oostduitse voetballers willen in A dam spelen Lachjes in Bonn en m Moskou PREDIKANTEN TEGEN CHRISTELIJKE SCHOOL West-duitsland weigert Amerika financiële hulp OOK STRIJD IN STANLEYSTAD KLOOF RUSLAND- CHINA VERWIJD Postkantoor open op koopavonden De BiltZacht dolfij Dwalende in Schelde geschoten D1 Compr omis Onderofficieren moeten gaan studeren EUROPOORT EN STRAND VERMAAK KIND GING STELEN OP BESTELLING SAINT LAURENT ERNSTIG ZIEK Auto onder trein: dode en gewonde Baby vermoord rou iv van 20 Soerales in Kamer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van onze correspondent BONN West-Duitsland heeft de Verenigde Staten nul op het request gegeven en duidelijk gemaakt waarom er in de Duitse ogen eigenlijk helemaal geen dollarprobleem bestaat. Het Westduitse antwoord op het voornaamste van de serie Ameri kaanse verzoeken om verhoging van de Duitse financiële bijdrage ter versterking van de monetaire positie van het westen was een regelrecht neen. Dat verzoek betrof directe contante betaling van 600 miljoen dollar voor de kosten van legering van Amerikarnse troepen in de bondsrepubliek. In verscheidene andere opzichten wilde de bondsrepubliek wel tegemoet komen aan de Amerikaanse verlan gens, maar getuige het resultaatloze einde van de tweedaagse Amerikaans- Westduitse conferentie gingen de Duit se compromisvoorstellen de Ameri kaanse onderhandelaars niet ver ge noeg. Slechts een ervan verkreeg de instemming van de Amerikanen. Dat was het aanbod het volgende jaar aan zienlijke sommen beschikbaar te stel len voor hulp aan de ontwikkelingsge bieden. Over tenminste een van de onop gelost gebleven vraagstukken, dat van een flinke verhoging van de Westduit se algemene bijdrage in de kosten van de Navo. zal in december verder on derhandeld worden in Navoverband in Parijs. West-Duitsland wil, ter verlichting van de lasten van de Verenigde Staten, wel meer gaan bijdragen in die kosten, maar wenst dat een verlaging van de Amerikaanse bijdrage mede gecompen seerd zal worden door de overige Na- volanden, en niet door Bonn alleen. Het ziet er naar uit dat in afwach ting van het overleg daarover in Navo verband deze kwestie aan de orde zal komen in het Amerikaans-Engelse overleg dat vrijdag in Londen begint. Gezien de standvastige Westduitse weigering meer te gaan betalen voor de legering van Amerikaanse troepen ziet het er niet naar uit dat de Ameri kaanse delegatie er in zal kunnen sla gen Engeland te bewegen West-Duits land een soortgelijk verzoek te doen. Na het vertrek van de Amerikaanse delegatie kraakten hooggeplaatste West duitse bewindslieden die aan het over leg hadden deelgenomen enige harde noten. De staatssecretaris van buiten landse zaken, dr. H. van Scherpenberg, zei dat er eigenlijk geen dollarprobleem bestaat en dat Amerika de moeilijk heden met de dollar best zelf kan op lossen. Hij vond dat de Amerikaanse regering eerst maar de belastingen in eigen land moest gaan verhogen en meer moest gaan doen voor vergroting van de Amerikaanse export. In Westduitse financiële kringen over heerst de indruk dat het met de Ame rikaanse dollar zo'n vaart niet loopt. Zou dat wel het geval zijn, zo werd geredeneerd, dan was het op zijn minst opmerkelijk dat steeds meer Ameri kaanse ondernemingen ondernemingen in Europa vestigen, Europese indus trieën opkopen en in het algemeen miljoenen dollars aan deze zijde van de Atlantische Oceaan investeren. Eigen nieuwsdienst FINLAND en de Sowjetunie zijn het eens geworden. Moskou heeft er geen bezwaar tegen dat Finland zich aansluit bij de Euro pese Vrijhandelszone, nu nog po pulair de Zeven genoemd. Daar om lacht de president van Fin land, L'rho Kekkonen (links) en Nikita Kroesjtsjef van de Sowjet unie mee. (tweede van (Foto boven). rechts) lacht iE lachjes in Bonn waren na afloop van de Amerikaans- Westduitse besprekingen over het dollarprobleem aan Amerikaanse kant zuur-zoet. Geen wonder, want bondskanselier Adenauer (rechts) had niet over de brug willen ko men. Douglas Dillon (links), de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor economi sche aangelegenheden, en de Ame rikaanse minister van financiën, Robert Anderson (tweede van rechts) vertrokken onverrichter- zake. Tweede van links dr. von Scherpenberg van het Westduitse ministerie van buitenlandse za ken, die later scherpe dingen zei. (Foto onder) 3. koste i De Westduitse compromisvoorstellen kwamen hierop neer: Besteding van een deel van een het volgende jaar te verstrek ken lening van drie tot vier miljard mark voor hulp aan de ontwikkelings gebieden voor gemeenschappelijke fi nanciering met de Verenigde Staten van hulpverleningsprojekten die Wash ington al op zich heeft genomen; 2 Aflossing ineens van naoorlogse Duitse schulden aan de Ver enigde Staten en Frankrijk tot een totaal van ten minste 3,5 miljard mark; De reeds genoemde bereidheid, de Westduitse bijdrage in -^de i van de Navo te verhogen, op vorwaarde dat met uitzondering van de Verenigde Staten de overige Navo- landen dat ook doen. 1 WEERT. Alle beroepsonderofficie- j ren van de Koninklijke Landmacht moe ten op 1 januari een schriftelijke cur sus volgen. Ze moeten voor die cur sus slagen, want daar hangt hun be vordering van af. De cursus wil de be roepsonderofficieren een ontwikkelings peil geven, dat is te vergelijken met het niveau van een ulodiploma. Ze hoe- ven zich overigens niet te haasten. Ze Vanochtend werd het raadsel opge- j hebben tot 1967 de tijd. lost toen achter de buskruitfabriek bijDeze maatregel is genomen om het Wetteren tegen de Scheldedijk een t aanzien van het leger te verhogen, vreemd pak werd opgemerkt. Het bleek i Staatssecretaris Calmeyer heeft gis- een dolfijn en er bleek bovendien, dat j teren een schakelklas geopend van de toch goed was geschoten, want het dier, j onderofficiersschool te Weert. In deze dat bijna vier meter lang was, zat vol[Kias komen de leerlingen, die geen mu- BRUSSEL. Al vorige week is de j bevolking van Dendermonde in op- schudding gebracht door een geheim zinnig dier. dat zich zo'n zestig kilome ter bovenstrooms van Antwerpen met grote snelheid heen en weer bewoog, door de wateren van de Schelde. Kwam er even iets boven water dan was het volgens deeen een kop, volgens de an der een staartvin; naar een derde zei te weten bedroeg de afstand tussen een en ander wel zeven meter. Verscheide ne bewoners hebben op de vis hun ge weren afgeschoten, doch of het aan de geweren lag dan wel aan het dier, werd geen resultaat opgemerkt. er kogelgaten. ROTTERDAM. In de „grote-mensen- j speeltuin" van het Waterloopkundig labo- i ratorium- in de Noordoostpolder worden j nog steeds proeven genomen ten behoeve van Europoort. Voor een verbeterde uit monding van de Nieuwe Waterweg en j de toegang tot het nieuwe havencomplex worden er vele variantoplossingen gemo delleerd en bestudeerd. Een belangrijke verbreding van de mond van de Nieuwe Waterweg naar het noorden, ligt volgens B. en W. niet 111 de bedoeling. Misschien zal het nodig zijn de Noorderpier aanzienlijk te verlengen, hetgeen om technische redenen een ver breding van het worteleinde van die pier tot gevolg zou hebben. De vraag in hoeverre die verbreding van invloed zal ziin op het aangrenzende gebied, kunnen B. en W. in dit stadium nog niet beantwoorden. Wel zullen, in dien die verbreding moet worden ge- maakt, tijdelijk een gedeelte van het strand voor opslag van materialen ui beslag moeten worden genomen, doch B en w. verwachten niet dat dit recreatie- gebied op een schaal van enige betekenis blijvend zal worden aangetast. HAARLEM. Ria G., een dertienja- rig meisje uit Haarlem, had zich een bloeiend handeltje opgebouwd in gesto- len kleren, die zij zelfs op bestelling le verde. Het afgelopen jaar nam zij voor- drieduizend gulden goederen weg uit Winkels in haar woonplaats. De klan- j ten waren haar ouders en vele buren. Nu is het afgelopen. Ria zit in een cel op het politiebureau en haar vader ook. Haar moeder, die in verwachting is. heeft een bekeuring gekregen. Hoe kom je aan die kleren, vroegen de mensen wel eens. Van een tante, die op een atelier werkt, zei Ria dan, die mag tweede keus goederen meenemen. i Ook heeft ze een keer geantwoord, dat haar vader ze uit België meebracht. Die antwoorden waren altijd afdoend geweest. Eén man vertrouwde het niet. Hij schreef een anonieme brief naar de politie. Hij veronderstelde dat het meis je, dat de kleren altijd onder een houtje touwtjemantel meenam, diefstallen pleegde. De politie heeft daarna 41 buurtbewo ners aan de tand gevoeld. Daarbij bleek, dat ook zij minder goedgelovig waren dan het meisje had gedacht. Ria G. heeft al vaker winkeldiefstal len gepleegd. Zij is al diverse keren door de politie gewaarschuwd en heeft er al eens een bekeuring voor gehad. !lo of u.t.s.diploma hebben. Daarnaast is de schriftelijke cursus ingesteld orh te voorkomen, dat het onderofficiers- korps in het achterschip komt Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. De toestand in Leopoldstad is na de jongste gevechten om de Ghanese ambassade en de uitwijzing van zaakge lastigde Welbeck nog steeds uiterst explosief. Zó gespannen, dat de VN-troepen in de stad gisteren in staat van hoogste paraatheid zijn gebracht om het hoofd te kunnen bieden aan elke nieuwe opvlam ming van de heftig beroerde hartstochten. Bij de begrafenis van de algemeen geliefde Congolese garnizoenscomman dant Kokoio en diens drie gesneuvelde ondergeschikten hebben zich overigens geen nieuwe incidenten voorgedaan. De belangstelling was overweldigend, maar van de zijde van de V.N. was er geen bewijs van deelneming. De troepen en ambtenaren van de V.N. in Leopoldstad hebben opdracht zoveel mogelijk binnen te blijven en alle strategische punten van de stad voorden nauwgezet bewaakt. De eergisteren door Moboetoe's mannen gearresteerde functionarissen van de V.N. zijn inmiddels met de excuses van de Congolese machthebber vrijgelaten, maar de Verenigde Naties missen nog veertig i£ beslag genomen auto's. Wie schoot eerst? Hammarskjoelds militaire vertegen woordiger in Congo, de Indische gene raal Richje, heeft inmiddels in een rap port over de jongste gebeurtenissen toegegeven dat het het waarschijnlijkst is dat de Tunesische V.N.-troepen de eerste schoten hebben gelost, zij het omdat zij zich aangevallen voelden door Moboetöd's troepen. De Tunesische be velvoerende luitenant heeft dit eehtpr ontkend. Volgens Richjes rapport zou den er echter in totaal slechts twee doden gevallen zijn wat zich slecht laat rijmen met de tvier begrafenissen van gisteren. Gevechten In Loemoemba's geboortestad Stan- leystad schijnen de laatste dagen ook gevechten tussen aanhangers van de ex-premier en van Moboetoe te zijn geleverd die ten slotte in het voordeel van Loemoemba zouden zijn beslist. Van slachtoffers hier is niets bekend. Ook in het oostelijke district Boekavoe zouden zich ongeregeldheden hebben voorgedaan met muitende troepen, maai de rust is er inmiddels weergekeerd. Als gevolg van.de westelijke over winning in de assemblee der Verenigde Naties met het toewijzen van een zetel aan president Kasavoeboe's delegatie, hebben de leden van de verzoenings commissie voor Congo hun vertrek naar het land voor onbepaalde tijd uitgesteld. Eigen nieuwsdienst PARIJS. Yves Saint Laurent, die wegens een. zenuwaandoening uit militaire dienst werd ontslagen, ligt op het ogenblik ernstig ziek in een particuliere kliniek. De jonge opvolger van Dior is zo verzwakt, dat het plan hem voor een kuur in een Zwitserse kliniek te laten opne men, tot nu toe niet door kon gaan. Het huis Dior heeft Mare Bohan, die de Londense collectie ontwierp, nu officieel als zijn vervanger be noemd. Mare Bctian vertoeft op het ogenblik in het zuiden van Frankrijk, waar hij aan de nieuwe ontwerpen voor de voorjaarscollectie bezig is. Men is er bij het huis Dior nog niet zeker van, of Yves Saint Laurent nu definitief uit de dienst is ontslagen. De textielmagnaat Marcel Boussac, eigenaar van het modehuis Dior, wil niet nogmaals om uitstel vragen voor de jonge couturier, omdat dit teveel verzet zou wekken bij de arbeiders van zijn fabrieken, van wie velen een zoon hebben, die in Algerije vecht. Van onze correspondent TIEL. Op een onbewaakte over- weg te Tiel is gistermorgen een perso- j nenauto tegen een trein gereden. De j auto werd meegesleurd en de inzitten-1 den werden eruit geslingerd. De be- stuurder, de 25-jarige J. C. M. Schuur- biers kwam om het leven. De andere inzittende de 34-jarige W. Hurekamp werd gewond. Van onze correspondent LONDEN. De politie van, de Engelse industriestad Birming ham begon gisteren een groot scheepse jacht op de man die naar vermoed wordt twee Indi sche kooplieden, een vader en zijn zoon, heeft vermoord. Deze misdaad gebeurde gisteren in een pension in deze stad. De twee Indiërs werden met steek wonden overdekt naar een zie kenhuis overgebracht, waar ze korte tijd later overleden. Zodra buren de politie hadden ge waarschuwd dat er in het pension iets niet pluis was, en de twee In dische mannen waren gevonden, deed de politie invallen in tal van pensions in de stad waar kleurlin gen wonen. Een nog onbekende man werd voor ondervraging meegeno men naar het politiebureau. Terwijl de politie van Birmingham zich met deze misdaad bezig hield, waren haar collega's in de badplaats Eastbourne, een stad van 57.000 inwo ners, met een ander gruwelijk geval bezig. Zij zoeken de moordenaar of waarschijnlijker: de moordenares, van een baby van drie weken. Dinsdag tegen het invallen van de duisternis werd deze baby, Linda Jeffs, gekidnapt toen zij in haar kinderwagen lag die voor eejv Warenhuis stond wajja- haar moeder ooodschappen deed. Enkele uren later vond men de kinderwagen terug in een park in Eastbourne. De baby lag er nog in, maar het was op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Hoe heerlijk om, je eens even te kun nen ontspannen! Van onze correspondent LONDEN Er zijn aanwijzingen dat de kloof tussen de opvattingen van de Sowjetunie en de Chinese Volks republiek over de verhouding tussen de communistische wereld en de wes telijke steeds dieper wordt, zo verluidt volgens betrouwbare berichten uit Moskou. Het vlotte toch al niet in de „topcon ferentie" van de communistische landen in Moskou, maar nu schijnt een scherpe Chinese aanval op de houding van de Sowjetunie de bestaande kloof nog te hebben verbreed. De aanval, zo verluidde, was vervat in een lange rede van de voorzitter van de Chinese delegatie, Lioe Sjao-tsji, die vier en een half uur duurde en liefst 120 blad zijden besloeg. De rede kwam enige dagen na scherpe aanvallen op de Sowjetunie in de Chinese pers. Op die aanvallen heeft de Prawda nu gereageerd met een hoofdartikel, waarin zowel het al zo vaak gekraakte revisionisme als het dogmatisme van sommige buitenlandse epmmünisti: die partijen werd gelaakt. Het dogmatisme de Prawda bedoel de kennelijk het Chinese zou het be langrijkste gevaar kunnen worden in be paalde ontwikkelingsstadia van die par tijen. j De plek waar de kinderwagen werd teruggevonden ligt nauwelijks 800 me ter van de winkel waar de moeder de wagen liet staan. Scotland Yard is door de stedelijke politie van Eastbourne te hulp geroe pen. De speurders vermoeden dat de misdaad gepleegd is door een vrouw die in overspannen toestand verkeerde. Zij hebben aanwijzingen dat de baby om het leven is gebracht door een vrouw van ongeveer twintig jaar. De drie weken oude baby was het enig kind van het echtpaar Jeffs. Ook in de omgeving van Heston, in het graafschap Middlesex, in de buurt van Londen, zoekt 'de politie nog altijd naar een ontvoerder. Uit Heston ver dween bijna vier weken geleden de twaalfjarige Brenda Nash. Brenda's vader heeft 5000 pond uit geloofd voor degene die zijn kind levend terugbrengt. Intussen werd gisteren bekendge maakt dat de twintigjarige John Ro gers, ter dood veroordeeld wegens roof moord op een taxichauffeur in Bris tol. op 8 december zal worden opge hangen. P.T.T. OVERWEEGT: Van onze correspondent MIDDELBURG. De P.T.T; be studeert de mogelijkheid pos%antr» ren in de avonduren open te stellen tijdens de koopavonden die in vele gemeenten zijn ingesteld. Dit is gisteren in Middelburg meegedeeld tijdens een bijeenkomst van de P.T.T.-kamer voor de pro vincie Zeeland, het contactorgaan tussen de P.T.T. en de gebruikers van de P.T.T.-diensten. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Opklaringen en hier en daar enkele O regenbuien. Matige rfP'L tot krachtige zuid- y/JX' westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Het weer is niet om over naar huis te schrijven! 25 nov.: zon op 8.16, zon onder 16.37; maan op 13.29, ANTWERPEN (ANP). Het Ant werpse tramverkeer is in de loop van woensdag bijna geheel stil komen te liggen. Onder het personeel is een sta king uitgebroken die ten doel heeft, kracht bij te zetten aan de looneisen. Zowel de christelijke als de socialisti sche bonden steunen de actie. ROTTERDAM. Het Olympisch Stadion te Amsterdam is de plaats, waar de voetbalverenigingen Rapid (Oostenrijk) en Wismut (Oost- Duitsland) bij voorkeur een beslis singswedstrijd zullen spelen, nu beide clubs in de achtste finales van de strijd om de Europese Voetbal- De Congolese soldaten die sneuvelden bij de gevechten met troepen van de Verenigde Naties om de legatie van Ghanazijn gisteren met groot militair vertoon begraven. Op de bovenste foto dragen soldaten de kisten het. ziekenhuis uit, terwijl hoornblazers de taptoe blazen. Op de onderste ziet men Congolese vrou wen die huilend de plechtigheid op het kerkhof volgen. Tclef oio. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De affaire Socrates is thans ook in de Tweede Kamer door gedrongen De heer Lankhorst (PSP) heeft de minister van financiën ge vraagd of het waar is, dat de vennoot schap over een reeks van jaren nimmer belastingaangiften heeft gedaan en ambtshalve opgelegde aanslagen nim mer zijn voldaan. Zijn er pogingen ge daan de steeds groter wordende belas- j |tingschuld in te vorderen, zo vraagt hij. Hij wil weten of meer ondernemingen j van enige omvang een belastingschuld i hebben, die zich over een groot aantal jaren uitstrekt. 1 Van een onzer verslaggevers ALMELO In de strijd om de openbare technische school te Al melo hebben zich ook de zes her vormde predikanten van Almelo ge mengd. Ze zijn in spoedvergadering bijeengeroepen en hebben daar na aan B. en W. laten weten, dat zij geen enkele noodzaak zien, dat er naast de openbare technische school ook nog een christelijke tech nische school komt. Vanavond zal de gemeenteraad van Almelo de vraag van B. en W. moe ten beantwoorden of een verklaring kan worden afgegeven, dat het nodig is in Almelo een christelijke techni sche school te stichten. Eigen school! Het verzoek daartoe is gedaan door een groep inwoners van Almelo die een schoolbestuur hebben gevormd. De hervormde predikanten hebben zich thans tegen dit voornemen uit gesproken en B. en W. verzocht de zaak niet eens in de raad te bren gen. De voorstanders van een christe lijke technische school willen een eigen school, sinds enkele maanden geleden werd besloten, dat in Alme lo ook een rooms-katholieke techni sche school komt. De Twentse fabrikanten, die be lang hebben bij het technische on derwijs staan afwijzend tegen al die schoolplannen. Als er drie techni sche scholen komen hebben zij geen van drieën reden van bestaan, om dat de klassen dan zo klein zullen worden, dat niet meer wordt vol daan aan de wettelijke norm voor het geven van vakonderwijs. De drie scholen zullen geen van drieën een behoorlijke opleiding kunnen geven. Gepeperde debatten Mocht het er toch van komen, zo hebben de Twentse fabrikanten mee gedeeld, dan heeft het geen zin meer steun te verlenen aan deze techni sche scholen zonder een behoorlijke vakopleiding. In dat geval zullen de fabrikanten het technische onderwijs zelf ter hand laten nemen. Een vierde school dus, maar gan een voor geheel Twente, gekoppeld aan de Twentse industrie. Er worden vanavond gepeperde debatten verwacht in de raad van Almelo. beker een wedstrijd gewonnen heb ben en in doelcijfers gelijk zijn gebleven. Voor de datum, waarop deze be langrijke wedstrijd zou worden ge speeld, werden zaterdag 17, zondag 18 of woensdag 21 december ge noemd. Gezien echter de weigering tot toelating van de Oostduitse schaker Uhlmann; lijkt het weinig aanneme lijk, dat ten opzichte van de Oost duitse voetballers een andere rege ling zal gelden. Wismut zou dan voor de tweede maal een visum worden geweigerd. Voor de eerste wedstrijd in dit tor nooi moest Wismut spelen tegen de Ierse kampioen Glenavon. Ierland verstrekte de Oostduitsers geen visa, waarop de Ierse vereniging Glenavon zich terugtrok en Wismut automatisch naar de achtste finales overging. Vragen over Uhlmann Het Tweede Kamerlid M. Bakker (CPN) zal vanmiddag tijdens het vragenuurtje van de Tweede Kamer ae regering vragen stellen over de kwestie-Uhlmann. De vragen zullen beantwoord worden door de staats secretaris van buitenlandse zaken dr. H. R. van Houten. Uhimann is de Oostduitse schaak grootmeester aan wie geen verblijfs- visum voor Nederland is verleend, zodat hij niet mee kan doen aan het zone-schaaktornooi te Berg en Dal. Interessant is dat zich onlangs een soortgelijke zaak heeft afgespeeld in net Storting, het Noorse parlement. Daar gaf de Noorse minister van buitenlandse zaken Lange een uit voerige verklaring voor het niet toe- iaten van een Oostduitse skiploeg. Deze kwestie veroorzaakte in Noorwegen nogal wat opschudding. Directeur.* JACQ DE SMIT; Chefred.i G. J. BRELKER Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststraat 90 postbus 4, u-iro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901 Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelbure, Korte Delft 50. tel. 01180-2009 redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissinjen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.euwstraat 38, tel. 01150-3189; 7.ierlkzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent Abonnementsprijs 0.56 per week, 7,— per kwarts a t Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. uiiHonderdag 24 november 1960 BONN: DOLLAR STERK GENOEG

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1