Situatie bij „janboel Souburgse brug eerste klas" Meedelen in de winst Miep en Lenie voeren over liet Volkerak Rillandia en Nieuwdorp in leeuwenholen Opheffing Centrale dienst bouw en woningtoezicht Nrd.-Zeeland? Spoorwegen toeschietelijker dan Rijkswaterstaat Wachthuisje voor buspassagiers in Renesse Cafébezoekers op „zwarte lijst" Meisjes werden bietenschipper Woensdag 23 november 1960 ZEETJWSCH DAGBLAD Pag. 3 Burgemeester A. H. S. Stemerding: VIER WEKEN AAN EEN STUK TOEN EN NU ONHOUDBAAR ANDER STANDPUNT Moedercursus te Serooskerke Uitvoering van „Jonge stemmen" Raad Ovezande C.N.V.-bijeenkomst in Souburg Oud voetbalveld in Duitse handen Chr. besturenbond stimuleert de woningbouw Nieuw filiaal van stomerij-ververij Handel in oesters levendig Feestavond C.B.B. Zesde lokaal voor UTS C.N.V.-voorzitter Van Mastrigt: Hoogste punt bereikt Voetbalprogramma voor zaterdag Topploegen le klas kunnen positie verstevigen 8.V Herindeling gemeenten op Zuid-Beveland BUSJE TEGEN BUSJE Volleybal op Walcheren Ineens, terwijl U een krant opraapt Damkampioenschap VAN ZEELAND B.l.o.-school kan bouwen Ambtenaren ivorden beter doorzien Schaakcompetitie Wandelseizoen is afgelopen Winkelweek Bruinisse Big Smash verloor Goede kwaliteit op jaarmarkt te Hulst SOUBURG. „Zul je goed uitkijken bij het oversteken van de brug en de weg?" Er zijn heel wat Souburgse moeders die iedere dag opnieuw deze raad aan hun kinderen bij het naar school gaan geven. Niet alleen voor de ouders is de Oost-West verbinding in Souburg een dage lijks terugkerende „hindernis". De gehele Souburgse samenle ving wordt elke dag bepaald bij 3it „obstakel". Wie vanuit Oost de bus in West nog net even moet halen moet er rekening mee hou den dat óf de brug open is óf de spoorbomen gesloten zijn. „Dit is een „janboel voortdurende ellende, en wij weten werkelijk niet wat we er nog: aan moe ten doen, alles hebben we gfeprobeerd, maar nu zijn we aan het eind van ons latijn" zo formuleerde burgemeester A. H. S. Stemerding zijn mening over de Oost-Westverbinding. „Al in 1939 heb ik een verkeerstel ling laten houden, omdat er toen dl veel klachten binnenkwamen over de ze brug". Uit een in de loop der jaren heel dik geworden dossier loopt de bur gemeester de gegevens over deze tel ling op. Er passeerden toen in een week tijd 1400 auto's en bijna 20.000 fietsen. Omgerekend komt het er op neer dat er per uur 20 auto's en 277 fietsen de brug in 'beide richtingen passeer den. Ook het aantal 'keren dat de brug werd geopend is in deze telling op genomen. In deze week was de brug 1016 minuten geopend; omgerekend is dit gemiddeld een kwartier per uur. Per dag werd de brug in! deze week twintig keer geopend. Dus hiermee wordt wel aangetoond dat al vóór de oorlog de toestand on houdbaar was, aldus de burgemeester. ..Wanneer we bedenken dat het verkeer na de bevrijding nog is toegenomen, kunt u wel nagaan hoe de situatie nu is". Al vrij kort na de oorlog nam het ge meentebestuur van Souburg contact op met Rijkswaterstaat. Deze stelde zich echter op het standpunt, dat, omdat het hier een verbinding voor lokaal verkeer betrof de brug een zaak was van het gemeentebestuur. Het gemeentebestuur is het met Rijkswaterstaat niet eens. Ten slotte heeft het Rijk in 1870 het kanaal door Walcheren ge graven en hiermee de verbinding tussen Oost en West Souburg verbroken. Men heeft toen een brug aangelegd die voor die tijd een welkome schakel was. „Het is toch te gek om los te lopen dat wanneer de«e brug waar ook het scheepvaartverkeer gebruik van maakt moet worden vernieuwd de financiële consequenties geheel ten las te van de gemeente komen. Daar komt nog bij dat wanneer de gemeente in staat zou zijn om dit te doen er dan een gemeentebrug zou komen die wordt bediend door Rijkspersoneel". Rijkswaterstaat en ook de minister, tot wie het gemeentebestuur .zich heeft ge wend, geven volmondig toe dat de situa tie onhoudbaar is. Zelfs heeft de minis ter alle mogelijke medewerking toege zegd, echter onder voorbehoud dat Sou burg financiert. „Ik zie nog één mogelijkheid dat wan neer straks door de verbreding van het kanaal van Terneuzen naar Gent daar bruggen moeten verdwijnen men één van deze bruggen naar Souburg overplaatst." Het is echter niet alleen de brug die de eerste burger van Souburg slapeloze nachten bezorgt. Voordat men vanuit Oost de brug over kan moet men eerst een spoorwegovergang passeren. „Wat echter de spoorweg betreft zie ik een betere toekomst." Kortgeleden is er tussen de gemeen te en de Nederlandse Spoorwegen' overeenstemming bereikt over de be veiliging en verbreding van deze over weg. De Spoorwegen zijn bereid deze overweg opnieuw met halve automati sche bomen te beveiligen. Ook wordt er naar gestreefd om het systeem van verkeerslichten van overgang en brug gelijk te maken. Dit alles is een gcote verbetering, meent de burge meester. „Maar het wordt toch wel tijd dat Rijkswaterstaat eens een an der standpunt gaat innemen!" „Oost-Souburg groeit snel, maar de „bottleneck" om deze plaats te berei ken' is nog berekend op een zelfde capa- PPrkla* PP„;«iteit als in 1870"* zo meent opper J. eerste Kias, een jong van Rijkspolitie. Primair is deze brug een toegangsweg tot Souburg en secondair een verbinding tussen twee woonkernen, aldus onze politieman. „Ik kan me niet aan de indruk ont trekken, dat, ongeacht het aantal eenheden wegverkeer dat er wacht, het scheepvaartverkeer altijd voorrang heeft." Blijkbaar moet het verkeer te water ongestoord kunnen doorvaren, het zou echter beter zijn dat Rijkswaterstaat er toe overging om op de spitsuren geen scheepvaartverkeer door te laten. EEN ZEILJACHT Wanneer het verkeer dat uit West de brug op wil rijden moet wachten ont staat er een gevaarlijke situatie, omdat wie de brug afkomt totaal geen uitzicht RENESSE. De gemeenteraad be sloot definitief een wachthuisje voor de buspassagiers op het Dorpsplein te la ten bouwen. Zo spoedig mogelijk zal met de bouw een aanvang worden ge maakt. Een subsidie werd verleend aan d-e plaatselijke culturele vereniging ten be hoeve van de Z.V.U.-avonden. Verder besloot de raad de nieuwe weg, aan te leggen langs de Moolweg de naam van Jan van Renesseweg te geven. Mej. S. E. Cijfer werd met algemene stemmen benoemd tot hoofdleidster van de nieu we gemeentelijke kleuterschool. Een be grotingswijziging 1960 werd goedge keurd. Deze wijziging was noodzakelijk i.v.m. de beplanting van rozen op het dorpsplein en het aanbrengen van nieu we verlichting in de o.l. school. Met de stichting Moermond werd een pacht overeenkomst gesloten voor het gebruik van de sportterreinen. Tenslotte werden de leden van de woonruimteadviescommissie herbe noemd. SEROOSKERKE. In de bovenzaal van het verenigingsgebouw genieten we kelijks een zestien moeders of adspi- rantmoedertjes van de causerie van zuster van Voort uit Middelburg. De heer Goor ver.zorgt de lichtbeelden. De organisatie van deze moedercursus is in handen van het Groene Kruis. OOSTKAPELLE. Het jeugdkoor .Jonge Stemmen" heeft in het vereni gingsgebouw een opvoering gegeven van de kinderoperette ,,Tijl en de to verfluit". Het is een uitstekende uitvoe ring geworden waarvan de vele jeugdi ge als ook de oudere bezoekers volop hebben genoten. Aan de costuums en decors was veel aandacht besteed en de vier bedrijven van deze bijzonder aardige operette werden vlot gespeeld. De dirigent van „Jonge Stemmen" de heer W. Gast oogstte veel succes en de pianobegelei ding was in de goede handen van Rina van de Hage. Jan Vreke zorgde voor de decors. OVEZANDE Tijdens de raadsver gadering kon medegedeeld worden dat de begroting voor het dienstjaar 1961 inmiddels reeds door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland werd goedgekeurd. Het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd voor het jaar 1961 vastgesteld op 100.000.Op voorstel van b. en w. werd met algemene stemmen besloten de algemene politie-verordening uit te breiden met een artikel, welk artikel regelt dat personen, die zich meermalen aan openbare dronkenschap schuldig maken, op de z.g. „zwarte lijst" kunnen worden geplaatst en ten gevolge waar van het deze personen verboden is zich in een café op te houden en het café houders verboden is aan deze personen sterke drank te schenken. Met algemene stemmen werd besloten het subsidie aan de r.k„ de geref. en de prot. chr. stichtingen voor maat schappelijk werk met ingang van 1 ja nuari 1961 te bepalen op basis van 40 pet. van de ingevolge het Rijkssubsidie besluit Maatschappelijk Werk daarvoor in aanmerking komende uitgaven. Toegekend werden een 2-tal premies voor het plaatsen van een W.C. met septic-tank. Besloten werd verder een wijziging van het uitbreidingsplan in voorbereiding te nemen in verband met de bouw van een woning op de hoek Nieuwstraat- Bloemenstraat en de bouw van een wo ning aan de weg Ovezande-Oudelande. Ten slotte werd met algemene stem men besloten tot aankoop van een per ceel grond in het uitbreidingsplan van de heer S. Goense, welke grond benodigd is voor woningbouw en waar in de toe komst een straal zal worden aangelegd. Bij de rondvraag vestigde de heer Van Steenbergen er de aandacht op dat de 's-Heerenhoeksedijk wel is herbe- straat en van aanliggende rijwielpaden werd voorzien maar de toestand van deze weg op verschillende plaatsen nog helemaal fout is. De voorzitter beaam de dit, doch deelde mede dat deze weg nog niet is opgeleverd en er door de provinciale waterstaat nog wordt nage gaan wat hieraan te doen is en alzo nog moet gebeuren. SOUBXJRG. Op vrijdag 25 novem ber a.s. wordt in zaal Rehoboth een propaganda-bijeenkomst van het C.N.V. gehouden. Als spreker treedt op de heer C. Braspenning over het onderwerp: „Brood en buurman". De toneelgroep van het C.N.V. uit Goes brengt het stuk „Ruwe stormen". ZOUTELANDE. Het oude voetbal veld in de Duinweg is door de heer P. Leynse verkocht aan een notaris uit Dusseldorf, de heer Westhoff. Deze notaris, die reeds een huis kocht in de Duinweg, heeft plannen om van dat terrein, dat achter zijn huis ligt, een tuin te maken. De Ned. Heide Mij neeft het terrein al gedraineerd. Het perceel is nu plant-klaar. heeft op het verkeer, dat uit Vlissingen ikomt. Ook is het de politie opgevallen dat vooral in de zomermaanden het dik wijls voorkomt dat de brug voor één zeiljacht worjit geopend. De klacht dat de brugwachter de brug al vroegtijdig opent kan men allerwege beluisteren. Het is te hopen dat waar nu ai verschillende dodelijke onge lukken op deze brug hebben plaatsgevonden, er spoedig over eenstemming wordt bereikt over de financiering van een nieuwe brug, die er en daar zijn alle partijen het over eens, noodza kelijk moet komen. Het is be slist geen luxe VLISSINGEN. De Christelij ke besturenbond heeft bij het ge meentebestuur van Vlissingen een aanvraag ingediend voor het kopen van dertig percelen grond, gelegen in het plan Pauwenburg. Het ligt in de bedoeling van de Chr. be sturenbond op deze grond wonin gen te bouwen voor de leden, die daar belangstelling voor hebben. Een commissie is ingesteld, die reeds plannen heeft uitgewerkt en ook in de toekomst de leden van advies zal dienen. Leden van de C.B.B., die zelf een woning willen bouwen en men animeert van bestuurszijde dit streven i.v.m. de bezitsvorming kunnen zich wen den tot de commissie, die reeds 34 aanvragen heeft ontvangen. Het ligt in de bedoeling behalve eengezinswoningen ook bungalows te bouwen. Het stfeven is gericht op het ontwerpen van woningen, beneden de premiegrens. Of men hierin zal slagen hangt in belangrijke mate af van de grondprijs. Volgende week zal een commissie een bespreking hebben met het gemeentebestuur van Vlissingen. GOES. In het pand St. Jacobstraat 42 te Goes, 50 meter achter het post kantoor, is thans een nieuw filiaal van de stomerij-ververij „Cleaning Shop Ex press" geopend. Dit modern bedrijf, waarvan de fabriek in Ubbergen (Gld.) staat, heeft ongeveer 400 filialen in ons land en ruim 400 in het buitenland. Ook in Middelburg en Vlissingen is reeds een filiaal gevestigd. Het interieur van de winkel in Goes is ruim en licht, en geeft een fleurige indruk, dankzij een groot aantal bloem stukken, welke bij de opening van de zaak werden aangeboden. De publieke belangstelling voor deze nieuwe stomerij-ververij in Goes, waar men de goederen zelf moet brengen en halen is reeds groot. YERSEKE. De handel in oesters is levendig en de vraag is goed, zelfs voor soorten die niet worden geëxpor teerd. De kwekers en exporteurs zien mét belangstelling de cijfers van de maandexport voor november tegemoet. De verwachtingen zijn over het alr~ meen hoog gespannen. Het is all jammer dat de exportprijzen voor kleine soorten aan de lage kant zijm VLISSINGEN. Op de propaganda- feestavond van de Chr. Besturenbond, die in het Concertgebouw is gehouden heeft de heer M. A. Schouten, secreta ris van het C.N.V., gesproken over het onderwerp: „Brood en buurman". Aan deze avond werd voorts mede werking verleend door de toneelgroep van het C.N.V. ..Jonge Spelers" die het spel „De voortvluchtige" op uitsteken de wijze opvoerden. Aan het begin van de avond heeft de voorzitter, de heer A. H. Ie Feber me degedeeld dat de Spaarbank voor pro testants Nederland vermoedelijk nog dit jaar zal starten in Vlissingen. Het ligt in de bedoeling dat de afdeling van de bank wordt gevestigd in de bestuurska mer van de Oranjeschool aan de Bloe- menlaan. Binnenkort zal een commissie, die deze vestiging zal voorbereiden, uit voeren en verder steunen, worden geïn stalleerd. VLISSINGEN. Nadat bij raadsbesluit van 28 juli een krediet was vers/rekt voor de inrichting van een vijfde lokaal voor de gemeentelijke uitgebreid tech nische school in haar voorlopig onder komen aan de Glacisstraat, is de toe loop dermate gestegen dat opnieuw tot uitbreiding moet worden overge gaan. Nu zal ook het zesde lokaal van deze school worden ingericht, voorna- menlijk ten behoeve van practicumles- sen waarvoor een bedrag van 550 gul den nodig is. MIDDELBURG. Met preken en leu zen komen we er niet. Er zal gearbeid moeten worden. De werknemers zullen zeggenschap en deelgenootschap moe ten krijgen in de onderneming. Meede len in de winst. Dit vraagt echter een verandering van de huidige maatschap pelijke struktuur. In de komende jaren ziet de Christelijke vakbeweging zich dan ook voor een belangrijke strukturele opgave geplaatst. Met loonsverhogingen alleen kunnen we een betere oplossing van de welvaartsverdeling niet bewerk stelligen. Aldus de vporzitter van het C.N.V., de heer C. J. v. Mastrigt uit Zeist, tijdens de gisteravond in het Schuttershof te ZIERXKZEE. De nieuwbouw van iet ontvangkantoor der directe belastin gen heeft het hoogste punt bereikt. De douw is vorig jaar begonnen nadat de herbouw van het oude kantoor was stop gezet. Vanaf oktober 1958 vinden de heer L. Broekema en zijn staf onderkomen in het voormalige gebouw van de techni sche dienst der P.T.T. waar het uiter aard nogal behelpen is. Het gereedge komen gebouw zal in de zomer van 1961 dan ook met vreugde worden ontvangen. ST. PHILIPSLAND. Met een log en zwaar bietenschip van eenendertig meter lang dat 71 ton meet, bij regen en ontij van Stampersgat naar Goeree-Over- flakkee varen, dat is kerelswerk. Toch hebben twee meiskes, de achttienjarige Miep Faasse (met lichte trui) en haar tweeëntwin tigjarig zusje Lenie het samen gepresteerd, deze onmenselijk zware taak vier weken lang te verrichten, op een wijze die hen door hun mannelijke collega's niet verbeterd kon worden. Sa men hebben ze hun schip „Adri- ana" een maand lang over het Volkerak geloodst, van Stam persgat naar de Galatheahaven; bij nacht en bij dag, bij zonne schijn, storm en regen, maar ze kwamen erdoor. Ze hebben al die tijd zelfs geen enkele maal pech gehad en moesten de tachtig P.K. motor geheel zelf bedie nen, smeren en oppoetsen. Meest al hadden ze 's nachts de schijn werpers aan, doch af en toe was het zicht zo slecht dat ze geheel op kompas moesten varen, het geen ze hem op bewonderens waardige wijze „gelapt" hebben. Ook al in de geschiedenis die hieraan vooraf gaat, hadden de beide meisjes getoond hun mannetje te staan. Op 21 september sloeg namelijk hun 61-jarige vader over boord, in de Steenbergse vliet, doordat hij bij het meren met zijn voet in een kabel terechtkwam en zo overboord werd getrokken. Ogenblik kelijk reageerde Lenie, en trok haar va der aan de kabel boven water, waarna de zusjes hem met zijn tweeën weer aan boord trokken. De vader moest ech ter meteen naar het ziekenhuis vervoerd worden, »waar hij zijn halve voet moest missen. Daar het bedrijf intussen niet stil mocht staan, namen Miep en Lenie het kloeke besluit om zelf xte gaan va- MIDDELBURG. - Naar het schijnt tekent zich in de vierde klasse zuid een scheiding van machten af. Een kop groep van vijf clubs met daaronder een hele grote middenmoot en ten slotte een staartgroepje van twee en drie elftal len. De leiding is bij Arnemuiden ste vig in handen ofschoon de Walcherena- ren bedreigd worden door vier teams, die elk hun mannetje kunnen staan. Het ziet er echter niet naar uit, dat de po sitie van Arnemuiden zaterdag wanneer Rillandia op bezoek komt schade zal ondervinden. De Rillanders staan onder aan en hun aanval is beslist aanzien lijk zwakker dan die van Arnemuiden. Een nieuwe nederlaag van Rillandia moet dan ook worden tegemoetgezien. Krabbendijke schijnt eindelijk iets in geburgerd te raken, getuige de goede resultaten tegen Dinteloord en Sprang. Nieuwdorp zal zich naar onze mening niet veel illusies moeten koesteren, hoe wel de Nieuwdorpers tegen Zeeuwse te genstanders bijzonder goed uit de bus willen komen. Voorlopig houden we het echter op een overwinning voor Krab bendijke. WN kreeg tot twee keer toe achter elkaar een flink pak slaag. Smer- diek kan van deze inzinking' van de Bra banders profiteren en het accent onmid dellijk op de aanval gooien. Winst voor de thuisclub is mogelijk. AW is vrij. Dinteloord moet geacht worden van Zwa- luwse Boys te winnen, maar Sprang-SSC '55, een derby, is een volkomen open wedstrijd. In de eerste klasse kunnen de top ploegen Spui, Wemeldinge en Terneu- zense Boys hun posities verbeteren ten koste van respectievelijk Veere, Colijns- plaatse Boys en Kapelle. Hoek zal mo gelijk zegevieren over Mevo en YVol- faartsdljkSVD is vermoedelijk voor de thuisclub. PROGRAMMA 4e klasse zuid: Good LuckThe Gunners; ArnemuidenRillandia, Krabbendijke Nieuwdorp, SmerdiekVVN, Zwaluwse BoysDinteloord; SprangSSC '55 le klasse Zeeland: Colijnsplaalse BoysWe meldinge; HoekMevo; Terneuzense Boys— Kapelle; Wolf aartsdijkSVD; VeereSpui; 2e klasse a: Serooskerke I—Arnemuiden II; Kloetiiige IKats I; Meeuwen IMiddlburg V; RCS mBevelanders i; Zeeland Sport VI—VCK I. 2e klasse b: AZW XITerneuzense. Boys II; Nieuwdorp IIZaamslag I; Yerseke III Kloetinge II; Beren IRillandia-II; Driewe gen IHeinkenszand I. 2e klasse c: Burgh III—-WIK I; Mevo II— Brouwershaven III; Zeemeeuwen IDuive- land I. 3e klasse a: Middelburg VIZeeland Sport VII; Bevelanders IIOostkapelle II; Nieuw- land II—VCK III. 3e klasse b: Kapelle IIBorssele I: Wis- senkerke IHeer Hendrik I; Oostkapelle I Krabbendijke II; VCK II—Waarde I. 3e klasse c: Kruiningen III—Kloetinge III; Waarde II—Wolfaartsdijk II; SVD II—Beren II; Rillandia IIIWemeldinge II. 3e klasse d: Duiveland IIBurg IV; WIK IIBruse Boys II. 3e klasse e: AZW IIIHoek II; Zaam slag II—Driewegen II. JUNIOREN. Groep A T: Vlissingen A IZeeland Srtort A I; Middelburg A IArnemuiden A I; Oöst- burg A I—R.C.S. A I. Groep A II: Middelburg A IIIVlissingen A HI. Groep A III: Terneuzen A IITerneuzen A I; Ria W A ICorn Boys A I; Tern. Boys A IHontenisse A I. Groep A IV: Zierikzee A IRobur A I; Luctor A IGoes A I; Patrijzen A IWol faartsdijk A I. Groep A V: Borssele A IYerseke A I; Hansw. Boys A INieuwdorp A I. Groep B I: Serooskerke B IMeeuwen B I; Domb. B IZeel. Sp. B I; Zeelaridia B IOostkapelle B I: Vlissingen B IWal cheren B I; Veere B IR.C.S. B I. Groep B II: V.C. K.B I—Vlissingen B «II: R.C.S. B II—Middelburg B II; Vlissingen B II—Middelburg B III; Vlissingen B IV—Zee- land Sport B II; Zeelandia B IIMiddelburg BIV. Groep B III: Walcheren B IH—R.C.S. B III; Middelburg B VIII—Vlissingen B VIII; VlisSingen B VII-Middelburg B VII. Groep B IV: Patrijzen B ILuctor B I; Borssele B INieuwdorp B I; Lew. Boys B I—Goes B I. Groep B V: Kapelle B I—Wolfaartsdijk B I; S.V.D. B I—Heinkenszand B I. Groep B VI: Rillandia B IYerseke B I; Wemeldinge B IHansw. Boys B I. Groep B VII: Wissenkerke B ICortgene B I. Groep B VII: Zierikzee B IRenessg S 1 Brouwershaven B IZeemeeuwen B I; Burgh B I—Wik B I. Groep B IX: Sinoto B IMevo B I. Groep B X: Corn Boys B ISluiskil B I; Terneuzen B I—Corn Boys B II; Tern, Boys B I—Zaamslag B I. Groep B XI: Hoek B ICorn Boys B IV. Groep B XII: Graauw B I—Vogelwaarde B I; Clinge B I—'Koewacht B I. Groep B XIII: Hontenisse B II—Hulst B ren. Met behulp van enkele familieleden werd de boot van Sint Philipsland naar Goeree-Overflakkee gebracht, waarna ze het maar moesten zien te klaren. Hun vader is sinds korte tijd weer thuis, doch zal door de geyolgen van dit ongeluk niet meer kunnen varen. Daar deze toestand natuurlijk niet steeds kan blijven voortduren, is er nu een jonge schipper aan boord gekomen om het werk van de meisjes over te nemen, waardoor ze nu kunnen uitrusten van de Spanning en de doorgestane vermoeie nissen. Lenie en Miep komen uit een rasech te schippersfamilie. Hun vader is zelfs op het water 'geboren en zijzelf zijn ook van kinds af aan met dit onbereken bare element vertrouwd. Toch blijft Lenie, de oudste, het schippersvak niet trouw, want ze gaat waarschijnlijk met Kerstmis trouwen met.een boeren zoon. Misschienzal ze in haar rustige bestaan als boerin, toch nog wel eens met verlangen terugdenken aan deze zware toch wel avontuurlijke vaart. Dat hun prestatie niet onopgemerkt is geble ven bewijst het feit dat ze vandaag hun wederwaardigheden voor de radio zul len vertellen. Aclvertentie ZEER OUDE i. handige knatpflM hele liter De geheide gebelde vin Wynand Foekirt Minister voert bespreking MIDDELBURG. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus zal op 30 november op de provinciale griffie van Zeeland een bespreking hebben met Gede puteerde Staten betreffende de ge meentelijke herindeling op Zuid- Beveland. BERGEN OP ZOOM. Op de Paral lelweg vond een aanrijding plaats tus sen een Volkswagenbusje, bestuurd door L. W. te Heinkenszand en een autobus bestuurd door C. K. te Colijnsplaat. Beide voertuigen reden in de richting naar de Wouwsestraatweg. Het Volks wagenbusje stopte bij de uitgang van een aan de Parallelweg gelegen fabriek, met als gevolg dat de achter hem rij dende autobus aan de linkerzijde tegen het busje botste. In het busje was gezeten A. de V. uit Wolphaartsdijk, die met enkele ge kneusde ribben in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Hij werd later per ambulanceauto naar zijn woning ge bracht. De autobus werd licht bescha digd en het busje liep zware schade op. Tegen de bestuurder van de autobus is procesverbaal opgemaakt. VLISSINGEN. Hoewel E.V.V.C. 4 zich aanvankelijk uit de Walcherse vol- leybalcompetitie had teruggetrokken en hiervoor in de plaats Michiel de Ruy- ter 3 was opgenomen, ligt het in de bedoeling dat E.V.V.C. 4 toch weer aan de competitie zal deelnemen. In het programma van januari 1961 zal daarom weer een plaats voor dit team worden gereserveerd. De wedstrij den in november-december zullen ech ter nog door Michiel de Ruyter 3 wor den gespeeld. Het programma voor zaterdag 26 no vember a.s. is als volg M. de Ruyter 2—Matador 2, The Cascadus—M. de Ruyter, M.V.C. 2Marathon 2, Zuid westersMVC, Matador 2M.V.C. 2, Marathon—Rapid, MatadorRapid en E.V.V.C.—-R.H.B.S. (Breda). Middelburg gehouden propaganda-avond van de Christelijke Besturenbond in de Zeeuwse hoofdstad. De heer Van Mas trigt belichtte het onderwerp „Brood en buurman", waarbij hij centraal stelde dat krachtens de Evangelieroeping wij niet alleen aan ons zelf moeten denken, maar ook aan die volkeren die het ma terieel minder hebben dan wij. Wel vaartsbevordering, betoogde de C.N.V. - voorzitter, moeten wij niet slechts zien te bereiken voor de werkende stand, maar evenzeer voor de niet-werkenden, de invaliden en de ouden van dagen. De heer Van Mastrigt deelde mede, dat een van de belangrijkste vraagstukken waar voor de Christelijke vakbeweging zich thans geplaatst ziet de loonpolitiek is, met welke politiek van de regering de ze beweging het in grote lijnen eens kan zijn. Er zijn echter enkele details die weerstanden opwekken. Kritiekloos het regeringsbeleid volgen zou naar de me ning van de heer Van Mastrigt overigens onjuist en ongezond zijn. De verbondsvoorzitter wees er op, dat de overheid met haar streven naar een gedifferentieerde loonpolitiek op de goe de weg >is. Helaas heersen in ons land nog vele misverstanden over de juiste interpretatie, het samenspel van over heid en organisaties van werkgevers en werknemers zal dan ook zo hecht moge lijk moeten zijn. Verslapt dit samenspel of wordt het tenietgedaan dan is een practische sociaal-economische politiek ondenkbaar. Aan de propaganda-avond werkte nog mee de toneelclub van de Christelijke Besturenbond uit Goes met het stuk „Ruwe stormen". Advertentie kunt U zich niel meer oprichten. Omstan ders denken dat U overdrijft, zo snel over valt U wat men ..spit in de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de ge ringste beweging U veroorzaakt. Driemaal daags wrijven met Kloosterbalsem (Akker- Balsem), waarvan de warm te-opwekkende bestanddelen diep in de weefsels doordrin gen en de pijn snel verjagen. In korte tijd zult U zeggen: ..Klooslerbalsem - geen goud zo goed." Om de persoonlijke kampioenschappen van Zeeland werden de volgende partijen ge speeld, waarvan de uitslagen lulden als volgt: Hoofdklasse: J. LouwerseJ. Blaas 02, Iz. op 't HofJ. J. Kaan 02, Joh. de Smet *-J. Louwerse 02, G. BlomW. Heydra 0 —2, J. BlaasJ. Sinke 02. le klas: A. KrijgerF. Blaas 2—-0, O. ScherpP. van Sorge 1-1, F. BlaasP. van Sorge niet gespeeld, A. Krijger—F. Hart- hoorn 20, H. J. MasselinkJ. A. Veenstra 20, F. GrevingaC. J. Hollestelle 0—2, F. GrevingaJ. C. Nijssen 20, J. A. Veenstra L. van Soelen 0—2, P. van Sorge—H. J. Masselink 0—2. Jeugd-klasse: N. Hulshof—A. Walraven 0— 2, N. -Tramper—W. Minnaar 11, D. Joppe H. Tramper 0—2, P. Dubbelman—E. Wisker- ke 20, A. J. v. d. BroekeN. van Eenen- naam 02. In deze jeugdklasse heeft v. d. Broeke een steekje laten vallen en bleek van Eenennaam de sterkste te zijn, zodat Walraven en van Eenennaam beide de leiding hebben met elk 13 punten uit 7 partijen. ZIERIKZEE. In de gisteren ge houden vergadering van de b.l.o.-school (Beatrixschool) heeft de voorzitter, mr. Tli. Dijckmeester, meegedeeld, dat de goedkeuringen zijn ontvangen voor de uitbreiding van de school. Er werd op aangedrongen zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen, daar de huur van het Weeshuis, dat thans mede als loka liteit voor het geven van het onderwijs wordt gebruikt,, in het voorjaar van 1960 afloopt. Besloten werd een onder handse aanbesteding te doen plaats vin den. De diverse gemeenten, die bij de school zijn betrokken hebben reeds be dragen voor -de bouw gereserveerd. In deze vergadering werd de begro ting voor het jaar 1961 vastgesteld. Het hoofd der school, de Leer G. H. Rosink gaf een uiteenzetting over de avondcur sus. Het verloop is vrij groot en op het ogenblik wordt de cursus (handenar beid) bezocht door ongeveer tien jon gens. Bij de imeisjes bestaat geen ani mo. Aan het slot van de vergadering heeft de voorzitter herinnerd aan het feit, dat diverse vertegenwoordigers van de ge meenten niet zullen terugkeren i.v.m. de gemeentelijke herindeling, die 1 ja nuari een feit zal worden. Hij dankte deze -vertegenwoordigers voor het werk, in het belang der school verricht. VLISSINGEN. Reeds enkele keren is door het georganiseerd overleg van de Vlissingse gemeenteambtenaren aan gedrongen op een reglementaire ver plichting voor het doorlichten van de gemeenteambtenaren. B. en W. hebben zich nu met dit voorstel accoord ver klaard, doch wensen het onderzoek te beperken tot die ambtenaren die veel vuldig met het puibliek in aanraking ko men en dus het grootste gevaar voor besmetting lopen. Voorts zal ontheffing verleend worden aan diegenen die we gens gewetensbezwaren zich niet aan een. dergelijk onderzoek wensen te on derwerpen. KRUININGEN. „De Zwarte Da me" te Kruiningen .speelde een verras send goede wedstrijd in de tweede klas se van de Zeeuwse schaakbond tegen Middelburg Ill-a. De Kruiningers wonnen met royale cijjers: 744—244. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: J. KarelseH. Vermeuele 10; J. W. HasmanP. Verfoage 0—1; B. CokH. J. Matena 4444: W. Zuijdweg J. Hietbrink 1—0; J. van Oosten—J. Goedbloed 10; J. QuakkelaarT. Kla ver 4444; W. KarelseP. de Rijke 1 0; J. Waverijn—C. A. v. d. Koorde 44 44: W. A. VerbeekC. M. v. d. Kuijl 1—0; A. J. Dek—mevr. Holster-Dinge- manse 10. Het kinderkoortje „klimop" van Se. rooskerke is in jaarvergadering bijeen geweest. Tot penningmeester werd i kozen mevrouw J. Jobse de Visser. De avond werd op gezellige wijze gevuld met zangnummertjes. THOLEN. De leden van de ge meenteraden van het eiland Tholen en van St.-Philipsland hebben dinsdagmid dag in het verenigingsgebouw te Tholen uitvoerig met elkaar van gedachten ge wisseld over de Centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht in Noord-Zee land. Deze dienst omvat Tholen, St.- Philipsland en Schouwen-Duiv eland, doch in verband met de herindeling van de gemeenten op Schouwen-Duiveland, die 1 januari a.s. een feit wordt, zal het functioneren van deze dienst onderwerp van bespreking moeten uitmaken. Om dat dat nu toch het geval moet zijn, be sloten de gemeenteraden van hét eiland Tholen en van St.-Philipsland deze ma terie onder de loep te nemen. Uiteraard werd in de dinsdag gehou den vergadering de dienst van vele zij den belicht. Over het algemeen was men echter van mening, dat de dienst op het ogenblik vrij duur werkt en men was er niet van overtuigd, dat, althans voor de gemeenten op Tholen T" Hulst B IISteen B II; Axel B II—Hulst B Hl. ep B XIV: Biervliet B IOostburg B II; Hoofdplaat B ISchoondijke B I; Aar denburg B IIJzendijke B I; Aardenburg B IXOostburg B I. KRUININGEN. Het wandelseizoen is afgelopen. Ook dit jaar vormden de Sint-Nicolaastochten te Breda weer de afsluiting van een druk wandelseizoen. De W.S.V. „Kruiningen" verscheen aam de start met 51 deelnemers voor deze tochten, die georganiseerd werden door Steeds Voorwaarts. Ondanks het slechte weer het regende voortdurend kon den allen de tocht volbrengen en de medaille en een speculaaspop im ont vangst nemen. BRUINISSE. De winkelweek die door de Bruinisser Middenstand georga niseerd wordt, is op 22 november ge start. Er waren enkele moeilijkheden met de loterij wet, doch deze heeft men kunnen omzeilen door een z.g. paarden race te organiseren. In de desbetreffen de weken zal bij iedere gulden die be steed wordt een bon verstrekt worden, die men kan inzamelen in enveloppen die paardennamen dragen. Men streept aan, aan welk paard men de voorkeur geeft. Door op alle paarden te wedden moet men dus automatisch in de prij zen vallen. Op zes december worden de prijzen bekend gemaakt. Behalve deze paardenrace zijn er nog vele andere at tracties aan deze week verbonden. BIGGEKERKE. In zaal Juliana speelde de tafeltennisclub Big-Smash I een wedstrijd tegen St. Aloysius II uit Graauw. De Zeeuws-Vlamingen toonden zich de sterksten en wonnen deze wed strijd met 73. Van de Smashers was C. Stroot het best op dreef; hij won drie partijen. J. Kleinepier en J. Schreij- enberg verloren beiden drie partijen, zij het met gering spelverschil. Bij het dubbelspel bracht de derde partij de beslissing in het voordeel van de Vlamingen. en St.-Philipsland, geen voordeliger mo gelijkheid bestaat. Op .samenwerking zal men in de kleine gemeenten steeds aangewezen blijven, doch dat men sa men een vrij groot technisch apparaat in stand moest houden, geloofde men niet. Uiteraard konden geen beslissingen worden genomen. De gemeenteraden zullen moeten beslissen of zij wel of niet uit de dienst zullen treden. Beslui ten de meeste of alle gemeenten van de twee eilanden hiertoe, dan blijven de nieuwe heringedeelde gemeenten op het eiland Schouwen-Duiveland nog over. Zij kunnen dan samen voor het bouw- en woningtoezicht desgewenst een nieuwe gemeenschappelijke regeling aangaan. Ook werd nog de mogelijkheid geopperd dat de dienst wordt georgani seerd. Besloten werd dat men zich over deze zaak in de gemeenteraden nader zal bezinnen. De N.C.V.B. afd. Kapelle-Biezelinge kwam in vergadering bijeen onder lei ding van mevrouw Sandee—Staal. Me juffrouw A. Zegers uit Rotterdam sprak over het onderwerp „Kinderen kijken u aan". De kerstavond zal gehouden wor den op 20 december. HULST. De aanvoer op de jaar markt in Hulst was iets minder dan in voorgaande jaren. De kwaliteit was evenwel goed te noemen. Aan het oor deel van de jury werden onderworpen 118 stuks rundvee, 78 biggen 11 var kens -en 2 ponies. Tot kampioen van de varkens werd uitgeroepen een dier van B. Vergauwen uit Kapellebrug. kampi oen vetvee een dier van de fa H B Picavet te Hulst, kampioen dikbillen a! van Wyck, Sluiskil en kampioen fokvee een dier van B. Plasschaert, Graauw. De afdeling 't Zand van de N.C.V B hield haar maandelijkse bijeenkomst. Mej. C. J. Augustijn sprak over het on derwerp „Individuele zelfbescherming" zij wekte alle leden op een cursus over dit onderwerp te volgen. De kerstavond zal op 22 december worden gehouden. De collecte ten bate van het St.-Nico- laasfeest op de lagere school te West- kapelle bracht 269 gulden op.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3