CU RA TOR WIL DEN BESTEN KANS GEVEN Chefarine 4 Norstad verdedigt plan voor vierde kernwapenmacht GRIEP! Gif op tijd ontdekt Dr. Fishers bezoek aan Rome geen wereldschokkend feit ONDERZOEK NAAR RAMP „Gevaar voor bij oordeel anderen moet meetellen' „GEK GEMAAKT DOOR TOESTROMING VAN KAPITAAL" Geen zakenman Geen antwoord Bouwval Zo maar krediet Wonderlijke handel Waar maken Patenten Filmschool Wankel gebouw DIE HEILIGE TAT ONBEKEND Anglicaanse en protestantse reacties Contact niet gelegd in Saint Andrews FATAAL UITWIJKEN VAN AUTOBUS GEEF iets voor de FIETS Dinsdag 22 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Van een onzer redacteuren A MSTERDAM De curator in het faillissement van N. den Bestenmr. N. J. C, M, Kappeyne van de Coppello, ivil de heer Den Besten de kans en de tijd geven zijn bewering ivaar le maken dat hij al zijn schulden kan regelen. Met het oog daar op is de behandeling van het appèl van mr. H. B. Wieringa tegen de faillietverklaring van de heer Den Besten, ivaarover het Am sterdamse hof morgen zou beslissen, uitgesteld tot 20 december. Het is zelfs mogelijk dut de zaak pas na Kerstmis in behandeling zal komen. Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello: zaak is mij nog duister Advertentie cvUcjcC oavaBcb- Mr. Kappeyne is het met mr. Wieringa, raadsman van de heer Den Besten en van diens n.v. Socrates, eens dat door een fail lissement een „verslingerings- inarkt" wordt geschapen, waarop voor de onroerende goederen van Socrates geen redelijke prijzen vallen te behalen. De curator in het faillissement- Socrates, mr. C. D. van Vliet, staat echter op een ander standpunt. Hij heeft al de nodige stappen gedaan voor de uitvoering van het faillisse ment van de n.v. De behandeling van het appèl van mr. Wieringa tegen het faillissement-Socrates door het Amsterdamse hof gaat morgen wel door. Mr. Van Vliet zei ons gisteren wel dat hij heeft besloten tot een „getem poriseerde" verkoop. Dat wil zeggen dat hij de bezittingen van Socrates zeer geleidelijk zal laten verkopen en niet alles tegelijk op de markt zal brengen. „Ik kan nog geen duidelijk beeld krijgen hoe deze zaak precies ligt", zei ons mr. Kappeyne van de Coppello. Mr. Kappeyne is vele jaren directeur ge weest van de Bank voor onroerende zaken, van welke instelling hij thans commissaris is, en voorts is hij voor zitter van het Contactorgaan onroeren de goederen het particuliere top orgaan voor het onroerend bezit zo dat hij van deze materie uiteraard goed op de hoogte is. Maar, zo zegt hij, de zaak Socrates heeft met onroerende goederen niet veel te maken. In alles wat de heer Den Besten zegt, zit een ondergrond van waarheid, maar met die onder grond alleen kan men met de handel in onroerende goederen niet volstaan. De heer Den Besten is tot die handel absoluut niet in staat. Hij heeft er ook de opleiding niet voor gehad. Wel een feit is, dat deze man door allerlei won derlijke omstandigheden miljoenen gul dens zijn toegespeeld, waarmee hij naar hartelust kon goochelen. Hij moet, aldus mr. Kappeyne van de Coppello, gek zijn gemaakt met de toestroming van al dat kapitaal. Een gewiekste jongen, maar zeer beslist geen zaken man. Zo is er het voorbeeld dat de heer Den Besten een blok huizen koopt. De inspecteur der belastingen laat infor meren voor de vennootschapsbelasting. De heer Den Besten geeft geen ant woord. Ook op een aanmaning reageert hij niet. Daarop stuurt de inspecteur hem een ambtshalve aanslag van vijf duizend gulden, die wordt betaald. Daarna lopen uiteraard de bedragen van de ambtshalve aanslagen verder op. De laatste definitieve ambtshalve aan slag bedraagt 45.000 gulden. Dat bedrag wordt niet betaald, waar na de inspecteur overgaat tot inning van de huren tot een bedrag van zestig duizend gulden. Bij dit alles zwijgt de heer Den Besten. Een ander voorbeeld. De heer Den Besten koopt een pand, dat nodig moet worden opgeknapt. Hij weet daar een krediet op te krijgen, waaraan de toezegging wordt gekop peld, dat hij een aanvullend krediet kan krijgen voor de restauratie. De kredietgever verzuimt de waarde van het onderpand te laten onderzoeken. De heer Den Besten verkrijgt ten slotte ook de aanvulling op zijn krediet, maar restaureert niet. Hierop volgt eindelijk een onderzoek van de kredietgever, die tot zijn stom me verbazing tot de ontdekking komt, dat hij een bouwval heeft gefinancierd, waaraan niets is gedaan. De heer Den Besten heeft het krediet gekregen, het onderpand is aanwezig. De fout ligt bij de kredietgever en de heer Den Besten spring er tussenuit uiteraard met een stevige duit in het laatje. De heer Den Besten heeft op al zijn panden, die inderdaad aanwezig zijn, zonder slag of stoot kredieten gekregen. De Amsterdamsche bank gaf daarvan het merendeel. De man was toch wel zeer kredietwaardig, zo redeneerde men. Hetzelfde ziet men bijvoorbeeld in Amerika. Als iemand daar eenmaal ergens een afbetalingscontract heeft lopen dan kan hij met dat fel begeerde bewijsje overal bij nieuwe krediet- Adver teutte Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzondeilijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Cheiarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen lalenw BÉRÓEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABIET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, wan! die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80.Voordelige gezinsverpakking!00tabl. f3.60 gevers terecht. Zo moet het ook met de heer Den Besten zijn gegaan. In deze hele kwestie staat de figuur van de heer T. Hoving, de ontslagen onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank in het middelpunt. Een bijzon der bekwaam man, maar ook uiter mate eigenwijs. Vermoedelijk ligt daarin de sleutel van dit alles. De heer Hoving had een grote bevoegd heid, die hij echter heeft overschre den. Links en rechts werden de heer Den Besten kredieten gegeven onder garantie van de Amsterdamsche Bank, in casu de heer Hoving. De grote kre dietman van de bank ging af op taxaties van wijd en zijd als goed en betrouwbaar bekend staande make laars. Maar is het in de handel in onroe rende goederen niet zo dat er op ver schillende manieren taxaties worden gemaakt? Is het niet zo dat een ma kelaar in opdracht van een verkoper een pand op een veel hogere waarde taxeert, dan wanneer hij datzelfde pand zou moeten taxeren in opdracht van een kredietgever? Is het niet logisch dat een verkoper zijn appeltje graag eerst oppoetst voor hij het ten verkoop aanbiedt? Dat gebeurt in deze handel overal en te allen tijde. De heer Den Besten zijn op grond van al deze taxaties de kredieten gewoon maar verstrekt. Dit soort handel is een van de won derlijkste van alle handel. Aan een figuur als de heer Den Besten wordt over het algemeen flink verdiend. De figuur zelf verdient er uiteraard ook aan. Wat zegt de heer Hoving op dit alles? Hij is zo deelde hij ons mee er nog vast van overtuigd, dat hij juist heeft gehandeld en dat hij de Amsterdamsche Bank beslist geen strop heeft bezorgd. Deze moeilijkheid bij de taxatie en de handel in onroerende goederen heeft de raadsman van de heer Den Besten, mr. H. B. Wieringa, gebracht tot zijn appèl tegen het vonnis van de faillissementsverklaring van So crates. Mr. Kappeyne van ae Coppello verleent daarbij mr. Wieringa en de heer Den Besten alle medewerking omdat hij uit eigen ondervinding (de bank voor onroerende zaken) weet hoe moeilijk en verliesgevend het is onroerende goederen gedwongen te moeten verkopen. De heer Den Bes ten moet, aldus mr. Kappeyne van de Coppello, de kans en de tijd krijgen, waar te maken dat hij de schulden allemaal kan regelen. Hoe de zaak strafrechterlijk zit, is wellicht nog moeilijker te onderzoe ken. De heer Den Besten heeft met al zijn kredieten en het kon hem natuurlijk niets schelen of de hoofd directie van de Amsterdamsche Bank daarvan op de hoogte was de kans schoon gezien zaken te doen, waar voor hij in feite niet de juiste man was, in ieder geval niet de juiste zakenman. Alles waarin hij iets meende te zien, greep hij met beide handen aan. Daarmee overschreed hij natuurlijk de statuten van zijn eigen zaak, die erop wijzen dat Socrates uitsluitend en alleen een Nederlandse maatschap pij van onroerende goederen is. Wat zegt hij zelf van deze maat schappij? „In het algemeen moet men de n.v. Socrates met zijn twaalf ge lieerde maatschappijen niet zien als een maatschappij van onroerende goe deren met nog wat andere projecten, maar als een onderneming, die iedere op haar afkomende mogelijkheid be studeerde." Daarmee zegt hij zelf, dat hij alles wil aanpakken waar hij een fantast? iets in ziet. Zo is èr de kwestie van de patenten. Tonnen gelds zijn daaraan gespendeerd en er is tot dusver niets uitgekomen. Een patent op vloeren, die gelegd zou den kunnen worden in nog in aanbouw zijnde huizen (Er bestaat veel belang stelling voor, zegt de heer Den Besten) Een patent op een minuscuul zaagje, dat door de nieuwe en sterke staal soorten die er thans bestaan, gebruikt kan worden op alle mogelijke, moei lijk bereikbare plaatsen (Ik heb hier over contact met de NAVO, die over weegt het zaagje aan te schaffen voor elke soldaat in het leger van de NAVO, zegt hij). Zo is er ook de kwestie van de n.v. Intimex, waarmee de heer Den Besten zich op het terrein van de mode wilde begeven. Intimex hield enkele dure shows, onder meer in het Doelenhotel in Amsterdam. De shows hebben geen enkel resultaat gehad, evenmin de zg. particuliere shows en Intimex werd ge liquideerd, de mannequins ontslagen. Voorts de kwestie van de filmschool. De Amerikaanse licentiehouder van de Cinerama wilde in Europa cinerama- films laten maken, omdat dat veel goedkoper zou uitkomen. De heer Den Besten rook een goede zaak.' Een film school werd gesticht. De zaak is op niets uitgelopen. Is het een wonder dat de curator in het faillissement Socrates zich af vraagt, waar al die miljoenen zijn ge bleven? Er is nog een kwestie, namelijk de geruchtmakende zaak van de Haco. De heer Den Besten ontkende categorisch dat Socrates of een van de submaat- sohappijen iets met de Haco had uit te staan. Het blijkt echter, dat de Am sterdamsche Bank voor de Haco een borgtocht heeft verstrekt van tweehon derdduizend gulden, die liep over de rekening van Socrates. Ten slotte de figuur van de heer Den Besten. Een donkere, lange, nerveuze man. Een man van het brede gebaar, die snel de mensen met wie hij spreekt voor zich inneemt. Zelf zegt hij, dat hij te snel vrienden maakt en dat hij mede daardoor de kous op de kop heeft gekregen. Een man ook van eindeloze debatten over zaken, die hem na aan het hart PARIJS (Reuter, AP) Generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de strijdkrachten van de Navo in Europa, heeft gisteren in de Navo- conferentie van parlementsleden uiteengezet waarom hij het nodig acht dat de Navo de beschikking krijgt over een voorraad kernwapens voor gebruik in uiterste noodzaak, hetzij krachtens een besluit op het aller hoogste politieke niveau hetzij onmiddellijk op militair bevel nadat een vijand van kernwapens gebruik heeft gemaakt. Kernwapens zullen in de strijd in De vorming van een gemeenschap pelijke voorraad kernwapens zou vol gens Norstad betekenen dat alle lan den van de Navo op voet van gelijkheid over het gebruik van die wapens kun nen beslissen. Hij was er niet van overtuigd dat vorming van die voorraad, waardoor de Navo de vierde kernwapenmacht in de wereld zou worden, van invloed zal zijn op het streven van sommige landen naar vorming van een eigen kernwapenmacht. Deze woorden sloe gen op het streven van president de Gaulle naar een Franse „force de frap pe". Norstad sprak echter de hoop uit dat vele andere landen wel zouden afzien van het verlangen naar een eigen kernwapenmacht indien de Navo tot vierde kernwapenmacht was ver heven. De parlementsleden, uit alle landen van de Navo naar Parijs gekomen, kregen dit overzicht van de algemene toestand van Norstad: 1 Het gevaar dat de landen van de 1 Navo bedreigt treedt in de gehele wereld aan de dag. Daarom vergt de beveiliging van Europa voortdurende handhaving van militaire kracht en paraatheid. O De „schildstrijdkrachten" van de Navo die al gevormd zijn zullen in het kernwapentijdperk niet slechts hun waarde behouden maar nog waar devoller worden. t> De strijdkrachten van de Navo in Europa zijn numeriek toereikend maar onvoldoende voorzien van mo derne wapens. A Die strijdkrachten moeten in geval van een oorlog conventionele wa pens gebruiken, maar in uiterste in stantie ook kernwapens in de strijd kunnen brengen. beginsel alleen mogen worden ge bruikt wanneer daarvoor op regerings niveau toestemming is gegeven, dan wel onmiddellijk nadat een vijand er gebruik van heeft 'gemaakt en in dat geval op last van de opperbevelheb ber. z In het kader van de gewenste mo- dernisering van de bewapening moeten de strijdkrachten van de Navo" de beschikking krijgen over ballis tische raketten met middelbare reik wijdte. Het gaat hierbij om twee ty pen; een dat te land wordt gelanceerd (Thor en Jupiter) en een dat op zee of onder water afgeschoten kan wor den (Polaris). Ter ondersteuning van zijn plan ver klaarde Norstad dat thans bijna alle landen van de Navo troepeneenheden hebben die kernwapens kunnen gebrui ken. Tot de anderen die de vergadering van parlementsleden toespraken be hoorde ook senator Lyndon Johnson, die nieuwe Amerikaanse vice-presi dent. Johnson zei dat de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen niet betekent dat er een einde zal komen aan de versterking van de militaire kracht van Europa met Ame rikaanse hulp. De stem van het iso lationisme, zei hij; is in Amerika tot zwijgen gebracht. De aftredende voorzitter van de par lementaire raad van de Navo, de Franse generaal Antoine Bethouard, zei dat de oorspronkelijke defensie-opzet van de Navo, een zuiver militaire conceptie, uit de tijd was. Evenals Norstad zag hij een over de gehele wereld dreigend gevaar. De defensie, zei hij, moet daar om wereldomvattend zijn en zich uit strekken tot elke sector van het maat schappelijke leven, de economische, de politieke, de wetenschappelijke, de sociale en, uiteraard, de militaire. liggen. Scherpzinnig, maar lang kan hij uitweiden over een bepaald onder werp, waarbij hij de indruk maakt de draad van het gesprek kwijt te zijn. Optimistisch ook, want na alles wat over hem is geschreven en wat van zijn wonderlijke handelingen bekend is geworden, ziet hij de zaken nog niet zo somber in. De structuur van het wankele ge bouw, dat hij heeft gesticht, is niet eenvoudig. De heer Den Besten is al leen-aandeelhouder van de n.v. Codeco, die niet failliet is. Deze Codeco bezit op haar beurt alle aandelen van So crates, die weer alle aandelen bezit van de dochtermaatschappijen, die nog niet alle failliet zijn. Er zijn en er liepen de wonderlijkste zaken, miljoenenaffaires. Een feit is echter, dat aan de gemeenschap be trekkelijk weinig schade is toegebracht. De grote klap is bij de Amsterdamsche bank terecht gekomen, vooral doordat de bank de garanties, die de heer Ho ving bij andere banken had gesteld, moest nakomen. Mr. Wieringa ziet echter nog de mo gelijkheid, dat als het faillissement in een voorlopige surseance van betaling wordt omgezet, hij met de Amsterdam sche bank tot een regeling kan komen voor een rustige liquidatie van de be zittingen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vanavond ver trekt in opdracht van de Amster damsche ballastmaatschappij per vliegtuig een commissie naar Cal cutta om een onderzoek in te stel len naar de ramp met de snijkop- zuiger Lake Fithian, die aan twaalf Nederlandse baggeraars het leven heeft gekost. De commissie wordt gevormd door de heren G. W. Booy, ir Tjebbes en ir. De Koning. Aan ir Binkhorst, die zich in Bangkok Aartsbisdom Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het aartsbisdom Utrecht van de rooms-katholieke kerk weet niets van het bestaan van de z.g. interkerkelijke orde Die heilige Tat. Met deze organisatie zou de heer J. Jansma, medewerker van de directeur van de n.v. Socrates, innige relaties onderhouden. Zoals bekend is de heer Jansma vo rige week naar het buitenland ver trokken. Zijn verdwijnen wekte enige opschudding, omdat de justitie hem in verband met de affaire-Socrates wilde horen en men aanvankelijk aan voort vluchtigheid dacht. Inmiddels heeft de heer Jansma de Amsterdamse recher che bericht, dat hij deze week weer in Nederland zal terugkeren. Die heilige Tat zou een organisatie zijn, die in contact staat met de r.k. kerk. De heer Jansma schijnt zich te hebben uitgegeven voor ambassadeur. De curator in de affaire-Socrates, mr. Van Vliet, had het Nederlandse aarts bisdom te Utrecht om inlichtingen ge vraagd. t bevond, is al telegrafisch gevraagd terstond naar Calcutta te gaan. In New Delhi is gisteren meegedeeld dat drie Nederlandse slachtoffers zijn geborgen. In Amsterdam waren giste ren twee namen bekend: G. P. Schel vis en V. Rozenbrand. De commissie zal onder meer onder zoeken of de toestand, waarin de Lake Fithian verkeerde, heeft bijgedragen tot het vergaan. Intussen is met zekerheid komen vast te staan dat de ramp werd ingeleid door het breken van de draad van de bakboordverankering, waardoor het schip met de stroom begon mee te zwaaien. De dienstdoende cutterbaas heeft nog geprobeerd het schip met de krachtige zijlier terug te draaien. Dat is hem niet gelukt. De zuiger sloeg om toen hij dwars op de stroom kwam te liggen. Van onze correspondent PARIJS. Bijna anderhalf uur lang heeft heel Frankrijk en vooral Parijs zaterdagavond in een angstige span ning geleefd, nadat op last van de po litie van half zes af elk kwartier de volgende boodschap werd uitgezonden: „Een jonge blonde vrouw van onge veer dertig jaar, in gezelschap van een kindje van ongeveer vier jaar, heeft aan het eind van de middag een apo theek bezocht op de Avenue des Gobe lins. Zij vroeg voor het kind een codeïnesiroop tegen de hoest. Door een vergissing heelt zij codeïne-extraet meegekregen, dat uitermate gevaarlijk is en de dood van het kind kan ver oorzaken. Volgens het recept moet het de drank voor de eerste maal om zeven uur innemen." Terwijl de radio dit bericht bleef herhalen, werden alle beschikbare politieagenten van het arrondissement Gobelins opgeroepen om te trachten de vrouw en het kindje op te sporen. Deze jacht op leven en dood was ge vraagd door. de apotheker, die kort nadat de vrouw de winkel had ver laten de vergissing van zijn assistente ontdekte. Kort voor zeven uur ging bij de apotheker de telefoon. „Duizendmaal dank voor de waarschuwing", zei een blijde vrouwenstem. „Als ik bij mijn thuiskomst niet toevallig de radio zou hebben aangezet, zou mijn kind mis schien nu reeds dood zijn. Het hoestte zo erg, dat ik direct na mijn thuis komst het zijn drankje wilde geven, en toen hoorde ik de boodschap Enkele minuten later was zij bij de apotheek om het drankje te ruilen. LONDEN (EPS) De meeste gezaghebbende stemmen in kringen van de Anglicaanse kerken in Engeland en Schotland spreken VOORAANSTAANDE NEDERLANDERS GEVEN HUN MENING HET is vandaag wederom aan vier prominente Nederlanders, dat wij deze vraag hebben voor gelegd: Acht u al of niet de tijd gekomen, dat de wetgever het opzettelijk negeren van wettelijke ver- keersvoorschriften door de weggebruiker gaat beschou wen als een opzettelijk ge pleegd misdrijf, dat behoort te worden ondergebracht in het tweede boek, titel VI! van het wetboek van straf recht, dat handelt over misdrijven waardoor de al gemene veiligheid van per sonen of goederen wordt in gevaar gebracht? Veel te ver Prof. mr. D. van Eek, hoogle raar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, antwoordde ons dit: „In het kort moge ik u als mijn op vatting mededelen, dat het mijns in ziens veel te ver zou gaan om zelfs de opzettelijke verkeersovertreder als een misdadiger te bestempelen. Een nadere uitwerking van deze gedachte zou een aantal pagina's vergen." Werkgever betaalt Ir. K. van der Pols, directeur van de Rotterdamse Droogdok maatschappij te Rotterdam, schrijft: „Wanneer ik u mijn mening hier over geef, stel ik voorop, dat ik geen jurist ben en mij bij mijn antwoord ook niet door juristen heb doen advi- Ik moet u dan antwoorden, dat ik ermee zou instemmen, dat de straf maten zowel voor de eenvoudige over treding van veiligheidsvoorschriften, maar in het bijzonder voor het ver oorzaken van ongevallen door over treding dezer voorschriften, op een hoger niveau zouden worden gesteld. Het lijkt mij echter onjuist de over treding van het verkeersvoorschrift te construeren als een opzettelijk mis drijf. Het is immers zo, dat vele ge detailleerde voorschriften berusten op een generalisatie van het gebod of verbod om bepaalde dingen te doen Hoewel ik de door het gevolg ge kwalificeerde misdrijven in principe niet onaanvaarbaar acht, verwacht ik toch weinig resultaat van de door u voorgestelde oplossing. Dat iemand willens en wetens een handeling ver richt waarvan gevaar voor de veilig heid van het verkeer is te duchten, zal moeilijk te bewijzen zijn. De moei lijkheid is juist dat de dader bijna altijd denkt dat het nog wel kan zon- (bijvoorbeeld harder rijden dan vijftig z'j,f°„ - kiinmeW nev i.nr- inhalen hü een ,der dat gevaar voor _de_ veiligheid.van Ir. K. VAN DER POLS kilometer per uur; inhalen bij een kruispunt, richting aangeven bij af slaan), waardoor gevaar kan ontstaan, maar niet behoeft te ontstaan, als er bijvoorbeeld geen verkeer in de buurt is. Het komt mij voor, dat bij een ver zwaring van de strafmaat het crite rium, dat door de overtreding gevaar voor anderen ontstaat mede in de be oordeling betrokken moet worden, aangezien men anders iets construeert, dat niet in het rechtsgevoel leeft en dus grote moeilijkheden zal oproepen. In dit verband moge ik nog een bij zonder aspect van het vraagstuk sig naleren, nl. dat het naar mijn mening wel voorkomt, dat boeten voor overtre dingen in dienstverband door werk nemers aan dezen worden vergoed, waardoor de preventieve werking voor een groot deel teloor gaat. Het zal evenwel onder de huidige overspan nen arbeidsmarkt moeilijk zijn hieraan iets te doen." Geen vertrouwen Dr. L. G. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer, te Den Haag, deelde ons dit mede: „Ik moet de vraag ontkennend be antwoorden. Ik stel geen groot ver trouwen in afschrikwekkende werking van straffen." In principe: aanvaardbaar Mr. W. P. Bakhoven, officier van justitie te Amsterdam, is van mening: „Uw voorstel heeft tot strekking het opzettelijk negeren van wettelijke verkeersvoorschriften in navolging van artikel 162 van het wetboek van straf recht onder te brengen onder de zgn. door het gevolg gekwalificeerde mis drijven. Nu is deze groep van misdrijven in de juridische wereld nooit erg popu lair geweest. Er is wel eens twijfel gerezen over de vraag of het recht vaardig is om iemand extra aanspra kelijk te stellen voor een door hem niet gewild gevolg van een door hem gewilde handeling. Is het gevolg wel gewild dan is er immers sprake van een doodslag of van het misdrijf van artikel 302 lid 1 wetboek van strafrecht. Naar ik meen is de door u voorge stelde oplossing enige tijd geleden ook ter sprake gekomen in de vereniging voor rechtspraak, waarvan bijna alle leden van Óe rechterlijke macht lid zijn. Deze oplossing is toen naar ik meen krachtig bestreden en dan ook verworpen. het verkeer is te duchten. In ieder geval zal het tegendeel zeer moeilijk of niet te bewijzen zijn. Ik geloof dan ook niet dat een straf bepaling als dooi- u voorgesteld veel toepassing zou vinden." Mr. W. P. BAKHOVEN Dode en twee gewonden VOORSCHOTEN (A.N.P.) Een bus en vier personenauto's zijn gisteravond betrokken geweest bij een botsing op de Veurseweg in Voorschoten, die aan de 42-jarige heer A. W. den Boer uit Den Haag het leven heeft gekost. Een personenauto reed na geparkeerd te hebben gestaan, vlak voor een auto bus de weg op. De chauffeur van de bus week uit, waardoor hij in botsing kwam met een personenauto die van de andere kant kwam. Die werd bestuurd door de omgekomene. Naast hem zat zijn vrouw, die aan het hoofd werd gewond, en achterin liep de negentienjarige zoon van het paar een gebroken dijbeen op. Zij werden naar het Academisch ziekenhuis in Leiden gebracht. Na de eerste botsing ramde de bus nog drie auto's die aan de andere kant van de weg stonden geparkeerd. Meer slacht offers kostte dat niet. waarderend over het bezoek van de aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Fisher aan paus Jo hannes XXIII, welk bezoek begin december zal plaats vinden. Aan de andere kant wijst men er ook op, dat er geen dramatische ontwikke lingen moeten worden verwacht van deze eerste ontmoeting tussen de hoofden van de kerk van Rome en van de anglicaanse gemeen schap, sinds de kerk van Engeland zich van Rome vierhonderd jaar geleden afscheidde. De aartsbisschop zelf beeft ervan ge zegd, dat in zekere zin de paus en hij niet veel anders dan beleefde nietszeg gendheden zullen kunnen uitwisselen. Maar aan de andere kant is het feit, dat beide prelaten aan dit uitwisselen toe zijn, van grote betekenis. Dr. Fisher hoopte dat zijn bezoek tot gevolg zou hebben, dat in de toekomst anglicanen en .rooms-katholieken (en ook anderen) vrij en open met elkaar kunnen spreken in een geest van chris telijke vriendschap en gemeenschap, niet do overwinning op elkaar nastre vend maar als medediscipelen in dienst van onze Heer van elkaar lerend. Christenen moeten altijd van elkaar eerst leren door met elkaar te spreken en tot elkaar de waarheid zoals zij haar zien te zeggen in liefde, zei dc aartsbisschop. Van de vele reacties is het vermelden waard de beschouwing van ds. M. A. P. Wood, voorzitter van een organisatie van anglicaanse „evangelicals", de minst liturgische richting in de kerk van Engeland. Hij vond dat een kerke lijke topconferentie evenmin als een wereldlijke betekent dat de deelnemers eikaars beginselen overnemen. „Verwarring" j Van anglicaanse zijde kwam de meest kritische beschouwing van de Church of England Newspaper, een niet-officieel kerkelijk nieuwsweekblad. De hoofdre dacteur ds. J. C. King schreef, dat ve- le meer gelukkig zouden geweest zijn met het bezoek als het op neutraal ter rein plaats vond, en dan nog liefst in I tegenwoordigheid van de patriarch van I de Oosterse kerk. Wat men niet vergeten mag, en wat ook verwarring schept onder een flink j aantal anglicanen, is het feit dat Ro- I me zich niet bereid heeft getoond tot ook maar enige wijziging in haar hou- I ding ten opzichte van andere kerken. Ook de Church of Ireland Gazette (anglicaans) vindt het bezoek niet zo geweldig belangrijk. Het blad acht het j vanzelfsprekend dat in de huidige we- l reldsituatie korte afstanden enz. i de leiders van de kerken elkaar wel j eens spreken. Vanuit de kring van vrije kerken komt instemmend, maar gereserveerd i commentaar. Ook zij vinden het bezoek jvoor de kerkelijke situatie van weinig invloed en men moest er zoals een j baptist zei niet opgewonden over ra ken. Een woordvoerder van de Raad van Italiaanse evangelische kerken zei, dat het bezoek geen enkel nieuw probleem veroorzaakt en bepaald niet wijst op eni ge wijziging van de verschillende ker kelijke posities. Datzelfde maakt ook de Italiaanse pers haar lezers duidelijk. De Italianen hoeven niet bang te zijn, dat het Vati- ca-an zijn standpunt zal wijzigen, zegt de r.k. Quotidiano. Verschillende Ro meinse bladen kennen aan het bezoek bijzonder groot belang toe. omdat het de weerslag is van Christus' verlangen dat alle gedoopte mensen een gezin mo gen vormen. En ondertussen heeft in Genève dr. W. A. Visser 't Hooft, secre taris-generaal van de Wereldraad volkomen ongegrond verklaard de berichten dat het bezoek is voorbe reid tijdens de vergadering van het centrale comité van de Wereldraad, deze zomer in St. Andrews. Men heeft dat verband gelegd, omdat daar twee officiële waarnemers van het Vaticaan aanwezig waren. Maar volgens dr. Visser 't Hooft zijn de voorbereidingen van dat be zoek van veel eerder datum. Al lang voor St. Andrews werd erover gecorrespondeerd. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6