FOTO NIEUWS EINDE VAN VLOOTREVUE Diep in het dijklichaam geboord STAKING OP ARUBA Zeven astronauten zagen proeflancering falen Financiële en politieke crisis bedreigt van de ramp in Woerden Station Lombardijen tussen Rotterdam en Barendrecht VARA OVERTRAD RECLAME REGELING Dinsdag 22 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 „EEN VERRASSING IN DE MARGARINEWERELD" en zelfs van een „WERELDPRIMEUR" Brinkers' Margarinefabrïeken Zoetermeer Congo dieptepunt Trieste vertoning Paniek INFILTRATIE IN NIEUW-GUINEA Grindgraver door zand bedolven Kortere werktijd weinig verlies aan produktie TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Delftse winkeliers op de koffie Busje zweefde acht meter door de lucht ONRUST ONDER ARBEIDERS Geschenk voor museum Boymans-Van Beuningen Enorme kosten DAMPO De pers spreekt van: Door een vinding in onze fabriek zijn wij er in geslaagd, een duurzame margarine te fabriceren, zonder daarbij gebruik te maken van een chemisch bereide emulgator (kunstmatig anti-spatmiddel) Margarine met het Leeuwenzegel of met het Garantiezegel wordt zonder toevoeging van een kunstmatig anti-spatmiddel bereid. Als u marga rine koopt, let dan terdege op het LEEUWEN ZEGEL of het GARANTIEZEGEL op de sluiting der pakjes. Deze zegels Ons succes werd bereikt in samenwerking met het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO Hij kondigde aan dat, indien de Alge- mene Vergadering zou besluiten om Kasavoeboe toe te laten, Guinea zich zal terugtrekken uit de „verzoenings commissie". De afgevaardigde van de Mali zei dat Congo nu het terrein is geworden voor de wedkamp tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie. Indien de manoeuvre tot toelating van Kasavoeboe zou slagen, zou dat volgens hem kunnen leiden tot een nieuwe oorlog zoals men in Korea heeft gehad. Het is duidelijk dat de Congolese kwestie voor de tweede maal een diepte punt nadert. Er is opnieuw een crisis ontstaan die de grondvesten van de Verenigde Naties dreigt te ondermijnen. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN. Het is uit met de jaarlijkse vlootrevue voor de kust van Scheveningen, die van oudsher luister bijzette aan het uitvaren van de haring vloot. De heer J. Metz, inspec teur-generaal voor de scheep vaart, heeft zijn medewerking opgezegd aan dit festijn, toen de raad voor de scheepvaart de aanvaring tussen twee loggers behandelde. De aanvaring tussen de SCH 72 Jan- ny en de SCH 134 Geertruida maakte op 21 mei een bruusk einde aan de vie ring van de vlaggetjesdag. Gisteren hoorde schipper C. J. B. van de SCH 72 een ontzegging van zijn bevoegdheid vragen om als schipper te varen voor de tijd van acht maanden; schipper A. van der T. trof volgens de heer Metz geen schuld. Het was een trieste vertoning, meen de de voorzitter van de raad. Deze aan varing heeft de naam van de visserij geen goed gedaan. Het heeft weinig gescheeld, of op vlaggetjesdag moest de vlag halfstok worden gehesen. Er werden tijdens de behandeling harde woorden gesproken over de or ganisatie en over het onverantwoorde gedrag van de schippers, die bijna geen van allen aan de ontworpen regeling zouden hebben meegewerkt. De presi dent sprak van een vrijgevochten bende en van een soort kermis. Volgens de inspecteur-generaal heeft schipper B. op die bewuste middag met ruim negentig passagiers aan boord on nodig dicht langs andere schepen ge varen „alleen voor de pret". Dit is een soort stoerdoenerij, die men jongelui op bromfietsen wel eens verwijt. De heer Metz wreef de schipper een hoogst on behoorlijk gedrag aan. Direct na de aanvaring ontstond pa niek aan boord van de SCH 72, waar verscheidene kinderen op zaten. Hoe wel de beide schepen zwaar beschadigd waren, vielen er geen gewonden. De inspecteur-generaal wierp een deel van de schuld ook op de schippers van de Dirk SCH 233 en de Oceaan SCH 121, die betrokken waren bij een lichtere aanvaring op 21 mei. Die van schipper D. P. (SCH 233) achtte hij het grootst, hoewel ook schipper W. D. zich niet aan de voor die dag ontworpen re geling zou hebben gehouden. Twee maanden en twee weken ontzegging werd tegen de schippers gevraagd. Niet alleen de schippers vond de heer Metz schuldig, maar zelfs sommige reders: zij vroegen hun schippers van de vaste volgorde in de kiellinie af te wijken. Ieder jaar opnieuw is dit feest een zorg, zo meende de als getuige ge hoorde inspecteur voor de scheep vaart in het vierde district, de heer Tuntler. Wil men de visserij populari seren, dan zullen de schippers meer discipline moeten tonen. Dit was een zorgeloze boel de schippers werkten niet mee en ze waren te nonchalant. De havenmeester van Scheveningen de heer J. R. van Willegenburg, getuige nummer twee, gaf aarzelend toe, dat er zich op de loggers te veel passagiers bevonden vooral in verhouding tot het aantal reddingsmiddelen aan boord. In het vervolg zal de scheepvaart inspectie geen medewerking meer ver lenen aan het uitvaren met meer pas sagiers dan de voorschriften gedogen. „Dat is dan het einde van een groot deel va,n de feestelijkheid bij het pas sagiersvaren op vlaggetjesdag", zei de heer D. A. den Duik, voorzitter van de redersvereniging Scheveningen. Hij zei de maatregel van de scheepvaart inspectie te kunnen begrijpen, maar hij was met van mening, dat de navigatie op deze 21e mei roekeloos was geweest. zijn uw waarborg VOORAL de derde en vierde wagen van de trein lever den na het ongeluk een spookachtig beeld op. Meters hoog stak de voorkant van een van de wagens boven de spoor baan uit. Diep had de achterkant zich in het dijklichaam geboord. (Foto rechts) De restauratiewagen die in de trein zat is ook omver geslagen. De hele reis lang is de wagen het middelpunt geweest van vrolijke verlofgangers tot Woerden. Daar kwam een bruut einde aan de reis. De Duitse kok, die de hele dag de maaltijden voor de reizigers had verzorgd, werd dood uit zijn keukentje gehaald. (Foto onder) Advertentie De burgemeester van Woerden heeft de hele berging van de doden en de gewonden meege maakt. Later heeft hij nog geke ken hoe de honderd man sterke opruimingsdienst van de Spoor wegen orde schiep in de chaos van schots en scheef liggende wagons, treinportalen en leidin gen. Hier vertelt een Engelse militaire dokter, die in de trein zat, de burgemeester dat de ge wonde militairen allemaal in ziekenhuizen zijn ondergebracht- (Foto rechts) Koningin Juliana zal vrijdag aanwe zig zijn bij de overdracht van het Wil lem de Zwijgerraam in de gerestau reerde Oude Kerk te Delft. Dit grote raam, geschonken door mevrouw A. H. E. M. Philips de Jongh uit Eindhoven, is vervaardigd door de glazenier Joep Nicolas. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Een kleine, goed ge wapende groep Indonesische militairen heeft vorige week een infiltratiepoging gedaan op de zuidwestkust van Neder lands Nieuw-Guinea. De groep, die behalve van geweren ook van automatische wapenen en hand granaten was voorzien, slaagde er in aan land te komen. In een tegenactie zijn kort daarna enkele infiltranten gevangen genomen. De gevangenen hebben verklaard dat binnenkort nog andere groepen zouden volgen. Er wordt verband gezien tussen deze hernieuwe infiltratietaktiek en de bemiddelingspoging van Abdul Rahman. Deze baseert zijn poging op de vrees voor een explosie in dit gebied. De Indonesische machthebbers schij nen, hoewel dat in strijd is niet hun verzekering dat zij in de kwestie Nieuw- Guinea slechts vreedzame middelen zul len gebruiken, aan die vrees voedsel te willen geven. Officieel zegt men in Djakarta van de prins geen kwaad te weten. Daar is, zo is meegedeeld, van een infiltratiepoging van Indonesische zijde niets bekend. Van onze correspondent LUNTEREN. De 45-jarige grind graver A. Burgers uit Lunteren, is za terdagmorgen in een zandgat in de Goudsberg bij Lunteren door een lawi ne zand bedolven. Hij heeft het onge luk niet overleefd. Een zoon van het slachtoffer en de vrachtrijder G. Nap uit Ederveen had den het drama zich zien voltrekken. Zij sloegen onmiddellijk aan het graven. Toen zij het lichaam van de grind graver hadden blootgelegd werd het evenwel door een nieuwe lawine bedol ven. Met hulp van anderen werd een nieuwe poging gedaan de man te red den. De redding kwam toen echter te laat. OUD-MINISTER SUURHOFF: Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Het verkorten van de werktijd zal minder verlies aan produktie opleveren dan algemeen wordt becijferd, zo denkt oud-minister J. G. Suurhoff. Op een bijeenkomst van het depar tement Groningen van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en han del merkte hij gisteren op, dat met het lokaas" van de verkorting van de werktijd op tal van punten de mede werking van de werknemers kan wor den verkregen, waardoor weinig of geen verlies aan produktie zal optre den. De heer Suurhoff noemde in dit ver band het zorgvuldig omgaan met ge reedschappen, het op tijd komen, min der ziekteverzuim en de wil om een prestatie te leveren. Over de besteding van de vrije tijd merkte hij op, dat vóór alles de werk nemer zelf mag weten wat hij ermee wil doen. Wij, aldus de heer Suurhoff, moeten ons beperken tot het beschik baar stellen van de accommodatie die ervoor nodig is. Wij moeten echter vooral niet te veel organiseren. Er moet gelegenheid zijn om eigen initia tief te ontplooien, ook als de werkne mer tijdelijk baantjes buiten zijn werk om gaat aannemen. Advertentie Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit Circa vijfhfonderd meter voor het station van Woerden ontspoorde de militaire trein uit Duitsland. Op de plaats van het ongeluk werd overdag aan de spoorbaan gewerkt. In verhand daarmee mochten de treinen er niet sneller rijden dan dertig kilometer per uur. DELFT. De Delftse handelaren in elektrische apparaten zijn boos op het gemeentelijke elektriciteitsbedrijf. Zij hebben de koppen bij elkaar gestoken en een brief gestuurd naar de Delftse middenstandsfederatie. In die brief schrijven zij ongeveer: Dat het elektriciteitsbedrijf op zijn vijf tigste verjaardag tracteert is -ons best, maar wij willen er niet de dupe van worden. Wij willen een schadevergoe ding! Wat er aan de hand is? Het bedrijf heeft bij zijn gouden jubileum alle Delft se gemeenteambtenaren dat zijn er dertienhonderd een elektrische koffie molen cadeau gegeven. Daardoor zijn de handelaren bang, dat zij met hun Sint Nicolaasvoorraad aan koffiemolens blij ven zitten. Want, zeggen zij, niet alleen hebben dertienhonderd gezinnen u een koffiemolen, maar vele hadden er al één en zullen de nieuwe als sinter klaasgeschenk aan een kennis geven. Eigen nieuwsdienst WILLEMSTAD Bij het petroleum bedrijf Lago op Aruba wordt sinds gis teren door een deel van de arbeiders gestaakt. De stakers zijn leden van de Federa tie van petrolèumarbeiders op Aru'ba, een betrekkelijk nieuwe werknemersor ganisatie. De federatie eist dat de directie van de Lago haar erkent als vakorganisatie en wil verder dat de veertig-urige werk week wordt ingevoerd. De directie van dü Lago weigert met de federatie te onderhandelen, zolang niet meer dan de helft van de werkne mers blijk geeft in het vervolg door de federatie te worden vertegenwoor digd in plaats v.an door de huidige werk- nemersraad. Nadat een laatste poging tot een com promis mislukte, gingen de bij de fe deratie aangesloten werknemers in sta king. De gevolgen daarvan zijn moei lijk te overzien omdat nog steeds niet vaststaat hoeveel stakers er zijn. Eigen nieuwsdienst NEW YORK.Op de aankondiging dat heel kort na nieuwjaar een van de zeven Amerikaanse astronauten een eerste kogelbaanvlucht zal gaan ma ken in een kunstmaan is weinige uren later op Kaap Canaveral een jammerlijk mislukte proeflancering van een dergelijke kunstmaan gevolgd ROOSTEREN Bij Roosteren is vanmorgen een busje met zeven Bel gen, dat met grote snelheid de oprit van de brug over het Julianakanaal opreed, tegen een bus gebotst en van de oprit geduwd. Het busje zweefde acht meter door de ruimte en sloeg tegen de muur langs de onder het viaduct doorlopende weg. De inzittenden werden allen ge wond, één levensgevaarlijk. In België BRUSSEL (ANP) De Belgi sche socialistische senator Rassart heeft op een bijeenkomst van ar beiders in het industriegebied van Luik het voorstel gedaan op 15 de cember, de huwelijksdag van ko ning Boudewijn, een staking van 24 uur te houden. De senator sprak op een van de vergaderingen die de Belgische so cialistische partij en het (socialisti sche) Algemeen Belgisch vakverbond in het Luikse industriegebied houden om te protesteren tegen de door de regering-Eyskens ingediende „een- heidswet", waarin verhoging van de belastingen en bezuinigingen op de overheidsuitgaven worden voorgesteld als gevolg van de gebeurtenissen in Congo. Tienduizenden arbeiders legden maandag in Luik, Seraing en ande re plaatsen het werk neer om de bij eenkomsten te kunnen bijwonen. Op een andere, vergadering deelde de al gemene secretaris van het A.B.V.V. mee, dat in Herstal op 15 december een halve dag zal worden gestaakt. Hij kondigde voorts voor de huwe lijksdag van de Belgische vorst een provinciale demonstratie in Luik aan. ROTTERDAM Het Rotterdamse be drijfsleven en een aantal vrienden van het museum Boymans-Van Beuningen zullen dat museum ter gelegenheid van het vijfde lustrum van het tegenwoordige gebouw een geschenk aanbieden. De keus is gevallen op het brons van de Franse beeldhouwer Aristide Maillol „La Mediterrannee", dat de afgelopen zomer op de Floriade was tentoongesteld. Van dit brons waren nog slechts twee exemplaren beschikbaar. Een daarvan zal het volgende jaar, honderd jaar na de geboorte van Maillol, op diens graf wor den geplaatst. Het laatste exemplaar wordt nu dus eigendom van het museum Boymans-Van Beuningen. voor de ogen van de zeven astronau ten. De proeflancering, waarvoor gisteren een onbemande kunstmaan van het type Mercury werd gebruikt, was een van de voorbereidingen van de eerste korte be mande vlucht die dr. T. Keith Glennan, de directeur van NASA, het Amerikaan se bureau voor luchtvaart en ruimte vaart, de avond tevoren in New York had aangekondigd. Voor de proeflancering werd gebruik gemaakt van een combinatie van een Redstone, een van de betrouwbaarste en bedrijfszekerste Amerikaanse raketten die onder meer de eerste Amerikaanse kunstmaan in een baan om de aarde bracht in het begin van 1958, een kunst maan van het type Mercury die de plaats van de neuskegel innam, en een daarop bevestigde veiligheidsinstallatie die in geval van een mislukte lancering de kunstmaan de hoogte in zou moeten schieten. Blijven staan De Redstone en de daarop bevestigde kunstmaan bleven nadat het startsignaal geklonken had, staan waar zij stonden. Alleen de kleine raketten van de veilig heidsinstallatie kwamen in werking, waarop die installatie pijlsnel de hoogte in schoot en even later enkele honder den meters verder te pletter sloeg. Het was de tweede mislukte proef lancering in ongeveer twee weken tijd, maar bij de voorgaande mislukking, op 8 november op het eiland Wallops, was geen gebruik gemaakt van een Redstone als lanceerraket maar van de veel kleinere raket, een Little Joe. Toen kwam de lanceercombinatie wel los van de grond, maar kwam de kunstmaan niet van de lanceerraket los. Een van de zeven astronauten die de mislukte proeflancering van gisteren bijwoonde, was in een vliegtuig opgeste gen in de hoop de kunstmaan in zijn kogelbaan 125 mijl hoog en ongeveer 200 mijl ver met een kijker te kun nen volgen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM, De tram is geen vervoermiddel dat in een moderne stad als een blijvertje moet worden gezien. Dat zei gisteravond ir. E. G. Wentink, adjunct-directeur van de Dienst van gemeentewerken in Rotterdam, in een lezing voor de Rotterdamse midden standsvereniging Handel en Nijverheid en de Koninklijke Nederlandse midden standsbond in Rotterdam. De metro die nu in aanleg is, vormt het eerste begin van een metronet. Hoe dit net zich ten zuiden van de Maas zal ontwikkelen is mede afhankelijk van de Nederlandse Spoorwegen, die een verbinding tussen Hoogvliet—Spij- kenisse en Hellevoetsluis tot stand zul len brengen. De gedachten gaan met name uit naar twee tracé's: een rivierkruisende ver binding 'tussen Vlaardingen en Hoog vliet (vlakbij de Beneluxtunnel) öf een spoorlijn van Lombardijen uit in wes telijke richting. Welk tracé het ook wordt, vast staat dat in de bestaande lijn RotterdamDordrecht een nieuw station komt, het station Lombardijen. Het wordt gebouwd op een viaduct, boven de toekomstige verbindingsweg tussen Lombardijen en IJsselmonde. Met de bouw van dit station wordt pas begonnen als de spoorwegtunnel onder de Maas is voltooid. Deze tunnel komt ongeveer gelijk klaar met de Willemstunnel, vermoedelijk over tien ]MT. Van onze correspondent VERENIGDE NATIES Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren moeten waarschuwen dat de actie van de Verenigde Na ties in Congo een ontijdig einde zal vinden als er niet spoedig financiële hulp opdaagt. De schatkist van de wereldorganisatie is zo goed als leeg en de V.N. gaan het jaar 1961 in met een geheel lege kas als er voor het einde van dit jaar niet ergens twintig miljoen dollar vandaan komen. Willen de belangrijkste activiteiten van de Verenigde Naties kunnen worden voortgezet, dan zal finan ciële hulp zeer spoedig moeten wor den geboden. De ontwikkeling van de kwestie- Congo in de Verenigde Naties geeft al even veel reden tot bezorgdheid als de financiële positie van de Volkeren organisatie zelf. Verschillende woord voerders van Afrikaanse landen heb ben gisteren doen weten dat zij be ginnen hun vertrouwen in de Ver enigde Naties te verliezen. De secretaris-generaal is zich dat wel bewust. Hammarskjoeld zei dat de Verenigde Naties nu voor de keus staan hun huidige politiek, gebaseerd op de aanwezigheid van strijdkrachten van de Uno, voort te zetten of stappen te nemen tot likwidatie van de mili taire operaties en een geheel nieuw beleid te zoeken. Het eerste is alleen mogelijk wanneer er zeer spoedig stappen worden genomen tot dekking van de daaraan verbonden enorme kosten. Indien de Verenigde Naties, zo zei Hammarskjoeld, geen stappen nemen om onder hun vlag het vacuum te vul len dat thans in Congo bestaat, dan zal dat luchtledig ongetwijfeld worden ge vuld op andere wijze, waarmee hij on getwijfeld doelde op de eenzijdige hulp van communistische landen. Het debat hierover speelde zich af in de begrotingscommissie. In de Algemene Vergadering duurde ondertussen het debat voort over het al of niet toelaten van de Congolese president Kasavoeboe. De Guinese afgevaardigde verklaarde dat de landen die troepen hebben bij gedragen tot de politiemacht zich nu moeten afvragen of zij niet bezig zijn de belangen van Congo te verraden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Vara heeft in zijn uitzending over het Algemeen Ochtendblad van het Vrije Volk het reclameverbod door radiouitzendingen overtreden, zo heeft een onderzoek van de regeringscommissaris voor het ra diowezen uitgewezen. De regerings commissaris heeft de Vara er op gewezen dat herhaling van deze over treding moet worden voorkomen, aldus het antwoord dat staatssecretaris Scholten geeft in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid mevrouw van Someren-Downer. De staatssecretaris is van mening dat de uitzending gewijd aan het nieuwe ochtendblad een nieuwsfeit was dat op zichzelf een uitzending wettigde. De Vara heeft echter de reclame-elementen onvoldoende geweerd, waardoor de rege len betreffende reclame in de ether wer den overtreden. De regeringscommissaris was tevoren niet op de hoogte van de inhoud van de uitzending. Nu het vooroorlogse stelsel van de pre ventieve censuur is opgeheven, mist de regeringscommissaris de bevoegdheid om van te voren de tekst op te vragen. Vrij snel na de uitzending is de regeringscommissaris met zijn onderzoek begonnen, dat inmiddels is afgesloten. De Vara heeft erkend dat de uitzendingen een reclame-element bevatten, maar naar haar mening was deze reclame in dit ge val geoorloofd. De regeringscommissaris heeft de Vara meegedeeld dat hij het daarmee niet eens is. De staatssecretaris deelt ten slotte mee dat hij ongeveer twee maanden geleden opdracht heeft gegeven de toepassing van de sinds 1935 bestaande regelen omtrent reclame en eventuele vernieuwing in stu die te nemen. Over de resultaten van deze studie, die is opgedragen aan de regeringscommissaris in samenwerking met het ministerie van o., k. en w., zal de staatssecretaris de kamer te zijner tijd mededelingen doen. Advertentie en pijn weg- wrijven met

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5