Dijkgeschot op Zuid-Beveland blijft 58 gulden per hectare Miniatuur van straks onderdeel Deltamuseum Arbiter zag doelpunt van Poortvliet over het hoofd Wemeldinge toonde zich schotvaardiger dan Spui Gezamenlijk adres aan G.S. over ontheffing „aanslag" Verhoging perioden dijken in vier van vijf jaar Begrotingsbehandeling zal op andere wijze gebeuren Dinsdag 22 november 1960 ZEETJWSCH DAGBLAD Pag. 4 Dijkgraaf Dekker op algemene vergadering Verkeersper ikelen in Vlissingen Raadsagenda Kortgene Schaakcompetitie N.C.V.lT bijeen Franse predikant sprak over protestantisme in Frankrijk Dr. J. J. Okker over „kwaadaardige gezwellen" Kinderrevue Urgentielijst vastgesteld Opvoering van sprookje Piggelmee door Anneke EIro's KimJertoneel Raad Kruiningen behandelt begroting jaar V.V.V. Uit de kerken DINTELOORD-ARNEMUIDEN 1-1 Hoofdbestuur CBTB vergaderde Goede zanguitvoering van Hervormde Kerkkoren BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG: Feestavond Nieuwe methode Klapdeurtjes Sint Annaland krijgt verkeerslum Modderduel was onbeslist Expositie konijnen en pluimvee T.v.-toestel gewonnen Raad Driewegen Vuurwerk Achter de doellijn GEMEENTEAVOND Uitreiking diploma's EHBO -cursus Technisch beter Smerdiek won verdiend AZVV op schot tegen VVN Raad St. Maartensdijk GOES. De voorlopige begroting 1961 van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" kon sluitend gemaakt worden met handhaving van het huidige dijkgeschot van gemiddeld 58 gul den per hectare. Deze mededeling verstrekte de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker in zijn openingsrede op de gistermorgen in hotel „De Korenbeurs" gehouden algemene vergadering van het waterschap. De heer Dekker liep met deze mededeling alvast vooruit op de be grotingsvergadering, die is bepaald op woensdag 21 december a.s. Bij de aanvang van zijn rede sprak de heer Dekker enkele gevoelvolle woor den ter nagedachtenis aan het overlij den van de heer C. Glerum, in leven kassier ten kantore van de ontvanger. »,Het waterschap verliest in de heer Glerum een hoogstaand, bekwaam en onkreukbaar ambtenaar, die zich onder scheidde door grote toewijding, accura tesse en verantwoordelijkheidsbesef. Zijn nagedachtenis zal in ere bewaard blijven", aldus de heer Dekker. De dijkgraaf maakte bekend, dat in de vergadering van 21 december a.s. de gewijzigde begrotingen voor de dienstja ren 1959 en 1960 en de voorlopige be groting 1961 aan de orde zullen komen. Naast handhaving van het dijkge schot op 58 gulden per hectare zal voor 1961 ook een voorlopige dijkge schot worden voorgesteld, omdat de gegevens, die moeten dienen als basis voor het definitieve dijkgeschot nog altijd ontbreken. Het dagelijks bestuur van het water schap is tot de conclusie gekomen, dat eerst voor het dienstjaar 1962 de defini tieve aanslagen zullen kunnen worden berekend en dat dan ook de verrekenin gen zullen moeten worden getroffen over de afgelopen jaren. Verder is het dagelijks bestuur tot in zicht gekQmen, dat afgezien van het feit, dat het uit psychologisch oogpunt bedenkelijk is om over drie afgelopen dienstjaren nog tot verrekeningen over te gaan, er bij de administratieve ver werking onoverkomelijke moeilijkheden sullen ontstaan. Adres Het Is om deze redenen, dat het da gelijks bestuur verzocht heeft naar een modus om te komen tot een praktische oplossing Van dit vraagstuk, terwijl hierover tevens met de dagelijkse be sturen van de andere geconcentreerde waterschappen overleg is gepleegd. De heer Dekker merkte voorts op. dat een en ander aanleiding is geweest om te besluiten in een gemeenschappe lijk adres aan Ged. Staten het verzoek te richten ter verkrijging van ontheffing van het gestelde in de betreffende ar tikelen van de reglementen tot 1 januari ari 1962, teneinde geen verrekeningen meer te moeten treffen over de ver streken dienstjaren. Sprekend over de buitengewone regen val in de afgelopen drie maanden zei de heer Dekker, dat alles in het werk wordt gesteld om een snelle afvoer van het overtollige water te bevorderen. De gemalen hebben een record aantal uren gedraaid, maar in verband met het feit, dat de 22 zeesluizen wegens de zeer on gunstige weersomstandigheden lange tijd achtereen werkloos zijn gebleven kon de grote wateroverlast niet in alle delen van de waterschap voldoende snel worden opgeheven. Het dagelijks be stuur heeft o.m. voorzieningen getroffen teneinde te voorkomen, dat de lager ge legen delen van het waterschap niet door de afvoer van het polderwater van hoger gelegen polders nog extra de dupe werden. Ten slotte heeft het bestuur be sloten gelden uit te trekken op de voor lopige begroting 1961 en nog enkele pro visorische c.q. definitieve verbeteringen in de waterbeheersing aan te brengen in beperkte gebieden van het water schap. VLISSINGEN. Een personenauto, bestuurd door W: uit Vlissingen, slipte in de nacht van zaterdag op zondag op de Boulevard de Ruyter nabij de ge vangen toren. Het voertuig kwam on dersteboven op het trottoir terecht. Won der boven wonder bekwamen de inzit tenden geen letsel. Daar de bestuurder onder invloed was van sterke drank werd een proces verbaal tegen hem op gemaakt. De auto liep ernstige schade op. Een bestuurder die zaterdagmorgen zijn auto in de Spuistraat op een voor parkeren verboden weggedeelte had ge plaatst, opende zonder op het verkeer te letten, plotseling het portier van zijn wagen. Een achteropkomende auto, kon door krachtig remmen ternauwer nood tot stilstand komen. Daarop werd hij echter zelf aangereden door een ach ter hem rijdende auto. Beide voertui gen werden beschadigd. KORTGENE. De gemeenteraad vergadert woensdagavond half acht B. en W. stellen de raad voor het ga randeren van rente en aflossing van een lening voor het Pensiontehuis Noord- Beveland te binden aan bepaalde voor waarden. Voorts stelt het college o. m.. voor nieuwe leden te benoemen in de commissie tot wering van schoolverzuim. KRUININGEN. „De Zwarte Da me" te Kruiningen vervolgde haar on derlinge schaakcompetitie met de vol gende partijen: Groep A: B. CokJ. van Oosten 10, P. A. HuissonJ. Ka- relse 10. J. van OostenJ. Karelse 1 0. Groep B: J. QuakkelaarH. v. d. 1—0, H. v. d. BergA. J. Dek 01, L. Kooiman—W. Karelse 0—1, J. Quakke laarJ. Waverijn 1 WOLPHAARTSDIJK. De N.C.V.B. afd. Wolphaartsdijk hield een vergade ring onder leiding vain mevr. H. A. van Liere-Hoek. De heer Kees Pronk uit Yerseke sprak over het onderwerp ,,De taak en verantwoordelijkheid van de schrijver". Hierna konden vragen wor den gesteld, waarvan veel gebruik werd gemaakt o.a. over stijl, uitgave, oplage en series. Tijdens de vergadering gaf zich één nieuw lid op. Besloten werd op 20 december a.s. een Kerstavond te hou den. samen met de Geref. en Ned. Herv, vrouwenverenigingen. VLISSINGEN. De gemeenteavond die de Hervormde gemeente in Vlissin gen in „het Anker" had belegd, stond in het teken van het Franse protes tantisme. Ds. de Tienda, predikant te Parijs en tevens vlootpredikant bij de Franse marine, schetste op deze bijeen komst de ontwikkeling van het protes tantisme van ongeveer 1500 tot heden. Uitvoerig stond hij stil bij de invloed van de adel op het protestantisme, de Bartholomeusnacht en het vreselijk lijden van de Hugenoten na 1685. Het is een dringende noodzaak het evange lie door te geven. In Frankrijk heeft slechts een vijfde deel van de bevolking van Christus gehoord, en het zou onmo gelijk zijn te leven als het licht van het evangelie gedoofd is, aldus ds. de Tienda. Na de pauze werd een boeien de film vertoond over de geschiedenis der Hugonoten, De leiding van deze avond berustte bij ds. Y. v. d. Schoot die tevens voor de vertaling uit het Frans zorg droeg. SOUBURG In zaal „Rehoboth" ver gaderde de Christelijke Wijkverpleging SouburgRitthem, o.l.v. ds. Tj. M. Haitjema. De spreker dr. J. J. Okker. chirurg te Middelburg, sprak over het onderwerp „Kwaadaardige gezwellen". Hij besovak hierin de oorzaak van ver schillende gezwellen en de vernieuwing van de weefselen. Hij besprak ook ver schillende experimenten op het gebied van het kankeronderzoek. Hieruit is ge bleken dat bij vrouwen veel borstkan ker en bij mannen veel longkanker voorkomt. Het betoog werd met grote aandacht gevolgd. Na de pauze werden een aan tal vragen op duidelijke wijze behandeld. RILLAND-BATH. In de grote zaal van het dorpshuis is de kinderrevue Met de jeugd in sprookjesland" opge voerd. De kinderen hebben bijzonder ge- n MIDDELBURG. Gedeputeer de Staten hebben een kaart ontwor pen, waarop de volgorde naar ur gentie is aangegeven van de ver betering in het kader der Deltawet van de hoogwaterkeringen langs de Westerschelde en de overige hoogwaterkeringen, voor zover ge legen buiten de toekomstige af- sluitdammen. De verbetering van de hoogwaterkeringen is verdeeld in vier perioden van elk vijf jaar. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft medegedeeld zich in algemene trekken met de zienswij ze van Gedeputeerde Staten te kunnen verenigen. Hij behoudt zich evenwel het recht voor van de aangegeven urgentievolgorde af te wijken. Gedeputeerde Staten delen nog mede dat verwacht mag worden dat de af- sluitdam van de Oosterschelde meer westwaarts zal worden geprojecteerd dan aanvankelijk in de bedoeling lag en dat het tracé van de afsluitdam van het Zuid-Sloe eveneens wijziging zal on dergaan. In de periode van 1959 tot en met 1963 komen aan de beurt de dijken in het noordwesten van Walcheren alsme de enkele gedeelten bij Vlissingen en een zuidwestelijk gelegen gedeelte. Langs de Westerschelde komen voorts in deze jaren in aanmerking dijken, ge legen onder de polders: Borsseler pol der, Hoedekenskerksepolder, Waarder- polder en Westveerpolder, Zwartepolder, Elisabethpolder, Hoofdplaatpolder, pol der Nieuw Neuzen, De rijkszeewering bij Terneuzen en de dijken in de polders Nieuw Othene, Hellegat, Heer Arend, Hooglandpolder, Nijfpolder, Molenpolder Noorddijkpolder, Kruifpolder en Melo- polder. In de periode van 1964 tot en met 1968 komen aan de beurt de dijken, ge legen in de polders: Walcheren (kleine gedeelten in noordwestelijke zeewering, en bij Vlissingen, Van Cittertpolder, Borsselepolder, Emmapolder, de dijken gelegen tussen de Zwarte polder en de Paulinapolder, de rijkszeewering ten westen van Terneuzen en voorts de dij- ken in de Margapolder en de Kleine Molenpolder. In het tijdvak 1969 tot 1973 komen aan de beurt dijken in de volgende pol ders: Walcheren (Oostgat), ten oosten van Vlissingen, Willem-Annapolder, klein gedeelte in Kruiningenpolder, Zimmer- manpolder, Kievittepolder, Oudelandse- polder, Kleine Huissenpolder, Een- drachtpolder, Perkpolder, Wilhelmina- polder en Kruifpolder. In de periode van 1974 tot en met 1978 komen aan de beurt de dijken, ge legen in de polders: Walcheren (Oost gat), Ellewoutsdijkpolder, Zuidpolder, Baarlandpolder, Reigersbergsepolder, Eerste Bathpolder, tot en met de Vijdt- polder en voorts Vlamingpolder, Braak manpolder, en de dijken in het Land van Saeftinge, een gebied, dat ook is aangegeven als eventueel aan te wijzen voor inpolderingen. Voorts zullen aanpassingswerlcen wor den uitgevoerd bij Burgh en in het Wa terschap Noord-Beveland. VEELINGBERICHTEN BERGEN OP ZOOM, 21 NOVEMBER. An dijvie 3381, bloemkool 1292, bospeen 10 15, waspeen 1032, prei 1019, kroten 68, savoye kool 717, rode kool 46, witte kool 57, spruiten 1590, witlof 5280, sla 817, boerenkool 511, schorseneren 3252. Golden delicious 1641, jonathan 1216, cox's oranie 1334, goudreinette 1925, zoete ermgaard 1048, Saint remy 918. comtesse de paris 821. GOES, 21 november. Groenten: per stuk: Bloemkool AI 76, All 53—63, BI 40—47, Bil 31—42, afw. 13—45; Kropsla Cl 3; Knol selderij 514. Per kg: Spruiten All 2631, Bil 16—17, afw. 15; Witlof AI 92—94, All 83, BI 87. Bil 67—71. afw. 44; Gr. sav. kool I 16—19, II 7—14; Rode kool I 8, H 4; Boeren kool 13—17; Peen 3—10; Uien 5; Prei I 19, II 16—17; Andijvie I 43—46, II 29—35; Veld sla 93105; Aardappelen bonken 8; Black Alicante II 132—141. MIDDELBURG, 21 nov. Marktbericht. Appelen: Jonathan 80-85 22. 75-85 2128, 65- 75 19—24, 65-70 23, m grof 13—21 Goudrei nette 75-85 29, 65-75 18—19, II D 13, Hl grof 14—25, III (ijn 3—14, Golden Delicious 75-op 42, 70-75 41, III grof 2238, Cox Oranje Pip pin 60-65 52, III grof 42, appels val en kroet 3—13. Peren: Comtesse de Paris 70-80 32, 65 75 20—26, 65-70 34, 55-65 30. III grof 28. pe ren val en kroet 818. Tomaten A 40—50, C 39. Groenten: bloemkool 4 per kist 628> 6 50—71, 8 20—5 7,10 14—21, boerekool 17—22, rode kool 413, sav kool 717, wittekoo* 4 prei 1317, glas sla 4—12, natuur sla 4, waspeen 3143, andijvie natuur 3347, an dijvie glas 5158, spruiten ongesch 1555, spruiten gesch 4566, uien 14, snijbonen kas 1,17—1,20. witlof 66—1.06. GOES. In het kader van het radio- jeugdtoernee van de A.V.R.O. voerde de toneelgroep van Anneke Elro, het sprookje Piggelmee op. Het was jam mer dat de belangstelling zo minimaal was waarschijnlijk in verband met de intocht van Sint Nicolaas want'dit hijzonder aardige stuk was werkelijk het aanzien alleszins waard. Hevig leefden alle kinderen mee met dwergje Piggel mee die aan het Tovervisje steeds meer moet vragen van zijn vrouw, eerst al leen een huisje, doch later steeds meer, zodat ze tenslotte weer in hun oude Keul se pot terecht komen, omdat het visje ze straft voor hun hebzucht. Het visje verschijnt zelfs in levende lijve ten to nele. en de decors benaderen zozeer de sprookjessfeer dat ieder voor een tijd je de realiteit vergeet en werkelijk mee leeft in deze sprookjeswereld. De te Noordgouwe gehouden klaproos- collecte heeft een bedrag opgebracht van 10,12 gulden. De heer C. de Bie, assistent bij 's rijks belastingen te St. Janssteen is toege laten tot de verificateurscursus te Rot terdam. KRUININGEN. Donderdag, 24 no vember a.s., komt de gemeenteraad bij een voor de behandeling van de ge meentebegroting voor 1961 en van de begroting van de instelling voor maat schappelijke zorg voor 1961. B. en W. stellen enige belangrijke kapitaalsuitga ven voor namelijk voor aankoop van een voorbotiw-sneeuwploeg 3.000,—, voor herbestrating van de Zanddijk 24.000,— en voor het aanleggen van centrale ver warming in de openbare lagere school te Kruingen ƒ17.500,— Het sneeuwruimen geschiedt momen teel nog door middel van een houten driehoekige sneeuwschuiver, die met kettingen achter de vrachtauto wordt bevestigd. Deze methode heeft grote be zwaren. De Zanddijk heeft van de zware trans*i porten tijdens het ramp- en dijkherstel zeer veel geleden. Algehele herbestra ting is dan ook dringend noodzakelijk. De openbare lagere school te Kruinin gen wordt verwarmd door middel van kolenkachels. Deze kachels zijn versle ten en kunnen nog hoogstens één sei zoen gebruikt worden. Aangezien bin nenkort begonnen wordt met het her stel van de zoutschade en de daarme de samenhangende onderhouds- en ver- beteringswerken is het gewenst thans over te gaan tot het aanleggen van een centrale verwarming (oliestookinrich ting) in de school. OOSTKAPELLE. -In de algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer sprak do voorzitter, ir. P. J. Bom er zijn vreug de over uit dait steeds meer dames de vergaderingen bezoeken. De secr.-penn., de heer W. Anker gaf een. uitstekend jaaroverzicht. Hoewel de ontvangstpe riode kort was, is het seizoen 1960 gun stig geweest. In totaal werden 65.500 overnachtingen geboekt, t.w. 36.000 in gemeubileerde kamers, 12.000 in pen sions en. 16.000 op -het kampeerterrein. De gasten vertoefden gemiddeld twaalf dagen in Oostkapelle. Het aantal strand huisjes nam belangrijk toe en de recla mecampagne in buitenlandse bladen, bleek een succes. De aanwezigen toon den grote waardering voo^hbet werk van de secretaris en drongen er bij het bestuur op aan. de heer Anker te benoe men tot administrateur. Het ledental steeg tot 171. Men ging akkoord met het voorstel voor de nieuwe statuten en de voorzitter werd herkozen. De mu ziekvereniging „Crescendo" zal honderd gulden ontvangen voor het uniformfonds. De begroting 1961 zal zo spoedig moge lijk in een ledenvergadering worden aangeboden. TERNEUZEN. B. en W. hebben aanbesteed het bouwen van een mon tagehal met nevenruimten aan de indus trieweg. Van de 21 inschrijvingen was de hoogste C, A. de Ruijser met 134.645 gulden en laagste gebr. M. en A. de Bruijne, Terneuzen voor 94.850 gulden. NED. HERV. KERK Beroepen te St. Johannesga-Delfstra- huizen: G. J. van Embden te Zoeter- woude, te Chaam-Alphen (N. Br.); W. Dijkerman, vic. te 's Gravenhage, aan genomen naar Amersfoort (vac. dr. A. A. Koolhaas): A. O. Zijlstra te Wilnis. GEREFORMEERDE, KERKEN Beroepen te Rijsoord bij acclamatie: J. Goumare te Hilversum; te Lemmer: E. Aerends te Anjum. Aangenomen naar Hollandia (Nw- Guinea) (Ev. Chr. Kerk) M. van der Sijs te Onnen (Gr.); naar Berkel-Roden- rijs; G. van Halsema te Fijnaart, naar Arum J. Sap, kand. te Leiden, die be dankte voor Hantum, Exmorra-Allinga- wier-Tjerkwerd. Colijnsplaat, Bruch- terveld. Hijum-Finkum en Hemelum. Bedankt voor Coevorden en Schiedam (vac. E.-J. Oomkes; G. van Halsema te Fijnaart, voor Ulrum, Th. Kamper te Scharendijke. Emeritaat: De classis Barendrecht heeft met ingang van 1 december aan ds. H. J. Knauff eervol emeritaat ver. leend om gezondheidsredenen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Huizen (N.H.) G. Blom te Meerkerk en H. C. v. d. Ent te Rotter dam. Tweetal te Zeist: P. op den Velde te Hilversum-Oost en P. N. Ribbers te Noordscheschut. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid: R. Rijnsma te Broek op Langendijk, naar Urk: D. Slagboom te 's-Gravenzande. Bedankt voor Den Helder: D. Cop- poolse te Hengelo (O.). GOES Ir. de hoofdbestuursvergade ring van de Zeeuwse CBTB is de con cept-begroting voor 1961, die aan de al gemene vergadering ter goedkeuring zal worden voorgelegd, vastgesteld. Op de al gemene vergadering zal de afronding van de contributiebedragen ook worden be sproken. Medegedeeld werd dat de po gingen om in verschillende gewesten ont wikkelingscursussen te organiseren nog niet geslaagd zijn. In. enkele gewesten zal nog geprobeerd worden het vereis te aantal deelnemers te vinden. De reglementen voor de besturen van de chr. landbouwhuishoudscholen zijn- met inachtneming van enkele door de schoolbesturen voorgestelde wijzigin gen, definitief goedgekeurd. WISSENKERKE. In de Hervormde Kerk te Wissenkerke werd een zang avond gegeven door de Christelijke Zangvereniging „Hosanna", het Noord- Bevelandse Mannenkoor en de Her vormde kerkkoren van Colijnsplaat, Kortgene, Kamperland en Kats. Bij af wezigheid van ds. Koole werd het wel komstwoord gesproken door mevrouw Van Elven en de avond besloten door de heer Van Elven. MIDDELBURG. De Middelburgse gemeenteraad heeft gisteren* besloten een krediet te verstrekken aan de Stichting Nieuw Walche ren van 30.000 en een bijdrage te geven in een eventueel exploitatie tekort tot een maximum van 10.000, onder voorwaarde dat door de Middelburgse middenstandsverenigingen gezamenlijk de helft hiervan wordt gedragen. Het voorstel van B. en W. kwam er door na ampele discussie, waarin de heren A. J. Schot (s.g.p.), jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.) en B. A. Hesselink (v.v.d.) enkele opmerkingen plaatsten. De heer Schot zei behalve bezwaren tegen het gehele voor stel te hebben, omdat de zondag erbij betrokken is, ook bedenkingen te koesteren tegen een post van 1000 voor een feestavond, die nooit had plaatsgevonden. Jhr. Schorer daarentegen wilde weten of nog jaren na deze de exploitatie van „Miniatuur Walcheren" kan worden, voortgezet. De heer Hesselink was de stichting dankbaar, dat zij weer bereid bleek ook in 1961 de „Miniatuur" te exploiteren. De voorzitter, mr. Joh. de Widt, zei, wat dit laatste betreft, de stich ting dit eigenlijk in toenemende mate met tegenzin doet. Hij vond het dan ook moeilijk de vraag van jhr. SchO' rer te beantwoorden. Overigens krijgt men niet de figuur, dat de gemeente de attractie overneemt; het is een zaak van de Stichting Nieuw-Walche- ren. De voorzitter hoopte dat de stich ting vol zou houden totdat het Delta museum is gerealiseerd. Mr. De Widt zag dit centrum als een voortzetting van de „Miniatuur", waarbij het zelfs mogelijk is dat een deel van de toe, ristische trekpleister naar het Delta museum zal worden ondergebracht. Wat de feestavond aangaat, ant woordde wethouder J. W. Kögeler, dat de gemeente een bijdrage onder voor waarde, dat ook de middenstand een bijdrage zou geven. Dat is niet gelukt, waardoor de stichting het geld voor de feestavond niet bij elkaar kon krijgen. De feestavond kon dus niet plaatsvin den en is verschoven naar volgend jaar. In dit verband wendde de voorzit ter zich speciaal tot de heer Schot met het verzoek in den vervolge op merkingen over kleinigheden als de ze achterwege te laten. Toestanden zoals elders hier en daar voorkomen vindt u in deze gemeente niet. Bo vendien vraagt een praktisch beleid wel eens, dat men zo nu en dan eens iets zal moeten afwegen. De heer Schot verklaarde zich tegen het voorstel. Uitvoerig sprak de raad ook over de wijze van onderzoek van de gemeen tebegroting. B. en W. hadden de raad drie mogelijkheden voorgelegd, omdat de traditionele methode onderhevig was aan kritiek. De raad sprak zich ten slotte uit voor het vormen van één commissie (de gehele raad) onder voorzitterschap van het oudste raads lid, exclusief de wethouders. In deze vergadering is het college van B. en W. wel tegenwoordig om vragen zo mo gelijk onmiddellijk te beantwoorden. De heren J. S. Hoek (a.r.) en M. A. L. Hubregtse (P.v.d.A.) voelden meer voor een splitsing van de raad (bij loting) in twee afdelingen. Bij de lo ting blijven de burgemeester en de wethouders buiten aanmerking. Elke afdeling wordt voorgezeten door de burgemeester of één der wethouders. Met name de heer Hoek achtte deze methode te verkiezen boven de ande re,' die doelmatiger is. Tezljnertijd zal een wijziging van het reglement van orde, waarin niets over een wijze van onderzoek staat aange geven, aan de raad worden voorge legd. Het ligt in de bedoeling, dat met de nieuwe methode reeds gewerkt wordt bij de a.s. begrotingsbehandeling op 20 december. De raad gaf zijn voorlopige goedkeu ring aan het onteigeningsplan in het belang van de volkshuisvesting met betrekking tot gronden in het gebied bestemd voor uitbreidingsplan (achter 't spoor). Met het aanspannen van de onteigeningsprocedure zal niet worden gewacht totdat de onderhandelingen met de eigenaren zijn afgelopen. De heer Hesselink vond dit een minder elegante gang van zaken en zei ge acht te worden te hebben tegenge stemd. Een krediet van 1500 verstrekte de raad voor het aanbrengen van deur tjes aan de douchecellen (klapdeurtjes) in de kleedkamers op het sportterrein. Ir, G. Kranen (V.V.D.) vond de deur tjes aanvankelijk niet nodig en jhr. Schorer meende, dat men deze voor werpen gemakkelijk goedkoper kon krijgen. Wethouder Berenpas en de heer M.'Wattel (a.r.) wezen op de noodzaak van de deurtjes en de voor zitter zei nader te zullen bezien of goedkopere aanschaf mogelijk bleek. Raad akkoord. De heer C. A. Kammeraatl (V.V.D.) informeerde of de molen ,,Ons Genoe gen" nu was gerestaureerd of niet en of het krediet toereikend was geweest. De molen is praktisch klaar, antwoord de wethouder Kaland en het krediet was toereikend met uitzondering voor de elektrische installatie. Waarop de heer Kammeraad meedeelde te hebben vernomen, dat herstel aan ramen en deuren niet kon worden uitgevoerd, omdat het geld op was. De heer Ka- land zei hiernaar een onderzoek te zul len instellen. De raad ging ermee akkoord, dat de tabakswinkels dinsdags na één uur gesloten zullen zijn. De heer Schot ver klaarde zich tegen. ,,Men moet geen dwang uitoefenen", merkte hij op, „wanneer sommige winkeliers niet wil len". De voorzitter deelde nog mee, dat het voorstel over de wijziging van het verwarmingssysteem in de semi-per- Rally Youth for Christ GOES. In de Oosterkerk heeft Youth for Christ een zeer druk bezoch te rally gehouden. Spreker was de heer Nieuwenhuizen. directeur van de Vere niging tot bescherming van dieren. Hij sprak n.a.v. Mattheus 11 vers 28. Me dewerking verleenden „De zingende zusjes" uit Vlaardingen. manente scholen aan 't Zand naar de volgende raadsvergadering was ver schoven. SINT ANNALAND. Voor de twee de maal heeft het college van B. en W. te Sint Annaland besprekingen ge voerd met stedebouwkundig ingenieur F. H. Klokke uit Amersfoort over ver dere uitwerking van het uitbreidingsplan „Achter de Bogaerds". Vermoedelijk zal bij realisering van de plannen de Zuidstraat doorgetrokken worden langs het Dorpshuis en ombuigen naar de Nieuwstraat. Te zijner tijd zal de Tuin straat aansluiting geven op deze straat. De Lagere School blijft geprojecteerd aan de Schoolstraat. Achter deze scho len. waarbij een speelterrein zal komen, wordt een speel- en verkeerstuin aan gelegd. Vermoedelijk zal aan het Dorps huis de nieuwe brandweergarage wor den gebouwd en erachter nog enkele wo ningen. De bestemming van het zg. do mineeshof zal waarschijnlijk ook ver anderen. Het is de bedoeling daar en kele technische bedrijfjes te stichten. Verder zijn plannen omtrent de uit breiding bij de gedempte haven met de Javadijk en omgeving besproken. DINTELOORD Arnemuiden had in het drassige Dinteloord beide punten op de gevaarlijke concurrent van die naam kunnen veroveren als de scheidsrechter een treffer van Poortvliet in de voorlaatste minuut van de twee de helft niet over het hoofd had gezien en als de vissers wat meer geluk hadden gehad met hun vele schoten en legio aanvallen. Nu was een goal van Jan Schroevers maar voldoende om het meer dan verdiende gelijke spel uit Brabant mee te nemen. De eerste helft begon met aanvals- spel van beide ploegen, die in een hoog tempo eikaars verdedigingen trachtten af te matten. Arnemuiden trachtte di rect zijn bekende, geraffineerde aan vallen op touw te zetten, maar zowel het modderige veld als de stugge Din- teloordse verdedigers gaven het daar in de eerste helft niet de kans toe. Dat Dinteloord in deze beginfase het gevaarlijkst was, bewees de vrije kans, die linksbuiten Slokkers vrij voor doel om zeep bracht. Arnemuiden verover de door een onvermoeid zwoegende Jan Schroevers het middenveld en begon WOLPHAARTSDIJK. Vrijdagavond en zaterdagmiddag werd in de brand weergarage (voormalig gebouw TAVE- NU) te Wolphaartsdijk een clubtentoon stelling gehouden georganiseerd door de pluimvee-en konijnenfokkersvereni gingen „Zeelandia" uit Goes en „Stre ven naar toeter" te Nieuwdorp. In ca fé Ossewaarde werd gesproken door de voorzitter de heer C. Vermeulen en bur gemeester B. H. G. ter Haar Romeny, waarna het gezelschap zich naar de ten- toonstelling begaf. De uitslag van de keuring was: mooi ste konijn, J. v. Strien te Wolphaarts dijk, mooiste konijn, eigen fok. idem, mooiste pluimvee, Strloosnijder te Krui ningen, mooiste groot hoen, idem, mooi ste krielhoen, D. Katsman te Wolphaarts dijk, mooiste sierduif, Frans Zweedijk te Wolphaartsdijk, mooiste sierduif, ei gen fok, Frans Zweedijk te Wolphaarts dijk, zodat dus 5 v. d. 7 hoofdprijzen bij Wolphaartsdijkse fokkers terecht kwamen. TERNEUZEN. Het eerste televisie toestel van de Sinterklaasactie der Terneuzense middenstandsverenigirag „Klimop" is zaterdagavond aan de win naar aangeboden. De gelukkige is de heer C. M. Dieleman, Hobbemastraat 5. Hij had de juiste maten geraden van een aantal opgegeven etalages. In de volgende weken zullen nog vijf toestel len worden' uitgereikt. DRIEWEGEN. De gemeenteraad komt woensdagavond om half acht in openbare vergadering hijeen. De agen da vermeldt o.m. aanbieding gemeente begroting 1961. aanbieding begroting burgerlijk armbestuur 1961, benoeming lid van Burgerlijk Armbestuur, benoe ming commissie van advies woonruim- tewet, subsidiering uitvoerend maat schappelijk werk, verhuur volkstuintjes aan de Smitsweg en subsidie-aanvraag stichting recreatie centrale werkgroep nationale campagne „Opgeruimd staat netjes". zelf aanvallen op te zetten. Poortvliet, die voor deze wedstrijd van zijn onder deel. waar hij op het moment herha lingsoefeningen pleegt, vrij had gekre gen. schoot in de 25ste minuut scherp op doel en keeper Visser had behoorlijk moeite mét de op de modder doorschui vende bal. Een minuut later zoefde een hard schot van Schroevers over de lat. Toch bleef de eerste helft zonder schokkende gebeurtenissen en kreeg men niet de indruk een topduel in de eerste klasse te aanschouwen. Het eni ge vermeldenswaardige voor de rust was nog een gevaarlijk schot van Din- teloords rechtsbuiten Jongbloed, dat ges stopt werd en een goede Arnemuidense aanval, welke resulteerde in een schot naast het doel van De Nooyer. De tweede helft liet meteeii een hoop vuurwerk zien en was zeker dubbel zo aantrekkelijk als de eerste speelhelft. Uit een corner wist de thuisclub aan een verrassende openingstreffer te ko men. Met een boogbal verschalkte Slok kers doelman Becks. (10). Direct daarop ging Arnemuiden ver beten in de aanval en Jan Schroevers maakte luttele minuten na Dinteloords doelpunt fraai gelijk (11). De Zeeu wen bleven nu aanvallen en noopten zelfs de verdediging van hun tegen standers tot perioden van paniekvoet bal. Tot tweemaal toe redde rechts half Kersten op de doellijn terwijl zijn doelman reeds geslagen was! Na een kwartier was dat na een schot van Meerman en in de negentiende minuut na een schuiver van Poortvliet. Wat Arnemuiden ook probeerde, het geluk was deze keer niet met de vis sers. Uit een lage voorzet van Poort vliet schoot De Nooyer naast en deze zelfde speler miste vrij voor doei een fraai aangegeven bal van Van de Ketterij. Even later wist Poortvliet zich vrij te spelen, maar doelman Vis ser plukte de bal van zijn schoenen weg! Na een half uur kopte Poortvliet fraai in, maar ook nu was Visser op zijn plaats. Dinteloord was ook zo nu en dan in de aanval en dat deze aanval len beslist niet van gevaar ontbloot wa ren, bewees een fraaie safe van Becks na een boogbal van Jongbloed uit een vrije schop. Iedereen had zich reeds bij een voor Dinteloord gelukkig gelijkspel verzoend, toen in de 44ste minuut een scheids rechterlijke dwaling Arnemuiden als nog de verdiende overwinning kostte. Een verwoede doelworsteling vond er plaats en daaruit schoof Poortvliet de bal over de doellijn. De doelman van Dinteloord plukte de bal een halve me ter daarachter vandaan en wierp de bal het veld in. De scheidsrechter zo wel als de grensrechter hadden geen doelpunt geconstateerd en lieten verder spelen. Even later floot de arbiter voor het einde. Een hevig verontwaardigde Arnemui dense ploeg zocht de kleedkamer op, waar de leider mededeelde voorlopig echter de zaak zo te laten en geen pro test in te dienen. TERNEUZEN. Onder leiding van ds. Van der Vlugt is in het jeugdge- bouw van de hervormde kerk een ge meente-avond" gehouden van de Her vormde Gemeente te Terneuzen. Ds. Van der Vlugt sprak over „De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Ter neuzen". De heer Van Eek wijdde en kele beschouwingen aan de groei van de stad en daarmee verband houdende problemen van de kerk, en de heer Van Es sprak over plannen, die op sta pel staan. Een forum beantwoordde ten slotte een aantal vragen van ge meenteleden. WEMELDINGE. Op een zwaar te bespelen veld heeft Wemeldinge kans gezien een overigens door in vallers gehandicapt Spui met 41 te kloppen. De wedstrijd had een fraai en sportief karakter en werd verdiend door Wemeldinge gewon nen. Soms echter had de benaming beter gewijzigd kunnen worden in hogeschoolglibberen. In de eerste fase van de strijd -oefen de Wemeldinge druk uit op het doel van Spui. dat in de verdediging werd ge drongen. Duidelijk was merkbaar, dat Spui drie van zijn beste spelers miste: De Visser, Van Harn en Oostdijk. In de zevende minuut moest doelman Bol- leman zwichten voor een schot van Sonke (10). Even later ontstond voor het Spuise doel een gevaarlijke situa tie, maar doelman Van Oosten redde op schitterende wijze. Kort daarna knalde Houtekamer tegen de paal. Geleidelijk aan echter gooide Spui meer en meer het accent op de aan val, maar het gebrek aan goede schut ters deed zich duidelijk gevoelen. ïn de 28ste minuut kwam niettemin de gelijk maker tot stand door Dieleman (11), waarna de wedstrijd gelijk opging. Vier minuten voor rust scoorde de zich vrijspelende Houtekamer het tweede We- meldingse doelpunt (21). Juist toen Wemeldinge op het punt stond te sco ren floot de arbiter voor rust. De bal verdween in doel, maar te laat De meerderheid van Wemeldinge voor rust bleek wei uit het aantal corners: Wemeldinge zes tegen Spui één. Onmid dellijk na de hervatting kreeg de thuis club opnieuw enkele hoekschoppen te nemen, maar voorlopig zonder effect. In de zeventiende minuut echter gaf De Best een prachtige voorzet naar De Jonge, die van het uitlopen van Boile- man gebruik maakte om in te schieten (31)Houtekamer kogelde daarna net naast de paal. Het duurde tot de veertigste minuut voor Wemeldinge opnieuw een doelpunt scoorde. Een voorzet van De Jonge werd door Schouwenaar in een treffer omgezet (4—1). Spui trok daarna nog fel van leer. maar keeper Van Oosten verdedigde zijn doel op schitterende wij ze. Toen de scheidsrechter voor het ein de floot had Spui dit keer een goede scoringskans. MIDDELBURG. Aan éénendertig EHBO-cursist'en kon in de Schuttershof het diploma uitgereikt worden. Dit ge schiedde aan het begin van een feest avond van de afdeling Middelburg van de EHBO. Voorzitter J. Poldermans hield een korte openingsrede en wens te de geslaagden geluk met het behaal de succes. De cursusleidster, mevrouw dr. E. Vermaas-Konijnenburg reikte de diploma's uit en raadde elke geslaagde aan te blijven- oefenen om de vaardig heid niet te verliezen. De heer J. v. d. Werfhorst dankte haar en de andere cursusleiders namens alle cursisten, waarna het bestuur enkele geschenken aanbood. Na uitreiking van de diplo ma's zorgde het cabaretgezelschap ..Ka meleon" voor een plezierige avond. De namen der geslaagden zijn: Mevr. J. Gelok-Wisse: mevr. A. E de Muijnck-Mol; mej. A. M. C. Nooijens; mej. A. M. Sies; mej. J. A. van der Weel; mej. G. Boone-Goedgeluk; mej. C. de Konlnk; mej. E. P. Haan; mej. A. M. Haan, mej. M. C. Geljon: mej. E. C. Leonhart; J. Antheunisse; J. C. Joziasse: P. Mandema- ker: A. Adriaanse; J. Roeting; C. E. Mon- tanari; H. G. van Heuven; J. C. Wijkhuijs; J. M. C. Net; J. de Groene: J. P. de Vin; S. J. van der Heide; S. J. Markusse; C. J. Neele; J, Walhout: J. van de Werfhorst; L. van der Burgh; J. A. Veldhuizen; D. T. Koole: C. Maas. LAGE ZWALUWE. Een over wegend technisch beter Smerdiek won in Lage Zwaluwe verdiend met 32 van Zwaluwse Boys na met de rust een 10 voorsprong te hebben gehad. Ook in deze wedstrijd was het spel het moet helaas weer worden gezegd van de Brabanders niet altijd even sportief. Na 10 minuten zorgde rechtshalf Bout via een penalty voor het eerste Thoolse doelpunt (01), maar met deze goal had Smerdiek, die nu Meerman in de voor- 'hoede had staan en Lindhout op de linksbackplaats, tot aan de thee zijn kruit verschoten. Een kwartier na de hervatting maakte middenvoor Van Hout er na een prach tige aanval over links met een kopbal 02 van. Na een half uur verkleinde de middenvoor van Zwaluwse Boys de achterstand (12), maar tien minuten voor het einde deed linksbuiten Van Driel de Smerdiek-supporters opnieuw juichen (13). Met nog vijf minuten, tg spelen kwam de linkskbuiten van de gastheren nog een keer terug (23), maar verder kwamen de Brabanders niet in deze over het algemeen goed ge speelde wedstrijd. KLUNDERT. Na die van Ar nemuiden heeft VVN ook de aan- valskracht van het Axelse AZVV ondervonden. Met 63 wonnen de Zeeuws-Vlamingen, die de pech hadden dat doelman v. d. Broeke zich wegens een blessure moest la ten vervangen. Voor de rust ging de strijd gelijk op, VVN opende de score, maar invaller v. d. Hout bracht de schaal weer horizon taal (11). Opnieuw nam WK een voor sprong, maar deze werd door Visser weg gewerkt. Daarna was het door Haak de beurt van AZVV om de leiding te nemen, doch nu maakten de Brabanders gelijk (33). Vlak voor rust bracht v. d. Hout evenwel de stand op 34. In de tweede hellt kwam de overwin ning van AZVV eigenlijk niet meer in gevaar. De Zeeuws-Vlamingen waren overwegend sterker en liepen door Haak en Visser uit tot 36. SINT MAARTENSDIJK. Op wo'ens- dag 23 november, des morgens om tien uur, komt de gemeenteraad in openba re vergadering bijeen. De raad zal o.m. moeten spreken over de verordening van de begraafrechten en verder ver meldt de agenda voorstellen tot onbe woonbaarverklaring van de woningen, voorheen bewoond door J. Steketee en het pand, bewoond door A. Klaasse. Achter de Wal, aankoop krotwoning van de heer A. op den Brouw, Vijf- zinnen 24 voor een bedrag van 500 gul den, de bouw van 20 woningwetwonin gen onderhands aan te besteden voor 237.395 aan de fa A. Muller, tot het plaatsen van twee lichtmasten op het industrieterrein, tot verhoging van sub sidie voor het badhuis, en tot het op maken van plannen voor riolering van de Hoogeweg. Achterbos, Bosstraat. Kleine Kaai, Achter de Wal, Haven en Molenstraat (kosten globaal 6000 gul den). Tenslotte zal de gemeentebegro ting 1961 worden aangeboden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4