SOUBURG WIL NIEUW WINKELCENTRUM KMS36™ Griffier der Staten pleit voor opheffing Souburg „Lijnbaan" in het klein AANLEG NIEUWE HAVEN IN WOLFAARTSDIJK door Zeeland Nadelig saldo gewone dienst van rond 163000 gulden Dinsdag 22 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 „Machtig leuk plan" Zévibel: Ondanks het Deltaplan goed jaar Ziekenauto niet op tijd bij ongeluk? Besturenvergadering van C.B.T.B. Chr. Vrouwenvereniging vergaderde Voorstel waterschapsbestuur aanvaard Ruilverkaveling van de Poel Kleine dijkval bij Hoedekenskerke Gemeente springt bij Sleper op havendam ^audeffi^ne ejigzparftmi? Ontwerp begroting van Axel Nieuwe financiële verhouding laat op zich wachten PERSOONLIJKE BRIEF AAN TWEEDE KAMER" B. en W. uiten bevreemding over dit merkwaardig gedrag Verweerschrift naar aanleiding van nota- Pilaar aan 2e Kamer Plukkend Souburg Onverdraaglijk „Partijdig" Geen dorpsbrandweer Aapjes in stadhuis 131 Y-. IvV'rr'1» GOES. Een terugrblik op het jaar 1959 doet zien dat ondanks perioden van slechte weersomstandigheden, de gestadige voortgang van de afsluiting van het Veerse gat en het tekort aan percelen voor de mosselcultuur, toch nog van een goed jaar kan worden ge sproken aldus het jaarverslag van de vereniging „Zevibel" De resultaten zijn in de mosselsector goed geweest. Er werd bijna 54.000 ton meer geleverd dan het vorig seizoen. De levering vanuit de Waddenzee liep aan merkelijk terug terwijl die van Zeeland t.o.v. het vorig seizoen met het dub bele omhoog ging. Ook de resultaten van de garnalenvisserij zijn niet onbevredi gend. Na het dieptepunt 1957 kan van een gestadig herstel gesproken worden. Gewezen word nog eens op het feit dat de commissie art. 8 Delta-Wet ge heel bestaat uit ambtenaren van de di verse ministeries. Men acht dit niet al leen onjuist maar ook on-democratisch. Wij moeten zonder meer afwachten wat over ons en zonder ons wordt be slist, aldus het verslag. Teleurstelling wordt ook uitgesproken over het uitblijven van vaststaande ge gevens omtrent de oesterproeven en de proeven voor verwaterplaatsen in het Veerse Gat. MIDDELBURG. In de rondvraag van de gisteren gehouden raadsver gadering van Middelburg vroeg de heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) hoe het mogelijk was geweest, dat het slachtoffer van het verkeerson geluk van vrijdag jl. op de Poelen- daelesingel een half uur lang op straat heeft moeten liggen en dat daarna pas de ziekenauto arriveerde. De voorzitter, mr. Joh. de Widt, ant woordde, dat nadat de politie onmid dellijk ter plaatse was de gemeente-arts wed gewaarschuwd die niet direkt de ziekenauto liet komen, omdat hij zich kennelijk eerst ter plaatse van de ernst van het ongeluk op de hoogte wil de stellen. Mr. De Widt kon de zienswijze van de gemeente-arts niet delen. De zie kenauto kan beter een keer voor niets rijden dan op stal blijven staan, terwijl onmiddellijke overbrenging ook zonder de beslissing van de ge meente-arts dringend noodzakelijk wordt geacht. Hij zei het te willen bevorderen, dat voortaan onmiddel lijk de ziekenauto uitrijdt, wanneer de politie dit nodig acht, terwijl deze ook de auto op staande voet kan alar meren. De heer M. Wattel (a.r.) informeer de naar de toedracht op verkeersge bied bij het begin van de Veerseweg. Kortgeleden, zei hij, is daar een bus in een bouwput gereden. Wethouder Ka- land deelde mee, dat de gehele Veer seweg vernieuwd zal worden met aan sluiting aan de Veersesingel. De techni sche details zijn reeds uitgewerkt, Slaabts moet het werk nog financieel worden voorbereid. Daarna zal de raad een voorstel bereiken. SOUBURG. „Dit is een mach tig leuk plan, en"ik zou willen dat we er vlug aan konden beginnen, maar, zoals meestal met uitbrei dingsplannen, het duurt allemaal zo lang", dit vertelde ons burge meester A. H. S. Stemerding naar aanleiding van de verschillende plannen die het stedebouwkundig bureau Schut uit Middelburg voor de gemeente heeft ontworpen. In de eerste plaats is er het in middels goedgekeurde plan de Burg. In het kader van dit plan zal er tussen het Oranjeplein-Paspoortstraat-Burcht- straat en Rithemsestraat een winkel centrum ontstaan. Een Lijnbaan in het klein zoals de burgemeester het noemt. Dit winkelcentrum is gepland rond het toekomstige Burgplein. Vanaf de Vlis- singsestraat zal via dit plein een ver binding ontstaan met het Oranjeplein. Hiervoor zullen enkele panden moeten worden afgebroken. Deze panden zijn nu door de gemeente aangekocht, zo dat de realisering van deze verbinding naar het zich laat aanzien niet al te lange tijd meer op zich zal laten wach ten. Ook vanaf de Kanaalstraat zal men het nieuwe plein kunnen bereiken, deze verbinding is echter alleen toegangke- lijk voor voetgangers. De burgemees ter vertelde al verschillende aanvragen voor dit plan te hebben ontvangen. Het nog niet goedgekeurde uitbreidingsplan Nagelenburg is nu alle beschikbare grond uitgegeven. Hier worden o.m. honderd Schelde- GOES De jaarlijkse besturenverga- dering van de Zeeuwse C.B.T.B. werd door ongeveer vijftig bestuursleden be zocht. De voorzitter, de heer J. van den Bos wees in zijn openingswoord o.a. op de teleurstelling met betrekking tot diverse garantieprijzen. De secreta ris van de Zeeuwse CBTB, mr. S. Sij- brandij, sneed verschillende organisato rische aangelegenheden aan. Hij wees op het belang van een goed voorbereid winterprogramma. De aanwezigen werden opgewekt hun volledige medewerking te verlenen aan de landelijke opgezette Actie-Vigla. Uitvoerig werd door hem stilgestaan bij de omstandigheden, waaronder de vluchtelingen in het Griekse dorpje Vi- gla leven. Deze sober levende en hard werkende mensen, wier oogst reeds drie maal achtereen volledig is mislukt, ver dienen hulp. De afdelingen doen- er goed aan, de actie in hun winterprogramma op te nemen. Voorts voerde de heer G. J. de Jager van Anna Jacobapolder het woord over het landbouwprijsbeleid. De heer De Ja ger schetste de hoofdlijnen van de ga rantieregeling en bracht ernstige kritiek uit op de onlangs d'oor de minister vast gestelde garantieprijzen. Met name het feit, dat de produktiviteitsstijging voor de landbouw verloren gaat en bij* de vaststellin-g van de prijzen nog geen re kening is gehouden met het E.E.G.-as- pect werd door hem betreurd. TERNEUZEN. De heer I. van Op pen hoofd van de Christelijke School te Middelburg, sprak voor de afdeling Terneuzen van de Christelijke Vrouwen vereniging, over het onderwerp ,,Zij vliegen het nest uit en wij?" De heer van Oppen besprak de moeilijkheden, vooral voor de moeders, als de rijpere jeugd het huis uit gaat. Na de lezing volgde een geanimeerd gesprek tussen de heer van Oppen en verschillende aanwezigen naar aanleiding van de le zing. woningen en een aantal ambonezen* woningen gebouwd. In West is achter de Landrech'tstraat nog ruimte voor bouw van een aantal bungalows. In het nieuwe uitbreidingsplan in hoofdzaak dat nu ter inzage ligt is een uitbreiding van de sportvelden opgenomen. Deze zullen in de richting Middelburg worden uitgebreid en wel tot bijna aan de Grote Abele. De hiervoor benodigde agrarische gronden, die buiten het ge detailleerde uitbreidingsplan, vallen en nu door het gemeentebestuur zijn aan gewezen als grond met speciale be stemming, zijn al in eigendom van de gemeente. „Wanneer de uitbreiding van de sportvelden klaar is en we ook de be schikking hebben over twee gymnas tiek lokalen, die voor binnensport kun nen worden gebruikt, kunnen we zonder overdrijving vaststellen dat Souburg een goede sportaccommodatie bezit", al dus de burgemeester. De afdeling Brouwershaven van het volksonderwijs heeft zaterdagavond een propagandaavond' belegd in hotel R-in- gelberg. De heer van Thuyl, hoofdbe stuurslid van het volksonderwijs sprak over het openbaar onderwijs. Woensdag 23 november zal de afde ling Noordgouwe van de Bond van Plat telandsvrouwen een bijeenkomst hebben in café van der Weijdie. Vrijdag 2 de cember viert de afdeling het St. Nico- De afdeling Hansweert van het Christelijk Jongens Verbond „Nieuw Leven" heeft zaterdag haar traditionele uitvoering gehad in zaal Zeelandia. Het toneelstuk ,Le vensschaduwen'werd opgevoerd. Heel hinderlijk was hierbij het lawaai komend uit het aangrenzende cafe. De avond werd omlijst door muziek van de mandolinevereniging „Tremóla". Ingeleid door ds. F. Don van Burgh sprak zaterdagmiddag in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw tje Bruinisse voor een groep kerkeraadsleden uit de Ring Duiveland van de Ned. Hervormde kerk dr. W. J. de Wilde uit Den Haag. Op de rijksweg langs 'het kanaal te Terneuzen is een personenauto, bestuurd door R. W. F. uit Sluiskil tegen een vrachtauto die wilde afslaan, gereden. De personenauto werd zwaar beschadigd. De bestuurders liepen geen letsel op. Op donderdag 1 december a.s. zal de muziekvereniging Euphonia van de in richting Vrederust te Bergen op Zoom in de stichtingskerk het jaarlijks winter- concert geven. De Bond van Plattelandsvrouwen afd. Kruinigen en Omstreken kwam in het Dorpshuis bijeen onder leiding van mevrouw Sonke-Klos. Er werden enige films vertoond en de heer Barentsen sprak over Stijfsel. In hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen, hield de mij. Schelde veem een drukbe zochte receptie. Verschillende leden van de Kamer van Koophandel en de secre taris, de heer Hendrikse waren aanwezig, evenals afgevaardigden van diverse in dustrieën. De oogstcollecte die op Dankdag in de Nederlands Hervormde Kerk te Tholen, gehouden werd, bracht 1573,22 op voor de kerk en 826,95 voor de diaconie. G Op het bureau van politie te Tholfen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: Motor- bril, zakmes, kinderschopje, portemon- naies met inhoud, boodschappentas, zak lantaarn, sleutel, mestriek en zwart leren handschoenen. Q In de periode van 28 november tot en met 3 december wordt door de midden stand te Tholen een winkelweek georga niseerd. Hieraan is een leuke etalage wedstrijd verbonden met vele fraaie prijzen. Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam de bromfietser S. uit Gapinge op de Noordweg te Oostkapelle te vallen. S. werd met een zware hersenschudding in het gasthuis te Middelburg opgenomen. Ter hoogte van Ipenoord op de Noordweg slipte zondagavond een personenauto be stuurd door P. uit Vlissingen. De auto kwam in de sloot terecht en werd zwaar beschadigd. GOES. Het waterschap „De brede watering van Zuid-Beve land" zal een nieuwe haven aan leggen te Wolfaartsdijk, ten oosten van de bestaande. De hoofdinge landen van dit waterschap gingen in de gistermorgen gehouden al gemene vergadering (in hotel „De Korenbeurs") met algemene stem men akkoord met een voorstel van het dagelijks bestuur om dit pro ject uit te voeren. De aanleg van een nieuwe haven is noodzakelijk vanwege de verlaging van de wa terstand in de Zandkreek als gevolg van de afsluiting van de Zand kreek. Tevens kan de nieuwe ha ven dienst doen als uitwaterings geul voor het gemaal in de Ooster- landpolder. Hoewel de uitvoering van dit project nog definitief geregeld moet worden met Rijkswaterstaat zal zo spoedig mo gelijk de aanbesteding worden gehouden, zo deelde dijkgraaf P. J. J. Dekker mede. De kosten worden geraamd op 255.000 gulden, waarvan 40 pet. ten las te komt van het waterschap. „Voorlopig zal het waterschap hiervoor geen cent moeten betalen. Naar onze mening staat het onomstotelijk vast, dat de aanleg van deze haven moet vallen on der de normen van de bijdragewet-Del- tawerken en dat het rijk alle kosten zal moeten dragen", aldus de heer Dekker. De nieuwe haven krijgt een diepgang van 2,50 meter, de lengte wordt 50 me ter en schepen tot 1300 ton zullen er ligplaats kunnen kiezen. De oude haven is in eigendom van het waterschap. Ook verschillende andere objecten aan deze kant van Wolfaartsdijk (zo ook de dam van de prov. aanlegsteiger) beho ren toe aan het waterschap. In dit ver band merkte de heer Dekker daarom op, dat het recreatieplan van de ge meente Wolfaartsdijk nader beraad vraagt van het waterschap. De agenda vermeldde voorts een groot aantal voorstellen met betrekking tot de aan- en verkoop van percelen grond. Besloten werd tot het maken van een afsluitbare duiker in de binnen dijk tussen de Zuidvlietpolder en de Oos- terlandpolder. Van de gemeente Rilland zal het onderhoud van het havenpla- Af watering teau te Bath overgenomen worden. Ook kreeg het dagelijks bestuur mach tiging voor het opmaken van plartnen tot verbetering van de afwatering van bepaalde gebieden in het waterschap. Op grond van de recente ervaringen met de wateroverlast zullen afdoende verbeteringen noodzakelijk zijn. ,,Maar op het oog lijkt dit gemakke lijker dan het in werkelijkheid is,,' zei de heer Dekker. „Er zijn een groot aan tal factoren, die bij de opstelling der GOES. De dijkgraaf van het waterschap „De Brede watering van Zuid-Beveland", de heer P. J. J. Dekker zal binnenkort een be spreking hebben met de drie land bouworganisaties om van gedach ten te wisselen over de vraag op welke wijze de ruilverkaveling in de Poel en omgeving het beste ge realiseerd kan worden. De heer Dekker deelde dat gistermorgen mede op de algemene vergadering van het waterschap. Op het pro gramma van de cultuurtechnische dienst staat de aanpak van de Poel en omgeving. Advertentie plannen in het oog moeten worden ge houden." Hij noemde o.m. de gevarieer de hoogteligging van de verschillende ge bieden, de te geringe capaciteit van de uitwateringsgeulen en de aanpas sing aan de bestaande uitwateringsmid delen. Bovendien komt daar nog bij, dat de afvoer van het water gericht zal moe ten zijn op de Westerschelde. De heer Dekker wist nl. met enige zekerheid te vertellen, dat na de afsluiting van de Oosterscheïde, in verband met de ver- zilting, niet geloosd mag worden op het Zeeuwse meer. Voor verbetering der voorzieningen komen acht gebieden in aanmerking. Intussen zal de werkgroep van de commissie waterbeheersing en ontzilting, die de waterafvoer op Zuid- Beveland heeft bestudeerd, ook haar arbeidsterrein moeten uitbreiden tot oostelijk Zuid-Beveland. Bijna 50 mededelingen.... GOES. In de gistermorgen gehou den algemene vergadering van het wa terschap „De brede watering van Zuid- Beveland" heeft de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, meegedeeld, dat een afschuiving van de vooroever van de zeedijk bij Hoedekenskerke heeft plaats gevonden. Dat is gebeurd ten westen van de Nol. Deze dijkval betreft een lengte van 22 meter, terwijl de inscha- ring 18 meter bedraagt met een diepte van 4 tot 6 meter. Overigens was dit niet de enige me dedeling van de dijkgraaf. Er stonden er nog 48 op zijn lijstje... Wij doen een greep. Circa 25 'km steenslag- en grindwe gen zijn voorzien van een gesloten weg dek en plaatselijk zijn er verbeteringen aan bestaande trcaé'is aangebracht. De verbeteringswerkzaamheden aan de zeedijk van de polder Baasland zijn ge reed gekomen. Het op deltahoogte brengen van de zeedijk van de polder Hoedekensker ke is opgedragen aan de laagste in schrijver de C.V. gebr van 't Ver laat te Neder-Hardinxveld voor een som van 1.759.000. Enkele weken geleden is met de uitvoering van dit werk begonnen. Het restant van de verbetering van de zwakke plaatsen in de zeedijk langs de Oosterscheïde, bij Yerseke, is gereed gekomen. Een grondmechanisch- en geologisch onderzoek is ingesteld t.'b.v. het op del tahoogte brengen van de zeedijk langs de Westerschelde van de polders Waar de en Westveer. De plannen hiervoor vehkeren in een vergevorderd stadium. De uitkomsten van de peilingen ver tonen, over het algemee neen gunstig beeld. De storm van 2 november j.l., heeft aan diverse glooiingen schade aan gericht, die inmiddels is hersteld en waarvan de kosten worden begroot op 1775. Verwacht wordt, dat de uitgaven voor de gemalen, in verband met het uitzon derlijk natte weer, de geraamde kosten belangrijk zullen overschrijden. In au gustus, september en oktober van dit jaar werd 405 mm afgetapt, tegen 117 mm in dezelfde periode over 1959. De gemalen zullen aan een nauwkeu rige inspectie worden onderworpen. Voorts deelde de 'heer Dekker mede, dat studie wordt gemaakt van de alge hele afwatering en de mogelijkheden worden onderzocht om plaatselijke mis standen in de waterafvoer tot een op lossing te brengen. Verder zei de dijkgraaf, dat verschil lende besprekingen „met hogerhand"^ zijn gevoerd over het op deltahoogte brengen van de zeedijken langs de Oos terscheïde en dat diverse dijkvakken als zodanig in voorbereiding zijn genomen. Ook wordt een studie gemaakt van het chemisch reinigen van ^aterafvoerka- nalen. En tenslotte deelde de heer Dek ker mede, dat een regeling wordt uit. gewerkt betreffende het instellen van de dijk wacht enz. bij hoge stormvloeden. VLISSINGEN. Het comité Organi satie Feestelijkheden is met de tot zijn beschikking staande fondsen (de gemeen te Vlissingen verleende een subsidie van 3000 gulden) niet toegekomen en verzoekt de gemeente het tekort van 1400 igulden voor haar rekening te willen nemen. De oorzaken van dit aanzienlijk tekort zijn o.m. de kosten van de dienst gemeente werken waarmee niet voldoende rekening werd gehouden. De speciaal geopende bankrekening bij de Nutsspaarbank, waarop de bevolking vrijwillig haar bij dragen voor de feestelijkheden kon stor ten, bleef geheel blanco. Daar de leden van het comité moeilijk voor het tekort aansprakelijk kunnen worden gesteld stelt het college dan ook voor dit bedrag van gemeentewege aan te zuiveren. HANSWEERT. Het Belgische sleep- schip „Fluviale 9" komende van Ant werpen met de sleepboot „Pefra" voer maandagmorgen ongeveer half tien op de Westhavendam te Hansweert. Met behulp van de sleepboot „Ideaal" wist het schip na ongeveer een kwar tier trekken door beide sleepboten vlot dsen geur van een stralende helderheid; lang houdbaar, niet opdringend, beschaafd. CARAT - een elegantegeur. De nieuwste creatie van hel Wereldhuis "4711" Parfum Eau de Cologne - 375 6.50 11.50 AXEL. Het ontwerp der ge meentebegroting voor het dienst jaar 1961 dat de raad in de verga dering van 20 december a.s. aange boden zal worden, geeft op de ge wone dienst een tekort aan van 163.000 gulden, aldus delen B. en W. in de memttrie wan-toelichting mee. In verband met het feit dat tot nu toe weinig of niets bekend is over de nieuwe financiële verhou dingsregeling tussen Rijk en ge meenten en omdat men evenmin iets naders weet over de subjectie ve verhoging van de algemene uitkering per inwoner, hebben B en W. met het indienen van het ontwerp zo lang mogelijk gewacht. Deze onbekendheid ten aanzien van het voornaamste bestanddeel van de inkomsten der gemeente, geeft niet alleen een onzeker ge voel, maar zal ook remmend wer- SOUBURG. Het gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg heeft aan alle Tweede-Kamerleden een schrijven gezonden, waarin bevreemding wordt uitgesproken over het feit, dat de griffier van de Staten van Zeeland, mr. J. M. Pilaar, zich in een persoonlijke brief tot de leden van de Tweede Kamer heeft gewend, waarin hij stelling neemt in de kwestie van de samenvoeging van de gemeenten Vlissingen en Oost- en West-Souburg. B. en W. kregen inzage van dit schrijven door een bevriende relatie. Zij verbazen zich erover, dat de griffier niet heeft geschreven namens het provinciaal be stuur. En waarom werd dit schrijven niet gericht door het provin ciaal bestuur? De schijn wordt volgens B. en W. van Souburg evenwel gewekt dat de heer Pilaar handelde namens het pro vinciaal bestuur, omdat officieel papier van de Provincie werd gebruikt en in margine werd vermeld, dat de brief uitgaat van de tweede afdeling van de Provinciale Griffie. Staatsrechtelijk, zeggen B. en W. in hun verweerschrift aan de Tweede-Kamerleden, is deze handelwijze een ongebruikelijke figuur, die niet past in de wettelijke procedu re inzake grenswijziging van gemeen ten. Intussen is het gemeentebestuur van Souburg toch voldaan, dat er aan dacht aan zijn destijds aan de vaste commissie ingezonden memorie wordt geschonken. B. en W. van Souburg vinden het verder niet zoals het behoort, dat hun geen exemplaar van de door de heer Pilaar aan de Tweede Kamer gerich te nota is gezonden. In zijn inleiding op de zeer uitvoe rige nota zegt de heer Pilaar, dat hij ,,in verband met de memorie van het gemeentebestuur van Souburg, waarin bezwaren tegen de voorgenomen sa menvoeging naar voren zijn gebracht, te Uwer informatie een dezerzijds sa mengestelde nota ter zake doen toeko men." Uit de nota van de griffier stippen wij sleohts enkele punten aan, omdat een groot deel van de inhoud reeds gemeengoed is geworden. De heer Pi laar stelt, dat reeds in 1941 het ge meentebestuur van Vlissingen bij Ge deputeerde Staten op grenswijziging aandrong met het oog op gebrek zowel aan terrein voor woningbouw als voor industrie. Het zou volgens de heer Pilaar ge heel onjuist zijn indien de vruchten van het zeer kostbare investeringen vragende Sloeplan ten goede van Sou burg zouden komen. Indien Souburg zelfstandig zou blijven zouden zich stel. lig velen, die in het Sloegebled werk zaam zullen zijn, zich in die gemeen te vestigen. De financiële nadelen, al dus de heer Pilaar, zouden dus geheel ten laste van Vlissingen komen en de voordelen ten goede van Souburg. De belangen van de gemeenten Vlis singen en Souburg, gaat de griffier ver der, zijn dermate met elkander ver strengeld en zullen dit in de toekomst stellig nog veel meer zijn dat een zelfstandig optreden van beide gemeenten, waarbij het op treden van de ene gemeente dat van de andere volkomen kan doorkruisen, in de toekomst als funest moet worden be schouwd. Volgens de heer Pilaar zou het een, uit stedebouwkundig oogpunt gezien, onvergeeflijk fout zijn, om wil le van de zelfstandigheid van de ge meente Oost- en West-Souburg, de ver wachte ontwikkeling van deze zeer be langrijke industriële agglomeratie voor een lange toekomst in een bepaalde richting te duwen. De realisering van het struktuur. plan Middelburg-Vlissingen verdraagt stellig niet een zelfstandig beleid van een in deze industrie-zone gelegen af zonderlijke gemeente met hieraan te genstrijdige belangen, meent de grif fier der Staten. Het laat zich verstaan, zegt de heer Pilaar ten slotte, dat de aanwezigheid van een zelfstandige, ruim 7.000 inwo ners tellende buffergemeente, met een eigen beleid, zich in geen enkel opzicht met de „Dubbelstad-gedachte" ver draagt en zelfs de zo noodzakelijke ont plooiing van deze gedachte voor dit ge bied volledig afsnoert. Met het oog op de grote belangen voor de toekomst van dit gebied lijkt volgens mr. Pilaar handhaving van de zelfstandigheid van Oost- en West-Souburg ook in dit op zicht uitgesloten. In hun verweerschrift naar aan leiding van de nota van de heer Pilaar komen B. en W. van Sou burg nog eens met klem terug op hun bezwaren tegen opheffing der gemeente. Deze bezwaren zijn gro tendeels bekend en wij zullen deze dan ook niet meer weergeven. Wel zij nog vermeld, dat B. en W. te genover de Tweede-Kamerleden de onjuistheid en de partijdigheid van de nota van de griffier wil len aantonen. Het woord in deze kwestie zal nu volgend jaar wel aan de Twee de Kamer zijn. ken op de besluitvorming aldus B. en W. Overigens wijst het college er op dat in het afgelopen jaar belangrijke be sluiten op het gebied van de financiële administratie konden worden genomen. Deze komen ook in de gemeentebegro ting tot uitdrukking. Met name doelt men hier op het instellen van een cen trale boekhouding en een centrale kas voor de gemeentebedrijven. In verband met de begroting merken B. en W. verder op dat bij de raming van verschillende posten reeds rekening werd gehouden met de verschillende fi nanciële gevolgen die zullen voortvloei en uit de adviezen die de commissie ad hoe gegeven heeft inzake de bevor dering van de burgerzin, de instelling van een ideeënbus, de uitgifte van een gemeenteblad en de „public relations." Bij het ramen van de verschillende 'begrotingsposten is men- met het oog op de benarde financiële positie, uitge gaan van hetgeen voor de gemeente ab soluut onvermijdelijk moest worden ge acht. De ramingen op de posten voor de brandweer zijn drastisch gewijzigd. De uitbreiding van de bebouwde kom brengt mee dat het brandweer-materiaal en de geoefendheid van de manschappen daar mee gelijke tred moet houden. Ook in de buurtschap Spui is thans een hulp ploeg gevormd. In het algemeen kan worden gezegd dat in de ramingen van de posten tot uitdrukking komt dat de Axelse brandweer het stadium van de dorpsbrandweer te boven is. Betreurd wordt het dat de rijksbij drage in de kosten van de sanering nog steeds niet bekend is. Niettemin gaat de aankoop van woningen die in het saneringsplan vallen regelmatig voort. Ook de toewijzing van vervan gende woningen laat op zich wachten. Omdat verschillende woningen reeds gesloopt moesten worden, is daarmee het tekort aan woonruimte nog ver groot. Met de uitbreiding van de woningbouw houdt intussen de oppervlakte straten en plantsoenen gelijke tred. De kosten van onderhoud stijgen dan ook regel matig. Het aantrekken van straatma kers stuit op grote moeilijkheden. Men zal er daarom toe moeten overgaan het onderhoud van de straten uit te beste den. Ook de kosten van kranzinnigenzorg en armenzorg nemen nog steeds toe. Tegenover deze steeds groter worden de uitgaven stijgen de gemeentelijke in komsten slechts langzaam, waarbij men dan nog in het onzekere verkeert om trent de voornaamste bronnen van in komsten, de uitkeringen uit het gemeen tefonds. B. en W. besluiten dan ook hun toe lichting met het uitspreken van de wens dat er het komende jaar zodanige fi nanciële regelingen tot stand zullen ko men dat het voor de gemeente Axel als centrumgemeente van Oost Zeeuwscli Vlaanderen mogelijk zal blijven deze functie naar behoren te blijven ver vullen. MIDDELBURG. De afdeling van de Ned. bond van vogelliefhebbers „Middel burgse Vogelvrienden" organiseert van 25 november tot en met 3 december a.s. in de vleeshal van het stadhuis een grote vogeltentoonstelling. Kanaries, fazanten, kwartels, patrijzen en diverse watervogels zijn daar verenigd met enkele erg zeld zame soorten zoals flamingo's, kakatoes en ara's. Als speciale attractie voor de jeugd zijn er bovendien enkele aapjes. De leden van de „Middelburgse Vogelvrien den", die de inrichting van deze tentoon stelling hebben verzorgd, zijn bij hun werkzaamheden door de slechte weers omstandigheden wel zeer bemoeilijkt en dat heel wat werk moest worden verzet voor de zaak op poten stond, moge blijken uit het feit dat niet minder dan tien ton steen, drie vrachtwagens zand, vele wil gen en denmebomen en veel ander mate riaal moest worden verwerkt. De officiële opening zal vrijdagavond om half acht geschieden door de wnd. burgemeester, wethouder J. W. Kogeler. De tentoon stelling is dagelijks geopend van 's mor gens tien tot 's avonds half elf. In overleg met het comité „Sport Steunt Zonneveld" heeft men besloten de netto opbrengst te besteden om een tweetal buitenvolières te plaatsen in „Ipenoord" in Oostkapelle.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3