7 DODEN Spaanse arbeiders naar ons land R.R.R. &2Kï—YPOllWCrh Vl5lflhl5fefll sr^srr ™«srr LlSlSUWüÜ UdUUIdU r™ Britse militairen met verlof bij Woerden door ramp overvallen er als bom op boerderij Grote steekvlam Vrouwen en kinderen Felle vuurgevechten in Leopoldstad AANRANDER VLUCHTTE VOOR HOND DEN HAAG HAALT RAHMAN BINNEN MOSKOU WIJST AMERIKAAN UIT De Bilt: Regen Delftse middenstand boos om ambtelijke surprisemolen LAATSTE NIEUWS PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 11 november 1900 GEZIN KWAM OM IN DE VLAMMEN In sloot Met snijbranders Chaos V.N.-TROEPEN BESCHERMEN DIPLOMAAT Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER wmmmm Hü H W W JÊ A mêêf ft %ft ft^R Postbus 24, Terneuzen, N.euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991 16e JAARGANG No. 4713 nineAare 99 nnvemlier 1 QOO TREIN SLAAT VAN DIJK AF Twee doden en JHHJHjjjHH PO gewonden Van onze verslaggevers W OERDEN. Een internationale trein uit Duitsland, volgepakt met Engelse verlofgangers, is gisteravond bij het station Woerden uit een wissel gelopen en voor een deel van de spoordijk geslagen. Uit de ravage haalde spoorwegpersoneel in de eerste ogenblikken 11a de ramp twee doden en een aantal zwaargewonden. Tientallen lichtgewonden probeerden op eigen gelegenheid de meesten versuft of verdwaasd weg te komen van de verschrikking. De seinwacliter P. Roering van Post I kreeg om tien over acht de melding, dat de trein een zogenaamde Vak-BD-trein, die reed buiten de normale dienstregeling zou passeren. Nauwelijks had hij de bomen van zijn overweg gesloten of op de spoorbaan sloeg een grote stee.kvlam in de donkerte van de avond omhoog. Een zware klap volgde en in liet spookachtige licht van de schaarse lampen langs de baan zag hij zes rijtuigen de een na de ander kantelen en van de spoordijk glijden. Temidden van de chaos Hepen tien tallen Engelse militairen verloren rond. Zwaargewonden werden per brancard naar een ziekenhuis op enige honderden meters afstand van tie plaats van het ongeluk gebracht. Verpleegsters en burgers ondersteun den de Uchtgewonden. Enigen van hen hadden een shock opgelopen. Zij die er zonder letsel waren afgekomen strompelden door de moddervelden in de richting van het station of trokken via een landweg naar de Utrechtse straatweg. Ten slotte kwamen de meesten te recht in de wachtkamer van het station waar zij stil bijeen groepten: stil, ter neergeslagen, de meesten overdekt met builen en schrammen, maar allen voor al nog met de schrik in hun ogen. Som mige mannen en vrouwen zochten in de ravage nog naar hun bagage, een koffertje, een plunjezak, een dames tasje. Zij liepen daarbij hoe kon het anders de honderden mannen van de ongevallendienst van de Neder landse spoorwegen in de weg die met snijbranders zich een weg baanden door de verwrongen massa's staal van ingedrukte spoorwagens en verwron gen portaalkranen. Van de ongelukstrein staat de loco motief nog in de rails, evenals de eer ste twee treinstellen. Het derde trein stel is losgebroken en omgeslagen, daarbij zes volgende rijtuigen mee trekkend. Eén treinstel is gedeeltelijk in een sloot terecht gekomen. Hoe hard en onverwacht de ramp Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Nederland gaat nu ook Spanjaarden werven, om op die manier het tekort aan arbeiders kleiner te maken. Nu Italië niet in staat blijkt voldoende geschoolde mensen te leveren, zal binnenkort met Spanje een overeenkomst wor den gesloten. Gisteren zijn de ar beidsbureaus in Nederland van het nieuws op de hoogte gebracht. Van daag worden de werkgevers per cir culaire door het departement van sociale zaken ingelicht. Het zal nog wel een paar maanden duren, voor dat de eerste Spanjaarden in Neder landse bedrijven aan de gang zullen gaan. Bij elkaar zit het bedrijfsleven te springen om 2800 ongeschoolden en twaalfhonderd geschoolden. De ei sen voor de laatsten zijn echter zo danig, dat Italië slechts voor een zeer klein deel aan de vraag kan voldoen. Juist omdat er onder de ongehuwde Italianen zo weinig ge schoolde arbeiders zijn te vinden, heeft de ministerraad deze maand besloten, dat voortaan ook gehuwde arbeiders in Nederland zullen wor den toegelaten, mits zij tot de cate gorie der geschoolden behoren. De arbeiders in Italië wordt meege deeld, dat geen garantie kan worden gegeven voor het laten nakomen van de gezinnen. Als de Italianen Spanje zal ons waarschijnlijk beter kunnen helpen. Er is daar thans sprake van een lichte terug slag in de werkgelegenheid. De mo gelijkheid bestaat, dat de Spanjaar den hier na één of twee jaar niet meer nodig zullen zijn. In hun eigen land bestaat de hoop, dat er na die tijd voor hen weer emplooi zal zijn. De Spanjaarden zullen in Neder land voornamelijk in de metaal- en en textielindustrie gaan werken. Hun arbeidsvoorwaarden zullen pre cies dezelfde zijn als die voor de Italianen. Om allerlei redenen zullen zij niet per trein maar per autobus naar Nederland worden vervoerd. Na een moeilijke aanloopperiode begint de werving van Italianen nu goed te lopen. Eind vorige week waren er ongeveer 760 in ons land aangekomen. Als de actie op 7 de cember voor dit jaar wordt afgeslo ten, zal het getal duizend waar schijnlijk wel zijn bereikt. De werving zal pas op 9 januari van het volgende jaar worden hervat. Vol lof Het op gang komen van de wer ving is inderdaad tegengevallen. De laatste vijf weken zijn echter ruim honderd mannen per week in Ne derland aangekomen. Het departe ment is vol lof voor de manier waar op de Italiaanse arbeidsbureaus werken. De geselecteerden blijken grondig te zijn gekeurd, zowel me disch als op hun werkmogelijkheden. Als er één ding is meegevallen is het het geringe aantal Italianen dat naar huis is teruggegaan. Het zijn er tot nu toe niet meer dan enkele tien tallen. Vergeleken met de wervings actie in 1956/1957 is het resultaat nu stukken beter. In ons nadeel werkt intussen, dat in Duitsland betere lonen worden betaald dan in Nederland. Dat drukt de animo om hier te gaan werken. De Italianen die hier eenmaal zijn maken echter reclame voor ons land. Het verblijf in particuliere kosthui zen en de sfeer daar worden erg op prijs gesteld en verre verkozen bo ven de kampen waarin de Italianen in Duitsland moeten wonen. Slechts met grote moeite en uiterst langzaam kwam daarna het reddingswerk op gang. Reddingsploegen en ziekenauto's moesten over een smalle modderige landweg het wrak van de trein zien te berei ken. De hulp kwam uit tal van plaatsen in de omtrek. Het deel van het baanvak, waaraan werd gewerkt, was aangeduid met zo genaamde AE-borden. Voor dat stuk was een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur van kracht. Ver ondersteld wordt, dat de machinist van de trein zich niet aan deze maxi mumsnelheid heeft gehouden. De trein zou een vaart van negentig kilometer hebben gehad. Zij is gaan wankelen bij het passe ren van de wissel. De derde wagon is uit de rails gelopen en kwam dwars op de baan te staan. Van onze correspondent FRANEKER. Een heel gezin vader, moeder en vier kinde ren is gisteravond door de dood verrast. Brandend neer stortende stukken van een straal jager zijn neergekomen op de boerderij van Tsjerk Postma even buiten Welsrijp onder Fra- neker. In een oogwenk was de woning in een vuurzee herscha pen. Voor er nog aan vluchten kon worden gedacht had de ramp zich voltrokken. Vermoedelijk is ook de piloot van de straaljager om het leven ge komen. Vader Tsjerk Postma (40) en zijn veertigjarige vrouw Richt zaten om kwart voor acht rustig met hun kinderen Tineke (10), Willem (9), Alie (7) en Gerrit (5) in de woon kamer bijeen toen boven hun boer derij een Thunderstreak van Oi vliegbasis Eindhoven uiteen spatte. Op dat moment reed de veekoop man Symen Wynia in zijn auto over de Lutkelollumerweg, waaraan de boerderij lag Wynia zette meteen zijn auto langs de weg en ijlde naar de boerderij om zo mogelijk nog iets te redden. Hij was echter machteloos. De boer derij was al één vuurpoel. De hitte was zo fel dat in de om trek de ruiten sprongen. De trein was van Hannover op weg naar Hoek van Holland waar de En gelse verlofgangers de boot naar huis Zouden nemen. Behalve militairen zaten ook veel vrouwen en kinderen in de trein. Het ongeluk gebeurde op een plaats waar overdag aan de baan wordt ge werkt. Onder andere zou er een nieuwe wissel worden ingelegd. moet zijn aangekomen voor de Engel se soldaten, die immers op weg waren naar huis en in een vrolijke stemming verkeerden, toont een accordeon: ver nield, in tientallen stukken versplin terd, lag zij temidden van de verwron gen stukken staal. Vrij spoedig werd het lijk geborgen van de 62-jarige Duitse kok Heinz Schmodta. Pas veel later deed een reddingsploeg de ontstellende ontdek king, dat nog een Engelse matroos, de 31-jarige E. A. Miller onder een har- monicaverbinding was verpletterd. Hij had waarschijnlijk net het toilet be zocht en moet, toen hij het ongeluk zag aankomen, uit de trein zijn ge sprongen. Slechts met snijbranders kon zijn lijk worden bevrijd. Bij de gevechten om de legatie van Ghana te Leopold- stad zijn zeven soldaten van het Tunesische contingent van de strijdmacht der Verenigde Naties gesneuveld. Zeven man werden gewond. Temidden van een hoop verwrongen staal een seinbrug ging in zijn geheel overstag is een van de ontspoorde wagons terechtgekomen Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Rondom het ge bouw van de diplomatieke missie van Ghana in Leopoldstad is gister avond zwaar gevochten tussen troe pen van de Verenigde Naties en Congoiese militairen. De Ghanese zaakgelastigde', Nathaniel Welbeck, had gisteren om elf uur de Congo lese hoofdstad verlaten moeten heb ben omdat hij persona non grata is verklaard. Troepen van de Verenig de Naties, vooral Tunesiërs, hadden zich op het terrein van de legatie ingegraven om te voorkomen dat de Ghanese diplomaat met geweld zou worden verwijderd. Congolese troepen lagen tegen over hen, vele uren lang, terwijl de spanning steeg. Toen het ultimatum was verstreken kregen zowel de troepen van de Verenigde Naties als die van het Congolese leger ver sterking en spoedig lagen vele hon derden soldaten tegenover elkaar. De Congolezen brachten zelfs pant serauto's in het veld. Lichtkogel Kort nadat de duisternis was inge treden begonnen de eerste schoten te vallen. Uit de Ghanese legatie steeg een rode lichtkogel op, afge- scnoten door de Tunesische troepen van de Verenigde Naties. Het was een sein om hulp. Spoedig daverden de schoten uit geweren en mitrail leurs onder de duistere palmen. Het was aardeduister, want in de wijk waarin de Ghanese legatie ligt is geen straatverlichting. Niemand wist wat zich precies afspeelde, maar er werd in razend tempo geschoten. Naarmate de tijd verstreek breidde het gevaarlijke gebied zich uit en tenslotte kon men de legatie van geen enkele zijde meer naderen zonder gevaar te lopen door kogels te worden getroffen. Chaos Er zouden verscheidene doden en gewonden zijn gevallen, maar nie mand scheen in de algemene chaos in staat te zijn te vertellen wat zich rondom het gebouw afspeelde. Alle troepen van de Verenigde Naties in Leopoldstad waren ge alarmeerd. Versterkingen voor de ingesloten Tunesiërs in de legatie konden hun landgenoten niet be reiken en voerden daarom een aan val uit in d« rug van de Congolese trcepen in de hoop op die manier de legatie te kunnen ontzetten. Van onze correspondent ENSCHEDE Astra, de Duitse her dershond van de veertienjarige Corrie V. uit Enschede, heeft gisteravond zijn bazin gered uit handen van een aan rander. Het kind werd op de slecht verlich te Spoordijkstraat in Enschede aange vallen door een man, die plotseling van achter een boom tevoorschijn kwam en haar bij de keel greep. De onbekende had kennelijk niet ge rekend op de hond. Astra vloog hem aan en beet een stuk uit zijn jas. De man vluchtte daarop naar zijn fiets en met de kreet: Ik krijg je nog wel, ver dween hij in het donker. Corrie kon een vrij goed signalement van de aanvaller geven. Hij is nog niet opgespoord. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Nederlandse regering zal tengkoe Abdul Rahman, de premier van Malakka, vrijdag met een vliegtuig laten ophalen om met hem van gedachten te wisselen over zijn denkbeelden voor oplossing van de kweste-Nieuw-Guinea. De tengkoe had laten weten dat hij vandaag vrij was om in Nederland te komen praten. De Nederlandse re gering stelde daarop vrijdag voor, om dat minister Lunst niet eerder aan het gesprek zou kunnen deelnemen. Rah man is daarmee akkoord gegaan. Hij zal op het vliegveld Northolt bij Lon den worden opgehaald met een Friendship, die tegen lunchtijd op Ypenburg wordt terugverwacht. Eén dag Premier Rahman zal maar één dag in Nederland zijn. Het is zijn voorne men zaterdag van Schiphol de thuis reis te aanvaarden. Het charmante gebaar van de Ne derlandse regering om een vliegtuig voor premier Rahman ter beschikking te stellen, brengt in herinnering dat de K.L.M. ook al een bijzonder gebaar tegenover hem maakte toen hij aan zijn missie" begon. Het lijnvliegtuig van de K.L.M. maakte toen buiten het gewone schema om een landing in Koeala Loempoer om Rahman in de gelegenheid te stellen naar Amster dam te vliegen op de eerste etappe van zijn reis naar Canada en de Ver enigde Staten. In de nachten van 23 op 24 november en van 24 op 25 november zijn op de vliegbases Soesterberg, Leeuwarden, Twenthe, Ypenburg en Woensdrecht ex tra vluchten te verwachten. De lucht macht houdt dan namelijk een lucht verdedigingsoefening. Van onze correspondent DELFT Alle ongeveer dertien honderd ambtenaren van de gemeente Delft hebben van het Gemeentelijk elek triciteitsbedrijf een (elektrische) koffie molen cadeau gekregen. De directie van het Delftse GEB vond het een aardig gebaar om alle ambtenaren te betrekken in de vreugde om het vijftigjarige be staan van het elektriciteitsbedrijf. De ambtenaren zijn blij met de koffie molens, maar de Delftse middenstand is niet zo te spreken over de actie van het jubilerende bedrijf. Het Delftse GEB heeft de koffiemolens namelijk recht streeks van de groothandel betrokken. De middenstanders beweren dat zij met de door hen voor Sint Nicolaas ingesla gen elektrische koffiemolens blijven zit ten, nu Delft opeens is overstroomd door de gemeentelijke koffiemolen». Daarin zou bovendien al een levendige handel zijn ontstaan omdat verscheidene ambtenarengezinnen al een elektrische koffiemolen hadden. Ook zijn er gezin nen waar bv. vader en zoon (beiden ambtenaar) een koffiemolen kregen. Een zou er dan van de hand worden gedaan, volgens de boze middenstanders. Zij zijn overigens niet de enigen die kwaad zijn op het GEB: ook de gepen sioneerde ambtenaren zijn boos. Zij vin den dat er voor de oudgedienden ook best een koffiemolentje af had gekund. De middenstanders die zich benadeeld voelen hebben intussen een brief geschre ven aan de Delftse middenstandsfedera tie. Zij dringen er daarin op aan dat de federatie zich wendt tot het gemeente bestuur om zo spoedig mogelijk enige vorm van schadevergoeding te krijgen. MOSKOU (AP/Reuter) Waarschijn lijk als represaille voor de recente uit wijzing wegens spionage van een Rus sische attaché bij de Verenigde Naties in New York, heeft de Amerikaanse vice-luchtvaartattaché in Moskou, kolo nel Macdonald, gisteren de aanzegging gekregen de Sowjetunie te verlaten. Macdonald zou zich volgens de Russi sche beschuldiging gedragen hebben op een wijze die een militaire attaché niet past en zich met name bezig gehouden hebben met werkzaamheden die in de Sowjetunie voor spionage gelden". De tweede Macdonald is de tweede Amerikaanse luchtvaartattaché die in de afgelopen drie maanden uit Rusland gewezen wordt; eerder onderging kolonel Curtin een zelfde lot. Macdonald bevond zich op het tijdstip van de uitwijzing juist op reis in de buurt van Charkof en keerde onmiddel lijk naar Moskou terug. Daar las hij in het bevel tot uitwijzing dat hij het land uitgezet werd omdat hij nog samen met Curtin op een reis achter de Oeral foto's van militaire doelen gemaakt zou heb ben en daarvoor ook was aangehouden. De 39-jarige H. Wilkens uit Twee de Exloërmond is gistermorgen in Exlo- erzijl van een met paard bespannen wagen gevallen. Hij kwam vlak voor een vrachtwagen op straat terecht. Hij werd overreden en, stierf ter plaatse. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Af en toe regen, later ook en kele opklaringen. Tot matig afnemen de wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in tem- Ik kom voorlopig niet op straat. 23 nov.: zon op 8.13, ?on onder 16.39; maan op 12,17. maan onder 21.45 Advertentie d.w.z. ROEKEL RUBBER RINGMATTEN Dat zijn de doelmatigste matten. Bestel rechtstreeks aan fabriek. U bent in 1 tot 6 dagen goed be diend. Ze zijn verkrijgbaar in elke gewenste maat. Heren Architecten, geeft de beno digde maten op aan R R.R. - Vraag vrijblijvend prijsopg. Industriepark 61, Wychen (Gld.) Telef. 08894293, na zes uur 568. A

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1