Hertelling in acht staten gevraagd BOUW TOONKAMERS IN BIERICK STOPGEZET Jlel Documentniet uit dossier Joop Z. OOK JUSTITIE ONDERZOEKT KUCHTEN OVER GEKNOEI MEDEWERKER VAN DEN BESTEN VERTROK NAAR HET BUITENLAND STRIJD OM WITTE HUIS DUURT NOG VOORT naar aardgas De rekeningen kloppen niet van het leven Hart stond paar minuten stil Woedende negers vallen Amerikanen aan VERKIEZING LIEP „DOOD" ÉÉN GELUKKIGE MET 15 GOED BEPERKING VAN PAARDENDRAMA'S SLECHTS OM DUIZENDEN levensverzekering Maastricht krijgt de rekening Kangoeroe vliegt naar Blijdorp LAGERE TOESLAG OP Het diertje is namelijk uit de buidel EXPORTdOIEK zucht om het vege lijf te redden niet Raad van beheer Jaarbeurs wint op alle fronten Brief uit Ziirich aan recherche Oriëntatie Slagersknecht licht klant op voor tien mille Bij hoofddirectie AMERIKA REKENT OP DUITSE STEUN .Maandag 21 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Advertentie Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. De strijd om het Amerikaanse president schap, door vice-president Ri chard Nixon dagen geleden al gewonnen gegeven, is volgens het hoofdbestuur van de Republikein se partij nog niet afgelopen. Dat hoofdbestuur heeft het afgelopen weekeinde besloten na te laten gaan of hertellingen in acht van de vijftig Amerikaanse staten wellicht Nixon toch nog aan de overwinning zouden kunnen hel pen. Dat besluit werd geheel buiten Nixon om genomen. Toen het hoofdbestuur van de Repu blikeinse partij het onderzoek gelast te, was bij een totaal aantal van 67.614.328 getelde stemmen in het gehele land de voorsprong van Kennedy, de als nieuwe president uitgeroepen Demo cratische senator, verder geslonken tot 178.774. De stemmenverhouding was toen Kennedy 33.896.551, Nixon 33.717.777, de percentageverhouding Kennedy 50,105, Nixon 49,895. Uiterst klein Wel kon Kennedy rekenen op een veel groter aantal kiesmannen (300 te gen Nixon 223), maar in de meeste van de acht staten (met samen 127 kiesman nen) waar de mogelijkheid van hertel ling onderzocht zou worden, waren de verschillen in stemmentotalen tussen Kennedy en Nixon zo klein dat een verandering van die totalen ten gunste van Nixon in het college van kiesman nen de schaal naar Nixon zou kunnen doen doorslaan. Afgezanten van het hoofdbestuur van de Republikeinse partij gaan naar de acht staten om de duizenden binnenge komen klachten over onregelmatighe den te onderzoeken en na te gaan of op grond van die klachten te eisen her tellingen van stemmen wellicht tenslot te toch nog Nixon in het genot van de overwinning kunnen stellen. De acht staten waar het om gaat zijn Illinois (met 27 kiesmannen), Texas (24), Missouri (13), New Mexico (4), Nevada (3), South Carolina (4), New Jersey (16) en Pennsylvania (32). Geen van beiden De verschillen in stemmentotalen in de staten Illinois, New Mexico, Nevada en South Carolina waren wel heel klein. Hertellingen zouden daar gemak kelijk de schaal naar Nixon künnen doen doorslaan waardoor Nixon er 38 kiesmannen bij zou krijgen en de ver houding zou worden Kennedy 262 kies mannen, Nixon 261 kiesmannen. Dan zou geen van de twee de vereiste meer derheid van 269 stemmen in het colle ge van kiesmannen hebben. Ging nog een staat meer naar Nixon over, dan zou de hoop van het hoofdbestuur van de Republikeinse partij in vervulling kunnen gaan en Nixon toch nog als overwinnaar uit de strijd komen. Bepaald groot was die kans niet, maar het feit alleen al dat de kans gewaagd werd gaf miljoenen Amerikanen, die de laatste dagen Kennedy geleidelijk meer naar de positie van een „minderheids- president" toe hadden zien groeien, te denken. Daarbij kwam dat ook het ministerie van justitie, zij het op veel kleinere schaal, een onderzoek naar verkiezings malversaties had gelast. T weehonderd Grondde het hoofdbestuur van de Re publikeinse partij zijn ingrijpen op naar schatting 25.000 binnengekomen klach ten, het ministerie van justitie maakte bekend dat het was ingegaan op maar een klein aantal van de ongeveer 200 officieel bij de justitie ingebrachte klachten. Het ministerie wilde niet mededelen hoeveel klachten onderzocht zullen worden en ook niet waar die on derzoekingen zullen worden verricht. Het zou. aldus een woordvoerder van het ministerie, waarschijnlijk verschei dene weken duren eer het onderzoek was beëindigd en zou zijn vastgesteld of de regering verdere maatregelen zou moeten nemen. De kans bestond dan ook dat het college van kiesmannen de volgende maand nog niet kan bijeenko men om formeel de nieuwe president van de Verenigde Staten te kiezen. Van, onze correspondent DELFZIJL. De vondst van een grote aardgas-bel" in de bodem van n. o.-Groningen heeft Duitse ingenieurs op een idee gebracht. De mijnbouw- maatsehappij Brigitte, die tot nu toe vruchteloos naar aardolie zocht in Oost-Friesland, heeft aangekondigd haar torens zo spoedig mogelijk te zul len verplaatsen om óók naar aardgas te gaan boren aan de Duitse zijde van de Eems. De Duitse deskundigen hopen dat de geologische formaties in. n.o.-Gronin gen en in Oost-Friesland zo identiek zijn, dat er ook in de uiterste west hoek van West-Duitsland gas te vin den is. De Brigitte gaat tot op 4000 meter diepte boren in de kuststreek bij de Eems, heeft toestemming zelfs in enkele wijken van de stad Emden exploraties te verrichten, plaatst enke le torens bij het plaatsje Groothusen en overweegt desnoods ook op de wad den te gaan boren. De uitslagen in de acht staten waar de schaal nog naar Nixon zou kunnen doorslaan gaven volgens de laatst-gepubliceerde resul taten dit beeld van de stemmenverhoudingen: Kennedy's Kennedy Nixon Verschil perc. Illinois 2.371.572 2.366.082 5.490 50,06 Texas 1.103.617 1.053.469 50.148 51,2 Missouri 925.081 902.906 22.175 50,6 New Mexico 155.779 153.302 2.477 50,4 Nevada 47.273 44.894 2.397 51,3 South Carolina195.487 186.662 8.825 51,2 New Jersey 1.373.456 1.352.753 20.703 50,4 Pennsylvania 2.513.234 2.381.981 131.253 51,3 VENLO (ANP) De bouw van toonkamers voor een meubelfabriek annex meubelhandel in Blerick met een vloeroppervlakte van 1550 vierkante meter is door een bouwverbod van het gemeentebe stuur van Venlo plotseling onderbro ken. De betonfunderingen waren al gestort en een deel van de wan den was al opgetrokken, maar daar blijft het voorlopig bij. De firma H. Walda liet de exposi tieruimte bouwen, omdat de huur van de toonkamer aan de Antoniuslaan in Blerick per 1 december was op gezegd. In afwachting van de defini tieve vaststelling van uitbreidings plannen kon de gemeente Venlo op korte termijn geen geschikt terrein aanbieden. Daarom werd overeenge komen dat de firma een tijdelijke expositieruimte aan de Horsterweg zou bouwen. VERSCHILLEN. De moeilijkheden kwamen toen In 1961 zullen ongeveer achtduizend Nederlanders naar Australië emigre ren. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft dat gisteren meegedeeld bij zijn aankomst in Sydney. De veerdienst ZijpeAnna Jacobapol- der zal van morgen 17.15 uur tot woens dag 6.00 uur zijn gestremd voor auto's. Omdat er in de haven van Zijpe moet worden gebaggerd, zal een ander schip J dan gewoonlijk de dienst onderhouden. Automobilisten zullen van het veer Zie- rikzee—Katseveer gebruik kunnen ma ken. AMSTERDAM. Vijf jonge, talent rijke Nederlandse acteurs en actrices zul len in de zomer van het volgende jaar als gast van de Griekse regering een studiereis door Griekenland kunnen maken. de bouwtekeningen werden ingediend. De firma Walda, die alvast het sein tot de bouw had gegeven, raamde de bouwsom op een halve ton Maar de gemeente Venlo kwam op 69.000 gul' den en de provinciale directie van volkshuisvesting en bouwnijverheid in Maastricht zelfs op 107.000 gulden. Is die laatste berekening juist, dan valt deze tijdelijke bouw onder de projecten waarvoor toewijzing van bouwvolume en het verlenen van rijksgoedkeuring nodig zijn. De gemeente Venlo nam het zeke re voor het onzekere en vaardigde een bouwverbod uit. De firma raakte daardoor in grote moeilijkheden. Zi] had de nieuwe toonkamers half no vember in gebruik willen nemen en had vijftienhonderd relaties daarvan in kennis gesteld. Ijlings moesten vijftienhonderd brieven worden ver stuurd met de mededeling dat de ope ning van de toonkamer voor onbe paalde tijd was uitgesteld. Bovendien moest opslagruimte voor de meubels worden gevonden. Het oog viel na veel zoeken op een tuin- bouwlaods in Maasbree, waar nu voor een waarde van twee ton aan meubelen is opgeslagen. Er is echter nog geen bergplaats gevonden voor een voorraad ter waarde van zeven tig mille die in het oude pand ligt op geslagen. De firma Walda becijfert de direc te schade als gevolg van stagnatie in de plaatsing van bestellingen op 25.000 gulden. De directie heeft een beroep gedaan op minister Van Aart. sen; zij is van oordeel dat de bouw, die in een week voltooid kan zijn, geen belasting vormt voor de arbeids markt. Hij is een kerngezonde midden-vijftiger, die zich hobbies kan veroorloven. Zo staat hij bekend om zijn uitgebreide platen-collectie. Vroeger, in zijn sportjaren, toen hij nog al zijn vrije tijd op de tennisbaan sleet, heeft hij zich voorgenomen: spelregels.... die gelden ook voor het leven. Hij ging naar zijn assurantieman en zei; Een polis waar ik wat aan heb als ik nog veel van het leven kan verwachten. Is dat mogelijk?" Het was mogelijk. En hoe! Een solide dekking, voordelig omdat hij er zo vroeg mee begon. En nu: geen zorg voor zijn kinderen, nog altijd in de kracht van zijn leven. En een platenverzameling waar de omroep jaloers op is. Duur? Ja, maar best te betalen uit de kloeke som die AMSTLEVEN al vroeg uitkeerde. Daar zat muziek in! Hebt U de pocket et. di* Jan Cottaar voor ons samenstelde over de Olympische Spelen 1960, vol foto's en anecdotes? U hoeft alteen de administratiekosten te betalen. Stuur een briefkaart met 24 cent extra aan postzegels naar AMSTLEVEN, Postbus 1072, Amsterdam. Dan krijgt 11 hem franc» thuis. Vraag Uw assurantiebezorger naar de vele voordelen van een AMSTLEVEN-polis. Begin vroeg. Betaal weinig. Eis veel. Dat kan bij AMSTLEVEN. HEERLEN (A.N.P.) Het hart van de tweejarige Jantje Leune uit de Am sterdamsestraat in Heerlen is door een operatieve ingreep weer op gang ge bracht, nadat het enkele minuten had stilgestaan. Dat de jongen kon worden gered is in eerste instantie te danken aan de snelle reactie van de 28-jarige mijn werker L. Christiaans, die eveneens in de Amsterdamsestraat woont. Toen hij thuis kwam zag hij een klein kind tot aan de schouders toe in een Zinkput je liggen. Het gaf geen tekenen van leven meer. Na de jongen uit het water te heb ben gehaald, paste de heer Christiaans zonder succes kunstmatige .ademhaling toe. Toen buren kwamen toelopen om hem te helpen, liep hij de straat op om een dokter te waarschuwen. Politieauto Op dat moment passeerde een wagen van de rijkspolitie, die op verzoek van de mijnwerker stopte en de jon. gen naar het Sint Josephziekenhuis bracht. In de hal stond een assistent van de chirurg dr. F. J. A. Buyten- dijk, die het kind van een der politie mannen overnam en het in de looppas naar de operatiekamer bracht. Dr. Buytendijk greep onmiddellijk in en slaagde erin het hart door massage weer op gang te brengen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het document uit de Nederlands-Duitse affaire rondom het F.L.N., het Algerijnse bevrijdingsfront, dat vijf Parijse advocaten in moeilijkheden heeft ge bracht, is niet afkomstig uit het dos- LEOPOLDSTAD (Reuter). Drie leden van de staf van de Amerikaanse ambassade en de echtgenote van een hunner zijn zon dag op weg naar het vliegveld van Leopoldstad aangevallen door een grote groep woedende negers nadat de auto waarin zij reden, betrok ken was geweest in een ongeluk dat een neger het leven kostte. Twee van de vier Amerikanen, de tweede ambassadesecretaris Frank Carlucci en de adjudant-onderofficier Clyde St. Lawrence, liepen gevaar lijke steekwonden op. De twee an deren. luitenant-kolonel Edward Dan- nemiller. de militaire attaché van de ambassade, en diens echtgenote wer den mishandeld maar kwamen er zonder letsel af. St. Lawrence en Carlucci bracht men naar een ziekenhuis. Eerstge noemde kreeg een bloedtransfusie. Het incident deed zich voor toen leden van de staf van de Amerikaan se ambassade de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Loy Henderson naar het vliegtuig brach ten. De auto van de gemolesteerde Amerikanen vond men later uitge brand langs de weg naar het vlieg tuig. De bagage van Carlucci, die met minister Henderson, naar Katan ga had zullen vliegen, was geheel vernield. Een tweede incident in de diploma tieke wereld in de Congolese hoofd- 11 december. stad had betrekking op de gespan nen verhouding tussen kolonel Moboe- toe, de militaire machthebber in Con go. en Ghana. Moboetoe's soldaten betrokken de wacht rondom de woning van Natha niel Weibeek, de Ghanese diplomaat die had geweigerd gevolg te geven aan het bevel van de Congolese re gering van commissarissen, het land te verlaten. Welbeck. de zaakgelastigde van Ghana, weigerde te vertrekken om dat Ghana alleen de regering-Loe- moemba erkent en omdat hij geen opdracht van zijn regering had ge kregen Congo te verlaten. Welbeck en twee anderen, de am bassadeur van Ghana, dr. Djin. en de Ghanese minister van landbouw, Kojo Botsio, waren op 4 oktober door président Kasavoeboe tot ongewenste personen verklaaTd. Moboetoe's bewind sprak met na druk tegen dat de diplomatieke be trekkingen met Ghana zouden zijn verbroken. Van onze correspondent MAASTRICHT. Het gemeentebe stuur van Maastricht moet aan de ar chitect Sandhövel 42.000 gulden betalen voor diens aandeel in de verbouwing van de schouwburg in Maastricht. Tij dens die' verbouwing waren moeilijkhe den tussen architect en gemeentebe stuur gerezen, met als gevolg dat de relatie met de architect werd verbroken en mensen van de gemeente de leiding overnamen. De architect eiste van het gemeente bestuur 32.000 gulden wegens honora rium en onkosten, waarop het gemeen tebestuur met een tegeneis kwam van 150.000 gulden, zijnde de hogere kosten van de verbouwing. De heer Sandhövel verhoogde daarop zijn eis tot 49.000 gulden, omdat hij zijn eerste nota te welwillend vond. Het geschil werd voorgelegd, zoals in de overeenkomst tussen gemeente en architect was bepaald, aan de Commis sie van geschillen van de bond van Ne derlandse architecten, die de architect in het gelijk stelde. De gemeente werd verplicht tot het betalen van de reke ning, die inmiddels tot 42.000 gulden was verlaagd. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. In de cabine van het vliegtuig van Biak naar Amster dam zit op hét ogenblik een grappig bruin diertje met nieuwsgierige kraal oogjes om zich heen te kijken. Het is veertig centimeter hoog en lijkt op een wasbeertje. Het is een boomkangoeroe tje en het is op weg naar de Rotter damse Diergaarde Blijdorp. Hoewel het is opgegroeid in de oer wouden van Nederlands Nieuw-Guinea voelt het zich best thuis in de mensen wereld. Daarin is het terechtgekomen rr\/-k¥-iriT 1 n nn door de zorgeloosheid van zijn moeder. IrAlrLlllv 1 UlJOLnu \j yan de moeder gevallen op haar vlucht ni'riAnrrnAaiFTI door het oerwoud. Zij heeft zich in de meer om hem bekommerd. DEN HAAG, (A.N.P.Het Produkt- Papoea's uit het Arfakgebergte von- schap voor zuivel heeft de toeslag bij den het dier en brachten het bij pa- exDort van boter verlaagd van 75 tot 67 ter Andriolie, de aalmoezenier van de cent oer kilo. Voor de uitvoer naar En- Nederlandse marine in Manokwari. De- geland gaat de verlaging in op 21 no- ze pater die aan het Franciscuscollege vember voor die naar andere landen op te Rotterdam heeft gedoceerd, dacht meteen aan de Diergaarde Blijdorp. sier van de Amstelveense drukker Joop Z. Het bevindt zich bij de stukken in de strafzaak tegen de Amsterdamse stenograaf en de Griek, die in juni tegelijk met Joop Z. werden gearresteerd. Zij worden ervan verdacht te hebben geholpen bij het vervaardigen van valse Franse francs voor het F.L.N. De vervalsing zou zijn verricht in Osna- brück. In verband daarmee zijn ook enkele Duitsers aangehouden. Volgens inlichtingen uit Parijs wordt in een rapport van de commissaris van. de Franse geheime dienst Mon- taras de in Amsterdam gearresteerde Griek als oorspronkelijk bezitter van het document aangewezen. Dit rapport is, zo vernemen wij van de commis saris van de rijksrecherche te Am sterdam, de heer Taconis, samenge steld op grond van uit Nederland ver kregen gegevens. Commissaris Mon- taras is 13 november om het leven gekomen bij een auto-ongeluk, dat in Frankrijk nogal de aandacht heeft getrokken, omdat het enkele onver klaarbare aspecten zou vertonen. Aanvankelijk meende men dat het document, op grond waarvan de Franse, uit Algerije afkomstige advo-l caten Ben Abdallah, Oussedik, Ver-; ges, Zavrian en Courrège in staat van beschuldiging zijn gesteld (het in ge vaar brengen van de veiligheid van de staat) en dat door de Nederlandse justitie aan Frankrijk is afgestaan, uit het dossier van Joop Z. afkomstig was. De Parijse rechtercommissaris had dat aan de advocaten te verstaan gegeven. Voorzover deze juristen weten (het document is hun niet ter inzage ge geven) komt de inhoud van het be lastende stuk hierop neer: Er wordt in gesteld dat het wense lijk is dat Algerijnen in Frankrijk worden verdedigd door Algerijnse raadslieden. De advocaten Ben Ab dallah en Oussedik worden in dit ver band met name genoemd. Er worden instructies gegeven over de wijze waarop men met hen in contact kan treden. Zij zouden volgens het stuk in relatie staan met de leiding van het F.L.N. Verder wordt gesproken over drie niet bij naam genoemde) advocaten, lie in Zwitserland bij het internatio nale Rode Kruis een brief hebben ge-( leponeerd, waarin onthullingen moe-1 ten staan over de houding van de Fransen in Algiers. In de Franse pers s over deze tocht van de drie advo caten indertijd bericht. De kranten noemden toen de namen van de juris- en Courrège, Verges en Zavrian. Van- 'aar dat de Franse justitie verband egt tussen de inhoud van het uit Ne erland verkregen document en deze rie advocaten. Volgens de commissaris van de rijks- echerche Taconis moet het document vorden gezien als een concept voor ren soort rondschrijven. Naar wij van le Parijse advocaten vernemen is het *en getypt stuk, waarin met dc hand erbeteringen zijn aangebracht. Het raagt geen ondertekening, en is ge- lagtekend: 28 maart 1960. Van onze correspondent PARIJS. Reeds achttien maan den lang is de burgemeester van het plaatsje Liffrinckoucke (bij Duinkerken), mevrouw Kermoal, geschorst uit haar functie, die op het ogenblik wordt ingenomen door de oudste wethouder, Louis Baude- let en zojuist is deze schorsing met drie maanden verlengd. De oorzaak daarvan is dat tegen haar de beschuldiging is ingebracht dat zij tijdens de verkiezingen niet alleen levende, maar ook dode kie zers aan de stemming zou hebben laten deelnemen, waardoor zij erin geslaagd was de meerderheid te verkrijgen en als burgemeester werd gekozen. Bovendien wordt zij ervan verdacht dat zij van de subsidie voor de school een eetka merameublement, een ijskast en een televisietoestel heeft gekocht. Deze beschuldigingen zijn inge bracht door een van de functiona rissen van het gemeentehuis, me vrouw R. Leroy, een van de onder geschikten van haar man, die zij indertijd tot gemeentesecretaris heeft benoemd. Het plaatsje Leffrinckoucke is thans in twee kampen verdeeld, de „Kermoalisten" en de „Rexisten". Er wordt weliswaar nog niet ge vochten, maar de beide partijen boycotten de winkels die tot de te genpartij behoren. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De raad van be heer van de Koninklijke Nederland se Jaarbeurs en zijn voorzitter, dr. G. van der Wal, hebben zaterdag op alle linies de overwinning be haald. In een twee en een half uur durende besloten- vergadering van het algemeen bestuur zijn de ontslagaanvragen van de twee di recteuren, mr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Royen ingewilligd; het ontslag zal eervol worden verleend. Het algemeen bestuur heeft daar na het voorstel van de raad van beheer om drs. J. H. D. van der Kwast met ingang van 1 januari tot directeur te benoemen, bekrach tigd. Studie Na afloop van de vergadering is in een communiqué voorts alleen bekendgemaakt dat de raad van be heer met medewerking van enkele andere leden van het algemeen be stuur de structuur van de jaarbeurs verder zal bestuderen. De vergade ring was er, zo vernemen wij, van overtuigd dat er in dit opzicht 'veran deringen moeten komen. Dr. van der Wal had de bestude ring daarvan al in het vroege na jaar aangekondigd. Het algemeen be stuur is echter te groot om gemak kelijk tot een vruchtdragend resul taat te kunnen komen. Daarom zul len nu enkele van zijn leden (die zich het meest voor beleidskwesties interesseren) de raad van beheer tij delijk gaan .versterken". Goede sfeer De bespreking van zaterdag, die door ongeveer tweederde deel van het algemeen bestuur werd bijge woond, is in goede sfeer verlopen, ook al hebben de leden van hun hart geen moordkuil gemaakt. Er is uit voerig gesproken over de ontslagaan vragen en de benoemingskwestie. De figuur van drs. van der Kwast heeft echter geen onderwerp van gesprek uitgemaakt, noch werden tegen de benoeming als zodanig bezwaren ge uit. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Sporttoto is hard op weg naar een inleg van acht ton. Dit maal kwam men op 770.099,— hetgeen bijna een half ton meer is dan de vorige keer. Het aantal deelnemers was 597 484 De heer L. J. van Alphen, Westkruis kade 29 te Rotterdam, lid van de ver eniging R.E.T., is tot dusver de enige met 15 juiste uilslagen, zodat hij een goede kans maakt op de hoofdprijs van 115.500.—. Voor de tweede prijs, 57.750.—, zijn 18 gegadigden met 14 punten, terwijl 125 deelnemers met 13 punten voor de derde prijs, eveneens 57.750.staan genoteerd. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Rondom de af faire-Socrates is zaterdag enige opwinding ontstaan, doordat bekend werd dat een van de medewerkers van de heer Den Besten, de heer J. Jansma, naar het buitenland was vertrokken. De heer Jansma schijnt in de afgelopen jaren aanzienlijke bedragen van de n.v. Socrates te Jiehben ontvangen ten behoeve van een mysterieuze „interkerkelijke" organisatie, Die heilige Tat. De zetel van deze organisatie bevindt zich in Zwitserland. De Amsterdamse recherche was vorige week van plan de medewer ker van de heer Den Besten te horen in verband met het onderzoek, dat de officier van justitie, mr. Hart suiker, naar eventuele strafrechte lijke aspecten van de zaak instelt. De heer Jansma bleek te zijn ver trokken. De gedachte kwam op dat hier sprake zou kunnen zijn van voortvluchtigheid. Inmiddels heeft de heer Jansma de recherche uit Zürich geschreven, dat hij op weg was naar Rome en dat hij vermoedelijk dinsdag of woensdag weer in Nederland zou terugkeren. Hij zou zich onmiddel lijk ter beschikking van de justitie stellen. Het verhoor, dat de recherche de heer Jansma wil afnemen, moet wor den gezien als een voorlopige oriën tatie. Alle bijfiguren uit het drama- Socrates, zo gaf men ons te verstaan, worden als min of meer suspect be schouwd. Dat wil in het geheel niet zeggen dat het ook inderdaad tot strafrechtelijke vervolgingen zal komen. Het is bepaald niet buiten gesloten dat de justitie in deze zaak tot de slotsom komt dat weliswaar hoogst vreemde zaken zijn gedaan, rnaar dat er geen strafbare feiten zijn gepleegd. Zaterdag meldden wij, dat het Amsterdamse accountantskantoor Nassette en Klomp een klacht we gens smaad overwoog in te dienen tegen de heer Den Besten. Deze aanklacht is inmiddels in gediend. Van de zijde van de heer Den Besten wordt ons bericht dat het accountantskantoor wel degelijk AMSTERDAM In Amsterdam is een slagersknecht gearresteerd, die heelt be kend een klant van zijn baas in een jaar yoor tienduizend gulden te hebben opge licht door het vervalsen van rekeningen. Het is de 49-jarige A. de K. Hij is zater dag voor de officier van justitie geleid De K.. die al zeven jaar bij een slagei in de Albert Cuyps-traat werkte, had een geraffineerd systeem bedacht. Hij moest elke dag bij een broodjeszaak grote be stellingen afleveren, die telefonisch waren opgegeven. Daar kreeg hij een dubbele bon bij mee, waarvan hij origineel en duplo voor ontvangst liet tekenen. Het duplo-exemplaar gaf hij met het verschul digde bedrag aan zijn baas terug. Die wist dus niet beter of zijn knecht had de eigenaar van de broodjeszaak laten be talen en de originele bon er als kwitantie voor gegeven. In werkelijkheid rekende de slagers knecht de bestellingen niet terstond met de broodjeszaak af, maar wachtte daar een paar maanden mee. Bij een nieuwe bestelling bood hij dan een oude bon ter afrekening aan, die hii had vervalst. Daartoe had De K. enkele bonboekjes gekocht, waarin hij op een bon met het zelfde nummer de oude bon overschreef, echter met verhoogde hoeveelheden en bedragen. De eigenaar van de broodjeszaak schreef nooit op hoeveel hii bestelde en betaalde daarom trouw de bedragen van de vervalste bonnen. Het was de slager die argwaan kreeg. Dat gebeurde toen ziin knecht een oude en een nieuwe bon tegelijk afrekende. De slager vond dat zo vreemd dat hij de broodjeszaak op belde. Daar kreeg hij te horen dat de bestellingen nooit meteen werden afge rekend. Toen de bedragen van de bonnen werden vergeleken, bleek waarom De K. dat nooit deed. declaraties voor verrichte werk zaamheden bij de curator van Socrates heeft ingediend. Mr. Wie- ringa, de raadsman van Den Besten, deelt ons hierover nog mee, dat zijn cliënt niet opzij gaat voor eventuele risico's. „Nassette heeft gelijk met zijn aanklacht. Het accountantskantoor moet zich nu maar rechtvaardigen", aldus mr. Wieringa. Volgens mr. Wieringa zou het ac countantskantoor Den Besten wél hebben geadviseerd. Men heeft aan geraden bijvoorbeeld geen boeken bij te houden, maar in plaats daar van een kaartsysteem aan te leggen. Voorts heeft, nog steeds aldus mr. Wieringa, het kantoor bepaalde boekhoudmachines aanbevolen. Ook van de zijde van de Amster- damsche Bank is op de verklaringen van de heer Den Besten van vrijdag een reactie gekomen. Deze laatste had meegedeeld, dat hij vier maal een onderhoud met de hoofddirectie van de bank heeft gehad. Thans deelt de hoofddirectie van de Amsterdamsche Bank mee, dat zij de heer Den Besten voor de'eer ste maal heeft ontvangen tijdens het ziekteverlof van de heer Hoving, de intussen ontslagen onderdirecteur van de bank, namelijk op 22 decem ber 1959. Op 23 december werd Den Besten nog enkele malen ontvangen en wel evenals de eerste maal steeds op het hoofdkantoor van de bank. DUBLIN (AP). De export van levende paarden naar het continent, waar zij geslacht worden, zal met in: gang van 1 december aan banden worden gelegd op bevel van de Ierse regering. Deze uitvoer is vaak be schreven als een van de wreedste mis handelingen van dieren in West-Euro- pa. Voortaan zullen vergunningen nodig zijn voor de uitvoer van Ierse paar den naar andere landen dan Engeland, Ulster. Canada en de Verenigde Staten Naar deze landen worden namelijk al leen renpaarden en raspaarden uitge voerd. die niet voor de slacht zijn be stemd. Er zullen niet langer uitvoervergun ningen voor het Westeuropese vasteland worden afgegeven voor paarden die ouder zijn dan zeven iaar. Verschepers die vergunningen krijgen, zullen de ga rantie moeten geven dat de paarden op behoorlijke wijze zullen worden ver voerd en zullen worden geslacht binnen een afstand van vijftig kilometer van de continentale haven waar zij zullen worden ontscheept. In het voorjaar, wanneer een mo dern slachthuis in Ierland zelf zal zijn gebouwd, zullen er nog verdere beper kende bepalingen op de uitvoer van slachtpaarden worden afgekondigd. BONN (Reuter) Anderson, de Ame rikaanse minister van financiën, is in Bonn aangekomen voor onderhandelin gen met de Westduitse regering. Men verwacht dat deze onderhandelingen met gemakkelijk zullen zijn; de Ameri kaanse regering wenst namelijk op gro te schaal steun van West-Duitsland bij naar pogingen, een einde te maken aan het wegvloeien van de Amerikaanse goud-reserves. Van Duitsland wordt met name ver langd dat het een veel grotere bijdrage zal gaan leveren in de hulp van het Wes ten aan onderontwikkelde landen. Ook Is Je Amerikaanse regering van mening dat West-Duitsland een groter aandeel zal moeten nemen in de financiering van de Westelijke defensie. De Amerikaanse delegatie bestaat uit niet minder dan 24 man, onder wie ook de onder-minister van buitenlandse za ken, Douglas Dillon.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5