Het harde geslacht spel der zeven vergissingen I Zes jonge artiesten ïan hun Lurelei verknocht TRENET schittert op tv Uit de kerken Wat slap [In Het kort Zondag vandaag DOOR DIGNATE ROBBERTZ vandaag j GEWIJZIG 'ING WINKELWEEK Maandag 21 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hebt u wel eens gehoord van Lorelei? Pre cies! dat was die betoverende jongedame, die op die rots aan de Rijn maar steeds zat te zingen en haar blonde haar te kammen, en dat alles met geen ander doel dan de voorbijvarende schippers in het verderf te storten Vanavond kunt u op de t.v. Lurelei ontmoeten, en die wil u weliswaar niet naar draaikolken of klippen lok ken, maar toch wel een beetje char mant en geestig in de luren leggen. Lurelei is het cabaretgroepje van zes jonge artiesten, die totnogtoe zijn op getreden in de intieme artiestenkel der Paloni aan de Amsterdamse Leidsekade. Maar vanavond staan ze voor de camera's in de Singerzaal in Laren. HARDE DOBBER Een jong cabaret in Amsterdam de historie heeft het bewezen heeft financieel altijd een harde dobber. Zo is het ook met Lurelei, en deze jeugdige cabaretiers moeten dan ook iedere cent omdraaien, en het doen met heel simpele costuums en de cors. Door de week moeten ze elders bijverdienen, en in Caveau Paloni werken ze, vóórdat de voorstelling be gint, mee als caissière, portiers, ou vreuse en zo meer. Maar dat brengen ze allemaal met graagte op, want ze zijn allemaal verknocht aan het cabaretvak. Ja vak. want sinds kort is Lurelei een roepscabaret. PANTOMIME Een paar van hen willen we alvast aan u voorstellen. Eric van Herfst, die het in ons land zeldzame genre van de pantomime beoefent. Confe rencier Ben Rowold, die zijn eigen teksten schrijft. Kathe Schatborn, met satirische (en andere) liedjes. Een heel goed nummer van Lure lei is ook een parodie op de zoge naamde teenager-songs. Waarschijn lijk heeft regisseur Berend Boudewijn dat wel op zijn programma gezet voor de tv-uitzending. Om halftien vanavond op de beeldbuis: Lurelei! Twee Lurelei's van de zes: Jasperina de Jong en Kathe Schatborn in him parodie op „Oh Carol". kritisch bekeken CHARLES TRENET was de ster van. het zaterdagpro gramma- Verrassend jeugdig bracht deze glundere charmeur, die toch al aardig naar de vijftig loopt, zijn liedjes, en we hebben vooral genoten van zijn „Moi, j'aime le music-hall", zijn saluut aan alle collega's van zijn gelief de chanson-kunst. Het jeugdig vuur, waarvan Charles Trenet vroeger misschien net iets te veel had, brandde nu wat gedempter, en vormde een prachtig evenwicht met zijn meer dan ooit uitgebalanceerd vak manschap. Zijn optreden eindigde wel wat abrupt; doch het was goed gezien, het buitenlandse klapstuk niet achter te houden tot het eind van de show, maar Trenet even zijn opwachting te laten maken met „Boum!" aan het begin van het programma. De regie en presentatie van deze Zaterdagavondakkoorden vonden we overigens wat slapper dan anders; ook de lange aankondigingen riepen herin neringen op aan bonte avondjes van de amateurvereniging. Muziek en dans waren goed, en Teddy Scholten verdient een pluim voor haar kundig gebracht „vamp"-liedje. Minder bekoord zijn we door de teenager-vocaliste Annelies de Graaf, die misschien, zoals haar liedje zei, „een schat of een kat" was, maar zeker (nog) geen goede tv-zan-geres. Uw re censent is voorts geen kenner van Indi sche dansen, maar wat Sujata en Asoka lieten zien, leek hem meer te passen in een Hollywoodversie van de avonturen van Sindbad de Zeeman. Matte Sint Fragmentarisch maar knap marionet tenspel en een charmante come-back van Henk Scholten met zijn vroegere partner Van 't Zelfde in het genre „twee jongens en een gitaar", maakten er al met al toch een heel plezierige show van. In de actualiteitenrubriek Brandpunt had de K.R.O. ditmaal terecht minder specif iek-katholieke stof opgenomen; maar we vonden het overigens niet slechte programma voor de zaterdag avond nog wat lang. Zwak was het matte gesprekje met een Sint-Nicolaas, waarin onovertuigd werd geprobeerd leuk te zijn. En kan compère Herman Fikkert nu niet wat meer loskomen van zijn spiekpapiertje? Het televisieprogramma van de V.P. R.O. bleef zondagavond aan de ernstige kant, dit in aansluiting op de presentatie van de N.T.S. die eerder op de avond aandacht wijdde aan de actie-Toltèn. De actie is een indrukwekkend initia tief van radio en televisie, die op het scherm vooral tot leven kwam in enige rake filmbeelden van de in Chili ge troffen gebieden en van de watersnood ramp, die ons land zeven jaar geleden teisterde. De V.P.R.O. sloot stijlvol op deze actie aan met o.m. een interessante causerie van Josephine van Gasteren over haar reis naar Griekenland. Zij was daarover zo enthousiast geworden dat zij spon taan stappen heeft ondernomen om het jonge talentvolle Nederlandse acteurs eveneens mogelijk te maken deze ba kermat der beschaving te bezoeken. Hoogtepunt van de avond werd ten slotte het optreden van Spaanse dans en muziek, dat zich op hoog niveau be woog. Prachtige folklore van echte zi geuners, waarmee de V.P.R.O midden in de culturele roos schoot. radio HILVERSUM I, 402 M KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7,45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.00 V d kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing (herh); 10.25 Gram; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaanvooruit, lezing; 12,00 Middagklok - noodklok; 12.03 Ben je zestig?; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platennws: 13.35 V d plattelandsvrouwen; 14.45 Gevar progr (herh); 16.00 V d zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Re geringsuitzending: Eilanden rondom Nieuw- Guinea's Vogelkop, Tl, door S. van der Goot; 18.00 Hammondorgelspel; 18.20 Kaarten op tafel: gesprekken; 18.30 Radio Volksuni versiteit; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memo- jandum; 19.30 Gram; 20.30 Avondcollege: radiolessen; 21.00 Omr ork, omr koor en sol; 22.30 Nws; 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing; 22.55 Nwe gram; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V d kleuters. 11.00 Pianospel; 11.15 V d zieken; moet U horen, praatje; 18.30 Lichte muz; 12.00 Lichte muz; 12.20 Regeringsuitz v d landb; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Orgel en trompet; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Metropole-ork en solist; 13.55 Beursber; 14.00 Kamermuz; 14.25 Ka merkoor; 14.40 Schoolradio; 15.00 Met naald en schaar, lezing; 15.30 Pianorecital; 16.00 Feiten en wensen aangaande de eindexa mens VHMO, lezing; 16.15 Orgelspel; 16.30 V d jeugd; 17.30 Amateursprogr; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.25 A.A.A. 19.00 V d kleuters; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Gram; 20.00 Nws; 20.05 Amus progr; 21.05 Quizprogr; 22.00 Saxofoon en piano; 22.30 Nws, beursber v New York en meded; 22.45 Journ; 23.00 Swing Expres; 23.30 Licht progr; 23.5524.00 Nws. i televisie j NEDERLAND NTS: 20.00 Journ; 20.20 De dans door de eeuwen heen, licht progr; 20.4522.10 Ju- lietta, film. DUITSLAND 17.00 V d jeugd; 17.45—18.10 Staatsgezag: Beknopte les in staathuishoudkunde; (Re- gionaalprogr: 18.45 NDR: Die Nordschau; WDR: Hier und Heute, journ; 19.25 NDR: Wachtwoord: Chrysanten; WDR: Wiener Werkl) 20.00 Nws; 20.25 Balans in bewegen de beelden; 20.40 Film; 21.30 Liederen. BELGIË VLAAMS 19.00 De Socialistische gedachte en actie; 19.30 Tekenfilms; 19.45 Filmrep uit de die renwereld; 20.00 Nws; 20.30 Documentair progr; 21.10 TV-feuill; 21.35 Vragenwedstr; 22.05 Close up van22.50 Nws. BELGIË FRANS 19.00 Toneelstuk; 19-30 Wetensch kron; 20.00 Journ; 20.30 Detective-spel; 21.50 Mu ziek voor U; 22.20 Journ. 51 Joris zong nog, toen ze van hun paarden stegen en die vastbonden aan een weipaal. Een kleine hond, die luid blafte kwam hen op het erf tegemoet. Maar toen het diertje Jo ris herkende begon het te kwispel staarten en jankte om zijn blijd schap te betuigen. Arjen volgde zijn broer, die de klink lichtte van een lage deur. Door een half donker voorhuis kwamen ze in een ruime kamer, die verlicht werd door dik ke kaarsen. Die stonden op een ta fel midden in het vertrek, waarom heen de pachter met zijn gezin zat. Zij aten uit bruin-aarden schotels en dronken bier uit houten kroezen. Er was zo'n rust om hem dat Arjen zijn vermoeidheid van de lange rit voelde wegzakken. De pachter begroette de beide jon kers op hoofse wijze alsof hij gewoon was dagelijks met edelen om te gaan. Zijn dochter ging twee bank jes halen die ze voor Joris en Ar jen neerzette. Het was een jong meisje van nauwelijks achttien jaar, met bruine vlechten en heldere ogen. Zij sprak op bedeesde toon maar zonder verlegen of onhandig te zijn. Bij het binnenkomen had Joris ge groet alsof hij bij oude vrienden kwam. Op Arjen wijzend, zei hij al leen:- Hij is m'n broer.- Hoe Arjen heette kwam er hier niet op aan. De pachter noemde hem jonker. Hij bood hem te eten van een schotel wittebrood met kaas. Arjen merkte dat Joris over alle dingen meepraatte op een heel an dere manier dan thuis. Er hing een reuk van leer en mest1 in het ver trek, vermengd met de geur van pas gemaaid gras. De pachter had het over het vee, dat nog niet lang in de weiden liep en dartel was. Zijn vrouw wilde weten hoe de stand van het water was in het Lodyck- se. Heel dit gezin scheen in een eigen wereld te leven. De mensen hier gedroegen zich vrijer dan de pachters van zijn vader. Ook onder elkander waren ze vrij, de zoons te gen hun ouders en ook de dochters, zonder onbetamelijk te ziin. De boe rin had iets vertrouwelijks en be- schermends en toch was ze waar dig en dadelijk te onderscheiden van de dienstmeisjes, hoewel zij de zelfde kleding droeg. Later op de avond ging de doch ter naar de stal. Jorig ging met haar mee om een lantaarn te dra gen. De deur naar het woonvertrek bleef open staan, zodat Arjen een deel van de schuur kon zien. De han den van Joris en die van het meis je raakten elkaar aan terwijl ze sa- men een drinkemmer vasthielden voor een zieke koe. Arjen zag hoe zijn broer het dier in de bek keek en hoorde hem raad geven om de genezing te bespoedigen. Daarna kwamen ze terug en gingen naast elkaar op een bank langs de muur zitten. Op gedempte toon bleven ze praten lot het tijd werd om te gaan slapen. Het meisje heette Digna. maar Jo ris noemde haar Diete. Dat vernam Arjen toen hij met zijn broer in de slaapstee lag onder een afdak, in een bed van hooi en huiden. Joris viel dadelijk in slaap, maar Arjen bleef naar de sterren liggen kijken, die door een kier van het dak te zien waren. Deze hoeve herinnerde hem aan Borrendamme en aan zijn moeder hoewel hij niet had kunnen zeggen waarom. Zijn moeder was immers een jonkvrouw geweest en Diete was een boerenmeisje. Zoals Joris en Diete vanavond bij een zieke koe hadden gestaan, had hij zijn vader en moeder wel eens bezig gezien met een paard dat zijn poot be zeerd had. En er was op Borren damme een vertrek geweest, waar zijn grootvader dikwijls placht te zitten, dat veel geleek op het woon vertrek van deze hoeve. Hij begreep nu wat Joris er mee bedoeld had, toen hij zeide goed te weten dat Arjen zwijgen kon. Den kend aan Diete en aan Francine Ge- leinsdoehter viel Arjen in slaap. Toen hij wakker werd, was Joris al aangekleed. Hij wilde helpen met het drenken van het vee. Arjen ging met hem mee al was hij zelf onbedreven in dat werk. Na het melken en drenken wandelde Jo ris met Diete de boomgaard in, waar de bloesems boven hun hoof den wuifden. Ze liepen naast elkaar zoals goede vrienden dat doen. Ar jen bleef op een bank onder het ven ster zitten. Hij hoorde hun stemmen murmelen en het zoemen van de bij en, met daartussen het hoge kwiete- ren van een leeuwerik. De pachter kwam vragen of hij de hoeve wilde zien. Arjen liet zich overal rondlei den. Hij zag dat het een zeer groot en goedverzorgd bezit was, met veel vee en paarden en allerlei andere dieren. Het is hier rijk, zei hij wat later tegen Joris. Op Lodycke is er niet één pachter die zulke schuren heeft en zoveel kleinvee. Nee, antwoordde Joris. Het is goed dat je dit gezien hebt. Als het nodig mocht zijn. kun je er nu over meepraten. Een van de knechten bracht huri paarden die gevoederd en gedrenkt waren. Hun manen en staart waren geborsteld en het tuig opgewreven. Ze namen allen afscheid van elkaar. De boerin zeide, dat Arjen zo dik wijls als hij wilde terug kon komen en de boer knikte daarbij instem mend. Diete ging mee tot aan het laatste hek, dat de hoeve van de weg scheid de. Daar steeg Joris in het zadel. Hij hield Dietes hand in de zijne en boog zich voorover om haar nog iets te zeggen. Toen reden ze weg, het zandspoor in en de holle weg op naar de Wilde Moer. Diezelfde dag tegen de avond kwa men ze op Lodycke, waar heer Adri- aen ongeduldig op zijn bastaardzoon wachtte. Er waren weer nieuwe be richten naar Voorhoute te brengen. Het ergerde de kasteelheer dat zijn zwager zo lang wachtte met het be sluit om hem geldelijk te steunen. Toen Joris de volgende ochtend zijn halfbroer nakeek, die de poort uitreed en de weg insloeg naar de westelijke Bevelanden, was er een meewarige uitdrukking in zijn ogen. In die zomer reed hij nog vele ma len de lange weg door de Wilde Moer naar de hoeve van Agger. Maar hij praatte daar met niemand over. Zelfs Arjen wist het niet. (Wordt vervolgd) MAANDAG. De Vara heeft voor vanavond een zeer gevarieerd pro gramma in petto. Het meeste ver wachten wij van de drie laatste pro gramma-onderdelen: een kwartiertje in de keuken der lichte muziek met pianist Cor Lemaire (20.55), filmim pressies uit de Nw-Yorkse ondergrond se, en om 21.30 optreden van het ca baret Lurelei met „Niet Sexpres". Vlaanderen: 20.25 Vergeet niet te lezen; 20.55 speelfilm Les Sorcières de Salem, naar het toneelstuk van Arthur Miller. België Frans: 20.30 De school der vedetten; 21.35 wetenschappelijk pro gramma over de stomatologic. Vanavond brengt de Duitse televi sie om 20.25 een humoristische zen ding met Willy Reichert, om 20.55 een documentaire waarin getracht wordt antwoord te geven op de vraag waar om de prijzen voor kunstwerken zo enorm stijgen, en om 21.40 voetbal: Griekenland tegen Duitsland. radio MAANDAG. Vanavond Radios- coapp Daarin treden- dit- feeer -o.a. op de Mills Brothers, de befaamde Ame rikaanse zanggroep, Frank Sinatra die voor de afwisseling eens de di- rigeerstaf zwaait, en Tziganenprimas Pali Lakatos. Tot slot een hoorspel dat een episode schetst uit het leven van Johannes Brahms. Hilversum I geeft om 20.35 een spannend luisterspel, „May-Day". Een autobus met 52 passagiers is in Equador in een ravijn gestort. Er zijn 32 mensen om het leven gekomen. Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb ben geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eersteen tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre- cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden Mocht U er niet helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. 61. In het ruim van de ijsberg zat de maat in een hoekje gedoken en keek met grote puilende ogen naar de ge vangenen die hij moest bewaken. Dezen gedroegen zich zeer ongedurig en lagen druk met elkaar te fluisteren, waarbij zij de stuurman steelse blikken toewier pen. Slechts Geldjeslijmer scheen ge heel en al in zijn iot te berusten. Maar dat was maar schijn. „Met die sukkel moet toch een list uit te halen zijn", zo dacht de ongun stige scheepsbouwer. „Lang mag ik daarmee niet wachten, of de kans is verkeken." Van onder zijn oogleden loerde hij naar de maat, die zijn klappertanden probeerde te onderdrukken met hevig op zijn pijp te kauwen. „En het kan niet zo moeilijk zijn", hernam Geldjeslijmer bij zichzelf. „Van binnen is die kerel zo week als een erwt! Had hij nou maar een mes bij zich of zoiets." Op dat moment begon de maat met trillende vingers een nieuwe pijp te stoppen en de ogen van de schurk vernauwden zich. „Aha..!" dacht hij. is het!" ,Die pijp.dat NED. HEKV. KERK Beroepen te Leiden: J. D. M. de Berg te Rotterdam-Vreeswijk. NED. PROT. BOND. Benoemd tot voorganger van, de afde ling Maarsen, Breukelen en Weesp ds. D. T. Rutgers, em. Ned. Herv. predi- kant te Leeuwarden, die deze benoe ming heeft aangenomen. SOUBURG. In deze gemeente wordt een winkelweek gehouden, die duurt tot 26 november. Er zijn in totaal zestig prijzen voor een wedstrijd in het ra den van aantallen koffiebonen en erw ten. Deze prijzen -bestaan o.a. uit drie bromfietsen, drie stofzuigers, drie wol len dekens en drie elektrische koffie molens. Feestavond jeugdclubs WESTKAPELLE De jeugdclubs van het C.J.V. hebben in het vereni gingsgebouw van de Hervormde kerk een geslaagde feestavond gehouden. Het programma bestond uit een gezongen jaarverslag, volksdansen en de opvoe ring van een toneelstuk. Vooral het to neelstuk oogstte veel waardering bij het talrijke publiek.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2