Ramp op gevreesde rivier in Indië KONINGIN JULIANA BIJ DERDE LUSTRUM KERK EN WERELD VISCLUB TROK TEN STRIJDE Chinees slavinnetje t irft Ie ii n 1 I9 6( Engels fortuin! ■fpANO RAMt Baggerdorp Sliedrecht rouwt om twaalf Nederlanders V S bemiddelen tussen Israël en Arabieren PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De Bilt Somber De slachtoffers Verlof.... Moeilijk werk Nukken ZONETORNOOI NOG IN ONGEWISSE Op weg naar ivereld van morgen: thema van enthousiaste viering Veertigste Haagse straatroof Vleespotten verlaten Vernieuwing Giften Uit Egypte Hebt u dit ongelofelijke (maarwari r r T verhaal gemist? Jammer! 3!) i let stoifd in 1 *1 imi Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen. N.euwstraat 38. tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaaf Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1, i6e jaargang no. ,4?i2 jyjaan{jag 21 november 1960 STROOM SLEURDE ZUIGER MEE Van onze speciale verslaggever SLIEDRECHT. Achttien slachtoffers, onder wie twaalf Neder- landers, van de vijftig opvarenden, heeft het kapseizen geëist van de cutterzuiger Lake Fithian, die eigendom was van de Amster damse Ballast Maatschappij. Het ongeluk gebeurde op ongeveer vijftig kilometer afstand van Calcutta in Indië tijdens het werk voor liet rechttrekken van de zeer bochtige rivier Hooghly. Dit karwei ter verbetering van de toegang naar de haven van Calcutta wordt uitgevoerd met financiële steun van de Wereld bank. Juist twee jaar was eraan gewerkt en volgend jaar april zou het werk klaar komen. Van de slachtoffers behoorden chef cutterhaas Van Vliet en pijplijnbediende Van Werd tot de inwoners van het beroemde baggerdorp Sliedrecht, terwijl cutterhaas Van der Starre er geboren was. Vooral hier, waar men beseft wat het werken in veraf gelegen gebieden betekent (het hele jaar door werken verscheidene hon derden Sliedrechters „buiten af"), is de verslagenheid groot. Evenals de heer Frans de Vilder jr., directielid van de A.B.M., spreekt iedereen er over een ramp. Eigenlijk pas zondag is hier goed doorgedrongen wat zich vrijdagavond om half negen plaatselijke tijd in een paar mi nuten heeft afgespeeld. Op straat wist iedereen er van, maar voor al in de huiskamers kwam de omgeslagen zuiger telkens ter sprake, want dominee Eichhorn had er 's ochtends in de kerk dienst in het gebed over gerept. Deze radiografisch overgebrachte telefoto ontvingen wij gisteravond van het wrak van de Nederlandse cutterzuiger Lake Fithian, die in Indië in de grillige rivier Hooghly kapseisde, waarbij twaalf Nederlandse baggeraars het leven verloren. Je zult me enorm dankbaar zijn als het straks gaat vriezen Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Overwegend l zwaar bewolkt met af en toe wat regen of motregen. Mati ge tot vrij krach tige zuidelijke wind. Iets zachter. MIESJE: Dat valt ■niet mee op maan dagmorgen. 22 nov.: zon op 8.11, zon onder 16.40; maan op 11.30, maan onder 20.33. Chef cutterbaas A. C. van Vliet (47) Cutterbaas A. v. d. Starre (30) Lasser J. Witsenburg (40) Chef transport G. Schelvis (31) Stortbaas J. Rozebrand (36) Dekknecht M. Pronk (25) zich voltrok. Niemand kreeg tijd of gelegenheid om in zo korte tijd het vege lijf te redden. Dat zovele Indiërs er het leven hebben afgebracht, komt waarschijnlijk omdat zij, die geen dienst hebben, gewend zijn in de open lucht aan dek te slapen. Dergelijke werken plegen dag en nacht door te gaan. Terstond zijn duikers aan het werk gegaan om de slachtoffers te bergeru Het lichaam van één Nederlander is geborgen. De naam is nog onbekend. De duikers worden in hun pogingen be moeilijkt omdat de rivier het toelaat slechts enkele uren achtereen te werken. GERED Over de oorzaak werden vele gis singen gemaakt. De juiste toedracht was gisteravond aan niemand in Neder land bekend, ook niet aan de direc tie van. het Amster damse bedrijf. Berichten uit het buitenland zeggen, dat een van de twee kabels, waar mee de zuiger in de juiste positie werd gehouden, door een plotselinge sterke stroming af knapte. Het 38 me ter lange en dertien meter brede schip geraakte uit zijn evenwicht en sloeg om. Aan boord wa ren toen 19 Neder landers en 31 In diërs. De vijf ttig jarige kapitein P. Mulder uit Nieuwersluis verklaarde kort na zijn redding: „De ramp gebeurde ra zend snel. Voordat men zich kon rea liseren wat gaande was, was alles ge beurd. Het heeft niet langer dan twee minuten ge duurd. Ik vind het zo erg, dat ik niets voor de opgesloten mensen heb kun nen doen". De tra nen stonden in zijn ogen. De Nederlandse slachtoffers zijn de electricien A. van der Mey uit Bever wijk (36, gehuwd), stortbaas C. M. Harteman uit Tiel, (49, gehuwd), stort baas J. Rozenbrand uit Haarlem (39, gehuwd), draglinedrijver M. G. N. Pronk uit Warmenhuizen (25, onge huwd), chef cutterbaas A. C. van Vliet uit Sliedrecht (46, gehuwd), cutter baas A. M. van der Starre uit Kampen (29, gehuwd), monteur G. Holleman uit Haarlem (33, ongehuwd), chef transport G. P. Schelvis uit Wijk aan zee (40, ongehuwd), pijplijnbediende G. van Werd uit Sliedrecht (22, onge huwd), wachtmachinist J. G. Hum men uit Bussum (38, gehuwd), machi nist W. Bos uit Breda (37, gehuwd) en lasser J. M. L. Witsenburg uit Am sterdam (38, gehuwd). De zeven geredde Nederlanders ver blijven in hotels in Calcutta. Niemand van hen is ernstig gewond. Alle slachtoffers, ook de Indiërs, waren in hun hutten of waren onder deks aan het v/erk, toen het ongeluk Hoofdmachinist F. Nak (32) De 25-jarige cutterbaas A. L. de Gruyter te Sliedrecht is aan de ramp ontsnapt doordat hij sinds drie weken met verlof thuis is. Hij vertelde ons: „Ik zou eerst een maand langer op de Lake Fithian blijven wegens gebrek aan personeel. Hét werk vor derde evenwel goed en daarom ging ik toch volgens contract op tijd naar huis. Anders had ik met verlof zullen komen, tegelijk met Van der Starre. Hij zou deze week vertrekken, maar ook hij behoort tot de slachtoffers De jonge cutterbaas zei dat het werk in de Hooghly werd uitgevoerd door de zuigers Lake Fithian en de Queen of Holland, Hij heeft het karwei van begin af, twee jaar geleden, meege- mHcikt „Het was moeilijk werk, want er stonden zware stromingen en het tij- verschil bedraagt zes tot zeven meter. De bijna twee kilometer brede rivier, die een zijstroom is van de Ganges, is bijzonder grillig., Het komt voor, dat zandplaten zich in een week van de ene naar de andere kant van de rivier verplaatsen. Bij springtij loopt het water met een snelheid van dertien tot vijftien kilometer per uur. Naar zijn mening zal men op de andere zuiger weinig gelegenheid heb ben gehad om de helpende hand te bieden, toen het noodlot zich voltrok. Volgens hem moet de Queen of Hol land bovenstrooms van de Lake Fithian juist aan de andere kant van de af te snijden rivierbocht aan het werk zijn geweest. Daar heeft men misschien alleen de lichten van de Lake Fithian kunnen zien. Als men wellicht met een vlet zou hebben geprobeerd tegen de vloed in naar de plaats van de ramp te gaan, zou dat veel te veel tijd hebben gevergd. De cutterzuiger Lake Fithian is oor spronkelijk een Amerikaans schip. Er werd in het Suezkanaal mee gewerkt, toen de Amsterdamse Ballast Maat schappij de zuiger in 1950 overnam. Daarna heeft dit baggerwerktuig nog dienst gedaan in Port Soedan en Bangkok, alvorens zij werd bestemd voor het karwei bij Falta Point, op vijftig kilometer van Calcutta en on geveer 120 km afstand van de Golf van Bengalen. Wij vernemen, dat de Lake Fithian reeds eerder heeft gedreigd te kap- Zo zag de cutterzuiger Lake Fithian van de Amsterdamse Ballast Maatschappij eruit toen zij meewerkte aan de verbetering van de toegang tot de haven van Calcutta. seizen. De zuiger was toen „over stroom gevallen". Een cutterzuiger beweegt zich met het voorschip zig zag vooruit. Als het naar bakboord ligt, kan de sterke stroom het verder doordrukken. Om dit 'tegen te gaan, wordt meestal als noodmanoeuvre de zg. ladder waaraan de snijkop is be vestigd in de rivierbodem gezet. Mogelijk is dit ook nu, evenwel zon der succes geprobeerd. In het voor gaande geval maakte de zuiger zoveel slagzij, dat een langszij gemeerde sleepboot gedeeltelijk boven water werd getild. Hoe verraderlijk de Hooghly is, bleek ook bij het kapseizen van twee sleepboten van de A.B.M., elk van 150 pk. De eerste keer gebeurde dat vorig jaar, de tweede keer nog maar vier weken geleden. Bij deze ongeluk ken heeft een Indiër het leven verlo ren. Het ziet er naar uit, dat de opva renden van de Lake Fithian verrast zijn door de nukken van de Hooghly, waarvoor zij werkelijk beducht waren. Bij herhaling had kapitein Mulder iedereen voorgehouden, dat geen ri sico's mochten worden genomen. Ieder een werkte mee om een zo hoog mo gelijke produktie aan grondverzet te bereiken, maar de grilligheid van de rivier werd onafgebroken in het oog gehouden. Dit ook vertelde cutberbaas De Gruyter, waarna hij erop liet volgen: „Maar ik heb er nu de schrik van te pakken. Ik voel er op het ogenblik niets voor om terug te gaan." Van onze correspondent NEW YORK. De Verenigde Staten oefenen, aldus de correspondent te Jeruzalem van de New York Times, druk op Israël en de Arabische landen om hun oude geschil op grondslag van een compromis bij te leggen. De Amerikaanse regering zou overtuigd zijn van de uitvoerbaarheid van het volgende compromis: belonen door bij te dragen in de uit voering van irrigatieplannen in de vallei van de Jordaan, ten bate zowel van Israël als van de Arabische landen. Dit zou natuurlijk eerst kunnen ge beuren nadat de grenzen definitief zijn vastgesteld. De Verenigde Staten zou den die nieuwe grenzen willen garan deren, zodat de onderlinge wapen wedloop kan worden gestaakt. De nieuwgekozen Amerikaanse president zou van plan zijn al spoedig na zijn inhuldiging het vraagstuk van de vrede in het Naburige Oosten te willen aan snijden. NIJMEGEN. Het zöneschaaktor- nooi të Ubbergen bij Nijmegen is offi cieel geopend, maar nog niet begon nen. Nadat de Oostduitse grootmeester Uhlmann (gelijk bekend) de toegang tot ons land was geweigerd hebben de schaakbonden uit vijf Oosteuropese landen, die spelers hebben afgevaar digd naar het zönetornooi (het gaat hier om Szabo, Filip, Sliwa, Bobotsov en Ghitescu) deze spelers verboden deel te nemen. Daarna heeft de Inter nationale Schaakbond besloten Uhl mann zonder te spelen een plaats te geven in het interzonale schaaktornooi van volgend jaar. Het tornooi, dat gisteren had moeten beginnen, is uitgesteld tot vanmiddag vier uur. Als om drie uur niet bekend is of de bovengenoemde vijf spelers alsnog mogen spelen, wordt begonnen met twaalf man. Het zönetornooi gaat door, zo nodig verminkt. IDe Arabische landen erkennen de souvereine staat Israël: 2 de boycot van Israël wordt be ëindigd en het Suezkanaal wordt weer voor Israël opengesteld; 3 Israël stemt in met een „realis tische afbakening" van zijn grenzen; 4 Israël neemt althans een deel van de Palestijnse vluchtelingen terug. Aanvaarding van dit Amerikaanse compromis zou meebrengen dat de Verenigde Staten bereid gevonden zou den worden, het grootste deel te ver strekken van een lening die de terug keer naar hun voormalige woonsteden mogelijk zou maken van 100.000 tot 120.000 Arabische vluchtelingen. Uit die lening zou ook de bouw bekostigd worden van nieuwe nederzettingen in Arabische landen van de resterende 900 000 vluchtelingen. Voorts zouden de Verenigde Staten aanvaarding van hun compromis willen PARIJS De Franse televisie zal in de nacht van 24 op 25 december het programma overnemen van de Neder landse Televisie Stichting en de nacht mis uitzenden, die in de rooms-katho- lieke kerk te Volendam wordt gecele breerd. De uitzending begint te middernacht. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Voor de veertigste keer in dit jaar is in Den Haag iemand op straat beroofd. De politie heeft ech ter geen aanwijzingen dat er sprake is van een georganiseerd optreden. Een 52-jarige schouwburgbezoekster was de veertigste beroofde. Na de voorstelling onderweg naar huis voel de zij in de donkere en nauwe Schouw burgstraat haar handtas van haar arm glijden. Toen zij omkeek zag zij een jonge man met de tas wegrennen. In de tas zaten een toneelkijker, een zilveren potlood en ongeveer twintig gulden. De dader is nog niet gevonden. PARIJS. De twee laatste be schuldigden in het proces van de barricaden, die nog in voorarrest za ten, zijn nu eveneens voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Het waren Jean Jacques Susini, de leider van de nationale studentenbeweging in Algerije, die zaterdag vrij werd ge laten, en Marcel Ronda, pantoffelfa brikant en adjunct van Ortiz (die verstek heeft laten gaan), die zon dag uit de Santé werd ontslagen. Na de vrijlating van Lagaillarde, De- marquet en dr. Perez veroorzaakten deze laatste ontslagen geen opzien meer. Van een medewerker DRIEBERGEN/DOORN. In aanwezigheid van de Koningin heeft het instituut Kerk en Wereld zaterdag en gisteren herdacht hoe op een november zondag in 1945 in de hervormde kerk van Driebergen zijn arbeid officieel begonnen is. De lustrumviering onder het thema Op weg naar de wereld van morgen begon met een samenkomst in de recreatiezaal van Het grote, Bos te Doorn (een „dochter" van Kerk en Wereld), waar na een meditatie van ds. P. G. van den Hooff, de Utrechtse hoogleraar dr. J. C. Hoekendijk gesproken heeft over de uittocht uit het lieden naar de wereld van morgen., Koningin Juliana heeft vervolgens in de pauze een maquette bezichtigd van het toekomstige internaat van de wika-opleiding en zich onderhouden met verschillende vooraanstaanden uit de kring van Kerk en Wereld, en enkele wika's. Na het vertrek van Hare Majesteit hebben afgevaardigden geluk wensen en geschenken aangeboden. De viering is 's middags voortgezet en vond zondagmorgen een hoogtepunt in een kerkdienst in Driebergens Grote kerk, gevolgd door een avondmaalsviering, toegankelijk voor ieder die daar toe in zijn eigen kerk gerechtigd is. Piw-f T C TTr^L-^nrM-ilr geerde onbeshstheid is niet op haar I IU1. j. V j. EXUCIVCIitllj Jv. plaats m een tijd die beslissingen vraagt"). In de wereld van morgen is geen plaats voor Europacentriciteit en daar kan geen andere solidariteit heersen dan die van de armoede. In die we reld is de kerk een steeds kleiner wor dende minderheid in een wereld die overigens van religie zal tuiten. Thans zijn de kerken compacte blok ken die naast elkaar blijven staan (in dit verband noemde de hoogleraar de oecumenische raad een alibi voor het onrustige geweten). Wanneer het alles omvattende van het kerkelijke leven zal zijn verdwenen en de gemeenten in de diaspora komen, dan is er oecume nisch perspectief. De exodus naar de wereld van mor gen voert ons in de woestijn. Het be loofde land ligt niet achter die woes tijn, maar er in: de dorre vlakte der woestijnen zal bloeien als een roos. De reeks gelukwensen begon met een felicitatie van de regering. De staats- De Koningin werd verwelkomd door de burgemeester van Doorn, de heer P. W. ter Haar, de president-directeur ds. F. J. Pop, de president curator mr. H. F. van Meer en de curatrix mejuffrouw dr. C. Boer. Bij de ingang werden aan haar voorgesteld de burgemeester van Driebergen-Rijssenburg, mr. R. W. ba ron van Boetzelaer, en de directeur van K. en W., dr. J. M. van Veen. Nadat de Koningin onder applaus van de overvolle zaal haar zetel had ingenomen, opende dr. Van Veen de sa menkomst. Ds. Van den Hooff, asses sor van de hervormde synode en cura tor van K. en W. hield een overden king over de relatie van de kerk en de wereld tot Christus en tot elkaar, naar aanleiding van een woord van Paulus in de brief aan de Galaten. Wie zich bezint op dé wereld van van morgen, aldus prof. Hoekendijk in zijn lustrumrede, bemerkt dat anderen over de toekomst de meest verschillen de gedachten hebben. Wat de directe toekomst betreft, schouwen velen in een wereld waarin de mens dood is. An deren, met name sociologen, economen en psychologen geloven dat de toe komst een wederopstanding van de mens in zich bergt: wanneer de slaaf se arbeid aan de machines zal zijn ver dwenen, kan de mens genieten van zijn mens-zijn. Het is zaak aan geen van beide vi sies horig te worden, zei dr. Hoekendijk. Maar wie zich rekenschap van de toe komst geeft, ziet wel enkele lijnen. Men kan beginnen te zeggen, dat de wereld van morgen al sinds een kwart eeuw aan het beginnen is. Daardoor kunnen we om ons heenziende reeds constateren, dat het beeld van de voor uitgang dat eeuwen het menselijk streven heeft beheerst wordt vervangen door het beeld van de vernieuwing. Het komende volgt niet meer uit het voorafgaande. De mensheid gaat niet in het oude spoor voort, maar slaat hoe ken om. Vandaar een gevoel van hul peloosheid en hulpbehoevendheid, ook machteloosheid tegenover de toekomst, die ongekend, want onkenbaar is. Van daar ook de noodzaak om risico's te ne men. secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, een zoon van de eerste president-curator, getuigde van de grote waardering voor het werk van Kerk en Wereld. Het getuigt van de geestkracht van het Ne derlandse volk, dat visies die in tijden van wanhoop geboren werden, zo vrucht dragend zijn gebleken. Over wijlen dr. J. Eijkman. die het plan voor het instituut gelanceerd heeft in Duitse gevangenschap, waar in hij begin 1945 is overleden, zei mr. Scholten, dat Nederland in de jaren 194560 weinig mensen zo gemist heeft als juist hem. De heer Scholten zei dat de waarde ring van de regering niet platonisch is en wees in dit verband op de ruimere financiële steun die een gevolg zal zijn van een nieuwe subsidieregeling. Die re geling is er tevens een bewijs van dat waarlijk niet alleen de sociaal-economi sche sector in het beleid aan bod komt. Voorts spraken dr. A. A. Koolhaas, praeses van de generale synode, de pre sident-curator mr. Van Meer, mejuf frouw wika Vos, presidente van het wi- ka-verband, die meedeelde dat de in zameling van een gift voor K. en W. onder de wika's reeds een bedrag van 2400 had opgeleverd en mevrouw van Zetten die namens de gasten van De Horst en het Eijkmanhuis een chèque van 2900 aanbood. Wika Mensing reikte de eerste exem plaren uit van de bundel opstellen van wika's die onder de titel Al werkende zijn verschenen en dr. Van Veen deed hetzelfde met de bundel Wereld en kerk. Zondagmorgen ging in de woorddienst voor ds. Pop en in de avondmaals dienst ds. W. G. Overbosch. De schrift lezingen en enkele onderdelen van de dienst der gebeden werden verricht door wika's. Ook hier was de wereld van morgen het thema, waarover ds. Pop de profetische visie van Zacharia liet zien: zelfs op de bellen der paar den zal staan: Heilig voor de Here. De weg naar de toekomst zag prof. Hoekendijk als een exodus, een uittocht uit het heden. Vleespotten van Egypte, die we daarbij moeten verlaten (niet be strijden, maar achter ons laten) zijn o.m. een patroon van handelen dat af gestemd is op de industriële maatschap pij, en ook alles wat nu gesymboli seerd en gerepresenteerd wordt door het begrip volkskerk („geïnstitutionali- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een ware veldslag in de nacht van zater dag op zondag heeft de Van Os- straat, zijstraat van de Parallel weg, op stelten gezet. Elf potige Rotterdamse havenar beiders waren daar naar het huis van de familie L. getrokken met de bedoeling de leden van die familie een geduchte afstraffing te geven. Zij hadden daartoe besloten op ver zoek van hun vriend, de 37-jarige A. J. S„ ook afkomstig uit Rotter dam, die op de Hoefkade in Den Haag een cafetaria drijft. S. vertelde dat hij herhaaldelijk moeilijkheden had hret de leden van cle familie L„ die in zijn zaak op stootjes veroorzaakten en weigerden hun verteringen te betalen. Kom maar naar bulten, dan betalen we wel met de vuist, zo zeiden zij dan. De twaalf Rotterdammers, die samen een visclub vormen, lieten dit week einde hun hengels en dobbers rusten, 's Middags legden zij al een hinderlaag op de Hoefkade, maar geen van de ge zochte familieleden liet zich zien. Na sluitingstijd trokken zij, de gele deren versterkt met vier Haagse bezoe kers van de cafetaria, op naar de Van Osstraat. Eerst moesten de ruiten van de woning van L. het ontgelden, daar na de auto's die er geparkeerd stonden. De familie L„ die blijkbaar kan bo gen op even potige zoons, schoonzoons, neven en sympathiserende buren, ver zamelde haastig haar troepen en storm de de straat op. Het ging heet toe bij de kloppartij op grote schaal, die volgde. De politie, vijftien man sterk met jeeps aangevoerd, had lange tijd de grootste moeite haar gezag te doen gelden. De zestien aanvallers stonden tenslot te tegenover een te grote overmacht en probeerden een strategische terugtocht met hun ook al ietwat beschadigde Volkswagenbusje, waarmee zij uit Rotterdam waren gekomen. Deze terug- toch lukte bijna: pas nadat een van de agenten met twee pistoolschoten een achterband aan flarden had geschoten, legden zij het hoofd in de schoot. Alle zestien zijn gearresteerd en in bewaring gesteld wegens openlijke ge weldpleging. De politie is nog druk be zig de zaak in finesses uit te zoeken. De vechtjassen hebben voornamelijk gebruik gemaakt van hun vuisten, som migen ook van stenen. Geen van de aanvallers of verdedigers heeft een mes of iets dergelijks gebruikt, zo berichtte de politie, en dat is in deze hooglopen de strijd maar goed ook geweest. De persoonlijke schade is nu beperkt geble ven tot bloedneuzen, blauwe ogen, bui len en schrammen. Een van de zoons van L. heeft zich door de G.G.D, moe ten laten verbinden, de staat Advertentie O »V,Vf;A' U" V. fc'

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1