Alle wethouders van Goes dienen ontslag in LOUISIANA: houdt uw kinderen thuis Lagaillarde - onder op vrije voeten gesteld Scherpe aanvallen op wethouder Roose Wethouder Roose heeft de feiten verdraaid Familie van militairen naar liuis SCHERVEN VLOGEN OM OREN van FISCUS ONGELUKKIGE VAL VAN CHURCHILL ARKS beschuit STORM IN EEN GLAS SHERRY VENLO ZETTE VOOR MILJOEN MARK OM Scherpe controle op invoer autowrakken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Raadslid J. S. Visscher Mr. Scliiirmann H. C. voor vluchtelingen NIEUW-GUINEA Rahman sprak met Macmillan Eisenhower BEVOLKING CONTRA 4 NEGERMEISJES WIJ ZEEUWEN ETEN uit"/ PRINSES MARGARET NAAR BRUSSEL ARTS BIJT AGENT SENSATIE IN BARRICADEN-PROCES Heel Engeland leeft mee met Britse ex-premier De Bilt: Bewolkt Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, postbus 24, Terneuzen, Nteuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4709 Donderdag 17 november 1960 GOES. In de gisteravond gehouden raadsvergadering zijn, zoals werd verwacht, zeer scherpe verwijten gemaakt waarbij vooral op wethouder J. H. Roose (K.V.P.) zware kritiek werd uitgeoefend. De heer J. S. Visscher (Soc.), voorzitter van de raadscommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het beleid van het college van B. en W. opende de rij van sprekers. Zijn kritiek was wel de meest felle en hij beschuldigde de heer Roose van het verdraaien van woorden en misbruik maken van inlichtingen, ontvangen in vertrouwelijke gesprekken. Wethouder Roose ging zeer uitvoerig in op de kritiek. Hij betrok de verschrijvingen in zijn beschouwingen en deed scherpe aanvallen op de directeur van gemeentewerken. Aan het begin van de vergadering had voorzitter dr. J. N. Noteboom medegedeeld dat de heren J. J. van Melle (C.H.) en inr. H. B. Bouwman (Soc.) schriftelijk hun ontslag als wethouder hadden ingediend. In tweede instantie diende ook wethouder Roose zijn ontslag in en verliet onmiddellijk daarna de vergadering. De heer J. J. VAN MELLE DEN HAAG. De Nederlandse di plomaat mr. C. W. A. Schürmann maakt een goede kans binnenkort te worden aangewezen als hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties. Het mandaat van de huidige commis saris, de Zwitser A. R. Lindt, loopt aan het eind van dit jaar af. Verwacht wordt dat secretaris-generaal Hammarskjoeld mr. Schürmann als voornaamste kandi daat voor de opvolging zal aanwijzen. De hoge commissaris wordt door de Algemene Vergadering benoemd. De Zwitser Lindt werd in 1956 benoemd. Hij was de opvolger van de eerste hoge com missaris, onze landgenoot mr. Van Heu- ven Goedhart, die in 1956 overleed. Mr. Schürmann is jarenlang hoofd ge weest van de permanente missie van ons land bij de V.N. Deze zomer trad hij op als voorzitter van de dertigste vergadering van de Economische en so ciale raad van de V.N. te Genève. LONDEN (AP) Premier tengkoe Abdul Rahman heeft gisteren in Lon den met de Britse premier Macmillan van gedachten gewisseld over de mo gelijkheden die hij ziet voor de oplos sing van de kwestie Nieuw-Guinea. Het gesprek werd bijgewoond door de Britse minister van buitenlandse za ken, lord Home, en voor het Gemene best, Duncan Sandys. Naar verluidt hebben de Britse staatslieden tegen over de tengkoe geen bindende uit spraken gedaan. Uit de omgeving van premier Rah man werd gisteravond vernomen dat de tengkoe nu wacht op antwoord van Den Haag om daar zijn „plan" voor Nieuw-Guinea te bespreken. (De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag deel de ons gisteravond echter mee, dat ook gisteren nog niets van de zijde van Abdul Rahman was vernomen en voor een eigen initiatief ziet de Neder landse regering geen enkele reden red.) In Djakarta is gisteren te verstaan gegeven dat de Indonesische regering in grote lijnen wel akkoord zal kunnen gaan met de beheerschapsstatus voor westelijk Nieuw-Guinea die Rahman in gedachten schijnt te hebben, mits die niet langer dan een af twee jaar zal duren en er overdracht aan Indo nesië op volgt. AUGUSTA (Reuter) President Eisenhower heeft bepaald dat 284.000 verwanten van Amerikaanse mili tairen die overzee dienst doen. naar de Verenigde Staten moeten terug keren. Deze maatregel, bedoeld als bezuiniging, wordt op 1 januari 1961 van kracht. Er bevinden zich in totaal 484.000 fa milieleden van militairen in het bui tenland zodat tweehonderdduizend mo gen blijven. Elke maand zullen er 15.000 naar Amerika moeten terugkeren. Eisenhower, die dit bekend maakte in zijn vakantie-oord Augusta, moti veerde de maatregel door te wijzen op de noodzaak, de Amerikaanse voorra den goud en dollars te consolideren. Verdere bezuinigingsmaatregelen, be stemd voor de overheid, zullen nog worden afgekondigd. Advertentie De heer J. S. VISSCHER verweerschrift staat vol leugens. Daar de heer J. Cijsouw ontslag genomen heeft als directeur van het kerkkoor der Hervormde Kerk te West- kapelle is in zijn plaats benoemd de heer J. D. v. d. Berge uit Sint Laurens. In de zaal van de heer A. J. Wes terweel te Colijnsplaat werd door de A.N.W.B. een filmavond gegeven. Over het doel en werk van de A-N.W.B. wer den films en kleurendia's vertoond. GOES. De gemeenteraad van Goes heeft gisteravond het rapport van de raadscommissie over het beleid van B. en W. behandeld- Vooraf deelde de voor zitter, waarnemend burgemeester dr. .T. W. Nooteboom, mede dat de heren Bouwman (soc.) en Van Melle (ch) de raad er schriftelijk van in kennis heb ben gesteld, dat zij ontslag nemen als wethouders, opdat de raad in volle vrij heid kan beslissen. De voorzitter deelde mede dat de beide wethouders hun functies blijven waarnemen tot in de vacatures is voor zien. Nadat de voorzitter de behandeling van het rapport der raadscommissie aan de orde had gesteld, was eerst het woord aan de voorzitter der commis sie, de heer J. S. Visscher. De heer Vis scher constateerde dat strikt formeel gezien de raad verantwoordelijk is voor het financiële beleid. Als elk raadslid bij ieder voorstel van B. en W. wantrou wend toekijkt, is een redelijk bestuur niet mogelijk. Het is mijn vaste en eerlijke overtuG ging, aldus de heer Visscher, dat B. en W. misleidende en onvoldoende voor- Van onze correspondent DEN HELDER. Aan de voorbe reiding van ieder feest is al een zekere pret verbonden. Zo ook in Den Helder, waar de afdeling Horecaf de viering van het 75- jarig bestaan voorbereidt. Er komt al een advocaat aan te pas en vanmiddag wordt in café Sanders aan het Koningsplein een spoedvergadering gehouden om een oplossing te vinden voor de herrie die schijnbaar onver mijdelijk gaat komen. De heer A. van Baaren, eigenaar van het hotel café restaurant Formosa, had uit het bezoek van de jubileumcommissie aan zijn bedrijf begrepen dat het feest, inclusief diner, in zijn zaak zou worden gehouden. Alles wees in die richting. Met negentien arties ten, waaronder de band van Jan Kelder, was de afspraak gemaakt, dat zij op 21 november a.s. in zijn zaak zouden optreden. De heer Van Baaren stelde zijn zaal gratis ter beschikking en zou de prijs van het diner met drie kwartjes per persoon verlagen. Miskend Alles leek dus in kannen en krui ken, toen twee leden van het jubileumcomité kwamen vertellen dat het feest in Concordia zou worden gehouden. Daar was meer ruimte, een betere accommodatie voor de artiesten en bovendien kostte de sherry daar zeventig cent in plaats van een gulden. De commissie zegt dat haar bezoek aan de heer Van Baaren louter informatief is geweest. Zij had willen informeren over de gang van zaken van vijf jaar geleden bij het zeventigjarige jubileum. De heer Van Baaren acht zich door deze gang van zaken miskend en beledigd, te meer omdat ook een andere firma opdracht heeft ge kregen het diner te verzorgen. Verdeeld Hij heeft een advocaat, mr. dr. J. Jonker, geraadpleegd teneinde bij de Horeca, afdeling Den Hel der. een eis tot schadevergoeding te kunnen indienen. Op de vergadering van vanmiddag zullen beide partijen aan het woord komen. NEW ORLEANS (Reuter/AP) De wetgevende vergadering van de sitaat Louisiana heeft gisteren de oudens van blanke leerlingen aangeraden hun kin deren voorlopig niet naar school te stu ren nu de landelijke overheid de op heffing van de rassenscheiding op school tussen blanke en negerleerlingen heeft gelast. Het parlement van deze zuidelijke Amerikaanse staat, waar eens alle ne gers slaven waren, besloot met nage noeg algemene stemmen om de twee daadwerkelijk geïntegreerde scholen in New Orleans te boycotten. Gisteren be raadde men zich in besloten zitting over mogelijk te nemen gerechtelijke stap pen tegen het bevel van de federale rechter Skelly Wright, die de school raad van New Orleans had gelast om negerleerlingen tot de openbare scho len toe te laten. Naar schatting zijn er gisteren in New Orleans tienduizend blanke leer lingen door hun ouders thuis gehouden. Het was de derde dag dat vier neger meisjes van zes en zeven jaar onder bescherming van de federale politie op twee scholen lessen konden volgen waar vroeger alleen blanke scholieren zaten. Er werd gisteren een protestoptocht van blanke scholieren en een groep moeders met spandoeken naar het stad huis van New Orleans gehouden. De betogers luidden een bel die zij om niet naspeurbare redenen „vrijheidsklok" hadden genoemd. De politie, die enkele arrestaties verrichtte, dreef de menigte met de brandspuit uiteen. Een groot aantal spijbelende scholieren wilde later in de auto's van hun vaders een de monstratieoptocht voor de school hou den, maar werd op korte afstand ervan door de politie tegengehouden. Ver scheidene auto's waren voorzien van tekenen der Ku-Klux-Klan, een gehei me organisatie van fanatieke rassen- seheiders. lichting hebben gegeven met het doel bevoegdheden van de raad uit te scha kelen. De raad vermoedde wel eens, dat er iets was, doch men wist het juiste niet. B. en W. achtten de opmerkingen van de financiële commissie niet gevaarlijk; als gevolg van onenigheid in het college van B. en W. lekte uit dat onregelma- De heer mr. H. B. BOUWMAN tigheden hadden plaats gevonden. Het overschrijden van het krediet, dat voor de verbouwing van de ambts woning beschikbaar was gesteld, luidde het begin in van het ingrijpen van de raad, een ingrijpen, dat resulteerde in de benoeming van een raadscommissie van onderzoek. De heer Visscher accentueerde dat de raad van Goes heeft besloten in te grij pen. Dit kan aldus spr., door niemand worden betwijfeld. De heer Visscher wilde niet ingaan op het verweerschrift van de heer Mi' chaëlis, tot voor kort burgemeester van Goes. Het is niet juist, aldus spr. een bespreking te wijden aan maatregelen, die door het hoger gezag zijn genomen en voorts is het niet fraai, t.o.v. de heer Michaëlis hem thans aan te val len, omdat hij zich niet kan verdedigen. Zeer scherp ging de heer Visscher in op het verweerschrift van de heer Roo se. Het staat vol verdachtmakingen en leugens, merkte spreker op. Het ge schrift is een onwaardig stuk. De heer Visscher laakte het dat de heer Roose aan het zenden van een verweerschrift een persconferentie liet vooraf gaan. Dat is een misselijke vertoning vond de heer Visscher. De heer Visscher verklaarde dat de heer Roose heeft gepoogd de rijksnijver- heidsconsulent in Goes te doen verdwij nen, omdat hij een betere voor de in dustrie in Goes wist. De heer Roose heeft, ging de heer Visscher voort, mij in mijn eer en goede naam aangetast. Van onze correspondent LONDEN. Buckingham Palace heeft officieel bekend gemaakt dat prin ses Margaret de Britse koningin zal ver tegenwoordigen bij het huwelijk van ko ning Boudewijn van België. Het zal de eerste maal zijn sinds zij in het huwe lijk trad dat prinses Margaret een of ficiële functie verricht in een vreemd land. Haar man, Tony Armstrong-Jones, zal haar vergezellen. WETHOUDER ROOSE „Ik verdoezel mijn aandeel in de schuld nietmaar Van onze correspondent UTRECHT Een niet-alle- daags voorval is in Utrecht ge schied waar een beschonken arts een agent van politie in de vinger heeft gebeten. De dienaar van het gezag moest de medicus in de afgelopen nacht bekeuren, omdat hij zijn auto in kennelijke staat be stuurde. De agent bracht hem over naar het bureau en terwijl hij daar bezig was de dokter te fouilleren gaf deze hem eensklaps een knauw in een der vingers. De agent heeft zich onder behan deling van een andere arts moeten stellen. Vrije dag van Duitsers Van onze correspondent ROERMOND In Duitsland was het gisteren de algemene bid- en boetedag, een Evangelische gedenkdag die als zondag wordt gevierd. Zoveel Duitsers brachten die dag in Nederland door dat de Limburgse doorlaatposten een abnormale drukte kregen te verwer ken. Aan de doorlaatpost in Maalbroek bij Roermond was de drukte het grootst. Daar passeerden van 's morgens vijf uur tot 's avonds laat veertigduizend motorvoertuigen de grens in beide richtingen. Bovendien stonden vooral aan de Nederlandse kant van de grens de vrachtauto's rijen dik. De Duitse douane deed namelijk dienst als op zondag en weigerde daarom het goederenverkeer door te laten. Op een feestdag als gisteren mogen in Duits land geen vrachtauto's rijden, zodat de ongeladen wagens evenmin de grens over mochten. Zij mochten gis teravond door, de beladen wagens moesten tot vanochtend wachten. Aan de doorlaatposten te Venlo was de drukte al niet minder. De Venlose bin nenstad werd zo door golven Duitse auto's overspoeld dat de politie maar niet meer op het naleven van parkeer verboden lette. Vele winkels, vooral de kledingmagazijnen, hadden een bij zondere goede dag. Op sommige plaat sen lagen de oude sokken en schoe nen op straat, omdat vele Duitsers ook hun voeten in het nieuw hadden gestoken. Naar schatting zijn er alleen in Venlo al een miljoen marken achtergebleven. Omdat de Duitsers tegen sluitingstijd hun marken nog op leken te willen maken, kwam er van het op tijd slui ten niet veel terecht. Verder naar het zuiden was de drukte minder. Aan de drie doorlaatposten te Kerkrade passeerden niet meer men sen de grens dan op een drukke za terdagmiddag. De 34-jarige W. van fier Broek uit Hilversum is gisteren aan de gevol gen van een aanrijding, zondagavond, overleden. Met zijn bromfiets was de man tegen een stilstaande vrachtauto op gereden, waarbij hij een schedelba- sisfractuur had opgelopen. h het juistzoals hier staat in het rapport van uw vorige werkgeverdat u tijdens uw werk in slaap viel? Van onze correspondent UTRECHT. Brokken beton van vele kilo's en glasscherven vlogen gistermorgen met kracht door de burelen van de belasting inspectie aan het Janskerkhof. Het personeel zocht in allerijl dekking en toen het zich had hersteld van de schrik bleek dat de werken aan een hunker in de huurt de oorzaak waren van het euvel. De aanne mer die volgens de mededelingen van de Bouw- en woningdienst be kend staat als „een goede sprin ger", was bezig de bunker te li- kwideren. Deze is indertijd door de Neder landers gebouwd in opdracht van de Duitsers. Geen wonder dat men met de materialen heeft geknoeid. Dat wreekt zich nu de „springer" niet precies kan beoordelen welke hoeveelheden springstof vereist zjjn om bepaalde muren te doen ver stuiven. GEWEND Zij zjjn op de ene plaats dikker dan op de andere en aldus wordt het moeilijk de juiste prognose te stellen. Men heeft wel hij de om liggende panden kennis gegeven van het werk, zodat men daar maatregelen had kunnen treffen. Bij de belastinginspectie, waar men wel enig verzet gewend moet zijn heeft men klaarblijkelijk ge dacht, dat het zou meevallen. In ieder geval, het personeel was volop aan het werk, toen doffe knallen weerklonken en de brok ken steen links en rechts de kan toren binnenstoven. Bij de Bouw- en woningdienst zei men, dat de aannemer had ver zuimd genoemde dienst te waar schuwen. Anders zou men hetere maatregelen hebben genomen. Het werk is gestaakt, totdat een nieuw springplan zal zijn voorge legd. Van onze correspondent PARIJS Het proces van de barrica den kreeg gisteren zijn eerste grote sensatie waarnaar de Parijze naars reeds twee weken uitzien aan het eind van de zittingsdag werd Pierre Lagaillarde, de belang rijkste beklaagde, op verzoek van zijn verdediger, mr. Gallot, door een besluit van de krijgsraad voorlopig op vrije voeten gesteld. Het was ongetwijfeld een overwinning van zijn verdediger op de aanklager, Mongin, die zich met hand en tand tegen deze invrijheidstelling had ver- Van onze correspondent LONDEN. De 85-jarige Sir Win ston Churchill hij wordt 30 novem ber 86 lag gisteravond plat op zijn rug in bed en kon zich nauwelijks be wegen. Hij is dinsdagavond in zijn Londense woning bij Hyde Park Cor ner uitgegleden en gevallen en heeft daarbij een beentje in zijn rug gebro ken. Hij zal enige weken lang in bed moeten blijven. De ex-premier had gisteravond nog veel pijn, maar hij was opgewekt. Zijn vrouw zat naast zijn bed. Sir Winstons toestand geeft geen reden tot bijzondere bezorgdheid, maar gezien de hoge leef tijd van de patiënt nemen de dokters geen enkel risico. Zijn familieleden zijn onmiddellijk na de ongelukkige val gewaarschuwd en een deel van hen bevond zich gister avond in de woning van Churchill. On der hen was zijn oudste zoon, Randolph. Morgen zal er meer nieuws over sir Winstons toestand bekend worden ge maakt Gisteren heeft koningin Elizabeth die eveneens onmiddellijk op de hoogte was gebracht van het gebeurde, haar beste wensen voor een spoedig herstel gezonden. Churchill heeft een paar zware da gen achter de rug. Vorige week heeft hij zijn jaarlijkse bezoek aan zijn oude school, Harrow, gebracht en gisteren nog heeft hij de vergadering van het Lagerhuis bijgewoond. Hij was nog maar enkele weken terug van een va kantie in Nice, aan de Rivièra. Gisteravond stond de telefoon in het huis aan Hyde Park Corner niet stil. Uit alle delen van Engeland werd op gebeld om te horen hoe de populaire ex-premier het maakte. Vandaar dat er tenslotte een verzoek tot het Britse volk moest worden gericht: „bel niet op, er is geen personeel genoeg in huis om alle telefoontjes te beantwoorden. Sir Winston maakt het goed en morgen zal er meer bekend worden gemaakt." Een betoging voor een Frans Algerije maakte gisteren een einde aan de ondervraging van Lagaillarde in het „proces van de barricaden". Lagaillarde werd onmiddellijk daar op in vrijheid gesteld en omhelsd door zijn vrouw en zijn moeder. Het eerste wat de Lagaiilardes vervol gens gingen doen was een hapje eten in een restaurant. (Telefoto) zet. Deze overwinning werd onmiddel lijk aanleiding tot een zo rumoerige demonstratie van het publiek (dat uiteraard voor het grootste deel uit sympathisanten van Lagaillarde be stond), dat de president de zaal liet ontruimen. Op de tweede dag dat Lagaillarde voor zijn rechters stond vertelde hij zijn visie op de schietpartij en op de over gave van de rebellen. Hij vertelde, dat generaal Dufour de rebellen alle mo gelijke beloften had gegeven, die later niet werden nagekomen, terwijl boven dien de belangrijkste personen werden gearresteerd en geboeid naar Parijs overgebracht. Hij besloot zijn verhaal met de woorden: „Meneer de president, men heeft een vals spel gespeeld met het recht en met de eer van Frankrijk". Na een onderbreking volgde een korte ondervraging, waarna Lagaillarde's verdediger het woord vroeg. Hij som de de punten op van zijn verdediging en vroeg in aansluiting daarop de on middellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De aanklager sprong op en vroeg een onderbreking van de zitting. Na de heropening meende de aanklager, dat men met Lagaillarde de belang rijkste rebel in handen had en dat zijn getuigenis en zijn antwoorden tij dens het verhoor reeds een lange ge vangenisstraf rechtvaardigden. Het pu bliek jouwde hem daarop uit. Daarna trok het tribunaal zich terug om over het verzoek van de verdediger te delibereren. Na drie kwartier deelde de president mede dat Lagaillarde voor lopig in vrijheid werd gesteld. Voordat hij zijn uitspraak had beëindigd, hief men op de publieke tribune de Marseillaise aan en in de kreten, die het gezang vergezelden, gingen de Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Om het invoeren van autowrakken fiseaal niet extra aantrekkelijk te maken, heeft staats secretaris Van den Berge bepaald dat dergelijke wrakken voortaan alleen langs bepaalde grenskantoren mogen worden ingevoerd, waar zeer gekwali ficeerde ambtenaren de waarde zo hoog mogelijk zullen stellen. Dat deeld'e de staatssecretaris gister avond mee in de Tweede Kamer. Voorts zei hij dat de regering een maatregel beraamt om de invloed van het buitert- tarief van de E.E.G., dat de opbrengst van accijns en invoerrecht op sigaretten doet stijgen, zodanig te compenseren dat de totale opbrengst aan accijns en invoer recht uit dezen hoofde gelijk blijft. Ook de detailprijs kan dan hetzelfde blijven. Overigens vraagt de regering zich af of het systeem van tabaksaccijns naar kleinhandelsprijs wel het juiste systeem is. Daarom zal een commissie, samen gesteld uit ambtenaren en vertegen woordigers van het bedrijfsleven, on derzoeken of dit stelsel kan worden verbeterd. Daarbij zullen echter de onderlinge verschillen in accijnsheffing tussen sigaren, sigaretten en tabak niet mogen veranderen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Toenemende be wolking, plaatselijk gevolgd door enige regen. Iets lagere middagtemperatu- ren dan gisteren. Matige, tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen euid en oost. MIESJE: Met de neus in de boter. 18 november: zon op 8.05, zon onder 16.45; maan op 6.57, maan onder 16.59. woorden van de president verloren. Het publiek klom over de balustrades heen en liep op Lagaillarde toe, om hem te omhelzen en te feliciteren. Er werd geschreeuwd en geroepen: „Leve het leger, leve Lagaillarde, leve Frans- Algerije''. En de advocaten werden op zij gedrukt. Tevergeefs hamerde de pre sident om stilte. Toen gaf hij het bevel om de zaal te ontruimen. Nog voordat de parketwacht hierin ge slaagd was, keerde de kalmte enigszins terug. Snel herhaalde de president zijn uitspraak en sloot meteen de zitting. Onmiddellijk daarop begon het rumoer opnieuw en het werd pas rustig, toen tien minuten later Lagaillarde terugge voerd werd naar de gevangenis om de formaliteiten te vervullen, die een invrijheidstelling nu eenmaal mee brengt.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1