Commissaris v. d. Mark nam afscheid als politiechef Gemeenteraad van Goes staat voor een zeer zware opgaaf Souburg kan sluitende begroting aanbieden Aanleg nieuwe haven te Wolphaar Commissie van bijstand en „goede diensten"? Uitbreiding kleuterschool in Souburg GROOT VERLIES VOOR VLISSINGEN Honderd j arige in Vlissingen Woensdag 16 november I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeiiwscli Dagblad Differentiatie en winstdeling Afscheidsreceptie in Brittannia door zeer velen bezocht GEEN BOEMAN Voor kerkdienst predikant met auto in de sloot Raad VGravenpolder Schrijven van middenstanders aan Goese raad Middelburg gaat uitbreiden in omgeving Breeweg Biggekerhe krijgt verlichte toren Slechte reputatie? Cadeautjes kiezen VOORNAAM EN AANGENAAM Kapitaalsuitgaven niet geraamd VOORSTEL VAN WATERSCHAP Mogelijkheid Stapel Suggestie Concertzaal boekt steeds meer verlies Verhoging subsidie bepleit Protestants-Christelijk de gedifferentieerde loonpolitiek allerwegen waardering onder vindt, verplaatst het gesprek over de beloningen zich naar een verdergaan de differentiatie en wel met name naar de vraag of het niet mogelijk xal zijn per onderneming in bijvoor beeld de zelfde bedrijfstak te gaan differentiëren. Een uiterst gecompliceerd vraag stuk, dat niettemin nadere overwe ging verdient, omdat in één bepaal de bedrijfstak zich bedrijven bevin den, die sterk en zwak zijn. Mag men de werknemers in de „sterke" bedrij ven onthouden, dat zij meer dan hun collega's in de „zwakke" bedrijven profiteren van de mede door hun ar beid behaalde grotere winsten. In de praktijk schept dat uiteraard tal van problemen, en wel met name waar het de collectieve arbeidsover eenkomsten betreft. De c.a.o.'s werk ten en werken nog steeds tot tevre denheid en hebben zonder twijfel ze genrijke gevolgen gehad. De vraag of de differentiatie zich in feite dus moet voortzetten in de e.a.o., valt niet direct te beantwoor den. Daarvoor is een diepergaande studie nodig dan wij in het korte be stek van een krantenartikel kunnen behandelen. Het gesprek over de verdergaande differentiatie heeft echter wel enige mogelijkheden opgesomd om toch tot die gewenste spreiding in de beloning te kunnen overgaan en dat is de winstdeling. De salariëring in een bepaalde be drijfstak blijft gehandhaafd op grond van solidariteitsoverwegingen, maar in het bedrijf, waar de werkelijke winst een dergelijke verdeling toelaat, profiteren de werknemers naar ver houding van de door hen verrichte prestaties. Dat is in feite een differentiatie langs een andere weg, die hetzelfde bereikt. Met bijvoorbeeld de gepremieerde spaarregelingen is dit een mogelijke oplossing om binnen het kader van de onderneming te komen tot een be loning, die recht doet aan het verlan gen naar een verdergaande, subtieler differentiatiepolitiek. SOUBURG. De kleuterschool, gele gen aan de Van Doornlaan en uitgaan de van de stichting Beatrixkleuter- school wordt met een lokaal uitgebreid. Het aantal lokalen wordt hiermee op twee gebracht, want de in 1958 gebouw de kleuterschool beschikt eveneens over één lokaal. Twee jaar geleden kon niet vermoed worden, dat het aantal kleu ters in West-Souburg dermate zou groei en, dat een tweede lokaal op korte ter mijn nodig zou zijp. Deze onverwachte en snelle groei maakte het dan ook noodzakelijk plannen tot uitbreiding te maken. Het architectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen, welk bureau voor de bestaande kleuterschool een ontwerp maakte, projecteerde een schets voor een tweede lokaal. De aanbesteding voor deze uitbrei ding wordt gehouden op 28 november a.s. Het nieuwe lokaal komt precies aan de andere kant van de hall van het be staande complex. De hall blijft hetzelf de, maar de kamer voor de hoofdleid ster is enigszins kleiner geworden. Er moest ruimte gemaakt worden voor de toiletten. De ruimte voor het opbergen van leermiddelen is overgebracht naar het nieuwe speelwerklokaal, dat iets kleiner is dan het oude. Het nieuwe lo kaal beslaat een oppervlakte van 77 vierkante meter en het oude 81 vierkan te meter. Het nieuwe lokaal is ook voor zien van een speelkeuken. De uitbreiding van het schoolgebouw brengt met zich mee, dat ook de zand bak vergroot moet worden. Ook de speelplaats zal over een grotere opper vlakte betegeld moeten worden, maar dat gaat ten koste van de speelweide. Het bestuur van de school kijkt met verlangen uit naar de uitbreiding. De wachtlijst van kleuters wordt steeds groter. VLISSINGEN Annemieke v. d. Woestijne (11 jaar), leerlinge van de Bouwen Ewoutschool was helemaal niet bang van die hoge politieman, die in zijn mooiste uniform voor haar stond. Onbevangen deed ze een stapje naderbij en droeg een prachtig versje voor, handelend over kind en veilig verkeer. Glimlachend hoorde commis saris C. v. d. Mark haar aan. En toen het lied uit was kreeg de hoogste politiechef in Vlissingen ter gelegenheid van zijn afscheid een bedrag van 31,09 in centen aangeboden, bijeengebracht door de leerlingen van alle lagere Vlissingse scholen, „omdat de commissaris de schooltjes allemaal een goed hart toedroeg", zei het meisje, „u moet zelf maar zien wat u er voor koopt". Mevrouw v. d. Mark ontving van Annemieke een prachtige bos bloemen. volking, u stond er middenin. U was niet de boeman, maar de vriend van de burgerij. Door alles heen zag u steeds de mens. U poogde steeds psychologisch de oorzaak van het maatschappelijk kwaad te ontdekken. Het meisje van de school van meester Van der Pluym was een van de zeer velen, .die wegens het .bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aftre dende commissaris v. d. Mark de hand kwamen drukken in Brittannia. Dat ge beurde tijdens een afscheidsreceptie, aangeboden door het Vlissingse Ge meentebestuur, waarvan de woordvoer der, burgemeester mr. B. Kolff, het heengaan van de heer v. d. Mark een groot verlies noemde voor de politie dienst in Vlissingen en die in het alge meen. De burgemeester schetste de com missaris als een man, die nooit bij de pakken neerzat, maar die een geweldi ge activiteit ontketende. Het ambt van commissaris is geen eenvoudig ambt; de taakvervulling strekt zich uit op het terrein van de gemeente en op dat van de justitie. De zestien jaren die u de politie hier ter stede leidde, heb ik nooit enige zorgen over ,,de sterke arm" gehad, zei burgemeester Kolff. BRUINISSE. Ds. C. Bezemer uit Zierikzee, die zondagmorgen te Bruinis- se een preekbeurt kwam vervullen, slio- te met zijn auto op het beruchte gladde wegdek van de Dorpsweg, en kwam in de naast de weg liggende sloot terecht. Gelukkig kon mevrouw Klompe even eens op weg naar de kerk. de onfor tuinlijke pastor, die van de slippartij geen letsel bekwam, een lift verschaffen, zodat de kerkdienst zonder noemens waardige vertraging kon beginnen. De auto die op zijn kop in de sloot stond werd later door de Brandweerau to op het droge getrokken. ADVIEZEN U zat in een gebouw, ging hij verder, dat niet meer aan alle eisen voldeed, maar uw zuinigheid heeft het mogelijk gemaakt een fonds te kweken voor ver beteringen, die naderhand zullen moeten plaatsvinden. De heer Kolff herinnerde verder aan de zeer uitge breide adviezen van de heer v.d. Mark, „waarvoor men soms de tijd moest nemen", maar die zeer waardevol bleken. Namens de gehele burgerij bracht de heer Kolff de commissaris hartelijk dank voor zijn aan Vlissingen bewezen diensten. De officier van justitie, mr. G. J. B. v. d. Dussen, prees de grote vakbe kwaamheid van de scheidende politie chef, die geen groot, maar wel een moeilijk commissariaat had. Mr. v. d. Dussen erkende, dat het parket veel heeft geprofiteerd van de adviezen van de heer v. d. Mark. Te weten dat u leiding gaf aan de Vlissingse politie, gaf de justitie een grote geruststelling, aldus de officier. Dr. R. Grippeling, gemeente-genees heer, voerde het woord als oudste van de hoofden van dienst van de gemeen te Vlissingen. Hij wees er op, dat vele Scheldestedelingen de weg naar de com missaris wisten, te vinden om raad en steun te krijgen. Bij de jeugd genoot u een grote populariteit, deelde dokter Grippeling mee. Ir. J. H. Krietemeijer richtte daarna het woord tot de fami lie v.d. Mark namens de verkeers- commissie. VERTROUWEN De heer L. P. van Oorschot sprak als speciale vriend, die destijds loco- burgemeester was, toen de heer v. d. Mark benoemd werd tot commissaris. U bent er in geslaagd, aldus de heer Van Oorschot, de politie te maken tot een instituut dat bij de bevolking vertrouwen geniet. Meestal leeft een commissaris van politie boven de be- Verder voerden nog het woord de heren P. F. Mijs namens de N.V. Ha ven van Vlissingen, F. v. Sabben na mens de raad en J. E. Boonstra na me nshet corps consulaire Vlissingen. In zijn dankwoord zei de heer v. d. Mark, dat het hem pijn deed te moe ten scheiden, maar verschillende om standigheden verzachten deze pijn. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur, dat door het aanbieden van deze recep tie de kroon op zijn politionele loop baan had gezet. Vele genodigden lieten hun blijken van belangstelling vergezeld gaan van het aanbieden van presentjes. 's-GRAVENPOLDER. De raad van 's-Gravenpolder komt woensdagavond 23 november in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten: Beëdiging van ambte naar A. Sturm tot waarnemend gemeen-, tesecretaris, aanschaffing van nieuwe klokinstallatie voor de toren, gemeente begroting 1961. Grool nas gisteren de belangstelling voor de afscheidsreceptie van de com missaris van politie van Vlissingen, de heer C. v. d. Mark. De scheidende poli tiechef kreeg vele handen te drukken, niet alleen van genodigden in civiel maar ook geiiniformde gasten, onder wie vele figuren uit politiekringen. GOES. Een aantal Goese midden standers heeft zich dinsdag in een brief tot de gemeenteraadsleden van Goes ge richt, die vandaag in een, openbare ver gadering het rapport van de commissie ad hoe zullen behandelen. In de brief wordt gepleit tijdens de komende raads vergadering het belang van Goes en, om geving te laten prevaleren, boven poli tiek en sentiment. VLISSINGEiN. De Scheldestad is gisteren een honderdjarige in,woonster rijk geworden. Het is mevr. A. J. Pou- waart-Ratelband. Zij is nog dermate vi taal dat een wandeling met haar doch ter en lichte huishoudelijke werkjes tot haar dagelijkse bezigheden behoren. Realiseert men zich echter wat er zich in, de wereld sinds de geboorte van de jarige heeft afgespeeld dan komt men nog meer onder de indruk van een der gelijke leeftijd. Mevr. Pouwaart-Ratel- band werd 62 jaar geleden weduwe. Haar man was roeier bij het Belgisch loodswezen. Van haar kinderen, zijn er nog vier in leven terwijl 7 kleinkinderen en 11 achterkleinkinderen het geslacht completeren,. Gistermorgen werd ter ha- rer intentie een Mis opgedragen en la ter op de dag werd haar tijdens een druk bezochte receptie hulde gebracht. MIDDELBURG. In verband met de snelle uitgifte van bouwgrond in de Stromenwijk in feite is alle in die wijk beschikbare bouwgrod verkocht of in optie uitgegeven is het naar de mening van h. en w. van Middelburg dringend gewenst een ander gebied tot ontwikkeling te brengen om daardoor aan de vraag naar bouwgrond te kun nen blijven voldoen. Daarbij is de keus gevallen op het gebied tussen Ko- ninginnelaan, Koudekerkseweg, Kruis weg en Breeweg, dat in het uitbrei dingsplan :n hoofdzaak is bestemd tot agrarisch gebied zonder bebouwing, be stemd voor bebouwing in de toekomst. Een plan in onderdelen voor dit ge deelte van de gemeente, waarvan de voorbereidingen reeds ver zijn gevor derd, hopen b. en w. binnenkort de raad ter vaststelling aan te bieden. Met de eigenaren van de gronden is over de aankoop van hun eigendommen in onderhandelig getreden. Met sommi gen van hen kon overeenstemming worden bereikt., met anderen niet. Het is dus zaak, aldus b. en w., thans met spoed een onteigening aan te spannen, met betrekking tot die gronden waar van de eigendom langs minnelijke weg tot nu toe niet kon worden verkregen. De eerste stap daartoe is dat de raad voorlopig goedkeuring hecht aan het pla tot oteigenig. Bouw woningen goedgekeurd BIGGEKERKE. De heer J. Meij- ers (s.g.) sprak tijdens de gistermor gen gehouden raadsvergadering zijn verwondering uit over de plotselinge mogelijkheid de Biggekerkse kerktoren te verlichten. „Een paar jaar geleden, toen de toren gerestaureerd werd, kon het niet", zei hij, „en nu ineens wel' Voorzitter J. L. Dregmans was het eens met de heer Meijers en verklaar de dat het aan de besliste beweringen van de architect, die de verlichting van de toren voor onmogelijk hield, te wijten was, dat dit toendertijd niet is doorgegaan. Hij stelde de raad voor een krediet van ca. f 750 beschikbaar te stellen voor dit doel. „Want", zei de voorzitter, „een verlichte toren is een noodzaak voor een Walcherse ge meente en betekent een vriendelijk ge baar voor de vreemdeling". Met alge mene stemmen werd het voorstel goed gekeurd. Wat meer voeten in de aarde had een voorstel tot verkoop van 305 vierkante meter gemeentegrond aan de fa. De Voogd en Van Rooyen te Westkapelle voor het houwen van twee, aan elkaar staande huizen. Deze woningen zouden in de Schuitvlotstraat komen te staan. De heer Meijers vroeg of deze huizen op normale wijze verkocht worden. Dat bevestigde de voorzitter, die daaraan toevoegde dat B. en W. deze firma een optie verleend had voor nog vier per celen grond. De optie betekende in dit geval echter slechts, dat de Westkapel- se firma als eerste mocht gaan bou wen. De huizen zouden tot het moderne type woningwetwoningen gaan behoren- welke ook in Zoutelande en Westkapel le zijn gebouwd. De heer Meijers repli ceerde daarop, dat de in Zoutelande staande woningen een slechte reputa tie genieten, omdat zij lekken en meer dergelijke onaangenaamheden, verto nen. De heer Dregmans vertelde, dat hij grondig had geïnformeerd naar het bouwbedrijf en dat deze een uitsteken de reputatie had. Het voorstel werd ten slotte aangenomen. Een wijziging der gemeentebegroting voor 1960 werd goedgekeurd, waarna in de rondvraag de heer P. Wijkhuis (ch) de noodzaak formuleerde voor het hou wen van een wachthuisje voor de bus. De voorzitter vond dit met het oog op de vele stopplaatsen in Biggekerke niet goed mogelijk en zei verder, dat de Dorpsstraat zich er niet toe leende. Hij zegde overigens de heer Wijkhuis toe dat B. en W. het voorstel zouden be studeren. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE 'ÜLL Hoe koopt U een cadeautje? Maakt U er een peetje werk van om te ontdekken waarmee U de ■betrokkene werkelijk een groot plezier doet? Doe dat - het geeft zoveel meer voldoening! Maar I als U de jarige, de jubilaris of wie liet ook is die U graag iets schenken wilt, persoonlijk niet zo erg goed kent? Dan is er vast wel een manier om langs een omwegje te weten te komen met welk cadeautje U in de.roos schiet. Natuurlijk is dit alles geen „etiquette-voorschrift", maar het is wel heel hoffelijk en attent. Weet XJ wat ook zo hoffelijk en attent is? Gladstone sigaretten bij U te hebben. Die kunt U iedereen presenteren. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. i size 20 STUKS F 1,- SOUBURG. B. en W. van Sou burg hebben aan de raad de ont- werp-gemeentebegroting voor 1961 aangeboden. Zowel de inkomsten als de uitgaven van de gewone dienst geven een bedrag te zien van 2.793.323,85. Naar de stand van 1 januari 1961 bedraagt de boek waarde van de nog niet afgeschre ven kapitaalsuitgaven 9.564.832,06 Het restant der vaste geldleningen geeft een bedrag van 7.135.782,27 Vergelijking van deze laatste twee bedragen geeft nog niet het bedrag aan waarvoor door de gemeente een vaste lening kan worden gesloten, omdat daarop in mindering moet worden ge. bracht, hetgeen de gemeente nog aan voorschotten van het Rijk zal ontvan gen voor de bouw van de 32, 38 en 10 woningwetwoningen in, Nagelenburg en van vier woningwetwoningen aan de Padweg, ten bedrage van ongeveer één, miljoen 100.000 gulden. Kapitaalsuitgaven zijn er in de be- o GOES. Het ziet er thans naar uit dat de reeds lang bestaande plannen voor de aanleg van een nieuwe haven te Wolphaartsdijk in een definitief stadium zijn gekomen. Het waterschap De Brede Watering van Zuid Beveland dat maandag 21 november in de Ko renbeurs in Goes in algemene vergadering bijeenkomt heeft n.l. als agendapunt een voorstel van het dagelijks bestuur tot het aan leggen van een haven te Wolphaartsdijk. Dit in verband met de verlaging van de waterstand in de Zandkreek als gevolg van de werken tot uitvoering van het Drie-eilandenplan. Geruime tijd be stonden er al plannen om een nieuwe haven aan te leggen parallel aan de oude haven. Het gemeentebestuur van Wolphaartsdijk heeft, zöals bekend, reeds geruime tijd voor de totstandkoming van de haven geijverd. De haven zou dan tevens dienst kunnen doen als uitwateringsgeul voor het gemaal in de Oosterlandpolder. GOES. Met meer dan gewo ne spanning is de gemeenteraads vergadering van hedenavond te gemoet gezien. Deze vergadering begint om acht uur en zal onge twijfeld vele uren in beslag ne men. Gisteravond hebben de raadsfracties vergaderd en zich over de te voeren gedragslijn be raden. Er bestaat weliswaar bij een aantal raadsleden de neiging om zich zo groot mogelijke be perkingen op te leggen, anderen voelen zich echter sterk geroe pen hun visie duidelijk kenbaar te maken en de bepaling van hun stem op niet mis te verstane wij ze toe te lichten. Mede daarom mag worden verwacht, dat de vergadering vrij lang zal duren. Deze raadsvergadering zal plaats vinden in de schijnwerpers van de openbaarheid. Dat is ook juist, want de publieke zaak moet pu bliek worden behandeld. Het is bovendien goed, omdat de leden van de raad er van doordrongen zullen zijn, dat hun woorden en hun daden in de dagen en weken, die volgen op de hedenavond te houden raadsvergadering, onder werp van kritische beschouwin gen zullen worden. Dat zal o.m. het geval zijn in de persorganen. Het ligt niet in onze bedoeling van daag nog eens weer heel de geschiede nis op te rakelen. Men zit in Goes in een impasse. Uit de uitnodiging voor het houden van deze raadsvergadering, die waarnemend burgemeester dr. J. W. Noteboom aan de raadsleden heeft doen toekomen, hebben wij geconsta teerd, dat de raad vanavond een poging zal doen om uit de misère te breken. Wij hopen dat de raad daarin zal sla gen. Daar is buitengewoon veel wijsheid voor nodig. De beslissingen, die men vanavond in de raadszaal neemt, kunnen namelijk ook consequenties hebben. De raadsle den zullen die wellicht hebben overwo gen en het besef daarvan zal het ver antwoordelijkheidsgevoel nog hebben vergroot en men zal zich realiseren, dat het geweten in deze aangelegenheid een belangrijk woord mee moet spreken. Bovendien realiseren de raadsleden zich, dat een gemeenteraad iets anders is dan een parlement, in de verhouding tot een kabinet. Een gemeenteraad is een bestuurscollege. In de hedenavond te houden raadsvergadering worden de leden van de Goese gemeenteraad ge roepen tot het uitspreken van een oor deel over het rapport der raadscommis sie ad hoe. Zo staat het in de convoca tie voor de vergadering. Nu kan men wel beweren, dat dan eigenlijk het me morandum van Gedeputeerde Staten niet aan de orde kan komen en even min zaken, die niet in het rapport zijn genoemd, maar wie belet iemand juist die zaken wél aan de orde te stel len of er zijdelings bij te betrekken. Bovendien, al zou men zich zuiver be palen tot de tien punten van het rap port, dan nog kan men er zeker van zijn, dat toch de behandeling van me morandum etc. ter sprake zal komen en in discussies zal worden betrokken, zij het dan misschien op een later tijdstip. Zal de raad van Goes vanavond uit de moeilijkheden komen? Zal men een weg weten te vinden om althans in be ginsel te geraken tot normaal bestuur, dat de belangen van de bevolking dient? Wij weten niet alles. Het is mogelijk, dat vanavond in de toelichting van de raadscommissie op het rapport zeer frappante zaken aan de orde zullen worden gesteld. Zij zullen dan mis schien ook wederwoorden ontlokken, zoals dat reeds het geval is geweest met het rapport en memorandum. Meermalen bekruipt ons de vrees, dat de gemeenteraad van Goes vanavond niet uit de moeilijkheden zal komen. Er is reeds veel gesproken (voor ge luidsbanden) en geschreven (in rapport, verweerschriften en memorandum) er zal nu vanavond nog een woorden stroom voor geluidsbanden én om rechtstreeks op schrift te stellen aan worden toegevoegd. Zal de situatie er nu door worden verbeterd? Is de stemming in de afgelopen maan den iets ten goede gekeerd in de Goese raad en in het college van B. en W. De spanningen zijn eerder toe- dan af genomen en ieder meent nog in het vol ste recht te staan en draagt beschuldi gingen aan tegen anderen. Men kan vanavond de stapel beschul digingen nog wel hoger maken. Wij vrezen, dat het ook zal gebeuren. Komt men daar verder mee? Nu kan men el kaar wel opwekken, om niet nog meer verwijten te lanceren, maar in de hui dige verhoudingen bij de besprekin gen van het beleid is het eenvoudiger een vierkante cirkel te construeren dan aan dat verlangen te voldoen. Daarom herhalen wij, dat we vrezen dat men vanavond niet over het diepte punt in de Goese crisis heen zal komen In de loop van het debat en wie heeft dat volledig in de hand? kan de dis cussie een heel andere kant opgaan, dan men wel zou hebben gewild. Het is daarom dat wij, na gisteren hier en daar ons oor te luisteren te heb ben gelegd, vandaag nog met een sug gestie komen. Deze: Kan de raad van avond besluiten tot het benoemen van een commissie, die zowel van advies kan dienen als bepaalde bijstand verle nen? Wij denken aan een commissie van vijf personen, die tot taak krijgt het verlenen van goede diensten" aan het college van B. en W. en aan de raad. De commissie zou zich kunnen bezig houden met de verhoudingen in het col lege van B. en W. en de relatie van dit college tot de raad en zou bovendien advies kunnen uitbrengen met betrek king tot rapport en memorandum. Deze commissie zou bijv. samengesteld kun nen worden uit Kamerleden van de vijf grote politieke partijen en dan bij voor keur uit Kamerleden met langdurige be stuurlijke ervaring. Deze commissie zou in fasen bepaalde facetten onder de loep kunnen nemen en daarover ver slag uitbrengen en dan bijv. eind de cember van dit jaar met een eindver slag kunnen komen, dat de raad zal worden aangeboden. Nu kunnen er raadsleden zijn, die me nen dat de leden van de gemeenteraad van Goes zelf wel over inzicht, doorzicht en bekwaamheid beschikken om de moeilijkheden op te lossen. Men kan dergelijke gedachten over eigen capaci teiten hebben, maar zou het dan niet temin toch geen aanbeveling verdienen, gelet op het vele, dat op het spel staat en op de rechtvaardigheid, die voor al les betracht moet worden rechtvaar digheid met begrip voor achtergronden om toch advies en bijstand van an deren te vragen? Men kan bijv. aan Ge deputeerde Staten van Zeeland verzoe ken bemiddeling te willen verlenen voor het op zo kort mogelijke termijn benoe men van een dergelijke commissie. Dat kan beslist binnen een week zijn beslag hebben gekregen. De raad zou dan van avond al een bedrag kunnen voteren om de onkosten van het werk te bestrijden. De thans zittende wethouders van Goes kan men uitnodigen dringend verzoeken om tijdens de „status quo" hun functies te blijven waarnemen. De gemeenteraad van Goes zal vanavond een zeer belangrijke vergadering houden. Moge God de leden van de raad kracht en wijsheid geven om de ware be langen van deze gemeente te be hartigen, overeenkomstig de be de uit het ambtsgebed, waarmee de vergaderingen worden ge opend. groting 1961 niet geraamd. Zodra er echter plannen gereed zijn. om in de raad te worden behandeld zullen B. en W. met een desbetreffend voorstel komen. Met de algemene dekkings middelen is de begroting wederom sluitend, echter evenals voorheen dank zij een zo zuinig mogelijke raming van de verschillende posten. B. en W. hopen in. 1961 te kunnen doorgaan met de uitbreiding van de straatverlichting. Het plan dat door de PZEM is opgemaakt kon nog niet ge heel worden verwezenlijkt. Intussen, is het wel mogelijk geweest om de voor naamste straten van betere verlichting te kunnen voorzien, zoals de Kanaal straat, Vlissingsestraat, Paspoortstraat, Middelburgsestraat, Oranjeplein, Rit- themsestraat, Marnixplein, Bermweg en Braamstraat. Helaas kon nog niet worden over gegaan tot de stichting van een eigen schooltandverzorgirgsdienst, om dat daarvoor in de gemeente Souburg geen goede lokaliteit aanwezig is. Wij zijn, aldus B. en W., tevreden over de behandeling van de dienst in, Vlissingen, maar het vervoer van schoolkinderen neemt te veel tijd in beslag. Gewacht wordt nu op de bouw van een nieuw gebouw voor de kruisverenigingen, waar in de dienst kan worden ondergebracht. Met de bouw is men reeds begonnen. Wat het onderwijs betreft, in de be groting zijn de kosten, voor de nieuwe Marnixschool geraamd, die binnenkort geopend zal worden. Dit geldt ook voor de over enkele weken te openen eer ste -openbare kleuterschool. Ook voor de op te richten, r.k. kleuterschool zijn de kapitaalslasten geraamd voor inrichting van die school. Een plan voor de bouw van een eigen zuiveringsinstallatie en voor een riole ring van een groot gedeelte van West- Souburg is gereed. Met het eerste is men reeds begonnen en met het tweede hoopt men spoedig een aanvang te ne men. MIDDELBURG. Het exploitatie saldo van de Stichting: Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg ontwikkelt zich steeds ongunstiger. Het exploitatietekort over de jaren 1957 tot en met 1959 ver toont het volgende beeld: 1957: f1'5®®!?8! 1858: 1.597,79; 1959: 2.006,82; het geraamde tekort voor 1969 bedraagt 3.220. Het bestuur van de stichting heeft zich dan ook lot de Middelburgse raad gewend met het verzoek het subsidie met ingang van het jaar 1961 te verhogen. Bij besluit van 2 augustus 1955 stelde de raad het jaarlijks subsidie aan de Stichting Con cert- en Gehoorzaal vast op 2.200. Ten overvloede wijzen b. en w. in hun toelichting aan de raad op het grote belang van de instandhouding van deze gemeentelijke stichting, welke op kultureel gebied in. Middelburg zulk waardevol werk verricht. Zij menen dat de ongunstige ontwikkeling ener zijds wordt veroorzaakt door de aflopen de rijkssubsidieregeling. Voor 1957 be droeg het rijkssubsidie f 2.000. daarna dit subsidie elk jaar met f 500 af genomen. zodat na 1960 geer rijkssub sidie meer zal worden genoten. Anderzijds valt uit de jaarstukken der stichting sinds 1958 een kleine te ruggang te koiiistateren in de opbrengst van de huren en vergoedingen voor het gebruik van zaalruimte. De exploitatie kosten blijven vrij stabiel. Verwacht wordt dat het jaar 1961 een tekort zal opleveren van 5.320. Het verliessaldo over de jaren 1946 tot en met 1959 13.729,93) werd van het eigen kapitaal der stichting (oor spronkelijk groot 36.000) afgeboekt, fnaien. dit ook zou gebeuren met het te- Pjt 1960, dan zal dit kapitaal ultimo ?Q4fl h°"d J9'090 J>edragen, zodat sinds 1946 bijna de helft van het kapitaal werd bestemd voor het dekken van. verliezen. B. en W vmden het minder juist dat het exploitatietekort langer op deze wijze wordt gedekt. Zij stellen de raad yoor d® stichting voor 1961 een subsidie te verlenen ten bedrage van het exploitatietekort 1961 met een maxi mum van 7.500..

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3