Raad orde op van Goes zaken zal pogen te stellen Molen ,Ons Genoegen is gerestaureerd Nieuwe aanpak jeugdwerk door hervormd Vlissingen Dorpsweg in Bruinisse wordt herbestraat Drukbezochte vogelexpositie in Sint Annalands Dorpshuis Geen duurdere vuilnisemmers op Schouwen Raad Middelburg vergadert Meer dan „honderdjarige" door de heer Zandburg krachtig geleid Morg en vallen belangrijke beslissingen Belgische mofcorspits voor zinken behoed „Juf" de Wilde nam afscheid van het onderwijs Gemeenteraad vergaderde Kunstmaand Orkest met gevarieerd programma Weer landhuis op „Schoonoord" Aktiviteiten rondom Jan van Bovenhuis Programma Bondsdag besproken in CJV vergadering Vanmorgen vergadert raad Biggekerke A.R. kiesvereniging Goes bijeen Tweedaagse conferentie chr. evang. gemeente Bromfietser, na val overleden In de toekomst één afd. K.N.K.B. Weer driehonderd militairen ingezet Scooter tegen tractor Dinsdag 15 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES. De gemeenteraad van Goes zal morgenavond een zeer belangrijke vergadering houden. De raad zal dan namelijk orde op zaken moeten stellen. Dat het nodig is, is langzamerhand wel gebleken. Ongeveer een jaar geleden is een vertrouwenscrisis, ook wel bestuurscrisis ge» noemd ontstaan. Een raads commissie werd benoemd, die een onderzoek zou instellen naar het beleid van B. en W. ook naar het beleid van elk der leden van het college afzonderlijk. Dat onderzoek heeft geresulteerd in een rapport, waarin vooral de heren Michaëlis (burgemeester) en Roose (wethouder) werden aangevallen. De commissie vroeg zich af of „hogerhand" niet de vraag in overweging diende te nemen of de heer Michaëlis nog wel als burgemeester gehand haafd kon worden en de commis sie stelde de raad voor het ver trouwen in wethouder Roose op te zeggen. Er ontstonden zo is in de loop van de daarop volgende maanden gebleken twee facetten van de Goese affaire. Er was in de eerste plaats de kwestie rond de burgemeester, die werd verwe ten, dat hij de raad geen juiste voorlich ting gaf en dat hij onbesuisd en ontac tisch zou zijn opgetreden tegenover in gezetenen der gemeente. Daarnaast ont stond dan nog de zaak van de zgn. ver schrijvingen, d.w.z. het boeken van uit gaven op posten, die daarvoor niet wa ren bestemd. Het zijn twee afzonderlijke zaken, de kwestie rond de heren Michaëlis en Roo se (althans daarop is het in het rap port der raadscommissie in feite uitge lopen) en de verschrijvingen". Al thans Zo kan men het zien. want er is toch ook weer verband- tussen de ontstane moeilijkheden (min of meer ook liggend in de persoonlijke sfeer) en de kritiek, die op de administratie der (gemeente is uitgeoefend. Het is bij alle Triestheid in de .Goese kwestie" niettemin toch een lichtpunt, dat niemand kan worden verweten dat hij eigenbelang heeft na gestreefd. Er is tot op heden niets ge bleken van verduisteringen of het mis bruik maken van gelden der gemeente voor de behartiging van privé-belangen. In de gemeente Goes hebben de laat ste jaren actieve zeer actieve! mannen aan het roer gestaan. Zij heb ben met inzet van al hun krachten ge werkt voor de belangen van de ingeze tenen. Dat geldt voor de drie wethou ders en dat geldt ook voor tal van amb tenaren, zeker ook voor de directeur van gemeentewerken, die nu met ande re hoofdambtenarennauw bij het con flict is betrokken. Over de burgemees ters zwijgen wij in dit verband; de heer Ten Kate is overleden en de heer Mi chaëlis heeft slechts enkele maanden ge legenheid gehad op normale wijze in Goes te werken. Elk van de thans zittende wethouders heeft echter enorm veel werk verzet in het belang van de stad en de omgeving. De directeur van gemeentewerken heeft er aan medegewerkt dat in Goes tal van voorzieningen tot stand konden ko men. Men zal op tal van personen uit de beleids- en uit de technische en ad ministratieve sector ongetwijfeld veel Bij de verbouwing van de ambtswoning voor de burgemeester van Goes dreigde het kredietdat de raad beschikbaar had gesteld, belangrijk te worden overschreden. De verbouwing is maanden geleden stopgezet en nog niet hervat. heer Michaëlis zich niet persoonlijk kan verdedigen, dient aan ,zijn verweer schrift, dat hij aan de raad heeft doen toekomen, in dat geval wel grote aan dacht te worden besteed. Tijdens de duur van het onderzoek der raadscommissie zijn de zgn. ver schrijvingen aan het licht en in de open baarheid gekomen. Men kan deze ma nipulaties proberen te zien onafhankelijk van de vertrouwenscrisis, maar men kan ze er evengoed bij betrekken. Ze zijn er in ieder geval bij gekomen en het is niet juist dat via verschrijvingen aan het budgetrecht van de raad wordt getornd. Ook dat is geven van onjuiste voorlichting aan de raad. De raad van Goes zal woensdagavond duidelijk moeten vaststellen: 1. De fouten, die het college van B. en W. als geheel heeft gemaakt. 2. Welke fouten elk der wethouders heeft begaan. Uitgangspunt voor deze bespreking zullen het rapport van de raadscommis sie en het memorandum van Gedepu teerde Staten van Zeeland over de ver schrijvingen" o.i. moeten zijn. Men zal elkaar over en weer in parlemen taire termen de kritiek niet mogen onthouden, daarbij steeds voor ogen houdend, dat het belang van de ge meente Goes alleen gediend is met een zo spoedig mogelijke terugkeer tot nor male verhoudingen. Het wil ons voorkomen, dat de dis cussie aan waarde zal winnen, als nie mand probeert verantwoordelijkheid, die hij in feite draagt, van zich af te schui ven en als allen, die fouten hebben ge maakt, dat ronduit zeggen, waarbij dan heus ook nog wel begrip voor de situa tie waarin men zich bevond of bevindt, mag worden gevraagd. kritiek hebben daarnaast mag toch ook de waardering niet ontbreken. Wel ke wethouder(s) van Goes de raad ook Wil doen aftreden, de raad aal altijd moreel verplicht zijn tevens aan die wethouder(s) blijk te geven van grote erkentelijkheid voor de belangrijke dien sten, die aan de gemeente zijn bewezen, In de afgelopen maanden hebben tal van personen, die op enigerlei wijze werden betrokken bij de moeilijkheden in Goes, een bezoek gebracht aan deze stad. Zij hebben kennis genomen van de ontwikkeling, doch er ook allen hun ver wondering (ook bewondering) over uit gesproken dat in deze betrekkelijk klei ne gemeente van ruim 15000 inwoners in een korte spanne tijds zoveel kon ge beuren. Er is in Goes met voortvarendheid gewerkt en zijn niet mede daardoor fou ten ontstaan? Men *.\eeft zich steeds het doel goed voor ogen gehouden, doch om dat doel te bereiken waren er niet al tijd middelen. Men heeft die middelen dan op geforceerde wijze weten te cre- eren. Een zich ontwikkelende gemeente als Goes krijgt dagelijks te maken met- moeilijkheden. Dat is in Goes geconsta teerd, maar daarbij heeft men het niet gelaten. Men heeft oplossingen gefor ceerd en daarbij het middel van ge weldpleging op de administratie toege past. BURGEMEESTER De raadscommissie heeft in het rap port de heer Michaëlis een aantal ver wijten gemaakt betreffende zijn per soonlijk optreden. Hij zou enkele men sen onheus bejegend hebben. Het is de vraag of men deze zaken woensdag in de raadsvergadering nog kan bespreken, aangezien burgemeester Michaëlis is medegedeeld, dat hij zijn functie in Goes niet langer kan uitoefenen. Betrekt men echter wethouder Roose in de dis cussie over déze onderwerpen stij ven van de burgemeester in ontoelaat bare handelingen" dan moet ook het optreden van de heer Michaëlis onder werp van discussie worden. Omdat de VOORSTEL NIEUWERKERK. In de gehouden vergadering van de Reinigingsdienst Duiveland, las de voorzitter, burgemees ter A. A. van Eeten uit Nieuwerkerk het antwoord voor, dat is uitgegaan naar Ged. Staten, naar aanleiding van opmerkingen over de Begroting 1960 alsmede het antwoord op dat schrijven van Ged. Staten ontvangen. De Begroting 1961 werd goedgekeurd. Hoewel de loon- en salarispost voor 1961 ruim 3000.- hoger is dan die voor 1960 heeft men besloten de bijdrage ad 12.- per emmer niet te verhogen. Dit kon echter alleen door de afschrijvings- duur van de auto van 7 op 10 jaar te brengen. De Begroting 1960 sluit met een saldo van 759.12 voor onvoorziene Uitgaven, voor de gewone dienst op 39882.94, voor de Kapitaaldienst met een batig slot van 6626.21 op 35853.64. Voor de Bijdragen van de Gemeen ten is onder ontvangsten een bedrag van 36400.- geraamd. De jaarwedden- post is ruim 16000 groot. Naar aanleiding van het feit dat ge constateerd is, dat in enige gemeenten minder emmers waren uitgereikt, dan er gezinnen woonden aan de route waarlangs het huisvuil door de Reini gingsdienst wordt opgehaald, worden door burgemeester L. J. van Leeuwen, vertegenwoordiger voor de gemeente Zonnemaire, algemene beschouwingen gehouden, waarin deze feiten ten sterk ste worden afgekeurd. Besloten wordt de betrokken gemeen ten alsnog een aanslag op te leggen voor het te weinig betaalde. De heer van de Doe Dreischor, ge steund door burgemeester Vermeulen waarschuwde tegen een te streng door gevoerde reservering, waardoor het te genwoordige geslacht nu hoger zou wor den belast dan nodig is. Speelgoed voor zieke en gebrekkige kinderen Volgt de raad het voorstel van de commissie ad hoe, dan zal aan het slot der vergadering een uitspraak moeten plaats vinden over elk der drie wethouders afzonderlijk. Wij willen ten aanzien daarvan niet vooruitlopen op de discussie door ons te begeven in beschouwingen over het be leid van elk der wethouders, noch over het optreden van de heer Michaëlis als burgemeester van Goes. De gemeente raad van Goes is geroepen tot een kriti sche beoordeling van rapport, verweer schriften en memorandum. Wellicht ko men daarbij facetten aan de orde, die thans niet of niet voldoende zijn beliiAit. Eerst daarna kan de raad overwegen een conclusie te trekken of buitendien maatregelen te treffen of beslissingen te nemen. Het is gelukkig, dat de raadsverga dering een openbaar karakter draagt: Vooral in een belangrijke zaak als thans aan de orde is kan openbaarheid niet te hoog worden gewaardeerd. De we tenschap, dat het besprokene in de raad aan kritische beschouwingen zal worden onderworpen, zal het verantwoordelijk heidsgevoel nog kunnen doen toenemen. TERNEUZEN Bij het binnenlopen van de Terneuzense haven liep de 437 ton metende Belgische motorspits „Ste- ni" op de westelijke pier van de mid denhaven. Schipper Heintjes vroeg om sleepboothulp, waarop de „Holland" uit voer. Maar voordat de sleepboot het schip bereikte kwam de „Steni" vlot, zodat de „Holland" terug keerde. Daar het schip echter veel water maakte en dreigde te zinken vroeg de schipper nog maals om bijstand. De „Holland" heeft de „Steni" naar de sliktong in de mid denhaven gesleept, waar de pompen van de sleepboot en de „Steni" in werking werden gesteld. Ook de sleepboot „Willem" van. de zelfde rederij kwam met zijn pompen te hulp en door de gezamenlijke inspan ning gelukte het de spits voor zinken te behoeden. Tegen de avond, bij hoog wa ter werd de „Steni" op de helling ge trokken. Het schip heeft een grote scheur ter hoogte van het vooronder op gelopen en zal van een cementstempel worden voorzien. De „Steni" was gela den met kolen van Beringen op pad naar Zeebrugge. MIDDELBURG. De raad der ge meente Middelburg komt op maandag middag aanstaande bijeen. De agenda vermeldt o.mtijdelijke benoeming le raar opleidingsschool kleuterleidsters; ontslag onderwijzeres o.l. school c we gens opheffing betrekking; rijwieltoela- gen; bezoldiging vakleerkrachten; wijzi ging verwarmingssysteem in de semi- permanente scholen aan 't Zand; kre diet openbare verlichting Leeuwerik straat; uitbreiding gebouwen aan de Kleverskerkseweg ten behoeve van de regionale werkplaats voor vakopleiding; voorziening stroomlevering en openbare verlichting Stromenwijk; aanvullend kre diet bouw kleedkamer sportterein; bij drage Sint Nicolaasmarkt; aanvullend krediet restauratie pand Nieuwstraat 36; verhoging krediet herstel molen ,,Ons Genoegen"; financiële steun aan Stichting Nieuw Walcheren ten behoeve van exploitatie van Miniatuur Walche ren gedurende 1961; wijziging hypotheek u.g. Algemene Woningbouwvereniging; voorlopige goedkeuring onteigeningsplan in het belang van de volkshuisvesting met betrekking tot gronden bij de Bree- weg; halve dagsluiting tabakswinkels; wijziging algemene politieverordening. OOSTKAPELLE. Wegens haar a.s. huwelijk nam mejuffrouw C. P. M. de Wilde, onderwijzeres aan de O.L:school te Oostkapelle afscheid van het onder wijs. Wethouder W. K. van Nieuwenhui- zen nam op het gemeentehuis officieel afscheid van haar en vervolgens in de school, in de functie van voorzitter van de oudercommissie. De heer A. C. Dijke sprak eveneens in een korte speech zijn waardering uit voor het vele werk dat juffrouw De Wil de verzet heeft, en wenste haar veel ge luk in haar verdere levensgang. Van de schoolkinderen ontving de scheidende juffrouw een fotoboek van Zeeland. BRUINISSE. In de gehouden ver gadering van de Gemeenteraad kon bur gemeester C. H. van de Linde de ver heugende mededeling doen dat door de Provincie 75 pet zal worden bijgedra gen in de herbestrating van de Dorps weg. Deze toegang tot het dorp, die al vele jaren nodig aan herstel toe was, zal dan tevens worden verbreed. Aan de lijdensweg van 15 jaar zal daardoor een einde komen, want de ver betering is na het einde van de oorlog ieder jaar aangevraagd, maar even zo vele keren afgewezen, omdat er geen geld voor was. De herbestrating van de Oude straat en de verbreding van de Beursstraat is opgedragen aan het aannemersbedrijf M. van de Velde te Bruinisse voor 38.300. De heer L. van Popering (soc.) drong aan op gelijktijdige riolering van de Oude straat. Aanvankelijk zijn B. en W. van mening dat dit onnodig is, omdat alle percelen aan de Oude straat toch zijn aangesloten op de nieuwe rio lering in Kerkstraat en Deestraat. Na enige bespreking werd besloten, de kosten op te vragen, van het leggen van een riolering vanaf de haven tot aan de Goudzwaardstraat. De aanbesteding van 4 woningwetwo ningen, te bouwen aan de Dreef in het plan West, heeft niet het resultaat ge had, dat de bouw kon worden gegund. Met de laagste inschrijver de firma Jac. Deurloo zal in onderhandeling wor den getreden, of de woningen voor de door het Ministerie verlangde bedrag kunnen worden gebouwd. De voorziening in de vacature van een havenmeester gaf veel stof tot bespre king. In 1956 heeft de toenmalige Raad de benoemingsbevoegdheid aan het Colle ge van B. en W. gedelegeerd. De heer Jumelet stelde voor, dit punt te veranderen. Het delegeren van de benoemingsbe voegdheid aan B. en W. noemde hij in strijd met de spelregels van de demo cratie. B. en W. wezen er op, dat zij f TERNEUZEN. Het van de televisie bekende „Kunstmaand Orkest" onder leiding van' Anton Kersjes concerteert op vrijdag 18 november in het Concert gebouw in Terneuzen. De violisten Wal ter Ellegiers, Antoinette van de Hom- bergh en Wimmy Bijvoet zijn de solis ten in het concert voor drie violen en orkest van Antionio Vivaldi. Deze oude Italiaanse meester, de grondlegger van het vioolconcert, heeft ongeveer 140 con certen voor dit instrument geschreven. Het heeft zoals gebruikelijk drie delen, waarvan het eerste en derde in snel tempo en het middendeel langzaam wordt gespeeld. Daarna is Jos d'Hont de solist in Mozart's overbekende klari netconcert. Dit werk, dat tot Mozart's latere werken behoort, is één van de hoogtepunten uit zijn hele oeuvre en zeker door de rijke muzikale inhoud en verfijnde orkestratie het belangrijkste van zijn concerten voor blaasinstrumen ten. Het snelle, blijmoedige eerste deel typeert al dadelijk het concert, waarna het daarop volgende adagio voor een weemoedige noot zorgt. Het verrukkelij ke rondo doet echter de vrolijke stem ming onweerstaanbaar terugkeren. Het zeer gevarieerde programma van het Kustmaariorkest vermeldt vervol gens een moderne kompositie: de in een suite van zeven dèeltjes verenigde Roe meense volksdansen. Het concert besluit met één der bekendste symfonieën van Haydn: nr. 101 „De Klok". Deze bij naam is te danken aan het metrum van het tweede deel, dat aan het tikken van een klok doet denken en toe te schrijven is aan een van Haydn's vele humoris tische invallen. Het concert wordt gegeven onder aus piciën. van de Z.V.U. De aanvang is be paald op acht uur. ST. ANNALAND. Het bestuur van de afdeling Tholen van de Bond van Vo gelliefhebbers heeft in het Dorpshuis te Sint-Annaland een zeer drukbezochte vo geltentoonstelling en blocmenshow ge houden. Er waren niet minder dan 42 inzendingen, waarvan de verste kwam uit Den Ham (Overijssel). De vogellief. hebbers hebben hun hartje kunnen op halen, nu er circa 300 vogels van di verse pluimage tentoongesteld werden. In het Dorpshuis staat een vijftal vi trines opgesteld en twee volledige vo lières. Het podium is voorzien van een collectie opgezette zeevogels, welwillend voor dit doel beschikbaar gesteld door mevrouw Bierens. Rondom de opgestel de volières zorgden een flink aantal pot planten voor een fraai geheel. De heer P. Bim-mel, de afdelingsvoor zitter kan dan ook met recht tevreden zijn over deze wel zeer goed geslaag de en tevens zeer druk bezochte ten- TERNEUZEN Namens het bestuur van het Rode Kruis heeft de waarne mend voorzitter mr. P. H. W. F. Tel- legen de aandacht gevestigd op het Jeugd Rode Kruis, dat opgericht is om. zieke en gebrekkige kinderen te hel- j toonstelling. pen. Nu de feestdagen naderen wordt! De keuring van de tentoongestelde vo- op de inwoners van Terneuzen een be- gels heeft plaats gehad door de heren roep. gedaan om speelgoederen, die mis schien vergeten op de zolders liggen, voor dit doel af te. staan. Ook kinder lectuur en gezelschapsspelen zijn zeer welkom. Door verschillende scholen, wordt aan deze' actie mede gewerkt. ,Tèr Boede" in Koudekerke zal met de ze gaven worden bedacht. OOSTKAPELLE. De oude buiten plaats „Schoonoord" in 1839 aangelegd door jhr. P, D. van Citters zal straks weer als centrum een herenhuis rijk zijn. Het oude huis, dat mede door ck laatste oorlog in zodanige vervallen toe stand was geraakt dat herstel niet mo gelijk meer was, is ongeveer 2 jaar geleden gesloopt. Zaterdagmiddag werd in het bijzijn van verschillende genodig den de eerste steen gelegd door de tweelingen Wilhelm Aernout en Anette Jacqueline van Citters voor het nieuwe landhuis dat straks weer nieuwe fleur aan Schoonoord zal geven. De huidige eigenaar jhr. W. van Citters woonach tig te Wassenaar sprak over deze herrij zenis zijn vreugde uit. Verder voerde de aannemer dhr. C. Francke het woord. In het koetshuis uitte ook burgemees ter F. G. Sprenger zijn vreugde over dit vollèdig herstel van „Schoonoord" W. Hiemstra en A. Fung Kim voor de kleurkanaries en1 door de heer H. G. van Oorschot voor de andere yogels. Naast de onderlinge meting was er ook een nationale wedstrijd. Vrijdag werd er een kijkje genomen door de leerlin gen van de School met den Bijbel en door die van de openbare lagere school, die in klasseverband o.l.v. de leerkrach ten1 genoten hebben van het tentoonge stelde. Dit is de eerste maal, dat een derge lijke tentoonstelling in Sint Annaland wordt gehouden. De uitslag van de keu ring luidt: Nationale wedstrijd: Beste vogel EK (Eigen kweek) M. Prinsen 88 punten: Kam pioen EK kleurkanaries J. Praat 88+, 2e prijs A J Soeters 88; Kampioen OK Kleur kanaries J Praat 88+; Kampioen OK tropi sche vogels P Bimmel 89+; le prijs EK niet intensief geelfactorige P Ketting 88 ie prijs EK overige J J de Engelsman 87+: le prijs EK witfactorige I J van Daalen 88le prijs EK intensief oranjefactorige H Huygens 86; le prijs EK intensief oranje- roodfactorige H Huygens 88; 2e prijs J Praat 88; le prijs EK niet intensief oranjeroodfac- torige W Soeters 88le prijs EK volkleuri- ge grasparkieten J de Smit 882e prijs H J Steen 87+; le prijs OK (open klasse) niet intensief geelfactorige J C de Heer 882e prijs P Clarijs 88—; le prijs OK in tensief geelfactorige J Vroegop 88le prijs OK intensief oranjefactorige M. Kloet 87; le prijs OK intensief oranjeroodfactorige A van Haaf ten 87 2e prijs overige A Eind hout 87 le prijs overige OK G Lecluyze 38le prijs OK volkleurige grasparkieten H J Steen 89: le prijs OK grote parkieten J Donken 87; le prijs OK tropische vogels J P v d Reest 89; 2e prijs OK tropische vogels P Bimmel 88+; 3e prijs OK tropische vogels J Dónken 88+; le prijs volières en vitrines C A. Rijnberg. Onderlinge wedstrijd: Beste vogel J Praat 83+ pnt; kampioen EK kleurkanaries J Praat 88+; kampioen OK klurkanaries J Praat 88+; kampioen OK tropische vogels P Bimmel 89+: le prijs EK overige A J Soeters 88; le prijs EK niet intensief oran je- en oranjeroodfactorige J Praat 87; le prijs OK overgie J Rijnberg 88; 2e prijs J J den Engelsman 87; le prijs OK niet intensief geelfactorige G Lecluyze 87+; le prijs 9^ niet intensief oranje- en oranjeroodfactorige J Praat 86; le prijs OK tropische vogels P Bimmel 88-f-; 2ë prijs OK tropische vogels J Donken 88+; 3e prijs OK tropische vogels J Duijzer 88; le prijs OK volkleurige par kieten P Bimmel 86+; le prijs volières en vitrines C A Rijnberg. nog nooit van hun bevoegdheid in het Ambtenaren reglement verleend, gebruik hebben gemaakt. De verhouding Raad B. en W. is op Bruinisse goed. De heer Jumelet handhaafde zijn voorstel, dat werd aangenomen met 52 stemmen. Tegen de heer C. Kik en wet houder Van den Berg. De heer Kik repliceerde wat betreft de benoemingsbevoegdheid. Hij achtte deze in handen van B. en W. het beste, vooral nu men met de benoeming in een impasse is geraakt en sommige leden zich moreel gebonden achten aan een indertijd gegeven belofte. De heer Kik stelde voor, om nu de benoeming van een havenmeester, te de legeren aan B. en W. De heer Jumelet protesteerde. „Nu op nieuw de bevoegdheid in handen van B. en W. geven zou inconsequent zijn, re gelrecht in strijd met het besluit dat zo juist is genomen." De Raad aanvaardde echter deze in consequentie, met 52 stemmen werd het voorstel Kik aangenomen. Tegen de heren Jumelet en JEIoogerheide. B. en W. zullen nu dus op korte termijn een havenmeester benoemen. De voorzitter deelde mede, dat nu straks de Brandvijvers gegraven worden er grond vrij komt, dat men zou kun nen benutten om een kade op te wer pen rond een weiland en dit zou een lang gekoesterde wens in vervulling doen gaan, het maken van een ijsbaan. Hij heeft daarbij gedacht aan het wei land aan de Dorpsweg eigendom van de gemeente, dat ook als voetbalterrein voor de jeugd in gebruik is. In de rondvraag hebben de heren De Koning en Jumelet veel klachten geuit over de afwerking van de 10 huizen in de Prinses Irenestraat die thans een zoutschade herstelbeurt hebben gehad. De beide wethouders zeiden, dat deze klachten juist waren. Een en ander gaf de heer De Koning aanleiding er op aan te dringen, dat hui zen die al door de bewoners zijn ver beterd, niet meer voor zoutschadeher- stel in aanmerking te doen komen, voor al niet als ook de bewoners tevreden zijn en er geen merkbare gebreken aan de huizen zijn aan te tonen. De heer De Koning meende te weten, dat deze huizen toch voor schadevergoeding in aanmerking komen. De voorzitter bestreed dit, de vergoe ding wordt alleen gegeven dis het her stel plaats heeft volgens een bepaald procédé. De heer De Koning en Jumelet meen den dat de voorzitter niet goed is inge licht, ook de heer Van Popering meent dat schadevergoeding toch gegeven wordt, ook al worden de huizen niet vol gens het procédé bewerkt. De discussie liep zo hoog op, dat de voorzitter de besprekingen sloot, omdat de heren De Koning en Jumelet niet willen mededelen, met wie zij over de ze zaak gesproken hebben. GOES. Tijdens de vergadering van het Christelijk Jongerenverbond in de Prins van Oranje, heeft de heer Th. Wytman uit Middelburg afscheid geno men als voorzitter. Ds. P. Wapena ar uit Grijpskerke nam zijn plaats in. Tweede Paasdag 1961 zal de provin ciale Bondsdag gehouden worden in Terneuzen. Deze dag omvat een uitge breid programma dat 's morgens be gonnen zal worden met een wijdings- dienst in de Nederlands Hervormde Kerk. waarin ds. Becht van Zaamslag en ds. Cupédo uit Sluiskil zullen voor gaan. De heer Jac. Sinke zal de samen zang van geestelijke liederen leiden, en het kerkkoor van Axel zal eveneens zijn medewerking verlenen. In het Concertgebouw zullen de be langstellenden voorts kunnen genieten van zang, muziek, toneel en humor. Het C.J.V. heeft te Schouwen een boer derij gehuurd waar behalve de landelij ke kampen, ook twee kampen voor meisjes uit Zeeland van twaalf tot zes tien jaar zullen worden gehouden. In fe bruari wordt in Goes een week-end ge houden voor leiders en leidsters die dit jaar kader-week-ends op de Ernst Sil- lem Hoeve hebben meegemaakt, het cen trum van de C.J.V. Op een ontmoetings dag, die op 29 april te 's Heer Hendriks kinderen wordt georganiseerd, zal spe ciaal het zomerwerk worden besproken. VLISSINGEN. Via een smalle trap worden we binnengeloodst in een modern gemeubileerde kamer op de eerste verdieping. „Maak het V gemakkelijk, pak die stoel maar, die staat het dichtst bij de kachel", zegt de „motor" van het Vlissingse jeugdzorgwerk van de hervormde kerk, de heer C. Schot, die nu enkele maanden als jeugd werkleider van de hervormde kerk in Vlissingen werkt- ,,Toen ik hier kwam begon ik met een oud clubhuis; dat was het enige". Dit clubhuis is ondertussen herschapen in eén gezellig tehuis waar het goed toeven is voor de jeugd. Eigenlijk zijn er in Vlissingen twee soorten jeugdwerk, het kerkelijk jeugdwerk, dat is gegroe peerd rondom de Noorderkapel, waar wekelijks ongeveer 150 kinderen worden opgevangen, en het jeugdzorgwerk z.g. open jeugdwerk dat wordt op gebouwd rond het Jan van Bovenhuis aan het Bellamypark. Jeugdleider Schot is nu gestart met BIGGEKERKE. Vanmorgen om elf uur komt de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o-m. voorstellen van B. en W. tot verkoop van 305 vierkante meter ge meentegrond aan fa. De Voogd en Van Rooyen te Westkapelle, tot het beschik baar stellen van een krediet van circa 750 gulden voor de elektrische verlich ting van de toren en tot wijziging van de gemeentebegroting 1960. het werk voor de kinderen van 8 tot 10 jaar. Dit blijkt tot nu toe een groot sukses te zijn, er staan thans 169 kin deren geregistreerd. Het clubhuis is iede re dag geopend. Er wordt gewerkt in groepjes van 10 tot 12 kinderen. „Hierbij is de activiteit niet be langrijk, het gaat er veel meer om dat de kinderen, leren rekening te houden met de ander", onderwijst de heer Schot. Ook de jongens en meis jes van 11, 12 en 13 tot 15 jaar kun nen in het Jan van Bovenhuis terecht, voor hen zijn er o.m. de handenarbeid en hobbyclubs. Binnenkort zal het eerste nummer van „De Globe", een periodiek voor het jeugdzorgwerk, ver schijnen. „Mijn taak is echter speciaal het jeugdwerk voor boven 16-jarigen te sti muleren, maar het is niet gemakkelijk om dit van de grond te krijgen". Er zijn echter plannen om te begin nen. We willen eerst een contactavond hl het Jan van Bovenhuis beleggen. De ze avond, die a.s. zaterdag wordt ge houden, is bedoeld om de jongeren in de gelegenheid te stellen met sugges ties te komen. De week daarop wordt de film „De voddenrapers van Abbé Pierre" vertoont. Ook zijn er plannen voor een Sint-Nicolaasfeest. Alles hangt echter af van de eerste contactbijeen komst. Jeugdleider Schot wil deze win ter eerst een kerngroep vormen en daarna het werk uitbreiden. Regeren is vooruitzien. Zo is het ook bij het jeugdwerk, daarom worden nu al plannen gemaakt voor het zomer werk. Voor de kinderen van acht tot tien jaar is er een kampweek in Oosterhout. Voor de andere groepen zullen ook kam pen worden georganiseerd, waarvan de plaats nog niet bekend is. De bereidheid om leiding te geven aan het jeugdwerk is in Vlissingen groot. Spontaan melden zich vrijwilligers voor de 24 groepen die het Jan van Boven huis bevolken. GOES. Op zaterdag 26 november a.s., 's middags om twee uur komt de a.r. kiesvereniging in algemene verga dering bijeen in de Korenbeurs. Er zal een inleiding worden gehouden door mr. W. R. van der Sluis over „De positie van onze partij". 111 Straatstenen hebben Wissenkerke grote aantrekkingskracht WISSENKERKE. In de bocht Voor- straat-Oostvoornestraat zijn zaterdag avond vijf bromfietsers op minder pret tige wijze met de straatstenen in aan raking gekomen. De eerste drie gingen individueel tegen de vlakte, twee an dere deden het gezamenlijk. Zondag volgden nog enkelen hun voorbeeld. De meesten kwamen met de schrik vrij, slechts enkelen liepen lichte schade op aan benen, broeken of brommers. BRESKENS Op 16 en 17 november a.s. zal de Christelijk Evangelische Ge meente te Breskens een twee daagsi conferentie houden. De avondsamen komsten beginnen te 7.30 en worden op beide dagen voorafgegaan door een bid stond, die om 6.45 begint. Op de laatste dag (17 nov.) wordt om 2.30 uur een tmddagsamenkomst gehouden. Het the ma van deze samenkomst is „Uw Ko ninkrijk kome". Des avonds zal er ge sproken worden naar aanleiding van het thema ..De levende Heer roept ons tot een rijk leven". Voorgangers zullen zijn ds. v. d. Bij, te Zeist en ds. Servaas te Gent. Het zangkoor zal op de samen komsten medewerking verlenen. MIDDELBURG. De romantiek van het molenaarsleven, aangepast aan de moderne tijd, leidt de 27- jarige heer K. Zandburg, die zich de trotse exploitant van de meer dan honderd jaar oude, maar steeds werkende molen „Ons Genoegen" op de Oude Vlissingseweg mag noemen. De molen ziet er fris onderhouden uit, maar dat is ook geen wonder, want hij is pas gerestaureerd. De Middelburgse gemeenteraad heeft slechts zijn goedkeuring te hechten aan enige aanvullende werkzaamheden zoals het aanleggen van een bliksem- In 1847 werd de molen gebouwd, zo dat nu dus volgens Bartjens de eer biedwaardige leeftijd van 113 jaar be reikt is. De heer Zandburg, die vanaf zijn veertiende jaar. dus precies de helft van zijn leven, in het molenaars vak zit, weet er alles van. Hij wil ons wel even voorgaan. Vijf smalle, met meel besmeurde trappen leidt hij ons op tot in de nok van de molen. „Kijk," wijst hij, „dat is nu het bovenwiel, waaraan de wieken ver bonden ziln. Zoals vandaag, als de mo len niet draait, wordt hij door houten banden afgeremd en vastgehouden." Hij wijst ons naar een wiel, dat een verdieping lager is aangebracht. De bonkelaar heet dat in het molenaars- jargon. Aan de bonkelaar is een staan- WOLFAARTSDIJK. - Zoals gisteren gemeld is zaterdag de 59-jarige J. Ph. van W. uit Wolfaartsdijk in ernstige toestand naar het ziekenhuis Oostwal vervoerd, na een val met zijn. brom fiets. Hij was tegen een andere bromfiet ser gebotst. Zondagmorgen vroeg is het slachtoffer overleden. Hij is niet meer bij kennis geweest. de balk bevestigd, de z.g. koning van de molen die weer met het volgende, la ger geplaatste wiel, het ..spoorwiel" in verbinding staat. Natuursteen Op de eerste verdieping staan dan de koppels, twee „bakken" waarin de tar we tot meel gemalen wordt. Met een blauwe natuursteen, die afkomstig is uit de Duitse bergen, wordt het konsump- tiemeel gemalen. De steen is enigszins poreus en niet al te hard. De twee an dere stenen, welke het veevoeder ver zorgen, zijn kunststenen, afkomstig uit de fabriek. De natuursteen gaat wel zestig a ze ventig jaar mee en molenaar Zandburg heeft nooit met een andere gewerkt dan die er nu in zit. De kammen van de wielen zijn van zeer hard hout gemaakt, het z.g. azijn- hout. Zij zijn zo hard, dat het wel zes of zeven jaar duurt vóór zij wegens slijtage vervangen moeten worden. Molenaar Zandburg gaat ons voor op de ommegang, een houten plankier, dat rondom de molen is gemaakt.Hij toont ons de machtige wieken, die vandaag niets te doen hebben. Zij bestaan uit houten geraamten, waarvoor het zeil doek. dat nu keurig opgerold is. wordt gespannen. De wieken zijn verzwaard met „roeden", lange stukken plaatijzer. Met wind ..Daar zit kracht in, meneer." zegt de molenaar. „Honderd paardekrach- ten, als er een flinke wind staat. Als het tmwdstil is kon ik toch malen, want ik heb een motor. Maar die is maar dertig PK. Maar dat doe ik niet graag. Met wind malen is mij veel liever." Weer terug in de molen laat hij ons de mengmachines zien. En een lang touw, dat door luiken, van de nok van de molen op de grond hangt. Daar wor den de zakken mee omhoog en omlaag gehesen. Want de vijf verdiepingen van de molen worden uiteraard als opslag plaatsen voor de zakken, meel gebruikt. Molenaar Zandburg heeft een defini tieve mening over zijn vak. „Het is een mooi beroep en ik ben van plan het nog heel lang uit te oefenen," zegt hij. En deze in St. Laurens wonende mole, naar heeft beslist geen ..maling" aan zijn eigen woorden DREISCHOR. Naar wij van de zij de van de Schouwen-Duivelandse Korf- balbond vernemen, Lal het ^estuur op woensdagavond in het „Huis van Nas sau" te Zierikzee in vergadering bijeen komen. Men zal dan een beslissing nemen over de door de Zeeuwse Korfbalbond (ZKB) voorgesteld 3 fusiebesprekingen. Wan neer de S.D.K.B. ertoe zou besluiten om deze fusiebesprekingen met de Z.K.B. aan te knopen, bestaat dus de moge lijkheid, dat beide bonden in da naaste toekomst tot één bond zullen worden samengesmolten en er in Zeeland dus één afdeling van de K.N.K.B. zou ont staan. De aardappeloogst GOES. Vandaag komen er driehon derd militairen naar Zeeland om de hulp verlening bij het binnenhalen van de aardappeloogst die wegens de slechte weersomstandigheden geen voortgang kon vinden voort te zetten. Men hoopt dat het alsnog zal gelukken de circa 1500 ha die nog gerooid moeten worden tijdig voor de eerste vorst bin nen te halen. Er zullen 35 militairen naar Schouwen-Duiveland, 55 naar Tho len en O.Z. Beveland, 100 naar Noord- Beveland, Walcheren en W. Z. Beve- landv 60 naar O. Z. Vlaanderen en 50 naar'W.Z. Vlaanderen gaan. DIPLOMA-UITREIKING AANNEMERSCURSUS MIDDELBURG. De Raad van Be stuur Bouwbedrijf en de kommissie van toezicht van de Aannemerskursus Mid delburg beleggen op zaterdag 26 novem ber in Hotel „De Burg" een bijeen komst. Aanvang half elf 's morgens Burgemeester mr. Joh. de Widt zal de vakdiploma's aannemer uitreiken aan de geslaagde leerlingen. GOES. Ter hoogte van de weeg brug op de Westhavendijk is de scoo terberijder P. V. uit Wilhelminadorp gis termiddag tegen een tractor met aan hangwagen gereden. Hij moest met een ernstig gewonde voet in het ziekenhuis worden opgenomen. Na verbonden te zijn is het slachtoffer naar huis over gebracht. Het ongeluk ontstond doordat de trac tor links van de weg stond om de weegbrug op te gaan. P. V. zag dit, slipte daardoor en reed tegen de trac tor op.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3