MAANDAG D-DAYFOOR DE ROTTERDAMSE METRO: SCHUTSLUIS GRAVEN IN HET HART VAN DE STAD Kritiek van KVP en PvdA op begroting defensie UUR NA EXECUTIE: NIEUWE ROOFMOORD IN BRITSE BANK Sir Andrew Noble komt rondkijken Vriendschappelijk geplaag kreeg dodelijke afloop Eerste aanval van een nieuw ondergronds offensief EMIGRATIE MET FISCAAL TINTJE Michelin voorbeeldig gevangene Vrijdag 11 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 TELEURGESTELD MARINE Brits ambassadeur van formaat in Den Haag Minister wil advies over gemeentefinanciën Bouwverordening en loopstal Clandestien abattoir: 10 miljoen boete Ir. S. S. Koldijk R.E.T. Noodbruggen - - J1i Zninnl (.Af. 'Til Van onze Haagse redactie DEN HAAG Twee grote fracties in de Tweede Kamer hebben nogal wat be denkingen tegen de begroting van de fensie. De socialisten zijn van oordeel dat de defensie-inspanning lang met doel- matig genoeg wordt besteed. Zolang nog niet het maximale rendement wordt ver kregen zullen zij de verhoging van de defensielasten niet onvoorwaardelijk steunen. De K.V.P.-fractie vindt de ver hoging alleen maar aanvaardbaar als ae Amerikaanse hulp evenredig m omvang toeneemt, zo blijkt uit het voorlopig ver slag van de Tweede Komer over de be groting 1961 van defensie. AMERIKA De K.V.P. is van mening dat Amerika natuurlijk het recht heeft bij de gestegen t welvaart een hogere bijdrage van ae Europese partners in de Navo te vragen, maar dat houdt ook in dat Amerika zeit meer moet bijdragen aan de defensie van zijn bondgenoten. De K.V.P.-fractie vraagt de minister nadrukkelijk wat ons land aan Ameri kaanse hulp kan verwachten een vraag die voor de minister niet makke lijk te beantwoorden zal zijn, nu de juist gekozen president Kennedy heeft ver klaard dat hij van mening is dat de Europese Navolanden meer aan de Navo-defensie zullen moeten betalen. De verandering van de legerorganisa- tie is door de Kamer over het algemeen welwillend ontvangen, zo blijkt uit het voorlopig verslag. Alleen de socialisten zouden liever gezien hebben dat de mi nister de Amerikaanse organisatievorm had gekozen. Voorts zeggen zij ernstig teleurgesteld te zijn over het tempo waarin de minister het legerkorps wil en motoriseren. Dat deze verandering in totaal zes jaren zal duren achten zij volstrekt onaanvaardbaar. Ook de plannen voor de marine vinden slechts bij de socialisten weerstand. Zo als reeds bij de behandeling van de de fensienota in juni van dit jaar bleek, wensen zij de afschaffing van de beide kruisers, van het vliegkampschip Karei Doorman en de samensmelting van de Marine luchtvaartdienst met de lucht macht. Verscheidene leden zijn daaren tegen van oordeel dat de minister te weinig geld heeft uitgetrokken voor het varend materieel. DEN HAAG. Van eind 1957 tot 1 november 1960 zijn 94 mensen uit ons land geëmigreerd met elk een vermogen boven een half miljoen gulden. Van zestig hunner kan worden aangenomen dat zij dat deden om fiscale redenen. Een belangrijk percentage van de be- trokkenen was ouder dan veertig jaar Het vermogen dat de 94 meenamen be droeg een half procent van het totale vermogen dat in het bezit is van hen die in ons land aan de vermogensbelasting ziin onderworpen. Staatssecretaris dr. W. H van den Berge heeft dat gisteravond meegedeeld in de Tweede Kamer. Hij toonde zich ook wel wat verontrust over de gesignaleerde vlucht van landgenoten naar Zwitserland om fiscale redenen Wil moeten enerzijds goed opletten, zei hii. dat het fiscale klimaat m ons land niet zodanig is dat dit verschijnsel steeds meer optreedt, anderzijds moet er toch wel enige remedie tegen worden gevonden. Dr. W. Steigenga Ir. G. Plantema Ir. J. van Herk stadsontwikkeling gemeentewerken gemeentewerken G. A. van Reede R.E.T. Comm. K. J. Muller verkeerspolitie Voorlopig zullen alleen het dok en het gedeelte van het kanaal tot aan het Hofplein worden gebouwd. Op de tekening zijn echter al de toekomstige noodbruggen gesitueerd, die het ver keer moeten verwerken zolang het circuit van het Hofplein is opengebro ken. Links de verkeersbrug, rechts daarvan de twee trambruggen. Voor het verkeer op het Weena zal het bouwd.ok geen consequenties heb ben. Het kr^gt zijn plaats in het braakliggende terrein ten noorden van deze drukke verkeersader "tussen Cen traal Station en Hofplein. Daar zullen maandagochtend twee heimachines, waarvan één met dieselmotoren, met het werk beginnen. Is het dok eenmaal voor zijn taak gereed, dan worden daar de tunnelstukken geproduceerd voor de richting Meent en de richting Centraal Station. Het zal vier tot viel en een half jaar duren, zeggen de ingenieurs laconiek. Meer dokken In die tijd zal er al weer heel wat meer zijn gebeurd. Waarschijnlijk 28 november zullen de bestrating en de wegomïegging bij het kruispunt Meent- Coolsingei-Aert van Nesstraat klaar zijn. Dan kan worden begonnen met het werk voor 'de droge bouwput, waarin een stuk van een tunnel, en het transformatorengebouw een plaats moeten krijgen. Ongeveer tezelfder tijd gaan hei machines (iamwanden slaan op de plaats waar het Station Leuvehaven zal verrijzen. Tevoren is er al veel gedetailleerd onderzoek nodig geweest voor het bepalen van de lengte van de betonnen palen die de kunstwerken moeten dragen. Als we een jaar verder zijn begint op de plaats van de oude Bijenkorf het spel van het Weena ook daar ten behoeve van het Dok Blaak, Intussen nadert met rasse schreden de dag waarop de trams van de Cool- singel zullen verdwijnen, al is de juiste datum nog niet bekend. Wel staat vast, dat zij eind november het veld moeten ruimen. De rails in de Johan van Oldenbarneveltstraat en de Maurits- weg zijn nu gelegd Maandagochtend komt mr. A. H. C. Gieben, de secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, het startsein geven voor het werk aan het Weena, en daarmee voor het spec taculaire stadium van de tunnelbouw. Aanvankelijk was het de bedoeling dat minister Korthals zou komen, maar deze brengt maandag en dinsdag een werkbezoek aan Drente. De mannen, die de eerste metro- aanval op Rotterdams soppige bodem leiden hebben wij boven de tekening van hun bouwdok geplaatst. Zij zijn verenigd in de commissie openbaar vervoer, waarvan ir. Brouwer de voor zitter is. Bovendien ziet u de heer G. A. van Reede, chef van de afdeling wegen en werken van de Rotterdamse tram. Tenslotte is de man, die de strijd gaat aanbinden tegen de ver keerschaos, die dreigt te ontstaan als de dokken en kanalen in de verkeers aders van Rotterdam zijn gegraven. Commissaris Miiller. Monk en John Pull zakte ineen. Hij was in het hoofd getroffen. Pas toen de bandieten met de geldzak verdwenen waren kon de kassier alarm slaan. Even later be gon de politie de jacht. Er is een beloning van tienduizend pond uitgeloofd voor degene die de roofmoordenaars aan de politie over— - levert. Nauwelijks een uur voor de over val op de bank in Durrin.gton wer den in Londen de achttienjarige Fran cis Forsyth en de 23-jarige Norman Harris opgehangen. Forsyth in de gevangenis van Wandsworth, zijn vriend Harris in Pentonville. Samen met twee anderen hadden zij de 23-jarige Allan Jee in Hounslow overvallen, vermoord en beroofd. ROERIG Voor de twee gevangenissen waar de beul gisterochtend zijn werk deed. stonden groepjes mensen te wachten en te bidden tot de mededeling aan de deur van de gevangenissen werd opgehangen, dat het' recht zijn loop had gehad. In Wandsworth waren de gevange nen gedurende de nacht die aan de terechtstelling vooraf ging, uiterst roerig. Ze sloegen op de deuren en muren van hun cellen uit protest te gen de ophanging van Forsyth. Van onze correspondent PARIJS. Dr. Sénac, de gevan genispsychiater van Fresnes heeft de industrieel Patrice Michelin, die beschuldigd wordt van moord op zijn vrouw Nicole (die werd doodgescho ten tijdens een jachtpartij) een twee de psychiatrisch onderzoek doen on dergaan. Nadat bij het eerste onderzoek was gebleken, dat Michelin geen geeste lijke afwijkingen vertoonde, bleek uit het tweede onderzoek, dat hij een normaal middelmatig intellect bezit. Michelin die nummer 32028 draagt in deze gevangenis („gemakkelijk te ont houden" zegt hij, mijn leeftijd is 32 jaar, en '28 is mijn geboortejaar") is volgens de directeur een voorbeeldig gevangene. Hij slaapt of hij leest. Hij heeft zich doen abonneren op het tijdschrift De Franse Jager en van de gevangenisbi bliotheek hebben vooral de boeken en tijdschriften over landbouw zijn aan dacht. Zijn familie zendt hem voldoende geld om elke dag speciaal bereide maaltijden uit de kantine te laten ko men, maar het gewone gevangeniseten accepteert hij met evenveel genoegen. Sedert hij op 3 november te Fresnes arriveerde heeft hij veel vrienden on der de bewakers gemaakt. Hij is de vrolijkste, de vriendelijkste en de rus tigste gevangene in het huis van bewa ring. Wat zich buiten zijn cel afspeelt schijnt hem niet te interesseren. Hij heeft tot nu toe slechts één brief aan zijn ouders geschreven met het ver zoek foto's van zijn drie kinderen te sturen. Een schuur en een stal van de boerde rij van de lieer J. Stakenborg in Thorn zijn gistermorgen vroeg in vlammen op gegaan. Een aantal varkens kwam bij de brand om. Op de overweg in de gemeente Zijpe in Noordholland is gistermiddag een vrachtwagen met stenen tegen een trein gereden. De twee inzittenden van de vrachtwagen werden gewond. De spoor» lijn is ruim twee uur versperd geweest» ROTTERDAM Maandag ochtend half tien sal het metro- Ir. Th. Brouwer Ir. H. A. v. d. Hout l. C. Wirti Ir. L. H. Jecobsen spektakel aan het Rotterdamse voorzitter secretins it.dsontwikkeling stadsontwikkeling Weena letterlijk en figuurlijk be- **7" TIP" ginnen. Een heimachine zoals er nog geen in Nederland staat, sal de eerste stalen plaat voor de dam,wand van het bouwdok in het Weena de grond in drij ven. Het bouwdok wordt in feite een schutsluis in het hart van een wereld stad. We slaan twee en een half, drie jaar in de geschiedenis over en kijken op bijgaande schets hoe de situatie aan het Weena er dan uit zal zien. Teke naars van gemeentewerken hebben het beeld zo volledig mogelijk gemaakt Ter oriëntering: in het midden het Shellgebouw aan het Hofplein, rechts het dan ook voltooide Hiltonhotel. op de voorgrond het begin van de Lijn baan. Vaart begint Links van het midden het eerste van de twee dokken waarin de metro tunnels voor de rechter Maasoever zullen worden gebouwd; dat aan het Weena dus. Het andere komt op de plaats waar eens de oude Bijenkorf heeft gestaan, en zal Dok Blaak heten. Het volgende jaar augustus zal het eerste 'dok klaar zijn en, zal zich gaan afspelen wat op de toekomstfantasie in beeld is gebracht. In hét bouwdok staat één tunnelstuk voor „verzen ding" klaar. Het moet in het kanaal gebracht worden, dat via Weena en Hofplein naar de Coolsingel zal voeren. Daartoe zal eerst water in het, dok worden gelaten, dan kantelt de enorme sluisdeur tussen dok en kanaal en vervolgens kan de moeilijke vaart door het kanaal beginnen, op weg naar de plaats waar het zijn definitieve bestemming zal vinden. Beeld van Zadkine opgebroken stad Zo zag het Weena in Rotterdam er gisteravond nog uit. Druk van verlichting, druk van verkeer. De fotograaf Bart Hofmeester vat in deze nachtopname precies dezelfde situatie, als op de teke ning voor het bouwdok van de metro is aangegeven. Tussen het Weena en de Delftsestraat, de donkere partij links, zal het dok gegraven worden. Rechts de bouwput van het Hilton Hotel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een beetje rondkijken, de lucht opsnuiven, mensen ontmoeten., zo karakteriseert de nieuwe Britse am bassadeur in Den Haag, sir Andrew Noble, met echte Britse onderwaarde ring, zijn taak. Wie denkt dat hij precies weet hoe de publieke opinie is, is een dwaas, zegt hij glimlachend en met deze woorden drijft hij de spot met zijn ambassadeursambt èn het vak van de journalisten, wier gastheer hij gister avond was. Sir Andrew Noble, opvolger van sir Paul Mason, is letterlijk geen grote cm:, SIR ANDREW NOBEL figuur. Hij is klein van stuk, maar groot van formaat, typisch vertegenwoordiger van de geduchte school van diplomaten, waarvan het Britse Foreign Office de exclusieve rechten schijnt te hebben. Grijs haar en bijzonder scherpe, zwarte ogen, een wat nonchalante spraak eigen aan de studenten van de universi teiten te Oxford behept met het spreekwoordelijk gevoel voor humor der Angelsaksers. Hoogtemeter Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Zijlstra hoopt rond de jaarwisseling een wetsontwerp voor advies te zenden naar de Raad voor gemeentefinanciën, dat beoogt definitief tot normale toestanden terug te keren bij de kapitaalvoorziening van de gemeente. De minister heeft voorts meegedeeld van mening te zijn dat hij in de toekomst niet meer duurzaam buitenlandse lenin gen kan weren van de Nederlandse kapitaalmarkt. De violist Steven Staryk, eerste con certmeester van het Concertgebouw orkest, de Russisch-Amerikaanse cellist Arbert Catell en de Nederlandse pia nist Jo Goudsmit hebben een ensemble gevormd, dat zich onder de naam Gostaca trio spoedig in binnen- en buitenland hoopt voor te stellen aan het publiek. Van onze correspondent LONDEN. Precies een uur na dat gisterochtend twee jonge Brit ten waren opgehangen wegens roof moord, werd er in Engeland een nieuwe moord, gepaard gaande met beroving, gepleegd. Twee jon ge mannen pleegden in Durring- ton bij Worthing een overval op een filiaal van een bank, schoten een 61-jarige bewaker dood en maakten zich meester van een tas met duizend pond. In een groot deel van het land, maar vooral in Sussex, is een groot scheepse jacht aan de gang op het tweetal bankrovers. De mannen ver dwenen gisteren in een groene sport auto. De bewaker die pas sinds een maand dienst deed in het bankfiliaal, deed gistermorgen juist de deur van de bank open, samen met de kas sier, toen de twee bandieten binnen kwamen. John Pull, de bewaker, stond bij de kassier achter de balie. Bij hen lag de tas met het geld. SCHOT De twee rovers dederu een greep naar de tas, er ontstond een worste ling met de bewaker, een schot weer- Van onze correspondent HAARLEM. Getergd door het scherpe weerwoord op wat als kameraadschappelijk geplaag was begonnen, trapte de 24-jarige hand langer P. J. H. uit Haarlem 7 juli zijn drie jaar jongere vriend Mar tin Smits ook een Haarlemmer in het gezicht. Smits viel, en stort te van het zestien meter hoge dak van het bedrijfspand in IJmuiden waar de mannen aan het werk wa ren. Hij kwam terecht op een be- Ik heb op mijn auto een hoogtemeter, vertelt hij, louter voor plezier. In Mexico bestaan bergpassen van ruim drieduizend meter en het is leuk op die meter te zien hoe hoog je rijdt. In Hol land zal ik daar niet veel aan hebben, tenzij ik de meter laat omkeren om te registreren hoe laag je hier rijdt. Het spijt mij dat ik de Nederlandse taal niet spreek, maar ik ben van plan die te leren, zegt sir Andrew. Hij is met die uitspraak in overeenstemming met de lijn, die de internationale diplomatie volgt: ambassadeurs op posten, die de taal van het land verstaan. De nieuwe Amerikaanse president Kennedy maakte dit tot een punt in zijn verkiezingscampagne. Voor sir Andrew Noble, die Noors en Duits beheerst, be hoeft het verkrijgen van kennis van het Nederlands geen onoverkomelijke moei lijkheden op te leveren. De pas in Den Haag benoemde Britse ambassadeur komt pas uit Mexico, zijn vorige post. Hij is geboren en getogen in de diplomatieke dienst, die hij op 24- jarige leeftijd betrad. Drie jaar Rio de Janeiro, vijf jaar Rome, twee jaar China, twee jaar Buenos Aires met afwisselen de dienst op het ministerie van buiten landse zaken in Londen: de gewone op leiding. Zijn kennis van de Noorse taal hoeft geen verwondering te wekken: zijn vrouw Sigrit Michelet is dochter van een Noors diplomaat. Zijn jongere broer, Michael Noble, is lid van het Britse Lagerhuis voor de conservatieve partij, Sir Andrew Noble's eerste post als ambassadeur was Warschau van 1954 tot 1956. Sinds 1956 was hij ambassadeur in Mexico City. Ik mis het heerlijke klimaat van j van brandvrij materiaal moeten worden Mexico, zegt hij maar troost mij met het gemaakt, moeten daarom worden ver gezegde dat het Nederlandse weer gelijk anderd. Wel zal er op moeten worden is aan het Britse, zij het twee dagen'gelet dat er geen andere gebouwen dicht later» bij de loopstallen worden gebouwd. Van onze correspondent CULEMBORG. De komst van de loopstal in de Nederlandse veehoude rij brengt mee dat vele gemeenten hun bouwverordening moeten wijzigen, wil len zij niet ten onrechte vergunning moe ten weigeren voor de bouw van loop stallen. In een loopstal verblijft het rundvee in een overdekte ligruimte, die dage lijks een vers laagje stro krijgt. Die ligruimte staat in open verbinding met de onoverdekte betonnen uitloop, waar langs het vee wordt gevoederd. Deze wijze van veehouden, heeft bewezen goede mogelijkheden te bieden voor een meer rendabele bedrijfsvoering. De loopstal heeft geen plafond en iso lerende wanden nodig. De brandveilig heid komt daardoor niet in het gedrang, heeft de districtsinspectie van de brand weer in Gelderland al meegedeeld. Bouwverordeningen waarin staat dat wanden en zolders van gebouwen waar- in rundvee en paarden worden gestald tonnen vloer en overleed een paar uur later. Zijn 24-jarige vriend stond gisteren terecht voor de Haarlemse rechtbank. Het geplaag was begonnen door een liefdesbrief. Die zat in een door Smits verloren portefeuille. Een schilder had de portefeuille gevonden en teruggege ven. Dagenlang moest de jonge Smits daarna van de schilder en andere man nen op het karwei allerlei opmerkin gen aanhoren over de brief in zijn portefeuille. De druppel De vraag van zijn vriend P. J. H. ,,Heb je de vinder eigenlijk wel be loond?" was de druppel die de emmer deed overlopen. Smits reageerde met een scherpe opmerking over de vrouw van zijn vriend. Die zei dat hij daar van niet was gediend. Toen Smits toch doorging, werd hij driftig en gaf de jongeman een schop in het gezicht. Voor de rechtbank bleek gisteren dat de twee mannen altijd goede vrienden waren geweest, hoewel ge klets en geroddel van beider families de goede verstandhouding scheen te vertroebelen. De officier van justitie eiste ander half jaar gevangenisstraf tegen P. J. H. PAU. Het gerechtshof te Pau heeft een vonnis bevestigd, opgelegd aan een bewoner van het dorpje Garris aan de voet van de Pyreneeën waarin de ze verplicht werd tot het betalen van een bedrag van ruim tien miljoen gul den (ruim een miljard oude Franse francs) wegens het ontduiken van indi recte belastingen. De veroordeelde bezat een clandestien abattoir, waardoor hij het vlees onbe last, goedkoop aan zijn klanten kon le veren.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7