VIJFKLASSIGE ULO-SCHOOL IN KRABBENDIJKE Dominees voetbalden voor toto vrije sport Lezing van socioloog over problemen in recreatie Middelburg organiseert een „Kirchentag" Rijksgoedkeuring is binnen; onderdeel plan tot bouw van drie scholen Nieuw boerenleenbank- gebouw in Zoutelande T~~*f1 Binnenkort wordt het Friese kerkboek aan de kerken aangeboden FILMS In drie jaar bereikten hervormden en gereformeerden dit resultaat Schooljeugd in Krabbendijke eet gratis fritura-chips Studiedag geestelijke volksgezondheid A.R. kiesvereniging vergaderde Volgend jaar juni mogelijk gereed IN KADER PLAN KRET Chauffeur bekende fout Vrachtautochauffeur sneed het verkeer Gezonken bietenschip „Elma*' geborgen SARCO GLOBINE Landstemerpenningen en plaquette uitgereikt Kontaktavond Nieuw- Middelburg Forum verwerkte een groot aantal vragen Psalmen, gezangen en confessies in Fries naar Waterman Vlissingen Damcompetitie FRITURA N.V. OPGERICHT Interkerkelijke zaaiweekvan grote allure in september 1961 Raad Aagtekerke bijeen Hervormde vrouwen kwamen bij een Goede opbrengst oogstcollecte Raadsagenda Tholen Langeviele krijgt nieuwe bestrating Vrijdag 11 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag- I Advertentie KRABBENDIJKE. De rijksgoedkeuring is binnengekomen, zoals wij in het kort hebben gemeld, voor de bouw van een nieuwe vijfklassige ulo-school. Deze school gaat uit van de gereformeerde gemeente en vormt het eerste onderdeel van een plan tot de bouw van drie nieuwe scholen in het bouwplan 't Centrum. In dit plan zijn mede begrepen de bouw van een tweeklassige gereformeerde lagere school en een lagere school voor de geref. gemeente. Met de bouw van de nieuwe ulo-school kan vermoedelijk nog dit jaar wor den aangevangen. Het ingrijpende plan tot de bouw van drie scholen dateert al van enkele ja ren terug. Op 18 februari 1955 nam de gemeenteraad nl. het besluit tot het verlenen van medewerking bij de stich ting van drie nieuwe scholen. De bouw van deze scholen is als één plan op gezet, want voor de scholen is één speelplaats geprojecteerd en bovendien komt er één centraalverwarmingsstel- seL voor de drie gebouwen, dat onder gebracht zal worden in een kelder van de ulo-school. Verwacht wordt, dat de goedkeuring voor de bouw van de geref. lagere school zal afkomen in 1961. Het ziet er intussen naar uit, dat voor de bouw van de lagere school der gereformeer de gemeente de goedkeuring nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten. De ulo-school was trouwens ook het meest urgent. De leerlingen zijn on dergebracht in houten barakken, die uiteraard, op geen stukken na, voldoen aan de eisen, die tegenwoordig aan het onderwijs worden gesteld. De stichtingskosten voor de ulo-school worden geraamd op 249.815, met in begrip van het centraal verwarmings stelsel voor alle scholen. MIDDELBURG. De Stichting Dienst Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland en de Commissie voor de Geestelijke Volksgezondheid van het Wit-Gele Kruis houden op donderdag 8 december in het City-theater een studiedag, gewijd aan de geestelijke volksgezondheid in Zee land, dit in het kader van het wereld jaar voor de geestelijke volksgezond heid. Om kwart voor elf 's morgens opent de voorzitter van de Stichting, ds. H. M. Strating. de dag, waarna mi. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten van Zeeland, een overzicht geeft van de ontwikkeling der geestelijke gezondheids zorg in Zeeland. Mr. dr. Mes is ook diskussieleider na een voordracht door dr. L. J. Hut, psychiater-direkteur van de Stichting Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland over ,,De overheid en de zorg voor de geestelijk gestoorden", 's Middags houdt dr. S. J. P. Dercksen, direkteur van de Hervormde Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid te Am sterdam een lezing, getiteld ..Geestelij ke gezondheidszorg en maatschappelijk werk". De sluiting wordt door de bur gemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen, die tevens voor- 7'tter van de Provinciale Bond ,,Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" is, verzorgd. GRIJPSKERKE. De A.R. Kiesver. eniging vergaderde voor de eerste maal in dit seizoen. Voorzitter A. Francke sprak een openingswoord, waarin hij gewaagde van de grote Nationale en Internationale spanningen waaronder wij leven en welke uitvoerig besproken worden in het weekblad ,,De Nederland se Gedachte". De heer Joh. de Wolf uit Serooskerke sprak over het onder werp ,,De C.H.U. en wij". Op zeer dui delijke wijze zette de spreker de pro blemen op dit vlak uiteen. Na afloop werden er vele vragen gesteld. Architect B. J. J. M. Stevens uit Haarlem zorgde voor een bijzonder aardig ontwerp. De school wordt een enigszins langgerekt complex. Alle lo kalen zijn geprojecteerd op de bega ne grond en zijn gelegen aan de zuidoostelijke kant. In totaal zijn er vier leslokalen met één natuurkun- delokaal. Via een ruime hal komt de bezoeker terecht in een lange gang. Aan deze gang, die in de lengterichting van het gebouw is ontworpen, zijn alle lokalen gelegen. Uiteraard ontbreken in het ge bouw niet de kamer voor het hoofd der school, een ruimte voor het opber gen van leermiddelen en een kamer voor de onderwijzers, die tevens ge schikt gemaakt kan worden voor de schoolarts. Achter het gebouw is een ruime speelplaats geprojecteerd, waarvan wel licht de leerlingen van de beide lagere scholen, die daarom heen zullen wor den gebouwd, het meeste profijt zullen trekken. De speelplaats wordt a.h.w. omsloten door het gehele complex. Voor het schoolgebouw komt een groenstrook van 12 meter. In totaal ligt de school 20 meter van de straat af. Al met al belooft de nieuwe ulo school, met momenteel rond de hon derd leerlingen, een fraai complex te worden, dat een plaats zal krijgen in het centrum van het dorp. Nu nog de bouw van de twee andere scholen. Dan is het bouwplan Centrum" geheel vol. - - 4 L ■COÖF. B<W«£«tt6HEAHK M x u i d <3 e vel De totstandkoming van een nieuw boe renleenbankgebouw in Zoutelande is geen weelde, omdat de werkzaamheden thans eigenlijk in een primitief inge richt vertrek worden verricht. Het had eigenlijk al veel eerder moeten gebeu ren, vertelde men ons ten burele van het Coöperatief Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland, maar tot op he den koin met een serieuze aanpak van de plannen nog geen aanvang worden gemaakt. Het schetsplan voor het nieu we bank met woning werd ontworpen door architekt H. Nienhuis, directeur van het Coöperatief Bouwbureau voor de Landbouw. Op 28 november aanstaan de vindt de aanbesteding plaats. Het nieuwe bankgebouw zal zoals ge meld zeer modern worden ingericht. Er komt een kantoor met wachtkamer, een kluisinrichting en safeloketten. Achter het gebouw zal vast daaraan een wo ning voor de kassier komen. De gehele opzet herinnert sterk aan de nieuwe boerenleenbank die in Haamstede zal verrijzen, slechts is de laatste wat rui mer geprojekteerd. EINDHOVEN. Het KRET heeft 22 dommees, 11 her vormde dominees en nog eens 11 dominees van verschillende ande re richtingen, donderdagavond op het voelbalterrein verzameld, ten einde een wedstrijd te spelen ten bate van de totovrije sportclubs. Het is een groot succes geworden, want er waren niet minder dan 2.000 toeschouwers, die te zamen toch altijd een kleine duizend gul den in de lade van deze sportver enigingen hebben gebracht. De uitslag was 1—0 voor de hervorm de dominees, maar deze uitslag telde minder dan de financiële op brengst. Men kan zich moeilijk een mooier ter. rein voorstellen dan het voetbalter- rein Groenewoud aan het Vredeoord, hetgeen ook wel uit de namen blijkt. Daar hebben donderdagavond her vormde dominees tegen dominees van de andere protestantse kerken van Eindhoven en omgeving tegen elkaar gevoetbald of eigenlijk is dit niet he lemaal juist, want bij gebrek aan een voldoende aantal voetballers, moest het gevarieerde elftal genoegen ne men met twee buitenspelers uit het hervormde kamp, maar zowel ds. Van den Berg (links) als ds. Botman (rechtsbuiten) hebben sportief de kleu ren van het interkerkelijk elftal ver dedigd. Aan ds. Besselaar was duidelijk te zien dat hij de enige was die op eigen voetbalschoenen speelde, alle anderen moesten genoegen nemen met van de christelijke sportvereniging Rust Roest geleende schoenen en wel de grootste die er te krijgen waren, want predikan ten blijken op zeer grote voet te leven, vooral de Lutheranen, waarvan ds. Boendermaker meer lang dan snel was. De wedstrijd leeft h elaas mog een klein ongelukje gebracht, kapitein Wis- meyer (links back) van het Leger des Heils werd zo hard geraakt dat hij van het veld gedragen moest worden. De Hervormden speelden in witte overalls met lange broeken en de inter kerkelijken in blauwe lange broeken met blauwe shirts. De drumband van de verkenners luisterde niet alleen de voetbalwedstrijd op, maar stond ook in planl doelen, teneinde, naarmate de bal in de - buurt kwam, harder te trommelen of snerpender te fluiten. De jeugd liep langs de lijnen met grote spandoeken, waarop: Hup Hervormde Dommee en Hup Gereformeerde Predikant prijkten. De wedstrijd werd ten slotte niet hele maal volgens de regels van de Fifa gespeeld, maar duurde voor de pauze twintig en na de pauze slechts vijftien minuten. Toen hadden enkele dommees hun parapluus reeds dichtgevouwen en ook de dominees met veger en blik be hoefden niet meer in actie te komen. Alles bijeen heeft deze bijzondere wed strijd een prettige band gesmeed en hebben de clubs die niet aan de toto meedoen, een aardig gedrag kunnen incasseren. BERGEN OP ZOOM Op de Rond wpg te Wouw had M. Z. een ernstige overtreding begaan door geen voorrang te verlenen. Toen de automobilist van B. uit Bergen op Zoom, die als getui ge werd gehoord, Z. wilde passeren ging deze ook een voor hem rijdende wagen inhalen en sneed daardoor de weg af voor van B. De officier van jus titie vond dat Z. (die niet was versche. nen) erg gevaarlijk had gehandeld, maar uit de getuigen-verklaring bleek dat hij zijn fout had ingezien en direct bereid was geweest alle schade te ve- talen. De officier eiste tegen M. Z. een geld boete van ƒ50 subs. 10 dagen. De kan tonrechter veroordeelde hem daarna tot een geldboete van 40 subs. 8 da gen. BERGEN OP ZOOM— De heer B. L. uit Kapelle—Biezelinge moest voor de kantonrechter verschijnen, omdat hij op 6 mei j.l. op de Rondweg bij Wouw bijzonder gevaarlijk had gereden. Verdachte was niet verschenen. Wel D. de V. en J. B. uit Roosendaal die als getuigen werden gehoord. L. had met zijn vrachtauto met aanhangwa gen in de richting Roosendaal gereden en had. toen V. wilde passeren dit plot seling ook willen doen met gevolg van een snij-partii met veel brokken. De officier van justitie wilde deze zaak aanhouden en eiste voorgeleiding van verdachte op de zitting van 8 de cember p s. VEERE. Zoals gemeld zonk tijdens het noodweer van vorige week het bie tenschip ,.Elma" uit Kamperland in de geul van Kamperland in het Veerse Gat 'e Nachts werd de omhooggevaren boot door een sleepboot vlot getrokken, waar na overslaande zeeën het schip te mach tig werden, waarna het in de golven wegzonk. De „Elma" is nu geborgen en de haven van Kamperland binnenge sleept door een bergingsvaartuig van de firma De Wit uit Rotterdam. Nadat het ongelukkige vaartuig onder de oppervlakte verdwenen was, werd de eigenaar, schipper L. de Bruine (41; uit Kamperland, uit een roeiboot, welke ook vol water was gelopen, maar bleef drijven, door de bemanning van de sleepboot „Bastiaan" uit Zwijndrecht, gered. Zijn vrouw werd ook uit de roei boot getrokken, maar hun dertien maan den oud zoontje Leendert Jan kwam in het water terecht en verdronk. Een der bemanningsleden van de sleepboot, stuurman P. Romijn uit Den Haag, wilde het kind. dat in een deken gewikkeld was, van de schipper over nemen, maar tastte mis en tuimelde zelf, omdat hij zijn evenwicht verloor, ook in het water. Later ging de stuur man opnieuw te water en zwom naar de drijvende bundel dekens toe. Tever geefs, want het kind was daar tussen uit gegleden voor: en na de bevalling op krachten blij ven en snel herstellen met het bloedvormend krachttonicum. Bevat naast haemoglobine alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees en in vloeibare vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST BERGEN OP ZOOM Op het kruis punt bij de Vier Winden zijn twee au to's, bestuurd door J. H. uit Bergen op Zoom en P. V. uit Hoedekenskerke met elkaar in botsing gekomen. J. H., die over de Van Dedemstraat reed in de richting van de Antwerpse straat moest afremmen omdat P. V. die over deze straat reed in de richting van de Bosstraat geen voorrang ver leende. Een botsing was onvermijdelijk. Beide wagens liepen materiële schade ZIERIKZEE. In het ned. herv. ver enigingsgebouw is een bijeenkomst ge houden van de bloedtransfusie dienst Schouwen-Duiveland. De leider van de dienst, dokter J. H. Motmans hield een inleiding over de betekenis van de bloedtransfusiedienst, gaf een uiteenzet ting over de bloedgroepen en beant woordde enkele vragen. Hierna reikte hij aan dertig donors, die vijf maal bloed hadden afgestaan, de Landstei- nerpenningen met oorkonde uit, terwijl de plaquette werd overhandigd aan ir. W. J. J. van Lent te Schuddebeurs, die vijftien maal bloed afstond. Na de pauze werd een Rode Kruisfilm ver toond. De bijeenkomst was goed be zocht. MIDDELBURG De Buurtvereniging Nieuw-Middelburg hield een tweede kon taktavond in de gymnastiekzaal van de Vereniging Kinderzorg. De ongeveer 150 aanwezige leden werd een filmprogram ma aangeboden, dat verzorgd werd door een groot bedrijf. In december wordt een filmavond gegeven door de Amerikaan se Ambassade. RETRANCHEMENT. Over het onderwerp „wat zoeken wij in de recreatie" heeft drs. P. de Jong gistermiddag voor vele belangstel lenden een korte, voornamelijk theoretische beschouwing gehou den. Drs. de Jong, die verbonden is aan het Sociologisch Instituut van de Nederlands Hervormde Kerk te Utrecht, maakte daarna deel uit van een forum waarop me nige vraag al of niet ter zake dienende werd afgevuurd. De beide andere forumleden waren drs. A. Hessels, sociologe verbon- Van een medewerker LEEUWARDEN. Drie jaar lang heeft een commissie in opdracht van de hervormde provinciale kerkvergadering en de beide particuliere synodes van de gereformeerde kerken in Friesland gewerkt aan de samenstelling van een nieuw Fries psalm- en gezangboek, dat ook in de kerkdiensten kan worden gebruikt. Vijf jaar geleden verscheen een eerste uitgave, op last van de pro vinciale commissie voor evangelieverkondiging in de Friese taal, maar die is al vrij spoedig uitverkocht geraakt. Die tweede druk is geheel bezien door de hervormd-gereformeerde commissie. Het is de eerste keer in de kerkgeschie denis dat een psalm- en gezangboek verschijnt, dat tot stand gekomen is onder gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van beide kerken. Wie deze snelle procedure in Friesland opmerkt, kan niet anders dan jaloers zijn, gezien het brekebenige overleg dat op landelijk niveau nu al jaren sleept en bepaald niet tot overtuigende resultaten leidt. De psalmen en 318 gezangen zijn het werk van, de dichter-journalist Fed- de Schurer. Niet duidelijk is, of deze 318 gezangen de zgn. „nieuwe bun del" van 1938 ook in de gerefor meerde kerkdiensten zullen kunnen worden gezongen. Zo op het oog lijkt dit niet in overeenstemming met de in kerkorde en synodale besluiten ge maakte afspraken. De gegevens van het Friesch Dagblad die wij hier han teren, maken echter melding van een verwijzingstabel met de nummers van de in. beide kerken gebruikte gezan gen. Het blad heeft onlangs een ge heel in het Fries gestelde pagina aan het Friese kerklied en zijn ontwikke ling gewijd, een ontwikkeling die vier eeuwen worstelen met de psalmen, om vat. Geen formulieren Behalve psalmen en gezangen om vat het kerkboek de apostolische be lijdenis, de belijdenis van Nicea-Con- stantinopel, het Onze Vader en de ca techismus van Heidelberg, die even als de andere belijdenissen vertaald is door Fedde Dijkstra. Helaas konden de formulieren van doop en avondmaal niet worden opge nomen, hoewel deze toch niet los te denken zijn van de Friese eredienst, Dat zou de omvang van het boek, dat Reiscomité bejaarden organiseert filmavond TERNEUZEN. Onder voorzitter schap van de heer P. F. Standaert hield het bestuur van het Reiscomité Be jaarden" in hotel „Rotterdam" een ver gadering. De naam „Reiscomité Ouden van Dagen" werd gewijzigd. De plannen voor het nieuwe seizoen werden bespro ken. Dank zij de steun van de Terneu- zense middenstandsbedrijven en parti culieren kan er elk jaar een reis voor de bejaarden worden georganiseerd, maar toch brengt de financiële kant elk seizoen weer zorgen mee. De eerste po ging om geld bij elkaar te krijgen zal bestaan uit een filmvertoning, waarvoor de heer Standaert het concertgebouw beschikbaar stelt. Hiervoor zullen, van af maandag a.s., de bejaarden huis aan huis de kaarten te koop aanbieden. VLISSINGEN. Omstreeks januari zal het emigrantenschip „Waterman" naar Vlissingen komen om bij de Kon. Mij. „De Schelde" enkele ingrijpende verbouwingen te ondergaan. Voorwaar de voor de verbouwing is nog goedkeu, ring van het parlement van het wets ontwerp waarbij aandeel van de staat geregeld wordt van een nieuw op te richten scheepvaartmaatschappij „Trans Oceaan". In deze rederij zouden de drie regeringsschepen „Groote Beer", „Wa terman" en de „Zuiderkruis" onderge bracht worden en waarin het Rijk voor dertig procent zou participeren. Enke le andere Nederlandse rederijen, waar onder de Holland Amerika Lijn, komen in het bezit van het restant van het aandelenpaket. De „Waterman" is thans nog op uit reis naar Australië en wordt tegen het eind van het jaar in Nederland terug verwacht. STAVENISSE. De uitslag van de damcompetitie was als volgt: A. Moer landJ. Dijke 02, Jo VermaasJo van Oeveren 02, J. J. BosloperA. Stoutjesdijk—J. J. Bosloper 20, J. Dij keA. Moerland 20. KRABBENDIJKE. De schooljeugd in Krab bendijke eet al dagen achtereen gratis Fritura- chips. Vele zakken zijn door de kelen van de kin deren gegleden. Zaterdag middag werd zelfs in Krabbendijke huis-aan- huis een zakje „Fritura- chips" bezorgd. De ge hele bevolking heeft dit nieuwe produkt kunnen keuren. De uitslag van die keuring moet wel goed zijn geweest, want er zijn aanwijzingen die doelen in de richting van het ge zegde „Het smaakt naar meer". In Krabbendijke hebben enkele ondernemende za kenmensen de N.V. Fritu- ra opgericht. In het pand Doelstraat 69 (voorheer de zouterij) heeft dez' n.v. een bedrijf ingericht dat de verwerking vai aardappelen tot zgn „po tato chips" ten doel heeft Een der oprichters hac reeds in 1938 plannen ir deze richting, maar d; plannen konden toen niet verwezenlijkt worden. In 1946 werd wederom ge tracht in Amerika de voor de fabricage benodigde machines aan te schaffen. De betrokken fabriek kon toen niet naar Europa leveren. Na een voorbe reiding van ca. twee jaar heeft men thans in Amerika de benodigde machines voor verwerking en verpakking aange kocht. Niet in het minst als gevolg van het re- searchwork van het U.S. ..Potato Chip Institute" staat de fabricage van chips in Amerika op bij zonder hoog peil. De Ame rikaanse consument stelt bijzonder hoge eisen aan de kwaliteit van het pro dukt. Om die reden ook heeft de N.V. Fritura de benodigde apparatuur uit e U.S.A. betrokken. Vanaf begin oktober zijn nonteurs uit Amerika be- :ig de machines op te bouwen. Dezer dagen is le produktie-afdeling ge- gekomen. De maehï nes hebben proefgedraaid. Het bij deze proef ver kregen produkt is de Krabbendijkse bevolking gepresenteerd om te kun nen „proeven". Deze sympathieke geste werd in de gemeente zeer op prijs gesteld. Men denkt in de loop van de volgende week met fabricage, verpakking en aflevering te kunnen be ginnen. Het der aardappelen, fabrice ren en verpakken der „Fritura-chips" geschiedt zodanig, dat het pro dukt door geen mensen handen wordt aange raakt. Het bedrijf is vrij wel volledig geautomati seerd. Naast de verkoop op de binnenlandse markt denkt men ook naar Bel gië en West-Duitsland uit te voeren. nu al driehonderd bladzijden telt, te groot maken. Om dezelfde reden is de confessie van Athanasius, die in de kerkelijke praktijk niet gebruikt wordt weggela ten. Korte zinnen De vertaling van de catechismus heeft heel wat voeten in de aarde ge had. Het is een werk dat op het oog makkelijker lijkt dan, het in werke lijkheid is. Er waren al enkele verta lingen, soms te eenzijdig en teveel een letterlijk volgen van de Nederlandse tekst. Maar Fedde Dijkstra heeft de oor spronkelijk Duitse tekst en de Latijn se vertaling gebruikt. Hij heeft ge streefd naar een heldere formulering in korte zinnen, die elk op een nieuwe regel beginnen: heel duidelijk en met den aan de Rijksdienst voor het Nationale Plan en drs. W. J. Kus- ters, verbonden aan het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut. Op de vraag „wat zoeken wij in de recreatie" gaf de heer De Jong een drietal antwoorden. In de eerste plaats wees hij op een herstel van het ritme in het leven. Hier schuilen overigens gevaren, tenminste wanneer de ene helft van een bevolking zich extra in spant om de andere helft zich te laten ontspannen. Als tweede punt noemde de inleider het deelhebben aan menselijke ontmoe tingen. De vakantie brengt ons in een andere sfeer en omgeving waardoor we frisse ideeën kunnen opdoen, maar waardoor we vooral waardering leren hebben voor „het andere". Onze ontmoetingen zijn dan ook vaak het zoutende element in onze vakan tieherinneringen. Maar als het meest dwingende punt noemde de heer De Jong een zekere welwillendheid tegenover de andere. Als illustratie van dit laatste noemde de inleider o.m. de film waarin zo dik wijls van de „vader op vakantie" een caricaturale afbeelding wordt gegeven. En waarom is dat zo? Blijkbaar al dus de heer De Jong zijn die vaders niet bereid om hun eigen belangrijkheid te vergeten. Jets dergelijks treedt aan de dag in de vijandige houding die de kerk vaak aanneemt tegenover de recreatie. Ook hier willen kerk en recreatie elkaar name voor de catechisatie van prak- niet in welwillende overweging nemen, tische betekenis. Men heeft duidelijk Deze drie antwoorden werden door de inleider met voorbeelden uit de prak tijk nader uitgewerkt. Na een pauze ontspon zich rondom de problemen in de recreatie een vrij uit voerige gedachtenwisseling waarbij ve- *«„1 *4 1 v. A -ES m lie vragen werden gesteld. De discussie taal Reeft men in het Fries het leer- dreigde aanvankelijk overigens beperkt boek bij uitstek van de calvinistische te worden tot de meer speciale proble- kerken gehouden. men die samenhangen met de recreatie en da zondagsheiliging. Zonder muziek afstand genomen van de Nederland se vertaling, die met haar lange zin nen, haar vele geheel verouderde ter men, minder doorzichtig is en voor de leek soms moeilijk te begrijpen. In eenvoudige, maar verantwoorde De psalmen en gezangen van Fed- i de Schurer zijn alle opnieuw bekeken en op verschillende plaatsen verbe terd. Er zijn typografische wijzigingen aangebracht (geen hoofdletters aan. het begin van een regel als die niet het begin van een zin is). Voor Friesland is nieuw het ge bruik van cursieve letters om het rit me aan te geven, Dit is temeer een voordeel omdat er om de kosten te drukken geen muziek in het boek is af gedrukt. Die prijs is voor een uitvoe ring, die lijkt op het Amerikaanse psalter-hymnal drie gulden. Binnenkort, men weet nog niet wan neer zal het Friese kerkboek officieel aan de kerken van Friesland worden aangeboden. Het zal een stimulans zijn voor verdere uitbreiding van de nei ging in deze provincie om meer kerk diensten te houden in de taal, die voor vele inwoners van dat gewest de eigenlijke moedertaal is. Hoe men in tegenstelling daarmee moet denken over de experimenten met diensten in een dialect met na me in de Saksische provincies (als ze tenminste Saksisch zijn, waarover de geleerden het inmiddels oneens ge worden zijn) is een tweede. MIDDELBURG De interkerkelijke evangelisatie in de gemeente Middel burg, waarin hervormden, gereformeer den en het Leger des Heils samenwer ken, heeft grootse plannen. Volgens Ge meenteleven ligt het in de bedoeling in september 1961 een „zaaiweek" van gro te allure te organiseren, een soort Mid delburgse „Kirchentag". Daarbij is ge dacht aan openlucht-samenkomsten, mee ting in het City-theater, films, kinderbij eenkomsten, huisbezoeken etcetera. Voor deze evangelesatie-aktie zullen echter vele werkers nodig zijn. Deze medede lingen werden gedaan in een vergade ring van de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente van Middelburg. In een volgende vergadering zal over de ze materie een beslissing worden geno men. De in de vorige kerkeraadsvergade- ring aangevangen besprekingen van het rapport van de commissie van gesprek uit de kerkeraad met de vereniging van de vrijzinnige hervormden werd voort gezet. De commissie zal haar gesprek continueren en zich bezinnen op de mo gelijkheid van bijvoorbeeld een gemeen schappelijke avondmaalsviering. Op 24 november a.s. zullen de kerke raden van de gereformeerde kerken en de hervormde kerk wederom een sa- menspreking hebben. Overeenkomstig de, op de laats gehouden samenspre- king gemaakte afspraak, zal ditmaal over „de tucht" worden gesproken. Ds. M. Enker, hervormd predikant, en ds. P. v. Til, gereformeerd predikant, zullen over dit onderwerp dan een kor te samenvatting geven. Uitvoerig sprak de kerkeraad over de komst naar Middelburg van ds. Nauta, die dr. v. d. Linde hoopt op te volgen. De datum waarop de Friese pastor in de Nieuwe Kerk zijn intrede zal doen AAGTEKERKE. De gemeente raad komt op maandag 14 november in een openbare vergadering bijeen. Aanvang half acht 's avonds. Enkele agendapunten zijn: het aangaan van een kasgeldlening en, de vaststelling van de begroting voor 1961. MIDDELBURG. De Ring Walche- verwerken ren van de hervormde vrouwenvereni gingen hield gisteren in het Schutters hof haar jaarlijkse ringmiddag. Begon nen werd met een liturgie. De presiden te mevrouw A. Oosthoek-Kruit uit West- kapelle sprak een wijdingswoord. Daar na hield zij een lezing over het onder werp „Hoe beleeft een vrouw het ou der worden". Deze lezing is eerder op jaarvergadering in Haarlem gehouden door mevrouw E. R. Smit-de Cock en nu in druk verschenen. Uit de jaarver slagen bleek dat de penningmeesteres- se kans gezien heeft dit jaar 210.33 Krabbendijke heeft er over te boeren. Het verdere gedeelte zodoende weer een tak van de middag werd gevuld met decla- aan de industrie-boommatie van mej. Ganzeman uit Kapelle. bijgekregen. En die boom j Tenslotte besloten de dames in het ver groeit steeds. Tot genoe-jvog een ringmiddag in het jaar te hou- gen van het gemeentebe- den en niet zoals werd voorgesteld tuur. 1 twee. is nog niet bekend, omdat het „woning probleem" nog niet is opgelost. Donderdag 17 november zal er in het Kerkcentrum een kontakt-ontmoetings- avond plaats hebben tussen de hervorm de jeugdraad en de „jeugd van Hede- nesse". De aanvang is bepaald om kwart over acht. Zondag aanstaande hoopt de „oudere" gemeente in Nieuwe Kerk om kwart over tien oogstfeest te vieren de „jonge" gemeente zal dit doen in ei gen sfeer in de kinderdienst. In de „oude re" dienst zal om kwart over tien voor gaan ds. H. Snoep. Na afloop worden de zieken en aan-huis-gebondenden fruit, bloemen of groenten gebracht. BRUINISSE. De oogstcollecten heb ben in de verschillende kerken van Bruinisse goede opbrengsten opgeleverd. Zo werd in de Nederlands Hervormde kerk totaal 2259,75 gulden gecollecteerd. In de Gereformeerde Kerk. waar men kort tevoren juist 7000 gulden voor de Kerkbouw had toegezegd waren deze cijfers: diaconie 303.46 gulden, kerk 957,60 gulden, en zestig gulden aan na- giften. In de Gereformeerde Gemeente werd een oogstcollecte gehouden enige weken voor Dankdag plus een dankdag collecte, die respectievelijk 2785,86 e» 4549,07 gulden opbrachten. GOES. De gemeenteraad van Tho len komt dinsdagavond om acht uur in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn oa. Benoeming hoofd openbare lagere school; over dracht grond c.a. aan provincie; naam geving wegen; verhuur viswater; plaatsbepaling openbare lagere school en electrificatie straatverlichting. Slapende chauffeur reed met auto tegen boom BERGEN OP ZOOMDe chauffeur J. van S. uit Kapelle-Biezelinge had on der Ossendrecht een aanrijding veroor zaakt. Dat wil zeggen hij reed met zijn vrachtauto daar over de weg, toen de slaap hem overmande. Hij werd pas wakker toen de auto met een grote klap tegen een boom tot stilstand kwam. Gistermorgen moest hij zich hiervoor verantwoorden voor de kanton rechter. Verdachte vertelde, dat hij vermoe delijk te lang had gereden. De officier van justitie vond dit een ernstig feit Hij eiste een geldboete van ƒ50 subs. 10 dagen. De kantonrechter veroor deelde hem tot ƒ40 subs. 8 dagen. De man die ik heb liefgehad Een melige liefdesgeschiedenis welke zich in het milieu van de oorlogscor respondenten tijdens de laatste dagen van de oorlog in Londen afspeelt, is in City te Middelburg te zien. Lana Tur ner beeldt een journaliste uit, die het potlood en papier blijkbaar vreemd zijn. Haar tegenspelers zijn: Barry Sul livan en Glynis Johns. Voor Zeeuw* nieuw* zïe ook peg. S en ff. De gespreksleider, de heer G. W. Oskamp, voerde de discussie echter naar een breder vlak toen bleek dat deze vraagstukken te breed zouden worden uitgesponnen. De bijeenkomst, die onder auspiciën stond van de „Contactcommissie samenwerkende V.V.V.'s in West Zeeuwseh Vlaanderen", werd besloten met een officiële ontvangst op het ge meentehuis, gevolgd door een gezame- lijke maaltijd. MIDDELBURG. Gemeentewerken van Middelburg is er gisteren toe over gegaan een begin te maken met het aan brengen van een nieuwe bestrating in de Langeviele. Ongeveer drie weken zal daartoe het verkeer moeten worden om geleid. Dat nu eindelijk de Langeviele wordt aangepakt zal vele Middelburgers en ook talrijken daarbuiten goed doen, omdat het wegdek de laatste tijd meer weg had van een hobbelige akker dan van een straat, waarop gereden moest worden. Duitse kustvaarder met machineschad e VLISSINGEN. De Duitse kustvaar der „Trotzenburg", onderweg van Gent naar zee, kreeg gisteren in het Oostgat te kampen met machineschade. Het schip wist op eigen kracht naar Vlissin gen terug te keren, In de Vlissingse ha ven zal de motor gerepareerd worden. UKKTRERiaiTF.N KRABBENDIJKE. 10 nov. Golden De licious 1 85-90 43, 80-85 45—47, 75-80 51, 70- 75 47—68, 65-70 43—47, 60-65 36—38, 2 85-90 38—41, 80-85 39—46, 75-80 41—47, 70-75 41—48, 65-70 30—42, 60-65 17—20, 2 d 8, 3 gr. 14— 38, 3 f 5—28, kr 3—17, Jonathan 1 80-85 25 —27, 75-80 31—32, 70-75 34—35, 65-70 29—31, 60-65 18—21, 2 80-85 22, 75-80 22. 70-75 25. 65-70 22, 60-65 17, 2 d 8, 3 gr 13—24, 3 f 5—9. kr 311, cox orange pippin 1 80-85 61, 75- 80 66, 70-75 64. 65-70 60 60-65 38, 55-60 22— 24, 2 75-80 60, 70-75 62. 65-70 47—56, 60-65 42 55-60 17, 2 d 8, 3 gr. 35—40, kr 3 28. goud- reinette 1 85-90 34—35, 75-85 25—34, 65-75 17 —18, 2 85-95 20—29, 75—85 20—28. 65-75 15. 3 gr. 1319, 3 f 58, kr 3, Ellisons Orange 1 85-95 18, 75-85 22, 65-75 21. 2 d 9, 3 gr 13 17, 3 f 58, kr 3, rode reinet 2 85-95 27, 75-85 27, Winston kr 3, Comtesse de Paris I 74-85 24 65-75 27. 55-65 19. Conference 2 55-65 41, 2 d 18, Gieser Wildeman 2 60-70. 28, 50-60 24, br Alex Lucas 1 7075 26, 65 —70 25. BERGEN OP ZOOM, 10 nov. Knolselderij export 20.40 per 100 kg., binnenland 17,50, aanvoer 21 ton, bladselderij 10.00 per 100 kg. Aanvoer 4 ton. ST. ANNALAND, 10 nov. XJien bonken 6.99, middel 7.74, drielingen 12.15, picklers 31.78, alles per 100 kg. Aanvoer 40 ton. SCHERPENISSE, geen aanvoer. Yi-S5ERÏJBEIf ICH TTN GOES, 10 november. Export en Indus trieveiling: Cox's Orange Pippin KL I 80-85 56. 75-80 60—70, 70-75 59—72, 65-70 63, 60-65 49 —52, 55-60 34—41, II D 14—16. KL II 80-85 34—39, 75-80 42—65 70-75 41—69 65-70 33—63, 60-65 50—54, 55-60 29. Golden Delicious KL I 85-90 42—50, 80-85 40—50, 75-80 43—52, 70-75 35—52, 65-70 36—46, 60-65 20—37, II D 10—21. KL II 80-85 41, 75-80 38—43. 70-75 36—44, 65- 70 33—40, 60-65 18—24, Goudreinette KL I 85-25 35, 75-85 26.80—28.20, 65—75 16.90—17.90, II D 10. KL II 85-95 25 75-85 23 65-75 14,60— 14,70, II D 10 Jonathan KL I 80-85 26. 75-60 32, 70-75 34. 65-70 30. 60-65 20—21. II D 9,50. KL II 80-85 24 75-80 25, 70-75 25,90—26.10, 65-70 22,80—23.10, 60-65 16,10—16.30, II D 8. Glorie van Holland KL I 75-85 30, 65-75 25— 28. St Remy KL I 85-95 12, 75-85 15, 63-75 13, II D 11. KL II 85-95 12, 75-85 14. 65-75 12— 13, II D 10. Doyenne du Cornice KL II 80-85 82—85 75-80 86—89, 70-75 88—98, 65-70 84—91. KL I 75-80 93 70-75 98, 65-70 92. II D 65-72. Comtesse de Paris KL I 75-85 2729. 65-75 26—28 55-65 20, II D 8. Gieser Wildeman KL I 60-70 33. 50-60 24, II D 14. Verpakt fruit: Golden Delicious KL I 85-90 55. 80-85 58. 75-80 59, 70-75 58. Gewone veiling: Cox's Orange Pippin grof 4451, fijn 21. Glorie van Hol land grof 19, fijn 14. Goudreinette grof 1119. fijn 910, Jonathan grof 1322, fijn 9—15. Gol den Delicious grof 21—38, fijn 5—17. Zoete Ermgaard KL I 55-65 45—47, II D 24. Lovrv- barts Calville KL I 80-90 33, 70-80 32. Doyen ne du Comice grof 75—79, fijn 63—69. Com tesse de Paris grof 1420, fijn 10. St Remy grof 911, fijn 9. Gieser Wildeman grof 24, fijn 15. vervolg Export en Industrieveiling Jonathan kroet 3, val 5. Goudreinette kroet 5,50. Golden Delicious val 6. Div appels kroet 3. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 9/11 Lib. Amaconte, Dts. Trotzenburg, 10/11 Ned. Roland. Vlissingen vertrokken 9/11 Ned. Fent. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen; 9/11 Betty Anne-S„ 10/11 Hector, Rien Teek man, Albet-5, Pacific, Looiersgracht (Sas van Gent), Thuban (Tern.) Ambulant. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 9/11 fj/'ïli"'.. Alcetas, Baarn, Eagle, Tara, Oranje, 10/11 Saba. Vlissingen aangekomen: 8 11 Ned Fram, Gri. Scotia. Vlissingen vertrokken: 8 11 Geen. 9 11 Gri. Scotia. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned Schepen) 8 11 Spirit, Saba, Norc, Bal tic, Bornriff, Alcetas, Berend N, Jur- jen de Vries, Bovenkerk, Erasmus, Es- ma B, Sonsbeek, Cumulus, Aurora. Gepasseerd naar zee (Ned. Schepen) 8 11 Goote, 9 11 Globe, Vanda, Venus. Meidoornsingel. Mynias, Ardito. OnsterJ T -•> Tl A - a. v

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4