INieuwe kansen scheppen voor getroffenen door Deltawerken Commissie artikel acht sprak met Ged. Staten Suiker viel door muur heen Goese politieman lustte geen chocolade van Gestadige groei Vlissingse l.t.s. de Rijksgoedkeuring bouw Prot. Chr. streek ziekenhuis in Goes Nieuwe burgemeester voor Schoondijke Steeds meer kinderen naar scliooltandverzorging Dynamisch figuur SLUITINGSTERMIJN voor het indienen van aanvragen tot schadevergoeding DOEL VAN REGELING SCHADEVERGOEDING: Ruim duizend vogels op 1\T "1 1 Middelburgse expositie UIT ARKEL BIJ GORINCHEM Vanavond raad Yerseke Aan Zeeland verwant Rayonsvergaderinig P.T.T. bracht discussies over praktische vraagstukken Toneel voor 50- jarig C.V.O. Familie van personeel maakte kennis met Hema-bedrijf Zelf doen Concurrentie Herv. Vrouwenvereniging vierde vijftienjarig bestaan POLITIERECHTER MIDDELBURG Krabbendijker ivcls niet familieziek Bevredigende resultaten in Vlissingen en Souburg N.C.B.B. pleit voor hogere gemeenteklasse Sluitbomen brug weigerden Visauto gefileerd Belgische douane had weer succes Nederlandse industrie gaf acte de presence Vrijdag 11 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Advertentie *1 1 i lijkheden kan plaats vinden door het I .ppn 1 li tPOTD IC overbrengen van de oestercultuur naar V/V.V.A1 een ander gebied (Veerse Gat en/of •I Grevelingen) en tevens door het stimu- t7f>ffïnpnin(T leren van andersoortige bedrijvigheid in V Cl l."CU111u de plaatsen, die door het wegvallen der O schelpdieren cultuur een zware econo- T -r mische teruggang te verwerken krijgen. MIDDELBURG. In een be- Men kan bijv. de vestiging van nieuwe spreking die Gedeputeerde Sta-, bedrijven ir, Yerseke sterk bevorderen ten van Zeeland gisteren hebben plfen'^te^c^kefen^ar2^ gehad met de commissie ex. arti-iüer artikel oi project. kei aeht Her Dpltawet is duideliik In het gesprek, dat de commissiele- Kel acnt aei ijeiiawet, is auiaenjK den glsteren het,ben gehad met Ged. gebleken dat de door de uitvoering Staten, is ook gebleken, dat ernstig zal en (jatworden gestreefd naar het toekennen van een billijke tegemoetkoming in on evenredig grote schade, indien nodig, in de vorm van een yitkering in geld. SPOED ISODIG Gedeputeerde Staten hebben de over tuiging gekregen dat de commissie door drongen is van de noodzaak om tot een spoedige oplossing te komen met be trekking tot de hangende vraagstukken. Ondanks bijzondere moeilijkheden wordt er naar gestreefd op zo kort mo gelijke termijn te geraken tot een be vredigende en wettelijke regeling. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben de commissie gisteren uitvoerig voorgelicht over de situatie in die sec toren var. het bedrijfsleven, die door de uitvoering der Deltawerken worden ge troffen. De commissie was erkentelijk voor die voorlichting, zowel gegeven door Ged. Staten als door deskundigen van de provincie. Men hoopte dat ook in de toekomst var. de zijde der pro vincie in dezelfde mate informatie en toelichting zal worden verstrekt. der Deltawet getroffenen zijn in de eerste plaats de oester- i kwekers niet moeten rekenen op volledige vergoeding van de schade. Enkele maanden geleden heeft ir. A. G. Maris, directeur van de Rijkswaterstaat en voorzitter van de commissie, die is samen gesteld uit hoofden van diverse departementen, in een gesprek met het bestuur der Vereniging Zevibel (Zeeuwse Visserijbelan- gen) ook reeds laten doorscheme- j ren dat op integrale schadevergoe ding niet moet worden gerekend. In het gesprek met gedeputeerde Staten van Zeeland is gisteren de ze opvatting nog eens onderstreept. -besprekingen bleek dat men i r p' e waarnemend aemeentese- m de eerste plaats denkt aan het tref- Jarlse waarnemend gemeentese cretaris van Arkel en Kedichem, een snel groeiende gemeenschap ten Oosten van Gorinchem. Tot 1 december a.'s. is hij nog gemeente secretaris en dan komt hij naar Zeeland als de nieuwe burgemees ter van Schoondijke. Want gisteren werd bekend ge maakt dat bij K.B. van 9 novem ber de heer J. C. Hoftijzer tot bur gemeester van Schoondijke is be- heeft waargenomen heeft Schoon- koop van grond en een onbewoonbaar noemd Nadat wethouder J de dijke dus weer een nieuwe burge- verklaarde woning in de Lange Viele, en voorstel tot aankoop van een woning, Feijter bijna een jaar na de dood meesier. ir het kader van het saneringsplan Po- yan burgemeester F. A. van Roo- Tussen vele bloemstukken en tele- len. van de heer A. C. Pekaar voor de som van 10.840. sevelt het burgemeesterschap ARKEL. Een rijzige blonde man, energiek en vol zelfvertrou wen. Dat was de indruk die we gistermiddag kregen van de heer J. C. Hoftijzer, de drieënveertig- fen van voorzieningen, waardoor nieu we mogelijkheden voor de getroffenen worden geschapen. Dit zal ongetwijfeld zowel betrekking hebben op de exploi tanten van bedrijven als op de werkne mers. Het scheppen, van nieuwe moge- YERSEKE. Vanavond komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen,. De agenda vermeldt o.m. aan- De heer J. C. Hoftijzer grafische gelukwensen troffen we hem gistermiddag aan in zijn woning. Van morgen kreeg ik tiet telegram, en ik ben natuurlijk dolblij en m'in voruw trouwens niet minder", vertelt hij. „Doelbewust heb ik naar Schoondij ke gesolliciteerd. Want zoals de heer Hoftijzer zegt ik heb altijd veel belangstelling voor Zeeland ge had. Voor het eerst maakte ik kennis met Zeeuwsch-Vlaanderen op 16 ja rige leeftijd toen ik er kampeerde." i En nadat hij na de meidagen van 1940 was gedemobiliseerd werd hij tij delijk het duurde slechts vier maan den secretaris-ontvanger te Noord- gouwe. Dat was zijn tweede kennisma king met onze provincie. Hij werd gebo ren in Brielle èn: „als zodanig ben ik een eilandbewoner en voel ik me aan de Zeeuwen verwant" bekent hij. En afwerend: „nee, ik hou niet van de gro te stad." Overigens zal dat wel niet ko men omdat de heer Hoftijzer niet dyna misch genoeg zou zijn... „Ik heb hier tieel hard gewerkt" vanaf 1941 is hij te Arkel „en ik hoop dat ook in Schoondijke te doen." Desgevraagd somt hij de vele lunk- ties op die hij in het maatschappelijk leven vervult. Gezien deze formidabele lijst moet de heer Hoftijzer wel over een enorme werkkracht beschikken! In Arkel is hij voorzitter van het be stuur van de Jeugdherberg De Pink sterbloem. voorzitter van de toneelver eniging Arkel, financieel adviseur van de stichting verenigingsgebouw Odina, contactpersoon Ned. Oorlogsgraven Co mité, secretaris van de stichting tot bestrijding der tuberculose in het dis trict Dordrecht en bestuurslid van de Prov. Zuid-Hollandse vereniging. Ver der heeft hij nog zitting in het bestuur van enkele sportverenigingen terwijl hij secretaris is van de onderafdeling Go rinchem van de V.V.D. en kerke- raadslid is geweest van de Ned. Her vormde Kerk. Aan zijn erevoorzitter schap van de zwemvereniging De Griend te Kedichem is een verhaal ver bonden dat vermeldenswaard is omdat het de man ten voeten uit typeert. MIDDELBURG. De gisteravond in restaurant Wöhler gehouden vergadering j van de Middelburgse vogelvrienden, de i afdeling Middelburg van de Nederlandse! Bond van Vogelliefhebbers stond in liet, tegken van de aanstaande vogeltentoon- stelling in de Zeeuwsche hoofdstad. Voorzitter J. Stadhouder deelde de aan- wezige leden bijzonderheden mee over j deze expositie, waarop rudm duizend vo- gels te zien zijn van Japanse nachtega-1 len tot eksters toe en van parkieten tot flamingo's. De tentoonstelling wordt vrijdag 25 november in de hal van het stadhuis door loco-burgemeesfcerr J. W. Kögeler 1 voor geopend verklaard. Dat gebeurt om half acht 's avonds, waarna om half ne gen de expositie voor het publiek toe- i gankelijk is. De vogeltentoonstelling is tot en met I 3 december te bezichtigen van tien uur 's morgens tot half elf 's avonds. Tijdens 1 de expositie worden tienduizend loten I verkocht in een speciaal daarvoor inge richte stand. De tentoonstelling zelf is I opgebouwd door de leden zelf, die dus j nog een weekje hard er voor'zullen moe- j ten werken. Ook de vogels zijn door de 1 Middelburgse vogelvrienden beschikbaar j gesteld. Honderd aanplakbiljetten in i Middelburg, Vlissingen en Goes zullen j de mensen voor een bezoek tot de expo- sitie stimuleren. GOES. Tijdens de vergadering van de rayongroep P.T.T. van de Nederland se Christelijke Bond van Overheidsper soneel, die donderdagavond in de Prins van Oranje gehouden werd, sprak de heer K. Hofman, uit Den Haag, hoofdbe-1 stuurder van de N.C.B.O. over verschil lende vraagstukken betreffende bevor- deringsmogelijkheden, invoering van de werkclassificatie en verdienstenbeloning, de werking van dienstcommissies en dergelijke. Naar aanleiding van deze be spreking werd geanimeerd van gedach ten gewisseld waarbij het af en toe tot verhitte discussies kwam. Belangrijke besluiten werden echter niet genomen. SOUBURG. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereniging voor Christelijke Volksonderwijs (Julia- naschool) heeft de toneelgroep „Contact" gisteravond een uitstekende opvoering gegeven, van het toneelstuk ,,Een meisje met het leeuwenjon.g". Dat gebeurde voor een stampvolle zaal in „De Zwaan". Dit stuk schtesit de problemen die ont staan kunnen op een boerderij als er transacties plaats hebben zonder dat de in feite nog eigenaar zijnde grootvader hiervan op de hoogte is, hetgeen allerlei problemen met zich mee brengt. De rol verdeling was uitstekend. Zonder de an deren tekort te doen moeten wij toch als uitblinkers noemen K. Faasse als groot vader, mej. N. Jobse als de dochter van de boer en mevr. v. d. Heijden—Antheu- nisse als Maaike van de Zonnehoeve. Na afloop dankte de voorzitter van de jubi lerende vereniging, de heer W. Sinke de tonee listen hartelijk voor hun spel. Van avond wordt een heropvoering gegeven. GOES. De leiding van het nieuwe Hema-bedrijf in de Klokstraat heeft don derdagavond de familieleden en verloof den van het personeel kennis laten ma ken met de nieuwe zaak. De heer G. Willems, filiaalchef, gaf een korte explicatie van de werkzaam heden en de aard van het bedrijf, waarna het personeel de directeur, de heer J. S. M. Rademakers, een schil derij aanbood en mevrouw Rademakers bloemen. Ten slotte maakten alle gas ten een rondgang door het bedrijf. Van den Bergh en Jurgens N.V. heeft begin september een aanbod gepubliceerd tot schadevergoeding aan personen die hebben geleden aan de huidaandoening, welke wordt toe geschreven aan het gebruik van door haar geleverde margarine. Zij maakt thans bekend dat aanvragen tot schadevergoeding ingevolge dit aanbod, moeten worden ingediend vóór 1 januari 1961. Bedoeld aanbod zal derhalve niet meer gelden voor schade waarvan niet vóór deze datum vergoeding is gevraagd. SchadevergoedingsFormuiieren blijven tot genoemde datum verkrijgbaar door aanvraag bij Postbus 1252, Rotterdam. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. W* 290.150.150 Zoah wij gisteren meldden is een frontgebouw van een suikerpakhuis 'in Sas van Gent ingestort. Het be treffende entrepot, dat behoort tot de suikerfabriek van de N.V. Cen trale Suikermaatschappij bevat in totaal 22 miljoen kilo. Ongeveer 250 ton van deze hoog opgestapelde lading" is gaan glijden en tegen de muur opgevallen. Er is natuurlijk geen muur denkbaar die tegen zo n geweld bestand is en het gevolg was dan ook dat de gehele frontgevel hei begaf, waarbij ook een stuk van de staalconstructie afbrak. De schade valt achteraf trouwens nog mee. Naar schatting zal ongeveer 25 ton suiker verloren gegaan zijn. Een gedeelte van het kantoorpersoneel is gisternacht in de weer geweest om allerlei voorzieningen te treffen, o.a. met het oog op een voorlopige be veiliging van de aan weer en wind blootgestelde voorraad. Vooral de regen werd in dit verband natuurlijk gevreesd. Gistermiddag is een 32 meter hoge kraan gearriveerd om orde in de chaos te brengen. Bij de fotoeen overzicht van de ravage. Gevonden voorwerpen VLISSINGEN. Op het bureau van politie te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden, voorwerpen: Enkele rijwielen en autopeds, diverse sleu tels, handschoenen, rode portemonnee, bruin kinderschoentje. gekleurde shawl, twee kin derpistolen, kindervestje, bruine portemon nee, zwarte shawl, ceintuur van regenjas, wit kinderschoentje, hoes van parapluie, wit te turnschoen, kinderbroche, twee dobbel steentjes, zuidwester, plastic drinkenskruik, plastic regenkapje, diverse handschoenen en j z%\ gaan", zegt de ronde, joviale man. sleutels autozitting, rozenkrans, vulpen, He- jje^ js een mooi land en mijn vrouw renpolshorloge, twee kleurpotloden, bruine portemonnee, rode damestas, bril in etui en en drie zoons zeventien, veertien en één paar motorwanten. zeven jaar gaan er ook graag heen. 95' Er was geen zwembad in Kedichem, en er zouden voorlopig ook geen gel den voor komen. Dan gaan we er zelf één bouwen, zei de gemeentese cretaris. En zo gebeurde het: op zijn initiatief zetten alle leden van de buurtvereniging er hun schouders on der „ze werkten zelfs in het maan licht" en voor slechts 1200 gul den werd een modern zwembad uit de grond of beter in de grond ge stampt. De heer Hoftijzer speelt zelf ook mee in de amateurtoneelclub van Arkel! Daar zal ik in Schoondijke mee op houden, zegt hij spijtig. Nuchter klinkt het dan uit zijn mond: uiteraard zal ik dan op een andere manier op de plan ken moeten komen. En dat hij dit goed zal doen daar twijfelen we geen ogenblik aan. „Ik geloof dat het wel Wanneer een plaats het stapelrecht van een of ander artikel had, kon het daar groot voordeel mee doen en aller lei rechten aan ontlenen. Het belang rijke recht dat deze koopwaar alleen via deze stad mocht verhandeld worden. Bij het fort Rammekens zwalkten steeds een paar schepen uit Middelburg om de voorbijzeilende schepen te onder zoeken op mogelijke voorraad wijn. Bergen op Zoom had namelijk eens ge probeerd om .wijnschepen uit Frank rijk naar zijn haven te lokken, waar bij ze Middelburg niet aandeden na tuurlijk. Maar deze poging mislukte. Het was in de tijd van Karei V en de ze was Middelburg altijd gunstig ge zind. Hij verbood de Bergense hande laars dergelijke unfaire praktijken en ze moesten zelfs aan Middelburg hun excuus aanbieden „voor zoveel stout heid." Ook Veere trachtte eens Middelburg te passeren. Maar de hoofdstad legde beslag op de 150 vaten Franse wijn die in Veere waren ingevoerd, bestemd voor de tafel van Adolf van Bourgon- dië, Heer van Veere. Het beriep zich op het stapelrecht. Een bekende Middelburgse wijn- en drankhandelaar is in stijl gebleven: hij bezit in de Kuiperspoort kantoor en pakhuizen. Ook in de Pijpstraat ver loochent men de historie niet: een paar huizen herbergen een distilleerderij en limonadehandel. SCHARENDIJKE In het geheel ge vulde Hervormde Verenigingsgebouw heeft de Hervormde Vrouwenvereniging haar vijftienjarig bestaan gevierd. De presidente, mevrouw R. A. van den Ban te Velde hield een korte openingstoe spraak. De avond muntte uit door een evenwichtige samenstelling van het pro gramma, waarbij ernst en luim elkaar goed in evenwicht hielden. Om uit de ve le programmapunten slechts een greep te doen noemen we, „vijftien jaar Con tact" waarbij enkele hoogtepunten uit het bestaan werden gememoreerd. Hier na werden enkele leuke schetsjes en to neelstukjes gebracht die de lachlust van de zaal opwekten. Aan het slot van de avond wenste mejuffrouw H. M. van Nes namens de Gereformeerde Vrou wenvereniging de zustervereniging geluk met dit jubileum en bood een boeken- bon van tien gulden aan. Ds. A. v. d. Ban uit Eikerzee sloot zich bij deze ge lukwensen aan en dankte als praeses van de kerkeraad, de Vrouwenvereni ging voor het vele werk dat de vereni ging heeft gedaan in de gemeente, waar bij hij onder meer vermeldde de mede werking bij de financiële acties in de gemeente. Als blijk van waardering over handigde hij de presidente een geschenk onder couvert. Deze bevatte vijftien zil veren guldens, voor elk jaar één. De op brengst van de verkoop der loten was honderdvijftig gulden. MIDDELBURG. In een café in Goes werd na het fruitkorso omstreeks het middernachtelijk uur danig feest gevierd door grote gezelschappen, die het plezier van de hele dag door mid del van eten en drinken 's avonds wil den continueren. Ook de fruitkoopman L. de W., zelf afkomstig uit Goes, be vond zich daarbij. Op een gegeven ogenblik kwam een hoofdagent van de Goese gemeentepolitie binnen om een telefoongesprek te voeren. De W. bood hem eerst een biertje aan en toen de agent niet reageerde vroeg de fruit koopman met luider stemme: „Moet je een stukje chocola?" De agent 'gaf nog steeds geen blijk iets gehoord te hebben en liep door. Na het telefoongesprek onderhield hij zich met De W. en zei tegen hem: „Je moet je grote mond eeni beetje houden". De VLISSINGEN. Met tevredenheid wordt in het onlangs verschenen rap port van de Stichting Schooltandverzor- ging Vlissingen en Omgeving, opge merkt dat het aantal kinderen dat on der de hoede van deze instelling regel matig onder behandeling staat, nog steeds stijgende is. In het afgelopen schooljaar was dit vijfenzeventig procent van het totaal aantal kinderen. Vergelijking met de vierenvijftig procent over het school jaar 1954/1955, toen de stichting toch reeds zes jaar werkzaam was, toont duidelijk de behaalde resultaten aan. Dit succes is voor een belangrijk ge deelte een gevolg van de intensieve propaganda die vooral op de scholen wordt gevoerd o.m. door middel van affiches. In het komende schooljaar zal een nieuwe actie worden gevoerd om de kinderen bij deze onmisbare verzor ging te betrekken. Aan alle eerste klas- sers worden een tandenborstel en een tube tandpasta, benevens een tweetal folders uitgereikt. Gehoopt kan dan wor den dat ook het restant van vijfentwin tig procent danig zal slinken. Het bezwaar van de ouders in Sou burg, de afstand naar het Medisch Cen trum waar de kinderen worden behan deld, werd ondervangen door het inzet ten van een extra bus. Zolang echter de ouders het grote be lang van een gezond gebit voor hun kinderen niet inzien, terwijl velen van hen, door verwaarlozing in hun kinder jaren, zelf veel smart en ongemak heb- Maatschappelijk werkster voor vluchtelingenhulp De Stichting Ned. Federatie voor Vluchtelingenhulp heeft met ingang van 1 november benoemd in de functie van maatschappelijk werkster, mejuffrouw A. J. P. van der Maas uit Zierikzee. Mejuffrouw van der Maas die voordien verbonden is geweest aan de Gerefor meerde Gezinszorg en maatschappelijk werk te Amsterdam, krijgt nu de zorg over in Nederland verblijvende vluchte lingen. GOES Naar wij vernemen heeft het Bestuur van het Prot. Chr. streekziekenhuis gisteren de definitieve rijksgoedkeuring ontvangen voor de bouw van het streekziekenhuis in Goes. Deze langverwachte en verheugende mededeling van de minister kwam enkele maanden nadat een voorlopige toezegging was binnengekomen. De aanbeste ding van dit miljoenenproject werd reeds vorig jaar zomer gehouden. De Bataafse aannemingsmaatschappij uit Den Haag was toen de laagste inschrijver. Of deze maatschappij ook inderdaad dit complex zal bouwen hangt van vele factoren af. Het bestuur gaat zich met bekwame spoed bezinnen op dit vraagstuk. VLISSINGEN. De commissie van toezicht op het nijverheisdonderwijs voor jongens te Vlissingen, betrekking hebbend op de gemeentelijke technische school en de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs heeft het jaar versla gover 1959 uitgebracht. Daarin wordt gezegd, dat in het vorige jaar verslag melding moest worden gemaakt van het feit dat de bouw van de tweede fase der school vertraagd werd als ge volg van de moeilijkheden in het finan ciële vlak. In de loop van 1959 kon daarin worden voorzien. Op 25 mei 1959 j werd met de werkzaamheden een aan- J vang gemaakt. Gestreefd werd het ge- I heel in mei 1960 gereed te hebben. Zoals bekend zal de g.t.s. op 8 december a.s. officieel worden geopend. In september 1959 werd gestart met twaalf klassen l.t.s. en de normale groep van part-time leerlingen, die vrij wel dezelfde omvang heeft behouden als in 1958. Daar in januari 1959 de beslis sing bekend werd dat een u.t.s. in Vlis singen mocht worden opgericht, werd een beroep gedaan -op de l.t.;s. om ruimte beschikbaar <te stellen voor een tijdelijk onderdak. Dit was slechts mo gelijk tot september 1960. Met ingang van het huidige cursusjaar was het ge hele gebouw nodig voor de l.t.s. De groei der school heeft gestadig voort gang, waarbij sterk de behoefte wordt gevoeld aan meer vakinrichtingen, aan gezien die voor „metaal" en „hout" al leen eenzijdig zijn en niet aan alle be hoeften tegemoetkomen. Het avondon derwijs vertoonde een geringe terug gang, vooral wegens het vrijwel aflopen van de groep her- en omscholing van de Kon. Mij. De Schelde. Echter werd be gonnen met een cursus autogeen en vlamlassen. Hoewel in 1959 aan 68 jongens het ge tuigschrift l.t.s. werd uitgereikt, bleek dit aantal nog niet voldoende om in de behoeften van het bedrijfsleven te voorzien. Daarbij komt, dat een aantal van deze jongens naar de u.t.s. (scha kelklas) is overgegaan om de studie voort te zetten. ben moeten doormaken, zal een gedeel te altijd het leven ingaan met een on volledig en ziek gebit dat de oorzaak van verschillende andere ziekten kan zijn. In Vlissingen werden bij het eerste onderzoek 2406 en bij het tweede onder zoek 2329 kinderen behandeld. Het aan tal weigeraars was gemiddeld 822. Voor Souburg waren deze cijfers 690 en 675 en gemiddeld 250 weigeraars. Het beste bewijs van het succes van de instelling is evenwel dat bij elk on derzoek meer dan 1200 kinderen niet behandeld behoefden te worden doordat zij een volkomen gezond gebit hadden. GOES. Tijdens de vergadering van de Nederlandse Christelijke Beambten- bond afdeling Goes woensdagavond in de Opril, sprak de heer S. Vogelaar uit Rotterdam over „Wat doet de bond zo al voor u'\ De heer Vogelaar besprak dit in zeer ruim verband. Hij wees al lereerst op het nut van vakverbonden in het algemeen, de vele goede maatre gelen die sinds de oprichting ervan tot stand zijn gekomen en de grote misstan den die nu verdwenen zijn. Een zeer groot aandeel hierin had het C.N.V. Hierna besprak de heer Vogelaar de betekenis van de bond voor elk lid per soonlijk en gaf aan de hand van een aantal gevallen uit de praktijk, betref fende ontslagkwesties, vakantiegelden etc., een korte bloemlezing van on rechtvaardige toestanden waarin de bond op. krachtige wijze en met succes ingegrepen had. Ten slotte werden nog enkele vragen van leden betreffende dergelijke kwesties beantwoord, waaron der een over de verschillen in gemeen teklassen, die bij salariëring e.d. tot ui ting komen. Men besloot op de eerstko mende bestuursvergadering voor te stellen Goes in een hogere gemeente klasse op te nemen. W. nam dat niet direkt en repliceerde met lelijke woorden. De agent ging het café uit en kwam even later met ver sterking terug. De fruitkoopman werd in de kraag gevat en naar het bureau gebracht. Gistermiddag had De W. zich bij de politierechter wegens belediging van een ambtenaar in funktie te verantwoor den. De W. zei pertinent, dat hij de woor den, welke in de dagvaarding stonden, niet gebruikt had. De als getuige verschenen agent \rer- klaarde., dat hij zich door het aanbod van De W. wat gekleineerd voelde en het daarom noodzakelijk vond hem te waarschuwen. Andere getuigen, welke op de bewuste avond aan nabije tafels zaten, hoorden alleen het aanbod van chocolade, welke de verdachte deed. Ook de lelijke woorden werden gehoord, maar of de verdachte die gebruikt had, was niet zeker. De officier van justi tie, mr. G. J. B. van der Dussen, vond dat er met de politieman een loopje was genomen en eiste 75 of vijftien dagen. Onbevredigend De zaak kreeg een onbevredigend slot, toen de raadsman, mr. P. C. Adriaan- se, zei dat in de dagvaarding de naam van de agent als beledigde partij niet genoemd was en dat op gronden daar van geen veroordeling mogelijk was. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, zal binnen één week schriftelijk vonnis wijzen. De aangehouden zaak tegen een land bouwer uit Krabbendijke, J. C. B., werd voortgezet. Hem werd verweten dat hij zijn zwager en diens vrouw had mis handeld door hen beiden in het gezicht te slaan. Deze minder prettige manier van handelen werd teweeg gebracht omdat B., wiens land aan dat van zijn» zwager W. grensde, meende dat W. op zettelijk een paaltje, welke als grens- markering fungeerde uit de grond had •getrokken en op zijn land gegooid. De verdachte hield vol, dat hij geduwd en niet geslagen had. De officier meende, dat dit dan in zijn drift iets te hard was aangekomen en eiste 25 of vijf dagen. Het vonnis was conform. Aan de tegenwoordige in zwang zijn de, bij de wet verboden, sport van de „joyriding" had een leerling-stratenma ker uit Goes, P. B., gedaan. Hij had op 22 en 25 september in Goes brom fietsen, aan anderen toebehorend, weg gepakt en was op familiebezoek in Vlis singen gegaan. Zonder benzine en min of meer beschadigd liet hij de brom mers dan ergens achter na gebruik. De verdachte had als verweer: „Mijn fiets was stuk". Conform de eis werd hij tot 50 of tien dagen veroordeeld. Niet in goede aarde Ook conform de eis was het vonnis voor een loonsproeier uit Kamperland, W. G, van der H.: 25 of vijf dagen. Hij was bezig op 14 september in, Kats machinaal bieten uit het land van een zekere V. te halen, toen deze kwam kij ken en zich geroepen voelde kritiek uit te oefenen. Deze kritiek viel bij Van der H. niet in goede aarde en hij greep V. beet en, verkocht hem enige flinke schoppen. Verdachte bracht naar voren, dat V. daarvoor een kind van hem had willen slaan en dat er al lang moeilijkheden tussen hen beiden waren. MIDDELBURG. Gistermiddag om streeks zes uur is het verkeer weer eens slachtoffer geworden van de lang zamerhand berucht geworden Stations- brug. Nadat de brug was open geweest voor het scheepvaartverkeer, weigerden de sluitbomen weer naar boven te gaan. waardoor op alle toevoerwegen naar de brug enorme files auto's kwamen te staan en er zich op diverse plaatsen in de stad opstoppingen voordeden. Ge lukkig was het euvel na omstreeks een kwartier verholpen. De Middelburgse politie heeft daarna gezorgd, dat het verkeer weer in normale banen werd geleid. SINT LAURENS. Gistermorgen tus sen half zeven en zeven uur gunden twee grote vrachtauto's elkaar op de uitvalsweg op de Noordweg in Sint-Lau- rens elkaar de volle breedte van de weg niet. In het schemerdonker schuur de11 de me^ V1S geladen wagen van W. uit Veere langs de bietenauto van zijn naamgenoot uit Serooskerke (W.). De visauto werd aan de linkerkant van vo ren naar achteren over de gehele leng te opengereten. Van de andere wagen werd de laadbak zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bevroren visverpakking werd gedeeltelijk over de weg verspreid. EEKLO. De Belgische douane heeft tijdens een tocht door het Zeeuws- Vlaamse grensgebied, op jacht naar smokkelaars, weer succes gehad. De gemotoriseerde brigade van Eeklo Wircc wist een smokkelauto tot stop pen te dwingen. De chauffeur liet. toen hij de doortocht zag versperd, zijn wa gen» plus 600 kg Nederlandse roomboter in de steek, en verkoos de vrijheid. MIDDELBURG. Onder het motto „Kent en waardeert wat Nederlands in dustrie presteert" werd in zaal Wohler, onder auspiciën van de Nederlandse vereniging voor huisvrouwen, afdeling Middelburg een modeshow gehouden waaraan diverse Nederlandse fabrieken meewerkten. De organisatie van deze show was in goede handen bij mevr. M. Krispijn, die voor een zeer gedetailleer de en duidelijke verklaring zorgde bij al le getoonde modellen,. Geen enkel facet op het gebied van een verzorgd voorko men van de vrouw werd vergeten. Men begon daarom ook met het tonen van foundation, nacht- en onderkleding. De stoffenfabrikanten bewezen met de ge toonde materialen dat zij in geen enkel opzicht behoeven onder te doen, voor hun buitenlandse collega's met prachti ge velours, pletvrije tinneroy en gentle- roy. die zeer gewild is voor teenager, kleding en katoenen, wollen en syntheti sche stoffen. De pakjes waren alle zeer eenvoudig van lijn. Doch uiterst geraf fineerd en verzorgd. Extra aandacht verdienden eveneens de tassen en hoe den die erbij getoond werden, waarvan de laatsten echter niet van Nederlands fabrikaat waren. Het hoogtepunt van de show werd gevormd door de aan het slot getoonde zwarte velours avondja pon,. een cocktailjapon van hetzelfde materiaal doch in zeer exclusief dessin en een zomers feesttoiletje. gecombi neerd met een mantel van dezelfde stof, naar ontwerpen van Doortje Drusse- naar.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3