Monus de man van de maan zingt nieuwe liedjes A Wie moet nu die tanden betalen? Het harde geslacht DE NATUUR P. W. RUSSELS ÏKAPPIE EN HET IJSBERGRAADSELI r jongelui op r-IP door iwed verrastfj Uit de kerken Vrijdag 11 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Op het baken.... ....en eraf „Zal wel sie/i" Weinig tijd Nooit zonder hulp Jeugdprogramma's van Duitse t.v. in en om uw huis De metselaar van 27 jaar, die ook hengelaar is en die hielp om vier jongelui van eert pier af te halen: Gerrit Mettes uit Schiedam. Dat het hem zijn kunsttanden kostte is op deze foto teel te zien Van een onzer verslaggevers MSTERDAM. Goede liedjes zijn zeldzaam, en daarom zien we met enige spanning uit naar het radioprogramma Café-Chantant „De Bonte Zebra", dat vanavond wordt uitgezonden. Want daarin worden nieuwe liedjes gepresenteerd van Nederlandse tekstschrijvers: van Leo Nelissen, Kees Schilperoort en Bab Westerveld, op muziek van Harry Bannink. Een van de vertolkers vanavond is Paul Deen, een artiest van wie we de laatste tijd in de ether te weinig hebben gehoord. Hij wordt nu een maal opgeslokt door zijn aandeel in Sieto Hoving's cabaret Tingeltangel. Avond cfan avond staat Paul Deen op het podium in dat kleine rokerige zaaltje aan de Amsterdamse Nieuwe- zijds, en slingert zijn felle satires er uit, grijpt zijn publiek met ietwat wrange humor, of raakt even de ernstige toets in een gevoelig cabaret lied. Drie jaar werkt Deen al bij Tingel tangel. „Fijn werk", zegt hij, „maar enorm moeilijk. Cabaret wisselt zo snel. In het programma van nu heb ik achter elkaar dingen die kolossaal van elkander verschillen. Maar omdat ik hier al wat langer ben, krijg ik precies de teksten die ik hebben moet. Sieto kent me door en door, en schrijft zijn teksten precies op mij af gestemd. Bijzonder fijne dingen, voor al dit jaar." Paul Deèn heeft méér pijlen op zijn boog. Vlak voor de oorlog deed hij eindexamen Toneelschool. In de be zettingsjaren bracht hij, zoals zo veel kunstenaars, zwarte" voordrachten, voor besloten gezelschappen, bij de1 mensen aan huis. Behalve artistieke bevrediging zat er ook dilwijks een goede maaltijd aan vast, en dat was toen veel waard. Na de oorlog speelde hij bij het j gezelschap van Cruys Voorbergh, en j voor radio en televisie. Zijn be- faamdste t.v.-rol was Monus, de Man van de Maan. ,,Als ik door de Jor- daan loop, hier vlakbij, roepen de kinderen me nog steeds na: Hee, daar heb je Monus!" vertelt hij. Vóór Tingeltangel was hij nog bij Wim Sonneveld, en bij de Haagse Co- medie in de bijzonder succesvolle rol van Sakini, de slimme onverstoorba re Japanner in „Eén theehuis voor Tobiki". Sakini zo heet nu zijn Sia mese kat. Paul Deen is een rustig, bijna peinzend man. Hij houdt van bloemen, van goede boeken. Van ver fijnd koken en van antieke meubelen. Hij is een man van vele nuances, van dolle kolder tot scherp sarcasme, waarachter een onvermoede diepte ligt. Hij is gesneden uit het hout van de veelzijdige cabaretier. radio vandaag l VRIJDAG De VPRO wijdt van avond een programma aan de dich ter Jacques Prévert, de tovenaar van het Franse chanson. U hoort liedjes van Prévert, o.a. gezongen door Mi- c*aèle Arnaud en Germaine Montéro 120.35. Hilv. 2). Om 19.10 op deze zen der Rita Reys met het trio Pim Ja cobs. Franse pianomuziek is er van daag over Hilversum 1 om tien over half twaalf en half vijf. 's Morgens hoort u een grammofoonopname van de pianist Noêl Lee, die drie prelu des uit de eerste hand Préludes van Debussy speelt en in het middaguur is het de Nederlandse pianist Henk Boerwinkel die composities van Chabrier, Fauré en Ravel laat ho- ren. Kamermuziekwerken van oude Italiaanse meestersw.o. een Con certo voor violoncel, strijkers en klavecimbel van Vivaldi en een Con certo voor fluit en strijkers van Boc- cherini, kunt u om kwart over tien over Duitsland (309 m) beluisteren. televisie vandaag VRIJDAG De t.v. geeft vanavond een weerzien met Freddy Albeck, de bekende Deense cabaretier. Veel kijkers zullen een goede herinnering hebben aan deze blonde reus met zijn beminne lijke humor en subtiele liedjes (20.30) Om 20.55 komt het Salzburger Mario nettentheater op het scherm, met fan tasieën en balletten op verschillende be kende muziekstukken. Tot slot de ru briek Attentie- Vlaanderen: 20.30 tv-spel Het Brand glas. door Charles Morgan; 22.00 film rubriek Première. België Frans: 20.30 La Bataille de la Marne; 21.45 Verboden ingang: De te levisie. 9 De Duitse televisie brengt vanavc.id om 21.10 uur de bekende operette „Ma dame Pompadour", van Leo Fall. Voor af een filmreportage over de verkiezin gen in Amerika. f RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO- 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V d jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V d vrouw. 10.00 V d kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V d zieken. 11.45 Kerkorgel. middag 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Me- tropole ork en soliste (om 12.30—12.33 Land en tuinb meded). 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Man nenkoor. 13.50 V d jeugd. 14.00 Fanfare corps. 14.20 Kunstkron. 14.50 Kamermuz, 15.10 Franse les. 15.30 V d jeugd. 16.00 Gre goriaanse zang. 16.30 Instr oktet. 16,50 Sport Sportuitz. 17.00 V d jeugd. avond 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek week- overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Vragenbeant- woording. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Me- mojandum. 19.30 Amateursprogr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Omr ork en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij, lezing. 21.10 Gevar progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 22.45 Samenspraak der Herders, lezing. 23.05 j Meesterwerken van de religieuze muz, mu zikale lezing 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw ge zin, lezing. 9.00 Gym v d vrouw. 9.1 OGram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevr progr. middag 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nws. 13.15 Sportnws. 13.40 Lichte muz. 14.00 V d jeugd. 14.35 Gevar muz (Om 15.30—15.50 Boekbe spr). 16.45 Vragenbe«ntw. 17.00 Jazzmuz. 17.25 Weekjourn. avond 18.00 Nws en comm 18.20 Jazzmuz. 18.35 Zigeunermuz. 19.00 Kuntact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 De ze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar progr. 21.15 Soc comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scaramouche, hoorps. (dl 5). 22.30 Nws. 22.40 Cabaretprogr. 23.05 Oude gram. 23.25 Wereldkamp dammen. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nws. I TELEVISIE NEDERLAND VARA: 17.00 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. VARA: 20.20 Act progr; 20.50 Gevar progr. DUITSLAND 14.30—16.10* Kampioensch v d Oberliga West. 16.15 Licht progr. 17.15—17.50 Mode show. 18.00—18.40 Godsd uitz. (Regionaal >rogr.TOR: 13.30 D-e Woche Hierund Heute. NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute. NDR: 19.25 Meege bracht uit New York. WDR: 19.25 De vod denman. 20.00 Nws. 20.25 Komedie: Daar na: Woord voor de zondag. BELGIë VLAAMS 17.0018.00 V d kind. 19.00 Luchtvaart- kron. 19.30 Weekoverz. 20.00 Nws. 20.30 Quiz 21.00 TV-feuill. 21.25 Amus progr 22.15 Nws. BELGIë FRANS 19.00 Progr over Gr Brittannië. 19.30 21.30 TV-spel. 22.10 Gevar pgor. 22.30 L'E- crart dansant. 22.50 Journ. -X- Onder deze ko verscheen maandag het eerste bericht over de hulp-op-de-pier in onze krant. SCHIEDAM. Het gaat om vier jongelui, een paar hengelaars, een redding en enkele kunsttanden. „We hebben die jongelui van de pier gered", zeggen de hengelaars. „Dat was helemaal niet nodig, we hadden het best alleen gekund", vinden de jonge lui. „Ze waren er alleen nooit meer levend afgekomen", getuigt de politie. En intussen zijn de kunsttanden weg en moeten betaald worden. In Hoek van Holland, afgelopen zon- dagochtend, zaten ze op de kop van de Noorderpier drie jongens en een meis je, allen leden van de Jeugdbond voor Natuurstudie. Vogels was hun onder werp, het kijken en bestuderen, het geboeid worden door het schouwspel van vliegende vogels. Maar het weer werd ruw en de golf slag hoog. Tachtig centimeter hoger dan normaal stond het water tegen de pier op. is me gezegd. „We stonden er met een paar man te vissen maar rond elf uur gingen we terug, want het was niet meer te houden", vertelde me gisteren in Schie dam Gerrit Mettes, die 27 jaar en met selaar is. „Ineens zei er iemander zitten vier kinderen op de kop van de pier, daar achter de vuurtoren, op het ba ken. Ik geloof dat een jongen, die bij het vissen stond te kijken, de politie heeft gewaarschuwd. In elk geval was die er na hele korte tijd. De politie mannen bekeken de situatie en waar schuwden per mobilofoon hun bureau. Van daaruit zou weer de reddingsboot een sein krijgen", aldus de heer Met tes. „Joh, ze zijn van het baken af en proberen zelf naar de wal te komen", riep men. De vier jongelui hielden de kant van de Waterweg en de hengelaars over legden dat is gevaarlijk wat ze daar doen, met deze wind dadelijk schie ten ze het water inkijk, kijk, ze houden precies de verkeerde kant. Er werd niet lang gepraat. Een pad vinder had een lang touw gehaald en de vier vissers gingen de pier op. „Tus sen baken 1 en 2 kregen we ze te pak ken we hebben de lijn vast gemaakt en vormden met zijn allen een levende ketting. Hand aan hand zijn we er sa men uitgekomen, wadend door de hoge golfslag. Op eeh gegeven moment ging ik onderuit en toen is het gebeurd mijn kunsttanden waren weg. Uit m'n bovenkaak. Nou ja, dat was hét eigen lijk", zei de heer Mettes. De hengelaars zijn naar een café in de Hoek gegaan, hebben zichzelf daar wat uitgewrongen, warme koffie ge dronken en zijn naar huis gegaan. De heer Mettes ook, maar zonder kunst tanden. „Die kun je vergoed krijgen, daar is vast wel iemand tegen verzekerd, WA-verzekering heet dat", raadde men hem aan. „Ik zal wel zien", zei de heer Mettes en wachtte af. Maar wie er niet kwam: een van de vier jongelui om te zeggen: Be dankt voor de moeite. Daarom ging de heer Mettes zelf naar het huis van de oudste van de vier, de negen tienjarige Harm Horn in Vlaardingen. En daar ben ik gisteren ook geweest. „Het is zwaar overdreven", zei de moeder van Harm Horn me. „De jon gens .hebben later verteld, dat ze er best alleen afgekomen zouden zijn. Er was geen gevaar en ze zitten altijd op pieren. En wie zegt me, dat de heer Mettes zijn kunsttanden op die pier heeft verloren? Meneer Mettes is hier ge weest; mijn zoon was er niet, maar de volgende avond is hij naar meneer Mettes gegaan. Hij -heeft weinig tijd, mijn zoon, hij studeert voor analist. Ik heb geen 124 gulden om zo te be talen. Moeten een paar kunsttanden zo-veel kosten? Maar een van de ouders van de vier is verzekerd, heb ik gehoord en ze proberen het nu via de verzekering. Als dat niet lukt, moeten ze natuurlijk wat geld bij elkaar brengen, maar ik vind dat meneer Mettes zelf ook best iets kan betalen. Wat zegt u: dat ze meneer Mettes niet eens gingen bedanken? Ze hebben vreselijk weinig tijd, weet u". En in Hoek van Holland is het hoofdagent van politie Van Ooyen, die commentaar geeft. „Ik was er zelf btf, meneer. Wij DE DUITSE televisie heeft een nieuw schema opgesteld voor de namiddag uitzendingen, die vanaf 1 december niet meer iedere dag voor de jeugd zijn bestemd. De jeugd tot circa 12 jaar komt aan bod op de maandag- en de donderdag middagen; de jeugd tot circa 18 jaar is op de dinsdag- en vrijdagmiddagen aan de beurt, terwijl het middagpro gramma van woensdag bestemd is voor de vrouw. De uitzendingen blijven nor maal iedere dag om 5 uur beginnen. Uw passieplant moet ook 's winters niet aan de groei gehouden worden; daar kan de plant niet tegen. Die moet rust hebben en men behoeft dus heel weinig te gieten. Het is niet e»rg al val len alie bladeren af en worden ze geel; de stengels moeten echter wel groen blijven. Vroeg in het voorjaar kan men die ka.e stengels dan een flink eind te rugsnoeien. De passieplant heeft ook niet veel war-mte nodig; het is al vol doende haar in een zeer matig warme ka-mer over te houden. dorsten niet verder wegens het slechte weer en de hoge golfslag en waar schuwden, in overleg met de adju dant, de reddingsboot. Maar voor die er is duurt het na tuurlijk even en intussen gingen de hengelaars tot de liezen door het water de jongelui halen. Het was heus wel gevaarlijk, dat kunt u'aan nemen. Ze waren er zonder hulp nooit meer levend afgekomen. En mochten de jongelui, om thuis geen standje te krijgen bij hun ouders de zaak kleineren, dan is dat niet juist", aldus de heer Van Ooyen. j^N in Schiedam is de heer Mettes inmiddels twee keer naar de tandarts geweest en krijgt over een paar dagen zijn nieuwe kunsttanden. Met de rekening. 43 Omdat ik niet geloofde dat het de mooie Franc ine was. We hebben er om gedobbeld en ik gooide de laagste ogen, dus moest i!k haar na. Diederick had het toch niet kunnen doent, -want die wordt dadelijk veel te handtastelijk. Joos lachte een beetje scheef. Wil je mij niet over haar vertellen, Arjen, als je haar kent? Waarom zou ik dat doen? weerde Arjen af. Haar vader is een voortref felijk gastheer voor mij geweest. Ik kan zijn dochter niet door jullie in opspraak laten brengen. Ik heb de mooie Francine een maal gesproken, praatte Joos. Je kumt me uitl-achen als je wilt, maar sindsdien heb ik aan -geen ander meisje meer kunnen denken. Ik blijf hier slapen, was alles wat Arjen antwoordde. Wat doe jij? Joos aarzelde voor hij zijn half broer volgde. Ik weet nog niet waar ik ga slapen. De nacht is pas begonnen. Vertel me over Francine, Arjen. Jij kent haar vader. Je kunt mij toch meenemen als je hem gaat bezoeken. Ik heb wel een hekel aan kooplieden, maar omwille van Fran cine zou ik hem als schoonvader ne men. In de bovenkamer van de Egiaiv tier, die voor Arjen gereed gemaakt was, hield Joos niet op met vragen. Arjen werd gewaar dat hij het erns tig meende. Hij wilde zelfs zijn ver trek naar Holland uitstellen, waar hij bij de grafelijke troepen zou gaan dienen. Je wisselt veel te snel het ene avontuur voor het anidere, zei Arjen. Ga liever naar Holland. Je zult daar nog mooier meisjes vinden dan Ge- lein's dochter. Joos bleef koppig volhouden dat zo iets niet mogelijk was. Er lag een vastberaden uitdrukking -op zijn jon gensgezicht. Arjen was gekleed op het -bed gaan liggen. Hij was moe en vomd het ge praat van zijn broer niet -belangrijk genoeg om er naar te blijven luiste ren. Je bent aan de gang als een kleine jongen die zeurt om een stuk speelgoed, knorde hij, toen het hem begon- te vervelen. Geloof jij werke lijk dat Arent van Cruninghe of een van de andere heren Francine als DOOR DIGNATE ROBBERTZ jouw bruid zou willen gaan werven? Joos pakte een kussen van de bank waarop hij zat en gooide dat naar het bed. Monndk! schold hij kwaad. Waarom ben ik ook met jóu meege gaan? Ik wed dat jij nog nooit aan een vrouw hebt gedacht. Niet op de manier zoals jullie dat doen. En hou nu je mond over Francine. Ik wil slapen. Arjen be gon zijn bovehkleren uit te trekken-. Terwijl hij recht ging zitten, liep Joos naar de deur. Je kunt me één dienst bewijzen, monnik. Praat niet over wat ik gezegd heb. Heb ik ooit mijn mond open ge daan als ik iets wist van jullie? Er zijn wel andere dingen te verzwijgen dan jouw kalverliefde. Ondanks zijn slaap moest Arjen lachen om 't woedende gezicht van zijn broer, die zonder te groeten de kamer uitliep. Toen dacht hij weer aan Joris, die verwachtte dat zijn vader voor hen allen een vrouw zou zoeken. Op Sint Simon en Judasdag wer den de armen van de stad met wol len stof bedeeld, waarvan zij kle dingstukken konden maken. Naar het voorbeeld van Sint Maarten sneed degene, die de stof verdeelde, de stukken middendoor met een scherp zwaard. Dit gebeurde in de kerk, bij het altaar, nadat de priester een mis opgedragen en de samengekomen behoeftigen zijn bijzondere zegen had gegeven. Berta had ook een rol stof gegeven en zij was naar de kerk ge komen om te zien hoe het verdeeld werd. Zij zat in de bank die aan de bewoners van Wolf ertshuis toekwam. Naast haa-r zat jonker Arjen op de plaats van zijn broer. Claes had ge zegd dat hij mét zulke dingen niets te maken wilde hebben. Daarom had Berta haar zwager gevraagd om haar te vergezellen. Arjen kwam dikwijls met haar pra ten over kunst en over geleerde on derwerpen. Soms zat Claes bij hen en deed zijn best om er iets van te begrijpen. Maar het verveelde hem gauw, zoals trouwens ook het oude huis en de stad -hem verveelden. Meestal hield hij zich bezig met zijn honden en zijn paarden of maakte hij grote tochten op zijn zwarte hengst. Arjen had zich in Leuven nooit he lemaal thuis kunnen voelen en ten slotte had hij besloten niet meer te- ru<* te gaan. In overleg met Joris had hij aan broeder Andreas ge vraagd of deze hem wilde onderrich ten in het recht dat door ambachts heren en dijkgraven kor worden uit geoefend. Broeder Andreas woonde in Maria's Paradijs, waar Arjen s vroegere beschermer en leermeester Cornells van Crompvliet nog altijd prior was. Andreas wist ook veel al van 's lands wetten, van rechten en privileges der poorters en hoe de onderlinge verhoudingen waren tus- sen handwerkers en hun gezellen, vissers, ambachtslieden en leeglo pers. Joris was te verlegen en had een te grote afkeer van de mensen om zelf naar het klooster te komen. Maar hij leerde graag van Arjen als deze op Lodycke was en zij zich terug konden trekken in de torenkamer. Nu Claes zo dicht bij het klooster woonde, had Arjen het voorstel van zijn schoonzuster om een kamer voor hem in het Wolfertshuis te laten in richten, niet willen afwijzen. De eer ste weken was er van het bestuderen der wetten bij broeder Andreas niet veel gekomen. Berta had te zeer be slag op zijn tijd gelegd. Zij wilde we ten hoe hij over de Romerswalers dacht en of het waar was dat er een ernstige vete bestond tussen de stad en het kasteel. (Wordt vervolgd) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiiiiiffiiiiiHiiiiiiiiiiiiHnfimfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiHiiii 53. Kappie's list bracht in de ijsberg een hele ommekeer teweeg. De berg hel de zo scherp, dat piraten en zeelieden over elkaar stortten en als een onover zichtelijke hoop ledematen over de glad de vloer schoven. Met een doffe bons kwam het geheel voor de tegenover liggende wand van de stuurkamer tot rust. Maar het bleef niet lang rustig. Met een woedend gebrul maakte Geld- jeslijmer zich los uit het spartelende troepje en graaide een wapen naar zich toe „Jij akelige krielkruiper!" schreeuw de hij, het pistool op Kappie richtend. „Dit is de laatste streek, die je me ge leverd hebt!" „Maak niet zoveel deining, man!" zei Kappie. „Laat dat maar aan mij over!" Kalmpjes haalde hij opnieuw de hef boom over, waardoor de kogels uit Geldjeslijmers pistool zich in de plas tiek zoldering boorden, terwijl de scheepsbouwer zelf ruggelings achter over klapte. Daarna drukte Kappie de hefboom de andere kant weer op, zodat het pistool een fraai patroon in de vloer schoot, terwijl de mannen als spoelen van een weefgetouw door elkaar flitsten Ned. hcrv. kerk. Beroepen te Oldekeppe). J. Kloosterman te Westerbork, te Zevenber gen. J. van Winterswijk te Wieringermeer Aangenomen naar Leeuwarden. A v 'd Klaauw te Stompetoren. Geref. kerken. Beroepen te Bodegraven in samenwerking met Nieuwerbrug als twee de predikantsplaats, C. J. Tissink te Gies- sen-Rijswijk. NB,, bedankt voor Leider- dorp. A. Reen te Alkmaar. De classis Den Haag heeft geexamineerd en beroepbaar verklaard, J. ter Horst, Kens- vvoudelaan 54 en Q, Huyser, Mispelstraat 28 beiden te Den Haag, kand. aan de V.U. en beiden terstond beroepbaar Geref. gem Tweetal te Benthuizen. Chr. Genemuïden. Rotterdam-z en C. Hegeman te vaneêamtm°Rot?ertaS!z.tWeede ber°ep' Chr' BEGIN VAN BRAND TERNEUZEN. Enkele voorbijgan gers ontdekten gistermiddag, dat er rook kringelde uit het dak van de hooi zolder van de sl'ger van Es inde Vloosivijkstraat. IJlings werd de brand weer gewaarschuwd. Even later kon de brandmelding worden ingetrokken, om dat omstanders er in waren geslaagd met eigen blusmiddelen de brand le blussen. Als oorzaak wordt genoemd het in brand steken van papier door

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2