Christelijke U.L.O, in snakt naar nieuwe Vlissingen school Nieuwe gemeentesecretaris van Rilland-Bath benoemd Boer zwaar gehandicapt tegenover industrieel Minister voelde nog niet voor algemene verlaging Caliex Edelhaardolie o.m. verkrijgbaar bij ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Leningpolitiek en gemeenten Huidig schoolgebouw veel te klein Veertigjarig jubileum met twee feestavonden en receptie Wensdroom AKKERTJES Plannen bijna rond De goede strijd Schoolconcert in ambachtsschool Bronzen bran<hveerkrms voor de heer Schuit HUIS VERKOCHT J aarvergadering „Zangvogeltjes" Auto's botsten bij Rilland ^gezonde - warmte de veredelde petroleum reukloze verbranding HEER WARMTE VOOR MINDER GELD J. VAN MOOLENBROEK Fa. CYVAT ADRIAANSE G. J. v. d. WELLE S. KROL Fa. jOZ. CARLIER Ir. M. A. GEUZE SLECHTE STEMMING Zeeuwse Vrouwenraad „bezocht" Turkije Burgemeester moet B.B. reorganiseren Antwoord op vragen veertarieven 1Revue „Hallo, hallo voor bejaarden Duizend gulden voor „De Volharding" Kas van „Sport Steunt Zonneveldverrijkt Van Mastrigt spreekt in Middelburg Nummering van de kandidatenlijsten Bazar Tesselschade- Arbeid Adelt Woensdag 9 november 1960 Protestants-Christelijk om ALS was te verwachten is de nieuwe staatslening volledig ge slaagd. Het publiek heeft de gevraag de 350 miljoen gulden met graagte geaccepteerd. Na volstorting worden de banksaldo's kleiner, zodat de ban ken minder gelden over hebben ter belegging in schatkistpapier, terwijl de minister van financiën voorlopig geen schatkistpapier schuld op korte termijn tot 5 jaar) behoeft af te geven. Toch vragen wij ons af of de mi nister in dit geval goed heeft gedaan. Immers de huidige verhouding tus sen langlopende schulden en vlotten de schulden is beslist niet ongunstig. (Twaalf miljard lang en bijna zes mil jard vlottende schuld). Wat daarente gen wel ongunstig is, is de te grote vlot tende schuld van de gezamenlijke Nederlandse gemeenten. Zelfs in de miljoenennota 1961 stelt de minister dat, hoewel enige verbetering is in getreden, de financiële positie van de gemeenten nog steeds niet gezond is. De hoogte waarop de vlottende schuld van de gemeenten zich beweegt is nog altijd een driehonderd miljoen te hoog. Het gevolg daarvan is onder meer dat het gemeentelijk beleid in veel op zichten zich maar moeilijk kan aanpas sen aan de huidige situatie, die op ve lerlei terrein om investeringen vraagt. Als de minister er dan van overtuigd is dat die vlottende ge meenteschuld te hoog is en onder be paalde omstandigheden een gevaar kan betekenen voor een monetair evenwicht, waarom is deze leningope ratie van driehonderdvijftig miljoen niet geschied ten voordele van de ge meenten? Het bestaande rentegam ma het door de centrale overheid voorschrijven van een maximum ren tevoet voor een gemeentelijke lening van een bepaalde duur waarbin nen de gemeenten nog moeten blij ven, week niet zo heel veel meer af van de normale rentestand. Moet uit het voorgaande worden geconcludeerd dat de minister van Financiën min of meer opzettelijk uit over wegingen van algemeen belang, zo mag worden aangenomen de gemeentelijke vlottende schuld wil hanteren als een middel om de inves teringen der gemeenten onder voog dij te houden? Tevens inhoudende de bedoeling de gemeentelijke vlot tende schuld te hanteren als mid del om, landelijk gezien, monetai re doeleinden na te streven? Als dat zo zou zijn en de tekenen wij zen daarop komt ons deze wijze van doen niet geheel juist voor. Dat de gezamenlijke gemeenten zich hebben aan te passen aan het Rijks beleid is verstaanbaar. Verdeeldheid in eigen huis breekt af. Doch aan de andere kant mag dit ook weer niet zo zijn dat de gemeenten prak tisch geheel worden geleid door de rijksoverheid. Zowel de minister van Binnenlandse zaken als die van Fi nanciën zullen goed doen zich hier op spoedig nader te beraden. Het is te hopen dat bij de begrotingsbehan deling 1961 van het departement van Binnenlandse zaken deze zaken con creet aan de orde zullen worden ge steld. Een ander bezwaar dat tegen de jongste lening kan worden aange voerd is dit: waarom is in deze situatie van overliquiditeit niet toegestaan aan het buitenland deze lening op te nemen? In feite immers was deze le ning door het rijk niet direct nodig. Noch concrete uitgaven noch een te groot bedrag aan vlottende rijksschuld maakte dit noodzakelijk. Aan de ge meenten werd deze kans kennelijk bewust onthouden. Waarom dan niet de derde mogelijkheid gebezigd? Er is buitenlandse vraag naar een redelijke beleggingsmogelijkheid ten laste van een kredietwaardig debi teur. Nederland zou daarvoor uitne mend geschikt zijn. Bovendien en dat facet is een niet te verwaarlozen ge zichtspunt, een dergelijke lening geeft het voordeel van regelmatig terugkerende deviezen. De renteop brengst van deze lening zou een ze ker tegenwicht vormen voor de divi dendbetaling uit hoofde van de „uit verkoop" van Nederlandse aandelen naar het buitenland. Het komt ons gewenst voor dat de minister van Financiën wat meer opening van za ken zou geven. Wij varen, wat de achtergrond van deze lening betreft, wel ietwat in de mist. VLISSINGEN De Vereniging voor Christelijke Ulo in Vlissin- gen bestond gisteren veertig jaar. Dit heuglijke feit zal wor den gevierd met twee feestavon den in Brittania. te houden op woensdag 16 en donderdag 17 no vember, en met een receptie op zaterdag 19 november in het Srandhotel. Toch hangt over het heugelijke nog een vage schaduw, omdat het Christelijke Ulo in de Scheldestad bijzonder slecht ge huisvest is. Gelukkig zijn er gun stige perspectieven, want de ge meente Vlissingen heeft alle mo gelijke medewerking toegezegd voor de totstandkoming van een nieuw schoolgebouw. Dit zal ver rijzen aan de Adriaan Coortelaan en door een gymnastieklokaal verbonden worden met een nieu we openbare Ulo. De oude buur man van de Coosje Buskenstraat zal dus ook weer de nieuwe buur man worden. Vlissingen werd opgericht door de be- De Vereniging voor Christelijk Ulo in sturen van de Hervormde en de Gere formeerde school in de Scheldestad. Het was deze schoolvereniging die de be stuursleden bleven aanwijzen. Pas dit jaar ist daar een einde aan gekomen. De leden van de Vereniging voor Christe lijk Ulo kiezen nu zelf hun bestuur. Met het geven van onderwijs werd ge start in september 1921, toen 57 leer lingen de lessen gingen volgen. Op het ogenblik bedraagt het leerlingental on geveer 300. De eerste lessen werden ge geven in de Wagenaarstraat, maar al spoedig verhuisde men naar een lokaal in de oude H.B.S. Er waren in de beginperiode al plan nen om een nieuwe school te stichten, maar deze wensdroom is nog steeds niet in vervulling gegaan. Het lokaal aan de Kleine Kerkstraat was echter verre van ideaal, omdat zoals oude notulen zeg gen ,,het lawaai van de Schelde het on derricht van de meester overstemde". De gemeente Vlissingen zocht toen een oplossing en vond deze in een verbou wing van een school aan de Coosje Bus kenstraat, waarin sindsdien strikt ge scheiden de christelijke en de open bare Ulo hun intrek namen. De school aan de Coosje Buskenstraat voldoet echter lang niet meer aan de eisen. Zij is bovendien veel te klein ge worden. De tien leerkrachten hebben slechts zes lokalen tot hun beschikking. Twee klassen moesten daarom noodge- Advertentie Bromfietser contra auto TERNEUZEN. DE chauffeur H. H. wilde met zijn auto, rijdend over de Axelsestraat linksaf slaan om garage Dees te bereiken. Bij deze manoeuvre kwam hij met zijn wagen, in aanraking met de bromfietser A. A. C. die vanaf de Axelsebrug rechtdoor wilde rijden. C. liep geen noemenswaardige letsel op, de bromfiets werd zwaar en de au to licht beschadigd. nü weer zo lekker als kip. flitsen uw klachten weg dwongen worden ondergebracht in de ge reformeerde school aan de Kasteelstraat en twee in de openbare school aan de bouwen Ewoutstraat. Vier jaar geleden heeft het schoolbe stuur een nieuwe school aangevraagd bij de gemeente, maar nog steeds staat zij er niet. De plannen voor de stichting ervan zijn intussen vergevorderd en zul len mogelijk nog dit jaar rond komen. Het wachten zal zijn op de rijksgoed keuring en geldmiddelen. Zoals gemeld komt de school voor op het urgentieschema 600.000, maar in Gelukkig baart de peroneelsbezetting het schoolbestuur geen zorgen. Alle tien leerkrachten zijn bevoegd. Vijf jaar ge leden bezat de school nog slechts vijf onderwijzers. De school wordt thans ge leid door de heer L. Jorritsma, die sinds 1954 hoofd is tot voor enkele jaren was het regel, dat een Hervormd pre dikant het voorzitterschap van het school bestuur bekleedde, nu hanteert de heer H. v. Rooijen de presidentiële hamer. Bijzonder prettig is de interkerkelijke samenwerking in het schoolbestuur. De plaats van de nieuw te bouwen school is volgens het bestuur bijzonder gunstig, omdat een derde van het aan tal leerlingen van de Walcherse dor pen komt. Ook zijn er scholieren uit Breskens. Het nieuwe schoolgebouw zal uiteraard veel ruimer worden op gezet dan het huidige gebouw. Er komen tien les- en twee vaklokalen, terwijl verder wordt gedacht aan een gemeenschapsruimte op de eerste ver dieping. RILLAND. Na een besloten vergadering van ruim een urn- heeft de gemeenteraad gister avond benoemd tot gemeentese cretaris de heer B. G. Munnik, te Wieringen. Hij kreeg 4 stemmen, terwijl de tegenkandidaat de heer J. Traas uit Laren 3 stemmen verwierf. De nieuwe gemeentesecretaris, die momenteel 35 jaar is, heeft een wel zeer snelle carrière gemaakt. Hij is geboren in Den Helder, maar heeft zijn jeugd doorgebracht in Doorn, waar hij de u.l.o. afliep. Voor hij in gemeentedienst trad, heeft hij nog eni ge tijd in het vrije bedrijf gewerkt. Hij was o.m. werkzaam als distributie- ambtenaar (1945) en bracht enige tijd door op een notaris-kantoor. Maar in 1946 werd zijn maatschappe lijke loopbaan onderbroken door een zeer lange diensttijd. In laatstge noemd jaar moest hij als soldaat naar Indonesië en het duurde tot 1950 voor hij afzwaaide en naar Nederland terug kwam. Direct daarop trad hij in gemeente dienst en werd tewerk gesteld op de secretarie van Doorn. En hoewel hij daar geheel van onderaf moest be ginnen, had hij in 1955 (toen hij naar Wieringen ging) reeds de rang van com mies eerste klas. Hij was toen hoofd van de afdelingen financiën, onderwijs en personeelszaken. In Wieringen werd hij al spoedig be vorderd tot hoofd-commies (1956), in welke rang hij ook thans nog werkzaam is. De heer Munnik vertelde ons giste ren dat hij een grote liefde heeft voor het platteland. ,,In een stad zou ik het niet uithouden". Maar ik heb niet ge solliciteerd omdat ik een speciale voor keur voor Zeeland zou hebben. Het is eenvoudig de liefde voor het ambt die mij hier brengt aldus de heer Mun nik. De nieuwe gemeentesecretaris laat zich politiek niet in een bepaalde hoek onderbrengen. Hij is de liberale begin selen toegedaan, maar hoort niet tot een politieke partij. Behoudens bovengenoemd agendapunt konden de andere voorstellen vlot afge werkt worden. De raad verleende een bijdrage in de kosten van aansluiting op het elektrisch net van het pand van de heer H. C. A. Poley. Voorts zal de gemeente het nadelig slot op de rekening van de gymnastiek vereniging "W.LK. voor haar rekening nemen. Dit betreft een bedrag van 53 gulden. De heer Rijk (K.V.P.), die zei heus wel sympathiek te staan tegenover W.I.K. meende toch het W.I.K.-bestuur tot voorzichtigheid te moeten aansporen. In de rondvraag deelde de burgemees ter mede, dat op de dijk bij Bath geen banken geplaatst mogen worden van het waterschap. Wel ligt het in de bedoeling een bank te plaatsen bij het weegbrug huisje te Bath. GOES. De eerste schooldag na de enigszins verregende herfstvacantie bracht tevens het eerste schoolconcert voor de scholieren van de ambachts school te Goes. De bekende violist Theo Olof met be geleiding van Willem Hielkema, piano, waren de eerste muzikale gasten in de prachtige aula van het nieuw gebouw. Ze werden door de directeur, de heer C. J. Buurman hartelijk verwelkomd. Na een geestige inleiding van Wil lem Hielkema, waarin hij zowel het in strument de viool als de moge lijk- en moeilijkheden ervan besprak, begon het concert met het largo van Antonio Varacini, een Italiaans violist uit de tweede helft van de 16e eeuw. Na een effectvol werkje van de gro te Fritz Kreisler werd ten gehore ge bracht de romance Andaluzza van de Sarasate, waarin de violist zich liet ho ren als een groot kunstenaar. Een prachtig gespeeld Perpetuum mobile van Novacek bleek geen technische moeilijkheden te bevatten voor Olof. De tot slot gespeelde Tzigane van Maurice Ravel, gecomponeerd in 1924 was voor velen een minder verstaan baar werk. Ravel, de baanbreker voor speciale klanksubtiliteit is nog vrij on bekend. De jeugd, die zeer aandachtig had geluisterd, was gul met applaus voor de grote Olof, evenals voor z'n secon dant Hielkema. Advertentie WOLFAARTSDIJK. De vrijwillige brandweer hield een bindingsavond voor personeel en vrouwen in het dorpshuis. Burgemeester B. H. G. ter Haar Ro- menij sprak een openingswoord. Op de ze avond werd afscheid genomen van de commandant de heer A. J. Schuit, die ontslag heeft genomen, en werd de nieuwe commandant de heer L. de Blaeij geïnstalleerd. De burgemeester reikte aan de scheidende commandant het bronzen kruis van de Koninklijke Ned, Brandweerbond voor 25 jaar trou we dienst uit. Verder reikte de burge meester aan de heren L, de Blaeij, H. B. Broijl, P. Houtekamer, Jac. Katsman, J. M. Meijaard, D. L. Verschuur en J. Wisse het brandweerdiploma le klasse uit. Hierna werden enkele filmpjes vertoond. HOEK. In 's lands welvaren werd ten overstaan van notaris K. J. Hoving op verzoek van mevr. de wed. B. de Kraker- Nieuwelink in het openbaar ver kocht het huis met erf en tuin, Nieuw- straat 1, groot 2.92 are. Koper werd de heer G. de Bruijne te Oostburg voor de som van 10.800 gulden. Grote bedrijvigheid heerst er in de straten van Terneuzen. De gemeente dienst benut de periode van droogte om de vele diepe kuilen, die ontstaan zijn door de aanhoudende regenval, in de wegen te effenen. Deze werkzaamheden worden ten zeerste gewaardeerd door De opbrengst van de door de Her vormde Dameszendingskrans „Indone sië" gehouden verkoping in het Her vormd Verenigingsgebouw te Sint-Anna- land heeft 812,25 gulden opgeleverd. Het bedrag komt ten goede aan de Gerefor meerde Zendingsbond in de Nederlands Hervormde Kerk. SINT ANNALAND. Het kinderkoor ,,De Zangvogeltjes" heeft haar jaarver gadering gehouden in het Hervormd Ver enigingsgebouw. De vele ouders en belangstellenden die gekomen waren, genoten van de zang, declamatie en het voorlezen van de kin deren. Mejuffrouw Hanna Moerland en Betsy Kurvink namen afscheid van het koor omdat zij beiden in het huwelijk zullen treden. Hun werk wordt voortge zet door de heer C. Scherpenisse, die reeds de leiding van het koor had en mejuffrouw J. de Rooij. Door mist misleid RILLAND.- Vlak bij de grens tussen Zeeland en Noord-Brabant zyn gisteren omstreeks 12 uur enige auto's op een zeer onzachte manier met elkaar in aar-raking; gekomen. Een consul van de heer v. D. uit Gouda en een grote Ply mouth van de heer S. uit Middelburg werden daarbij zwaar beschadigd. Een vrachtauto van de heer v. d. W. uit Schipluiden werd licht beschadigd. Na de botsing is de heer S. met zijn zwaar gehavende auto doorgereden maar omdat de twee rechterbanden langzaam leegliepen moest hy een kilometer verder, by een Caltex-garage stoppen. De heer S. heeft later de Rijkspolitie gebeld om het ongeval nader toe te lichten. De botsing vond plaats in een dichte mist. De heer S. wilde een voor hem rijdena'e vrachtauto inhalen. Maar kon deze manoeuvre niet tijdig volbrengen. Hij schampte eerst de naast hem rijdende vrachtauto en ramde daarna de tege moetkomende personenauto. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt, zigzagde over de weg heen en kwam tenslotte tot stilstand op het links van de weg lig gende rijwielpad. Hij was daarbij zo onmenselijk geschrokken dat hij de si tuatie niet ö'irect overzag en met aanvankelijk succes doorreed. Toen later bleek dat de wagen naar rechts begon over te 'hellen omdat de banden leegliepen, heeft hij de auto in een garage gestald. Sege er straat 12 Middelburg Benzine en L.P.G. INC RAAD Service Station M IV Goes Penninghoek 9 Middelburg L. Geere Middelburg Noordstraat 24 Vlissingen Domburg (Van onze soc.-economische redactie) UTRECHT De structuur is in de landbouw de „'bottleneck" waarmee grote gedeelten van ons land te kam pen hebben. Het eeuwenoude patroon dat als een onwrikbaar stempel op al die gebieden gedrukt staat, betekent in feite een kostenpatroon. Dit merkte ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste kamer en voorzitter van de Zeeuwse maat schappij voor landbouw, gisteren op in een rede in de jaarvergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comi- té. Het kan niet genoeg gezegd worden hoe gehandicapt de boer, de veehouder en de tuinder in die streken zijn en dat buiten hun schuld, ten op zichte van bijv. de industriële onderne mer. De fabrikant die met oude, ondoel matige fabrieksgebouwen zit, gooit die tegen de grond en bouwt dadelijk een nieuw, zonodig op een geschiktere plaats. Maar de boer die een ondoelmatig verkaveld bedrijf heeft, kan daar zelf in zijn eentje niets aan doen en moet wachten, misschien nog enkele tiental len jaren, tot hij in het ruilverkave lingsprogramma aan de beurt is. Daar om is het van zoveel betekenis hoeveel het jaargeld van het meerjarenplan voor de ruilverkaveling bedraagt. Daarom ook is een urgentieonderzoek naar de prioriteiten in de verkaveling van zo grote betekenis. Over de nieuwe landbouwprijzen voor 1961 zei ir. Geuze, dat zij onvoldoende ruimte voor de agrarische ondernemers laten om te investeren. Eigen geld en investeringskrediet zullen voor de boer en tuinder slechts te vinden zijn, .als zijn inkomen die ruimte toelaat. Te- MIDDELBURG. De voorzitster van de Plaatselijke Raad Zeeland van de Nationale Vrouwenraad, mevrouw E. J. van der Broecke-de Man uit Aarden burg, leidde de gistermiddag in liet Ne derlands Koffiehuis gehouden bijeen komst in. Daarna hield zij een lezing over haar reis naar Istanboel, onder de titel „Met vrouwen uit 35 landen samen in Turkije."' In Istanboel werd het driejaarlijks congres van de Inter nationale Vrouwenraad gehouden, dit maal voor het eerst in samenwerking met de UNESCO. Mevrouw Van de Broecke-de Man, die ook lid van het hoofdbestuur van de Nationale Vrouwenraad Nederland is, vertelde dat zij in Istanboel een grote rijkdom aan indrukken had gekregen van Turkije, waar zulke schrille tegen stellingen zijn tussen de invloeden van oost en west, rijkdom en armoede, in- tellekt en analfabetisme. De algemene vergadering van de vrouwenraad behandelde de gebeurte nissen, die de afgelopen drie jaar op het gebied van de vrouwenemancipa tie hadden plaatsgevonden en stelde het onderwerp van het congres vast: „De vrouw en het gezin in de veranderende wereld." Met de omstreeks driehonderd vrouwen uit 35 verschillende landen werd besloten de volgende drie jaar studie te maken voor hulpverlening aan vrouwen in de onontwikkelde gebieden. Na afloop van haar lezing stelde de voorzitster de aanwezige dames in de gelegenheid vragen te stellen, van wel ke mogelijkheid druk gebruik werd ge maakt. NISSE. De noodwachters van de B.B. uit de gemeente Nisse kwamen bijeen onder leiding van burgemeester J D Jansen, wiens taak het was de bestaande B.B. kern te Nisse te reor ganiseren. Hij sprak er zijn spijt over uit dat hij dit moet doen. Hij had graag de gehele ploeg bij elkaar gehouden, maar volgens de reorganisatie die de regering voorschrijft zijn er in Nisse te veel noodwachters. Er zijn voor Nisse nu 3 mannen aangewezen voor de B.B. maar op verzoek van de burgemeester zal de bestaande ploeg toch nog een paar keer per jaar bij elkaar komen om kennis te nemen van de werkzaam heden van de B.B. Aan het doel waar voor we ons echter hebben ingesteld „vrijwillig de medemens dienen" ver andert echter niets. O Ds. P.H. J. L. Leenmans van Hage- stein zal zondag dertien november om half drie 's middags zijn intrede doen bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Oud Vossemeer, na om tien uur 's morgens bevestigd te zijn door ds. Abma van Putten. Aan de erkende Pontschool te Terneu zen slaagden voor het examen machine- schrijven: E. J. C. van Doelder, E. D. F. Calle, J. M. E. Will, L. Kostense, M. Maat, J. Beeldens, B. M. R. de Smet, H. Vrie- ling, D. Bliek, A. M. Vroegop, T. Goozen en F. G. Zegers. Advertentie VRAAG UW LEVERANCIER PETROLEUM-VERWARMING 's Werelds toonaangevende merk. Voor kille dagen, voor verwarming van nevenvertrek- ken en aanvullende verwarming bij strenge kou. Modellenserie van stijlvol-MODERN tot "tijdloos"-KLASSIEK. MIDDELBURG. De Minister van Verkeer en Waterstaat is vooralsnog niet bereid tegemoet te komen aan alle kenbaar gemaakte wensen met betrekking tot verla ging der veertarieven. De onder- GOES. De personeelvereniging van wasserij „De Zon" heeft voor de twee de maal met veel succes de revue „Hallo, hallo" opgevoerd. Deze keer voor de bond van ouden van dagen en de U.V.V. De revue werd met veel vaart en enthousiasme ge bracht, onder leiding van Tonny Aert- sen en met muzikale begeleiding van Jaap Boon. Mevrouw Israel van U.V.V. heette ieder welkom en bood de initiatiefne mers een geschenkje aan. De gehele uitvoering was keurig verzorgd, waar bij we geen namen kunnen noemen, daar we de niet genoemden daarbij on recht aan zouden doen. Doch een ex tra pluimpje gaat naar decorontwerper Jan Capello. De heer Buys sprak tot slot zijn dank uit over de spontane me dewerking van de wasserij en zijn per soneelsleden, waardoor ruim vierhon derd mensen een zeer plezierige avond beleefd hadden. In Duitsland 64 vroegere priesters nu predikant DE Bensheimer kring, een organi satie van vroegere rooms-katholieke priesters die in Duitsland predikant zijn geworden, telt thans 64 bekeerde pries ters. In het afgelopen jaar werd een drie tal vroegere priesters in de evange lische kerken bevestigd tot de evange liebediening. De kring staat in nauwe betrekking tot dergelijke organisaties in Frankrijk (44 leden i en Nederland (16 leden) en onderhoudt contact met ex-priesters in Oostenrijk, Polen en Italië. handelingen van Gedeputeerde Staten met de bewindsman zijn echter nog niet afgesloten. Dit delen Gedeputeerde Staten mede in antwoord op schriftelijke vragen, die aan het college zijn gesteld door de heer ir. C. A. L. Horstmann, lid van provinciale Staten, Ged. Staten delen mede dat op de begroting 1961 van ver keer en waterstaat rijksbijdrage aan de provincie in de exploitatiekosten van de veerdiensten op de Westerschelde is geplaatst, waarbij rekening is gehouden met een verlaging van de veertarieven voor personen en rijwielen, benevens een speciale tariefwijziging voor inwo ners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Gede puteerde Staten zijn, met de heer Horst mann, van mening dat een zo laag mo gelijk veertarief van groot belang is. Daarop hebben, Ged. Staten steeds aangedrongen in de onderhandelingen met de minister. De heer Horstmann veronderstelde dat niet de hand wordt gehouden aan de bepaling, dat de vaartenboekjes per soonlijk zijn. Zou dat wel gebeuren, meent de heer Horstmann, dan zal de daaruit voortvloeiende meeropbrengst verlaging van tarieven voor de vracht auto's compenseren. Gedeputeerde Sta ten laten in het midden of aan de be paling dat het als een onmogelijkheid moet worden beschouwd een eventuele meeropbrengst van de ene categorie veergebruikers te gebruiken ter compen satie voor een andere groep. Gedepu teerde Staten hebben gepoogd een. al gemene tariefsverlaging te verkrijgen doch de Minister van Verkeer en Wa terstaat wilde zover niet gaan. ZAAMSLAG. De gemeenteraad heeft besloten de muziekvereniging „De Vol harding" met ingang van 1960 een sub sidie te verlenen van duizend gulden. B. en W. dienden een voorstel daartoe in. Gisteren vermeldden wij dat de raad duizend gulden subsidie wilde verlenen, nadat B. en W. 750 gulden had voor gesteld. B. en "W. stelden dit ter cor rectie duizend gulden voor en daar was de raad het mee eens. meer moet hij hiertoe in staat zijn als producent in de E.E.G. Wij hebben in geen jaren zulk een slechte stemming ten plattelande ge constateerd als thans, vervolgde ir. Geuze. De melkprijs, speciaal het niet .aanpassen van de hoeveelheid melk, de moeilijke graanoogst en de moeilijkhe den met de afzet van geschoten tar we, de duizenden hectaren aardappelen die in de grond zijn gebleven, de bie ten die op dezelfde manier bedreigd worden en die op de doorweekte vel den niet dan tegen ongekende moeite en kosten bij kleine beetjes tegelijk weggesleept kunnen worden, dat alles tezamen werkt fnuikend. De minister, aldus ir. Geuze, moge in theorie sommige prijsverlagingen kunnen verdedigen, dat hij lager ge gaan is dan het Landbouwschap heeft gevraagd is onder deze omstandighe den geen wijs, geen steunend, begrij pend en meelevend beleid. Het is een beleid dat slechts van buitenaf op ons toekomt. MIDDELBURG. Hoewel het „hoog seizoen" voor „Sport steunt Zonneveld", dat in de zomermaanden valt, weer al een tijdje achter de rug is, zijn de laatste twee maanden toch nog enkele flinke bijdragen in de kas gevloeid, waardoor het reeds nu vaststaat, dat de totaalopbrengst in 1960 nog groter zal zijn dan voorafgaande jaren. Een flinke stoot daartoe werd o.m. gegeven door de Zeeuwse Ringrijders Vereniging die, nadat eerst de Gapingse Ringrij ders al ruim 20.hadden gestort, een bedrag van 407,01 aan het comité heeft overgemaakt èn de duivenliefheb- bers, aangesloten bij de Concours Com binatie Walcheren, die samen 157,25 afdroegen. Daarbij gevoegd de dubbel tjes van de zg. doelpunten actie van Zee- landia, Arnemuiden en VAW, alsmede bijdragen van de jubileumpuzzelrit van de fa. Groenleer te Kapelle, de PAM- knobbelrit te Vlissingen maakten dat de laatste twee maanden ruim f 1000, aan het totaal kon worden toegevoegd. Het comité is voornemens om eind no vember nadat eerder reeds Kinder- zorg en Ipenoord aan bod zijn geweest het jaarlijks geschenk aan „Zonne veld" te gaan overdragen. MIDDELBURG - De Christelijke Be sturenbond afdeling Middelburg belegt op dinsdag 22 november in het Schut tershof een propaganda-avond. De voor zitter van het CNV, de heer C. j. v. Mastrigt, zal een toespraak houden over het onderwerp „Brood en buurman." De meningen over de manier waarop de welvaart moet worden verdeeld lopen uiteen. Regering, werkgevers en vakbe weging hebben daarover hun eigen op vatting. Het Christelijk Nationaal Vak verbond houdt daarom een aantal ver gaderingen, tijdens welke een bestuur der van de christelijke vakbeweging een uiteenzetting hoopt te geven onder de titel „Brood en buurman." Aan de avond zal verder medewer ken de toneelclub van de Christelijke Besturenbond uit Goes met „Ruwe stor men." BROUWERSHAVEN. Naar wij ver nemen is de nummering van de kandi datenlijsten voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad van de nieu we gemeente Brouwershaven bij loting als volgt vastgesteld. No. 1 is de lijst van de P.v.d.A.; no. 2 is de lijst van de Protestants-Chris telijke Groepering ne no. 3 is de lijst van de V.V.D. De stemming, welke op 17 november a.s. zal plaats vinden, zal in de volgen de stemlokalen worden gehouden: voor de oude-bestaande gemeenten; a. Brou wershaven in het o.l. schoolgebouw; b. Dreischor in het Dorpshuis; c. Noord- gouwe in het gymnastieklokaal der o.l. school en d. Zonnemaire in het gemeen tehuis. MIDDELBURG. De Algemeen Ne derlandse Vrouwen Vereniging „Tessel- schade-Arbeid Adelt" houdt op dinsdag 15 november in Hotel „De Burg" in Middelburg een bazar. Aanvangsuur: elf uur 's morgens tot vijf uur mid dags.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3