Pa ni a schreef aan Hanimarskjoeld Vrouw werd drie maal overreden het dreigement van de vijf bloedrode rozen... Voorstel voor driehoeksconferentie onder leiding van V.N. Vier jongelui op pier door vloed verrast PERZIE'S GROOTSTE SCHAT Radioactieve .stof zoek na legeroefening De Bilt: Buien Stervende arts redt patiënten RAKETGELEERDE (16 j ZEI BELEEFD DANK U PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Over ons en zonder ons PrfiitUfef en onmondig Verstoring van de wereldvrede Federatie Geen motorverkeer in vakantietijd op 4 Waddeneilanden Uittocht CLARK GABLE: HARTAANVAL j Doosjes mochten niet gebruikt ivorden GEVAARLIJK ABUIS KETTING-ONGELUK IN SOESTERBERG Gedimd licht V.H.M.O. protesteert ing tegen examenrege Acht zieken door bedorven soep Tol kroonprins uitgeroepen l WE HOPEN OP BESCHULDIGING JUDY GARLAND DOOR VOEDSEL VERGIFTIGD AUTO REED LINKS; MAN GEDOOD Admiraal Raeder overleden RAAD VAN BEHEER JAARBEURS: Beroep op beide directeuren Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzcn, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kw»rt*»l Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4699 Maandag 7 november I960 PAPOEA'S WILLEN MEEPRATEN HOLLANDIA (AP/ANP) r Het bestuur van tie Nieuwguinese Partei Nasionaal heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hanimarskjoeld, gevraagd een drieboeksconferentie te be leggen tussen Nederland, Indonesië en Papoese partijleiders. De conferentie zon onder auspiciën moeten staan van de V.N. Als plaats van samenkomst noemt het bestuur New York of Genève. De Parna maakt in haar brief aan Hammarskjoeld duidelijk dat de Papoea's voortaan zelf gehoord willen worden in zaken, die hun toe komst betreffen. Beslissingen, die worden genomen zonder medeweten van de Papoea's, zo schrijft zij, zijn in strijd met het recht van het volk van Nieuw-Guinea en met de mensenrechten. Afschriften van de brief zijn gezonden aan de regeringen van Nederland en Indonesië en aan de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea. De Parna herinnert aan de besprekingen die de Maleise premier Abdul Rahman thans voert over zijn bemiddelingsplan in de kwestie Nieuw-Guinea en aan de tot drie maal toe vruchteloze behandeling van de kwestie in de Algemene vergadering. „Omdat wij kennelijk als primitief en politiek onmondig worden beschouwd, is tijdens die besprekingen de stem van de Papoea's nimmer gehoord", aldus de brief. De kwestie Nieuw-Guinea is oorzaak geweest van een koude oorlog tussen Nederland en Indonesië, maar ook tussen het westelijke en het oostelijke blok alsmede de Afrikaans-Aziatische landen, zo zegt de Parna. Zij voegt daaraan toe: Wanneer de kwestie nu niet de grootste aandacht krijgt die zij behoeft, zou zij kunnen leiden tot verstoring van de wereldvrede. De Parna heeft intussen zaterdag een nieuw en uitgebreid programma aangenomen. Zij spreekt zich daarin ook uit over enkele punten van wereldpolitiek. Zo verwerpt zij de neutraliteitspolitiek, die door vele Aziatische landen wordt aangehan gen. Zij zal streven naar aansluiting bij het democratische blok wanneer de onafhankelijkheid is verworven. Met het oog daarop acht zij het wen selijk dat Nederland zich aansluit bij de Zuidoostaziatische verdrags organisatie. Belangrijk is het punt waarin de re geringen van Nederland en Australië wordt gevraagd de inwoners van beide delen van Nieuw-Guinea zoveel moge lijk de gelegenheid te geven met elkaar van gedachten te wisselen. Daarbij zit de gedachte voor dat voor afweer van de Indonesische aanspraken op weste lijk Nieuw-Guinea de vorming van een Melanesiische federatie het enige middel is. Voor de defensie wil de Parna een stevige eigen landsverdediging, die deel zal uitmaken van de krijgsmacht van het Koninkrijk. De partij beveelt de plaatsing aan van Papoea's bij de offi ciersopleidingen in Breda, Den Helder en Soesterberg. NI COLA AS JOUWE overkoepelen Voorstel van ANWB: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De A.N.W.B. zal tijdens de Waddenconferentie op Texel voorstellen om alle toeristi sche motorvoertuigen en bromfiet sen van de eilanden Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermon nikoog in de vakantiemaanden te weren. De jaarlijkse Waddenconfe rentie, waaraan gemeentebesturen en vertegenwoordigers van de V.V.V.'s, politie, horeca-, kampeer-, vervoer- en middenstandsbedrijven deelnemen, begint morgen en zal drie dagen duren. Alleen noodzakelijk De A.N.W.B. zal voorstellen gemo toriseerd verkeer op de eilanden al leen toe te staan als het strikt nood zakelijk is. Alleen zo zal de rust op de Waddeneilanden, die de laatste ja ren ernstig werd verstoord, kunnen terugkeren. De A.N.W.B. herinnert eraan dat ook een belangrijk toeristencentrum als Florence van juli tot en met sep tember motoren, scooters en brom fietsen uit de binnenstad weert. Als men hetzelfde doet op de Waddenei landen, behalve op Texel waar dit zeer bezwaarlijk zou zijn, kan vol gens de A.N.W.B. veel geld op we genaanleg en parkeerruimte worden bespaard. MILAAN. Een Milanese arts, Orazio Comes Carere, heeft door een telefoontje een aantal van zijn patiënten gered, terwijl hij zelf stervende was. De arts, die in 1913 te Napels ge boren werd en op verschillende uni versiteitsklinieken in Europa en Ame rika heeft gewerkt, had zich gespecia liseerd in de behandeling van patiën ten die aan bloedarmoede leden. Hij had een geneesmiddel uitgevonden dat hij „vitamine B-13" noemde en behandelde hiermee, op hun eigen verzoek, zijn patiënten. Alvorens echter het preparaat bij hen te gebruiken had hij er zichzelf mee ingespoten. Dat deed hij ook op de dag van zijn dood, toen cie vloei stof hem wat troebel voorkwam. Zodra hij zich niet goed begon te voelen belde hij zijn patiënten op en verbood hen het preparaat te gebrui ken. Nog juist had hij tijd om zijn vrouw op te bellen om haar te zeg gen, dat hij zich niet wel voelde en daarna overleed hij. De politie heeft deze vreemde zaak in onderzoek. Andere wensen zijn: overal directe verkiezingen voor de Nieuw-Guinea- raad; voor de tweede zittingsperiode van de raad zou een Papoea als voor zitter moeten optreden; de uitzending van Nederlandse ambtenaren moet ge leidelijk worden verminderd; geleide lijke invoering van het Engels als voer taal. Berichten van zaterdag duidden er op dat Nicolaas Jouwe voorzitter zou wor den van het hoofdbestuur van de par tij, dat de regionale besturen, ook dat te Hollaiidia (dat tot dusverre als partij bestuur fungeerde) zal overkoepelen. Het in Holland-ia verschijnende week blad Tifa heeft intussen mededelingen gedaan over de omvang van de uittocht van Indische Nederlanders uit Nieuw- Guinea. Het heeft berekend dat meer dan duizend van deze mensen het land binnenkort zullen verlaten: De vorige maand zijn al drie extra chartervlieg tuigen van de K.L.M. uit Biak vertrok ken met repatriërenden. De prijs voor een enkele reis Biak-Am sterdam was bij deze chartervluchten 1500 gulden. Het normale tarief is ongeveer 2800 gulden. HOLLYWOOD. De filmacteur Clark Gable heeft zondag in zijn wo ning een hartaanval gekregen. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar hem zuurstof werd toegediend. De doktoren, die de 59-jarige Gable behandelen, deelden gisteravond mee, dat de toestand van de zieke redelijk was. AMSTERDAM Television-Electro nics Fund heeft een dividend uit kapi taalwinst bekend gemaakt van $0,35 per aandeel, tegen vorig jaar 0,31*4. Het dividend over het laatste kwartaal uit inkomsten is bepaald op $0,05 tegen vorig jaar $0,04%. Beide dividenden zijn op 30 dezer betaalbaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Koninklijke marechaussee is zaterdag ijlings begonnen met een onderzoek naar drie verdwenen doosjes met radio actieve stof. Ze zijn per vergissing gebruikt bij de laatste militaire oefening Hordenloop en vermoede lijk tijdens de oefening zoekge raakt. Hoewel de uitstraling van de stof niet groot is kan het bezit van de doosjes op den duur wel schadelijk zijn. De platte, ronde doosjes, die een middellijn hebben van ongeveer tien centimeter, bevatten een radio-actief lichtgevend poeder onder glas. De doosjes zijn bedoeld als merktekens voor het aangeven van bepaalde brug- stijlen en bruggen bij duisternis. De uitstraling is bij langdurig bezit niet ongevaarlijk. Gevaarlijker wordt het wanneer het glas breekt en het poe der eruit loopt. In-verband hiermee heeft de leger leiding enige tijd geleden bepaald dat de tekens niet in vredestijd mogen worden gebruikt. Daarbij zijn boven dien aanwijzingen gegeven voor een veilige opslag. Door een abuis zijn de doosjes on langs uitgereikt aan een intendance- B.O.S. compagnie van het eerste le gerkorps. Het is nog een raadsel waarom de doosjes aan deze compag nie, die ze niet had mogen hebben, zijn verstrekt. Toen de doosjes zater dag werden ingenomen bleek dat er drie ontbraken. Bovendien kwam toen uit dat de compagnie de tekens had gebruikt bij de oefening Hordenloop. De commandant van het eerste le gerkorps heeft de marechaussee op gedragen een onderzoek in te stellen. Bovendien wordt onderzocht hoe het mogelijk is dat de aanwijzingen van de legerleiding omtrent het gebruik van de tekens de compagnie niet heb ben bereikt. Ze hebben sinds ik jong was het abc veranderd, niet? Van een onzer verslaggevers SOESTERBERG Door drie auto's is zaterdagavond op de rijksweg AmersfoortUtrecht een 68-jarige vrouw overreden en gedood. Haar lichaam werd deerlijk verminkt. Ter hoogte van De Meierij te Soesterberg stak de vrouw, mevrouw Chr. M. Lodewijks uit Amersfoort, de weg over. Misschien heeft zij misleid door regen en duisternis net verkeer uit de richting Amers foort niet opgemerkt. Een nog onbekend gebleven auto mobilist heeft na het ongeluk aan een Soesterbergs meisje verteld dat hij een vrouw met haar handen omhoog op de rijksweg had zien staan. De vrouw werd eerst getroffen door de auto van de heer D. W. van V. te Zaltbommel. Waarschijnlijk is zij di rect al overleden. Twee andere auto mobilisten reden daarna nog over het slachtoffer heen. Mede doordat zij met gedimde lichten reden om de tegen liggers niet te hinderen, hadden zij haar niet gezien. Twee getuigen Tijdens het onderzoek van de politie ter plaatse reden nog drie auto's tegen elkaar, doordat de bestuurders te laat bemerkten dat er auto's stilstonden en bruusk moesten remmen. De agent G. v. d. Weert kreeg daarbij een wiel tegen het been, maar hij werd niet gewond. Op een extra politiebericht dat door de radio is uitgezonden, meldden zich nog twee waardevolle getuigen van het ongeluk. Van onze correspondent BONDEN. Een Engelse school jongen van zestien jaar, Alan Bond, die thuis een raket heeft gemaakt, kan een baan krijgen bij liet Britse gezagsorgaan voor de kernenergie. Vorige maand wilde Alan zijn raket lanceren, maar het Britse Mi nisterie voor luchtvaart verbood hetl gevaarlijke experiment. Zijn raket,; die hij Poltergeist noemt, een gevaar-, te met een lengte van ruim een meter, kan een hoogte bereiken van meer dan zestien kilometer, zo be weert Alan Bond. Hij is de zoon van| een mijnwerker en woont in Ripley bij Derby. De jongen heeft een brandstof ge maakt voor het aandrijven van zijn raket die hij geheim houdt. Het Brit se gezagsorgaan voor de kernenergie heeft hem geschreven dat het zeker gebruik van zijn ondernemingslust en zijn prestaties kan maken. Alan beweert dat hij bezig is aan het uitwerken van een zeer vooruit strevende theorie inzake de aandrij ving van raketten. De mijnwerkerszoon heeft het aan bod nog niet aanvaard. Hij wil eerst zijn school aflopen en dan naar de universiteit. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Federatie van rectoren en directeuren bij het V.H.M.O. heeft besloten op korte ter mijn, in principe op maandag 21 no vember om half drie in het Utrecht se Tivoli, een landelijke bijeenkomst te houden van alle rectoren en direc teuren bij het V.H.M.O. in Nederland. Het doel van deze bijeenkomst is duidelijk te laten merken dat de fe deratie het niet eens is met de niep- we regeling der eindexamens voor gymnasium en H.B.S. Van onze correspondent DEN HELDER. Door het eten van opgewarmde erwtensoep heeft zich in het gezin J. Z. in Den Helder voedsel vergiftiging voorgedaan. Het echtpaar Z„ vier van hun kinderen en twee logé's zijn er ziek van geworden. De soep, die vrijdag door mevrouw Z. was gekookt, was in de kelder ge zet met het deksel er schuin op. Za terdag werd de soep voor het eten op temperatuur gebracht en waarschijn lijk niet meer doorgekookt, 's Avonds werden de gezinsleden onwel, met uit zondering van een zoontje dat niet had meegegeten. Een dochtertje raak te zelfs bewusteloos. Een dokter con stateerde voedselvergiftiging. UITERST behoedzaam droeg een verpleegster zaterdag Perzië's grootste schat de nu een week oude koningszoon Reza het bordes van de kraamkliniek af, waar koningin Farah beviel. Slechts met moei te kon men de koningin en de Sjah rechts met pet in de hand nog onderscheiden toen deze bü het verlaten van de kliniek door een enorme menig te werden omstuwd. DE dankbaarheid der Perzen bleek ook uit de vele bloe men waaronder de zwarte Rolls Royce waarin het vorstelijk gezin naar het paleis reed, werd bedolven. Premier Emami riep het prinsje gisteren in een bij zondere parlementszitting offi cieel tot kroonprins uit. Nog onlangs heeft de Sjah verkon digd dat als hem een zoon werd geboren zijn eigen kroning tot keizer kort daarna zou volgen. Jean-Paul Sartre: PARIJS. De rechter-commissaris belast met het onderzoek inzake het manifest van de 121" over dienstwei gering voor de oorlog in#Algerije heeft nog geen 'beslissing genomen, of hij de beroemde schrijver Jean-Paul Sartre en de schrijfster Sim one de Beau voir in staat van beschuldiging zal stellen. Bei den waren, nadat zij van een reis naar Zuid-Amerika in Parijs waren terugge keerd, opgeroepen om door d'e politie te worden verhoord. Na een kort verhoor verklaarden bei den: ,,Wij hebben de politie bevestigd dat wij inderdaad' het manifest hebben ondertekend. Wij houden ons nu ter be schikking van de rechter-commissaris." Op de vraag of zij ook verwachtten in staat van beschuldiging gesteld te wor den antwoordden zij: „Dertig van de 121 is dit overkomen. Na onze verklaring tegenover de politie zullen wij, indien, zoals wij aannemen, de rechter-commis saris consequent is, inderdaad in staat van beschuldiging worden gesteld. En wij hopen d'at dit ook zal gebeuren". ROTTERDAM. Vier leden van de Jeugdbond voor natuurstudie hebben zondagmorgen een benauwd half uurtje doorgemaakt op de kop van de Noorderpier te Hoek van Holland. Verrast door de snel op komende vloed zagen zij zich daar 1 LONDEN. Judy Garland, de Ame rikaanse actrice die in de nacht van 11 op 12 december in Amsterdam zal op treden, heeft in Engeland een voedsel vergiftiging opgelopen. Toen zij en haar man gasten te eten hadden in hun tij delijke huis in Chelsea. Ook haar echt genoot is ziek geworden. Enkele dagen geleden moest haar dochtertje Lorna met een blindedarm ontsteking in een ziekenhuis worden op genomen. Gisteren was de zangeres en filmster weer in zoverre opgeknapt, dat zij haar dochtertje kon bezoeken. plotseling omringd door het onstui mige water. Het waren drie jongens en een meisje, de veertienjarige Cor van der Kruit en de negentienjarige Harm Horn uit Vlaardingen, de vijftienjari ge Hans van Leeuwarden uit 'Schie dam en de zeventienjarige Sonja van Ameide uit Rotterdam. Zij waren naar de kop van de pier gewandeld om naar de vogels te kij ken. Geboeid door dat schouwspel be merkten zij te laat dat het water snel steeg. Wandelaars die dichter bij het strand waren gebleven alarmeerden de schipper van de reddingboot, maar de C.J.M. Goudriaan was nauwelijks uitgevaren toen de bemanning het geruststellende bericht bereikte dat de vier jeugdbonders al waren gered. Twee onbekend gebleven henge laars hadden het zenuwachtige groep je wadend door de wilde baren we ten te bereiken. Met de jongens en de meisjes vormden zij een ketting en hand in hand waadden zij dwars door het diepe gat van de Faustus. Zp wisten zij behouden het strand te bereiken. AMSTERDAM. Een gevaarlijke manoeuvre van een chauffeur van een melkauto heeft zaterdagnacht het le ven gekost van de 43-jarige arbeider A. Th. Peeters. De melkauto reed omstreeks een uur aan de linkerzijde van de weg door de bocht van de Schipluidenlaan in Amster dam. De heer Peeters kwam met zijn bromfiets de wagen tegemoet. Op de duo zat zijn vrouw. Hij werd verrast en verblind door zijn tegenligger. Er was tijd noch mogelijk heid om de auto te ontwijken, zodat de bromfiets in volle vaart frontaal werd gegrepen. s Het slachtoffer werd zo ernstig aan het hoofd verwond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis bleek te zijn overle den. Mevrouw Peeters werd door de hevige klap van de duo geslingerd. Zij kwam enkele meters verder op de straat terecht, maar liep geen letsel op. De chauffeur van de melkauto heeft aan de politie verklaard, dat hij vlak voor de bocht had moeten omkijken. Doordat hij afremde was zijn vrachtwa gen namelijk plotseling gaan „stuite ren". Toen hij weer voor zich uitkeek, had zijn wagen de bromfiets reeds ge grepen. De chauffeur kreeg een bekeuring. Hij zal zich waarschijnlijk wegens dood door schuld krijgen te verantwoorden. Van onze correspondent BONN. De voormalige grootad miraal van Hitler, Erich Raeder, is gisteren in een ziekenhuis te Kiel op 84-jarige leeftijd overleden. Hij was een der voornaamste medewerkers van Hitier bij de opstelling van de oorlogsplannen in de jaren 1939-1940. Raeder was reeds in de eerste we reldoorlog een man van gezag in de Duitse marine. Als stafchef nam hij deel aan de zeeslagen bij de Doggers- bank en Jutland. In 1928 werd hij op perbevelhebber van de Duitse zeestrijd krachten. Onder Hitier verwierf hij het bijna onbeperkte vertrouwen van de na zileiders en werd bevorderd tot „groöt- admiraal". Raeders invloed taande na 1942 aan zienlijk toen hij Göring tegen zich kreeg. In 1943 werd de grootadmiraal opzij gedrongen door Dönitz, die mid den in de oorlog een steeds groter wordende invloed op Hitler had gekre gen. UTRECHT. De raad van beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft een gebaar gemaakt tegenover de twee directeuren van de Jaarbeurs, die zoals bekend, met ingang van janua ri hun ontslag als zodanig hebben geno men. Na afloop van een zaterdag gehou den vergadering heeft de raad van be heer het volgende ocmmuniqué ver strekt: De raad van beheer der Konink lijke Nederlandse jaarbeurs en de heer J. H. D. van der Kwast, die 1 januari met de algemene leiding van de beurs zal worden belast, betreuren de om standigheden die hebben geleid tot het besluit van de directeuren, mr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Royen per 31 december hun ontslag te nemen. De raad van beheer heeft begrip voor dit besluit en respecteert het. De raad van beheer heeft het ontslag van beide di recteuren aanvaard. Aangezien deze gang van zaken nimmer in zijn bedoe ling heeft gelegen heeft de raad van be heer de heren Schuit en Van Royen ver zocht jn het belang van dit instituut hun diensten ter beschikking te stellen. Tot zover het communiqué. Het in de laatste regels bedoelde verzoek kan niet anders inhouden dan een beroep op de heren Schuit en Van Royen de nieuwe algemene directeur, drs. Van der Kwast na 31 december hun medewerking te verlenen. Beide heren hebben op dit verzoek, dat hun positie naar buiten alleen maar kan versterken, nog geen beslissing genomen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Wisselend be wolkt met nog enkele verspreide buien. Matige tot zwakke wind tus sen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Voor de afwisseling warme regen. 8 nov.: zon op 7.47, son onder 17.00; maan op 21.00, maan onder 12.02.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1