OPKOMST VAN KIEZERS NIET TE VOORSPELLEN! p™™ Duel om het Witte Huis OFFICIËLE UITSLAG PAS HALF DECEMBER ..Meeste stemmen gelden" gaat niet altijd op Machinaal siemmen ZEVEN VICE- I BEREIKTEN WITTE HUIS WASHINGTON I IS ONMONDIG I PERSOONLIJKE VOORKEUR GEEFT DE DOORSLAG Congres blijft bolwerk van Democraten WIE WORDEN GEKOZEN Wordt Amerika strakst rsPff DE NEGER PROPAGANDA IF HEFTIGE STRIJD Een voorbeeld Staking van stemmen YAN DE Zaterdag 5 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Paë- 9 OP 9 NOVEMBER WEET DE HELE WERELD WIE DE KOMENDE 4 JAAR PRESIDENT VAN AMERIKA ZAL ZIJN. NU WOEDT NOG DE GROTE STRIJD OM DE TOP. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Vele vraagstukken zijn het onder werp geweest van felle debatten in de Amerikaanse verkiezingscampagne. De voornaamste sommen wij hier in al fabetische volgorde voor u op. BUITENLANDSE POLITIEK De houding van Amerika in de „koude oorlog", de crisis in Congo, de strijd in Algerije, de toekomst van de Navo en de ande re regionale bondgenoot schappen, het ontwape- ningsvraagstuk, de kwes- tie-Berlijn, maar bovenal de moeilijkheden met Cu ba, omdat de revolutie in dat land het commu nisme tot voor de poorten van Amerika heeft ge bracht. DEFENSIE Is Amerika nog steeds de machtigste militaire mo gendheid ter wereld of moet de twijfel daaraan betaald worden met een verzwaring van de druk der defensieuitgaven op de begroting? LANDBOUW De overschotten aan land- bouwprodukten hopen zich steeds meer op, maar zonder dat de boeren er veel zijde bij spinnen. Hoe zal de Amerikaanse landbouwpolitiek uit het slop geraken? OUDEDAGS VOORZIENING Een nieuw punt in de Amerikaanse verkiezings strijd, urgent genoeg, maar er bij gesleept om een politiek weinig actie ve bevolkingsgroep naar de stembus te lokken. ONDERWIJS Het Amerikaanse onder wijssysteem moet op de helling, daarover zijn alle partijen het eens. Maar hoe? PRESTIGE Heeft Amerika belangrijk aan prestige ingeboet? Is Amerika, zoals velen het wel wat al te scherp stellen, op weg een twee- de-rangs mogendheid te worden? Zo ja, wie heb ben dat op hun geweten? RASSENKWESTIE Een hoopgevend vraag stuk voor miljoenen Ame rikaanse negers. In ieder geval uitzicht voor al die miljoenen op lotsverbete ring. Ook echter op be langrijke economische en politieke wijzigingen in het gehele zuiden van de Verenigde Staten, van ouds het bolwerk van de Democraten. Tn de Verenigde Staten is geen stemplicht. Wie aan de verkiezingen -* wil deelnemen moet er zelf voor zorgen dat hij op de kiezerslijst 1 wordt geplaatst. Stemgerechtigden die niet op die lijst voorkomen I kunnen hun stem niet uitbrengen. Een gevolg hiervan is dat zelden meer dan 60 pet. van de Amerikaan se kiezers aan de verkiezingen heeft deelgenomen. Pas in de presidents verkiezingen van 1928 kwam het op komst-percentage boven de 50 uit. Het percentage steeg daarna geleidelijk, tot 59 in 1940 bij de eerste herver kiezing van president Roosevelt, maar daalde daarna weer tot 52 in 1948. Dank zij de felle verkiezingscampagne voor Eisenhower kwam het in 1952 voor het eerst in de Amerikaanse ge schiedenis boven de 60 uit, namelijk op 63. ^EVEN vice-presidenten heb- H' ben het gebracht tot presi- Het weer is bij voorbeeld' zo'n fac- 2 van de Verenigde Staten, tor. De wet schrijft voor dat de ver- Alle zeven bereikten die hoge kiezingen gehouden zullen worden op post door opvolging, na de dood de eerste dinsdag na de eerste maan- 5 dag in november. Het weer kan dan S in grote delen van de Verenigde Sta- ten bar, bar slecht zijn. - 5 Duizenden en duizenden boeren la- S ten verstek gaan indien op de dag van de verkiezingen hevige sneeuw- 2 stormen woeden die de wegen onbe- rijdbaar hebben gemaakt. S De politieke partijen hebben ook nu weer alle mogelijke moeite gedaan zoveel mogelijk stemgerechtigden te bewegen zich op de kiezerslijst te la ten inschrijven. Zij maakten daarbij gebruik van de propagandamiddelen die in 1952 veel succes hadden. Elke krant en elk radiostation drong er toen in de weken die voor afgingen aan de afsluiting van de kie zerslijsten bij een ieder op aan zich als kiezer in te laten schrijven. De bekendste leuze was toen: Don't be a Lanovoc. (Wees geen Lanovoc). Wat een Lanovoc was wist ieder een: een burger die te lui was om van zijn stemrecht gebruik te ma- ken. Een dieptepunt zal de opkomst van de kiezers deze keer zeker niet be reiken. maar of de opkomst onge kend hoog zal zijn hangt van vele factoren af. Een andere factor is de invloed van 2 de negers in de zuidelijke staten op 5 de stembusuitslag. Vooral door het doorgaans gedwongen wegblijven van 2 de negers was tot nu toe de opkomst 2 van de kiezers in die staten het laag- j? ste. In Alabama was in 1948 het op- komstpercentage maar 12; South Ca- roline stond toen met 15 pet. op de dent Andrew Johnson volgt hem op een na onderste plaats van de op. ranglijst. van de president. Maar drie van de zeven, Theodore Roosevelt, Calvin Coolidge en. Harry Tru man, werden daarna als presi dent herkozen. Wordt Richard Nixon presi dent dan zal hij de eerste vice- president zijn die, zonder eerst in het Witte Huis gezeteld te hebben, tot president gekozen is. Drie van de zeven vice-presi- denterh werden staatshoofd nadat de president was vermoord: 1865 President Abraham Lincoln vermoordvice-presi- 1881 President James Gar field vermoord; vice-president Chester Arthur volgt hem op. 1901 President William Mc- Kinley vermoord; vice-president Theodore Roosevelt volgt hem op. MILJOENEN Amerikanen die wel immilMimiimWMmWIlWMIlWnWimmMlIIMimiWIIWW graag mee zouden doen aan de verkiezingen mogen dat niet. Zo is bij voorbeeld de gehele mil joenen bevolking van de hoofdstad, Washington, verstoken van stemrecht, krachtens de wet. Verder hebben talloze Amerikanen tijdelijk hun recht op plaatsing op de kiezerslijst verloren omdat zij ver huisd zijn. Wie verhuist van de ene staat naar de andere moet vele maanden wach ten voordat hij in zijn nieuwe woon plaats mag stemmen. Er is zelfs in bij na alle Amerikaanse staten een wacht tijd voor verhuizing van het ene plaat selijke kiesdistrict naar het andere. Die plaatselijke wachttijden variëren van 10 dagen (bij voorbeeld in Wisconsin) tot 1 jaar (in Mississippi). Het college van kiesmannen in Ame rika is aldus samengesteld: Alabama 11 stemmen, Alaska 3, Arizona 4, Arkan sas 8, Californië 32, Colorado 6, Con necticut 8, Delaware 3, Florida 10, Geor gia 12, Hawaii 3, Idaho 4, Illinois 27, Indiana 13, Iowa 10, Kansas 8, Ken tucky 10, Louisiana 10, Maine 5, Mary land 9, Massachusetts 16, Michigan 20, Minnesota 11, Mississippi 8, Missouri 13, Montana 4, Nebraska 6, Nevada 3, New Hampshire 4, New Jersey 16, New Mexico 4, New York 45, North Carolina 14, North Dakota 4, Ohio 25, Oklahama 8, Oregon 6, Pennsylvania 32, Rhode Island 4, South Carolina 8, South Da kota 4, Tennessee 11, Texas 24, Utah 4, Vermont 3, Virginia 12, Washington 9, West Virginia 8, Wisconsin 12, Wyoming 3. -X MX MWfcCW&ix -VJ#e«<4*v ÉjjrSsr*- -- Knipsel uit het A.D. van 2 nov. 1959. De vraag die Amerika weer bezighoudt AP 9 november weet de hele wereld wie de komende vier jaar president van de Verenigde Staten zal zijn. PRESIDENT Eisenho- sissippi, Missouri, North van Afgevaardigden ech- wer dankte zijn her- Carolina en South Caro- ter gevoelige nederla- verkiezing in 1956, vier lina de meerderheid. gen tegen, de Democra- jaar geleden, aan over- In vele van de 41 sta- ten. winningen in 41 van de ten waar de voorkeur Hieruit bléek, voor de 48 staten, die hem 451 van de kiezers uitging zoveelste maal, dat het van de 531 stemmen van naar Eisenhower boven Amerikaanse volk bij het college van kies- Stevenson in de presi- de verkiezing afanj een mannen opleverden. Zijn dentsverkiezingen, leden nieuwe president de par- rivaal, de Democraat tientallen van Eisenho- 'jijtegenstellingen laat Stevenson, kreeg alleen wers Republikeinen in voor wat zij zijn en de in de staten Alabama, de verkiezing van le- persoonlijke voorkeur Arkansas, Georgia, Mis- den van Senaat en Huis het zwaarst laat wegen. In de Amerikaanse presidentsverkiezingen is niet altijd de man met de meeste stemmen als de overwinnaar uit de bus gekomen. In 1876 behaalde de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, Hayes, 4.036.298 stemmen en kreeg zijn Democratische rivaal Tilden er 4.300.590. Niet Tilden maar Hayes ging naar het Witte Huis, in weerwil van deze stembusoverwinning van Tilden. De staten waar Tilden had gewon nen waren in het college van kies mannen vertegenwoordigd met 184 stemmen. Hayes met minder kiezers achter zich, had echter de overwin ning behaald in de overige staten, die samen 185 stemmen in het colle ge van kiesmannen hadden. Die ene stem in het college van kiesmannen gaf de doorslag, niet de flinke stembusoverwinning van Tilden. DAT gebeurde echter pas na vele maanden van heftige politieke strijd over de verkiezingsuitslag. Pas MHBjBK NÉÉly' op 2 maart 1877, vier maanden na de verkiezingen, werd besloten dat V JT Hayes op 5 maart als president zou I F. .-jjkjgE X ag-» r 1 worden ingehuldigd. Jf |w IXMB, In 1888 werd Benjamin Harrison, de Republikeinse kandidaat, gekozen als president hoewel hij minder stem- iff men behaalde dan zijn Democratische I rivaal, Grover Cleveland. ff 8^^) De stembusuitslag was toen: Harri- son 5.439.853 stemmen (49,5 pet.), Cle- ff veland 5.540.329 stemmen (50,5 pet.). ff De uitslag in het college van kies- ff Jff^^ff, mannen was echter: Harrison 233 stemmen (van 20 staten), Cleveland 168 stemmen (van 18 staten). Niet de 18 staten met de meeste foto van Nixon hij vter stemmen, maar de 22 staten met de Jaar was- Ze,fs het Propageren met meeste kiesmannen gaven toen dus dergelijk materiaal schijnt invloed uit de doorslag. te oefenen op het aantal stemmen. Het is dan bekend hoe de leden van het college van kiesmannen hun stem zullen moeten uitbrengen op grond van de stembus-uitslagen in de verschillende staten. Dat college komt -echter pas bijeen op de maandag volgende op de twee de woensdag in december. Dit jaar valt die maandag op 19 december. De stemmen van de kiesmannen van alle staten waar de Republikein se kandidaat de meerderheid heeft behaald vallen toe aan die kandidaat. De Democratische kandidaat krijgt al le kiesmanstemmen van de staten waar hij de meerderheid heeft ver overd. Zou de Republikeinse kandidaat, Nixon, de meeste stemmen krijgen in de staat Florida, dan moeten alle tien kiesmanstemmen van die staat op hem worden uitgebracht, niette genstaande negen van die tien demo cratische stemmen zijn. De sterkte van de vertegenwoordi ging van Florida in het college van kiesmannen moet namelijk overeenko men met het totaal van het aantal le den dat Florida afvaardigt naar de Senaat en het huis van Afgevaardig den. Dat zijn liegen Democraten en een Republikein. Zo gaat het met alle 50 Amerikaan se Staten. Wanneer de stembriefjes in het college van kiesmannen worden ingeleverd zullen tientallen Democra ten geheel volgens de regels van het spel hun stem moeten uitbrengen op Nixon en omgekeerd vele Republikei nen op Kennedy. En wat gebeurt er in het onwaar schijnlijke geval van een staking van de stemmen in het college van kies mannen? Dan worden de president en de vice-president gekozen door het Huis van Afgevaardigden. Dat is al eens gebeurd, namelijk in 1800. Toen kregen beide kandidaten, Thomas Jefferson en Aaron Burr, al lebei 73 stemmen. Op 17 februari 1801 viel de compromisbeslissing: het Huis van Afgevaardigden koos Jefferson als president en Burr als vice-president. huidige krachtsverhouding is: in de Senaat (100 leden) Demo craten 66, Republikeinen 34; in het Huis van Afgevaardigden (436 leden) Democraten 283, Repu blikeinen 153. De Democraten zijn in ieder geval zeker van het behoud van hun abso lute meerderheid in de Senaat. Van hun 23 zetels die op het spel staan kunnen zij er maximaal 11 verliezen aan de Republikeinen. Van de andere 12, waarover wordt beslist in de zui delijke staten, zijn zij zeker omdat de Republikeinen daar kansloos zijn. In het voor de Republikeinen al lergunstigste geval, behoud van hun elf zetels die op het spel staan en verovering van elf zetels op de De mocraten, zou de stemverhouding in de Senaat worden: Democraten 55, Republikeinen 45. Kleine kans In theorie kunnen de Republikeinen de absolute meerderheid in het Huis van Afgevaardigden heroveren op de Democraten. De kans dat dit zal ge beuren is echter uiterst klein. Sedert 1954, toen de Democraten de absolu te meerderheid in beide huizen van het Congres veroverden, is het aan tal Republikeinse leden van Senaat en Huis van Afgevaardigden steeds ver der teruggelopen. Met een herovering van het Huis van Afgevaardigden door de Republi keinen houdt dan ook niemand ernstig rekening. De positie van bejaarden, van ne gers en van Ame rika tegenover het buitenland komt by de verkiezin gen in h«t geding. Voldoende om je heel heel kwaad om te maken. INDIRECT: de president en de vi ce-president. Beiden woïden gekozen door het college van kiesmannen. De totale sterkte van dat college is ge lijk aan de stemmentotalen van Se naat en Huis van Afgevaardigden sa men, namelijk 537. De vereiste meer derheid is dus 269 stemmen. DIRECT: 34 leden van de Senaat. Om de twee jaar treedt een derde van de Senaat, die thans 100 leden telt, af. Alle 437 leden van het Huis van Afgevaardigden. De gouverneurs van 27 staten, te weten Arizona, Arkansas, Delaware, Florida, Illinois, Indiana. Iowa, Kan sas, Maine, Massachusetts, Michigan; Minnesota, Missouri, Montana, Ne braska, New Hampshire, New Mexi co, North Carolina, North Dakota. Rhode Island, South Dakota, Texas, Utah, Vermont, Washington, West Virginia en Wisconsin. Duizenden leden van lagere volks vertegenwoordigingen en bestuursor ganen, alsmede burgemeesters, rech ters en andere plaatselijke overheids dienaren. Een amerikaans stembiljet is een ware waslijst waarop heel veel ingevuld moet worden. Er komen op voor de namen van de kandidaten voor het presidentschap en het vice- presidentschap, voor zetels in de Se naat en het Huis van Afgevaardigden voor het gouverneurschap en het vi- ee-gouverneurschap, voor allerlei an dere regionale, en ook plaatselijke, functies, zoals burgemeester, gemeen teraadslid en sheriff, en bovendien verscheidene vragen waarover de kie zers zich bij referendum mogen uit spreken. Het invullen van. zo'n ingewikkeld -tembiljet is dan ook tijdrovend en vergt veel aandacht. Ter bevordering van een vlottere gang van zaken is men daarom in de Verenigde Staten geleidelijk meer overgegaan naar het gebruik van de stemmachine. Het grote voordeel van deze stern- automaten is dat zodra het stembu reau is gesloten de einduitslag kan worden afgelezen. Het stembureau be hoeft alleen nog maar de totalen van de verschillende stemmaehines op te tellen. Het gebruik van stemmaehines maakt het uitbrengen van ongeldige stemmen bovendien onmogelijk. In plaats van kruisjes te zetten pp een stembiljet haalt de kiezer een serie hendels over. Deze keer zal naar schatting de helft van alle Amerikaanse kiezers machinaal stemmen. In 44 van, de 50 staten zal ten dele in de grote ste den gebruik gemaakt worden van stemmaehines, en in 7 staten zelfs in elk stembureau. Het totale aantal stemmaehines schat men op 110.000. Duizenden Europeanen zijn ook met het gebruik van de Amerikaanse stemmachine vertrouwd. Dat zijn degenen die op de Brusselse wereld tentoonstelling, de Expo, zich in het Amerikaanse paviljoen zo'n machine hebben laten demonstreren,. Machinaal stemmen in een modern Ameri kaans stembu reau. De kiezers die er nog wat onwennig tegen over staan kun nen uitleg en een demonstra tie krijgen. Zo zal het ook deze keer weer gaan in de „nationale hoofdkwartieren" van de twee grote politieke partijen in de avond en de nacht na de presidentsverkiezingen. Vol spanning volgen de aanwezigen het resultaat van hun ingespannen werk van de laatste maanden zoals dat tot uitdrukking komt in de verkiezingsuitslagen die op grote borden worden bijgehouden. Van tijd tot tijd komen politieke kopstukken voor de microfoon met hun prognoses van het laatste ogenblik. Het is een waar feest, tot het ogenblik waarop de verliezers hun nederlaag hebben toegegeven. Dan breekt in het kamp van de verliezende partij de domper van de nederlaag de nerveuze spanning. De verliezende kandidaten danken allen die hun best hebben gedaan om hun partij te laten winnen en spreken de hoop uit dat hel over vier jaar beter zal gaan. Daarna stroomt de uitbundig versierde zaal leeg en kunnen de werksters gaan opruimen. In het kamp van de overwinnaars groeit het feest uit tot -en uitbundige ontlading van spanningen in gejuich, gejubel, daverende toespraken, heildronken en een urenlange na-viering van de zegepraal. De werksters kunnen daar pas later aan de gang

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9