In 1962 instelling derde klasse van zuid een ODETTE CHURCHILL KRIS CETALAC KNVB HAKTE DE KNOOP DOOR FILMS door Zeeland Duitse kustvaarder strandde ter hoogte van Zoutelande NOG ENKELE MAANDEN Vijfhonderd jaar geleden: eerste apotheek in Zeeland afdelingsclubs zullen seizoen promoveren Vier dit u mf\{ K ;i Pag. 5 Nieuwe film van Christelijke Filmactie Dameskrans „Indonesië" hield verkoping A.R. Kiesvereniging vergaderde V olleybalnederlaag Nederlandse dames Bergimgsvaartuigen liepen vergeefs uit Verbouwing „Kaj Munck" in Hansweert Herstel weg Annapolder - Terhole aanbesteed van Ceta Bever 7" ÏP\ 1 Vliegeropleiding in België wanöeLinqen öoor öe zeeuwse histoRie Werkplaats minder validen krijgt gestalte Zwembad voor poliopatiënten Nieuwe boeken /.kieruag o november 'vv SLH DAGBLAD Van onze sportredacteur MIDDELBURG Vier Zeeuwse zaterdagclubs uit de afdeling Zee land zullen aan het eind van dit seizoen in aanmerking komen voor promotie naar de landelijke vierde klasse (vierde klasse zuid). Daarna zal door toevoeging van een aantal verenigingen uit het Land van Heusden en Altena en eventueel de kampioen van de afdeling Dord recht overgegaan worden tot de instelling van twee gemengde Zeeuws-Brabantse vierde klassen zuid met een jaar daarna promotie mogelijkheid naar een nieuw in te stellen derde klasse zuid. Deze beslissingen vielen in een te Roosendaal gehouden bijeenkomst, waarop aanwezig waren het KNVB- sectiebestuur zaterdagvoetbal en een bestuursdelegatie van de KNVB afde ling Zeeland. Bondsvoorzitter A. L. M. Schroder woonde de besprekingen bij. Onderwerp van gesprek vormde zoals uit de beslissingen valt op te maken de opbouw van distrikt Zuid I (zaterdag- Voetbal), terwijl tevens de ontworpen promotieregeling en de voorgestelde competitiewijziging op de agenda wa ren geplaatst. De afdeling Zeeland ver klaarde zich uiteindelijk bereid met de ongetwijfeld ingrijpende wijziging ak koord te gaan. Niet provinciaal Het feit, dat destijds juist terwille Van de Zeeuwse en tegen de zin der Brabantse clubs de zogenaamde Zeeuws- Brabantse vierde klasse werd ingesteld en de omstandigheid, dat de nieuw in te stellen twee klassen niet provinciaal zullen worden ingedeeld, zijn voor het bestuur van de afdeling Zeeland aanlei ding geweest het aanvankelijk ingeno men afwijzende standpunt te herzien om daardoor de Brabanders in hun ge rechtvaardigde verlangens tegemoet te komen. Temeer omdat vasthouden aan de oorspronkelijke zienswijze slechts verschuiving van de moeilijkheden zou betekenen en onder meer zou leiden tot een voor de Zeeuwse vierde klassers zeer onaantrekkelijke indeling. Wij moeten bekennen zeer verheugd te zijn met de genomen beslissingen. Er komt dus een derde klasse zuid, al zal deze een jaar later worden ingesteld dan wij eigenlijk zoudén hebben gewenst. Im mers de sterkste ploegen van de huidi ge competitie van de vierde klasse zuid, Arnemuiden, Dinteloord en Good Luck, zijn so wie so kandidaten voor de nieuw in te stellen derde klasse. Ko men deze ploegen of een of meer ervan volgend seizoen niet op een plaats, die recht geeft op promotie naar de derde klasse, dan zou naar onze mening toch de gelegenheid moeten worden gescha pen deze clubs te doen promoveren. Ge beurt dit niet, dan schuilt er o.i. een onbillijkheid in de aanvullingsregeling, die ongetwijfeld zal worden getroffen. In elk geval zou naar onze mening de kampioen van de vierde klasse zuid van dit seizoen als ook nummer twee, onmiddellijk in de over twee jaar draaiende derde klasse moeten wor den geplaatst. Reeds enkele seizoe- De hel van Birma De wanden van de pas fraai geres taureerde zaal van het Grand Theater in Goes trilden gisteravond van rate lend mitrailleur- en knallend geweer vuur, In de film De hel van Birma, die vertoond wordt tot en met maan dagavond, komen alle verschrikkingen en ellende van de jungleoorlog op het publiek af, maar ook de heldhaftige strijd van de Engelsen in de rimboe, waarin de soldaten aan de lopende band sneuvelden. Onverbloemd en rea listisch wordt de jungle-oorlog in deze film uitgebeeld. Slavenjagers van Afrika In Alhambra in Vlissingen vervult Robert Taylor de hoofdrol in Slavenja gers van Afrika. Rond de aanleg van een spoorlijn in dit broeierige wereld deel ontstaan ernstige conflicten die echter allen tot een goed einde komen. Weinig originaliteit maar vele goede na tuuropnamen, die het zien van de film ten volle waard maken. De Pelsjager van de Slangeririvier De regisseur van de De Pelsjager van de slangenrivier, onder welke ti tel dit weekeinde een wild-west produkt in het Luxor Theater draait, is van een beetje vuurwerk niet teruggeschrokken. Tijdens ernstige moeilijkheden tussen blanken en Sioux-indiatien redt de wakkere pelsjagers een gewond meisje uit de handen van een gemene Indi aan. Na de nodige gevechten wordt vre de gesloten en leven de pelsjager en het slachtoffer nog lang en gelukkig. Maigret en het raadsel van Saint-Fiaere De voortreffelijke Franse acteur Jean Gabin is in de uitbeelding van de be roemde commissaris Maigret uit de sDeurdersroman van Simenon m de Lim Maigret en het raadsel van Saint-Fia- ere. de spil waar alles om draait. Het raadsel in deze film is een moord, die in een oud Frans kasteel is gepleegd en die Maigret na veel moeilijkheden weet op te lossen. Een uitstekende sfeerteke ning en puntige dialogen maken deze film tot een juweeltje in zijn soort. In City, Middelburg. Kop opkiezen op elkaar Een Britse lachfilm van het oude, be proefde lach-of-ik-schiet-genre is in het Electro-theater in Middelburg te bewon deren. De lotgevallen van een groepje patiënten, die in een vreemdsoortig zie kenhuis vreemde situaties scheppen en meemaken. Voor de liefhebber van sim pele. recht-door-zee grapjes valt er veel te genieten. Bij het groepsfeureau van de rijks politie te Kapelle zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen', ring met twee sleutels, rubberlaarzen, kinderhandscfioen, fiets- pompje, zakhorloge, lederen handschoen, kinderpolshorloge, bijbel en alpinomuts. nen achtereen zijn Arnemuiden, Din teloord en Good Luck namelijk toon aangevende ploegen, die het kwalita tief verdienen in een hogere klasse te spelen dan een vierde klasse (zuid). Meer Zeeuwse ploegen Dat vier Zeeuwse zaterdagclubs uit de afdeling Zeeland naar de landelijke vierde klasse promoveren is een ver heugend verschijnsel. Het lagere Zeeuw se zaterdagvoetbal komt daardoor vlugger uit het isolement. De eerste klasse telt op het ogenblik ploegen, die in een hoger milieu het zeker niet slecht zullen doen: Terneuzense Boys, Spui, Hoek en wellicht ook Wemeldinge. Bo vendien bestaat de kans, dat ook nog een Thooise club zal promoveren, waar door weer meer Zeeuwse ploegen in het landelijk competitieverband zullen wor den opgenomen. De derde klasse zal dus voorlopig de top zijn voor het Zeeuwse zaterdag- voetbal. Een top die o.i. voorlopig hoog genoeg is, al zal men zich niet bij het standpunt moeten neerleggen om na de totstandkoming van de derde klasse de mogelijkheid van een tweede klasse zuid maar op de lange baan te schuiven. Er liggen wat dit betreft heus nog wel mogelijkheden in Brabant en Zuid-Hol- land-Zuid. Doch voor de eerste vijf jaar zijn wij tevreden met een derde klasse zuid, in welke klasse toch ze ker vier Zeeuwse clubs kunnen komen. Arnemuiden is er nu al rijp voor, Nieuwdorp misschien ook en met een beetje wil zou AZW het in deze klasse ook nog kunnen klaren. Mogelijk dat ook de jonge ploeg van Smerdiek kans ziet naar hogere sferen door te dringen. Doch dit alles duurt nog twee jaar. Er gaat nog een seizoen overheen en in het seizoen 1961-1962 kunnen de kansen weer anders liggen. Langere reizen De lange reizen zullen dus blijven, maar hieraan valt nu eenmaal niet te ontkomen. Volgend jaar zullen zelfs nog meer reizen naar Zeeuws-VIaanderen moeten worden gemaakt, aangenomen, dat Terneuzense Boys, Spui en Hoek bij de eerste vier zullen komen. Van Zeeuwse zijde maakt men voorts trips, die nog verder reiken dan Sprang-Ca- pelle, want er zullen volgend jaar ook wedstrijden moeten worden gespeeld in het Land van Heusden en Altena. De ohibs uit deze streek zullen op hun beurt bij bezoeken aan Zeeland kun nen konstateren, dat het er met de kwa liteit van de voetbalvelden in dit ge bied niet zo erg slecht voorstaat. In het programma van dit seizoen heeft de Christelijke Filmactie o.a. op genomen de film Odette Churchill". Het is een zeer aangrijpend verhaal, in de hoofdrollen uitstekend vertolkt door Anne Neagle (Odette) en Trevor How ard (Peter Churchill). In het oorlogsjaar 1942 hoort Odette in Engeland over de radio dat door de legerleiding vakantiefoto's van de Fran se kust worden gevraagd. Zij is Fran- caise van geboorte en weduwe met drie kinderen. Nadat ze haar foto's heeft in geleverd, wordt haar gevraagd of ze bereid is naar Frankrijk te gaan om het ondergrondse verzet tegen de Duit sers te organiseren. Na veel innerlijke strijd vertrekt ze en dan begint in Frankrijk het gevaarlijke werk onder voortdurende dreiging van, de Gestapo. Het verraad loert echter en Odette wordt gearresteerd evenals Peter Churchill, die eveneens uit Engeland is overgekomen. Barbaarse verhoren door de Gestapo vinden plaats. Odette zwijgt echter. ,,Ik heb niets te zeggen", is het enige, wat de sadisten te horen krijgen,. In het concentratiekamp Ravensbruck wordt ze door de Amerikanen bevrijd en na de oorlog ontmoet Odette in Lon den Peter Churchill weer. Dan komt na veel ellende het geluk: een huwelijk vol liefde. In deze film wordt spel van hoog gehalte gegeven, ook door anderen dan de hoofdrolspelers. Een film, die diepe indruk maakt. Te Den Haag heeft de heer W. de Nood uit Veere het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige behaald. Hij is leerling van de School voor Scheeps- werktuigkundigen te Middelburg. De Damliefhebbers in Stavenisse kunnen hun hart weer ophalen, want op dinsdag acht november starten de dam- avonden. Het bestuur zal ook gaarne nieuwe leden inschrijven. 1 De P I T. collecte te Ellewoutsdijk heeft 24.15 gulden opgebracht. Bij de Spaarbank van de Coöp. Boe renleenbank „Borssele" werd in de maand oktober ingelegd 73.023.90 en terugbetaald 107.625,26. Het saldo aan het eind der maand bedroeg 1.773.158,45. Er werden in oktober 9 nieuwe spaarrekeningen geopend. Men is er in Yerseke na vele be sprekingen en vergaderingen nog niet in geslaagd een commissie te vinden voor het verdelen van de mosselvelden in de Waddenzee. De te Cadzand gehouden Zeeuwse Collecte heeft opgebracht f-254,40. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen Dsychologie de heer Adr. van Luijk te Sint-Annaland. De te Sint-Annaland gehouden ex tra collecte ten bate van het Schulddel- gingsfonds in de Nederlands Hervorm de Kerk heeft 240,04 opgebracht. In de Prinsestraat te Cadzand vond een aanrijding plaats tussen twee per sonenauto's bestuurd door de heer J. B. van M. te Oostburg en de heer I. P. te Cadzand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de materiële schade aan de ene auto was zeer aan zienlijk. De bromfietsberijder W. K. B. uit Terneuzen kwam op het rijwielpad op de Axelsestraat, nabij de abrie, te val len doordat twee honden plotseling de weg overstaken. Gelukkig liep de val partij goed af. De collecte voor het P.I.T. heeft in Oud-Vossemeer 105,80 opgebracht. In verband met het verzakken van eeiy duiker in de Langeweg te Drei- sc/ior is het gedeelte van de weg tussen dè Gaanderse'sweg en de Zuidd-'ik voor alle verkeer gesloten. Met de herstel werkzaamheden is men reeds druk be zig. Odeite en Peter Churchill worden met elkaar geconfronteerd op het bureau van de Gestaponadat zij vooraf door de sadisten op verschrikkelijke wijze zijn mishandeld. ST. ANNALAND. De Hervormde dameszendingskrans Indonesië" hield in het Hervormd Verenigingsgebouw een verkoping van de door de leden ver vaardigde en door diverse personen ge schonken goederen. Tevens werd er een verloting gehouden, waarbij een sprei, een taart, een pop, een fruitmand, een ontbijtlaken en een kist appels werden verloot. Speciaal de sprei bracht heel wat geld in het laatje. Voor deze ver koping bestond geringe belangstelling, waardoor er vele goederen niet ver kocht werden. Na afloop van de offi ciële verkoping werd nog getracht, om het restant van de overgebleven goede ren onder de leden onderling te verko pen. De opbrengst, die ten goede komt aan de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlands Hervormde Kerk, zal later bekend gemaakt worden. DIJK AFGEGRAVEN DREISCHOR. Het laatste gedeelte van de dijk langs de zg. Nieuwe Polder, die doc-r de afsluiting van het Dijkwater dienst deed als waterkering, wordt thans geheel afgegraven. Bij deze herverkavelingswerkzaamhe den is het enige toegangspad via deze dijk naar de nieuwe afsluitdijk komen te vervallen. Hierdoor is het niet meer mogelijk de enige zwemgelegenheid aan deze dijk van Dreischor uit te be reiken. Vele jongeren en ouderen uit deze gemeente kon men in de zomer maanden aan dit gedeelte van de dijk aantreffen. Het is daarom te hopen dat de dienst Herverkaveling of enige an dere instantie alsnog een nieuw toe gangspad naar deze zwemgelegenheid in de Grevelingen zal aanleggen. SOUBURG. De A.R. Kiesvereniging vergaderde donderdagavond onder voor zitterschap van de heer W. Huson in ge bouw „Rehoboth". De heer E. J. Mat- thies, voorzitter van de buitenlandse werkgroep van de A.R.J.O.S. sprak over de ontwikkeling van Europa na 1945. Hij besprak de motieven die ge leid hebben tot de oprichting van de N.A.T.O.. E.G.K.S., Euratom enz. De taak van Nederland en ook zijn invloed, is niet gering. Wij staan nu over twee jaar voor Europese verkiezingen van de afgevaardigden. Een film over doel en werkwijze van de K.S.G. en de samen werking van de Europese volken werd daarna vertoond. Als secretaris werd gekozen de heer J. F. Huser, daar de huidige secretaris, de heer P. van Bo ven voorzitter wordt van de propagan- da-commissie. PARIJS (ANP). De Nederlandse dames-volleybalploeg heeft de eerste wedstrijd in het landentornooi te Parijs verloren. Met een score van 30 (15 13, 154, 156) maakten de Hongaarse speelsters duidelijk over veel meer rou tine te beschikken. In de eerste set ging de strijd, tot ver bazing van de toeschouwers, nog gelijk op. Daarna echter, drukte de Hongaarse aanval met harde smashes door en was het pleit snel beslecht. Zuidslavië versloeg op de openingsdag Frankrijk met 32 (1513, 1115, 15 6, 11—15, 15—6). VLISSINGEN. Het besluit van de kapitein van het Duitse motorschip „Vera Parchmann", geen zeeloods aan boord te nemen, is hem duur te staan gekomen. Nauwelijks Vlissingen en de Nolle voorbij of het vaartuig liep ou de plaat buiten het vaarwater nabij Zoutelande, nautisch aangeduid als boei 9. Het slechter wordende weer maakte het er de situatie voor het scheepje niet beter op. Zonder aarzelen vertrok ken uit Vlissingen de stationssleepboot „Scaldis" en het bergingsvaartuig „Dol- KRUININGEN. Op dinsdag, 3 no vember a.s. komt de gemeenteraad van Kruiningen bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel tot benoeming van-2 ge meentewerklieden. Aanbevolen worden in de vacature-A. Paauwe: M. j. van der Maas te Kruiningen en in de vaca- ture-J. Jansen: M. Poortvliet te Hans- weert. Aanbieding van de gemeentebe groting voor 1961. Voorstel tot ruiling van het speelweidje aan de Clercqsweg met een perceel grond aan de Brouwe rijstraat. Verder komt aan de orde de verbouw van het verenigingsgebouw Kaj Munk te Hansweert. Het gemis van een toneel in dit gebouw doet zich reeds ja ren gevoelen. De voorgenomen verbou wing omvat thans het aanbouwen van een toneelruimte met kleedkamers en het aanbrengen van verwarming. Op de voorgestelde begrotingswijziging voor 1960 is hiervoor een bedrag uitgetrokken van 22.500, MIDDELBURG. Gistermorgen werd bij Provinciale Waterstaat het verbe teren van de weg St. Annapolder—Ter hole en het wegvalt KraagbrugZaam- slag aanbesteed. De uitslag werd: 1. Aannemingsbedrijf W. J. de Bruyn, Ter- neuzen met 295.600, 2. Aannemingsbe drijf M. P. Hol N.V., Hulst met 305.900, 3. J. en K. T. de Oude, Biervliet met 342.500, 4. Fa. Gebr. J. en M. Moer land Zonen, St. Annaland met ƒ366.000, 5. Gebr. J. en H. Geldof, Se- rooskerke (W) met 378.000, 6. N.V. Aannemingsbedrijf ELK, Schoondijke met 379.000, 7. Aannemingsbedrijf Zeeland N.V., Middelburg met 381.000, 8. Th. P. Cambier, Breskens met 389.000. Advertentie Verf met gemak en... Filmprogramma Christelijke Reisvereniging MIDDELBURG. De filmdienst van de Nederlandse Christelijke Reis-vereni- ging presenteert een filmprogramma, getiteld .Sneeuwjolijt en zonprofijt". dat donderdag 10 november in, het Schuttershof in Middelburg vertoond wordt, vrijdag 14 november in Slot Os- tende in Goes en woensdag 9 november in ,,De Schakel" in Terneuzen. Het pro gramma behelst diverse aantrekkelijke kleurenfilms over o.m. Oostenrijk, Frankrijk, Israël, Zuid-Afrika en Cana da. Aanvang acht uur 's avonds. In de maand oktober werd op de Rijkspostspaarbank te Terneuzen en ressorterende gemeenten ingelegd 244.474.17 en terugbetaald 155.130,76. fijn". Gretig spoedden zij zich naar hun „vang"-terrein. De kapitein besloot ech ter geen enkele hulp te accepteren en hoog water af te wachten. Daar inmid dels een waarschuwing voor harde wind werd afgegeven besloten de bergers ter plaatse te blijven daar de mogelijkheid dat het schip door de harde wind hoger het strand opgesmeten zou worden, niet denkbeeldig was. De wind hielp de Duit sers echter nog een handje zodat reeds uren voor hoog water de schroef geheel vrij kwam, hetgeen de kans voor de „self-supporting" aanmerkelijk verbeter de. Rond het middaguur schoof de „Vera Parcfeman" inderdaad van de plaat naar dieper water. Nadat de bemanning ge constateerd had dat het vaartuig geen water maakte, verdween de kustvaarder, met een vriendelijke groet naar de taaie bergers, het Oostgat uit. De sleepboot en het bergingsvaartuig zochten onver- richterzake de haven weer op. De „Vera Parchmann" die 568 ton Brt. meet, is eigendom van de rederij Hein- rieh Parchmann en Co., in Bremen. Het schip kwam van Antwerpen. De soms tot stormkracht aanwakke rende wind verplichte een aantal sche pen beschutting te zoeken in de Vlis- singse haven of in de rede. De beide loodsdiensten buitengats bleven evenwel normaal functioneren. ;r; f iil| \i ifi DEN HAAG. Indien België en Ne derland erin slagen hun plannen toot een geïntegreerde opleiding voor straal jagervliegers uit te voeren zal de begin- opleidiing waarschijnlijk in België plaats hebben. Men is er niet in geslaagd om buiten het gebied van de Benelux een basis te vinden diie in de plaats zou kun nen komen van de Congolese basis Ka- mina. Belgische en Nederlandse autoriteiten hebben gisteren over dit onderwerp in Den Haag gepraat. Over enkele weken zal de bespreking worden voortgezet. In middels is België druk bezig de Fouga Magisters, waarmee de gemeenschappe lijke opleiding zou beginnen, uit Kamina naar België te transporteren. Op deze basis stonden twintig Magisters, die sinds kort gedemonteerd worden en met vlie gende verhuiswagens naar België worden gebracht. De overige vijftien die men voor de ge meenschappelijke opleiding nodig zou hebben, zijn nog niet door de fabriek afgeleverd. De plannen om in samenwer king met Duitsland tot een gemeenschap pelijke opleiding te komen schijnen nu wei definitief van de baan te zijn. De Duitse luchtmacht is erin geslaagd in Frankrijk een tweetal opleidingsbases te huren, een in de buurt van Cognac en een te Montpellier. De Duitsers maken bij hun beginoplei- ding reeds gebruik van de Franse Fouga door L. van Waltonburg „Den 21sten dach in Augusto anno 1460 sijn burgmeesters ende scepenen der stede van Middel Dutch overdragen, dat sij angeno- men hebben tot enen apoteker meester Coenraet van Huuswaer- de Zo begint het besluit van de ge meente Middelburg tot aanstelling van een stadsapotheken De eerste apotheker van Zeeland juist vijf honderd jaar geleden. Enkele andere steden hadden er ook een, zoals Brugge en Antwerpen in het zuiden. Den Bosch, Zwolle, Kampen, Dordrecht, Brielle in de noordelijke ge westen. Waarom moest Middelburg ach terblijven? In deze tijd was er een streven om de werkzaamheden van dokter en apo theker gescheiden te houden. Het heeft eeuwen geduurd vóór men tot volledi ge scheiding gekomen is. In de steden tenminste. Want tot op de.ze tijd is op de meeste dorpen de dokter tevens apo theker, de recepten die hij voorschrijft, worden bij hem thuis klaargemaakt. Dokter chirurgijn Tegenwoordig hebben alle dokters, of ze in de stad wonen of hun praktijk op een dorp uitoefenen, aan een uni versiteit gestudeerd en de vereiste exa mens afgelegd. Wat kennis en be kwaamheid betreft is er dus geen on derscheid tussen stad en dorp. Maar vroeger was dat wel anders. Toen onderscheidde men de weten schappelijke geneesheren, van de uni versiteit afkomstig, en de chirurgijns. De echte gestudeerde dokters vonden meestal een plaats in de stad, de chi rurgijns soms ook Wel hoewel ze meest al op een dorp terechtkwamen. Naar de ze plattelands-heelmeesters is het woord „meesteren" genoemd, dat heel oude mensen nog wel eens gebruiken als ze onder behandeling van een dokter zijn. Meestersgoed noemen ze dan het drank je dat ze moeten innemen. Een chirurgijn had alleen praktische ervaring opgedaan. Hij begon meestal zijn werk als barbiersleerling. Bij zijn baas, de barbier-heelmeester, hielp hij niet alleen bij het scheren en haarknlp- MIDDELBURG- De in aan bouw zijnde werkplaats voor min der validen op het klein industrie terrein (Oostperkweg) te Middel burg begint al aardig gestalte te krijgen. Met man en macht wordt ondanks de zeer slechte weersom standigheden aan het object ge werkt, dat naar de plannen aan geven volgend jaar gereed zal moeten zijn. De huisvesting van de voor het normale arbeidsproces ongeschikten zal dan aanzienlijk beter zijn geworden. Zeeland kan dan bogen op weer een moderne sociale werkplaats. OOSTKAPELLE. De patientjes van het zeehospitium Zonneveld en van het kindertehuis Iepenoord waren bijzonder in hun schik met een bezoek van „The Little Stars", een onderafdeling van de muziekvereniging „Crescendo". De ver schillende liedjes die ten gehore werden gebracht werden met groot enthousiasme ontvangen. pen, maar ook bij het aderlaten en der gelijke „operaties". Zo leerde hij het vak. Tijdens kermissen en jaarmark ten was er veel te doen, want die lie pen dikwijls op vechtpartijen uit, Vooral ln oorlogstijd was er veel te Ieren voor de toekomstige chirurgijn: wonden hechten, armen en benen am puteren (met de zaag!). Sommige van deze toekomstige chi rurgijns hadden ook wat boeken over geneeskunde bestudeerd als ze ten minste lezen konden, wat lang niet bij alle het geval was. Waren ze wat han dig, dan werden ze na enkele jaren met meer of minder succes op de pa tiënten losgelaten. Aderlaten konden ze in elk geval, dat was een remedie die voor veel kwalen hielp en vroeger veel werd toegepast. Vooral in het voor- en najaar was het een soort mode om zich wat bloed te laten aftappen. Er zijn- uit de geschiedenis enkele na men van chirurgijns bekend, die voor hun tijd tenminste uitstekende geneeskundigen en operateurs waren, ondanks hun gebrekkige opleiding. Een zekere Abraham Cyprianus is zelfs hoogleraar te Franeker geworden. We moeten ze dus niet verwarren met de kwakzalvers die de kermissen en jaarmarkten afliepen en daar hun kunsten vertoonden. leest het goed: hun kunsten, wat in dit geval weinig of niets met kunst of kunde te maken heeft. Voor hun waardeloze rommel be taalden de goedgelovige toehoorders graag hun goede geld. Of ze lieten zich verlossen van eksterogen en ont stoken kiezen, genezen van breuken en galstenen. Er waren zulke beunhazen, die net als een echte dokter hun pa tiënten thuis bezochten! De wereld wil nu eenmaal bedrogen zijn. Zelfs tegen woordig nog. In deze .zo verlichte tijd Zijn er, die hun genezing zoeken bij twijfelachtige figuren met weinig ken nis van de geneeskunde en het men selijk lichaam. Om eerlijk te zijn er wordt wel eens ondervonden, dat zo'n amateur-dokter met zijn kromme stok wel eens een rechte slag kan geven. Ik meen, dat Jacob Cats door een kwak zalver genezen is van een ziekte, waar bij de wetenschappelijke dokters hem niet konden helpen. Middelburgse apotheker We gaan nog even terug naar die eer ste Middelburgse apotheker Coenraet van Huuswaerde. Hij werd benoemd voor twee jaar. Was hij bekwaam voor zijn werk en deed hij dit tot genoegen van de magistraat van Middelburg, dan kon deze termijn verlengd worden. Be viel hij niet dan werd hij na die twee jaar ontslagen. Hoe dit met meester Coenraet gegaan is weten we niet, de geschiedenis zwijgt erover. Het duurt eigenlijk tot 1587 dat we wat meer van het apothekersbedrijf weten. Toen werd er een nieuwe or donnantie opgemaakt. Daaruit blijkt dat de apothekers niet helemaal te vreden waren met de plaats die ze in de maatschappij innamen. Ze wilden graag een eigen gilde hebben, nu wa ren ze nog ingedeeld bij het gilde, waartoe ook kruideniers, drogisten, ta bakverkopers en banketbakkers behoor den. Dat vonden ze eerlijk gezegd een vernedering, een kleinering van hun be langrijk werk. Pas in de Franse tijd (1797) mogen ze een eigen vereniging vormen. Ook de verhouding met de dokters was niet ideaal. Hun bedoeling was dat het werk van dokter en apotheker volko men gescheiden zou worden. Maar hoe ging het in de praktijk? Veel dokters schreven niet een re cept dat in de apotheek moest worden klaargemaakt, maar leverden .zelf hun medicijnen. Dat was voordeliger voor -hen. Kwamen er klachten van de apo thekers en die bleven niet uit dan konden ze zich altijd verdedigen met de bewering dat ze dan zeker waren van de goede kwaliteit van hun genees middelen. Bij levering door de apotheek twijfelden ze daaraan wel eens. Ook de apothekers gingen wel eens over de schreef door zelf voor dokter te spelen, zieken te bezoeken en te be handelen en geneesmiddelen voor te schrijven en te leveren. Gelukkig dat deze naijver tussen bei de onmisbare groepen uit de samen leving al lang niet meer bestaat. MIDDELBURG. Nog enkele maanden en de Vrijzinnig Her vormden van Middelburg zullen beschikken over een zeer modern en goed geoutilleerd verenigings gebouw. De verwachtingen zijn, dat het gebouw in februari a.s. zal kunnen worden opgeleverd. Het verrijst aan de Bachten Steene met onmiddellijk ernaast een gemeen telijk gymnastieklokaal, aan welk lokaal in de Zeeuwse hoofdstad grote behoefte bestaat. Het is bekend hoe gebrekki- gen en langdurig zieken uitzonder lijk genieten als zij op hun wijze mee kunnen doen aan de genoe gens van hun gezonde medemen sen. Daaraan moet ik denken bij het plan om in Rotterdam een speci aal zwembad te bouwen voor po liopatiënten en andere invaliden. Er is niet veel verbeeldingskracht nodig om zich voor te stellen hoeveel vreugde daar onze mis deelde medeburgers bereid zal kunnen worden. Het is dus voldoende om eraan te herinneren,, dat de opbrengst van de straatcollecte, die het Prinses Beatrix-Poüofonds van daag houdt, voor dit uiterst sym pathieke doel zal worden bestemd. De gedachte aan hetgeen hiermee kan worden bereikt, zal voor onze stadgenoten aansporing genoeg zijn om een klinkend resultaat te hel pen verwezenlijken. Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam „Marleen", Jan Mens, uitg: Kosmos, Amsterdam. Marleen Spaargaren, enig kind thuis, verlangt. Zij verlangt naar het „ande re". dat verborgen ligt achter de maat schappij. Jan Mens beschrijft de figuur van Marleen in zijn jongste roman op fantastische wijze. Haar schoolbezoek, haar teleurstellingen, die niet uitblijven en haar liefhebben. Een boek met hu mor en met spanning, waarin echter het uitzicht naar hoger idealen ontbreekt. „Ons wacht de hemel", Johan de Leeuw, uitgave: J. H. Kok, Kampen. De boeken, die in de V.C.L.-serie ver schijnen, kenmerken zich steeds, qua in houd, door een goede christelijke geest. Zo ook dit boek. In „Ons wacht de he mel" is de leraar Jan Wouters, die voorheen stuurman op de grote vaart was, de hoofdfiguur. Onze lezers willen wij zonder reserve adviseren: lees dit kostelijke boek. Een boek met een bij belse boodschap. „Een tuin in het water", reizen in Engeland, dr. J. W. Schulte Nordhoit, uitg: Het Wereldvenster, Baarn. Dr. J. W. Schulte Nordhoit, heeft En geland bezocht. Tijdens zijn bezoek had hij met name oog voor de rijkdom van oude kathedralen in Engeland, de lief lijkheid van het landschap en de achter grond van de literatuur. Deze drie pun ten werkte hij in zijn boek nader uit. Het is een kostelijke beschrijving ge worden. Het lezen verveelt geen ogen blik en de kennis over Engeland wordt met dit boek verrijkt. „De grote verzoeking", Jes- samijn West, uitg: Boeken centrum N.V. Den Haag. De film „De grote verzoeking" geniet een grote bekendheid. Het verhaal van een welgestelde tuinder, levend in een Quakersgemeenschap tijdens de Ameri kaanse burgeroorlog, is thans in boek vorm uitgegeven. Rob Limburg zorgde voor de Nederlandse vertaling. Het is een humoristische familieroman. Het ge zin van de tuinder gaat niet voor het le ven opzij, zonder echter het geloof te verliezen. Een goed boek, dat menigeen ontspanning kan bieden. „De weg der zending", dr. J. Blauw, uitg: J. H. Kok. Kampen. In het najaar van 1959 heeft dr. J. Blauw enkele toespraken over de zen ding gehouden voor de N.C.R.V.-micro foon. De vrijwel ongewijzigde tekst is thans in een brochure, onder auspiciën van het zendingscentrum in Baarn, uit gegeven. Een leerzaam boekwerkje. „De Mens", vijf geref. pre dikanten, uitg: J. H. Kok. Kampen. De predikanten, dr. K. J. Kraan, ds. E. Pijlman, dr. B. Rietveld, drs. G. N. Lammens en ds. H. J. Kouwenhoven hebben stuk voor stuk op pakkende wij ze de mens voor het voetlicht gehaald. Tegenwoordig zijn de gesprekken over alle aspecten van de mens schering en inslag. Dit boekje vormt een uitsteken de leidraad in deze gesprekken. „Holland rides the sea", Klaas Graftdijk. uitg: Het Wereldvenster, Baarn. De journalist Klaas Graftdijk geeft in dit boekje, m de Engelse taal, een boei end relaas van het Nederlandse volk in de heldhaftige en onverschrokken strijd tegen het water. Prof. ir. J. Th. Thijs- se, directeur van het waterloopkundig laboratorium in Delft, schreef een voor woord. Het boekje is verlucht met een serie prachtige foto's. „Het huis met de zeven ver diepingen", Dino Buzzatl, uitg: N.V. De Tijdstroom, Lochem. De naam zegt het al: Dino Buzzati is een Italiaanse schrijver. Hij maakte vooral furore met het schrijven van ver halen Enkele van zijn vaak spannend* verhalen zijn in dit boekje opgenomen. De schrijver weet de dingen raak te ty peren. Met genoegen hebben wij zijn boek gelezen. J

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5