Richtlijnen voor economische ontwikkeling van Walcheren Honderdtwintig meter erlaadruimte Boekhouder verduisterde zestienduizend gulden Gemeente Axel wil het burgerschap invoeren ere- Geen voetbal De initiatieven moeten het eiland zelf komen van Overdenk o ZEEUWSGH DAGBLAD Fag. Zeemvseh Dagblad Honderd jaar ?f E.T.I. BRACHT RAPPORT VIT De heer L. H. Nelissen: kwart eeuw in o verhei dsdieris Reünie van studenten Blijspel op P.Z.E.M.-avond Opening G.T.S. uitgesteld Voorzitter braclit 2000 gulden bijeen Schaatsenrijders komen bijeen Adviezen van commissie ad lioc Industriefolder, ideeënbus en gemeenteblad Boterholerboter roomboter Wanneer uitbreiding Dusseldorpschool N.C.L.B. bijeen A.R. STATENCENTRALE VERGADERT RECHTBANK MIDDELBURG Slager benadeelde de fiskus Hoekje Hoger beroep (M Aula op begraaf plaats in Axel Rhetoricahield climax-bijeenkomst Auto's konden elkaar niet passeren Zaterdag 5 november I960 Protestants-Christelijk V--.-US V,7 AND A AG VIERT dagblad „De Stem" het honderdjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum is een voortreffelijk jubileumnummer journalistiek en technisch perfect ver zorgd van de persen gekomen en bovendien heeft men in een prachtig fotoboek: „Zo is dit land", facetten van het leven in Brabant en Zeeland bijeen gebracht. Wij willen onze collega's van het r.k. dagblad voor Brabant en Zeeland gaarne van harte gelukwensen met dit jubileum. Dagblad „De Stem" heeft gedurende een lange reeks van jaren op de bres gestaan voor de be langen van de inwoners der beide ge westen. De redactie heeft steeds on omwonden de r.k. beginselen verde digd en het is gebleken dat er tus sen de -.r.k. opvattingen en die, welke wij als protestants christelijk blad menen te moeten voorstaan, verschil is. Wij hebben dat voor elkaar nooit verbloemd en zullen dat ook in de toe komst niet doen. Juist daardoor echter kon er tussen ons steeds een hartelijke sfeer van collegialiteit bestaan. Juist daardoor konden wij over en weer elkaar waarderen en proberen te begrijpen. En dan is in de afgelopen jaren ook meermalen gebleken dat er ondanks de meningsverschillen ook verbondenheid was. Niet alleen op het terrein van de journalistiek als vakbeoefening, maar ook ten aanzien van het gestimuleerd worden door zwaarder wegende motieven: dienst aan God en aan de ander, aan de naaste. Directie'en redactie van „De Stem" zullen ons begrijpen als wij aan de wens, dat het blad materiële voor spoed zal blijven ondervinden, laten] voorafgaan het uitspreken van de hoop, dat God ook in de toekomst deze journalistieke arbeid zal zege- TERNEUZEN. De bureelsch. an de rijkswaterstaat, de administratief hoofdambtenaar L. H. Nelissen, Aderde gisteren de dag, waarop hij 25 jaar ge leden in overheidsdienst trad. Omstreeks half elf had ten huize van de jubilaris een bijeenkomst plaats waar. aanwezig waren: ir. W. Stuulen, hoofd van de rijkswaterstaat, arrondis sement Terneuzen, ir. C. A. de Vlieger, hoofd van het bouwbureau „werken Kanaal van Terneuzen", collega's bu reelchefs van Middelburg en Vlissingen, enige leden van het administratief per soneel te Terneuzen, alsmede de hoof den van de onderafdelingen van de rijkswaterstaat in Zeeuwsch-Vlaanderen. Namens de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, de hoofdingenieur-di- rekteur -ill de direktie Zeeland van de Rijkswaterstaat en zijn collega van het vorenbedoelde bouwbureau, werd de ju bilaris toegesproken door ingenieur Stuulen, die hem daarbij tevens de ge bruikelijke enveloppe met inhoud over handigde, waarna hem namens het per soneel een jubileum geschenk en aan mevrouw Nelissen bloemen werden aan geboden. Namens de Ver. van Adm. personeel van de rijkswaterstaat en Zuiderzeewer ken, werd hem door één der bestuursle den de heer de Ruijter van de direk tie Zeeland van de rijkswaterstaat te Middelburg een bloemstuk aangebo den. In de namiddag en avond kwamen talrijke leden van het adm.- en techn. personeel ö'e jubilaris gelukwensen aan bieden, waarbij hem namens bestuurs leden -van de pers. ver. in Z.V1. even eens een, bloemstuk werd aangeboden. GOES. Uit een gezamelijk initiatief van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren en het Economisch technologisch Instituut voor Zee land is als resultaat een rapport verschenen over de economische ontwikkeling op Walcheren. Dit rapport beoogt voornamelijk de richtlijnen aan te geven voor een eventuele toekomstige ontplooiing van het eiland. Met betrekking tot de historische ach tergrond wordt opgemerkt dat Walche ren in de 19e eeuw een overigens ma tige industriële ontwikkeling heeft doorgemaakt. Dooa* de excentrieke lig ging, en mede in verband met een ge brek aan initiatief en dynamische instel ling konden de bedrijven de concurrentie tegen elders opkomende grootindustrie echter niet bolwerken. In tegenstelling hiermee ging de agra rische sector wel met z'n tijd mee, al bleef Walcheren ook in dit opzicht bij de andere Zeeuwse eilanden achter. Toch bleken er in de industriële sector me de door de aanleg van de spoorlijn in 1872 wel mogelijkheden, hetgeen ook bleek uit de stichting van de Schelde in 1875 en later van de vitritefabriek. Het zijn deze mogelijkheden aldus het rapport die geleid hebben tot een inventarisatie van de huidige situatie en een uitstippelen van de hoofdlijnen naar de toekomst. Tot aan 1940 werd aan maatregelen ter bevordering van de regionale ont wikkeling niet gedacht. Aandacht voor streek en gewest was althans in econo misch opzicht nauwelijks aanwezig. Se dert 1945 is dat anders. In het kader van de streekontwikkeling werd het onder havige rapport opgesteld, waarin ge tracht wordt wegen aan te geven naar hernieuwde ■welvaartsontplooiing. In klein bestek is het echter onmoge lijk in extenso in te gaan op de diverse mogelijkheden en ook* moeilijkheden die in het rapport naar voren worden gebracht. Wij menen echter onze lezers enkele conclusies uit dit geschrift niet te mogen onthouden. De basis voor het aangeven van toe komstmogelijkheden wordt trouwens ook gevormd door een breed overzicht van de aanwezige protenties. Het accent zal altijd blijven vallen op het eigen initia tief van Walcheren zelf zo wordt met nadruk gezegd. Door de ligging op korte afstand van de grote industriegebieden en aan diep vaarwater kan de Walcherse haven- en industriële activiteit in breedte en diepte uitgroeien. Ook de overige voorwaarden hiertoe zijn gunstig, waarbij in het bij zonder op de vrije ruimte ruime en ge varieerde arbeidsmarkt kan worden ge wezen. In de agrarische sector kunnen zowel land- als tuinbouw een gezonde ontwik- worden gebruikt en voldoende aanpas- keling te zien geven, mits de kansen sing plaats vindt. Voor het toenemende toerisme is het eiland bijzonder gunstig gelegen. Als sraks na as de fraaie kust en het steden schoon ook nog een „aangekleed" bin nenmeer aan het recreatieve arsenaal zal zijn toegevoegd, kan van een unieke vakantiestreek worden gesproken. Natuurlijk zijn er ook schaduwzijden aan de horizon: de verdwijnende visserij te Veere en de bevolkingsdaling ten plattelande. Toch, indien er initiatieven zijn om de aanwezige kansen te gebrui ken, zijn er goede perspectieven. aanwezige) belangstelling van de zijde van het bedrijfsleven af te wachten, nu het terrein nog uit schorren bestaat. Met de eerste fase van het plan, de in het kader van de Deltawerken noodzakelijke afsluiting dient zo spoedig mogelijk een begin te worden gemaakt, terwijl tevens de aanleg van een weg van Vlissingen naar het Sloe urgent is. Voor de ontwikkeling van de indus trie is een ruimere toewijzing van wo ningen uiteraard een vereiste. Eveneens is het van belang, o.m. om een gezonde afvloeiing uit de landbouw te stimu leren dat beroepskeuze en beroepsvoor lichting ter hand wordt genomen. Wat de agrarische ontwikkeling be treft dienen de weerstanden tegen credietopneming voor bedrijfsdoelein den te verminderen. Rationalisatie en mechanisatie dienen gestimuleerd te worden aldus het rapport. Wat de visserij betreft wordt aangedrongen op modernisering van de vloot en op goede scholing van het personeel. Van meer direct belang is overi gens een schadeloosstelling voor de vissers bij overplaatsing vanuit Veere. Ook wordt aangedrongen op een re alisering van de oesterwoef in het Veer se Gat. Betreffende de recreatie, die in v.ele gevallen een compensatie moet zijn voor de schade die door de deltawerken wordt aangebracht (Veere), noemt men de iutbreiding van logiesaccomodatie (kam peerterreinen) sportaccomodatie, ont sluiting en beplanting van de recreatie gebieden en in sommige gevallen ook hier financiële vergoedingen. Verder zijn voor de recreatiegemeen ten extra uitkeringen uit het gemeente fonds nodig. Bovendien is juist in het probleemge bied Zeeland de aanwijzing to toeristisch ontwikkelingsgebied sterk gewens. Tenslotte wijst men op een geaamelijke en doelmatige voorlichting en propagan da, die voor de toeneming van het toerisme van groot belang is, en op de wegverbindingen die van en naar Wal cheren verbetering behoeven. MIDDELBURG. Het Collegium II- lustre Cs. Nomsordent in Undis viert op vrijdag 2 en zaterdag 3 december het 29e lustrum in Zeeland. Het gaat hier om oud-Zeeuwse gymnasiasten, die thans in Leiden studeren, en korpslid zijn. Op vrijdag 2 december maken de reünisten een vaartocht vanuit Vlissin gen. Een dag later rijden zij in een rijtuig door Middelburg, waarna om hall één een nieuwe voorzittershamer wordt aangeboden aan de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in zijn kwaliteit als voorzitter van de Staten. Daarna zal er een receptie worden aangeboden in hotel De Burg, waarna de studenten in De Vergenoeging oesters gaan eten. MIDDELBURG. De Vereniging tot Ontwikkeling en Ontspanning van het personeel van de PZEM houdt maan dag 7 november een kontaktavond in het City-theater. Aanvang acht uur. Vertoond wordt een blijspel in drie be drijven van A. Hopwood, getiteld „De model echtgenoot". De spelers behoren tot het gezelschap Radiostad-Comedie onder regie van Maarten Kapteijn. VLISSINGEN. De officiële opening van de Gemeentelijke Technische School is een maand uitgesteld. Het plan was de opening dinsdag 11 novem ber te doen verrichten, maar wegens verhindering van mr. ir. M. Goote, in- spekteur-generaal van het onderwijs, is de datum van opening nu op donder dag 8 december vastgesteld. OOSTKAPELLE. De actie voor nieuwe unilormen ten behoeve van de muziekverenging Crescendo, verloopt tot nu toe uitstekend. De onvermoeibare voorzitter, de heer A. Don is tenminste vele avonden op stap geweest en heeft het kolossale bedrag van ruim 2000 gul den bijeengebracht. Crescendo heeft overigens de komen de maanden nog diverse evenementen op stapel staan, die hopenlijk alle me dewerken om het streefbedrag van 60000 gulden zo spoedig mogelijk te realiseren. VLISSINGEN. Het Gewest Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond houdt op zaterdag 19 november de jaarlijkse algemene ver gadering in het Strandhotel te Vlissin gen. Enkele agendapunten zijn: vast stelling wedstrijdagenda, het kiezen van diverse kommissies en de toewijzing der provinciale kampioenschappen. Een voorstel van de technische kommissie stipt Middelburg aan als plaats, waar het kampioenschap hardrijden voor 1960 —1961 wordt verreden en Vlissingen voor het schoonrijden. Het seizoen daar op worden het Tespektievelijk Heinkens- zand-Krabbendijke voor het hardrijden en Veere voor het schoonrijden. In ons bericht over de aanrijding in Souburg van 3 november stond ver meld dat J. D. had voorrang. Dis is echter niet juist, de bestuurder G. M, tiad voorrang. In de maand oktober werden te Bruinisse acht slachtvergunningen run deren en eenentwintig voor varkens afge geven. Vooral de uitbreiding van de indus triële bedrijvigheid is van essent^Tf belang. Voor de realisering van het Sloehaven- project heeft de, regering grote belang stelling. Het zda in hoge mate irrieel zijn op het ogeifblik eerst de (overigens o AXEL. De gemeenteraad, die op londerdag 10 november, des avonds om /even uur, in openbare vergadering bijeenkomt, zal o.m. moeten beslissen over voorstellen inzake het door de commissie ad hoe uitgebrachte rapport. Deze commissie had als opdracht een nadere studie te maken van de onder werpen: public relations, bevordering burgerzin, instelling van een ideeenbus en uitgifte van een gemeenteblad. Aan de hand van de door de commissie uit gebrachte adviezen doet het college van B. pn W. enkele mededelingen aan de raad. Zo wordt verklaard, dat een nieu we industriefolder reeds in ontwerp ge reed is. B. en W. stellen voor m de be groting 1961 een bedrag van 750 gulden op te nemen voor het drukken en ver spreiden van deze folder. Een nieuw kapitaalswerkenplan is mo menteel in voorbereiding. Gezien de omvang van een dergelijk plan en de tudie. die daarmee gepaard ..dient te gaan, zal het nog wel enige tijd duren voor het complete plan zal kunnen wor den aangeboden. Wat de bevordering van de t>urSerzin betreft werd reeds in de loop van 1960 begonnen met het uitnodigen van de leerlingen van de hoogste klassen der Advertentie scholen voor voortgezet onderwijs tot het bijwonen der raadsvergaderingen. Verder achten B. en W. de grootte van de gemeente nog niet van dien aard, dat nu reeds behoefte bèstaat aan een adresboekje. Zou in de toe komst evenwel blijken dat hieraan inderdaad behoefte bestaat dan zullen B. en W. zeker een dergelijk boekje uitgeven. Ten aanzien van het instellen van een centraal punt voor het geven van in lichtingen en voorlichting aan vreem delingen en toeristen zal een bespreking plaats vinden tussen vertegenwoordigers van de plaatselijke V.V.V. en het ge meentebestuur. Inmiddels zijn maatre gelen getroffen om ter gemeente-secre tarie een verzameling aan te leggen van documentatie-materiaal. Het beleggen van bijeenkomsten met jeugdige inwoners en van begroetings bijeenkomsten met nieuwe inwoners achten B. en W. momenteel nog niet op portuun. Na ampele overweging stellen B. en W. de raad voor het ere-burgerschap en de penning van verdienste van de ge meente in te stellen. B. en W. zouden het verder ten zeer ste toejuichen als het zou komen tot de uitgifte van een wetenschappelijk ver antwoord en goed gedocumenteerd boek over de geschiedenis van Axel. B. en W. stellen dan ook voor in de begrotingen voor 1961 en volgende jaren voor dit doel jaarlijks een bedrag van 750 gul den uit te trekken. Ook zal getracht worden pand Wal- straat 1 zo spoedig mogelijk geschikt te maken als museum. Dit zal in grote mate afhangen van de beschikbare geld middelen. Het college trekt verder het nut van een jeugdnatuurwacht in twijfel. Dit nut zal naar de mening van B. en W. voor 100 pet afhangen van de persoon, die met de leiding van een dergelijke in stelling is belast. De raad wordt tevens voorgesteld een ideeënbus in te stellen voor al het per soneel in dienst d«r gemeente. Het open stellen van de ideeënbus voor de inwo ners van de gemeente achten B. en W. om verschillende redenen minder ge wenst. Met de commissie ad hoe zijn B. en W. van oordeel, dat het zeer belangrijk moet worden geacht, dat de gemeente over een publiciteitsmiddel beschikt. De uitgifte van een gemeenteblad ook bevorderd worden. Hoewel de huidige overspannen markt moeilijkheden geeft met betrekking tot de aflevering van materialen, blijft men er naar streven de nieuwe veiling te Goes in februari klaar te krijgen. Met zekerheid is uiteraard geen datum te noemen, maar dat het werk de vol tooiing nadert is ook voor buitenstaan ders wel duidelijk. De bovenstaande foto geeft een fraai beeld van de grote Neer- zethal, die eigenlijk te beschouwen is als een enorme verlaadruimte. Dit ge vaarte heeft een lengte van 120-meter en een breedte van 25 meter. Het is overigens te hopen dat de vei ling inderdaad in de stille tijd opgele verd kan worden, want men heeft dan in de eerste plaats de tijd om eventuele kinderziekten te verhelpen, terwijl men daarnaast de gelegenheid heeft om ge leidelijk aan de nieuwe werkwijze te wennen. Het zal n.l. organisatorisch wel enige voeten in de aarde hebben voor men het bedrijf goedlopend heeft, aange past aan de zoveel grotere ruimte die straks ter beschikking komt. Het gehele complex van gebouwen (inclusief de be staande koelhuizen en de fustberging) beslaat nu een oppervlakte van 3,5 ha. Rekent men de terreinen erbij dan komt men zelfs tot zeven ha. Zoals be kend werd de eerste paal voor dit pro ject op 1 juli 1959 in de grond geslagen. Ons vervolgverhaal TERNEUZEN. De berichten over gesmokkelde roomboter kon den niet op. Regelmatig worden fikse porties in beslag genomen, waarbij de chauffeurs intussen meestal de dans weten te ont springen. De verliezen aan de kant van de smokkelaars zijn van dien aard dat men zich ver baasd afvraagt hoe ze er nog mee door kunnen gaan. Het moet wel erg lonend zijn. Onder Melsele gelukte het de Belgische douane een, smokkel auto tot stoppen te dwingen. De buit was 900 kg roomboter. De chauffeur had tijdig aan z'n kui ten getrokken. Zijn collega de V. uit Graauw had minder geluk. Hij werd onder Kallo door de Bel gische douane ingerekend toen hij met een partij van 1000 kg room boter op de weg zat. Bij Stroo- brugge veranderde een partij van 610 kg roomboter van eigenaar. Ook hier was het de Belgische douane die het pleit beslechtte. De chauffeur van de smokkelau to koos het hazenpad. Tenslotte ontdekte de Belgische Rijkswacht te St. Gillis op een verlaten land weggetje een onbeheerde auto. Het verhaal begint eentonig te worden. De wagen bevatte 600 kg (room) boter. De rijkswacht ontfermde zich.. wordt vervolgd. Uitslag van de onderlinge competi tie van „De Thoolse Damclub" te Tho- len. S. de KorteC. Gebraad 0—2, C. GebraadS. de Korte 20, C. J. de Kor- - te—L. van Dijke 20, J. Hogerheide— zal dan D. de Vos 02, M. SchotJ. Hogerheide 2—0, C. Moeliker—J. Priem 1—1. GOES. Vele ouders hadden gehoor gegeven aan de oproep van de onder- commissie van de burgemeester van de Dusseldorpschool, om de ouderavond bij te wonen, die op vrijdagavond gehou den werd in de Prins van Oranje. De voorzitter de heer B. M. van Nieuwenhuyze, opende de vergadering en heette speciaal de heer Stel wel kom, het nieuwe hoofd van de school. Het aantal leerlingen is nu gestegen tot ongeveer 430 hetgeen aan de ene kant is toe te juichen, doch aan de andere kant zorgen baart in verband met het huisvestingsprobleem. Reeds enige ja ren geleden heeft de gemeente toege zegd, voor uitbreiding zorg te dragen, doch daar men voor een overspannen arbeidsmarkt vreest, is daar tot nu toe nog niet veel van gekomen. De heer J. Boon blijft in de functie van lid van de financiële commissie en tevens werden hiertoe benoemd de heer C. Harinck uit Kloetinge en de heer P. Keukelaar uit Wilhelminadorp. De oudercommissie werd uitgebreid met drie leden. Met algemene stemmen wer den hiervoor gekozen, mevrouw Strating uit Goes, de heer Van de Bosse uit Nis- se en de heer De Muynck uit Borssele. Ds. A. J. Mooij uit Sc'hore be-sloot de bijeenkomst met een lezing over Israel waarbij hij prachtige kleurendia's ver toonde van de plaatsen, allen zo welbe kend uit de Bijbel. „Het is een wonder lijke gewaarwording plaatsen te betre den waar eens Christus gelopen heeft, en zijn wonderen verrichtte", aldus ds. Mooij. Hij schetste tevens in het kort de ontwikkeling van -Israel, vanaf het begin van de Zionistische beweging. De heer Van Nieuwenhuyze besloot de ver gadering met een woord van dank en sprak de hoop uit dat de uitbreiding van de school spoedig een feit zou wor den. KAMPERLAND. De afdeling Kam perland van de N.C.L.B. kwam woens dagavond -in vergadering bijeen onder voorzitterschap van N. de Visser. Voor gesteld werd een spreker uit te nodi gen om het onderwerp ,,De moestuin" te behandelen. Eind januari zal de jaarvergadering gehouden worden. Voorzitter N. de Visser trad af en werd opgevolgd door C. Kole. Tot bestuurs leden werden gekozen A. Bakker en Jac. Melisse. De heer M. de Hollander hield iiierna een bespreking van het on derwerp „Arbeidsverkorting en zijn be-, loning in de landbouw". MIDDELBURG. Het bestuur van de A.R. Stateneentrale Middelburg be legt vanmiddag in restaurant Wöhier een vergadering. Aanvang half drie. Als spreker treedt op de heer G. A. Kieft uit Utrecht, lid van de Tweede Kamer. Zijn onderwerp is: „De Bin nenlandse politieke toestand en de plaats van Zeeland in het geheel". MIDDELBURG In de afge lopen vier jaar zou een boekhou der, T. L. D. L., nu verblijvend in Vlissingen, in de periode dat hij werkzaam was op Schouwen, voor een bedrag van ongeveer 16.500 hebben verduisterd. Hij werkte in Nieuwerkerk bij de smederij annex pompstation van J. J. de B., die hem in vaste dienst had genomen als boekhou der, omdat noch De B. noch zijn vrouw van dit vak iets afwisten. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, voor wie L. zich gister morgen te verantwoorden had, zei: „U had een grote vrijheid van handelen en genoot het grootste vertrouwen van -uw werkgever. Maar van dat alles hebt lelijk misbruik gemaakt." De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, zei in zijn requisitoir dat ver dachte van 1955 tot 1960 gelden, die hij van klanten -van het bedrijf ontving, stel selmatig verduisterd had. Hij had het geluk, dat zijn baas absoluut geen kon- tröle uitoefende. Het motief was, aldus de officier, gedeeltelijk geldgebrek e<n gedeeltelijk een verlangen een duur le ven te leiden. L. schafte zich een auto en een televisietoestel aan, welke aan kopen uiteraard opvielen. „Het is toe gegeven," zei mr, Andreae, „dat zijn gezin zeer ziekelijk was en hem handen vol geld heeft gekost. Maar toén hij eenmaal aan 'het verduisteren was, kwam er geen eind meer aan. Hij ging knoeien in zijn boekhouding, in zijn kasboek, op bonnetjes, enz." De officier merkte verder op dat L. allerlei beroepen had vervuld maar nooit veel geluk had gehad. „Hij is een man, die vaak in het hoekje zit, waar de sla gen vallen, maar zoekt het hoekje ook vaak zelf weer op." De eis was één jaar gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. W. K. H. Diele- man, wees op de trieste jeugd van de verdachte. Hij verzocht de rechtbank het voorwaardelijke gedeelte van de geëiste straf zo groot mogelijk te maken en achtte verder een toezicht van de reklas- sering noodzakelijk. Uitspraak 11 novem ber. Ook al gedurende een aantal jaren zou een slager nit Terneuzen, A. A. van der E., de fiskus hebben misleid, door in het tijdvak van 1955 tot 1960 onjuist opgave te doen van zijn winst voor de inkomstenbelasting. De officier, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, zei dat de verdachte in het opgeven van zijn ge maakte winst zelfs tot dertig procent ne gatief verschil maakte. Hij vervalste zjjn boeken om de verkleining der winst- opgaven kloppend te maken. Een als getuige aanwezige hoofdkon- troleur der belastingen had de belasting ontduiking ontdekt. De eis luidde één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ƒ3000.- boete of twee maanden hechtenis. Uitspraak 11 no vember. De rechtbank behandelde verder twee hoger beroepzaken. Een vrachtrijder uit Koewacht. A.S., was het niet eens met een vonnis van de kantonrechter in Ter neuzen, die hem tot 100,- of twintig da gen veroordeelde en drie maanden de rijbevoegdheid ontzegde. De met dit von nis in verband staande botsing op 2 maart in Koewacht, waarbij de vracht rijder een bocht te veel naar links had gemaakt en de schuld van de aanrijding kreeg, werd nog eens uitvoerig onder de loupe genomen. Diverse getuigever- klaringen en de straffen, die de ver dachte reeds kreeg voor het onder in vloed besturen van motorvoertuigen deed de officier tot de eis komen het vonnis te bevestigen. Uitspraak 11 no vember. Twee fabrieksarbeiders, L. B uit Zei- zate en F. uit Sluiskil, reden op 6 janu ari in de vroege, donkere morgen met hun bromfietsen krakend hard op elkaar. Beiden raakten gewond. F. moest zelfs het ziekenhuis in, en de bromfietsen werden zwaar beschadigd. B. werd schul dig verklaard en door de kantonrechter veroordeeld. Hij was het daar niet mee eens en de zaak werd in hoger beroep door de rechtbank behandeld. De offi cier eiste bevestiging van het vonnis. Uitspraak 11 november. Jk ben het Licht der Wereld. Joh 8 vers 12. Twee reusachtige kandelaren bij de tem pel, die wel dertig meter hoog waren, droe gen lampen, wier helder licht in de laat ste nacht van het Loofhuttenfeest over de gehele stad straalde. Deze geweldige lich ten herinnerden de Jëdfcn aan de vuurko lom, die de vaderen door'de woestijn naar het beloofde land leidde. Nu zegt Jezus, dat Hij de vervulling is van dit heilig teken. Hij is dé lichtwolk, die Gods volk door dit leven ten eeuwigen le ven leidt: Ik ben het Licht der Wereld. Ons leven is.als een donkere weg door een donker land. Wij overzien niet waar wij zijn, wij zien niet waar de weg heen leidt. Wij lopen in de duisternis van schuld. Maar op deze weg is Hij ook, Die zegt: Ik ben het Licht. Waarin bestaat dat licht? Ja, dit is het licht: dat in Hem de lief de en trouw van God zich met ons leven bezig houden. Dit is het licht, dat de Zoon van God zich naast ons stelt op onze weg. Hij gaat met ons, Hij verstaat en draagt onze schuld, onze zwakheid, onze zorg. Hij laat zich met al het onze in, tot in de diepte van de dood en het van God verla ten zijn. Dat is het licht, dat Hij, Gods Zoon, zo met ons is. Dat Hij, ver van de troon der tronen en 's hemels zonneschijn, onder ons mensen wil wonen en onze Broe der wil zijn. Ik ben het Licht der wereld. Hier zijn maar twee mogelijkheden. Hier kan de mens alleen maar met heel zijn hart ja op zeggen, of razend worden en stenen oprapen om Jezus te stenigen. Jezus, het licht der wereld, ziet dwars door U heen. Hij betrekt u, omdat Hij het licht der wereld is, in Zijn bestaan en stelt u voor de keus. Buiten Jezus is geen licht, alleen maar duisternis, de duisternis van deze zondige wereld en van ons eigen zondige hart. Maar in deze duisternis schijnt het licht der we reld en het wacht op ons. Het is het licht der vergeving en der verzoening, waarin wij de vrede met God en de innerlijke rust bewaren. Wij weten, dat wij met Hem mogen gaan, waar Hij heen gaat: naar het huis van die God, die, al schijnt hij verborgen, t6ch onze Vader is. Leid, vriend'lyk licht, mij ais een trouwe wacht, leid Gij mij voort! 'k Ben ver van huis en donker is de nacht, leid Gij mij voort! Schoon ook de toekomst mij verborgen zij, licht stap voor stap mij mei Uw schijn sel bij! WISSENKERKE W. KOOLE AXEL. De gemeenteraad wordt voorgesteld een principe-besluit te ne men inzake de bouw van een aula op de algemene begraafplaats. Het oude lij kenhuisje is totaal versleten. B. en W. zijn er van overtuigd, dat een aula met gelegenheid tot 'bet samenkomen der ge nodigden op de begrafenissen en tot het honden van de begrafenisdiensten in een dringende behoefte zal voorzien. Het definitieve schetsontwerp voor, <je bouw van een aula is thans kla'fir'. De kosten van de bouw, en inrichtingziji'. te ramen op ongeveer -50.000 gulden. J Hiervoor is een bestemmingsreserve aan wezig van 23.000 gulden. Indien de raad in rpincipe besluit tot het bouwen van een aula zal een openbare aanbesteding worden gehouden, waarna deze aangele genheid ter definitieve beslissing via een begrotingswijziging de raad zal worden voorgelegd. Verder staat o.m. op de agenda een voorstel tot het kopen van het pand Oudewijk 37 ten behoeve van de sanering van de Oudewijk en omge ving, een voorstel tot verhoging van het gemeentelijk subsidie over het jaar 1960 aan de stichting Axelse had- en zwem inrichting tot 5475 gulden (een verhoging van 3975 gulden): B en w achten deze verhoging noodzakelijk teneinde het stichtingsbestuur in staat te stellen het zwembad behoorlijk te exploiteren; een 1 voorstel tot het kopen van woningen Spui 100 t.m. 104; nu de reconstructie van de weg Terneuzen-Axel is gereed gekomen is het noodzakelijk ter plaat se een groenstrook met ventweg aan te brengen. Daarom moeten deze panden verdwijnen;, een voorstel tot het bouwen van een werkplaats annex kantoorruim te ten behoeve van het gemeentelijk gas bedrijf in Terneuzen en een voorstel tot het aanleggen van een verbindingsweg Walstraat-Evertsenstraat. B. en w delen verder mede, dat het terrein aan de Buitenweg voorlo pig ingericht zal worden als voetbal veld voor de jeugd. Het voetgallen op het veld naast het grote speelterrein aan de Buitenweg zal dan niet meer zijn toegestaan. B en w hebben voorts besloten de kra ntenmarkt in de Noordstraat te handha ven. Tevens heeft het college besloten een zgn. marktverordening In het leven te roepen, die voorziet in een markt- commissie waarin alle partijen verte genwoordigd zullen zijn. SINT ANNALAND. In het Groene- Kruisgebouw aan de Tuinstraat te Sint Annaland hield het instituut „Rhetori ca" een z.g. climax-bijeenkomst, voor spreken in het openbaar. Opnieuw bleek dat het systeem van het intsituut goed is, want de deelne mers voerden zeer vrijmoedig het woord en de sfeer was prettig. Een sfeer, die zich kenmerkte door het ontbreken van angst. TERNEUZEN. Op de Grenulaan vond gistermiddag een aanrijding plaats die ernstige materiële schade tot gevolg had. Doordat een vrachtauto niet ge heel rechts geparkeerd stond, konden op de rijbaan twee auto's niet passeren waardoor ze bijzonder onzacht met el kaar in aanraking kwamen. Zwaar be schadigd werd de personenauto van de heer C. J. v. E. uit Terneuzen. De naast hem zittende passagier H. sloeg door de voorruit en kreeg snijwonden aan het gezicht. De andere wagen, een vracht auto, bestuurd door A. L. uit Terneuzen werd licht beschadigd. MIDDELBURG. In verband met de slechte toestand van de terreinen zijn alle voetbalwedstrijden voor de zaterdagcompetitie van de K.N.V.B. en die van de afdeling Zeeland, welke heden zouden worden gespeeld, afge last. Advertentie GEBRUIK GORDIJNSPIRAAL met de originele onderdelen

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3