Algerije wordt Algerijns, desnoods bij decreet Apartheid komt voor Internationaal Hof Verdedigers remmen proces Laga Wij zullen er niet blijven met kracht van onze wapenen Farah's kind heet Reza Gerucht over staatsgreep in Moskou flitste door gehele westerse wereld BAAYENS Aanrander van jong meisje binnen twaalf uur gegrepen Protest tegen melkgarantie SPION FRENZEL: IK BEN EEN ONWAARDIG MENS PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND LAATSTE NIEUWS Schoten in Parijs vijf doden Snel werk Bekend Eredame bij de zieken Flying Dutchman blij ft op programma Tokio r- Rötisserie ,/t Veerhuis" CITY THEATER Schrijvers Stoffenhuis ELECTRO BIOSCOOP „De Gordijnen Specialist" 't TIC0 HUIS GRAND THEATER Restaurant WÖHLER J. DE JONGE DE MUYNCK MAIS0N VAN WESTEN Poolse spionage in Frankrijk PARATYFUS IN, ACHTERHOEK Nieuwe sportarena in New York Koninklijk paar in 1961 naar Teheran koens Altijd eerlijk Algerijns Algerije JUDY GARLAND naar Nederland is nu eenmaal beter De Bilt: Buien Onecteur: JACQ Dfc l. J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, u-iio 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post- buj 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsen Dagblad hotst nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—. 16e JAARGANG No. 4698 Zaterdag 5 november 1960 DE GAULLE NOEMT GEEN DATUM PARIJS (A.P.) Enige Alge rijnse terroristen, waarschijnlijk leden van de F.L.N., hebben gisteravond in een café in de Parijse voorstad Drancy vijf Algerijnse arbeiders doodge schoten. De arbeiders stonden daar na het werk een glas wjjn te drin ken. Drie andere Algerijnen in het café werden gewond. De schutters ontkwamen. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Binnen twaalf uur nadat de twaalfjarige Wille- mientje van Rijt uit Handel, een der kerkdorpen van Gemert, werd ontvoerd en aangerand, heeft de politie de dader gearresteerd. Het was de 31-jarige P. J. van L. uit Eindhoven, een monteur van fijne werktuigen, die de twaalfjarige Willemientje had meegelokt in zijn auto en haar onder afgrijselijke mishandelingen had aangerand, waarna hij haar uit zijn auto had geworpen. Het meisje werd 's avonds in deerniswekkende toestand langs de kant van de provinciale weg tussen Bakel en Eindhoven gevonden. De arrestant heeft volledig bekend. Knap speurderswerk heeft tot de snelle arrestatie van de aanrander geleid. Een van de belangrijkste aanwijzingen gaf een fabrieksmeisje van de Willem II si garenfabriek te Handel. Het was haar opgevallen dat bij een boerderijbrand in de buurt van Gemert donderdagavond dezelfde auto had gestaan die zij 's mid dags bij de fabriek had gezien. Eerdere nasporingen brachten aan het licht, dat de monteur Van L. 's middags in de si garenfabriek een weegschaal had gere pareerd. Bijna tegelijkertijd kwamen er mel dingen van de recherche te Eindhoven binnen over deze zelfde man. intussen was ook uitgezocht dat bij de brand een meisje in de auto van de monteur had gezeten. Al deze aanwijzingen tezamen waren voor de politie voldoende om Van L. nader aan de tand te voelen. Gister avond kwart over zeven werd hij uit zijn woning te Eindhoven gehaald en na een verhoor van ongeveer drie kwartier be kende hij zijn gruweldaad. De man is gehuwd en heeft twee kin deren. Voordien is hij nimmer voor een dergelijk misdrijf met de politie in aan raking geweest. Zelf kon de man geen verklaring vinden voor zijn daad die donderdagavond heel Gemert en zijn kerkdorpen in rep en roer bracht. pRINSES BEATRIX had het gisteren druk. Vroeg in de middag ging zij naar Huis ten Bosch in Den Haag onj daar in de Maltezer orde te worden opgenomen en enkele uren later opende zij in Gorkum het nieuwe streek ziekenhuis dat naar haar is genoemd. Het waren, getuige de foto's, zonnige ogenblikken in het leven van de kroon prinses. In Huis ten Bosch bekeek zij vol belangstelling de bul, die haar werd uit gereikt toen zij als eredame grootkruis in de souvereine en mili taire orde van Malta werd opgenomen. Mr. E. H. J. baron van Voorst, baljuw- president van de Ne derlandse afdeling, wenste haar toe dat het teken van de orde haar zal begeleiden in de verdediging van het geloof, bij het uit dragen van baar lief de tot God en haar evenmens en bij het troosten van zieken, gewonden en hulp behoevenden. Op de foto prinses Beatrix en baron Van Voorst tot Voorst, In het streekzieken huis Prinses Beatrix hurkte zij een paar uur later, samen met de zeventienjarige verpleegster Corry Maurice, bij de bijna eenjarige Wilma Kuy- pers neer. NEW YORK (AP) De Zuidafri- kaanse politiek van rassenscheiding: voor zover die in Zuidwest- Afrika wordt toegepast is aan hangig. gemaakt bij het Internatio nale Hof van Justitie in Den Haag. Deze stap is gedaan door Ethiopië en Liberia die gisteren het Hof ver. zochten Zuid-Afrika te bevelen de rassenscheiding in het mandaatge bied van de voormalige Volkenbond Zuidwest-Afrika af te schaffen. An- dré Akakpo uit Togo, voorzitter van de Afrikaanse landengroep hij de Verenigde Naties, heeft dit bekend gemaakt op een persconferentie in New York, waarbij hij eraan toe voegde dat alle onafhankelijke Afri kaanse landen zich achter de stap van Ethiopië en Liberia scharen. De Newyorkse advocaat Gross zal de pleitbezorger zijn. Eigen nieuwsdienst PARIJS. Voor de tweede achtereen volgende dag is de obstructie in het pro- ces-Lagaillarde. eens de leider van de militaire opstand in Algiers tegen de Gaulle, duidelijk tot uiting gekomen. Ook gisteren kwam men nagenoeg niet tot fei ten, maar beperkte men zich tot (verder) voorlezen van de 140 pagina's tellende acte van beschuldiging en het traag uit spinnen van de vraag of de Parijse krijgs raad het recht heeft Lagaillarde en diens medestander De Serigny, een journalist, te berechten. De verdedigers stelden dat Alain de Serigny, voormalig hoofdredacteur van de Echo d'Alger, als journalist voor een burgerrechtbank had moeten worden ge daagd en Lagaillarde als Algiers' afge vaardigde parlementaire onschendbaar heid had moeten genieten. Tijdens het voorlezen van de beschul- digingsacte, wat verreweg de meeste tijd vergde, betoogde de advocaat Isorni (eens Pétains verdediger) dat het niet Bidault was. die eens zei een opstand nodig te vinden om Algerije Frans gebied te kun nen laten blijven, maar dat dat Debré was geweest. „Uiteraard voor deze pre mier werd", zo voegde Lagaillarde's ad vocaat er onder hilariteit aan toe. De beschuldigingsacte stelde o.m. dat Lagaillarde deelnam aan de voorberei dingen tot de opstand, een deel van de barricaden liet bouwen en een helikop ter vorderde om vlugschriften uit te gooien waarin de bevolking van Algiers tot verzet werd aangespoord. Tenslotte IJMUIDEN Mevrouw Molenaars (51) uit Beverwijk, moeder van zéven kinde ren, is gistermiddag in haar woonplaats onder een autobus gelopen. Ze werd tegen een boom ö'ood gedrukt. Zij had met de fiets aan de hand van achter een passerende auto de Bree- straat willen oversteken. De buschauffeur zag de vrouw en rem de meteen, zonder haar te kunnen önt- frijken. De passagiers werden van a'e banken geslingerd. Drie zijn er gewónd had hij een verklaring ondertekend, waarin de Franse regering wordt uitge daagd. De Serigny had sedert november 1959 opruiende artikelen gepubliceerd die echter volgens zijn verdediging door de censuur waren goedgekeurd. LONDEN, (ANP) Tijdens het con gres van de Internationale Zeil Federa tie, dat te Londen is gehouden, is beslo ten, dat de Olympische klassen voor Tokio dezelfde zullen zijn als die voor de Spelen van 1960. Dit houdt dus in, dat het Japanse voorstel om de Flying Dutchman-klasse te vervangen door de Snipe-klasse, niet is aanvaard. De vijf Olympische klassen voor Tokio zijn dus: de 5,5 meter, de Draken-, Star-, Finjol- len- en Flying Dutchman-klasse. Advertentie V bent altijd welkom bij Le sanctuaire du bien manger Tel. 0 1198 - 326 - Wolfaartsdijk WATERZOOI, een visschotel van div. vis soorten, kreeft, tong, tarbot, garnalen, oesters, bedekt met twee versch. sausen. om GEZELLIG te winkelen in de Lange Vorststraat MIDDELBURG „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitiages en dekoratiestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstraat Goes Telefoon 7814 DE speciaalzaak voor Trix- en Maklin electrische treinen LANGE DELFT MIDDELBURG GOES Telefoon 0 1100 5165 en na afloop bij een GEZELLIG onder-onsje BOEK- en KANTOORBOEKHANDEL GOES LANGE KERKSTRAAT 33 tel. 011005309 - Bijna 100 jaar boekhandel OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 Goes Tel. 5214 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes V. Van onze correspondent PARIJS. Sprekend op zakelijke toon, maar krachtig en vast beraden, heeft de Gaulle in zijn met spanning verbeide rede voering voor de Franse radio eri televisie de tegenstanders van zijn oplossing van de Algerijnse kwestie ernstig gewaarschuwd. Hij heeft gedreigd de volmachten, die hem volgens artikel 16 van de grondwet ter beschikking staan, te zullen hanteren indien men doorgaat de oplossing die hij heeft uitgestippeld te saboteren. Met deze volmachten zal hij, indien het niet anders mogelijk zal blijken, „de oplossing van de Algerijnse kwestie op een definitieve wijze versnellen" met andere woorden: Algerije onafhankelijk verklaren. Voordat hij hier echter toe over gaat zal hij eerst een referendum doen houden öm de wil van het Franse volk te peilen. De algemene verwachting, dat hij een termijn zou noemen binnen wel ke de onafhankelijkheid van Algerije een feit zal worden, ging echter niet in vervulling, vermoedelijk mede om in deZe voor Frankrijk moeilijke ogenblikken zijn tegenstanders geen wapen in handen te geven om tot ondoordachte en panische actie over PARIJS (Reuter) De Franse re cherche heeft gisteren tien arrestaties verricht van mensen, die behoord zou den hebben tot een Pools spionage- complot. Tot de gearresteerden be hoort de communistische burgemees- tor van de Noordfranse plaats Fenain, Grégoire Leleux. Leleux en de an deren zijn voor verhoor naar Parijs overgebracht; er zijn nog geen for mele beschuldigingen tegen hen uit gebracht. Intussen zijn in het nabijgelegen Rijssel driehonderd arbeiders voor 24 uur in staking gegaan als protest te gen de arrestatie van burgemeester Leleux van Fenain. Naar verluidt is de politie het com plot op het spoor gekomen toen men onlangs in de Parijse voorstad Argen- teuil het lijk vond van een vermoorde Poolse fotograaf en men in diens wo ning papieren over de bende ontdekte. GAANDEREN. In enkele plaatsen in de Gelderse Achterhoek, vooral in Gaanderen, heeft een epidemie geheerst van een onschuldige paratyfus; de patiënten bleven enkele dagen ziek, hadden dan maag- en darmklachten en in sommige gevallen koorts. De ziekte wais niet de gevreesde paraty fus b. In Gaanderen hebben enkele artsen uit de streek en van de inspectie der volksgezondheid gisteravond de ziekte besproken. Een oorzaak kon niet wor den vastgesteld, maar er wordt gedacht aan het eten van ondeugdelijk vlees. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De melkgarantie van de regering een garantieprijs van 28.30 per 100 kg, voor een produktie van maximaal vijf miljard kg acht het landbouwschap zeer onrechtvaardig. In de uitvoerige brief aan de leden van de Tweede Kamer legt het schap zijn grie ven bloot over het garantiebeleid in het geheel en over de melkgarantie in het bijzonder. Ernstige bezwaren ontwikkelt het land bouwschap ook tegen de zijns inziens te lage prijs van de suikerbieten. De rentabiliteitsberekeningen van de regering voor de landbouw zijn aanvecht baar, waarbij de risicofactor van het weer grote droogte of overmatige regen te weinig in het beleid wordt betrokken. Het landbouwschap meent ook dat de positie van de schatkist geen argument kan zijn om de melkgarantie niet uit te breiden tot een grotere hoeveelheid en wel tot 5,31 miljard kg. TEHERAN (Reuter!. De Perzi sche kroonprins is gisteren, naar Mo hammedaans gebruik zes dagen na de geboorte, Reza genoemd naar wijlen zijn grootvader Reza Sjah. Bij de plechtige naamgeving was de hele vorstelijke familie tegenwoordig als mede verscheidene ministers. Van daag zal koningin Farah het zieken huis verlaten. NEW YORK (AP). De eigenaren van de beroemde Madison Square Gar den in New York hebben plannen be kend gemaakt om de oude arena to neel van vele klassiek geworden boks wedstrijden te vervangen door een ultramodern sportcentrum, dat 25.000 toeschouwers kan bergen. Het project, dat 144 miljoen gulden gaat kosten, moet in 1964 klaar zijn. Het nieuwe sportstadion (overdekt) wordt ovaalvormig en opgetrokken uit voorgespannen beton. Tachtig procent van de zitplaatsen zal zich langs de zij lijnen bevinden. In het gebouwencomplex worden voorts opgenomen een sporttheater voor 2500 toeschouwers, twee andere sport zalen, die respectievelijk 1000 en 2000 mensen kunnen bevatten, een kunstijs baan, een openlucht zwembad, dat met een plastic overkoepeling kan worden afgesloten, restaurants, kegelbanen en een parkeergelegenheid voor 3000auto,s, r— Je schijnt vergeten te zijndat ik in de eerste wereldoorlog krijgsgevangene ben geweest TEHERAN (A.P.) Prins Bernhard heeft in Teheran verklaard dat hij vol gend jaar oktober in gezelschap van koningin Juliana een bezoek aan Tehe ran zal brengen. Vandaag vertrekt de Prins naar Nederland, na vijf dagen de gast te zijn geweest van de Perzische sjah. Met hem heeft hij in de afgelopen dagen verscheidene keren gejaagd. Advertentie President de Gaulle f speciaal voor BRILLEN te gaan. De Gaulle zei dat Frankrijk altijd eerlijk en oprecht heeft gehandeld ten opzichte van die volken en staten die hun lot in eigen hand wensten te nemen en dat het altijd een volledig begrip heeft getoond voor de Afrikaanse vrijheidsbeweging, eerst mèt Tunis én Marokko, latèr met dertien ander* Afrikaanse republieken, die werden ge boren door de medewerking van Frank rijk, zonder dat hiervoor gevochten be hoefde te worden, zonder dat er bloed voor vloeide. Zo bleef alleen de Algerijnse kwestie over, een kwestie die reeds honderd dertig jaar hangende is. Hij noemde daarbij de oorzaken op en de moeilijk heden die een onafhankelijkheidsver klaring voor dit gebied in de weg staan „Dit land", zo zei hij letterlijk, „is nooit een natie, nooit een staat geweest en heeft nooit leiders met gezag gehad." „Als wij", zo ging hij verder, „veel in en voor Algerije hebben gedaan, dan hebben wij aan de andere kant bepaalde dingen niet op tijd gedaan die wij wel hadden moeten doen, en het bloed dat nu aan beide zijden vloeit heeft de zaak wreedaardig gecompliceerd." Na de vorderingen geschetst te heb ben in de pacificatie die door het leger dat hij prees de administratie, en weldenkende Muzelmannen werden gewrocht, verklaarde hij erop te ver trouwen dat op een zekere dag het niet meer nodig zal zijn de wapens met een ander doel te gebruiken dan voor zelf verdediging. WENEN (Reuter, AP) In de komende dagen zal moeten blijken of er iets waar is geweest van het gerucht over een staatsgreep in Moskou dat gisteren razend snel van Wenen uit over de gehele wereld aan deze Zijde van het IJzeren Gordijn uitwaaierde en urenlang de telefo nistes van regeringsbureaus, ambas sades, radiostations, persbureaus en krantenredakties druk werk be zorgden. Hoewel het gerucht in de loop van de dag, nadat in vele hoofdsteden op hoog niveau steeds meer gereserveerd heid werd getoond, in kracht afnam, kwam 's avonds nog een Weense krant, Abendpresse, met sensationeel „nieuws" over een felle strijd om de macht in het Kremlin en met de verwachting, dat in Moskou vandaag het aftreden van premier Kroesjtsjef bekend ge maakt zou worden. Strijd Die krant verdedigde de handhaving van het sensationele „nieuws", on danks de groeiende skepsis, met een verwijzing naar 1957, toen geruchten over grote machtsverschuivingen in het Kremlin achteraf ook op waarheid ble ken te berusten. Volgens sommige geruchten zou Kroesjtsjef zijn afgezet en zou Georgi Malenkof, de aanvankelijke opvolger van Stalin, weer premier zijn gewor den. De strijd om de andere topfunc ties in het Kremlin zou nog in volla gang zijn. Van onze correspondent BONN. Het wegens spionage voor Tsjecho-Slowakije gearresteerde Bonds daglid Frenzel heeft gisteren in een brief aan Bondsdagvoorzitter Gersten- maier verklaard zijn zetel in de Bonds dag (tweede kamer) ter beschikking te stellen. In hetzelfde epistel ver- Advertentie Miljoenen televisiekijkers zullen in december Judy Garland kunnen be wonderen. Deze top-ster van film, T.V. en toneel in Amerika en Enge land draagt de eretitel: "Miss Showbusiness". Wie de komende weken Libel le leest, zal pas goed beseffen, wat een tragiek er verscholen lag op haar pad naar de wereldroem, dat deze jonge vrouw tot driemaal toe wist te beklimmen. Maar haar leven was ook vol dra matische mislukkingen in de kunst en in de liefde. Lees haar bekJem- mend-eerlijke levensverhaal.— na tuurlijk in Libeile, want klaarde hij: „Ik ben een onwaardig mens". De Bondsdagfractie van de grootste Westduitse oppositiepartij, de sociaal democratische S.P.D., had Frenzel woens dag uit haar midden gestoten en aan Gerstenmaier gevraagd hem zijn Bonds dagmandaat te ontnemen. Gerstenmaier bewandelde evenwei de strikt formele weg: hij schreef Frenzel aan zijn nieuwe adres het huis van bewaring te Keulen! enverzocht hem zijn mandaat ter beschikking te stellen. Dat deed Frenzel direct daarop in een brief, waarvan Gerstenmaier zei: „Men krijgt de indruk dat de man volledig is ingestort", SINDS 1953 Langzaam maar zeker begint men er in Bonn van overtuigd te raken dat Frenzel als sedert 1953 voor de Tsjecho- slowaakse geheime dienst werkzaam is geweest. Heeds in dat jaar verweet men hem dat hij in contact stond met een officier van de Tsjechische spionage dienst. Tijdens een reis van Bondsdag- Leden naar Praag toonde hij zich voorts bijzonder nerveus, wat toen al aan mee reizende Bondsdagleden was opgevallen. Het Westduitse bureau tot bescherming van de grondwet, dat in de Bondsrepu- oliek speciaal de communistische spionage bestrijdt, hield Frenzel evenwel pas twee jaar in de gaten. Eerst toaa JTrenzel aan zijn twee Tsjechische medewerkers een opstelling gaf van alle eenheden van de Westduitse marine zowel in de Oostzee al# in de Noordzee, kon men ingrijpen en Frenzel op heterdaad betrappen. Het geval-Frenzel spitst zich inmiddels te Bonn toe tot de vraag: hoe kan men in de toekomst voorkomen dat Westduitse parlementsleden door hun kennis van defensiegeheimen ooit weer leverancier van geheime stukken aan communistische staten worden? Het verstgaande voorstel hiertegen deed gisteren het Bondsdaglid Jager, voorzitter van de defensiecommis sie waartoe ook Frenzel heeft behoord. Hij wenste dat het bureau ter bescher ming van de grondwet het recht krijgt om alle Bondsdagleden die met geheimen te maken hebben, nauwkeurig op hun verleden en hun doen en laten te onder zoeken. Tegen dit voorstel bestaat niet alleen bij de regeringspartij, de C.D.U., maar ook bij de grootste oppositiepartij, de S.P.D, bezwaar. Volgens een afwijkende lezing ech ter zou ook die strijd al zijn beslecht en zouden die functies als volgt zijn verdeeld; Kaganowitsj president, maar schalk Zjoekof, minister van defen sie, Dmitri Sjepilof, minister van bui tenlandse zaken, Soeslof eerste partij secretaris. Aan Zwarte Zee? Een dergelijke ommekeer in het Kremlin zou neerkomen op een terug keer van de kopstukken die van het politieke toneel verdwenen toen Kroesj tsjef het van de „anti-partij-groep" won en de basis voor zijn onbegrensde per soonlijke macht legde. Waar Kroesjtsjef zich bevond stond gisteren niet vast. Aan het einde van de vorige maand werd in Moskou be kend gemaakt dat hij een korte vakan tie aan de Zwarte Zee zou gaan door brengen. Indien de geruchten elke grond van waarheid missen zal hij over enige dagen weer in Moskou zijn om de viering mee te maken van de okto berrevolutie. De meeste leiders van de landen van het communistische blok waren al in Moskou aanwezig of op reis daar heen gegaan. Feest Wat er zich ook voor sinistere ge beurtenissen voltrokken in het herme tisch gesloten Kremlin, de bevolking van Moskou verkeerde gisteren in feeststemming. Dat kwam door het vooruitzicht op de jaarlijkse herden king van de oktoberrevolutie in de loop van de volgende week. Moskou maakte gisteren een vrolijke indruk: er was veel licht, opgewekte muziek weerklonk, de winkels en wa renhuizen waren stampvol. Al dagen lang waren er grote afdelingen van leger, vloot en lucht macht in de hoofdstad van de Sowjet- unie geconcentreerd om deel te nemen aan de grote parade op het Rode Plein. De grote dag is maandag, 7 november. Naar buiten bleek er niets anders dan solidariteit tussen de mannen die de macht in handen hebben in het Kremlin. Naast elkaar hangen enorme portretten van de leden van het pre sidium van de opperste sowjet tegen de gevels van het warenhuis Goem. Moskou maakte gisteren zeker niet de indruk van een stad waar een worsteling om de macht aan de gang was. Het was er rustig. Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Hei K.N.M.Ï. In De Bilt berichtte giste ren om 23 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Krach tige tot matige naar west ruimende wind. Iets lagere middag- temperaturen. MIES JE: Plezierig weekeind! 6 november: zon op 7.43, zon on der 17.03; maan op 19.24, maan onder 10.22; 7 november: zon op 7.45, zon onder 17.02; maan op 20.10, maan onder 11.15.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1