Loonzakje zweeft tussen welvaart en beduchtheid Meisje hield zich dood maar ontkwam niet GOUDEN STROOM VAN 14 MILJARD „RIJ MEE NAAR DE BRAND" Schepen langs Maasboulevard DE REDE VAN DE GAULLE LOONSVERHOGING - BETALINGSBALANS - DEVIEZEN - PRIJSVERHOGING - ARBEIDSRESERVE - LOONRONDE - LOONVORMING - INDEXCIJFERS - PRODUCTIESTIJGING programma's „Het gezicht van die man vergeet ik nooit meer" Gevaar voor inflatie of een gezonde bestedingspolitiek Uit de kerken Zaterdag 5 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Prijzen Ciji ers HERZIENING VAN C.A.O. GRAFICI GEEN PROBLEEM Voordelen Winstdeling Openbreken Afspraak Vervolg van pag. 1 Verdeling Burger EISENHOWER OVER DE GROTE KEUZE VANWAAR DIE KENNIS Uitvoer en consumptie van peulvruchten liepen terug Vervolg van pag. 1 Dertien duizendjes in oud bureau Niet met Abbas Gunstige reactie Salan dreigt IN HET KORT Goocheliade-1960 in Rotterdam GEBOUW VOOR NIEUW- GUINEARAAD ANKER IN RAIL VAN SLUISDEUR Staking van een dag in Alblasserdam televisie morgen Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Ionen en salarissen van de bur gers van een land vor men samen een mach tige geldstroom. In Ne derland is die stroom rond veertien miljard gulden per jaar of wel in cijfers geschreven: 14.000.000.000. Geen enkele rege ring zal het zich kunnen veroor loven deze „gouden rivier" vol komen vrij te laten vloeien. Want één percent loonsverhoging be tekent een groei van 140 miljoen gulden, die de Nederlanders met zijn allen meer kunnen uitgeven. Die 140 miljoen extra worden voor een deel besteed aan het kopen van goederen, die eigenlijk bestemd waren voor uitvoer. Minder uitvoer betekent een ver mindering van buitenlandse de viezen (waarmee wij onze invoer moeten betalen) en dus een ver slechtering van wat de „beta lingsbalans" heet. Omdat in het algemeen een overschot op die balans van zo'n 500 miljoen gul den per jaar als vereist wordt beschouwd voor een gezonde economie, ligt hier al direct een ran op loonsverhogingen. Tceh ls dat evenwicht op de beta lingsbalans niet de zwaarste rem. Hoofdmotief om voorzichtig met loons verhogingen om te springen is het ef fect op de prijzen met wederom de één procent verhoging cf wel 140 mil joen gulden als voorbeeld: Er komt voor 140 miljoen gulden meer vraag naar goederen, terwijl de loonkosten van de ondernemingen met 140 miljoen toenemen. De druk tot prijsverhoging werkt dubbel. Stijgen de loon- en salariskosten zodanig, dat bepaalde fabrieken niet meer lonend kunnen werken en hun deuren moeten sluiten, dan dreigt werkloosheid of al thans komt de industrialisatie in ge vaar. Hier hebben we de doelstellingen, die de regering centraal heeft gesteld in haar loonbeleid: 1. De prijzen moeten constant blij ven, zo mogelijk dalen; 2. Er moet werkgelegenheid voor iedereen zijn; 3. De betalingsbalans moet ge zond blijven. Natuurlijk is dit niets nieuws: ook de regeringen vóór het kabinet-De Quay hebben deze drie punten als eer ste vereisten voor haar politiek ge steld. Maar er zijn in de afgelopen jaren wel veranderingen gekomen in de wijze, waarop deze doelstellingen (met gebruik maken van de mogelijk heden tot loonsverhogingen) zijn na gestreefd. HET LOONBELEID van het kabinet—De Quay staat aan de vooravond van zijn tweede ronde. Vóór 1 januari a.s. lopen 23 verschillende arbeidsovereenkomsten af, die dus opnieuw moeten worden gesloten. Deze betreffen geen omvangrijke bedrijfs takken, maar per 1 januari zal ook de c.a.o. van de grafische in dustrie worden herzien en deze is wel van grote proporties. Er is dus wel aanleiding de doelstellingen van dit loonbeleid te belichten. Dit beleid is een zeer omstreden zaak in de politiek geworden, zo zeer zelfs dat het een breuk heeft veroorzaakt in de samenwerking tussen de drie grote vakcentrales. Het N.V.V. wenst het beleid grondig te zien gewijzigd, de K.A.B. steunt het. Het C.N.V. neemt enigszins een tussenstandpunt in, speciaal waar het gaat om de weigering van de regering lopende c.a.o.'s tussentijds te herzien. Van alle kanten schermt men daarbij met cijfersover produk- tieverhoging, over de loonindex, over de kosten van levensonderhoud etc. Cijfers die statistisch worden bewezen en statistisch worden aan gevochten. Voor hen die het meest geïnteresseerd zijn in wat zij aan het eind van de week of maand in het loonzakje vinden, dreigt ieder inzicht in die cijfers zoek te raken. Bijgaand artikel wil daarom een bijdrage leveren tot de kennis van de krachten en machten, die rond het eenvoudig loonzakje werken. gens meer gebaseerd, al houdt men die cijfers natuurlijk wel nauwkeurig in het oog. Het loonbeleid richtte zich toen op meer redelijke verdeling van het na tionale inkomen en de wijze waarop deze tot stand kwam, was wederom volgens het systeem van loonronden. Echter niet meer algemeen en ver- plictit. De loonsverhoging van oktober 1954 had een maximum van zes pro cent, de loonronde van 1956 kon of 3 of 6 procent bedragen. Hier tekende zich overigens al de na 1959 ingevoer de „vrijere" loonvorming af (beter is: de gedifferentieerde loonvorming, wel ke benaming officieel wordt gebruikt). Nu dan even een paar cijfers, zoals die van regeringskant worden gesteld. In de periode 19511959 stegen de lo nen met 49 procent. De netto wel- standsstijging is echter niet meer ge weest dan 20 procent, de rest ging weg aan prijsverhogingen. Hieruit volgt dat de netto welstandstijging per jaar bedroeg: 2,5 procent. Over deze zelfde periode bleek de stijging van de pro- duktiviteit per jaar (gemiddeld bere kend over alle bedrijfstakken) te lig gen op rond 3 procent. In de nieuwe loonpolitiek, zoals die door het kabinet-De Quay is inge voerd, is die produktiviteit het essen tiële punt geworden. En niet de pro duktiviteit „in het algemeen", maar per bedrijfstak en per onderneming. In dit nieuwe beleid is geen plaats voor algemene loonronden als instru ment voor welvaartsverdeling. Loon ronden zullen alleen worden toegela ten als compensatiemaatregel voor door de overheid ingevoerde algeme ne maatregelen zoals huurverhoging, premies sociale wetten, ed. de periode van nu tot 1 april a.s. 80 procent van alle c.a.o.'s zou worden herzien. De werkelijkheid is hier ster ker dan de leer: de metaalindustrie zou als magneet hebben gediend en alles zou haar hebben gevolgd, pro duktiviteit of niet. Speciaal geldt dit in een tijd van volop werkgelegen heid, waar de ondernemingen toch al klagen dat hun mensen worden „weg gekocht". Ook de prijzen zouden mee gaan, omhoog onder de dubbele stuwkracht van grotere vraag en stijging van de produktiekosten. Met veel moeite en met behulp van prijsbeschikkingen zou de overheid wellicht de prijzen van bepaalde goederen in de hand heb ben kunnen houden, maar veel illusies maakt zij zich daarover niet. Wat betekent dat de kosten van le- stellingen) dat de regering weigert die tussentijdse herziening toe te staan, althans op een datum die niet in het contract staat De metaal zal moeten wachten tot 1 juli 1961, een datum wel genoemd in het contract als da tum voor herziening. Nu volgen dan de meest aangevoch ten en omstreden cijfers, die door de voorstanders van de gedifferentieerde loonvorming zijn geproduceerd als zichtbare resultaten van het eerste deel van het nieuwe beleid. Het peil van de contractlonen ligt op dit ogenblik 11 procent boven het gemiddelde peil van 1958. Hierop mag gerust nog een procent extra worden gelegd als werkelijk verdiend loon, dus loonstijging medio 1958-eind 1960: 12 procent. Daarbij is de arbeidstijdverkorting een rol gaan spelen. Binnenkort is hiermee een begin gemaakt voor een miljoen mensen. De theorie zegt dat arbeidstijdverkorting zich zelf moet verdienen.... maar ook hier is de wer kelijkheid sterker dan de leer: voor die verkorting mogen wij zeker één procent aan loonkosten tellen, zo me nen deskundigen. Loonstijging nu dus: 13 procent. In deze zelfde periode ste gen de prijzen met rond 4 procent. De produktiviteit nam toe met 11 pro cent. De conclusie die hieruit rolt, is dat de lonen sterker omhoog liepen dan de produktiviteit en er dus nog een stukje „inverdiend" moet worden, eer nieuwe loonsverhogingen aan de orde kunnen komen. Dat deze conclusie de meest heftige discussie heeft uitgelokt is niet meer dan begrijpelijk. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Staatssecretaris B. vensonderhoud gaan stijgen, waarop Roolvink heeft de werknemers en de nieuwe loonverlangens (zeker door de werkgevers in het grafisch bedrijf ge- systeem De regering ziet in haar drie grote voordelen: 1. Doordat de herziening van collec tieve arbeidsovereenkomsten be- drijfstaksgewijs (of ondernemingsge wijs: er lopen in ons land een hon derd onderneming-c. a.o.'s) geschiedt, kunnen de loonsverhogingen gelijke tred houden met de verhoging van de Sroduktiviteit in die bedrijfstak of on- erneming; Loonsverhogingen worden gespreid over een betrekkelijk lange perio de. De tweede fase van de gedifferen tieerde loonvorming loopt van 1 augus tus 1960 tot 1 maart 1962. Als laatste loopt op die datum de c.a.o. bouw- nijvetieid af; 3. Dit punt volgt uit de vorige twee: er vindt door de binding met de produktiviteit geen prijsverhoging plaats en evenmin komen de prijzen onder opwaartse druk door een grote „geldinjectie" op één bepaald mo ment, zoals bij een loonronde gebeurt. „achterblijvers" als bv. de grote groep overheidspersoneel) worden ge steld en lonen en prijzen achter elkaar de gevaarlijke wenteltrap naar boven beklimmen.... met de prijzen voorop. De regering heeft een andere weg gewezen voor het vergroten van het inkomen van werknemers: de winst deling. Indien ondernemingen goede tot zeer goede winsten maken, is er geen bezwaar een deel hiervan door middel van winstdelingen over te he velen naar de werknemers. Dit heeft geen invloed op de prijzen. Dit denk beeld is bij de vakcentrales nog niet van harte geaccepteerd: winstdelin gen vallen buiten de primaire ar beidsvoorwaarden, het wekelijkse of maandelijkse loonzakje, waar het ten slotte om gaat. Het vraagstuk van het vervroegd „openbreken" van een lopende c.a.o. is door de metaalindustrie tot een ur gente zaak gemaakt. Nu is daar ook in het oog van de regering geen juridisch probleem aan verbon den. De contractvrijheid staat toe de overeenkomst te herzien, wanneer beide partijen het daarover eens zijn. De vraag of het aanzien van zulk een belangrijke overeenkomst als een c.a.o. er mee gediend is dat zij ge makkelijk gewijzigd kan worden, is een andere kwestie. Maar het is uit het oogpunt van het algemeen belang (het in gevaar bren gen van de drie bovengenoemde doel- stijfd in hun overtuiging, dat een verbe tering van de arbeidsvoorwaarden in de ze bedrijfstak per 1 januari 1961 dus tussentijds geen moeilijkheden in de weg mogen worden gelegd. In het grafisch bedrijf kan worden uitgevoerd wat er tussen werkgevers en werknemers is overeengekomen en door het college van rijksbemiddelaars is toe gezegd, zo zei de staatssecretaris giste ren in Amsterdam tijdens een vergade ring van de Nederlandse christelijke grafische bedrijfsbond. Bij de vorig jaar afgesloten c.a.o.'s voor het grafisch bedrijf spraken werk gevers en werknemers af, dat zij de be schikbare ruimte slechts voor 1960 zou den berekenen. Tegen 1961 zou dan de ruimte voor een verbetering van de lo nen in dat jaar worden bekeken. Het college van rijksbemiddelaars ging hiermee akkoord, maar na de nieuwe richtlijn van de regering waar bij het vervroegd „openbreken" van c.a.o.'s werd verboden met het oog op het loonakkoord in de metaalindustrie, was ook in het grafisch bedrijf twijfel ontstaan over de uitvoering van de plannen. Staatssecretaris Roolvink maakte daar gisteren een einde aan. Als er ergens moeilijkheden moeten komen dan zal er zich iets anders moeten afspelen dan wat in uw bedrijfstak gebeurt, zo verze. kerde hij zijn gehoor. Of alles zou wor den goedgekeurd waarmee het grafisch bedrijf voor de dag komt, kon hij nog niet beoordelen. Zoals bekend zal een commissie van economische medewerkers van de orga nisaties van werknemers en werkgevers in het grafisch bedrijf op korte termijn de mogelijkheid van een loonsverbete ring per 1 januari 1961 onderzoeken. De twaalfjarige Willemientje stond donderdagavond op de smalle weg tussen Gemert en het kerkdorp Handel, waar zjj- woont, te kijken naar een brand op grote afstand. Er stopte een auto en de man die daarin zat vroeg haar of zij mee wilde rijden naar de brand. Hij ging ook kijken. Niets vermoedend stapte Wille mientje in. De man scheen de weg goed te ken nen, hij reed langs de kortste route naar de boerderij, die in brand stond. Samen met haar belager heeft Willemientje ongeveer een half uur in de auto naast hem zitten kijken naar het blussingswerk. Ondertussen vertelde de man haar aller lei over zichzelf. Hij Het haar door een verrekijker naar de drukte bij de brand kijken. Na enige tijd zei Willemientje, dat zij weer naar huis moest. Haar begeleider bood aan haar naar huis te rijden. Nau welijks waren zij op weg of hij sloeg een verkeerd pad in. Zijn bekendheid met de streek liet hem plotseling in de steek. Het bos in Toen Willemientje hem erop attent maakte, dat zij verkeerd reden, zei hij, dat hij de weg niet kende. Ondertussen reed hij met feilloze zekerheid over aller lei binnenwegen in de richting Bakel. In de bosrijke streek tussen Bakel en Eind hoven wilde hij een bospad oprijden, maar Willemientje, die al enkele pogin gen had gedaan om uit de auto te sprin gen, dwong hem te stoppen. Gevecht Daar, langs de vrij drukke provinciale weg, die via Bakel en Helmond naar Eindhoven voert, ontstond in de stil staande auto een hevig gevecht. Wille mientje verzette zich met hand en tand tegen haar aanvaller, maar hij sloeg haar zo hard, dat zij bijna het bewustzijn ver loor. Zij bloedde uit enkele hoofdwonden. Haar gegil werd niet gehoord door de voorbijsnellende automobilisten. Geen raad meer wetend deed zij opeens alsof zij dood was. Zij bleef stil en stram op de voorbank liggen. Haar belager voelde haar pols en riep: Je bent niet dood en sleurde haar de auto uit. Wat zich daarna precies heeft afge speeld kon het meisje zich nauwelijks herinneren. Ruim een kwartier lag zij half versuft langs de kant van de weig, nadat haar aanvaller in zijn auto was verdwenen in de richting Eindhoven. Naar ziekenhuis In deerniswekkende toestand, hevig bloedend, met gescheurde kleren en zon der schoenen weid zij daar later gevon den door een automobilist. Toen deze zich over het meisje heenboog om te zien wat er aan de hand was, begon zij plotseling te gillen. Zjj veronderstelde. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. B. en W. hebben de gemeenteraad een krediet van een en een kwart miljoen gulden gevraagd voor het bouwen van een kademuur ter lengte van ongeveer 214 m ten oosten van de Boerengatsluis, langs de toekomstige Maasboulevard. Aan deze kade zuUen kustvaarders tot een diepgang van vier meter kunnen afmeren, alsmede Rijn-en binnenschepen. Het ligt in de bedoeling deze kade later door te trekken langs de Ooster kade en dat gedeelte dan te reserveren voor zeeschepen die voor representatieve doeleinden voor de stad afmeren. Voor vlootbezoek, proefvaarten enz. biedt de Parkkade onvoldoende ruimte. Van het eind van de oorlc-g af tot 1954 was voor het zo sterk verarmde Nederland het beleid er grotendeels op gericht de lonen op gelijk peil te hou den met de kosten van het levenson derhoud. Dit geschiedde door middel van algemene en verplichte loonron den. Het grote budgetonderzoek van het Centraal bureau voor de statis tiek leverde hiervoor de cijfers (de zg indexcijfers met 1951 als 100). Sinds 1954 échter, toen een zekere wel vaart terugkeerde, worden op deze cijfers geen loonpolitiek of loonverlan- De motie van de socialistische frac tieleider in de Tweede Kamer m-r. J. A. W. Burger, ingediend bij de poli- tiéke beschouwingen, vroeg de rege ring toe te staan dat c.a.o.'s die een jaar hadden gelopen, herzien zouden kunnen worden. Deze motie werd van zijn kant „gematigd" genoemd, maar de regering verzette zich er fel tegen en de motie is met grote meerder heid afgestemd. Waarom? Loonbeleid is niet alleen cijferwerk en theorie. Wanneer de motie-Burger in praktijk zou zijn gebracht, dan is de regering er van overtuigd dat in WASHINGTON (Reuter, A.P.) —In de verkiezingsstrijd is gisteren de economische toestand van Amerika weer eens in het geding gebracht. President Eisenhower, voor Richard Nixon naar de gunst van de kiezers dingend in Cleveland (Ohio), zei dat een overwinning van de Democraten een terugkeer van het inflatiegevaar tot gevolg zou hebben. De Amerikanen, zei hij, moeten dinsdag kiezen tussen het gevaar voor inflatie als gevolg van de te grote staatsuitgaven waarop de Democraten aandringen en handhaving van de gezonde bestedings politiek van de Republikeinse regering. Eisenhower nam Kennedy's ijveren voor veel hogere defensie-uitgaven scherp op de korrel. Hij zei: „Waar haalt dit jeug dige genie de wetenschap, de ervaring en de wijsheid vandaan die hij nodig heeft om ingrijpende wijzigingen aan te bren gen in het werk van de commissie van stafchefs en van de toegewijde burgers en militairen die daaraan hun leven gewijd hebben?" Kennedy, op verkiezingspad in Virginia, zei: Ik beloof stellig dat ik en mijn partij in de jaren zestig een gezonde financiële politiek zullen voeren. Volgens Kennedy was er sprake van een gevaarlijke verzwakking van de economische positie van Amerika. Die verzwakking, de laatste tijd gebleken uit een vermindering van de Amerikaanse goudreserves, zou volgens hem het gevolg zijn geweest van het falen van de huidige regering. (Zie voor een serie korte beschouwin gen over het vele dat aan de Amerikaanse verkiezingen van dinsdag vastzit pag. 17. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Nederland heeft van 1 augustus 1959 tot 1 augustus 1960 74.500 ton peulvruchten uitgevoerd. De waarde daarvan bedroeg 39,7 miljoen gulden. In 1958/1959 was de uitvoer 75.900 ton met een waarde van 48,4 miljoen gulden. In het binnenland werd ongeveer 1,7 kilo peulvruchten per hoofd per jaar gebruikt, tegen 1,9 kilo in 1958/1959. „Nadat ik aan het hoofd van Frank rijk ben geplaatst, heb ik, zoals men weet, uit mijn naam besloten een nieuwe weg in te slaan. Deze weg leidt niet meer naar een Algerije, be stuurd van Parijs uit, maar een Alge rijns Algerije. Dat wil zeggen een geëmancipeerd Algerije, waarin de Algerijnen zelf hun toekomst zullen bepalen, waarin de verantwoordelijk heid in handen van Algerijnen zal lig gen, een Algerije dat, als de Algerijnen het willen en ik meen dat dit het geval is zijn eigen regering, zijn Van onze correspondent AMERSFOORT. De 47-jarige heer J. Beuse uit Amersfoort vergeet nooit het ogenblik dat hij rommelend in een oud cylinderbureau zomaar uit een laat je een portefeuille met dertien briefjes van duizend gulden trok. Daarbij vond hij nog een op naam gestelde polis van duizend gulden. De heer Beuse stelde zijn baas van de vondst op de hoogte. Die baas is de antiquair Van der Linden, die het oude meubelstuk een dag of wat terug op de veiling aan 't Zand voor een tientje had gekocht. „Er zit wel een aardig Ia- denkastje in" had die gedacht. Bij het slopen kwam de portefeuille voor de dag. Met de polis was de eigenaar gauw gevonden. Die maakte geen haast. Hij kwam vier dagen later eens informeren wat er aan de hand was: „Wat kan er nu in dat bureau zitten? Deksels, die portefeuille!" De vinder gaf hij 450 gulden. Gerefomeerde kerken: Tweetal te Roer mond G. van Halsema te Fijnaard en A. J. Jelsma te Zaltbommel; beroepen te Curagao H. Wierdinga te Gent, België. Doopsgezinde broederschap: Beroepen tot hulpprediker te Grijpskerk, Noordhorn en Den Horn J. P. Knipscheer te Surhuister- veen. Gereformeerde gemeenten: Beroepen te Rijssen J. van Haaren te Kampen. eigen organen en zijn eigen wetten zal hebben." Dit Algerije-van-morgen zal, zoals het zelf zal beslissen of met of tegen Frankrijk kunnen worden opgebouwd. Als het op een breuk aanstuurt, zullen wij zeker niet trachten er met de kracht van onze wapens te blijven. Wij zullen Algerije aan zijn lot overlaten, waarbij wij uiteraard de maatregelen zullen nemen om dat deel van de Al gerijnen, dat Frans wil blijven, en on ze eigen belangen te beschermen". Mochten de Algerijnen het anders willen, zo verklaarde de generaal, zul len wü hen op alle gebied helpen, eco nomisch, technisch, op het gebied van onderwijs, van defensie en op alle an dere gebieden van ontwikkeling. Hij verklaarde dat hij dit met de Al gerijnen wilde doen, maar zeker niet met de regering van de Algerijnse na tionalisten die reeds zes jaar buiten haar land vertoeft, zeggende, dat zij het Algerijnse volk vertegenwoordigt maar in feite niets anders is dan zet baas van de totalitaire staten, die slechts willen dat de Algerijnse oor log verlengd wordt. Daarna keerde hij zich tot de totali taire staten, tot Rusland, tot Rood- China, maar ook tot Amerika, die alle door hun houding de Algerijnse kwes tie vertroebelen in plaats van tot een oplossing te brengen. Hij keerde zich tot de parlementa riërs die, gedreven door heimwee naar een vroegere grootheid, de oplossing menen te moeten saboteren, tot de be togende studenten-meuten en allen die er niet in slagen iets positiefs bij te dragen tot deze oplossing. Na zijn tegenstanders gewaarschuwd te hebben en zijn dreigement om de Algerijnse kwestie zelf op te lossen door een persoonlijke interventie, riep hij het Franse volk op om zich achter hem te scharen en besloot met de tra ditionele woorden: Frangaisen en Fran sen ik reken op u; gij kunt op mij re kenen. Leve de republiek, leve Frank rijk! De eerste reacties op deze redevoe ring waren vrij gunstig. De Parijse beurs, die reeds scheen ingelicht te zijn over de grote lijnen van deze redevoe ring, reageerde met een stevige stij ging voor de Franse waarden en met een daling van de goudprijs. Zelfs wa ren er meer buitenlandse kopers in de markt dan gewoonlijk. Op de beurs meende men echter, dat ook het feit van de verklaring van de Algerijnse rebellenleider Ferhat Abbas, dat hij geen Chinese vrijwilligers maar alleen wapens wilde hebben hiervan me de een oorzaak was. Reacties uit Algerije zelf, waar de rede van de president via een bandje werd uitgezonden, waren niet onmiddel lijk te verkrijgen. Maar kort voor de pre sident het woord nam had in Madrid generaal Salan, de Gaulle's gevaarlijkste tegenspeler, voor de derde maal in suc cessie een dreigende verklaring afge legd. Hij sprak opnieuw van het verzet dat het leger zal bieden tegen de Gaulle's plannen voor een Algerijns Algerije. Vol gens hem zal er een burgeroorlog uit breken wanneer de president zijn politiek waagt voort te zetten. Hij meent dat Frankrijk de taak heeft om voor de vrije wereld op de bres te staan, juist in Noord-Afrika, „omdat de Russen al aan de Sahara staan". „Wanneer wij Algerije verlaten, bevindt Europa zich in groot gevaar", zei hij. dat haar belager was teruggekomen. Gelukkig bevond zich een dame in het gezelschap van de automobilist, die het meisje tot bedaren kreeg. Andere automobilisten hebben daarop de politie en het ziekenhuis te Helmond gewaarschuwd. Haar toestand was don derdagnacht zorgwekkend. Gisterochtend kon zij een korte ver klaring afleggen tegenover de rijkspolitie, die aan de hand van de summiere ge gevens, die het meisje aanvankelijk had verschaft, een uitgebreid onderzoek begon. Alarm, In het district Eindhoven, waartoe Ge mert behoort, werden alle posten van de rijks- en gemeentepolitie in alarm toestand gebracht. Ook in de naburige districten werd de politie gewaarschuwd. In de loop van de morgen meldde dr politie te Helmond, dat zij een man had aangehouden, die mogelijk de dader van deze afgrijselijke ontvoering en aanran ding kon zijn. Zijn signalement kwam op verschillende punten overeen met de beschrijving die Willemientje had ge geven. Ook hij had een verrekijker in zijn auto en bovendien was deze man al enkele malen veroordeeld voor aan randingen; de avond te voren was hij in de buurt van Gemert gezien. Bij de confrontatie in het ziekenhuis te Hel mond zei Willemientje echter, dat hij de dader niet was. Gearresteerd Zij gaf daarna nog enkele bijzonder heden en zei het gezicht van de man, die haar overviel, nooit te zullen verge ten. Aan de hand van de nieuwe bijzon derheden ging de rijkspolitie in het dis trict Eindhoven verder met het onder zoek. Bij alle politiekorpsen in de om trek heerste grote activiteit. Omstreeks half zeven gisteravond kwamen enkele mededelingen binnen, die op een duide lijk spoor van de dader duidden. Om kwart over zeven werd in samen werking met de recherche te Eindhoven in een buitenwijk van Eindhoven een nieuwe arrestatie verricht. In het politie- bureau te Eindhoven begon even na half acht het verhoor. ZONDAG 6 NOVEMBER RADIO 1 ochtend HILVERSUM I 402 M NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Or gelrecital. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 10.10 Inleiding Hoogmis. 10.15 Pontificale Hoogmis. 11.45 Gram. 11.55 Kamerork. en solist. middag 12.55 De kerk zijt gij, lezing. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Strijkork. 13.50 Boekbespr. 14.00 V.d.jeugd. 14.30 Liederen. 14.55 Wat ons bezig houdt, lezing. 15.05 Kla vecimbelrecital. 15.30 Muzikale aspecten, muzik. lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 V.d.jeugd. 17.15 Gemeentezang. 17.45 Mensen, lezing. avond 18.00 Het geladen schip, lezing. 18.30 De kerk aan het werk, lezing. 18.40 Tussen wal en schip, lezing. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Weg en werk der kerkhervormersMelanchton, Lu ther's vriend en medewerker, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Licht progr. 20.30 Act. 20.35 Promenade ork. en sol. 21.25 Hotel Pa- radiso, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege: radiolessen. 23.00 Avond gebed. 23.15 Omr. ork. en solist. 24.00 Nws. 24.00 Nws. HILVERSUM II 298 M ochtend VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar.progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V.d. Jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdnst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. middag AVRO: 12.00 Lichte muz. 12-30 Sportspie- gel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. 14.00 Boekbe spr. 14.20 Tokyo's filharm.ork. en sol. (I.d. pauze: 15.1015.25 Filmpraatje). 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 Honderd jaren modernis me, lezing, - VAR Air. 17.3<K V.dvjeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. avond 18.30 Lichte muz. 18.55 Forum. 19.30 Ca baret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 De Prediker en zijn prooi, hoorsp. 21.15 Lichte muz. 21.45 Zang en piano. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Jazzmuz. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Nwe Franse gram 23.55—24.00 Nws. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Met hun Gooche- liade-1960 hebben leden en gasten van de magische liga „52 Schakels" gister avond in Palace een uitverkocht huis een goochelprogramma voorgeschoteld dat klonk als een klok. Evenals vorige jaren trad in dit pro- S-anima de grapjes en trucs verkopende oc als meester-schakelaar op en daar mee werd ook ditmaal weer bereikt dat het publiek van het begin tot het einde zelfs in de pauze! werd bezigge houden. Verrassend was het debuut van Filippo, van Al Preston die met levende goudvis sen goochelde en van de Franse gast Jack Olten, die een prachtig nummer met een bijna levensecht aapje vertoonde. Pianist ICut.s Vermeulen en slagwerker Tonny Triel droegen bij tot de vaart waarmede deze Goocheliade-1960 over het voetlicht werd gebracht en de tove naar Chinavara (van Efteling tot Bristol) verzorgde een zeer decoratief slotnummer. HOLLANDIA (ANP) Het ontwerp voor een gebouw in Hollandia voor de Nieuw-Guinearaad is donderdag goed gekeurd. Het gebouw, dat bijna twee miljoen gaat kosten, komt aan de Humboldtbaai te staan. Met het opspuiten van het ter rein is al begonnen. Verwacht wordt dat het parlement van Nederlands Nieuw- Guinea over twee jaar zijn behuizing zal kunnen betrekken. Tot dan zal een verbouwde bioscoopzaal worden gebruikt. In het gebouw, dat van gewapend be ton wordt opgetrokken, zullen driehon derd mensen kunnen zitten. Er komt een elektrische verlaalinstallatie in. IJMUIDEN. Het scheepvaartver keer van en naar Amsterdam heeft gis termorgen gestagneerd, doordat de grootste van de drie sluizen te IJmui- den, de Noordersluis, niet kon worden gebruikt. Oorzaak van die stremming was het ruim duizend ton metende Noorse vrachtschip Arabo, dat gisternacht bij IJmuiden voor anker had gelegen en bij het binnenlopen had verzuimd het anker op te halen. Het anker raakte de op de bodem van de Noordersluis liggende rails, waarop de buitensluisdeur naar binnen en buiten wordt gereden. Vanaf dat ogenblik moest vrijwel alle scheepvaart van de Middensiuis ge bruik maken. Duikers van Rijkswater staat hebben het anker gistermorgen uit de rails verwijderd, waarna de deur weer kon worden gebruikt. Van een onzer verslaggevers ALBLASSERDAM Een staking van negentig lassers bij de werf De Noord in Alblasserdam behoort na een dag weer tot het verleden. Donderdagmiddag waren zij in staking gegaan, omdat op hun verlangen de op de werf aanwezige funktionarissen van het efficiencybureau IJdo niet op slag door de directie naar huis werden gestuurd. Dit bureau was sinds een week op de werf bezig met metingen voor de nieu we tariefionen, een karwei waarmee het al bij 32 andere werven de tarieven in orde had gemaakt. De opdracht houdt verband met de invoering van de 45- urige werkweek. Gistermiddag hebben de stakers na overleg met hun vakbondsbestuurders besloten met éeu stem tegen weer aan het werk te gaan. Enkele van hen zijn gisteravond al begonnen en vanoch tend zullen zij weer allemaal aan het werk zyn. TELEVISIE 1 NEDERLAND VARA: 20.00 Achter het nieuws. 20.15 Thuis bij... J. B. Bakema. 20.45 Film. 21.15 J£$£aal progr- AVRO» KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sportact. DUITSLAND 12.0012.50 Intern, borreluurtje. 13.00 TV- spel. 14.45 V.d.kind. 15.15—15.50 Filmrep. 170018.55 Duitse amateur bokskampioen- sch. (Regionaal progr.: NDR: 19.00—19.25 Die Nordschau. WDR: 19.00—19.25 Hier und Heute). 19.30 Weekjourn. 20.00 Nws. 20.05 Speelfilm. 21.40 Duitse amateur bokskam- pioensch. BELGIË VLAAMS 11.00 H.Mis. 14.30 Folkloristisch progr. 15.00 Weekoverz. 15.30 Film. 16.10 Docum. 16.40 Tekenfilm. 16.50 Tekenfilm. 17.00 V.d. kleuters. 18.30 Film. 19.45 Tekenfilm 22.00 Nws. 20.30 Docum.film. 21.00 Operalegende. 21.50 Sportact. 22.10 Films. 23.00 Nws. BELGIË FRANS 11.00—11.30 Protest.uitz. 15.00 Tekenfilm. 15.30 Rep. en sportuitsl. 19.00 V.d.jeugd. 19.30 Feuill. 20.00 Journ. 20.30 Gevar. pro gr. 21.15 Le travail. 22.00 Kamermuz. 22.30 J ourn. MAANDAG 7 NOVEMBEH RADIO 1 HILVERSUM I 402 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber; 7.1J Gram: 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8.00 Nws; 8.15 Hadiokrant; 8.35 Gram 9.00 V.d.zieken; 9.35 Waterst; 9.40 V.d. vrouw; 10.10 Gram; 10.15 Theologische etherleergang; 11.00 Gram; 11.3S Quiz- progr. middag 12.00 Lichte muz; 12.25 Voor boer en tuin der; 12.30 Land- en tuinb. meded; 1233 Ce- rillonspel; 12.53 Gram of act; 13.00 Nw»; 13.15 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.05 School radio; -14.35 Gevar progr (herh); 15.35 Gram; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Cel lo en piano; 17.00 V d. kleuters; 17.15 V.d. Jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuitzending: Het geestelijk lied Sn Suriname, door dr, G. D, van Wengen. avond 18.00 Orgelspel; 18.30 Vere progr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Knapenkoor; 19.25 Ook daar om. toespr; 19.30 Radiokrant: 19.30 Lichte muz; 20.15 De Wilkinsons, hoorsp; 21.05 Kamermuz; 21.30 Gram; 21.40 Kamerork en solist; 22.00 Volk en Staat: pari comm; 22.15 Liederen: 22.30 Nws; 22.40 Avondover denking; 22.55 Boekbespr; 23.05 Gram; 23.40 Het Evangelie in Esperanto; 23.55— 24.00 Nws. HILVERSUM n 298 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws: 7.10 Gym; 7.20 Gram; 9.00 Gym; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; lo.oo Gram; 11.00 Gram; 11.45 Voordr. middag 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinb me- 33 Voor ons platteland, lezing; 12.43 Zang en instrum ens; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Lichte muz; H'5 Beursber; 14.00 Zang, viool en piano; 14.30 Gram; 14.50 De nieuwe eindexamen- "geling, lezing; 15.05 Gram; 16.25 Gram; Ui??. Y' d' Pad™tders; 17.15 Gram; 17.50 Militair comm. avond 18.00 Nws: 18.15 Polit. lezing; 18.25 Lich te muz; 18.50 Openbaar kunstbezit; 19.00 f™) en Piano; 19.30 Muzikale lezing; V' d' ie,,Sd; 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 22.30 Nws. beursber. v New York 23.55—24.0o' Nws'45 J°Urn: 23-°° Gram= UfELEVISIE 1 NEDERLAND J'S20.00 Journ en weeroverz. AVRO: Ii iê 2?mPMgr-,e",discussie: S1'50 Mm; 21.3022.10 Muzikaal progr. DUITSLAND y-d- hind; 17.15 V.d. kind; 17.55- ni w ,/Reglonaal progr: NDR: «.45 ->le Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heu- 19'?? 19rs Vader is de beste; WDR: 19.25 Mensch und Fels en Die ]et7t« Tnft). 20.00 Nws; 20.25 Rep; 21.10 TV-film BELGIË VLAAMS 19.00 V.d. vissers; 19.15 TV-filmrep; 19.45 Cult act; 20.00 Nws; 20.25 Speelfilm; 22.00 Literair progr; 22.30 Nws. BELGIË FRANS nroe?' 2l?l?''n ?'"M Journ; 20-3(> Gevar Culfmvs! 22.30ejgou°rn. Uitvoerende"i ZONDAG -— Een gevarieerd, en zo te zien onderhoudend programma van avond. Na de rubriek Achto het nieuws, gaan we op t.v.-bezoek bii de damn?20 1a5r)chitect Bakema m Rotter- waEa^nrern avond plezierig uitgeluid met een lich- Biuzikale show onder gastheer schap van Bruce Low (21.15) of t^aablueren^ fi^d0CUTn{aire 0u* ?t ceÓ£la,Frans:„ 20'30 Variété: Perles zoek: He®werk"?522S,ewetens0.nder- Barokmuziek 22'°° Concert vai3 Zondagmiddag om 13 uur herhaalt Hastings, met Hilde Krahf ?n'0tJe Assoeandam? om H uur^boL^ampf mannen en daarna weer boksen

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 11