Fabrikanten deden verrassende ontdekking Ook bij TASSENMODE grotere luxe EVD WONING MET GOED ONTWORPEN MEUBELEN IN MODERN AMERIKA EEN UITZONDERING NIEUWTJES wee HOEDER WORDEH... Zaterdag 5 november I960 ZEEUWSCH DAGBLAD HUIZEN VOL VOORAL GLAMOUR EXPORT VAN IDEEËN HEMELBEDDEN Abdul Rahman komt met concrete voorstellen VARKENSLEDER EN KROKO ALS NIEUWE MATERIALEN Denk aan Uw lijn Eens per vijf jaar vrij op bevrijdingsdag Ontploffing stremde treinverkeer öoor riu Beukm&n JYJET het moderne interieur maakten wij Nederlanders na de oorlog via de fraaie Amerikaanse tijdschriften kennis, terwijl in onze woningen voor de zoveelste maal het gerafelde tapijt weer wat werd opgeknapt en in de winkels om de eerste meters gordijnstoffen die weer in de handel kwamen werd gevochten. De in die tijdschriften afgebeelde Amerikaanse droomhuizen vol moderne, kleurige meubelen, kwamen ons toen als een sprookje voor. Vier en veertig bekende meubelfabrikanten uit ons land reisden vorige week door de Verenigde Staten om te ontdekken, dat die droomhuizen in de Nieuwe Wereld tot de grote uitzonderingen behoren, terwijl wat na de oorlog voor ons op woongebied eenvoudig nog onvoorstelbaar was, in Nederland intussen op grote schaal werkelijkheid werd! In. zeventien dagen legden die meubelfabrikan ten vijfduizend kilometer door Amerika af, met bezoeken aan meubelindustrie- en en meubel beurzen als voor naamste doel. In Chicago werd bij voorbeeld een permanente meu- belmarkt bezocht, die een wolken krabber van twin tig verdiepingen in beslag neemt. In Altavista bij Washington ging men de grootste meubelfabriek van de Verenigde Staten bekijken en in Zeeland, Michigan, de be drijven van Her man Miller, waarvoor Char les Eames en George Nelson onder and,ere ont werpen. In de grootste waren huizen van New York, Washing ton ,en< Chicago stelde men zich vaagde stand van zaken op meubel- gebied op de hoogte en tussen de bedrijven door kreeg men de ge legenheid, zich een indruk te vormen van de woongewoonten van de ge middelde Amerikaan. Tijdens deze studiereis kwamen de genen die voor onze Nederlandse hui zen meubelen maken steeds meer tot de overtuiging, dat ons land op inte rieurgebied bij Amerika zeker niet achter staat. Integendeel: zij konden vaststellen, dat men reizend van Gro ningen naar Maastricht méér goet verzorgde moderne interieurs tegen komt, dan tijdens een tocht van vijf duizend kilometer door Amerika! In Altavista keek ik mijn ogen uit, toen ik daar in de grootste meubel fabriek van Amerika de stoffeerders nog met een mond vol kopspijkertjes zag staan, zegt de industriële ontwer per Rob Parry uit Voorburg, die ook aan deze meubeltrip door de Verenig de Staten deelnam. Kort voor zijn vertrek bracht deze Nederlander een nieuw plastic stoeltje uit, dat in Woerden wordt gemaaki en is voorzien van een hoogfrequent gelaste bekleding, die wordt aange bracht zonder dat er nagenoeg nog mensenhanden aan te pas komen. Een interieur met goed ontworpen moderne meubelen is ook in de gro te steden, zoals New York, Washing ton en Chicago, nog een uitzonde ring, vertelt hi? ons in zijn lichte, ruime Voorburgse woning. Moderne meubelen tref je eigenlijk alleen in de grote kantoorgebouwen aan. In de huizen ziet men overal nog de koloniale of de traditionele stijl. Voor namaak antiek heeft men een niet te geloven belangstelling. De fa brikanten daarvan kopen bijvoor beeld in Italië echte antieke meube len op en maken die dan in grote series na. Dure houtsoorten en kost bare fineer worden daarvoor ge bruikt. Als die meubelen klaar zijn spuit men er echter wormgaatjes op want ze worden alleen verkocht als ze er goed oud uitzien In een van die fabrieken zag ik vrouwen met puimsteen, sleutelbos sen en kettingen bezig. Ik vroeg me af wat die dingen met meubelen maken te doen hadden. Met die in strumenten werden de kastjes en stoelen die spiksplinternieuw uit de fabriek kwamen grondig beschadigd om ze vooral maar niet nieuw te laten lijken. Met dergelijke meubelen hebben ve le Amerikanen hun huizen vol staan. Als reactie op de drukke buitenwereld, de snelheid van het levenstempo, wil men door die pseudo-antieke interi eurs wellicht een zekere beslotenheid Rob Parry; in Altavista kopspijkers, in Woerden automatisch aangebrachte gelaste bekleding. bereiken. Men staat wat dat aan gaat daar over het algemeen nog op het peil van het old finish. Amerika heeft niet de oorlog zo als wij gekend. Er was daar niet de noodzaak, in en kele jaren tijd op volkomen andere woonomstandighe den over te stap pen. De kleinere behuizing heeft hier in ons land de belangstelling voor moderne meubelen gesti muleerd. Zo'n schok heeft men in Amerika niet gehad, zodat men veel meer is door gegaan op de oude voet. Wat wij hier als voor beelden van mo derne Amerikaan se woninginrich ting kennen, be hoort daar tot de uitzonderingen. Van die uitzonde ringen staat veel opfA n A&oogr,*x^>ei!yYr maar het is niet onder de massa verspreid. Heel interessant zijn bijvoorbeeld de moderne meu belen die wij bij Herman Miller zagen en wat Knoll International doet is eveneens belang rijk. In de grote warenhuizen komt men echter niets op dat niveau tegen. Daar staan dingen die men twintig jaar geleden in ons land al niet meer aan de straatstenen kwijt zou hebben gekund! Op het gebied van huishoudelijke apparaten heeft men wel veel goed ontworpen dingen, zegt Rob Parry. Op dat terrein koopt de Amerikaanse huisvrouw graag progressieve model len, want zij ziet die apparaten als hulpmiddelen om haar werk uit han den te nemen, niet als iets wat in vloed heeft op de sfeer in haar hu-is. Winkelen in de grootste Ameri kaanse warenhuizen zoals Gimbels, Hecht en Jackson, dat vindt u vast iets om jaloers op te zijn! Me- - vrouw Lilli Oberman-Kjaer, die de ze zeventiendaagse studiereis door Amerika ook meemaakte, bekijkt dat nu echter veel nuchterder. Ik heb in die warenhuizen uren lang rond gekeken, maar ik bracht bijna al mijn reischeques weer mee naar Nederland terug, zegt zij. Ik heb er niets ge kocht, al was ik dat toel van plan. Ik kwam er niets tegen wat ik hier in Nederland niet zou kun nen vinden en dan is het hier meest al nog goedkoper en van betere kwaliteit. De Nederlandse vrouw vind ik over het algemeen ook veel beter gekleed dan de Amerikaanse, zegt deze ele gante blondine, die van Deense af komst is en In korte tijd onze taal uitstekend leerde spréken. Gisteren in het Guggenheim-muse um in New York. zag ik voor het eerst meer goed geklede vrouwen. De Ame rikaanse draagt over het algemeen echter te veel sieraden, te veel glim mende stoffen. Haar kleding is totaa' op glamour afgestemd. De reis was fantastisch, maar heb in Amerika noch voor mijn v lijk, noch voor de inrichting var De vier en veertig Nederlandse meubel fabrikanten die een studiereis door Amerika maakten, kwamen met moderner meubelen in New "York "aan dan zij daar ontdekten. Deze zitbank, die in verschillende standen te gebruiken is en in Cu- lemborg werd gemaakt en ontworpen, kreeg president Eisenhower aangeboden van de Terwijl de Sint nog in Spanje is, en de meeste etalages nog op het feest van vijf december moeten worden af gestemd, ontdekten wij voor u reeds een nieuwtje voor de kerstdagen. Voor de kerstkaarsen, 't mogen ook andere zijn, zijn sinds kort houders in de handel, waarvan men met behulp van wat dennegroen of hulst takjes een smaakvolle tafelversiering kan maken. Die houders zyn ver vaardigd van wit, geglazuurd aarde werk, staan op smalle voet en lopen naar boven kelkvormig uit. Behalve een opening voor de kaars, zijn er nog een aantal gaatjes in aangebracht, waarin men groen, wat bessen, enzo voort kan steken. Met wat fantasie en goede smaak kan men zo met heel weinig moeite zelf een leuke ver siering voor de kersttafel vervaardi gen. Een handig nieuwtje, eventueel een leuk en toch praktisch St. Nicolaas- cadeautje, is de wrijfhandschoen, die werd ontworpen om het schoenpoet sen te vergemakkelijken. De hand schoen is aan één zijde van stof ver vaardigd (voor het inwrijven) en aan de andere kant van lamswol (voor het uitwrijven). Echt winters zyn de uitneembare manteivoeringen, die nu in verschil lende maten, uitvoeringen en kleuren, los verkrijgbaar zijn. Heerlijk warm is zo'n voering bijvoorbeeld fai een suède of Ieren jasje, In een dunne winterman tel of regenjas. Van schaapsteddy ver vaardigd, zijn dergelijke voeringen zelfs voorhanden met een afknoopbare kraag. Handig voor in de keuken, maar bijvoorbeeld ook voor in een werk plaats, zijn de nieuwe haakjes om al lerlei gereedschappen aan op te han gen. De haakjes worden bevestigd in een strook gaatjesboard, die men aan brengt op een deur of muur, de haak jes kunnen zo zonder moeite worden verwijderd, dichter bij elkaar of ver der uiteen geplaatst worden. Voor pot ten, pannen, keukenlepels, timmerge reedschap en wat men verder op wil hangen, kan men een keuze maken uit ongeveer vijfendertig verschillende haakjes, die al naar -gelang grootte en vorm sterk in prijs variëren. woning als Nederlands-Deense iets kunnen leren, zegt mevrouw Ober man, die in een van de modernste huizen van Amsterdam woont. Het be kende blauwe huis in de villawijk bij de Minervalaan, die de Amsterdam mers de Goudkust noemen, is haar home. De heer Oberman, directeur van meubelindustrie Gelderland N.V. in Culemborg en lid van het bekende Gelderland Team van ontwerpers, heeft tijdens zijn reis vooral op de mogelijkheden van het moderne Ne derlandse meubel in Amerika gelet. Wij moeten de Nederlandse ent- werpers nog meer de kans geven zich te ontwikkelen, zegt hij. Als wij een vormgeving weten te bereiken die het buitenland aanspreekt, zijner voor ons op dit gebied internationaal zeker mogelijkheden. Voor ontwerpen met iets eigens heeft men in Amerika vooral belang stelling. Door verschil in klimaat die nen aan meubelen voor de Ameri kaanse markt wat constructie en af werking aangaat, bijzondere eisen te worden gesteld. Ik geloof dat het exporteren van ideeën, het laten vervaardigen van in Nederland ontworpen meubelen in li centie, voor de Amerikaanse markt vooral interessant zal zijn. Het is tij dens deze reis duidelijk gebleken dat Nederland in vergelijking met Ame rika heel progressief is op meubel- gebied. Die progressiviteit moeten we blijven bevorderen. Met goede ideeën zijn er zaken ie jn fei Amerika, want behalve enï- •e uitzonderingen maakt men er al imitatie. Imitaties van stijl abelen of goedkoop uitgevoerde co- pieën van Deense, Zweedse en Noor se ontwerpen. Moderne vormgeving in eigen stijl kent men er echter nauwelijks. De gemiddelde Nederlander woont praktischer, bewuster en moderner, dan de doorsnee Amerikaan! Alles wat in de Oude Wereld een zekere waarde vertegenwoordigt, wil de Amerikaan graag in zijn huis om zich heen hebben, zegt de heer J. A. Eltink, directeur van de meubelindus trie Eltink N.V. in Wijchem. Wat dat aangaat heeft men er ge woon een soort Oude Wereldcomplex. Een jong paartje zagen wij in een New Yorkse meubelwinkel een com pleet tiemeibed kopen van namaak an tiek, terwijl men een grote, moderne slee van een wagen voor de deur had geparkeerd! Net als bij die auto's gebruikt men in de woning veel felle kleuren. Gla mour speelt ook bij de meubelen een rol. Dure stoelen en zitbanken zijn bijvoorbeeld met goudbrokaat of la- mé bekleed. Zelfs in New York zie je weinig meubelen met een interna tionale allure. De enkele winkels die zich daarin specialiseren, hebben vooral Europea nen of Amerikanen van recente Eu ropese afkomst tot klant. Om de Amerikaanse markt voor Nederlandse meubelen te winnen, wat economisch zeker voor ons be langrijk kan zijn, zou de Nederland se meubelindustrie teams van ont werpers naar Amerika dienen te zenden, om daar de woongewoonten en wensen grondig te bestuderen. Wanneer men met die gegevens en de creatieve capaciteiten op dit ge bied uit ons land als basis, hier spe ciale meubelen voor de Amerikanen zou gaan vervaardigen, moet er een export van betekenis op te bouwen zijn. Er zijn reeds vele fabrieken die ontwerpers uit Europa over la ten komen, om de collecties met goede eigentijdse produkten aan te vullen. Nederland moet op dit ge bied zijn kans beslist niet laten voorbijgaan. Van onze correspondent WASHINGTON De premier van Malakka, Abdul Rahman, heeft gisteren in Washington verklaard dat hij bij zijn bezoek aan ons land enige concrete voorstellen" aan de Nederlandse rege ring zal doen.Als, hij. zjgh, een denkbeeld heeft gevormd v'an 'dei, ^gevoelens en in zichten van onze regering, gaat de pre mier nogmaals naar Indonesië óm over zijn bemiddelingsvoorstel in de kwestie Nieuw-Guinea te praten. Hij hoopte dat beide partijen kunnen instemmen met de basis van zijn plan. Herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en Indonesië zou dan de volgende, meest normale stap zijn. Hij wilde zich niet uitlaten over de vraag of aan zijn plan het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's ten grondslag ligt. In het Amsterdam se Carlton Hotel pak te Sint Nicolaas reeds op tassengebied uit, daarbij geholpen door de Nederlandse tas- senindustrie, die haar nieuwste modellen voor hem beschik baar stelde. Dat op de verlanglijstjes dit jaar als wens veel luxe tassen zullen prijken, bleek de Sint reeds te hebben voor- Ad vertentie Dit li de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M Mevrouw Lilly Oberman-Kjaer; met al haar dollars uit de Amerikaanse warenhuizen terug. Liever wonen aan de Amsterdamse Goudkust. Advertentie Wat kunnen dure pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukristo 7. volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van 150 tabl. a f. 1.15; 500 tabl. a f. 2.95. 1000 tabl a f. 5.50; na vuldoosjes 100 tabl. f. 0.70; bij apothekers en drogisten. N.V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM HAARLEM (ANP) Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse ge meenten zal zich niet opnieuw tot de regering wenden met het verzoek om op vie bevrijdingsdag verlof te verlenen aan het overheidspersoneel, omdat de vijfde mei ni^t overal in het land als datum van da bevrijding wordt beleefd. Het besiuur van de vereniging heeft dit aan B. en W. van Haariem mee gedeeld. Het c ~nege meent daarom dat men het geven van een vrije dag op 5 mei moet beperken tut de dag van de vijfjaarlijkse herdenking. ROERMOND (ANP) Bij het door branden van dwarsliggers in a'e spoor baan tussen Maastricht en Echt is gister middag om twee uur een cilinder zuur stof ontploft. De cilinder stond in een vrachtauto, die uitbrandde. De twee an dere flessen zuurstof die in d'e wagen stonden, ontploften niet maar brandden leeg. Uit vrees voor verdere ontploffingen werd er op het dichtstbijzijnde station voor gezorgd dat het treinverkeer kwam stil te liggen. Even over drie re dén de treinen weer. Tijdens de stremming wer den de reizigers met bussen tussen de stations Roermond en Echt vervoerd. TNOOR de toenemende welvaart wordt de belangstelling voor duur dere ledersoorten groter en tassen van varkensleder of kroko komen in nieuwe mo dellen in de december-col- lecties opvallend veel voor. Aan een luxè uitvoering van de beugels wordt boven dien veel aandacht besteed. Die beugels zijn dikwijls ciselé bewerkt of fraai be- kleed met hetzelfde leder, waarin de tas is uitgevoerd. T\E Italiaanse mode op LJ tassengebied blijkt de Nederlandse industrie voor al te inspireren. Naar Itali aans voorbeeld brengt men voor deze winter bijvoor beeld hoge, strakke tassen van leder in combinatie met fraaie weefsels of gobe lin uitgevoerd. Menige sportieve tas is met de zadelsteek gegar neerd en de nieu we bronzen beu gels, die in Rome en Florence veel opgang maken, treft men ook reeds bij Neder landse tassen aan. Rund- en kalfsle der wordt zowel strak als soepel verwerkt en het fijne, dunne nappa is eveneens toege past. MUBUCK. licht J-i aan de nerf zijde geslepen rundleer, wordt ter f afwisseling van de gladde, glanzende leersoorten tot mo derne tassen ver werkt. Zwart satin is voor avondtasjes toonaangevend en men brengt in dat genre modellen met een ingebouwde verlichting om in de schouwburg het gebruik gemakkelij ker te maken. Er zijn ook tassen met een kleine ventilator, die bij moderne avond kleding de waaier vervangt. "MAAST zwart spelen bruine tinten de hoofdrol bij de nieuwe tassen- mode. waarbij vele nieuwe schakeringen voorkomen, zoals Kongo, Ghana, Negro cognac en teak. Olijf-brons wordt ter completering van de wintergarderobe eveneens veel gebracht. HAMBURG. Het scheepvaartkan toor in Hamburg deelt mee, dat de be kendgemaakte tijden voor stremming van het scheepvaartverkeer op de bene- den-Elbe uitsluitend gelden voor de da gen van 7 tot en met 11 november. Voor 12 november geldt een sluitingstijd van 10—14 uur en voor 13 november van 10 l6 uur- Van 14 november af is het scheepvaartverkeer op de beneden-EU be weer vrij.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 10