Kamerdebat vergrootte verwarring om Wils veen Land zinkt weg Eisenhower: MAN MET KARAKTER NODIG AAN AMERIKA'S TOP Kort geding Algemeen Dagblad-Vrije Volk DEMARQUET DAAGT DELOUVRIER UIT Advies van Papoea's over zelf beschikking ars rasas: -«ast TWEEDE KAMER VOELDE NIET VOOR UITSPRAAK Kleinhandel pleit voor hetere verzorging van binnenlandse markt Duitse ambtenaar krijgt opslag SNELVERF 500 Vrijdag 4 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Vaag Tegenstand Afwachten VIERDUIZEND DODEN IN PAKISTAN Aanhouden Enige steun Conclusie NOBELPRIJS VOOR RADIOACTIEVE KALENDER Lange Ruige Weide krijgt oorkonde DUBBELDEKKEND DE BESTE LAKVERF Parasiteren Braaf Nieuwe commissaris in Apeldoorn Onze positie werd niets zwakker Vervolg van pag. 1 MINDER VISWINKELS, MEER OMZET WEINIG ANIMO CAFETARIA AANVOER SLECHT FONDS Gebalsemde tweeling in bankkluis Proces Lagaillarde begon ANDERE HOOFDROL SALAN Vervolg van pag. 1 zl^n^g^'^^rg^heS^Vtoe^ HOOP OP RUST vSSlnlSJÜSSSJS r^tif eM&S Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het plan-Wils- veen hangt sinds gistermiddag in de lucht! Met duidelijke tegenzin om tot een uitspraak te komen heeft de Tweede Kamer gisteren de nota met de plannen om te voor zien in de ruimtenood der Haagse agglomeratie (Den Haag, Voor burg, Rijswijk, Leidschendam en Wassenaar) besproken, waarbij een meerderheid aan een nieuwe stad Wilsveen bij Zoetermeer geen enkele behoefte bleek te hebben. Ook de ministers Van Aartsen en Toxopeus konden het verlossende woord niet vinden, zodat een beslissing werd opgeschort tot te zijner tijd het voorstel tot instelling van een „bestuursdistrict" aan de Tweede Kamer zal zijn voorge legd. Dan zal echer nog geen besluit vallen, daar minister Toxopeus uitlegde dat tenslotte de districtsraad zich zal moeten uitspreken over de plaats en de bouw van Wilsveen. Het was zowel voor de Kamer als voor de ministers een bijzonder onbevredi gend debat, dat alleen maar verwar rend heeft gewerkt. Het was kennelijk niet helemaal dui- delijk waar het gisteren om ging: een uitspraak van de Tweede Kamer of Wilsveen er zou moeten komen of niet, daar dit kabinet zich in tegenstelling tot het vorige dat de nota-Wilsveen op 1 november 1958 indiende niet op een bepaald standpunt had vastgelegd. Wel liet minister Van Aartsen weten dat de regering van oordeel is dat er een nieuwe stad moet komen, maar zij wil het ,,waar" en het .hoe'overlaten aan de straks te vormen districtsraad. samengesteld uit vertegenwoordigers van de gemeenten der Haagse agglomeratie plus Zoetermeer en Nootdorp. Toch zijn er duidelijke uitspraken ge daan. In ieder geval bleek niemand iets te voelen voor het plan-Reyens, dat een omvangrijke uitbreiding van Pijnacker omvat. Van twee kanten is de regering on omwonden te kennen gegeven dat ook Wilsveen geen uitkomst zal brengen. De afgevaardigden Biewenga (a.r.) en dr Diepenhorst (c.h.) verklaarden zich rond uit tegen dit plan. De eerste gaf de voorkeur aan uitbreiding van Zoeter meer naar het westen en de tweede was van oordeel dat uitbreiding van de be staande woonkernen de oplossing zal moeten -brengen. De K.V.P.-er dr Albering trok de nood zaak van onmiddellijke bouw van een afzonderlijke stad voor honderdduizend mensen ,sterk in twijfel. Er kunnen vol gens hem nog tienduizenden woningen binnen de bestaande gemeentegrenzen worden gebouwd. De staatkundig-gere formeerde afgevaardigde Kodde, vond dat men alles maar meest laten groeien zoals het groeide en dat men het rustig aan Zoetermeer kon overlaten. Tenslotte sloeg de liberaal Ritmeester de spijker op de kop met zijn opmer king dat de Kamer wel graag had wil len horen wat de regering van plan is, maar dat zij niets behoort te weten, omdat de Tweede Kamer nu eenmaal geen zeggenschap heeft in de uitbrei ding van gemeenten. Daarvoor zijn de regering en Gedeputeerde Staten en dus wilde hij maar in alle kalmte en be scheidenheid afwachten tot er „iets echts" uit de bus komt! Dit „iets echts" is dan het wetsont werp voor de instelling van een be- stuursdistrict. dat nu in voorontweip aan de betrokken gemeenten is voorge legd om advies. Dat is dus nog geheim en daarom mcesten de woordvoerders doen alsof zij er niets van wisten. Minister Van Aartsen haalde er gistermiddag in de Tweede Kamer de onder- wijzersstok bij om er zijn betoog over Wilsveen mee te ondersteunen. Veel duidelijker is de situatie voor deze vooralsnog papieren stad er even wel niet op geworden. Minister Toxopeus ziet gelaten toe. Minister Toxopeus lichtte echter een tipje van de sluier op met zijn mede deling dat het district zal uitmaken wat het beste is voor de Haagse agglomera- tie, de bouw van woningen, waar en hoeveel en in welk tempo. Daar komen we dus nog over te praten, zo zei ae minister, maar dan zonder de vraag stukken van ruimtelijke ordening. Dat zal de vraag zijn, want aan het slot van het debat stelde voorzitter dr Kortenhorst voor deze nota niet at te doen. maar aan te houden en dan weer op de agenda te plaatsen als ..het mys terieuze wetsontwerp dat de Kamer nog niet kent" aan de orde zal komen. Het is dus wel zeker dat de hele kwestie- Wilsveen dan weer in al haar verwarde glorie ter sprake zal komen. De enige steun voor Wilsveen kwam van de fractie van de Partij van de Ar- beid. De socialistische woordvoerder Westerhout bleek nog op hetzelfde stand- punt te staan als destijds het kabinet Drees, dat in de nota als haar opvat ting had neergelegd dat er op korte ter men een nieuwe stad als Wilsveen zou mEenndergelijke beslissing wil het ka- binet nu juist overlaten aan de bestuurs raad van het nieuwe disJ;nct%'., Van Aartsen verklaarde dat dit de af wijking is van de opvattingen van het vorige kabinet. Tr Toch heeft minister Van Aartsen het plan-Wilsveen met de grootste ernst ver dedigd. In ieder geval voerde hij vele bezwaren aan tegen uitbreiding va*V bestaande woongebieden en ook tegen het uitgroeien van Zoetermeer tot een grote stad. De minister probeerde uit het jjebat nog de conclusie te trekken dat de Twee de Kamer van oordeel zou zijn dat in dien er een nieuwe stad nodig zou zijn, de voorkeur bij Wilsveen ligt en niet bij Reyens, maar daar voegde hij toen er enig protesterend rumoer opstak voorzichtig aan toe dat geen uitspraak was gedaan of de nieuwe stad los van of vast aan Zoetermeer zou moeten ko men. Wij zijn niets wijzer geworden, meen de afgevaardigde Biewenga daarentegen. Het was gezellig om te babbelen, zei de socialist Westernout en daarmee was de ze middag wel gekenschetst. Van onze correspondent LONDEN November is voor het zuiden van Engeland al even rampzalig begonnen als de gehele maand oktober is geweest. Het regent vrijwel ononder broken, steeds meer steden en dorpen komen onder water te staan. Gisteren regende het vrijwel de gehe le dag in de graafschappen Kent en Sus sex, nadat het ook in de nacht van woensdag op donderdag geen moment droog was geweest. Miljoenen liters wa ter zetten gisteren opnieuw uitgestrekte gebieden van dit deel van Engeland blank. Tientallen wegen en spoorlijnen werden door het water onberijdbaar ge maakt. Met het uur werd de toestand giste ren kritieker. In geen twintig jaar heeft het zuiden van het land zulke overstro mingen meegemaakt. Hectare na hecta re werd door het water overspoeld. Het was voor de reddingsdiensten en de po litie bijna geen doen om een overzicht van de toestand te geven. Evacuatie Ook donderdag moesten honderden mensen uit nun ondergelopen huizen worden gehaald. Vooral Whitstable, aan de kust in het graafschap Kent, kreeg het zwaar te verduren. Een drinkwa terreservoir in de buurt van de stad dreigde over te lopen. Brandweerkorp sen uit zes omliggende plaatsen wer den te hulp geroepen om het reservoir gedeeltelijk leeg te pompen. De zuidkust van Engeland had ook gisteren weer zwaar te lijden van de storm. Op tal van schepen in de Straat van Dover moest een extra anker wor den uitgebracht De spoorwegen hadden in het zuiden van Engeland de grootste moeite de trei nen op tijd te laten rijden. Op vele plaatsen werden de rails door aardver schuivingen geblokkeerd. Tegen middernacht kwamen er nog steeds overstromingsmeldingen bin nen uit een groot aantal plaatsen. Dijkdoorbraak De overstromingen in het stroomge bied van de Po in Noord-Italië nemen een steeds ernstiger karakter aan. Het is niet gelukt het gat in de dijk van een zij-arm van de Po te dichten, zodat er op grote schaal moest worden over gegaan tot evacuatie van de boeren. Gisteravond werden zesduizend mensen in veiligheid gebracht. Het gat in de dijk dat woensdag nog tien meter breed was, had gisteravond een breedte be reikt van 180 meter. Een landbouwge bied van 10.000 hectaren loopt gevaar onder water te komen. Reddeloos De ramp die Oost-Pakistan drie da- dan geleden heeft getroffen (het was de tweede in minder dan een maand) blijkt aan vierduizend mensen het le ven te hebben gekost. Bij de vorige overstromingen waren er al zesduizend mensen omgekomen. De bevolking van de kuststreek was gewaarschuwd negen tig minuten voor de wervelstorm de kust bereikte. Maar er was geen plaats waar men zich in veiligheid kon bren gen op de eilandjes en in de kuststrook die vorige keer al zoveel schade had den geleden. Net als toen werd de wer velstorm vergezeld van een vloedgolf van tien meter hoogte die zich met ra zende snelheid naar de kust bewoog, al les meesleurend en duizenden slachtof fers makend in enkele minuten. STOCKHOLM (Reuter, AP). Twee hoogleraren aan de universiteit van Ca- Lifornië zijn gisteren onderscheiden met een Nobelprijs. Prol. Willard F. Lïbby kreeg de prijs voor scheikunde voor zijn ontdekking van. de methode van ouderdomsbepa- ling van organische stoffen met behulp van de radioactieve stof C-14. Prof. Do nald A. Glaser kreeg de prijs voor na tuurkunde voor zijn uitvinding van een apparaat dat de bestudering van de ge dragingen van electronen, mogelijk maakt. Libby ontdekte enige jaren geleden dat C-14, een radioactieve koolstof-iso toop, in ongeveer 6.000 jaar voor de helft verandert in stikstof. Omdat alle levende organismen radioactieve kool stof bevatten, en zo lang er leven op aarde is bevat moeten hebben, vatte hij het denkbeeld op de ouderdom van fos sielen versteende organismen te bepalen door meting van het verval van het C-14 daarin. Zo ontstond de zogenaamde radioac tieve kalender, die de laatste jaren dankbaar wordt toegepast door archeo logen, geologen, kunsthistorici en ande re wetenschappelijke onderzoekers. LANGE RUIGE WEIDE. Lange Ruige Weide heeft gisteren een oorkon de gekregen, omdat er precies zestig jaar geleden de eerste afdeling van het Groene kruis was opgericht. De voorzitter van die vereniging, pro fessor dr. A. Kleijn, heeft de oorkonde overhandigd op een raadsvergadering, die speciaal daarvoor was belegd. Pro fessor Kleijn gaf het gemeentebestuur oo een foto van het cafeetje, waarin de afdeling is opgericht. Dr. F. A. Pool man, zoon van een van de oprichters heeft de raad toegesproken. Onder de spreuk ,,Voor allen door al len" staat op de oorkonde de tekst: Voorwaar ik zeg u, in zoverre gij dit aan een van Mijn minste broeders hebt gedaan, hebt gij dit aan Mij gedaan. Advertentie Een ieder moet, zo redeneerde de Hoge Raad verder, doen wat re delijkerwijs nodig of mogelijk is om te voorkomen dat verwarring kan ontstaan. Dit nu had het Vrije Volk nagelaten, vond mr. Fokma. Het had zijn ochtendblad ook „de mocratisch" of „socialistisch" kun nen noemen. Maar Het Vrije Volk is omgegaan. De nieuwe ochtend krant vermeldt de democratisch- socialistische beginselen nog slechts in miniatuur. Merkwaardig overi gens: aan de binnenkant van de krant staat bovenaan de pagina's wèl duidelijk: Het Vrije Volk. Kan aan de binnenkant wel, wat aan de buitenkant wordt verdoezeld? De pleiter voor Het Vrije Volk, mr. Levenbach, ging op mr. Fokma's door jurisprudentie gesteunde argu ment dat de zorgvuldigheid jegens een andermans goed reeds in het geding is, als men ook een andere keuze heeft, in met de opmerking dat hier tegenover ook rechterlijke uitspraken konden worden gesteld, die in andere richting wezen. Hij onderstreepte een vonnis van de rechtbank in Den Haag, waarbij een eis van het voormalige Dagblad van Rotterdam tegen het (eveneens voormalige) Dagblad voor het Koninkrijk der Nederlanden was afgewezen. Het Algemeen Ochtendblad is geen algemeen ochtendblad zonder meer, zo argumenteerde hij, De offi ciële naam luidt: „Algemeen Ochtend blad Het Vrije Volk". In de dagvaarding van mr. Fokma werd gesproken over het opzettelijk stichten van verwarring, over parasi teren op door een ander verworven goodwill. Daarvan was volgens mr. Levenbach niets gebleken. En om nog eens terug te komen op het woordje „algemeen": wat te denken van de overeenkomst tussen de namen „Al gemeen Dagblad" en „Algemeen Han delsblad"? Mr. Levenbach voerde hier een soort „posthume concurrentie" ten tonele, want, zo zei hij: het Al gemeen Handelsblad had vóór de oor log ook een ochtendeditie! En hoe zat dat eigenlijk met al die andere krantennamen die zoveel op elkaar lijken? Om er maar een paar te noemen: het Rotterdams Nieuws blad, de Nieuwe Rotterdamse cou rant, de Rotterdammer, het Haags Dagblad, Haagse Courant, de Nieuwe Haagse Courant etc. Mr. Levenbach had een meterslange strook papier vol met zulke krantenkoppen geplakt en uitvoerig ontrolde tiij die voor de pre sident. Hij kon, zo concludeerde hij, de actie van het Algemeen Dagblad tegen het Algemeen Ochtendblad niet anders zien dan als een vrucht van angst voor concurrentie. Daartegen kwam mr. Fokma op, het Is geen angst voor concurrentie die dagvaarding heeft geïnspireerd. Het is een verzet tegen oneerlijke concur rentie, dat deze zaak aan het rollen heeft gebracht. Nogmaals, als het Vrije Volk zorgvuldigheid had be tracht hij het kiezen van de naam voor zijn ochtendblad, was er niets gebeurd. Nu staat hier het Algemeen Dagblad als eiser. Stel dat het Vrije Volk een naam had genomen, die leek op die van de Volkskrant, of op die van de Telegraaf.... Mr. Levenbach kwam met een aan tal juridische argumenten, op grond waarvan hij meende dat dit hele ge ding op niets uit moest lopen. Een daarvan luidde als volgt: Het Alge meen Dagblad wist voor de datum van eerste verschijning dat de nieuwe krant „Het Algemeen Ochtendblad" zou heten. Ten bewijze hiervan pro duceerde hij een aantal aanplakbiljet ten, die enkele weken voor de verschij ning verspreid zouden zijn, en waarop de naam met grote letters vermeld stond. Waarom heeft het Algemeen Dagblad niet vóór de start van de concurrent geageerd? Het heeft pas iets van zich laten horen op 20 okto ber, twee dagen nadat het Algemeen Ochtendblad voor het eerst op straat kwam. Deze gang van zaken zou wel eens tot de conclusie kunnen leiden dat zich z.g. „rechtsverwerking" had voorge daan, met andere woorden dat het Algemeen Dagblad door zijn zwijgen voor de verschijning het recht had verspeeld om nu nog iets te onderne men. Mr. Fokma, die ontkende dat men bij het Algemeen Dagblad de aan- aanplakbiljetten ooit had gezien, vond dat zijn tegenpleiter de kern van de zaak uit het oog had verloren. De gro te vraag luidde volgens hem: Is wat is gebeurd, juist of onjuist? Hij staafde zijn stelling dat Inder daad nodeloze verwarring was gesticht met een drietal brieven van lezers van het Algemeen Dagblad; een ju rist uit Amsterdam, een jurist uit Gou da en een zakenman uit Rotterdam. Zij allen hadden, toen zij naar het Al gemeen Dagblad vroegen, van kiosk- houders het Algemeen Ochtendblad in de hand geduwd gekregen. Deze brie ven vormen een schild tegen het steeds herhaalde argument van mr. Leven bach, dat het Algemeen Ochtendblad nooit verwarring zou kunnen stichten omdat de kop ervan in één adem ook het Vrije Volk noemt. De president van de rechtbank, mr. Stheeman, had daarover aan het be gin van de zitting gezegd: „Ik heb het mijn bode vanmorgen op de pont la ten nagaan, en daar werd het Alge meen Ochtendblad verkocht met het noemen van de naam van het „Vrije Volk". Van onze correspondent APELDOORN. Binnenkort is de be noeming te verwachten van de heer G. A. Waldkötter tot commissaris van poli tie te Apeldoorn. De heer Waldkötter, die thans hoofd inspecteur van politie te Renkum is, zou de plaats innemen van wijlen com- C An T nil, NEW YORK (Reuter, A.P.) Het Amerikaanse volk heeft vol gens president Eisenhower een staatshoofd nodig, dat niet de fout begaat kleine tegenslagen aan te zien voor grote rampen, vooral nu de wereld er rekening mee moet houden, dat de strijd tegen het agressieve en machtige communis tische imperialisme nog vele jaren zal duren. Eisenhower, die sprak in een grote verkiezingsvergadering in het Newyork- se Coliseum, de grootste zaal van de stad. bracht in herinnering dat door de militaire zwakte, de besluiteloosheid en het gemis aan beginselvastheid van de regering van zijn Democratische voor ganger. Truman, merika in de Kore aanse oorlog was gestort. Zwakte omdat de regering-Truman de sterkte van de Amerikaanse strijd krachten had teruggebracht tot het laagste punt sedert de tweede wereld oorlog en de defensie van Zuid-Korea volledig had verwaarloosd. Besluiteloosheid, omdat zij geen vast omlijnd plan van actie tegen het opdringende communisme in het Verre Oosten had opgesteld. Gebrek aan beginselvastheid, om dat voordat de aanval op Zuid-Korea begon vriend noch vijand wist hoeveel de handhaving van de onafhankelijkheid van Zuid-Korea de Amerikaanse rege ring waard zou zijn. Zes maanden nadat hij president en Whard Nixon vice-president was ge worden, zei Eisenhower, was het met de oorlog in Korea gedaan, en sedert dien is Amerika niet meer in oorlog ge weest. Eisenhower had. zonder diens naam te noemen, weer kritiek op de houding van senator John Kennedy, de Demo cratische kandidaat voor het president schap. Hij zei zich niet te kunnen voor stellen hoe iemand in volle ernst kon beweren dat de leidende positie van de Verenigde Staten in de wereldpolitiek zwakker was geworden. Karakter „Het land", zei hij, „heeft leiders nc- dig die doorkneed zijn in de harde feiten van de politiek in al haar geledingen, mannen met karakter die de blik op de toekomst gericht houden en met het ma ken van plannen met die toekomst re kening houden, leiders die ni^t de fout begaan kleine tegenslagen voor grote rampen aan te zien." „Daarom", zei Eisenhower, „is mij zoveel gelegen aan de leiding die ons land zal krijgen wanneer ik in januari aftreed." Einde veldtocht Eisenhower hield zijn rede aan het einde van zijn tweedaagse verkiezings veldtocht, samen met de Republikeinse kandidaten voor het presidentschap. Ri chard Nixon en Henry Cabot Lodge, en gouverneur Nelson Rockefeller in de stad New York. Na afloop van de veldtocht, waarvoor naar schatting twee miljoen Newyorkers uitliepen en waarvan de traditionele in tocht over Broadway en de massale bij eenkomst in het Coliseum de hoogtepun ten waren, keerde Eisenhower per vliegtuig naar Washington terug. De Republikeinen putten uit de uit bundige reacties van ae menigte de ver wachting dat Nixon de 45 stemmen van New York in het college van kiesman nen cp zijn naam zou kunnen krijgen, met andere woorden: dat hij de mees te stemmen in de staat New York zou behalen. Zonder die 4S kiesman-stemmen heeft bijna nooit iemand het tot president van de Verenigde Staten kunnen brengen. De winnaar van de presidentsverkiezingen heeft deze keer ten minste 269 kiesman- stemmen nodig. In het college van kies mannen worden in totaal 537 stemmen uitgebracht. Net zo blij De Democraten deelden uiteraard de verwachtingen van hun tegenstanders niet. Zij bleven uitzien naar een over winning van Kennedy, hun kandidaat, in New York. De Newyorkers, zeiden zij, hadden ten minste evenveel geest drift voor Kennedy opgebracht als voor Nixon. De woordenstrijd tussen Nixon en Kennedy werd gisteren onverflauwd voortgezet. Nixon zei dat Kennedy en senator «ohnson, de Democratische kan didaat voor het vicepresidentschap, het op bijzonder veel punten oneens moes ten zijn. Hij had namelijk uitgerekend dat Kennedy en Johnson in de Senaat over allerlei politieke kwesties in totaal 264 malen verschillend hadden gestemd. Amateuristisch „Over bijna alles denken zij verschil lend", zei Nixon, „en dus zijn zij het over vrijwel niets eens. Het enige wat zij gemeen hebben is een amateuristisch oordeel over de werêldpolitiek." Kennedy, op stemmenjacht in Califor- nië, de staat waar Nixon thuis hoort, zei: „Het falen van Nixon en de Repu blikeinen kan niet worden uitgedrukt in dollars en centen alleen. Zij hebben het welzijn van ons volk onmetelijke scha de berokkend, door het vertragen van onze economische groei en door het ver zwakken van de grondvesten van onze volkskracht." Op Nixons bewering dat Kennedy klinkklare leugens had verkondigd over het vraagstuk van de oudedagsvoorzie ning een van de minder belangrijke verkiezingskwesties reageerde Kenne dy aldus: „Ik geloof dat het Amerikaan se volk de komende dinsdag wel zal uit maken wie gelogen heeft en wie de waarheid heeft gesproken." „Ja," bracht mr. Fokma hier tegen in. „dat is dan heel braaf maar wie heeft dat in de hand?" Hij bracht een circulaire van de N.V. de Arbeiders pers aan bezorgers en verkopers en een van een courantenverkoopmaat schappij ter tafel, waarin alleen maar werd gesproken over het Algemeen Ochtendblad. Aan de verkopers wer den premies in he vooruitzicht ge steld. Het gebruik van de naam „Alge meen Ochtendblad" kan zo betoogde mr. Fokma in de hand werken dat de naam Algemeen Dagblad gaat ver wateren, én dat daardoor de wervings kracht van de krant afneemt. De raadsman besefte dat een bevel van de president tot onmiddellijke vervan ging van de naam „Algemeen Och tendblad" bijzonder ingrijpend zou zijn, maar, zo stelde hij, het moest ook onmiddellijk uit zijn. De president zal op donderdag 10 november 's ochtends om tien uur uit spraak doen. BRUSSEL (A.N.P.) Het comité van ministers van Benelux heeft een be schikking getroffen, waarbij het „ongere gelde reizigersvervoer over de weg" aan gemeenschappelijke administratieve en controlemaatregelen wordt onderworpen en dus wordt vrijgegeven voor zowel het verkeer tussen de drie Beneluxlanden onderling als naar derde landen. De beschikking zal op 1 januari 1961 in wer king treden. T\/Tr. Fokma greep bij zijn argumentatie terug op het nog niet lang -t'-1 geleden gewezen z.g. „scrabble-arrest" van de Hoge Raad. In nkele overwegingen daarvan wordt gezegd dat een nabootsing van een bestaand produkt indruist tegen de zorgvuldigheid die men in het maatschappelijk verkeer dient te betrachten, als men even goed een andere keuze had kunnen doen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Hoewel de export van vis voor ons land zeer belang rijk is mag de binnenlandse markt toch niet worden verwaarloosd. Er moeten daarom maatregelen worden getroffen om de binnenlandse markt regelmatiger en gevarieerder te voor zien. Voorts dienen de kleinhandela ren in de gelegenheid gesteld te wor den zonder tussenkomst van de groot handel op de afslagen gezouten en groene haring te kopen. Daarnaast zal de groothandel er voor moeten zorgen dat ingevroren vis op het juiste moment ter beschikking komt van de detailhandel en wanneer dit niet mogelijk is dient te worden onderzocht of de kleinhandel zelf over diepvriesmo- gelijkheden' kan gaan beschikken. Dit zijn enkele van de wensen van de visdetailhandel, die met ongerust heid ziet hoe in ons land de binnenland se markt wordt vergeten. Alle aandacht is gericht op de export, mede doordat de aarwoer driemaal zo groot is als de binnenlandse consumptie. Een voor Nederland wel eigenaardige ontwikkeling is de terugloop van het aantal kleinhandelaren in vis. Op 15 september bedroeg het aantal erkennin gen voor de vishandel 4329. wat in ver gelijking met 1 januari 1959 een' terug gang met 234 betekent. In 1957 en 1958 nam het aantal erkenningen reeds af met 125 en 150. Een dergelijke teruggang is welis waar ook waar te nemen in de levens middelenbranche, maar wordt daar toch meer dan bij de vishandel gecom penseerd door een toenemende gemid delde bedrijfsgrootte. De detailhandel in vis is niet aantrekkelijk, vooral niet voor jonge mensen. Er komen daarom nog maar weinig nieuwelingen in dit vak en oude zaken worden moeilijk van de hand gedaan. Viswinkels worden in de nieuwe wij ken geweerd. Door de geconcentreerde verkoop op vrijdag moet de vishande laar zorgen voor voldoende personeel, voor wie hij op andere dagen geen werk heeft. De omzet moet daarom al heel ruim zijn wil de viswinkelier een behoorlijke boterham verdienen. Vaak is die omzet niet zo groot, mede door de hoge prij zen, want de vis is in ons land erg duur, Van ome correspondent BONN. Alle Westduitse ambtena ren, inclusief zij die werkzaam zijn bij P.T.T. en de ipoorwegen, krijgen per 1 januari een salarisverhoging van niet minder dan acht procent. De Westduit se regering komt daarmee in aanzien lijke mate tegemoet aan de eisen van de ambtenarenbonden, die overigens een salarisverhoging van 12 tot 15 pet. plus een kerstgratificatie hadden ge- eist. Desondanks zijn de vakbonden in gro te lijnen, zo bleek gisteren te Bonn, na de bekendmaking van. de regering, best tevreden met de salarisverhoging. Te meer omdat de verhoging veel meer is dan de minister van financiën Etzel had willen toestaan. Etzel vond 6 pet. meer dan genoeg: dan zou de begroting op circa 600 miljoen mark zijn gekomen waarvoor hij wel een uitweg weet. Thans komt daar nog zeker 150 miljoen mark bij en hoe Etzel het daardoor ont stane gat zal stoppen is nog niet be kend. De minister wandelt nl„ zoals hij pleegt te zeggen, met zijn begroting op de rand van een deficit. Het kabinet heeft Etzel evenwel verleid tot een ex tra verhoging van twee procent door te wijzen op de stijging van de kosten van levensonderhoud, de huurverhoging en de vlucht van bepaalde middelhoge en hoge ambtenaren naar het bedrijfs leven. waar én hogere salarissen en tan tièmes én hogere pensioenen worden be taald. eigenlijk is het een luxe artikel. Een pondje tong kost al gauw twee gulden vijftig en de Nederlandse huisvrouw geeft daarom de voorkeur aan vlees. Engeland en Frankrijk eten onze lek kerste vis op. Er zijn veel vishandelaren die langza merhand overschakelen op cafetaria en tenslotte .vis alleen nog maar als bij- produkt verkopen. Merkwaardig is wel dat bij deze te ruggang van de viskleinhandel de con sumptie in ons land toeneemt. Vorig jaar at Nederland per hoofd 9,9 kilo vis, tegen negen kilo in 1958 en 7,8 kilo in 1957. Hierbij is dan inbegrepen de diep- vriesvis, (vorig jaar 2,5 miljoen kilo) die veelal niet wordt verkocht door de vishandelaar. Diepvries is niet winstge vend en veel zaken, vooral zelfbedie ningswinkels hebben een diepvrieskast als een soort service. Wil diepvries voor een vishandelaar rendabel zijn, dan moet hij per week ongeveer dertig kilo diepvriesvis verkopen. Hoewel de visdetailhandel zich niet direct zorgen maakt over de teruggang van het aantal erkenningen is zij wel voortdurend bezig de afzet op de bin nenlandse markt te verhogen. Daarbij doet zich een aantal proble men voor die hierop storende invloed hebben. Daar is bijvoorbeeld de aan voer, die slecht is. De visdetailhandel acht het niet juist dat de lonen van de vissers mede afhankelijk zijn van de aanvoer. Hoe minder mensen op een trawler, des te kleiner de vangst, zegt de detailhandel. Daarentegen zeggen de vissers: hoe meer man op een schip, des te lager het loon. De visdetailhandel vraagt zich af of het niet mogelijk is dat het ministerie van landbouw en visserij bevordert dat een fonds wordt ingesteld, waaruit bij zondere steun aan deze bedrijfstak kan worden verleend voor de investeringen. Hierdoor zou de animo voor de kleinhan del groter worden hetgeen een ruimere afzet op de binnenlandse markt tot ge volg zou hebben. Bovendien acht de de tailhandel het wenselijk dat een onder zoek wordt ingesteld naar de wensen van de klant in het binnenland. WATSONVILLE (AP). In een bank kluis te Watsonville (Californië) is gis teren een koffer aangetroffen die de ge balsemde lijkjes bleek te bevatten van een Siamese tweeling. De kluis moest worden geopend ingevolge een nieuwe wet die voorschrijft dat goederen die meer dan zeven jaar geleden in bewa ring zijn gegeven, onderzocht moeten worden. In de safe vond men een verklaring van een arts en een verklaring van de man die de lichamen heeft gebalsemd. In het archief van de bank probeert men thans na te gaan wie de koffer in bewaring heeft gegeven. Eigen nieuwsdienst PARIJS Temidden van onrust, stakingen en vechtpartijen is gisteren te Parijs het met spanning verwachte proces begonnen tegen de ultra-recht se elementen die in het begin van dit jaar in Algiers in opstand kwamen te gen generaal de Gaulle. De hoofdfi guur is Pierre Lagaillarde, een Alge rijns afgevaardigde en ex-parachutist, die het hoofd was van de militaire op stand. Bij verstek staat terecht Joseph Ortiz, de politieke leider van de opstand, die later de vlucht nam naar Spanje en daar nog is, naar velen menen, thans in ge zelschap van generaal Salan, oud-opper bevelhebber in Algerije en sinds enige tijd tegenstander van de Gaulle. Al is Lagaillarde de hoofdfiguur gisteren nam een andere parachutist de hoofdrol van hem over. Dat was Jean Demarquet, 37 jaar oud, parachutist en oud-volksvertegenwoordiger. Hij baarde enig opzien door te weigeren in burger voor de rechter te verschijnen. Hij was parachutist, zei hij en kon daarom alleen in de uniform van zijn wapen terechf- ctaan. Zijn verdediger steunde hem, maar de president van de krijgsraad wilde er niet van horen. Met het delibereren over deze kwestie, kennelijk ter tafel gebracht om het proces zoveel mogelijk slepend te houden, gingen uren heen, zodat de eerste dag nauwelijks enige vordering heeft gebracht. Dezelfde Demarquet zorgde voor een tweede sensatie door Delouvrier, afge vaardigde van de Franse regering in Al gerije,. uit te dagen voor een duel „met ontblote borst en op het parachutisten mes". Delouvrier was ten tijde van de opstand ook reeds vertegenwoordiger van Parijs en zijn houding werd zowel door links als door rechts gekritiseerd. Dezelfde Delouvrier is nu uit Algiers in Parijs aangekomen om als getuige op te treden in dit proces, dat zeker zes weken moet duren. Ook generaal Salan is als getuige gedagvaard. Hij bevindt zicb nog steeds in Barcelona, waar hij gisteren opnieuw verklaringen heeft af gelegd die het ergste doen vrezen voor de betrouwbaarheid van hemzelf en van het leger. Er zijn twintig beklaagden van wie er vier verstek hebben laten gaan. Gis teren is de voorlezing begonnen van de acte van besehuldiging een document van 140 grote bladzijden. Vandaag gaat di« voorlezing voort De opvatting van de regering is dat het bepaald gewenst en noodzakelijk zal zijn een termijn te noemen. Maar zij acht het niet juist die termijn een zijdig en eigenmachtig vast te stellen, zo kort voor de instelling van de Nieuw-Guinearaad. Deze raad zal voor het eerst in de geschiedenis van het lanc. kunnen meepraten overeen punt dat van zulk groot belang is voor de' bevolking. De politieke partijen, die straks in ae Nieuw-Guinearaad zullen zijn ver tegenwoordigd, moeten de gelegenheid hebben vrijuit over dit onderwerp te spreken en op elk gewenst moment, zo zegt de regering. De Nieuw-Guinea-raad zal voor de eerste zittingsperiode bestaan uit 28 leden van wie zestien zullen worden gekozen en twaalf benoemd. De benoemingen zullen m hoofdzaak vertegenwoordigers van streken betreffen, waar nog geen verkiezingen kunnen worden gehouden Nederlanders zijn niet van het lidmaat: schap van de raad uitgesloten, mits zii tenminste drie jaar in Nieuw-Guinea hebben gewoond. P® regering ziet geen bezwaren tegen 1.1 'tlezei? va;n Nederlanders in de raad althans niet in de eerste periode. Wel-' licht kunnen de inheemse leden profi teren van de ervaring in bestuursaange legenheden, die deze meer bezitten ctan zij, In ieder geval staat vast, dat de grote meerderheid van de raad uit autochtone inwoners van Nieuw-Guinea zal bestaan Een moeilijkheid, die de regering hierbij wil aanvaarden, is dat veil Papoea's die in de raad gekozen kurinen worden in dienst zijn van het gouvernement „i z?u gevaar kunnen zijn voor de zelfstandigheid van de raad, maar de regering hoopt, dat dit in de praktijk mee zal vallen. In de streekraad Biak Noemfoor is gebleken, dat het in gou vernementsdienst zijn voor die leden geen bezwaar is om hun mening op vrlf- Sfzij^26" kenbaar U'en7ïo OPPOSITIE GEZOND ziin"Pdaf'Lht 00k inde raad m°eten zijn, dal acht de regering een gezond verschijnsel, zy heeft dl gouvtmeur van Nieuw-Guinea dan ook op dit punt gewezen, zodat hij er bij het toepassen kan hoSdenn°emingSreCht rekening tlli- T de gouverneur de wetgevende ™KrZide raSd Staat beroeP „J?ver de begroting van Nieuw-Guinea srivfn nog geen directe zeggen- te gMn of difraad^ln'zyAderde'zit^ jaar een bepelk^budgetrelh n worden verleend. screent kan hn^nt Aa*e Sar!g van zake'i voor osen voortgang kan vinden. De raaitaR°5d regelen ter bescherming van dit rift-, verzekeren.™" gericM die voortong* Gumerr4neftC;o0onrir^eling ,Van Ni*"v- technische functies - zTch 1n l""® fammtfaaSldi<iin,ij,Nlder1lnd'eferine' de hebben echter oen zeklre ilvioJi1 Co,n"'1 besluit gehad, t

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5