Zelden werd zoveel gesproken over stad die niet bestaat Judy Garland komt alleen voor radio In complot-Frenzel vier man opge ■P"1 Nixon heeft 7 voordelen STORMEN BEUKEN OP ENGELSE KUST Aanranders van 14 en 16 na achtervolging gepakt Amerika en Engeland nu al oneens over Polaris WILSVEEN OP AGENDA TWEEDE KAMER Zoetermeer blikt met argusogen naar resultaat KORT DAG wm Proef met nieuw uitgaanstenue Dodelijke val van scheepstrap Achtergrond nog onbekend Nieuwe mars voor Sinterklaas Nederlandse schepen hadden het zwaar Donderdag 3 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Het begin Ja... Eerst wij even t Dertig jaar keizer van Abessinië Beschutte werkplaats in complex van R.E.T. TIJDIG IN DE KNEL EISENHOWER: GEEN LEERLING BLIKSEM rOCHT SCHADE DIJKBREUK WAAROM In een van de tien gevallen aangifte DUITSE TROEPEN IN FRANKRIJK MrC. 70 SPRINGSTOFFEN Amerikaanse première van lm Dickicht der Stadte Tijl Uilenspiegel in pantomimetheater SLACHTOFFER GEBROKEN Te weinig ruimte in Haagse wijk voor buitenslapende auto's Werkgroep start in A Paradijs Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er zal zelden zoveel gepraat, geschreven en ge dacht zijn over een niet-bestaande stad, als over de papieren stad Wilsveen, die vandaag op de agen da van de Tweede Kamer prijkt. De dossiers zijn in de afgelopen jaren tot grote stapels uitgegroeid. De voorstellen hebben tegenvoor stellen uitgelokt, de adressen weer nieuwe adressen en de blauw drukken weer nieuwe blauwdruk ken. Er is nog geen paal in de grond, maar voor honderdduizen den Nederlanders heeft de naam Wilsveen al een bekende klank. Het woord werd voor het eerst in de mond genomen door de Haagse burge meester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, een paar maanden nadat hij begin 1957 zijn intrede in het bijna volgebouwde Den Haag deed. Zijn voorganger, burge meester Schokiking, had nog geprobeerd deze nood op te lossen door annexatie van buurgemeenten Dat was echter een woord, dat het slecht deed bij de Haagse buren en Den Haag slikte het maar gauw in. In september 1957 kwam er bij Gede puteerde Staten van Zuid-Holland een adres binnen, dat de handtekeningen van de burgemeesters van Den Haag, Voor burg. Rijswijk en Leidschendam droeg. Daarin werd als oplossing van de Haagse ruimtenood de bouw van een nieuwe stad Wilsveen voorgesteld op grond van de gemeenten Leidschendam en Zoeter meer. Het plan stemde in niets overeen met het plan-Reyens, dat kort tevoren van de bureaus en tekentafels van de pro vinciale planologische dienst was gerold. De provincie had voor het plan van Den Haag en buurgemeenten, zo bleek al snel, weinig goede woorden over. In de daarop volgende maanden begon het twistgesprek over beide plannen goed op gang te komen. Het werd een debat waarin vele Zuidhollandse ge meenten. het Landbouwschap, kamers van koophandel en planologen van di verse pluimage zich mengden. Wilsveen en Reyens werden al gauw een paradijs of zo men wil een slagveld voor pla nologen. In 1958 bereikte het vraagstuk de re gering. In september 1958 beloofde de toenmalige minister, van volkshuisves ting en bouwnijverheid, ir. Witte, een nota over de uitbreiding van de Haagse agglomeratie. De gemeentelijke overheid in Den Haag trok een somber gezicht, want het provinciale advies aan de mi nister was van a tot z afwijzend ge weest. Men bleek ten onrechte pessimistisch te zijn geweest. Minister Witte gaf in november 1958 samen met zijn collega van binnenlandse zaken. mr. Struycken, duidelijk de voorkeur aan het Haagse plan. Wilsveen zou misschien nu wel gauw het papieren stadium kunnen ver laten De grote politiek evenwel, veegde voor lange tijd de papieren stad van de ta fel. De regeringscrisis van december 1958 borg Wilsveen voor vele maanden in de ijskast, Het interimkabinet van prof. Beel had geen oordeel over de kwestie van de Haagse agglomeratie. Het voorlopig verslag over de nota van minister Witte kwam overigens pas in juli 1959. De Kamer bleek niets te voelen voor het provinciale plan voor de bouw van een nieuwe stad in de buurt van Pijnacker. Helemaal voor Wilsveen was de Kamer overigens ook niet. Dat kwam door de activiteiten van de gemeente Zoetermeer, die in maart van dat jaar de Kamer in de vorm van een adres had gewezen op de mogelijkheid om de gemeente Zoetermeer uit te brei den tot een stad van veertigduizend in woners, als onmiddellijke oplossing voor de Haagse ruimtenood. In het voorlopig verslag werd op de mogelijkheid gewe zen om Wilsveen en de voorstellen van Zoetermeer te combineren. Daarna verdween de papieren stad weer voor maanden van het toneel. Achter dé schermen werd natuurlijk ijverig verder gedebatteerd. De gemeente Zoetermeer, op welks grondgebied de nieuwe stad grotendeels zou komen, voorzag zich in middels van een perfect planoloog om wat sterker te staan in de papieren oorlog, die voor deze kleine gemeente het ka rakter begon te krijgen van „bij u, over u en zonder u". In augustus 1960 liet de regering weer van zich horen in de memorie van ant woord ondertekend door de ministers Van Aartsen en Toxopeus. De hoofdmoot van dit stuk werd gevormd door de mededeling dat de juiste plaats van de nieuwe stad Wilsveen vastgesteld moest worden door een bovengemeentelijk or gaan, samen te stellen uit vertegenwoor digers van Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Leidschendam, Nootdorp. Zoetermeer en ook Wassenaar, dat zich tot op dat mo ment van alle plannen niets had aange trokken. Het nieuwe orgaan zou bij wet moeten worden ingesteld en deze wet is thans in de maak. Het ontwerp is bij het pro vinciaal bestuur dat het voor advies naar de betrokken gemeenten heeft gestuurd. Er zullen dus nog wel heel wat maan den overheen gaan voordat het stuk weer bij de ministers terug is. Nadien is de stand van zaken weinig veranderd. Alleen de gemeente Zoetermeer heeft enkele dagen geleden zich nogmaals tot de Kamer gericht met een tweede adres. Deze gemeente is bang in het boven- gemeentelijke orgaan door Den Haag overstemd te worden en vraagt niet onhandig of de Kamer zich wil uit spreken voor uitbreiding van de Haagse agglomeratie in twee fasen: een uit breiding van Zoetermeer en eventueel daarop aansluitend de bouw van Wils veen. Deze Zoetermeerse wens zal dus een van de punten zijn, die vandaag in de Tweede Kamer ongetwijfeld worden aan geroerd. Dit jaar al is de woningbouw in Den Haag een aflopende zaak. In 1968 zal het ook in de buurgemeenten met de woningbouw afgelopen zijn. Intus sen blijft de aantrekkingskracht van Den Haag bestaan en de geboorten gaan ook door. De hele agglomeratie zou in 1980 aan 220.000 mensen meer onderdak moeten kunnen bieden. Met veel passen en meten kan Den Haag met de buurgemeenten daarvan zestigduizend onderdak brengen. De rest zal moeten wonen in Delft, Lei den en in de nieuwe stad, die voorlo pig is gesteld op een omvang van hon derdduizend inwoners. De tijd dringt. Zelfs na de instel ling Van het bovengemeentelijk or gaan zal het nog vijf jaren duren voor dat de eerste huizen van Witsueen in de thans nog lege polder staan. In de rustige beschutte wateren van Holy LOch, een water dat uit komt op de Clyde, zal het dodelijk ste wapen van onze tijd, de onder zeeboot met Polarisraketten aan boord, een veilig onderdak vinden. Er zal een moederschip worden gestationeerd met een droogdok, waarin de Amerikaanse reactor- onderzeeboten kunnen worden op genomen voor onderhoud of herstel. Holy Loch wordt niet de basis van deze onderzeeërs, maar de schepen zullen er af en toe, wanneer daar aan behoefte bestaat, een beschutte plaats vinden. Dat voorkomt dat zij van de Europese wateren uit, waar zij gestationeerd zullen worden, telkens naar de Verenigde Staten moeten terugkeren wanneer er kleine reparaties nodig zijn of er voorraden moeten worden aange vuld. De onderzeeboten die de Polaris van onder het zeeoppervlak kun nen lanceren kunnen maanden achtereen op zee blijven. Het zijn de grootste onderzeeboten ter we reld. Zij worden voortgestuwd door kernenergie. Hun verschijning in Holy Loch moet vreemd contras teren met de landelijke omgeving die sinds eeuwen niet is veranderd. In de dichtstbijzijnde stad heeft zelfs de plaatselijke krant nog geen telefoon. HILVERSUM. Judy Garland komt in tegenstelling tot wat wij gisteren berichtten niet voor de televisie. Een uitzending van haar op treden in Amsterdam zal alleen via de radio te beluisteren zijn. Lou van Rees, de impresario die zo vele belangrijke buitenlandse arties ten naar Nederland heeft gehaald, deelde ons gisteren mede dat er geen sprake kan zijn van een optreden voor de televisie. Wij meldden ten onrechte gisteren, dat de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen toe stemming had gegeven voor een rechtstreekse uitzending voor de t.v.: deze toestemming had betrekking op êen radio-uitzending na middernacht. In de nacht van 10 op 11 december zullen Karei Prior, producer, en Ageeth Scherphuis en Willem O. Duys als verslaggevers met radiomicrofoons bezig zijn in het Amsterdamse Tu- schinski-theater. Officieel begint de nachtelijke galavoorstelling door Judy Garland eerst om half één, maar al te middernacht zal de radio beginnen, impressies, gesprekjes met bezoekers, een gesproken portret van Judy en een kort interview met de artieste uit te zenden. Na de pauze in het thea ter die voor de microfoon weer met impressies van de verslaggevers en interviewtjes zal worden gevuld gaat de uitzending nog door tot twee uur 's nachts. De gala-voorstelling is dan weliswaar nog niet afgelopen, maar langer mag de Avro niet uit zenden. De Avro gaat echter de hele-avond, dit laatste deel inbegrepen, opnemen op de geluidsband. Deze opname wordt dinsdagavond 13 december uitgezonden via de radio an 20.05 tot 22.30 uur. Wie wil, kan dan dus de complete avond beluisteren. Judy Garland komt dus niet voor de televisie, maar wel twee keer voor de radio. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG.De nieuwe militaire uitgaansuniform, waarvan vorig jaar de details werden onthuld, zal volgende week voor het eerst op grote schaal worden uitgereikt. Negenhonderd militairen van het elfde bataljon infanterie grenadiers zullen dan het pak ontvangen, dat zij bij wijze van proef tot 1 september zullen dragen. Na eventuele wijzigingen zal de nieuwe uniform daarna voor de hele landmacht worden besteld. Omdat de hele bestel ling uit ongeveer 150.000 uniformen zal bestaan zal het pak pas begin 1964 worden ingevoerd. De nieuwe uniform komt in de plaats van de oude battle-dress. Zij bestaat uit een jasje van strijkgaren, met plastic knopen. De leeuw op de mouw komt te vervallen. De kleur van de jasjes is donkerbruin. De soldaten van het elfde bataljon grenadiers zullen drie soorten broeken proberen: een van kamgaren, een van terlenka en een met plooihoudende middelen bewerkte wollen. De kleur van de broeken is khaki. De nieuwe uniform is duurder dan de oude. De militairen die het nieuwe pak dragen, zullen niet meer in zomertenue mogen gaan. bestaande uit broek en overhemd. Het jasje mogen zij dus, ook als het warm is, niet uitdoen. De grenadiers zullen ook als proef- dragers fungeren voor de nieuwe regen jas met uitknoopbare voering, die de dikke winterjas gaat vervangen. Van onze correspondent LONDEN De pas tussen Amerika en Engeland gesloten overeenkomst inzake de basis voor Amerikaanse on derzeeërs die de Polarisraketten kun nen afschieten, in westelijk Schotland, heeft binnen 24 uur al heel wat diplo matiek geharrewar veroorzaakt. Premier Macmillan die het sluiten van het akkoord maandag in het Lager huis bekend maakte, zei er van over tuigd te zijn dat er geen enkele beslis sing door de Amerikanen genomen zal ADDIS ABEBA (Reuter). Met veel feestelijkheden is gisteren het feit her dacht dat keizer Haile Selassie dertig jaar geleden werd gekroond. De kerkklokken luidden, er klonken 21 saluutschoten, en duizenden trokken zingend en dansend door de straten. De keizer woonde eerst een kerk dienst bij en sprak daarna het parle ment toe. Hij kondigde aan dat over enige maanden verkiezingen gehouden zullen worden en beloofde onderwijsverbete ringen en landbouwhervormingen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De door de aankoop van Allan vrijkomende werkplaatsen van de R.E.T. aan de Isaac Hubert- straat in Rotterdam zullen, als de ge meenteraad met de plannen van B. en W. akkoord gaat. worden ingericht als beschutte werkplaats voor minder vali den. Voor de inrichting is een bedrag no dig van 1.595.000 gulden; één van de le den van het college vindt die investe ring onverantwoord omdat hier sprake is van een tijdelijke huisvesting in een te saneren wijk. De overige leden ge ven aan deze oplossing de voorkeur bo ven de bouw van een nieuwe werkplaats voor driehonderd mensen aan de Eras- mussingel en de bouw van een nieuwe werkplaats voor vijfhonderd mensen aan de linker Maasoever. In de inrichting aan de Isaëc Hubert- straat zullen vijfhonderd mensen kun nen Worden geplaatst. Als deze ruimte eenmaal beschikbaar is wordt de werk plaats aan de Erasmussingel bestemd als werkinrichting voor geestelijk ge stoorde mannen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de roef van de sleepboot Maria J. vonden huiswaarts kerende classificeerders gistermiddag hun 55-jarige collega H. Antony uit de Atjeh- straat in bewusteloze toestand onder aan de trap liggen. Aan de Linker Veerdam riepen zij de hulp van de G.G. en G.D. voor hem in die de vermoedelijk van de trap gevallen man naar het Zuider ziekenhuis bracht. Kort na aankomst ia hü daar overleden. worden om de raketten te gebruiken, zonder zo volledig mogelijk overleg met Groot-Britannië. Zodra men in Washington deze op merking van Macmillan vernam liet men daar weten: geen sprake van, wij heb ben ons daar helemaal niet toe ver plicht. Zeker, zo redeneert men in de Amerikaanse hoofdstad, overleg over de belangrijke vraag of Polarisraketten met hun kernlading gelanceerd zullen wor den, is wenselijk. Het is evenwel de vraag of er in geval van nood tijd is voor overleg Van Amerikaanse zijde schijnt men niet verder te willen gaan dan Enge land de verzekering te geven dat er in geen geval raketten van het type Polaris afgeschoten zullen worden van Britse territoriale wateren uit. Intussen heeft de bekendmaking be treffende de basis voor de Amerikaanse onderzeeërs in Schotland in linkse La- bourkringen een storm van verontwaar diging doen ontstaan. Deze kwestie komt voor partijleider Gaitskell wel op een bijzonder ongunstig ogenblik. Hij had al met formidabele tegenstanders in zijn eigen partij te maken op het stuk van de kernwapens. Deze affaire geeft zijn politieke vijanden in eigen kring nog meer reden om tegen hem te rebelleren. Meer dan dertig leden van de socia listische fractie in het Lagerhuis hebben een motie ingediend waarin o.a. gepro testeerd wordt tegen de nieuwe basis voor de Amerikaanse onderzeeboten in Schotland. NEW YORK (Reuter, AP) President Eisenhower heeft gisteren gezegd, dat Ri chard Nixon en Henry Cabot Lodge, de Republikeinse kandidaten voor het pre sidentschap en het yice-presidentschap* in zeven opzichten de voorkeur verdie nen boven hun Democratische rivalen, John Kennedy en Lyndön Johnson. Die zeven zijn: hun karakter, hun moreel, hun capaciteiten, hun bereidheid onpret tige opdrachten uit te voeren, hun erva ring, hun besluitvaardigheid, hun toewij ding. President Eisenhower zei dit gisteren na zijn aankomst in New York, waar hij samen met Nixon en Lodge een laatste beroep op de kiezers van deze belangrij ke staat gaat doen. New York is vooral zo belangrijk omdat de verkiezingsuit slag in deze staat altijd van zeer grote, zo niet doorslaggevende, invloed is ge weest bij de presidentsverkiezingen. Nixon, ingenomen met de zeer grote opkomst van belangstellenden, zei: De mensen weten best dat het nu niet de tijd is om iemand naar het Witte Huis te sturen om wat ervaring op te doen. Hij doelde op Kennedy. Nixon zei dat zowel hij als Lodge de vuurproef bij herhaling hadden door staan. Wij hebben met Kroesjtsjef onze krachten gemeten, zei hij, en ons nooit door hem in de luren laten leggen. Dat zal ook in de toekomst niet gebeuren. Meer dan een miljoen Newyorkers lie pen uit om de intocht van Nixon, Lodge en Eisenhower te zien. De politie wilde zich niet uitlaten over de vraag of er meer mensen op de been waren dan tij dens de recente intocht van Kennedy en de zijnen. Kennedy, die zelf nog vlug even een bliksemtocht door 16 staten in minder dan een week was begonnen, liet de Re publikeinen in New York niet helemaal vrij spel. Toen Nixon, Lodge en Eisen- h woeruhea hower hun campagne in de stad New York begonnen, hielden oud-president Truman en Kennedy's medestrijder Johnson verkiezingstoespraken in de pro vincie van de staat New York. Van onze correspondent LONDEN Zware stormen beukten gisteren de kusten van Groot-Britannië. Ook landinwaarts ondervond men vee) overlast van krachtige windstoten die op vele plaatsen schade aanrichtten. In Londen werden verscheidene mensen gewond toen er dakpannen, schuttingen en glas van gebroken ramen op straat vielen. Schepen met bestemming Harwich ondervonden belangrijke vertragingen. De vrachtboot Colchester arriveerde twee uur te laat. Het schip kwam uit Rotterdam. Het passagiersschip Am sterdam kwam anderhalf uur later in Harwich aan dan op de dienstregeling stond. De Amsterdam kwam uit Hoek van Holland. Op de Solent geraakte gisteren het nieuwe fregat van de Nieuwzeelandse marine, de Taranaki in moeilijkheden. Het schip werd door twee sleepboten ge sleept, een derde moest te hulp schie ten om te voorkomen dat de Taranaki te pletter sloeg. Het Britse passagierschip Sylvania kon gisteren door de zware storm niet uit Liverpool vertrekken, zoals de be doeling was. De Sylvania heeft Canada tot bestemming. Ook de badplaatsen kregen gisteren een deel van de storm te verwerken. Huizenhoge stortzeeën overspoelden de boulevards en richtten grote schade aan aan hotels en pensions. De vissersvloot van Hastings die als gevolg van de storm niet kon uitvaren moest in haar geheel hoog op het strand .worden getrokken om geen prooi van de kokende zee te worden. In Nottingham stortte een gedeelte van een muur van een fabriek in, waar door een 58-jarige man werd verpletterd. In Italië heeft noodweer een dijkbreuk veroorzaakt langs de oevers van de Po. Er ontstond een gat van dertig meter breedte. Gisteravond waren soldaten en vrijwilligers bezig een nooddijk te leg gen van twaalf kilometer lengte. Van onze correspondent BONN. In hel complot rond het gearresteerde Westduitse socialistische Bondsdaglid Alfred Frenzel (61) zijn thans in totaal vier man opgepakt. Be halve Frenzel zelf zijn dat twee leden van de Tsjechoslowaakse geheime dienst en één Duitser. Onder gevaarlijke omstan digheden is de Westduitse geheime dienst erin geslaagd een deel van de stukken te achterhalen die Frenzel aan de Tsjechen had geleverd. Er zijn nog steeds twee onopgeloste raadsels in deze zaak: Waarom werd Frenzel een spion en een landverrader? Men gelooft niet dat het Bondsdaglid met zijn verraad geld wilde verdienen, want hij stond bekend als een zuinig en sober levend man, Daarom begint tóen steeds meer waarde te hechten aan de veronderstelling, dat Frenzel onder Tsjechische druk verraad heeft gepleegd. Hij maakte tijdens de oorlog in Engeland deel uit van de Tsjechische luchtmacht en zou zich daar- Van onze correspondent UTRECHT. In de vroege ochtend heeft gisteren de zestienjarige fa brieksarbeider Van E. uit Utrecht op het Wielingenplein in zijn woonplaats een meisje van zeventien jaar aan gerand. Het meisje begon luid te gil len. Daar kwam de krantenbezorger Herman Beerthuizen op af. Hij liet zijn fiets in de steek en pro beerde de aanrander te grijpen. Deze zette het op een lopen. De bezorger ren de hem na, maar had hem na korte tijd uit het oog verloren. Toen belde hij de politie, die met een surveillancewagen naar hem toe kwam. De krantenbezorger stapte in en doorkruiste met de politie systema tisch hele wijken, net zo lang tot de vluchteling was gevonden. Hij beken de dadelijk De vorige avond werd in een donker trapportaal aan de Zwanenvechtlaan een 47-jarige vrouw aangegrepen door een jongeman. De vrouw ging hard schreeuwen. Dat werd gehoord door Ni co Post, een kantoorbediende van ze ventien jaar. Hij ging erop af en zag de jongen wegrennen. Toen sprong hij bij een voorbijganger achter op de fiets en be gon de achtervolging. Eerst verdween de onbekende in het donker, maar la ter zagen ze hem terug op de Amster damsestraatweg. Ze grepen hem en brachten hem naar de politie. Het bleek de automonteur Van L. te zijn, "een jongen van veertien jaar. In de Zwanenvechtlaan werd hij met de vrouw geconfronteerd. Zij herkende hem direct. Beide knapen zijn opgesloten. Die van zestien heeft tien aanrandingen bekend in Utrecht en omstreken. Daarvan was er maar één bij de politie aangegeven. BONN (Reuter) De 2400 man Duit se troepen, parachutisten en gemotori seerde infanterie, die krachtens een nieuwe overeenkomst in Frankrijk mo gen oefenen, Zijn gisteren begonnen de Franse grens te overschrijden. Het transport geschiedt per trein en zoveel mogelijk in de nacht. De oefengebieden zijn in het oosten van Frankrijk gele gen. Het is voor het eerst sinds het ein de van de oorlog dat zich weer Duitse door ftog altijd in de Bondsrepubliek min of meer gecompromitteerd gevoelen. Voorts is bekend dat zijn dochter in Tsjecho-Slowakije woont. Juist rondom deze „dochter" spelen zich veel wonderen af. Frenzel heeft jaren geleden gezegd dat zij door de Tsjechen zou zijn ver moord. Thans wordt beweerd dat een zekere mevrouw Else Nova, die Frenzel enige malen in West-Duitsland heeft be zocht, zijn dochter zou zijn maar zij kan ten hoogste door hem geadopteerd zijn daar zij 49 en Frenzel 61 is. 9 Wat heeft Frenzel aan de geheime dienst van communistisch Tsjecho- slowakije gegeven? Ook gisteren tastte men hierover te Bonn- in het duister. Het Bondsdaglid was op de hoogte van enige brokstukken uit het geheime Navo-docu- ment M.C. 70 betreffende de Europese verdediging. Te Bonn is al bekend ge maakt, dat Frenzel onmogelijk de waar lijk geheime delen van M.C. 70 heeft kunnen weten. Wel was hij op de hoogte van bepaalde bijzonderheden van de Westduitse defensie, waarbij hij zich in het bijzonder geïnteresseerd heeft voor verbindingsproblemen en voor de stem ming van gewone soldaten bij wie hij, vanwege zijn veelvuldige bezoeken zelfs een zekere populariteit genoot Een deel van de geheime stukken die Frenzel heeft doorgegeven aan zijn Tsjechische en Westduitse helpers heeft men op levensgevaarlijke wijze weten te achterhalen. De Westduitse politie greep namelijk' vorige week op het vliegveld Wahn bij Bonn twee Tsjechische contact mannen, die op het punt stonden mate riaal van Frenzel naar Wenen te brengen. Bij dat materiaal lagen springstoffen, die bij ontdekking hadden moeten exploderen. De Tsjechen bekenden na lange verhoren, dat zij ook in hun woning springstoffen hadden. Met grote voorzichtigheid ge lukte het de politie in de woning van de agenten ten slotte de zeer moderne spring stoffen die elektrisch tot ontploffing wer den gebracht te verwijderen en ander door Frenzel geleverd materiaal op te sporen. Ook Frankrijk heeft zijn deel gehad van het noodweer van de laatste dagen. Vooral in Noord-Frankrijk is grote scha de aangericht. In Parijs werden vijf mensen gewond door rondvliegende stukken van dakpannen en schoorstenen. AMSTERDAM. Sint Nieolaas zal bij zijn traditionele intocht in Amsterdam, op zaterdag 19 november, worden be groet met een nieuw, speciaal voor hem gecomponeerd lied. Het is de mars ,,Hoor, daar klinkt trompetgeschal" van Hugo de Groot. Deze intochtmars werd met de eerste prijs bekroond door het Initiatiefcomité Amsterdam, het ICA, dat een prijsvraag voor een nieuwe Sin- terklaasmars had uitgeschreven. Nadat uit de elf inzendingen de compositie van Hugo de Groot was uitverkoren, werd Evert Werkman bereid gevonden er een tekst bij te schrijven. Gister middag gaf de Amsterdamse Politieka- pei in het Internationaal Cultureel Cen trum de première vain de mars, daarbij geassisteerd door een zestigtal school kinderen, die de tekst zongen. Er is ook al een plaat van Hugo de Groots be kroonde melodie geperst. NEW YORK. Het Newyorkse to neelgezelschap The Living Theater zal op 16 december de eerste uitvoering in Amerika geven van Bertholf BrecHFs toneelstuk lm Dickieht der $tadte. Brecht schreef dit stuk in 1923. Het behelst de strijd om de macht tussen twee mannen in het Chicago van 1912- In de vertaling van Bernhard Neilhaus heeft het als titel gekregen In the jungle of cities. AMSTERDAM. Het Pantomime theater van Jan Bronk geeft op zater dagmiddag 12 november in het Nieuwe de la Mar theater de première van Tiji Uilenspiegel, een bewerking van het ge lijknamige boek van Charles de Coster. Deze voorstelling wordt gegeven in de troepen op Frans grondgebied bevinden. I zogenaamde Jeugdtheatercyclus. Van onze correspondenten IJMUIDEN De storm van gisteren heeft de sleepboten van Bureau Wijs muller te IJmuiden die in de Ierse zee twee libertyschepen sleepten veel last bezorgd. De Cycloop en de Titan móes ten elk gisternacht hun sleep loslaten. In de loop van de dag konden zij allebei weer vastmaken. De Cycloop was met de Benjarrjin Carpenter van Amerika op weg naar Barrow aan de Britse westkust. Otaqat het traject door de Ierse zee vaak moei lijkheden geeft, was de Nestor komen helpen. Deze versterking was riiet ge noeg om de Carpenter vast te kunnen houden toen het transport in een stofm van windkracht tien tot elf terechtkwafn. Op 23 mijl van Tusskar Rock moest de Nestor gisternacht om twee uur,,de verbinding prijsgeven. De tros kwam in de schroef van de sleper terecht, maar de bemanning wist het gevaar na enige uren hard werken in de vliegende storm te bedwingen door de tros te. kappen. Een half uur later raakte ook de Cy cloop het contact kwijt. --j De runners aan boord van de Carpen ter vatten weer moed toen gisteren, bjj het aanbreken van de dag bleek dat-de beide slepers vlak bij waren. Het duurde echter nog tot gisteravond voordat het schip weer door de Cycloop werd over meesterd. Dat werd hoog tijd, want de Carpenter was toen tot op drie mijl van de kust gedreven. De Nestor zal pro beren een tweede tros over te brengen, zodat de tocht kan worden voortgezet. De Titan had haar sleep, het zeven duizend ton metende libertyschip William Terry Howell, gistermiddag weer aan 'de tros, nadat de Howell een halve dag los was geweest. Het contact met de Titan was verbroken voordat de Hector, die door bureau Wijsmuller te hulp was ge stuurd, had kunnen vastmaken. Déze sleper probeert nu ook vast te maken. De zuidwester storm heeft gisternacht in het Veersegat een slachtoffer geëist. Daar was het bietenschip Elma uit Kamperland maandagnacht aan de grond gelopen. Het schip, dat 280 tón meet, zat een etmaal vast, toen schip per De Bruine de sleepboot Bastiaan uit Zwijndrecht opdracht gaf zijn schip vlot te trekken. Dat werd in de huilen de zuidwesterstorm een ramp, want de Elma begon water te maken. Toen de schipper zag dat zijn vaar tuig niet meer was te redden, staote hij met zijn vrouw en zijn dertien maan den oude zoontje in de roeiboot van de Elma. Stortzeeën sloegen die echter al gauw vol. De sleepboot kwam te hulp en vret met grote moeite de schipper en *n vrouw te redden. Mevrouw De Bruine had echter op het laatste ogenblik haar in dekens gewikkeld kind laten schie ten. Stuurman van de Bastiaan sprong terstond in de ziedende golven en zwom naar het bundeltje kleren en dekens. Toen hij dat bereikte was het kind er echter al tussenuit geglèden, zodat de stuurman onverrichterzake terug moest keren. Het motorschip Trio, dat dinsdag avond op een strekdam bij de haven van Zierikzee was gelopen, is gister nacht door de sleper Transporteur van het bergingsbedrijf N de Wit uit Rotter dam los getrokken. Meteen daarna brak de sleeptros, sloeg het schip op de dijk en brak het. De bemanning en twee ber gers verlieten het schip langs een lijn, die op de dijk was vastgemaakt. In het schip zijn gisterochtend door bergers gaten gebrand om het helemaal te laten zinken, om te voorkomen dat de dijk, waaraan al voor duizenden guldens schade is aangericht, nog meer zou worden beschadigd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De mensen die hét stratenplan voor de nog niet voltooide wijk Mariahoeve in Den Haag hebben ontworpen, hebben niet voldoende reke ning getiouden met de snelle toeneming van het aantal auto's dat 's nachts op straat blijft staan. Het is tegen de avond in Mariahoeve nu al een gedrang van automobilisten die een plaatsje voor hun auto zoeken. Het zal nog erger worden als straks alle huizen van Ma riahoeve klaar zijn. Vorig jaar was het in Den Haag zi ver dat de 's nachts buiten geparkeerd? auto's een file vormden van een lengtqj van 162 km, de afstand Den Haag-i Brussel. Een zesde van het Haags? stratennet dat een lengte heeft van difi zend kilometer wordt 's nachts aan ééi zijde ingenomen door geparkeerde au to's, niet meegerekend die strastgede ten waar parkeren is verboden. Dat alles blijkt uit een zorgvuldig sï mengesteld overzicht van het gemee: telijk bureau voor statistiek. In het Benoordenhout vindt men d meeste geparkeerde auto's per bonder' bewoners, namelijk tien. Het gemidde; de voor de hele stad is vier. Al met t stonden er in 1959 meer dan 23.000 auto' 's nachts buiten geparkeerd, dat is zé ventig procent van het aantal in Dei Haag geregistreerde aantal auto's. In 1952 bedroeg 'iet aantal nog maq 3900 en in 1957 16.000, dat is gereken* in percentages van het aantal auto*" •in Den Haag ongeveer dertig en 57 pre cent. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Zaterdagavond kwar voor twaalf opent de werkgroep van dd Haagse Comedie het vestzaktheater 't Paradijs in de Koninklijke schouwburg met de première van twee eenakters! Van de jonge opzienbarende Engelse» schrijver Harold Pinter wordt Dé Dienstlift uitgebracht en van de Pool Slawomir Mrozek het stuk Politie. Onl technische redenen kunnen in 't Para- dijs slechts voorstellingen worden gel geven, indien de grote zaal van de schouwburg niet in gebruik is.'

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9