Nieuwe directeur Jaarbeurs wil geen chauvinisme SAMENWERKING LEIDING VAN MET NU David Bean rail Justitie affaire houdt de Socrates scherp in de gaten Mitropoulos overleden Kamer akkoord met wet op studie Meisje dood op bed gevonden Russen testen Canada's kust Duurdere room en koffiemelk CORDIER: „NIETS GEDAAN OM CONGOLEZEN VOOR TE BEREIDEN OP VRIJHEID'' DRS. VAN DER KWAST TEGEN ONEREUZE CONCURRENTIE Aantrekkelijke moeilijkheden TITEL DOCTORANDUS WON HET VAN MAGISTER Politiebonden met nader ingenomen overleg nieuw PUCK WAS TÈ KLUCHTIG Belgen verontwaardigd: ASPIRIN Donderdag 3 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 TWEEZIJDIG PROGRAM UITSTALVENSTER COÖRDINATIE Prinses Irene opent „eigen" ziekenhuis Zonder leedwezen Collegegelden Toezicht Punt Zwendel Gif Salzburger poppentheater naar Nederland Neem elke dag Uw 2 Halitran capsules SALARISSEN WOENSDAG ONDER LOEP MINISTER MARIJNEN WIL Financiële beschouwingen Beëindig Nederlandse heerschappij TOEGEGEVEN OVERHAAST Advertentie kinder RAPPORT GOEDE HOOP Politie vangt bende met papiersnippers Raadsels Ongeremd Van een onzer verslaggevers TAEN HAAG Na het gesprek stonden een paar dingen wel duide- lijk vast: drs. Van der Kwast is kennelijk bijzonder blij met het feit dat hij algemeen directeur van de Jaarbeurs gaat worden, en ten tweede: er zal in Utrecht waarschijnlijk wel het een en ander gaan veranderen. „Het uitstippelen van het toekomstige beleid is een heel karwei. Ik weet niet, of ik dat allemaal wel alleen kan doen. Ik wil de mo gelijkheid open houden van een samenwerking gedurende korte tijd met de tegenwoordige directeuren. Ik zou die samenwerking zelfs erg op prijs stellen, omdat ik er veel van zou kunnen leren". De tegenwoordige directeur-generaal van handel en nijverheid ziet zijn nieu we functie „zeer bepaald als een levens positie". De Jaarbeurs, vertelt hij, „heeft in het geheim altijd een plezierig plekje in m'n hart gehad, want het be drijfsleven spreekt mij erg aan." Zeer nadrukkelijk: ,,lk weet dat er geen opgaande lijn bij de Jaarbeurs is, maar toch heb ik echt vertrouwen in haar toekomst. Als er geen moeilijkhe den waren, zou deze functie me niet hebben aangetrokken". Dit zijn duide lijke woorden van een 48-jarige man die weet wat hij wil. „Als ik 58 was geweest had ik het niet gedaan, nu wel. Overi gens wil ik wel even vaststellen, dat het aanbod van de heer Van der Wal een volkomen verrassing voor me was." Een beetje vermoeid: „Als directeur- generaal heb ik de laatste zes jaar met hart en ziel gedaan wat het algemeen belang vergde. Toch was het een moei lijke positie. Enerzijds was ik de ver trouwensman van de industrie, maar te gelijk, was ik als eerste man onder de minister, verantwoordelijk voor het Ne derlandse prijs- en kartelbeleid. De ene dag kon ik een Industrieel raad geven, de volgende dag moest ik hem iets wei geren", „Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat doe ik niet anders dan confereren, besprekingen bijwonen, toespraken hou den, lunchen, drie maal in de week een diner bijwonen, waar dan ook mijn vrouw naar toe moet. Maar thuis heb ik vier jongens, die alle vier op de H.B.S. gaan en me wel eens nodig hebben. Neë, het valt niet mee. Het is niet alles even aantrekkelijk als het naar buiten lijkt," Het aanbod van de Jaarbeurs heeft hij even in beraad gehouden, want hij had meer mogelijkheden. Nu wil hij er graag naar toe. Hij wil de strijd aan binden tegen de onereuze concurrentie op het gebied van de jaarbeurzen. „Het zou onverstandig van mij zijn als ik zou proberen de Nederlandse handel te dwingen zich tot Utrecht te wenden, omdat eerlijke concurrentie mij zeer welkom is. Je moet nu eenmaal niet trachten te dwingen wat zich niet dwin gen laat". Drs. Van der Kwast gelooft, dat de Jaarbeurs een veel grotere functie kan vervullen dan nu het geval is, vooral met het oog op de Europese integratie en de te verwachten sterkere concurren tie. De Jaarbeurs moet een uitstalven ster voor het bedrijfsleven zijn, en een operatiebasis om de binnenlandse markt vast in handen te houden. De Jaarbeurs zou ook deel kunnen nemen aan mani festaties in het buitenland, exposanten 'uit landen overzee kunnen aantrekken, en nauwer kunnen samenwerken met kamers van koophandel en handelsinsti tuten. Behalve een dienende heeft de Jaarbeurs ook een activerende functie. Over dwingen gesproken: ik zou het helemaal niet erg vinden als er in Am sterdam en Utrecht ook beurzen worden gehouden. Maar laten we dan bijvoor beeld de Firato in de R.A.I. tegelijk met de jaarbeurs houden en dan in een frequente dienst snelle comfortabele bus sen laten lopen tussen Utrecht en Am sterdam. Een eerste taak zou daarom zijn, dat de Jaarbeurs eens met de re gering gaat praten over coördinatie. Waar wij behoefte aan hebben is een nationale en niet een gemeentelijke po litiek, omdat anders het plaatselijk chauvinisme overal beurzen laat ont staan. De Jaarbeurs is het middel bij uitstek om onze produkten te tonen en te laten zien hoe goed zij zijn. Naarmate de beurs aan kracht zal winnen, aldus de nieuwe algemeen directeur, zal er een grotere behoefte ontstaan aan meer deel neming. Van onze correspondent ALMELO Honderden kinderen door braken gistermiddag de afzetting, toen prinses Irene aankwam bij het nieuwe streekziekenhuis te Almelo, dat zij of ficieel zou openen en dat haar naam draagt. De opening gebeurde in een tent bij het ziekenhuis, die door felle windstoten door elkaar werd geschud. De prinses drukte op een knop, waarna twee foto's van vroegere ziekenhuizen uiteen scho ven en een foto van het nieuwe gebouw zichtbaar werd. Daarmee werd gesymboliseerd hoe het Prinses Irene ziekenhuis tot stand was gekomen. Een protestants christelijk en een algemeen ziekenhuis, die beide uit hun gebouwen waren gegroeid heb ben het namelijk samen gebouwd. Het nieuwe ziekenhuis, dat als een ster om het liften- en trappenhuis is ge bouwd, is ontworpen door de Haarlemse architect J. P. Kloos, bevat duizend ver trekken en heeft 350 bedden. Het heeft 15 miljoen gulden gekost. DEN HAAG. De jonge Amerikaan, die gisteren in Pulchri Studio piano zat te spelen, bezit zo enige eigenschappen als temperament, dichterlijkheid en fan tasie, die hem boven de middelmaat doen uitsteken. In zijn weliswaar zeer romantische weergave van Bachs Chro matische fantasie en fuga herkende men aanstonds de muzikant en hij bleek bo vendien zeer zeker te zijn van het werk zijner vingers. Achteraf gezien gunde hij zich nu juist in de overgangen van Schuberts sonate in a-moll opus 143 te weinig tijd, maar in de sfeervolle, grillige en meesterlijk voor de moderne vleugel geschreven Miroirs van Ravel bracht hij het een ge ducht eind. Een sonate (1952) van Gi- nastera, boordevol noten en Zuidameri- kaanse ritmen, en de Dante-sonate van Liszt, bepaald niet diens sterkste uiting, Completeerden het programma, dat toch wel van overleg getuigde, DE WITTE Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Minister Cals heeft de buit binnen. Na zes debatten is gisteren de Tweede Kamer gereedgekomen met het nieuwe plan voor het wetenschappelijk onderwijs, waarvoor ruim acht jaar geleden minister Rutten het eerste ontwerp indiende. De laatste loodjes wogen niet het zwaarst, omdat de Kamer niet voor moeilijke beslissingen kwam te staan. Ingewikkeld was het wel, zodat er nog een tweede lezing nodig zal zijn een zeld zaam verschijnsel in de parle mentaire geschiedenis om het wetsontwerp gaaf aan de Eerste Kamer af te leveren. Een eindbeslissing viel er dus niet, maar toch kreeg minister Cals gistermiddag na afloop van de vergadering vele handen te drukken, daar er nu immers niets meer gebeuren kan. De tweede lezing, die uitsluitend over de reeds goedgekeurde wetsteksten zal gaan, is waarschijnlijk over twee weken te verwachten. De belangrijkste beslissing van giste ren betrof wel de wettelijke bes'cher- ming van de titel doctorandus. Zonder leedwezen nam de minister afscheid van de door hem voorgestelde magis ter, maar hij vond het toch wel jam mer dat de c.h.-woordvoerder dr. Die penhorst en hij de enigen waren die er iets voor voelden om de meesters titel ook te gaan gebruiken voor an dere vakken, zoals economie en lette ren. De doctorandus is blijkbaar, on danks het feit dat het een lelijk woord is en alleen maar aanduidt dat iemand nog moet promoveren, zo ingeburgerd dat het gemeengoed is geworden en dan is er eigenlijk niets meer op tegen om het begrip in de wet op te nemen. De socialisten zagen zich de steun ontvallen van de K.V.P. bij hun poging om het collegegeld te verlagen van tweehonderd gulden per jaar geduren de vier jaar tot honderd gulden per jaar en dan gedurende slechts twee jaar. Vorige week had de woordvoer der van de K.V.P., pater Stokman, zich voorstander vap deze verlaging ver klaard, maar gisteren volgde hij de minister, die om nader beraad in het kabinet had gevraagd en nu met de steun van de ministerraad in de rug de Tweede Kamer deze „niet verant woorde grilligheid" ontraadde. Het zoveel duurdere wetenschappe lijke onderwijs zou daarmee goedko per worden dan het maximum van tweehonderd gulden, dat moet worden betaald voor de hoogste klassen van het gymnasium en de h.b.s. Bovendien beloofde de minister dat hij de hele zaak van de collegegelden en het in- schrijfgeld nog zal gaan bespreken met de universiteiten en hogescholen. Be halve bij de communisten en de paci- fistisch-socialisten kon de Partij van de arbeid nergens steun in de Kamer vinden, zodat het amendement werd verworpen. al zes doctoraten had uitgereikt, en die nu eventuele gegadigden duidelijk probeerde te maken dat zij zich niets behoefden aan te trekken van de wet telijke bescherming van wetenschappe lijke titels, omdat haar „titels" toch niet te grijpen zouden zijn. Het kwaad zit dus niet alleen in het buitenland, aldus waarschuwde de mi nister. Verleden week was voorname lijk gesproken over de praktijken van een Lichterasteinse titelhandel. Helemaal waterdicht zou de bescher ming toch nooit kunnen zijn, moest de minister tot zijn spijt erkennen, maar hij gaf toch wel de verzekering dat hij er alle aandacht aan zou besteden en daarmee nam de Kamer genoegen. Verder Werd men het eens over de bescherming van de doctoraten in de wijsbegeerte en de godgeleerdheid, die worden uitgereikt door andere instel lingen, zoals de Johannes Calvijnstich- ting te Kampen en het Bermannianium institutum van de Jezuïten te Nijme gen. De op dit gebied bestaande rech ten werden in de wet vastgelegd en verder zal de minister pas nieuwe er kenningen kunnen verlenen nadat hij de onderwijsraad daarover om advies heeft gevraagd. Een laatste punt van verschil was nog het toezicht van de Algemene re kenkamer op de rijksuniversiteiten en hogescholen en de gemeente-universi teit van Amsterdam. De vaste com missie voor de rijksuitgaven van de Tweede Kamer had het advies gegeven de algemene rekenkamer de bevoegd heid te verlenen om zelf inzage van de boeken en bescheiden te vragen. Mi nister Cals had daar een accountant van zijn eigen departement tussen ge plaatst, overigens geheel overeenkom stig de bestaande toestand. Ten behoeve van haar eigen controle wenste de Tweede Kamer echter meer zekerheid. Minister Cals schermde wel met het rapport van de commissie- Simons, die een herziening van de comptabiliteitswet voorbereidt, waarbij deze zaak ook op de helling zal komen, maar de Kamer zette haar zin door. Tenslotte was er nog heel wat te doen over een punt! Het ging er name lijk om wat taalkundig juist was: een punt achter dr. of mr.. dan wel geen punt omdat het hier niet om afkor tingen maar om samentrekkingen gaat. Dit is, in karakteristieke hou ding, de nieuwe algemeen direc teur van de jaarbeurs. Man met voorliefdes als ieder andek: zeer gesteld op een huis met een tuin, verheugt zich al op het toekom stige wonen in Utrecht of omstre ken, kent, samen met zijn zoons, geen grotere hobby dan tennissen. Man ook van een moderne, blik semsnelle carrière, die in feite pas na de oorlog is begonnen; 1945 hoofdambtenaar bij het directoraat- generaal voor de prijzen; 1949 adjunct-directeur voor industrie en groothandel; 1950 directeur voor ordeningsvraagstukken; 1954 directeur-generaal voor handel en nijverheid; 1960 algemeen direc teur Koninklijke Nederlandse Jaar- De bescherming van de doctorstitel bleek de bijzondere belangstelling van de Kamer te genieten. De zwendel met de buitenlandse titels zat trouwens ook minister Cals heel hoog. Hij vergastte de Kamer zelfs op de voorlezing van een nieuwe circulaire <jie Allerlei lijsten en woordenboeken werden er bij gehaald, maar noch de minister noch de doctoren in de Kamer konden er wijsheid uit peuren. Blijk baar was er bij voorzitter dr. Korten- horst een sterke neiging om de punt niet in de wet te zetten, zodat hij voorstelde: zullen we volhouden? Men werd het erover eens deze zaak bij de tweede lezing uit te vechten, maar enig licht bracht de minister ten slotte toch wel. Hij had waarschijnlijk iets opgedoken en riep uit: Ik heb het nu. We moeten in de officiële woor denlijst kijken. Als daar een punt staat, zitten we eraan vast, want deze lijst wordt genoemd in de Spellingswet van 1947 en daar zijn we door gebon den. Aldus werd er een punt onder gezet. van de „stichting voor neo-religie", tot haar eigen verbazing verleden j; De Vrouwenbond van het Christelijk nationaal vakverbond in Nederland is gisteren opgericht. De bond is gevormd door de vrouwenclubs van het C.N.V., die tot nu toe werden overkoepeld door jaar een landelijke vrouwenwerkgroep. onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Politiedeskun digen zoeken op het ogenblik naar stig naar een verklaring voor de dood van een twintigjarige kleu terleidster, die dinsdagavond Iaat op haar zolderkamertje in de Deur- lostraat in Amsterdam is gevonden. Zjj lag gekleed in pyama op haar bed, en was naar schatting reeds een week overleden. Een vriendin van het meisje kwam eergisteravond bij de kleuterleidster op bezoek. Ze klopte aan haar deur, maar er werd niet opengedaan. De vriendin werd ongerust, vooral ook omdat zij al in geen dagen iets van het meisje ge hoord had. De politie werd gewaarschuwd. Agen ten klommen via de dakgoot het kamer tje binnen, en deden hun vondst. Gisteren is sectie op het stoffelijk over schot verricht. Daarbij is voorshands niets van een gewelddadige dood geble ken. De komende dagen zullen worden besteed aan een intens onderzoek van de maaginhoud en dergelijke van het overleden meisje. Het is namelijk mo gelijk dat zij gif heeft binnengekregen. Voorlopig kan men geen antwoord ge ven op de vraag of hier al dan niet mis drijf in het spel is geweest. In ieder ge val heeft zich op het kamertje van het meisje geen geweldpleging voorgedaan. Alles wees daar op ordelijkheid en rust. Bovendien waren ramen en deuren van binnen gesloten. De late ontdekking van.de dood van het meisje is te wijten aan de omstandigheid, dat zij weinig om ging met haar hospita en het deze daar door niet is opgevallen dat het meisje weg was. De hospita vertelde later dat de kleuterleidster altijd veel uithuizig was. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Salzburger Mario nettentheater komt morgen, na een af wezigheid van twee jaar, weer een tour nee door ons land maken. Onder meer worden voorstellingen gegeven in Arn hem, Den Haag, Gouda, Rotterdam, Dor drecht, Goes, Amsterdam en Delft. Op 12 en 13 november geeft dit Marionetten theater uitvoeringen in Rotterdam. Op het programma staan Mozarts Enitfüh- rung aus dem Serail, waarvoor de stem men zijn geleend van Maria Stader, Rita Streich en Ernst Hafliger, en Johann Strauss' operette Die Fledermaus, met als zangstemmen die van Julius Patzak, Sieglinde Wagner en Hilde Güden. De tournee ddurt tot 26 november. Van onze correspondent LONDEN. Canada beschikt over positieve aanwijzingen dat Russische onderzeeboten herhaaldelijk de Cana dese territoriale wateren schenden. De Canadese regering is ervan overtuigd dat zij dat doen om de afweermidde len en opsporingsapparatuur van het Westen te beproeven. De Canadese lucht- en zeestrijd- krachten hebben strikte orders om de Russische onderzeeboten, ook wanneer die binnen de driemijlszone komen, niet lastig te vallen. Canada wil voor alles een incident vermijden. Daarom gaat men niet verder dan het opsporen en waarnemen van hun bewegingen. De filmster Elisabeth Taylor is gis termiddag uit het ziekenhuis in Londen naar haar hotel teruggekeerd. Zij -was er vier dagen geleden met koorts opge nomen. Advertentie Gemakkelijk in te nemen Halitran, het natuur lijke concentraat uit de levers van heilbot en andere edelvissengeeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin ca. 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De officier van justitie te Amsterdam, mr. F. J. Hartsuiker, toont grote belangstel-' ling voor de eventuele strafrechte lijke aspecten van de„affaire-Socra- tes". Zoals bekend werd deze N.V., die onder leiding staat van de heer N. den Besten, onder surséance van betaling gesteld. Deze maatregel werd genomen, nadat de Amsterdamsche Bank, die in de af gelopen jaren kredieten tot een totaal van 17 miljoen gulden aan de N.V. ver- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Minister Marijnen wil dat in het nieuwe melkprijsjaar de tot koffiemelk en room verwerkte melk vol ledig de verrekenprijs opbrengt, zodat de heffingen op deze produkten dien overeenkomstig zouden moeten worden verhoogd. Volgens bestuursleden van het produktschap zuivel zou verwezenlijking van deze gedachte neerkomen op een prijsverhoging voor deze produkten van vijf tot zeventien cent per liter. In de gisteren gehouden vergadering van het schap zei de voorzitter ir. B. van Dam, dat de minister de consequen ties van hetgeen hij het produktschap hierover heeft geschreven, kennelijk niet geheel heeft overzien. Hij hoopte dat de minister nog tot andere gedachten zou geraken. Volgende week in Tweede Kamer Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Volgende week don derdag en vrijdag houdt de Tweede Ka mer de algemene financiële beschou wingen en de daarop volgende week, 15 en 16 november, zijn de belastingvoor stellen aan de orde. De laatste moeten voor het einde van. dit jaar ook nog door de Eerste Kamer worden behandeld, omdat een deel van de voorstellen (o.a.vennootschapsbelas ting en omzetbelasting) 1 januari van kracht zal moeten worden. Onmiddellijk aansluitend op de belas- tingontwerpen komt donderdag 17 no vember de Prijzenwet in de Tweede Ka mer in openbare behandeling. OVER NIEUW-GUINEA MANILLA (A.P.) Vakbondsleden uit vijftien Aziatische landen hebben een resolutie aanvaard waarin wordt ge vraagd om onmiddellijke beëindiging van de Nederlandse heerschappij in Nieuw- Guinea De resolutie werd aangenomen door de vijfde Aziatische arbeidsconferentie van de Internationale confederatie van vrije vakverenigingen. De resolutie was ingediend door de Indonesische delegatie, muziek. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op woensdag 9 no vember zal de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken, op uitnodiging van mi nister Toxopeus, bijeenkomen voor wat de minister noemt; een nadere bespreking van het vraagstuk der po- Iitiesalarissen. De uitnodigingen aan de ambtenarenorganisaties, vertegen woordigd in dit centraal overleg, zijn gisteren verzonden. De door het socialistische Tweede-Ka merlid J. Blom aangevraagde interpel latie over de politiesalarissen gaat met het oog daarop voorlopig niet door. De Tweede Kamer geeft er de voorkeur aan af te wachten wat het hernieuwd overleg tussen de minister en de amb tenarenorganisaties zal opleveren. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mr. H. W. van Doorn (kath.v.) hebben de minis ters Toxopeus en Beerman toegegeven, dat er in de salariëring van bepaalde groepen der politie wel van een achter stand kan worden gesproken. De incon- veniënten van onregelmatige dienst en veelal ook het extra werk zijn in het politiesalaris niet voldoende gecompen seerd. Ook het rapport van de commis sie werkclassificatie politiefuncties (C.W.P.) geeft een indicatie voor het bestaan van een achterstand. Maar, zo schrijven de bewindslieden, het is niet mogelijk aan dit rapport zonder meer een nieuwe salarisregeling te ontlenen Een dergelijk besluit voor een zo grote groep burgerlijke ambtena ren als de politie, zou zijn terugslag hebben op de gehele rijksdienst, alsook op het loon- en salarisbeleid van de re gering. Deze heeft daarom niet verder kunnen gaan dan het toekennen van een tijdelijke inconveniëntentoelage. Het overleg met de politiebonden blijkt ook minister Toxopeus niet bij zonder te hebben bevredigd. Doordat hij op 8 oktober naar Nieuw-Guinea moest vertrekken, zo deelt hij mee, was het overleg overhaast. Niet alle aspecten en mogelijkheden zijn in de besprekingen tot hun recht gekomen. Die indruk is bij hem nog versterkt door de verschillende uitlatingen tij dens zijn afwezigheid (stellig doelt de MILAAN De dirigent Dimitri Mi tropoulos is gisteren te Milaan plotseling overleden. Tijdens de repetitie van Mahler's derde symphonie, in het Scala theater, werd hij door een dodelijke hart aanval getroffen. Een kwartier tevoren, voordat de repetitie begon, had Mitro poulos nog gezegd zich doodmoe te voe len. Ik ben een oude auto, zo zei hij, maar de motor werkt nog. Daarna hief hij, voor het laatst, de dirigeerstok voor de repetitie van het concert dat hij maan dagavond zou leiden. Dimitri Mitropoulos werd in 1896 in Athene geboren. Hij studeerde aan het conservatorium aldaar en vervolgens in België en Duitsland. Nadat hij enkele jaren als tweede dirigent verbonden was geweest aan de Berlijnse Staatsopera, werd hij in 1924 benoemd tot leider van het Conservatorium-orkest in zijn ge boortestad. In 1930 verliet Mitropoulos Athene om eerst in tal van Europese landen en daarna in de Verenigde Staten gastdirigentschappen te vervullen. In 1937 volgde zijn benoeming tot vaste di rigent van het Minneapolis Symphonie- orkest, welke positie hij in 1949 opgaf om samen met Leopold Stokowsky ad viseur te worden van het symphonie- orkest van New York. In 1951 werd hij leider van het Newyorks Philharmonisch orkest. Mitropoulos is ook als componist opgetreden; hij schreef de opera Zuster Beatrice en verder orkest- en kamer- De wereldbefaamde snelle pijnstille nu ook speciaal voor kinderen. Smaaktaangenaam, werkt doeltreffend mee vailijhtiduluitinf minister hier op de protestvergaderin gen van de politie), zodat hij het nodig acht het overleg zo spoedig mogelijk te hervatten. Het druk bezette programma van mi nister Toxopeus in de Tweede Kamer komt de nota-Wilsveen aan de orde en in de Eerste KJmer de bewindsregeling Nieuw-Guinea laat geen vroegere datum toe dan 9 november, zo vernemen wij hierover. Welke rol speelt nu het rapport van de C.W.P. Uit de mededelingen van de minister blijkt dat half 1957 met de po litieorganisaties werd afgesproken dat de door de C.W.P. op te stellen be schrijvingen, vergelijkingen en rangor dening van functies e.d. zonder meer door de regering en de organisaties zou den worden aanvaard als basis voor het overleg over de salariëring van het la gere politiepersoneel. Dat „zonder meer" moet dan zo wor den begrepen, zo schreef de toenmalige minister Struijcken aan de politiebon den, dat men zijn standpunt over het rapport van de C.W.P. wel diende te bepalen aan de hand van overwegingen van beleid, organisatie der politie, rangverhoudingen e.d. Ook waarschuw de hij dat dit rapport geen verwach tingen mocht wekken, ook niet ten aan zien van de datum van ingang van eventuele salarisherzieningen. De regering heeft zich steeds op het standpunt gesteld, zo besluit minister Toxopeus zijn uiteenzetting, dat indien naar haar oordeel in een bepaalde pe riode geen salarisverhogingen aan de orde mogen komen, de politie zich niet op het rapport van de C.W.P. zou kun nen beroepen. Bij de politiebonden toonde men zich gisteren „ingenomen" met de bereid heid van de minister om de besprekin gen te heropenen. Hoewel uit die be reidheid natuurlijk nog niet is af te lei den dat de minister de wensen van de bonden zal inwilligen, bestaat bij hen goede hoop dat in dit stadium meer zal kunnen worden bereikt dan bij het gesprek van 8 oktober. EIGEN NIEUWSDIENST UTRECHT. Papiersnippers hebben de Amsterdamse politie op het spoor gebracht van een bende van vijf jonge lui tussen de vijftien en achttien jaar, die scholen en auto's bestalen en zich schuldig maakten aan praalrijden. Een rechercheur vond de snippers bij een school ir. \msterdam zuid, waar een diefstal was gepleegd. Hij zocht ze bij elkaar en voegde ze als een legpuz zel samen. Toen lag een briefje voor hem, waarin de naam van een jonge man voorkwam. Die werd opgespoord en aan de tand gevoeld. Hij legde een reeks bekentenissen af en vertelde vlot de namen van de an deren. Vier van de vijf zijn er nu in gerekend. Op de laatste wordt nog jacht gemaakt. strekte, een faillissementsaanvrage had ingediend. De voor de kredieten ver antwoordelijke directeur, de heer T. Hoving, werd vorig jaar op staande voet ontslagen. De bewindvoerder die de surséance van betaling in handen heeft, ziet geen gat meer in de zaak. Nu zal zaterdag a.s. voor de Amster damse rechtbank de faillissementsaan vrage vanwege de Amsterdamsche Bank opnieuw worden behandeld. Als het faillissement wordt uitgesproken, zal de officier van justitie onmiddel lijk overgaan tot het instellen van een onderzoek. De affaire-Socrates heeft inmiddels iedereen voor zoveel raadsels geplaatst, dat met geen mogelijkheid de uitslag van de justitiële bemoeiingen kan wor den voorspeld. Men houdt rekening met de meest ongehoorde onthullingen. Dit is voorlopig wel de grootste kern vraag: Hoe 'is het mogelijk, dat een di recteur van de Amsterdamsche Bank vrijwel ongelimiteerde kredieten aan de N.V. Socrates verstrekte, terwijl dui delijk is geworden dat er v*h de N.V. zelf, noch van een van de vele dochter ondernemingen behoorlijke boeken be stonden. In een verklaring aan de dag bladen heeft de Amsterdamsche Bank inmiddels nog eens gewezen op een verklaring die op 11 februari jl. in de algemene vergadering van aandeelhou ders is afgelegd. Deze luidde: „In de loop van het verstreken boekjaar heb ben wij tot ons leedwezen moeten vast stellen, dat de onderdirecteur Hoving het in hem gestelde vertrouwen heeft beschaamd, doordat hij met veron achtzaming van de limites van zijn mandaat, eigenmachtig krediettransac ties heeft tot stand gebracht. De over schrijding van zijn bevoegdheden was van dusdanig karakter, dat wij hem, na verlening van een kort ziekteverlof, in overweging gaven zijn ontslag aan te vragen, hetgeen hem met onmiddellijke ingang werd verleend. Voor de even tuele verliezen, die uit deze transacties kunnen voortvloeien, zijn ruime voor zieningen getroffen." De directie van de Amsterdamsche Bank distantieert zich hier van de heer Hoving. Voor deskundige buitenstaan ders is het echter een raadsel, hoe de heer Hoving zo lang met zijn hande lingen kon doorgaan, zonder dat een zijner directeuren lont rook. Hij nam huizen in onderpand aan, die maar een tiende vertegenwoordigen van het be drag, dat hij de N.V. Socrates ter hand stelde. Op 69 flats in Venlo gaf hij een tweede hypotheek, die de totale hypo theek twee maal zoveel als de eigen lijke waarde (zeshonderd duizend gul den) deed zijn. De heer Hoving wist verder, dat vele vennootschappen die de heer Den Besten wilde oprichten, nimmer de status van N.V. haalden. In de bankwereld ging hij door voor een kundig financier, die zich niet met on geremde avonturen inliet. ROTTERDAM. Ware het niet de toneelgroep Puck, maar de amateurtoneel vereniging uit Hoensbroek en niet de Rotterdamse Schouwburg, maar een café zaaltje geweest, wat zouden we hebben gelachen om de verliefde staatssecretaris (de garnaal), die met een buffetjuffrouw een slippertje maakt en daarmee alle recht verspeelt om rapport uit te brengen over de generaal, die zijn ambtswoning gebruikt als hotel om wat bij te verdienen. De klucht, De verliefde garnaal, is ge schreven door Anthony Kimmins, een voormalig beroepsluitenant, die uit de dienst trad om zich geheel aan de schrijf- en toneelspelkunst te wijden. Nu, een klucht kan hij schrijven. Dat staat vast Maar dat een (gesubsidieerd) toneelgezel schap als Puck een stuk als dit op zijn repertoire meent te mogen nemen, is toch eigenlijk wel bedroevend. Dat neemt overigens niet weg dat de bezoekers in de schouwburg blijk gaven zich kostelijk te vermaken. De oude rot in het vak Sylvain Poons (de generaal), Bob Verstraete (een eeuwig lachende Amerikaan), Bob Goedhart (de garnaal), Albert Abspoel (een korporaal) en Ellen de Thouars (de generaalsvrouw-hotelière) hebben ongetwijfeld in hoge mate tot het succes bijgedragen. BRUSSEL (AP, Reuter). De Bel gische regering is ontstemd over de uitlatingen van Andrew Cordier, de assistent-secretaris-generaal van de Verenigde Naties, over de wijze waar op België Congo op de onafhankelijk heid heeft voorbereid. Zij heeft zich daarom gericht tot secretaris-generaal Hammarskjoeld met het verzoek, haar mede te delen welke sancties hij tegen Cordier denkt te nemen. Volgens Cordier zou België niets ge daan hebben om het Congolese volk op de onafhankelijkheid voor te be reiden en zou België ook niets in die richting hebben willen ondernemen indien de uitroeping van de onafhan kelijkheid van Congo nog vele jaren in het verschiet had gelegen. Het wachten is, ook in Brussel, op het aangekondigde rapport van Ham marskjoeld over Congo. Dat wordt waarschijnlijk aan het einde van de ze week in New York gepubliceerd. In Leopoldstad hield men gisteren rekening met de mogelijkheid dat dr. Dayal, Hammarskjoelds vertegen woordiger in Congo, naar Nev? York zou gaan om het uitbrengen van dat rapport in de Veiligheidsraad bij te wonen. Dayal maakte zijn reisplannen ge reed in weerwil van het uitbreken van een staking waardoor het vervoer in Leopoldstad, al het werk in de haven stil is komen te liggen en grote onrust onder de bevolking is ont staan. ROERIG De bevolking was, onder de invloed van betogingen van stakers, zo roerig dat de overheid Radio Leopoldstad de waarschuwing liet omroepen dat zij streng zou optreden tegen onrust stokers en dat bedrijvers van terreur daden in het openbaar terechtgesteld zouden worden. In de rest van het land was het rustig.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5