„Trio" op dijk geslagen en doormidden gebroken .GRANT DRAMATISCH GEBEUREN IN VEERSE GAT Wassen wij ons verkeerd? RUIS 36™ Ds. Odé preekte voor de Indianen Baby van een jaar verdronken minister belemmert realisering kapitaalswerken door Zeeland TRAGEDIE VOOR HAVEN VAN ZIERIKZEE Drie slepers slaagden niet schip te bergen HOTELBOUW IN ZOUTELANDE VAN DE BAAN halfzwaar Biggekerkse dominee leert zijn catechisanten zelfwerkzaamheid Bemanning redde leven dank zij koelbloedig optreden Prof. Steketee hield inaugurele oratie in Delft Kabel knapte Benarde situatie Plattelandsvrouwen kregen verkeersles Korfbalprograinma door regenval vertraagd Evangelist Maliepaard sprak over zijn werk St. Annaland krijgt nieuw sportveld Bietenschip zonk in storm „zeeploos" wassen met DU-NY maakt einde aan al nadelen. een deze In een maand meer dan in een half jaar St. Nicolaasveiling KEO Raadsagenda Nisse f BiV de. Rijkspolitie te Colijnsplaat zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: een armband en een verfspuit Donderdag 3 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 2IERIKZEE Herhaalde pogingen, in de nacht van dinsdag op woensdag in het werk gesteld om het 460 ton metende m.s. Trio, dinsdagnacht vastgelopen op één der strekdammen bij de haven, los te trekken, zijn door de zware zuidwesterstorm volkomen mis lukt. Van de drie slepers die onverwoestbaar tegen de hoge zeeën optornden om in de nabijheid van het ten dode opgeschreven bin nenschip te komen, gelukte het slechts aan de Transporteur van het bergingsbedrijf N. de Wit uit Rotterdam een verbinding tot stand te brengen. Tegen middernacht blies de in kracht toenemen de storm het vaartuig echter over de dam heen. De kabel knapte af en het schip sloeg op de dijk. Om drie uur 's nachts hebben de drie bemanningsleden en de twee aan boord gekomen bergers het schip langs een lijn verlaten. Inmiddels heeft het ijzeren schip tachtig jaar oud bressen in de dijk geslagen tot een schade van tienduizend gulden. Dit was voldoende om het geheel door midden te doen breken. In de morgenuren hebben bergers er bij laag wa ter nog gaten in de huid gebrand teneinde het schip te laten zin ken, om verdere beschadiging van de dijk te voorkomen. Het vaartuig, dat is verzekerd voor een bedrag van 75,000 gulden eigenaar schipper J. Fernhout uit Dordrecht wordt als verloren beschouwd. Het zal ongeveer zes uur geweest zijn dinsdagavond, dat de Transporteur een kabelverbinding met de Trio tot stand bracht. Met het lostrekken moest echter worden gewacht op hoog Water. Inmiddels had de Jacolga van «Je firma Jac. Berrevoets uit Zierik zee al pogingen in het werk gesteld vast te maken, hetgeen echter niet gelukte. Wèl was het twee bergers van dezelfde firma gelukt bij laag water over de strekdam aan boord te komen. Dit om assistentie te verle nen aan de drie bemanningsleden: de 43-jarige schipper J. Fernhout, de 25- jarige R. Steenbergen en de zeven tienjarige C. Verdonk. Ondanks de uitnodiging van de dijkwacht van Zie- rikzee hadden ze hardnekkig gewei gerd het schip te verlaten. En toen het tegen de avond hoger water begon te worden, probeerden ze de Trio op eigen kracht vlot te krij- gèn. Ook al om de zware druk slechts acht meter van het middenschip be vond zich op de strekdam te doen afnemen, werd alle ballast overboord gezet en water en olie gespuid. In de loop van de dag hadden de leden van de bemanning bij laag water al zo veel mogelijk van hun eigendommen in vei- In Middelburg opgegroeid DELFT. Professor dr. ir. J. A. Steketee heeft gisteren in de aula van de Technische Hogeschool te Delft zijn inaugurele rede gehouden bij de aan vaarding van zijn ambt als hoogleraar in de scheeps- en vliegtuigbouwkun- de. Zoals bekend was professor Steketee bij K.B. van 27 april 1960 tot hoogleraar aan de Technische Hogeschool benoemd. Prof. dr. ir. J. A. Steketee werd op 2 januari 1927 te Middelburg geboren. Nadat hij in deze stad zijn einddiploma van de H.B.S. had gehaald, studeerde hij aan de Tijdelijke Academie te Eind hoven en aan de Technische Hogeschool te Delft werktuigbouwkunde. In 1950 behaalde hij met lof zijn in genieursdiploma. Spoedig daarop werd hij aan de universiteit van Toronto in Canada benoemd tot „Lecturer" in de toegepaste wiskunde. In 1955 promo veerde hij aan deze universiteit tot „doctor of Philosophy". Een benoeming tot „assistant professor" volgde in 1956. Aan het „Institute of Aerophysics" van de universiteit vam Toronto was hij bovendien verbonden als „Research-as sociate". Raad en winkelsluiting GOES. In het verslag vfen de ver gadering van de raad Goes is vermeld dat mevrouw Van Willigen een vraag stelde over de winkelsluiting en de He- ma te Goes. Hiet is sprake van een abuis. Niet mevrouw Van Willigen maakte deze opmerking, maar me vrouw Griep. ligheid gebracht. Het schip kwam ech ter niet los èn vertelde Rinus Steen bergen „omdat we de nacht daar voor geen oog hadden dicht gedaan, gingen enkelen van ons ter kooi. toen de Transporteur had vastgemaakt". De slaap zou echter niet van lange duur zijn, want door het stijgende wa ter begon de Trio steeds meer te stam pen en op de keien te stoten. En de storm nam toe tot windkracht negen. ,,Jk heb nog nooit zulke hoge zeeën voor Zierikzee gezien", verklaarde gis teren de kapitein van de Transporteur. Ten slotte slaagde om ongeveer één uur gisternacht de sleepboot er in het scheepje los te rukken uit de om; ming van de strekdam. De Trio schoot dwars over de dam heen. De storm verstevigde zijn greep en de Transpor teur moest het vaartuig laten schieten. Berger J. Berrevoets vertelde: ,,De ka bel knapte af als glas". De Transporteur, zowel als de Bui zerd, van rederij ,,De Maas" uit Rot terdam, eveneens opgecommandeerd, die om elf uur ter plaatse was ver schenen, zette de achtervolging in. De op drift geslagen Trio joeg met grote snelheid op de dijk af, terwijl de Bui zerd nog probeerde vast te maken. Bei de schepen naderden elkaar te dicht, en zei berger Berrevoets: ,.de Buizerd klapte op de Trio, opgezweept door de hoge golven. Het water spoot omhoog onder gekraak van versplinterend hout". De Trio had tevoren alle ankers uit geworpen, die echter lossloegen, waar op het schip op de dijk werd gewor pen. Er ontstond een benarde situatie voor de aan boord geblevenen, die zich al met touwen op dek hadden vastge bonden. ,,Een beroerd gehoor, al dat kraken", stelde één der bemanningsle den gisteren bepaald laconiek vast. De toestand werd met de minuut hachelij ker en het gevaar dat het schip op de bazaltkeien tot wrakhout zou ver splinteren, scheen niet denkbeeldig. Be sloten werd toen langs een lijn, vast gemaakt door een aanwezige verslag gever, van boord springend op de dijk te komen, hetgeen gelukte. De mannen, die tot op de huid doorweekt waren, werden daarna door de eigenaar van de restauratie bij veerhaven „De Val" van voedsel en droge kleding voorzien. De Trio maakte een reis van Dintel- sas naar Zierikzee om daar bieten in te nemen. Door onbekendheid van de bemanning met de plaatselijke omstan digheden en slecht zicht is het schip dinsdagnacht op de strekdam gevaren. Troosteloos steekt thans nog een ge deelte van het achterschip boven de aanstormende golven uit. Gistermiddag repten verschillende Zierikzeenaars zich naar de dijk om het ongelukkige vaar tuig van nabij gade te slaan. GOES. Kent u alle verlteersfe- en verbaden op uw duimpje? Weet u wie er voorrang heeft ln alle mogelijke en onmogelijke gevallen? Wanneer u wel en niet links moet lopen op straat? De dames van de Christelijke Plattelands vrouwen Bond afdeling Zuid- en Noord- Beveland weten het nu ln ieder geval wel, want rij kregen woensdagmiddag tijdens de vergadering in de Prins van Oranje, een gedegen verkeerslesje van opperwachtmeester der Rijkspolitie W. Louisse uit Kloetinge en wachtmeester M. Barendse uit 's-Gravenpolder. „Hst verkeer is iets waaraan wij ons niet kunnen onttrekken, we hebben er iedere dag deel aan, vanaf bet punt dat we onze buitendeur achter ons dicht slaan. Het is daarom noodzakelijk dat we ook de voornaamste verkeersregels kennen, omdat we niet alleen om onze veiligheid moeten denken, maar ook om die van onze naaste. Het is betreurens waardig dat ons land, een land van brokkenmakers is" aldus de heer Louis- se. „In 1959 gebeurden er rond 250.000 verkeersongevallen, waarvan 1500 met dodelijke afloop. Tegenwoordig gebeu ren er dagelijks ongeveer vijf dode lijke ongelukken". Hij schetste vervol gens in het kort het verloop van de ge schiedenis van het verkeer en gaf hier na een uiteenzetting van de Voornaam ste verkeersregels. Hij vond het een verheugend feit dat de verkeersles te genwoordig een verplicht vak is o p de scholen en hoopte dat mede hierdoor een vermindering van het. aantal verkeers ongevallen bereikt zal worden. De heer Louisse wees er met klem op dat we als voornaamste punt, de regels van fatsoen niet mogen vergeten. De meest vredelivende mensen, veranderen zo gauw ze achter het stuur zitten soms in ware verkeersmaniakken en snel heidsduivels, en dit ten koste van hun medeweggebruikers. Na de pauze, vertoonde wachtmeester M. Barendse, bestuurslid van de Bond voor Veilig Verkeer een film, waarbij hij een korte toelichting gaf. De film sprak bij de dames aan, omdat zij voor een groot gedeelte in Goes en omgeving opgeno men was. Daar ook de inwendige mens intussen niet vergeten was, gingen alle dames tevreden naar huis, verrijkt met een frisse dosis verkeerskennis. Op de foto: toen de storm begon te luwen en het wrak van de „Trio" doordat het water lager was geworden duidelijk zicht baar werdkwam er belangstelling van vele zijden. ZOUTELANDE. Wegens financie ring» moeilijkheden zijn de plannen om te komen tot de bouw van een hotel aan de Duinweg voorlopig van de baan. Zoals bekend bestonden er plannen om in Zoutelande een hotel met een be zetting van ongeveer vijftig bedden te bouwen. GOES, De afwerking van de com petities en van Zeeuwse korfbalbond worden dit jaar wel zeer door de vele regons van de laatste weken vertraagd. Normaal rijn op deze tijd alie wedstrij den gespeeld. Momenteel resten echter bij de senioren nog een veertigtal wed strijden en bij de aspiranten nog 14. A.s. zaterdag wordt een begin, ge maakt met de promotiewedstrijden na a r de eerste klas. Nummer laatst van de eerste klasse Olympia 1 krijgt de kampioen van 2'b op bezoek. Tjoba 2. Olympia 1 zal bijzonder -goed voor de dag moeten komen willen ze uit deze wedstrijd winst behalen. In 3a staat het topduel tussen Zuidwesters 2 en AKC op hét programma. Zuidwester 2 heeft aan een gelijk spel genoeg om zich kam pioen te noemen terwijl AKC eventueel de volle winst zal moeten behalen om dan via een zege in hun laatste ontmoe ting tegen Animo 3 de ereplaats te kun nen opeisen. Wij houden het op een kleine Sou- burgse zege. Het volledige programma met onze verwachtingen in cijfers luidt als volgt: Prom-degr. Ie kl. Olympia 1—Tjoba I (3) le kl. EIto 1—Blauw Wit 1 (1), 2a Swifct 3— Animo 2 (1), Sb Luctor 1—Volharlng 1 (1), 3a AKC—Zuidwesters 2 (S), Vedo t—Animo 3 (S), Animo 3Vedo 2 (1), ZuidzandeDOS 33 (1), 3b Togo 3—Tjoba 3 (1), VZODVios 2 (2), Aspiranten: a: Vedo aTjoba, e: Ani moSwift Vlot, F: SSSVios a, SSSVios b. Advertentie HAAMSTEDE. De evangelist M. C. Maliepaard heeft op een gisteravond ge houden gemeenteavond van de Her vormde Kerk een boeiend overzicht gegeven van zijn werkzaamheden onder de arbeiders in de Deltawerken. De heer Maliepaard hield zijn toespraak on der de titel „Wat doet de kerk bij het Deltawerk". Terloops had de evangelist opgemerkt dat hij meer zou kunnen doen als hij een bandrecorder had. Prompt en spon taan werd hierop een collecte gehouden die een startbedrag van 22.50 oplever de. Geen voorrang verleend SOUBURG. De automobilist G. de M. uit Souburg, die op het kruispunt Doornluststraat-Beciusstraat geen voor rang verleende aan een van rechts ko mende volkswagenbus. bestuurd door J. D. eveneens uit Souburg, veroorzaak te daardoor een botsing. Beide auto's werden zwaar bescha digd, maar waren door verzekeringen gedekt. De heer D. moest zich als ge volg van kleine verwondingen onder doktersbehandeling plaatsen. BIGGEKERKE. Er zullen in Nederland maar heel weinig pre dikanten zijn die er zich op kunnen beroemen wel eens voor Indianen te hebben gepreekt. Een van de weinigen die dat heeft gedaan is ds. G. A- Odé, hervormd predikant in Biggekerke. Dominee Odé heeft het voorrecht ge had om als student een jaar naar Ame rika te worden uitgezonden, Hij heeft daar in de hoofdstad van Texas, Aus tin, een jaar aan het Presbyteriaanse semenary gestudeerd. Reeds drie maan den na zijn aankomst moest hij gaan preken. Het preken is in Amerika in tegen stelling tot Nederland een verplicht onderdeel van de studie. Overigens was het wel eens moeilijk, niet wat de Engelse taal betreft, die beheerst pastor Odé volkomen, maar de moeilijkheid zat 'm meer in de grote afstanden. Het gebeurde dat wanneer je drie keer op een dag moest preken je daarvoor een afstand van vijf duizend kilometer moest afleggen, met het gevolg dat je van zaterdag tot maandag reisde, ver telde ds. Odé. Een groot verschil met ons land Is het tekort aan predikanten in de con treien van Uncle Sam. Verder was het ST. ANNALAND. De raad van de gemeente St. Annaland besloot in de gistermorgen gehouden vergadering over te gaan tot de aanleg van een nieuw sportveld. Dit project zal ln D.S.G.W. verhand uitgevoerd worden. De totale kosten zullen 13.000 gulden bedragen, waarbij men op een vermoe delijke subsidie van 70.000 gulden zal mogen rekenen. De raad ging verder aecoord met een voorstel om het jaarloon van de con cierge van het dorpshuis met ongeveer 90 procent te verhogen. Voorts werd met vier tegen drie stemmen besloten de plaatselijke christelijke zangvereni ging V.Z.O.S. een subsidie toe te ken nen van 250 gulden per jaar. De gemeentebegroting voor het dienst jaar 1961 werd voorlopig vastgesteld. Deze begroting sluit met een post on voorzien van 12.378 gulden. Dit in tegen stelling tot de begroting van het vorig jaar die in de gewone dienst een te kort vertoonde van 12 000 gulden. Op verzoek van B. en W. zal de nieuwe haven een drinkwatervoorziening krij- VEERE In de nacht van dins dag op woensdag heeft zich in het Veerse Gat tijdens de hevige storm, Advertentie Tijdens een disctfssie over hygiëne, merkte een dokter op: „Ik ben vóór veelvuldig wassen, maar tégen veel vuldig gebruik van zeep!" Een wat vreemd klinkende uitspraak in ons om zijn helderheid beroemde landje. - Maar hij als arts, kende de grote na delen van toiletzeep, n.l. de kalkzeep vorming. Denk maar eens aan de vieze vette randen die achterblijven in het bad. Diezelfde kalkzeep verstopt n.l. de huidporiën, houdt daar het vuil vast, met als gevolg: meeëtertjes, zwarte kloofjes, onaangename luchtjes en overtollige transpiratie. Bewijs: boorden en manchetten wor den het eerst vuil aan de binnen kant. Bovendien wordt de natuurlijke be scherming van de huid, de z.g. „zuur- mantel" voor enkele uren ongedaan gemaakt, waardoor gevaar voor in fectie kan ontstaan. die op sommige momenten wind kracht tien bereikte, een drama tisch gebeuren afgespeeld. Tenge volge van striemende storm- en regenvlagen is het bietenschip „Elma" uit Kamperland voor de geul van dit Noordbevelandse dorp vol water geraakt en gezonken. Schipper L. de Bruyne en zijn vrouw slaagden erin zich te red' den, maar hun dertien maanden oude zoontje vond jammerlijk de dood in de golven. Dit zijn de tries te feiten van een drama, dat in Kamperland en omgeving grote in- druk op de bevolking heeft ge maakt. Het bietenschip, dat ongeveer 280 ton meet, raakte in de nacht van maandag op dinsdag vast aan de grond. Ongeveer een etmaal heeft de „Elma" omhoog- gevaren gezeten. Daarna nam schipper De Bruyne het besluit de sc'.iuit te la ten vlot trekken. KATASTROFE De sleepboot „Bastiaan" uit Zwijn- drecht, die zich al enkele weken in Kamperland voor de bietensleep op hield, zou de opdracht van de schippep uitvoeren. De kapitein van de „Basti aan", J. v. Est, vertelde, dat het mis schien raadzamer was geweest de „El ma", die al water had gemaakt, niet tijdens de storm los te trekken. Nu liep de operatie, die in noodweer werd vol bracht, op een katastrofe uit. De door de zuidwesterstorm veroor- De ingenieuze ontdekking van DU-NY de „zeeploze zeep" lutidt dan ook een nieuw tijdperk voor de hygiëne in. De medicus is er blij mee, omdat DU-NY de risico's van toiletzeep met één slag heeft opgeheven. De huisvrouw waardeert de bespa ring van haar werk, omdat DU-NY tot diep in de poriën reinigt, zodat blousjes en overhemden niet meer, zoals vroeger, door achtergebleven vuil gauw smoezelig worden. De huisvader heeft „zijn zeep" gevon den, omdat DU-NY hem, ook na het smerigste werk, van binnen en van buiten „to the bottom" schoonmaakt en, daar de huid onbelemmerd ademen kan, eén ongekend feestelijk gevoei van welbehagen geeft. Het dochtertje teenager houdt van DU-NY. omdat er oliën in zijn verwerkt, die haar huid na het was sen flatteus en geurig incrêmen. Haar zaakte stortzeeën devalueerden de „El- -nvT hts 1 m oi'n urninida ricronVililrlror» +a+ aan 7ln. kleine broertje is verzot op DU-NI omdat zijn haar nu gewassen word. met „zeep" die niet in zijn ogen bijt En het hulpje in de huishouding is DU-NY innig dankbaar omdat er, door de afwezigheid van kalkzeep, in was tafel en bad geen vette randen meer overblijven, die zij vroeger moest wegboenen. Een blijde uitkomst voor het hele g zin dat is DU-NY. ma" in weinige ogenblikken tot een zin kend wrak. Schipper De Bruyne. die ont dekte dat zijn vaartuig niet meer te redden was, besloot onmiddellijk in de roeiboot te stappen en het vege lijf van j vrouw, kind en van hemzelf te redden. KIND SPOORLOOS Maar ook de roeiboot werd dra een prooi der golven. In een oogwenk stond zij vol water, maar bleef wonder boven wonder drijven. De sleepboot kwam te hulp en wist met grote moeite de schip per en zijn vrouw aam boord te nemen. Het kindje was echter spoorloos... Kapitein Van Est vertelde: „Me-, vrouw De Bruyne moest haar zoon tje loslaten. Zij moest kiezen tus sen haar eigen leven en dat van het in dekens gewikkelde kind." Stuurman P. Komijn van de „Bas tiaan" sprong in de ziedende gol ven en zwom naar het bundeltje kleren met naar hij dacht het daar in verborgen prille leven. Hoe groot was zijn verbijstering toen hij kon- stateerde, dat de baby uit de de kens was gegleden en in de golven verdwenen... Volkomen down keer de de moedige stuurman, die uit Den Haag afkomstig is, terug naar zijn schip. De sleepboot bracht het diepbedroefde echtpaar in Kamperland aan wal, waar zij in tiun woning poogden op verhaal te komen. De „Elma" zal worden geborgen in dien het weer wat gunstiger wordt. BRUINISSE. In Oostelijk Duive- land zijn enkele bijzonder natte cijfers bekend geworden. Blijkens metingen viel in oktober 1960 evenveel neerslag als in de maanden mei tot en met ok tober (dus lm een half jaar) van 1959. Deze vloed van hemelwater staat ge noteerd als 184 mm. Normaal voor ok tober is in deze streek 77 mm. Van de 31 dagen die oktober telt heeft het 27 dagen geregend. Personenauto beschadigd BRUINISSE. Op het kruispunt Langeweg—-Rijksweg 13 ontstond een botsing tussen een bietenwagen, be stuurd door de chauffeur P. F. uit Bruinisse en een luxe auto, bestuurd door de heer K. v. H„ directeur van een uitgeversmaatschappij in Wagenin- gen, Regen belemmerde het uitzicht, zodat beide wagens elkaar ramden. De personenautowerd daarbij zwaar be schadigd. gen die op bestaande leidingen zal wor den aangesloten. Besloten werd voor de oeververbeteringen in de Joanna-Maria- polder een bedrag van 4000 gulden te voteren. De' gemeenterekening over 1959 werd voorlopig vastgesteld. De ge dienst laat de volgende cijfers zien: ontvangsten 528.382,02 en uitgaven 538.102,06. De cijfers van de kapitaal- dienst luiden als volgt: inkomsten 2.144.948.72 en uitgaven 2.582.977,87. Goedgekeurd werd tenslotte de reke- ni.ng van het wezen-armbestuur. Bij de rondvraag bepleitte de heer Jac. F. L. Stols het grondplateau van de nieuwe haven te verharden. De heer Stols merkte verder op dat de rondweg langs de nieuwe veiling te weinig wordt ge bruikt. Hij diende tenslotte een klacht in over het uitblijven van verbeterin gen aan de nieuwe woningwetwoningen. De heer M. Moerland wees op de be vuiling van de openliggende gronden aan de Zuidstraat en op de vernielin gen aan de bomen- Hij vroeg om op hoging van het terrein bij de nieuwe woning van de heer P. de Jonge aan de Schoolstraat. GOES. Op donderdag 24 nov. a.s. zal in Krabbendijke de jaarlijkse Sint Nicolaasfruitveiling worden gehouden van de veilingsvereniging „Krabbendij ke en Omstreken" te Krabbendijke. Het doel van deze speciale veiling van ver pakt fruit is, de handel tijdens de feest dagen in december te voorzien van vol doende appels en peren van prima kwa liteit. Op de dag voorafgaande aan de verkoop van dat fruit (23 nov.) zal het aangevoerde verpakte fruit worden ge keurd door een jury van deskundigen. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft voor de beste par tijen weer medaljes beschikbaar ge steld, terwijl ook twee wisselbekers ver dedigd moeten worden welke het vorig jaar beschikbaar zijn gesteld door de gemeente Krabbendijke. Deze wisselbekers zijn thans in het bezit van de heren M. Dees en J. P Kakebeeke. MIDDELBURG. Het ligt in de be doeling van B. en W. van Middelburg om in 1961 de uitvoering van de vol gende kapitaalswerken ter hand te nemen: Bouw van een u.l.o.-sc-haol ter vervan ging van die aan de Nieuwe Haven (Geraamd bedrag aan kapitaalslasten 38.350); vernieuwing school J 32.800); bouw van u.l.o.-school der Gereformeerde Gemeente 32.800); transaktie Polak 7.600); voor reke ning der gemeente blijven lasten,, voortvloeiende uit de stichting van een derde lokaal hervormde kleuter school Stromemvijk en een drie-klas-si- ge openbare kleuterschool in de Stro- ri en wijk 8.000); vernieuwing van le Koningsbrug 50.000); bouw van en garage voor de reinigingsdienst f 7.000). Totaal 142.550. Enkele Van deze, objekten kwamen reeds voor op het investeringsprogramma 1960. De realisering van dit programma wordt volgens B. en W. van Middelburg in ernstige mate belemmerd door het goedkeurlngsbeleid van de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid. De spanningen op de arbeidsmarkt had den tot gevolg, dat slechts mondjes maat rijksgoédkeuringen worden ver leend voor de uitvoering van open bare werken. B. en W. hopen dat de ze belemmering voor 1961 tot het ver leden zal behoren. De te Bruinisse bij de Ned. herv. kerk gehouden collecte -voor inwendige zending bracht 189.- op. Meester Platteeuw nam afscheid van onderwijs TERNEUZEN. In het overvolle jeugdgebouw „De Ark" heeft de heer A. J. Platteeuw, hoofd van de openbare la gere school te Sluiskil, afscheid geno men in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Onder de aanwezigen waren o.m. de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra, de beide wethouders en de ge meentesecretaris en voorts verschil lende afgevaardigden uit onderwijskrin gen. In een speciaal woord bracht bur gemeester Rijpstra de heer Platteeuw dank voor het vele werk dat hij in het belang van het onderwijs heeft gedaan. Vele sprekers voerden hierna het woord. Van de commissie oudervereniging kreeg het scheidende hoofd een fraaie pick-up aangeboden. De heer Platteeuw dankte aan het einde aan de bijeen komst ook namens zijn echtgenote voor de hartelijke blijken van waardering en voor de aangeboden geschenken. NISSE. De gemeenteraad van Nis- se zal op dinsdag 8 november in open bare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. de aanbie ding van de gemeentebegroting 1961, het verlenen van eervol ontslag aan de heer A. Hoogesteger in de functie van gemeentebode, klokkenist-klokluider, grafdelver en schoolschoonmaker en de aanwijzing van een vertegenwoordiger naar de vergadering van de Centrale werkplaats in Goes. ds. Odé opgevallen dat het Evangelie daar veel meer is aangepast aan de praktijk. Ook is de verantwoordelijk heid van de kerkganger veel groter dan hier. „Men is daar veel spontaner en het is niet allemaal sleurwerk zoals dat hier meestal het geval is." Dat gericht zijn op de praktijk vond de Biggekerkse dominee een van de din gen die je hier teveel mist. Het is ook daarom dat hij zijn catechisanten zelf werkzaamheid leert. „Wij doen dat hier echt op zijn Ame rikaans alhoewel dit natuurlijk ook weer enigszins is aangepast aan de om standigheden op ons goede „eiland"." Na zijn studie was ds. Odé nog drie maanden werkzaam in het z.g. „field- work" iri de stad Palacios aan de golf van Mexico. Heel prettig werk, waarin tot uitdruk king kwam dat de Amerikaanse kerk een grote sociale funktie vervult. Zo werden b.v. eenmaal per maand familiemaaltijden gehouden uitgaande van de kerk. Dit had tot doel het ge zinsleven te versterken, terwijl ook de betekenis van lichamelijk en geestelijk voedsel hieraan ten grondslag lag. In zijn Amerikaanse tijd trok student Odé op met een Koreaan uit Seoel en een Schot uit Edinburgh. Door het verkrijgen van een beurs was ds. Odé in de gelegenheid een rond reis langs een groot aantal staten te maken. Ds. Odé kwam tot de conclusie dat deze reis naast een mooie herinne ring ook erg interessant en leerzaam is geweest. Afdeling Kapelle van de Plattelandsvrouwen vierde 10-jarig beslaan KAPELLE. Met de eigen leden, de afgevaardigden van het hoofdbestuur, het provinciaal bestuur en van de zus terverenigingen vierde de afdeling Ka pelle van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen haar tien-jarig bestaan. De presidente herdacht in haar ope ningswoord het wel en wee van de af deling. De weg is niet altijd even goed geplayeid geweest, maar wij hebben ge toond goede weggebruikers te zijn zo sprak zij. In 1950 werd met dertig da mes gestart. Dit aantal is thans ge groeid tot 110. Namens de afdeling bood mevrouw Timmer-de Jager een nieuwe voorzittershamer aan. De dames van Willigen-Evertse uit Goes en van Veen- van Loghem uit Oostburg boden respec tievelijk hun gelukwensen aan namens hoofdbestuur en provinciaal bestuur. Af gevaardigden van verschillende zuster verenigingen voerden daarna het woord en boden bloemen aan. De avond werd verder met boeiende voordrachten gevuld. Ds. P. Westland, Hervormd predi kant te St. Annaland heeft bedankt voor ene beroep naar de Herv. gemeente te Nieuw Lekkerland. Een vijfjarig jongetje uit Zierikzee, Pietje S. viel bij het boomklimmen naar beneden en liep hierbij een dubbele arm breuk op. Nadat dokter van Hoorn eerste hulp verleend had, werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Bij de Coöp. Boerenleenbank te We- meldinge werden in de maand oktober 1960 aan spaargelden ingelegd een be drag van 108.175,91. In deze periode werd 44.714,39 terugbetaald. Het saldo bedroeg aan het einde der maand 2.984,64. Er werden 25 nieuwe boekjes uitgereikt. Dit grote aantal is te danken aan de Raiffeisenweek. Op het kantoor der P.T.T. te Wemel- dinge werd in de maand oktober aan spaargelden gestort een bedrag groot 25.971,57. Terugbetaald een bedrag groot 11.503,86. In deze periode werden 5 nieuwe boekjes uitgereikt. Voor de Christelijke vrouwenvereni ging „Martha" te Oosterland heeft me vrouw de Putter- van Bendegem een le zing met dia's gehouden over haar reizen naar Zwitserland en Italië. De kinderkaarten en postzegelactie van de leerlingen van de Christelijke school te Oosterland heeft 147 gulden opgebracht. De te Sint Araialand gehouden collecte ten bate van het sehulddelgingsfond's. leverde een -bedrag op van ruim 240 gul den. TjWens gymnastieklessen kwam Aart van Winkelen uit Sint Annaland, leer ling van de H.B.S. te Bergen op Zoom, zodanig te vallen dat hij een pols brak en ter behandeling in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het aantal inleggingen op het post kantoor te Kapelle-Biezellnge bedroeg over de maand october 178 met een bedrag van 19.770.87, aantal terugbe talingen 49 met een bedragvan 15.158,24. Het aantal meuwe rekeningen bedroeg De heren J.P. Bos te Terneuzen en ««1st assistenten bij s Rijks belastingen slaagden voor het examen Hoofdassistent tituliir

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3