Kamer: onderzoek was onvoldoende Drs. Stubenrouch kon zijn werk weer inpakken Acht atelier meisjes raakten in paniek Minou in Amsterdam K.L.M. gaat samenwerken met SAS. en Swiss Air Schandalige toestanden in Duits woonkamp Joop Z. blijft in vrijheid \andaag begint proces tegen Lagaillarde ARKS beschuit TOUR DE FRANCE 1961 OOK VOOR AMATEURS BRAND LAAIT DRIEMAAL OP De Bilt: Bewolkt Het Weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen goed woord Te eenzijdig Nieuwe weg ITALIAANSE EILM STAAKT EEN UUR Minister Cals op bezoek bij Delftse studenten WEL ADVIES VAN LOONCOMMISSIE OVER „METAAL" Arbeiders voor est-Duitsland oeworven DERTIENJARIG DICHTERESJE PROTESTEN VAN BUITENLANDSE ARBEIDERS Wij Zeeuwen eten Zelfmoord na moord in Japan Dirwtwir: JACQ DE SMIT; Chef red.; G. J. BREL'KER Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststraat 90, postbus 4 Giro 116666, telefoon Directie en administratie 'oilOO- 6901. Redactie; 01100-6901 en 5066. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft SO, tel. 01150-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen, N'.euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991, Zeeuwsch Dagblad Loose nununcM 13 osnt Abonnementsprijs 0,58 per week, 7,— per kwartel!' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 eent per woord met een minimum van f 1,— 16e JAARGANG No. 4696 Donderdag 3 november 1960 H.T.S.- NOTA FEL BESTOOKT Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De nota over de spreiding van het hoger technisch onderwijs van staatssecretaris Stubenrouch heeft gister avond in de Tweede Kamer zo'n slechte ontvangst gehad dat de staatssecretaris er niet onmiddellijk op heeft kunnen antwoorden, wat wel de bedoeling was geweest. De hele avond was ingetrokken voor deze H.T.S.-nota, maar 11a de aanvallen van alle kanten vond drs. Stubenrouch het blijkbaar beter 0111 de zaak eerst nog maar eens rustig te bekijken. Wanneer hij erop terug zal komen staat nog niet vast, daar de agenda van de Tweede Kamer weinig ruimte meer laat. - De Tweede Kamer was kennelijk nogal verontrust, hoewel de bezwa ren heel verschillend lagen. De drie confessionele fracties namen er zo al geen genoegen mee dat de nota geen plaats liet voor een bijzondere H.T.S. O Niemand had een goed woord over voor de normen, die de staats secretaris wil aanleggen voor de op lichting van nieuwe scholen en van alle kanten werd hem het verwijt gemaakt dat hij de Kamer geen ge gevens had verstrekt over de be- behoefte aan H.T.S.'ers in de toe komst, vooral met het oog op de in dustrialisatie. De Kamer aanvaardde evenmin de stelling dat er in de naaste toekomst slechts plaats zcm zijn voor een enkele nieuwe H.T.S. namelijk in het westen des lands. De confessionelen vooral lieten hun bedenkingen zeer zwaar wegen. De K.V.P. werd vertegenwoordigd door twee afgevaardigden, die om strijd ver klaarden dat hun fractie deze nota niet zou aanvaarden. De a.r.-woordvoerder Van Nierop zei verontrust en verbijsterd te zijn over opzet en geest van de nota. De prak tische eisen uit de confessionele hoek kwamen hierop neer dat de K.V.P.'er Engelbertink een rooms-katholieke H.T.S eiste voor Gelderland, Noord holland en Zuid-Limburg en de c.h.- afgevaardigde De Huiter samen met de a.r. Van Nierop pleitte voor subsi diëring van een protestants-christelijke H.T.S. in Rotterdam. Het vooronderzoek is te gering en te eenzijdig geweest en de nota is te zeer gericht op de bouwpolitiek en niet op de behoeftevoorziening, zo luidde het oordeel van de liberale woord voerster mevrouw KuiperStruyk, die hoopte dat de staatssecretaris haar ern stige bezwaren uit de wereld zou kun nen helpen. De nota had volgens haar een vrij onzekere basis en zij kon zich zeer wel een H.T.S. voor werktuig bouw en chemie voorstellen in Drente en in Limburg en over enkele jaren ook wel een in Alkmaar. f Deze laatste stad zou ook naar het oordeel van de socialistische afgevaar digde mevrouw HeromaMeilinx best een H.T.S. kunnen hebben en verder zou er dan in samenwerking tussen de confessionele groepen in het westen een gecombineerde H.T.S. kunnen ko men. Ook zij achtte het een groot gemis dat.de prognoses van de behoefte ont breken en zij vond het zelfs fout dat de staatssecretaris de regionale indus triële behoefte negeert, reden waarom zij wel voelde voor een H.T.S. in het jonge industriecentrum in Zuid-Lim burg. Overigens begreep zij niet waarom er voor de geestelijke vorming van H.T.S.'ers confessionele draaibanken nodig waren en daar kwam althans haar bezwaar tegen de confessionele eisen op neer en zij wees op cie eens gezindheid in de Noordhollandse Pro vinciale Staten tussen socialisten, li beralen, K.V.P. en C.H. ten aanzien van ROME (Reuter). De Italiaanse filmindustrie zal vandaag het werk ge- durende een uur stilleggen uit protest tegen de manier waarop haar produc ten worden gecensureerd. De voorstel lingen van twee Italiaanse films, die al door de regeringscommissie voor da censuur waren goedgekeurd, werden vorige week door de openbare aankla ger in Rome verboden op grond van een aantal immorele scènes. Nadat de 1 betwiste gedeelten uit deze films waren geknipt, konden de voorstellingen wor- den hervat. Maar inmiddels is op een bijeenkomst van regisseurs, producers, acteurs en scenarioschrijvers besloten vanmiddag van vier tot vijf uur het werk neer te leggen, als een symbolisch protest tegen deze censuurmaatregelen de wenselijkheid van een H.T.S. in Alkmaar. Haar algemene oordeel was wel dat de staatssecretaris in deze nota onom wonden een nieuwe weg heeft gewe zen, maar zoals de zaken nu staan zal drs. Stubenrouch sterkere argumenten moeten aanvoeren om ook de rest van de Tweede Kamer op deze weg mee te krijgen. Eigen nieuwsdienst DELFT Minister Cals is gisteravond op bezoek geweest bij de Delftse stu-1 denten. Hij was uitgenodigd om nog eens van gedachten te komen wisselen over zijn door de Tweede Kamer verworpen '„artikel 60". Dat artikel zou het mogelijk moeten hebben maken om studenten die geen tentamens aflegden van de universiteiten j te verwijderen. Vooral de Delftse stu denten verweerden zich heftig tegen het voorstel. Minister Cals zei gisteravond dat hij de manier waarop de studenten hun actie hebben gevoerd, bijzonder char mant had gevonden. Toch moest het hem van het hart dat de grappige kant van de acties meer de aandacht had gekre gen dan de ernstige. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Het voltallige bestuur van de Stichting van de Arbeid is gis teren in zijn vergadering tot de conclusie gekomen, dat de looncommissie; normaal advies zal uitbrengen aan het college van rijksbemiddelaars over de tussen tijdse wijziging in de c.a.o. voor de 'me taalindustrie. De vraag of dit wel zou kunnen gebeuren, was gerezen bij een deel van de Stichting, dat daarbij de jongste, door de regering gegeven aan- i vulling op de loonspelregels in gedachten .had. Deze aanvulling bestempelt ver- vroegde openbreking van c.a.o.'s als niet j geoorloofd. Het is uiteraard nog een open vraag hoe het advies in concreto zal uitvallen. Gezien de uiteenlopende standpunten in de brief van de Stichting aan de rege ring, moet met een verdeeld advies van de looncommissie rekening worden ge houden. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Paniek brak gistermiddag omstreeks half vier uit onder acht ateliermeisjes van een lederwarenindustrie aan de Oost- havenkade te Vlaardingen, toen zij plotseling rook zagen golven uit een onder gelegen magazijnruimten, kan toren en directiewoning van de haring- exportfirma Jan Don en Co. De Vlaardingse brandweer probeerde J de vuurhaard eerst vanaf de aohter- zijde van het pand aan te pakken met de j nevelbluswagen. Dat mislukte doordat de stralen niet hoog genoeg reikten. Snel werd van taktiek veranderd en kleerkast op de zolderverdieping de Oosthavenkade als centraal punt waar zij werkten. Met moeite kon de bedrijfsleider, de 35-jarige heer O. Bergsma, hen ervan weerhouden dat zij pardoes op 6traat zouden springen. Een 21-jarig meisje was zo de kluts kwijt, geraakt, dat woorden niet meer hielpen, zodat hij gedwongen was haar vast te grijpen en haar door een nood- luik te trekken. Een ander meisje en een kantooremployé zochten een heen komen naar het dak, vanwaar zij even later via een takel op de begane grond terechtkwamen. De rest van het per soneel bracht zich normaal via de trap in veiligheid. 24 stralen Welch-a sloegen lange, oranje vlam men door het dak. Snel breidde het vuur zich uit naar de nettenboeterij op de tweede verdieping en naar de daar- Vuur en rook kolkten omhoog uit het pand aan de Oosthaven kade te Vlaardingen, waarin een haringexportfirma, een netten boeterij en een lederwarenindus trie waren gevestigd. o Van onze correspondent HEERLEN. Twee mannen uit Kerk- rade die op eigen houtje zonder vergun- ning in Zuid-Limburg arbeidskrachten voor Westduitse bedrijven zouden heb- ben geworven, zijn door de kantonrech- j ter te Heerlen vrijgesproken, omdat die 1 vond dat hij voor deze zaak over te weinig gegevens beschikte. De substituut officier van justitie had tegen ieder van de mannen dertig dagen - hechtenis geëist wegens het verlenen van j arbeidsbemiddeling in de zin van de Ar- j beidsbemiddelingswet 1930 zonder ver- gunning van de minister van sociale za ken en volksgezondheid. De mannen zouden arbeiders hebben geworven door bijzonder hoge lonen, zeer korte werktijden en gratis huisvesting met goede verzorging voor te spiegelen De arbeiders die in Duitsland gingen werken, zouden echter veelal na een tijdje teleurgesteld zijn teruggekomen, j van de brandbestrijding gekozen. Vier entwintig straléii werden 'ingezet. Mevrouw 'Leeuwis moest met haar twee klduters en een zes maanden oude baby uit haar woning naast het bran dende gebouw vluchten. Weer vuurzuil Het gezinnetje vond zolang onderdak in het politiebureau aan de Oosthaven kade, waarvan de grond al bezaaid lag met ordners van de firma Don. De baby, die de voeding van vijf uur mis liep, lag luid krijsend in de bak van de kinderwagen, die op het bureau van de wachtcommandant was gezet. De woning kon nog worden gespaard. Toen tegen zessen de brand onder de knie leek en de mannen aanstalten maakten de slangen in te pakken, loeide ineens een vuurzuil omhoog uit de achter het pand gelegen kuiperij. Na een ogenblik van verwarring trok de brandweer opnieuw ten strijde. Aan vankelijk leek haar taak hopeloos, maar tien stralen dwongen de vlammen na een klein half uur toch nog neer. Derde keer De tijd van rust was echter nog niet gekomen, want de harde wind wak kerde daarna weer het nog smeulende vuur in het pand aan de Oosthaven kade aan. Pas over zevenen kon het definitief brand meester worden ge geven. De brand is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van de schoorsteen die midden in het gebouw loopt. De kleerkast op de zolderverdieping was om de schoorsteen heen gebouwd. In de nettenboeterij werd een potkachel tje gestookt. De schade is nog niet te schatten. Van de twee gebouwen bleven prak tisch alleen de muren overeind. Amsterdam. arriveerde Gistermiddag op het Centraal Station het dertienjarige Franse dichteresje Minou Drouet. Op uit nodiging van het Internationaal Cultureel Centrum zal zij vanavond een programma van eigen werk brengen, waarbij zij zichzelf op de guitaar begeleidt. Minou Drouet kwam vijf jaar geleden voor het eerst in het nieuws als wonderkind- dichteres. De publikatie van haar eerste gedichten, die de critici ver- haasden door hun rijpheid en de achtergrond van bitterheid, ver oorzaakten een literaire sensatie van de eerste orde. Maar al spoe dig werd van verschillende kanten twijfel geuit over dit auteurschap. DE twijfelaars beweerden dat niet Minou, maar haar pleegmoeder, de vroegere onderwijzeres Claude Drouet, de schrijfster was van deze gedichten. De Franse literaire we reld verdeelde zich in twee kam pen, die over de hoofden van de jeugdige Minou en van haar pleeg moeder felle strijd leverden. Sinds dien is die storm geleidelijk gaan liggen, maar Minou of haar pleegmoeder, die haar ook nu ver gezelt is rustig doorgegaan met dichten. Het meisje componeert ook. Zy heeft muziek geschreven voor guitaar en piano, en verder liederen en een operette. Zij ont werpt haar eigen kleren en over de decoratie van haar kamer heeft zij zelf beslist „Ik houd ervan hier alleen te zijn" zo zei zy in de periode dat de strijd pro en contra het hevigst was „en ik houd van werken." AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam hebben gistermiddag bekend gemaakt dat alle ambtenaren, die in 1955 na de grote tramstaking zijn ont slagen, zich weer kunnen aanmelden. Of iedereen ook weer in gemeente dienst zal worden aangenomen is niet zeker. In elk geval zal het feit dat de ontslagenen iets met de staking te ma ken hebben gehad, geen gewicht in de schaal leggen bij de beoordeling van de sollicitatie. Het gaat hier om ongeveer zestig trambeambten. Van onze correspondent STOCKHOLM. Het staat na talrijke ontkenningen thans vast dat de K.L.M. gaat samenwerken met de reeds geruime tijd samen gaande S.A.S. en Swiss Air. In Scandinavië bestaat goede hoop dat de overeenkomst tussen de drie luchtvaartmaatschappijen spoedig een feit zal zijn. De organisatorische en technische samenwerking, die wordt voorbereid, kan veel besparing opleveren. Lijnen, die voor één maatschappij onrendabel zijn, kunnen gezamenlijk worden ge ëxploiteerd. Het onderhoud van de vliegtuigen kan over de maatschap pijen worden verdeeld, zodat bijv. alle machines van het type D.C.-8 in Ne derland worden gerepareerd. LICHTPUNT Voor de S-A.S. is de samenwerking met de K.L.M. een lichtpunt in een moeilijke periode. De overgang van schroefvliegtuigen op straalvliegtuigen heeft een groot deel van het mate rieel van deze maatschappij voor haar waardeloos gemaakt. Zij heeft tegen ongunstige voorwaarden moeten ver kopen. Met het oog daarop heeft de maat schappij voor het eerst in haar ge schiedenis een staatssubsidie van hon derd miljoen Zweedse kronen (ruim 73 miljoen gulden) moeten vragen. Dat bedrag zal over de drie Scandinavi sche landen worden omgeslagen. Van onze correspondent HAMBURG Verontwaardi ging en afschuw heersen in Ham burg sinds de ontdekking van de erbarmelijke omstandigheden waaronder buitenlandse arbei ders, voornamelijk afkomstig uit Italië en Griekenland, in de Bondsrepubliek blijken te zijn ondergebracht. Omtrent deze in sommige gevallen werkelijk schandalige toestanden, zal vandaag in Hamburg een bespreking worden gehouden tussen de bonds- minister voor arbeidszaken, Blank, en de verantwoordelijke ministers van de federale landen van de Bonds republiek. Op de agenda staat een motie van het land Hamburg, waar in met nadruk wordt geëist dat bui tenlandse arbeiders alleen dan mo gen worden aangeworven, wanneet voor hen in West-Duitsland de ga rantie kan worden gegeven van re delijke huisvesting. Ontsteltenis De verontwaardiging is ontstaan over het feit dat enkele bedrijven hun huis- vestmgsverpliehtingen tegenover hun buitenlandse arbeiders dikwijls niet blijken na te komen. In het bijzonder hebben de berichten omtrent het bij Brunswijk gelegen kamp voor buiten landse arbeiders Lehre grote ontstelte nis teweeggebracht. In dit arbeiderswoonkamp zijn nl. gis teren 260 Italiaanse arbeiders, die bij drie verschillende bedrijven in Bruns wijk werkzaam zijn, zonder aankon digingstermijn een spontane stakings actie begonnen. Daags te voren was het reeds, naar thans blijkt, tot ongeregeld heden in het kamp gekomen. De rust kon pas na optreden van de politie wor den hersteld. Ongedierte De aanleiding tot de proteststaking was het bericht dat de Italianen, die sinds 4 oktober in dit kamp zijn onder gebracht, ernstig worden geplaagd door ongedierte. De kamparts had zaterdag een grondige desinfectering van alle 3 barakken alsook van de bewoners voor geschreven, aangezien de barakken we melden van de luizen en vlooien. Daar tot maandagavond de kampleiding nog niets had ondernomen, ontstond in het kamp grote onrust. Een van de drie be trokken Duitse firma's haalde daarop per bus haar arbeiders weg, waarop de achtergebleven 260 Italianen de volgen de dag in staking gingen. De barakken zijn eigendom van een aannemersfirma, die de bedden ver huurt tegen een prijs van 78 mark per maand. De bijbehorende matrassen ko men grotendeels uit een tehuis voor ouden van dagen en zijn veelal versleten, opengereten en gedeeltelijk zelfs op kwalijke wijze vervuild. Woeker Naar verluidt zou thans proces-ver baal zijn opgemaakt tegen de eigenaar wegens huurprijswoeker. In dit verband wordt er van de zijde van de autoritei ten nog op gewezen dat met Italië en Griekenland ten aanzien van de te werkstelling van arbeidskrachten in Duitsland destijds uitdrukkelijk is ge stipuleerd, dat voor redelijke huisves ting gezorgd zou worden. Op het ogen blik zijn In de Bondsrepubliek in totaal rond 326.000 buitenlandse arbeiders werkzaam. AMSTERDAM (ANP). De raadka mer van het Amsterdamse gerechtshof j heeft gistermiddag het appel afgewe-j zen, dat de officier van justitie mr. H. j E. van Renesse had aangetekend tegen de opheffing van de voorlopige hechte- j nis van de Amstelveense drukker-pu- blicist Joop Z. Joop Z., die ervan wordt verdacht, dat hij medewerking heeft verleend aan het drukken Van valse identiteitsbewijzen voor de Algerijnse verzetsbeweging, werd op 21 oktober voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij was sinds medio juli in voorlopige hechtenis geweest. De Amsterdamse rechtbank zal zijn zaak op 15 november behandelen. Het vooronderzoek tegen de Amster damse dagbladstenograaf S. S. en de Griekse ingenieur M. R., die ook van illegale activiteiten ten behoeve van de Algerijnse opstandelingen worden ver dacht (onder meer van het drukken van valse Franse francs), is nog niet afge sloten. Hebt u ietsdat. tegen voetbal kan concurreren? Eigen nieuwsdienst PARIJS. Vandaag kan de spanning, die er in Frankrijk en Algerije heerst, zich ontladen. Vanochtend begint na melijk in Parijs het grote proces tegen Pierre Lagaillarde en zijn medestan ders, dié" in januari van dit jaar in Algiers in opstand kwamen tegen het bewind van generaal de Gaulle. Aan de vooravond van het Droces werd gisteren in Algiers een manifest verspreid van de beweging „Algerije is en blijft Frans". Daarin wordt de Franse regering opgeroepen de strijd tegen de Algerijnse rebellen met alle kracht voort te zetten en met succes te beëindigen. „Geef het loyale Franse leger een opperbevelhebber", aldus het manifest van de kolonisten, „en de oor log in Algerije kan in een ommezien afgelopen zijn." De verschillende regeringen die Frankrijk heeft gehad, aldus het mani fest van de ultra-rechtse colons, hebben steeds nagelaten het leger de kans te geven de opstandelingen te verplette ren. In de straten van Algiers werden gis teren ongekend intensieve militaire voorzorgsmaatregelen genomen in ver band met de te verwachten demonstra ties van voor- en tegenstanders van de rebellen. Zakken vol met briefkaarten werden de laatste dagen van Algiers uit naar Parijs gezonden. Al deze post was bestemd voor Lagaillarde en de negentien andere beklaagden die met hem zullen terechtstaan. De briefkaar ten zijn bedoeld als morele steun voor de gevangenen. (Advertentie) PARIJS (ANP) Ne derland zal met een wie lerploeg van twaalf pro fessionalrenners aan de Tour de France 1961 mo gen deelnemen, zo hebben de organisatoren, de Franse bladen EEquipe en Le Parisien Libéré, gisteravond in Parijs be sloten. Aan de Tour, die op zondag 25 juni start in Rouaan en op zondag 16 juli in Parys eindigt (21 etappes en een rustdag), j zullen, behalve Neder- TOKIO (AP) Otoja Jamagoetsi, dei land, ook de volgende zeventienjarige jongen die vorige I landen met twaalf ren- maand de voorzitter van de Japanse ners mogen verschijnen: socialistische partij vermoordde, heeft I Italië, België, Spanje, zich aan berechting onttrokken door de Zwitserland-Luxemburg, hand aan zichzelf te slaan. Hij was j West Duitsland, Enge- opgesloten in een jeugdgevangenis, land en Frankrijk. Drie regionale Franse equipes, eveneens* bestaande uit twaalf renners, comple teren het deelnemersveld. Tijdens de Tour voor profs om precies te zijn van 2 tot 16 juli wordt een Ronde van Frankrijk voor amateurs en onafhankelyken bene den de 25 jaar gehouden, waaraan tien of twaalf landenteams van acht renners mogen deelne men. Deze wedstrijd be staat uit vijftien etappes over een totale lengte van ongeveer 2000 km en zal de Tour de France de l'Avenir (de Ronde van Frankrijk van de Toe komst) worden genoemd. In grote ltfnen zal deze wedstrijd samenvallen met het traject, dat de profs moeten afleggen. De finish van de ama teurs en de profs zal steeds In dezelfde etappe plaatsen zijn. De Tour de France de PAvenIr zal echter niet dezelfde start plaatsen hebben als de Tour der profs. Iedere morgen worden de ama teurs en onafha ïkelijken ruim 40 km per bus ver voerd alvorens voor hen het startsein wordt ge geven. De bergritten van de amateurs en onafhan- kelijken zullen gemakke lijker worden dan die van de profs. Het nieuws uit Parijs is in Nederlandse wielcr- kr in eren zeer gunstig ont vangen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot ma tige zuidwestelijke wind. Middagtem- peraturen om streeks 12 graden. MIESJE: Je waaide weg met een paraplu! 4 november: zon op 7.40, zon onder 17.07; maan op 18.09, maan onder 8.19. max. neersl. temp. 719 in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki geh. bew. ZO 1 0 Stockh. regen ZO 6 5 Oslo regen NO 3 11 Kopenh. zw. bew. ZZW 11 2 Aberdeen geh. bew. W 11 2 Londen 1. bew. ZZW 14 0 Bordeaux zw. bew. ZZW 16 0 Grenoble h. bew. NNW 18 0 Nice zw. bew. ONO 19 0 Berlijn 1. bew. ZW 16 1 Frankf. onbew. ZW 14 0 München onbew. zw 13 0 Zurich 1. bew. ozo 15 0 Genève onbew. wzw 16 0 Locarno zw. bew. stil 15 0 Wenen zw. bew. w 14 2 Innsbr. h. bew. stil 11 5 Athene onbew. NNO Rome onbew. ZZW 22 0 Ajaccio zw. bew. stil 22 0 Madrid zw. bew. ZW 16 0 Majorca onbew. stil 24 0 Lissabon zw. bew. WNW 19 0 ti

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1