Motorschip muurvast op strekdam TEN NOORDEN VAN DE SLOEDAM Beleefdheid ia de bioscoop Ook bij het CVO ongerustheid Chauffeur negeerde stopsein van agent en reed door Belg kreeg vier boetes tegelijk Zeeuwsch Dagblad Wethouders GROOTTE: 35 HA; KOSTEN: BIJNA TWEE MILJOEN Kampeerterrein Jachthaven Jeugdterrein Gegadigden Bijbelstudie van Chr. Geref. Jeugd Adam Harasiewicz met Chopin-recital Schip op havendam Zanguitvoering „Zuiderstemmen Plattelandsvrouwen vergaderden Lezing Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde Mosselverzending in oktober goed KANTONGERECHT TERNEUZEN Geslaagden van de De Ruvterschool" Kontaktavond Oranje Groene Kruis Muziektent werd op feestelijke wijze overgedragen Duizend mensen onvoldoende gehuisvest Militairen hoorden lezing over de klassieke wereld Halve eeuw Julianaschool herdacht in kerkdienst Woensdag 2 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk DE TOEZEGGING van de Goese wethouders J. J. van Melle en mr. H. B. Bouwman dat zij in d gemeenteraadsvergadering van 16 no vember a.s. hun portefeuille ter be schikking zullen stellen, getuigt in hun positie van een juist inzicht in de verhoudingen tussen gemeenteraad en wethouders. Voor een wethouder is de hoofd zaak, dat hij vertrouwensman van de raad is. De gemeenteraad op zijn beurt bestaat uit vertrouwenslieden van de burgerij. In feite komt de toezegging van de wethouders hier op neer, dat zij op 16 november ontslag zullen vragen uit hun functie, doch tevens een eventu- le herbenoeming in overweging wil len nemen. Bij de wethoudersverkie zing kunnen de raadsleden dan uit maken, of de beide wethouders nog als hun vertrouwenslieden kunnen op treden en dus voor herbenoeming in aanmerking komen. Wethouder J. H. Roose heeft zich maandagavond niet bij het besluit van zijn beide collega's aangesloten. Wanneer hij niet op dit besluit terug komt en de gemeenteraad op 16 no vember concludeert dat de heer Roo se niet meer zijn vertrouwen heeft, zal de raad ongevraagd ontslag kun nen verlenen. In feite wordt het ver trouwen aan de heer Roose opgezegd, wanneer de gemeenteraad in de ver gadering van 16 november a.s. het rapport van de raadscommisie onge wijzigd aanvaardt. In dit rapport wordt het beleid, door wethouder Roo se gevoerd, sterk afgekeurd. Nadat een gemeenteraad verklaard heeft, dat een wethouder niet meer zijn ver trouwen heeft, moet tenminste veer tien dagen worden gewacht, voor het ontslagbesluit kan worden genomen. Tegen zo'n ontslagbesluit staat geen enkel beroep open. Men mag daarom een besluit tot ontslag o.i. alleen na zeer rijp beraad nemen. In het algemeen worden wethouders op de eerste dinsdag in september die op de vierjaarlijkse gemeente raadsverkiezingen volgt gekozen. Hun zittingsduur is gevallen van tussen tijds ontslag uitgezonderd gelijk aan die van de gemeenteraadsleden. Verkiezing geschiedt uit en door de gemeenteraad. In Goes heeft men dus de keuze uit vijftien raadsleden. De gemeente Goes heeft in afwij king van het wettelijk vastgestelde aantal drie wethouders. De gemeente wet bepaalt het aantal wethouders in gemeenten met 20.000 of minder in woners op twee. De gemeenteraad kan echter, onder goedkeuring van het college van Gedeputeerde Staten een derde wethouder benoemen. Van deze mogelijkheid heeft de Goese ge meenteraad dus indertijd gebruik ge maakt. Dit betekent echter niet, dat de huidige situatie gecontinueerd be hoef te worden; nu twee wethouders ontslag zullen nemen is de mogelijk heid aanwezig om het aantal wethou ders tot twee terug te brengen. Gelet op de ontwikkeling van Goes (industriekern) en het feit dat het aantal problemen door de bestuurscri sis nog is toegenomen, lijkt het ons niet gewenst het aantal wethouders van drie op twee te brengen. In tussentijdse wethoudersvacatu res, zoals op 16 november te Goes ontstaan, moeten binnen veertien da gen nieuwe wethouders worden be noemd. Nemen deze de benoeming niet aan, dan geldt een termijn van acht dagen, waarbinnen tot een nieu we keuze moet worden overgegaan. Een sanctie op de overschrijding van deze termijnen kent de wet ech ter niet. Zolang in de wethoudersva catures niet is voorzien, blijven de wethouders hun functies waarnemen, tot hun opvolgers een benoeming heb ben aanvaard, tenzij vacatures ont staan, doordat wethouders ongevraagd ontslag wordt verleend. In dergelijke gevallen gaat bet ont slag onmiddellijk in. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Zo'n avondje naar de mm is een gezellig vermaak. Het is niet zo heel erg ais U een beetje later komt. Maar dan wèl vlug op Uw plaats gaan zitten: dat uitzicht-belemmerend jas- uittrekken kan wel op een gunstiger moment! Veel mensen vinden het genoeglijk om in de bioscoop een snoepje te verschalken. U ook? En doet U dat dan ook uit zo'n „knetterend" bonbonzakje? Néé toch! Zo, dat was dan ditmaal eens iets over hoffelijk heid in de bioscoop. O ja, weet U wat ook zo hoffelijk is? Gladstone sigaretten presen teren. Want Gladstone is, met of zonder filter, de sigaret die iedereen voldoening schenkt. ARNEMUIDEN Ruim een jaar nadat de gemeenteraad van Arnemuiden in zijn vergadering van 31 juli 1959 besloot de Neder landse Heidemaatschappij te Arnhem opdracht te geven tot het maken van een recreatieplan voor het zuidelijk gedeelte van het Noordsloe, is de Heidemij uit de bus gekomen met een groots opgezette ideeën- schets voor dit gebied. Dit plan, dat aansluit bij andere gemeentelijke plannen voor het toekomstige Zeeuwse Meer en omgeving, beslaat een oppervlakte van ongeveer 35 ha, terwijl de totale realisering ervan is geraamd op 1.986.000. Naar burgemeester A. Hack van Arnemuiden ons meedeelde ligt het voor de hand, dat een miljoenenprojekt als dit niet dadelijk in zijn geheel zal kunnen worden uitgevoerd, maar dat dit in onderdelen zal moeten gebeuren. Overigens realiseerde de heer Hack zich wel, dat de financiën in dezen het zwaarst zullen wegen. Voorlopig zal in elk geval even worden afgewacht tot welke slotgedachte de inter departementale commissie op het stuk van de gelden zal komen en tot welk percentage deze commissie bereid is te gaan. Bovendien zal de raad ook nog zijn oordeel over het plan moeten geven. kampeerterrein zullen worden voorzien van een betonning om de afslag van de golven tegen te gaan. Bij de opzet van het terrein is de Heidemaatschappij van de idee uitgegaan, dat de voornaamste voorzieningen aldaar moeten voortsprui ten uit het particulier initiatef. De ideeënschets voor het Arnemui- dense gedeelte van het Zandkreekge- bied voorziet dus in de exploitatie van een recreatiegebied ter grootte van 35 ha, waarvan 8 ha bestemd zullen zijn voor kampeerterreinen met toebehoren de accomodatie, 15 ha voor de aanleg van een jachthaven met botenverhuur- mogelijkheid, 5 ha voor een jeugdter- rein en 7 ha voor zwembad met zonne weide. Voorts zal er een brugverbinding komen van het zgn. kleine eiland naar het zgn. grote eiland. Op het kleine eiland zal het jeugdterrein moeten wor den aangelegd. Er is ook een vaargeul in het plan aangegeven, aan de oevers waarvan alle voorzieningen zullen moe ten worden getroffen. Om bij het kampeerterrein te kunnen komen zijn verschillende toegangswe gen geprojekteerd, ook berijdbaar voor auto's met caravans. Op het terrein zelf zal een kampwinkel moeten komen, alsmede toiletten. De oevers van het De jachthaven zal een capaciteit krij gen van 125 boten. In de onmiddellijke omgeving van deze haven is ruimte ge reserveerd voor winterberging en re paratie van de jachten. Ook heeft men gedacht aan een woning voor de haven meester, alsook een restaurant. Dit al les naar de mening van de Heidemij weer te financieren met particulier ka pitaal. Rondom de jachthaven zijn twee grote parkeerterreinen gepland met een totale capaciteit van 800 auto's. Op het jeugdterrein zal voldoende ac comodatie moeten zijn voor recreatie, terwijl er voorts een kantine geplaatst zal moeten worden. In dit verband heeft de Heidemij ook gedacht aan ruimte voor balspelen. 'De jeugd zal haar eigen haventje bezitten met aanlegsteigers voor kleinere boten zoals kano's. Het zwembad zal worden voorzien van kleedlokalen en douches, terwijl ten. zui den ervan een zonneweide is geprojek teerd. Een eenvoudige theeschenkerij completeert het badcomplex, waarvan de juiste plaats nog moet worden vast gesteld in overleg met de Nederlandse Vereniging van Gemeenten. Wat de overige voorzieningen be treft, er zal een vaargeul gebaggerd worden van een lengte van twee me ter. In deze vaargeul kunnen eveneens pleziervaartuigen ligplaats kiezen. De geul zal een breedte krijgen van 30 meter en een diepte van twee meter. De diepte van het jeugdhaventje be draagt anderhalve meter. Ook in de vaargeul zal een betonning worden aangebracht. Het grote eiland zal cul tuur-technisch worden bewerkt en in gezaaid met ruw gras. De gemeente Arnemuiden ontving ook een schrijven van een hotelier uit Cad- zand, die voornemens zou zijn in het Noordsloe een restaurant te bouwen. Een inwoner van Geldermalsen schreef de gemeente geïnteresseerd te zijn in de bouw van zomerbungalows. Hij verzocht zijn brief reeds als een aanvraag te be schouwen. Burgemeester Hack' deelde ons mee, dat in principe de mogelijk heid tot bungalow-bouw in het plan aan wezig is. Ten slotte schreef een ingeze tene van Naarden geporteerd te zijn voor de inrichting van een jachthaven en voorzieningen op het kampeerterrein. De Cadzandse hotelier zou voorts een camping willen stichten met bijbeho rend kamphuis en winkel. Voor het door de Heidemij uitgestip pelde plan bestaat nu reeds grote be- angstelllng. De gemeente Arnemuiden heeft reeds verscheidene brieven gekre gen van geïnteresseerden, die in het re creatiegebied iets op touw willen zetten. In Arnemuiden zelf geldt als een direkt gegadigde de heer Meerman, eigenaar van een scheepswerf in het dorp, met welke particulier de gemeente reeds in tensieve kontakten heeft aangeknoopt. De gedachten van de heer Meerman zouden uitgaan naar een botenverhuur- inrlchting. ROTTERDAM. „Er is, ook bij ons, enige ongerustheid ten aanzien van de procedure met Koninklijke Besluiten, die de regering in de laatste tijd in toenemende mate op onderwijsgebied toepast", aldus verklaarde dinsdagmor gen de voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Volks-Onderwijs (CVO), dr. H. W. Tilanus, tijdens de rede waarmee hij in Rotterdam de jaarlijk se algemene vergadering van zijn nu 70-jarige organisatie opende. Dr. Tilanus noemde daarbij als voor beeld het Koninklijk Besluit betreffen de de eindexamenregeling vooor het middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs, dat „stormen van onrust" heeft veroorzaakt. Hij vroeg zich af of de regering met deze procedure op de juiste weg was en bracht zijn bezwa ren mede in verband met het ontwerp- Mammoetwet, dat de overheid juist ve le mogelijkheden biedt op algemene maatregelen van bestuur. Het CVO beleeft op het ogenblik een UNIFORMEN ACTIE WERD SUCCES WESTKAPELLE. De uniformenac tie voor de muziekvereniging O.K.K. is een groot succes geworden. De collecte bracht het mooie bedrag van. dertien honderd gulden op en de bruto-ontvang- sten van de bazaar bedroegen 4200 gul den. Daar de ambachtsheer van West- kapelle bovendien een royale schenking deed, kan nu zo spoedig mogelijk met de aanschaf van uniformen begonnen worden. Lezing Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde MIDDELBURG, De afdeling Wal cheren van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde organiseert een lezing, te houden door de heer H. J. de Vrie op 9 novem ber in de bovenzaal van café-restaurant Suisse. De heer De Vrie houdt een praatje over insekten. Op 23 november houdt de afdeling haar jaarvergadering en de heer J. P. C. Boot uit Haamstede vertelt op 7 december over de fauna en flora van Schouwen. Al deze bijeenkom sten beginnen om acht uur 's avonds in Suisse. periode van groei, aldus deelde dr. Ti lanus voorts mede. Bij de organisatie zijn nu 1056 scholen aangesloten (v.j. 1038) en op de zeven kweekscholen wor den ruim 2100 aspirant-onderwijzers en -onderwijzeressen opgeleid. De vraag naar capabele leerkrachten blijft ech ter nog groot. Een probleem vormen voorts de bouwmoeilijkheden. Ten aan zien van het schooltype is er in het CVO een sterke verschuiving van het GLO naar het ULO merkbaar. De heren H. Duiker, ds. H. van Niel en mr. H. Rijpstra werden bij enkele kandidaatstelling herkozen als bestuurs leden. In de vacature van ds. Hartjes 19 jaar bestuurslid, nu wegens ziek te niet herkiesbaar werd voorzien door de benoeming van prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker uit Groningen. Het CVO had in 1959 een batig saldo van 8975,16 (in 1958: 8654). 's Middags hield mr. C. van den Bosch een referaat over het onderwerp „De geestelijke achtergrond van de moderne scholenbouw". VLISSINGEN. In de jeugdherberg heeft het districtsbestuur van de chr. geref. jeugdverenigingen in Zeeland bij belstudiesamenkomsten gehouden. Het algemene thema was de oud-testamen- tische taberr-akeldienst en dit onder werp werd besproken onder leiding van de heer J. Floor uit Apeldoorn, die aan de hand van dia's over de tabernakel sprak. Ook kwam de betekenis van de dienst, zoals die in het Nieuwe Testa ment wordt gegeven duidelijk naar vo ren, met name ook in de bespreking. De heer M. de Boer, theologisch stu dent te Apeldoorn, vervolgde de bijbel studie door te spreken over de voorwer pen uit het heilige der heiligen. De sym bolische betekenis van deze voorwerpen kreeg het volle accent. In discussiegroepen werd over het ge sprokene op zeer geanimeerde wijze van gedachten gewisseld. Ter afwisse ling was er een, boekbespreking van mej. Jo Schouls, werd er gedeclameerd en werden er spelen beoefend. De predikanten van de chr. geref. ker ken te Vlissingen en Middelburg gaven van hun belangstelling blijk. MIDDELBURG. De Chopin-vertol- ker bij uitnemendheid van dit ogenblik, Adam Harasiewicz, geeft maandag 7 no vember in de Concert- en Gehoorzaal een recital met werken van zijn grote landgenoot. Harasiewicz was winnaar van het internationale Chopinconeours, dat in 1955 in Warschau werd gehouden. In de zomer van 1958 kwam de jonge pianist van achter het ijzeren gordijn vandaan en reisde naar Brussel om op te treden in de Expo-concerten. Deze concerten bewezen ook in het westen de zeer grote naam van de jonge Pool op pianistisch gebied en in het bijzonder als vertolker van de werken van Cho pin. Hij 'begon concertreizen door ge heel Europa te maken en verwierf over al enthousiaste kritieken in de pers. Maandag speelt de jonge Poolse vir tuoos enkele zeer bekende Chopin-kom- posities als de nocturne in Fis, opus 15 en de wals in Des, opus 64 alsmede meer onbekende maar niet minder scho ne werken als de mazurka's in b, opus 33 no. 4 en in as, opus 50 no. 3 en het scherzo no. 1 in b, opus 20. Aanvang van het recital: acht uur 's avonds. TERNEUZEN. Het Nederlandse motorschip Sjoan uit' Zwartsluis is gis termiddag op de westelijke bavendam gelopen. Daar het niet op eigen kracht los kon komen werd assistentie verleend -I°H" no „iubav ua" }ooqdaa[s ap zoop land" van de fa. Muller. SOUBURG. In concertgebouw „De Zwaan" gaf de vereniging „De Zuider- stemmen" haar jaarlijkse uitvoering, dit keer voor een geheel gevulde zaal. Me vrouw Francke-Davidse, de dirigente, begon met een zestal populaire liedjes, gezongen door de kleuterklas. Het twee de jeugdkoor zong zés geestelijke liede ren, waarvan er drie op de grammofoon plaat werden, vastgelegd. Er werd goed en met overgave gezongen. Na de pauze werd het sprookje „De Wonderbloem" opgevoerd. Op drie november wordt voor kleuterklas één en drie en jeugd koor I gezongen met na de pauze het sprookje „De nieuwsgirige prinses". Hema opent 11 november GOES. De winkel van de Hema in de Klokstraat te Goes zal op vrijdag 11 november a.s. worden geopend door de waarnemend burgemeester van Goes, de heer dr. J. W. Noteboom. Dit zal de 42-ste Hema-vestiging in Nederland wor den. WEMELDINGE. De afdeling We- meldinge van de Bond van Plattelands vrouwen hield een vergadering. De hoofdschotel werd gevormd door een le zing van mevr. Stapele uit Steenwijk met als onderwerp „Verandering en spanning in het gezin". Dit onderwerp bracht zij op duidelijke en boeiende wijze naar voren. Na haar lezing bestond de gelegenheid om over de door haar behandelde materie vra gen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. MIDDELBURG. De afdeling Zee land der Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde hield de eer ste lezing in het seizoen 1960-61 op vrij dag 28 oktober in restaurant „Wöhler Spreker van deze avond was dr. J. A. Vreeswijk jr. te Baarn, die zijn visie gaf over het onderwerp „De evolutie der sterren". Na eerst een overzicht te hebben gegeven van de krachten die in en op het sterrenlichaam werken stelde de spreker als centraal punt in zijn betoog het „Herzsprung-Russell Dia gram". Nagegaan werd hoe en onder welke voorwaarden de sterren in hun ontwikkeling dit diagram doorlopen. In het tweede deel van zijn voordracht be sprak dr. Vreeswijk een aantal sterren- types, hun plaats, ouderdom, samenstel ling en massa, terwijl tevens aandacht werd besteed aan sterren- buiten het diagram. De lezing werd toegelicht met lantaarnplaatjes. De voorzitter der ver eniging, ir .G. Pieterse uit Vlissingen, leidde dr. Vreeswijk in en dankte hem voör zijn leerzame en interessante voor dracht. Zilveren jubileum bij PZEIV MIDDELBURG. Gisteren vierde de heer P. Maljers, boekhouder eerste klas en chef administratie van de Meter- dienst van de PZEM zijn, zilveren dienstjubileum. 's Morgens werd de ju bilaris met zijn echtgenote en kinderen ontvangen in de koffiekamer van het PZEM-gebouw aan de Poelendaelesi-n- gel. Na een inleidend woord van de heer M. de Feijter werd de jubilaris toege sproken door de direkteur, ir. T. Mi chielsen, die hem daarbij de gebruike lijke enveloppe met inhoud overhandig de. Verder voerden het woord ir. J. Buitendijk, chef van de Meterdienst, de heer De Feijter namens de administra tie van de Meterdienst, de heer J. Hu- ser, voorzitter van de personeelsvereni ging en de heren I. Jumelet en M. J Nijssen namens de onderafdelingen van de vereniging op Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vla anderen. BRUINISSE. De mosselverzending was in oktober bijzonder goed en dit heeft tot gevolg dat de stand-a-ardcapa- citeit cijfers van verschillende kwekers regelmatig in de richting van de 100 pet gaan. Toch zijn ook hier uitzonderingen van kwekers die nog pas aan de leverin gen begonnen zijn. Dat in november de verzending van in Nederland gekweek te mosselen gelijke tred zal houden met die in de afgelopen maand is niet te verwachten, omdat juist in het laatst van de vorige week de eerste kustvaar der met buitenlandse mosselen te Yer- seke arriveerde, omdat de handelaars contracten met de buitenlandse kwe kers hebben afgesloten die zij moeten nakomen. Maar uiteraard gaat de im port van deze mosselen ten koste van de Nederlandse kwekers. TERNEUZEN. Een lange rij van verkeersovertreders moest zich gisteren weer voor de kanton rechter verantwoorden. De chauffeur D. J. J. uit Hoek zou een achter hem rijdende auto verhin derd hebben, om in te halen. Bovendien had hij op een stopsein van de politie niet gereageerd en was doorgereden. Mr. Schenkenburg van Mierlo achtte de hindering van achterop komend ver keer niet bewezen, maar eiste voor het doorrijden een boete van 100 gulden. De kantonrechter maakte er 75 gulden of 15 dagen van. Vier overtredingen Niet verschenen was de metaalbewer ker P. A. D. uit de De Klinge (België). Dit heerschap had op 3 .september gelo pen door een perceel land dat beplant was met mais. Hij had bovendien op patrijzen ge schoten, zonder jachtacte, terwijl hij als klap op de vuurpijl niet bevoegd was om een geweer te dragen. Ten VLISSINGEN. Gedurende de maand ok tober slaagden aan de De Ruyterschool te Vlissingen voor het scheepswerktuigkundig diploma b 2: D. Coppoolse, J. J. F. Heitsma, D. Horning, P. Witte, voor het diploma c 1: W. M. Verkerk, J. J. C. Hoosemans, J. Buy- ze (met lof), J. v. d. Akker (met lof), J. Kleinepier, P. van Anraad, voor het diploma c 2: H. P. I. v. d. Boogaart. Voor het diploma grote handelsvaart 3e stuurman: J. W. Kleyn, J. M. Bolkdijk, L. Risseeuw, 2e stuurman (theor. gedeelte): F. W. H. van Hussen, J. Hiddinga, voor le stuurman: W. M. van Weert. Voor het diploma radiotelegrafist: 2e klas se: W. van Iren, A. J. den Hulster, L. J. Jan sen, A. H. Govers, radarcursus: A. C. van Broekhoven, E. Veres, E. A. Flipse, K. R. H. Ronkes, J. A. Leunis, R. J. M. v. Poel, L. J. Pennaerts, J. J. de Fouw. Voor het examen aanvulling kleine handels vaart: W. F. van de Lee. MIDDELBURG. Het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis hield gisteravond in het Nederlands Koffiehuis een kon taktavond. Zuster Lit uit Rotterdam, die werkzaam was in Suriname, hield een causerie over de verpleging onder de bosnegers in het Surinaamse oerwoud. De avond werd bezocht door bestuurs leden en wijkzusters van de plaatselijke afdelingen. Tot notabel in de Nederlands Her vormde kerk te Waarde, is herkozen J. T. Goud. In de vacature J. Weststrate is gekozen, M. Waterman-Schrier. De collecte ten bate van het P.I.T. bracht te Sint Annaland ruim 174.- gul den op. slotte had hij een valse naam opgege ven, toen hij betrapt werd door een jachtopziener. In totaal dat wil zeggen keurig op geteld kostte hem dit een boete van 90 gulden of achttien dagen. Zestig gulden boete hoorde de chauf feur A. J. A. uit St. Jansteen zich op leg-gen omdat hij met een te zwaar be laden wagen had gereden. „Van mijn bromfiets is niets over", verklaarde H. A. de Z., die op 6 juli in botsing kwam met een vrachtauto, bestuurd door Q. uit Breskens. De scha de aan de bromfiets bedroeg 250 gul den. Tegen Q., die de weg niet had vrijgehouden werd een boete geëist van twintig gulden. Laatstgenoemde was evenwel niet verschenen. HANSWEERT. De langverwachte muziektent voor Hansweert werd zater dagmiddag overgedragen aan de -ge meente Kruiningen. Het bouwsel was op het dorpsplein van Hansweert opge trokken bij het gebouw „Kaj Munk". Nadat de Harmonie „Sc-heldegalm" een' rondwandeling door het dorp had ge maakt, sprak de voorzitter van het ac tiecomité, de heer J. Griep, alle aan wezigen, en in het bizonder de burge meester, wethouders en raadsleden, toe en gewaagde van zijn dankbaarheid dat Hansweert nu eindelijk in1 het bezit is van de begeerde muziektent. Hij dank te hierbij de bevolking voor zijn offer vaardigheid. Hierna ging de muziektent over in han den van de gemeente Kruiningen. Bur gemeester Schipper van Kruiningen ont ving het geschenk in dank en beloofde er goed voor te zorgen. Hij hoopte dat de plaatselijke verenigingen vaak een beroep op de muziekvereniging zouden doen, zodat de tent veel gebruikt zou kunnen worden'. De voorzitter van de harmonie „Scheldegalm" hield hierna een korte speech waarin hij o.a. be loofde vaak van de muziektent gebruik te zullen maken, om de bevolking op mooie zomeravonden te verrassen met Verschillende concerten. De accordeon- en mandolinevereniging „Polyhymnia" verleende eveneens haar medewerking aan deze dag, door enkele nummers ten gehore te brengen. Ondanks het slechte weer waren nog vele belangstellenden naar het dorpsplein' van Hansweert ge komen om dit heuglijke feit mee te ma ken. ZIERIKZEE. In de nacht van maandag op dinsdag is omstreeks twee uur het 550 ton metende ongeladen mo torschip „Trio" bij hoog water op een havenstrekdam gelopen. Schipper P. Fernhout uit Dordrecht, die aan het roer stond, was blijkbaar niet grondig op de hoogte van de plaatselijke situa tie. Hij werd bovendien door de duis ternis misleid. Met een enorm gekraak is het vaartuig zo hoog op de dam ge lopen, dat het waarschijnlijk als ver loren beschouwd moet worden. De aanblik van het gestrande schip is triest en weinig hoopgevend. Het vaartuig is ernstig doorgebogen, waar bij verschillende spanten zijn losge sprongen en zinloos omhoog staan. Hoe wel de schipper zelf van mening is dat het vaartuig verloren is, werd niette min gisteren besloten een poging te on dernemen om het vlot te trekken. De „Jacoga" van de fa. J. Berrevoets zal in samenwerking met een sleper van een Rotterdamse firma een poging wa gen. De Rotterdamse maatschappij zal bo vendien een transporteur en een ber- gingspomp ter plaatse brengen. BRESKENS. In de raadsver gadering van Breskens zijn enkele harde noten gekraakt over optre dende lekkages in de noodwonin gen van de Bloemenwijk. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van het raadslid, de heer J. J. Vergouwe dat deze kwestie aan de orde stelde. Over de onderhavige kwestie is dooi de directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht een rap port opgesteld. Zodra dit rapport door het college van B. en W. ontvangen en uitgewerkt is hoopt men zich tot het ministerie te wenden voor het verkrij gen van een extra crediet. In dit verband merkte de heerM.de Boer (c.h.) op dat een extra crediet geen duurzame oplossing zou garande ren. Hij verklaarde dat de noodwonin gen een schandvlek voor Breskens zijn omdat ze in feite reeds lang zijn afge schreven. Niettemin blijft Breskens ver stoken van extra bouwvolume om de 225 noodwoningen te vervangen, aldus de heer De Boer. De heer T. H. Cambier (vrije lijst i vroeg of het mogelijk zou zijn in de particuliere sfeer een groot aantal wo ningen te bouwen. De burgemeester antwoordde dat de woningen inderdaad niet meer als een definitieve huisvesting te beschouwen zijn. In het noodplan zijn meer dan 1000 mensen onvoldoende gehuisvest. De hoop is gevestigd op een extrr crediet om de lekkages zo veel moge lijk te beperken omdat dit voorshands de enig mogelijke oplossing biedt. MIDDELBURG. Voor de afdeling Middelburg van de Kon. Militaire Bond Pro Rege hield de heer H. de Jong uit Hoorn een lezing in het militair tehuis over zijn reis met het passagiersschip Oranje naar Athene en Pompei. Aan de hand van prachtige kleurendia's vertel de de heer De Jong het een en ander over de verschillende plaatsen die hij bezocht. In Athene heeft hij o.m. de we reldberoemde Apollo tempel en de spreekplaats waarvan wordt aangeno men dat Paulus er het Eangelie heeft gebracht, bezocht. SOUBURG. In een zeer matig be zochte dienst werd gisteren het vijftig jarig bestaan van de Julianaschool her dacht. Medewerking verleende het Ned. lierv. kerkkoor o.l.v. de heer A. Goede- gebuure. Voorganger in deze dienst was ds. P Kloosterman, Ned. herv. predikant te Rotterdam-Charlois, die ais thema van zijn toes-praak had gekozen „Dankbaar heid komt niet alleen". De Predikant ontleende dit motief aan de tekst Ps. 78:7. Hij wees o.m. op de dank die men verschuldigd is aan de oprichters en bovenal op de dank aan j Enkele liederen, door het her vormd kerkkoor gezongen, werden met grote aandacht beluisterd.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3