Onderzeeërs met raketten krijgen Schotse basis Amerika houdt zelf commando! FRANSE KERKEN EISEN VREDE RIJDENDE DIRECTIEKEET WAS NIET GOEDGEKEURD Onbreekbare hamer voor Ver. Naties KONINKLIJKE COMET WAS IN GEVAAR. Al was verhaal wat opgeblazen HANGBRUGGEN OVER HET IJ Jonge Papoea's vormen partij OUD LANDHUIS AFGEBRAND Voor Jaaxbeurs één diiecteur De Bilt: Wind HERFST Prins met zivarte ogen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Troonrede Modern tappen Dr. Van Gulik naar Nederland Eenheid Weer 50 Unie SCHIP GESTRAND BIJ ZIERIKZEE Poging tot moord op schoonzoon berecht Kraan doodt jongeman SOEKARNO VINDT ZICH IDEALE WERELDHEERSER Extra vroeg naar Londen via Luchthaven-Rotterdam Het weer overal Directeur: JAC O DE SMIT; Chefred.: s. J. BRECKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat SO, Postbus 4, Giro 116696, telefoon Directie en administratie 01100- 9901. Redactie: 01100-6901 en 5369, Bijkantoren: Middelburg, Korte Delf; 50, tel. 01180-200S. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4004, Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuren, N.euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent Afeoeaetnenteprös 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4695 Woensdag 2 november 1960 POLARIS NAAR EUROPA Van onze correspondent LONDEN. Op de eerste dag van het nieuwe parlementaire zittingsjaar gisteren heeft premier Macmillan bekend ge maakt dat er in West-Schotland een basis wordt aangeleegd voor Amerikaanse onderzeeboten die in staat zijn de Polaris af te schieten. De Polaris is een raket die voorzien kan worden van een kernlading Hij heeft een actieradius van zeker 1500 mijl. Het ligt in de bedoeling in Holy Loch, in de Clyde, een moederschip en een dok voor de Amerikaanse onderzeeërs te stationeren, kondigde de Britse premier aan in het Lagerhuis. De faciliteiten die in Schotland voor de Amerikaanse marine ter be schikking komen, betekenen niet dat de onderzeeboten in Groot-Bri- tannië hun thuishaven zullen krij gen. Deze blijft in de Verenigde Sta ten. Reeds in februari van het komen de jaar zal het moederschip in Holy Loch ligplaats kiezen. Het drijven- dok volgt later. De Britse marine zal aan het gehele project meewer ken. De strengste veiligheidsmaatregelen zullen worden getroffen, zo stelde Mac- millan de Lagerhuisleden gerust dat er geen gevaar voor de gezondheid van de bevolking optreedt. Hij doelde hier bij op het feit dat het gaat om Ameri kaanse onderzeeërs die worden voort gestuwd door kernenergie. Het is de bedoeling dat de onderzeeërs Schotland aandoen als onderbreking van hun pa- trouilletochten. Macmillan zei ervan overtuigd te zijn dat er geen Polarisraketten zullen worden gebruikt zonder intensief over leg tussen de Amerikaanse en de Brit se regering. Het stationeren in Euro pese wateren van onderzeeërs die de Polaris kunnen lanceren ziet Macmil lan als een belangrijke versterking van de afschrikwekkende kracht van de Navo. Onlangs is over dit alles een over eenkomst tussen de Verenigde Staten en Engeland gesloten, zo deelde Mac millan verder mee. De eerste Ameri kaanse onderzeeër die door kernenergie wordt aangedreven en die raketten van het type Polaris kan lanceren, is de George Washington. Dit schip komt als eerste naar Schotland. De George Washington is over veer tien dagen klaar voor operationeel ge bruik. Rond Kerstmis zal ook de Pa trick Henry zover gereed zijn. Zoals men zich zal herinneren ligt het in de bedoeling van de Amerikaan se regering, de Navo de beschikking te geven over een eigen vloot van reac toronderzeeboten die bewapend zullen zijn met de Polaris. Daardoor zou de Navo de „vierde atoommacht ter we reld worden. Zolang het zover nog met is zullen dus Amerikaanse onderzee boten in Europese wateren patrouille ren. Voordat premier Macmillan dit alles in het Lagerhuis bekend maakte had zich in het hart van Londen de tradi tionele plechtigheid voltrokken die is verbonden aan de Britse „prinsjesdag Koningin Elizabeth reed temidden van veel militaire statie en kleurrijke uni formen met prins Philip in de Ierse statiekoets naar het parlementsgebouw om de troonrede voor te lezen. De Britse troonrede wordt niet als in Nederland met intense spanning te gemoet gezien, omdat de werkelijk be langrijke financiële en economisch aan kondigingen gereserveerd zijn voor-de da» waarop de miljoenennota wordt I aangeboden. Deze valt in het voorjaar. Toch kondigde de vorstin een ver hoging van de staatspensioenen aan en van de uitkeringen bij ziekte en werk loosheid. Tegelijk daarmee worden de verplichte bijdragen voor de fondser hiervoor verhoogd. Zeer welkom voor hen die wel eens een bezoek brengen aan, een pub was de mededeling dat er binnenkort een wijziging wordt voorgesteld van de drankwet. Het huidige stelsel gebiedt dat men in bepaalde perioden overdag geen sterke drank kan krijgen in café's en slijterijen. Deze bepalingen worden aangepast aan de modernere gewoon ten. Hierbij is in de eerste plaats aan gemeenten buiten Londen gedacht. Om iets te doen tegen de toenemen de verkeersopstoppingen in Londen, heeft de regering plannen voor het bou wen van een grote ondergrondse gara ge onder Hyde Park in de buurt van Marble Arch, zo bleek uit de troonrede GESCHENK VAN ROTTERDAMMER Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De voorzitter van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, de Ier Frederick H. Bo- land, heeft een nieuwe voorzitters hamer, die tegen een stootje kan. Die is een geschenk van een Rotterdamse wereldburger, de heer L. F. W. Dijke- ma, die al meer dan een kwarteeuw als laborant aan een Rotterdamse brouwe rij is verbonden. Toen deze het verhaal las van de vergadering van de Assembled van 13 oktober waarin Kroesjtsjef eerst met zijn schoen op tafel had geslagen en de voorzitter op uitlatingen van de Roemeense afgevaardigde Mazincescoe zo fel had gereageerd dat hij bij het schorsen van de vergadering zijn ha mer in tweeën sloeg, was de heer Dij- kema op het denkbeeld gekomen hem een onverwoestbare hamer te schen ken vervaardigd uit twee sponstoppen van kunststof met een stevige eiken steel. U zult deze hamer volkomen veilig kunnen hanteren schreef de heer Dij- kema aan voorzitter Boland en hij on dertekende de begeleidende brief met „wereldburger". Prompt kreeg de heer Dijkema uit New York een bedank brief. „Ik ben erg blij met deze stevige ha mer en ik bewaar hem graag als een souvenir aan een historische vergade ring van de Verenigde Naties", zo schreef de heer Boland. Eigen nieuwsdienst i TEHERAN De prins heeft de zachte zwarte ogen van koningin Farah en de mond en de kin van de Sjah. Dit onthul de de hofarts van de sjah van Perzië giste- ren, even voordat de j eerste foto's van de jon ge kroonprins werden gemaakt. Het kroonprins je en zijn moeder maken het allebei uitstekend. De .koningin heeft haar ba- I by gisteren voor het eerst gevoed, j Drie keer kwam de trotse vader gisteren zijn zoon bekijken in het ziekenhuis waar hij de dag tevoren werd gebo- ren. Buiten het ziekenhuis I waren nog steeds enor me menigten op de been. Vrachtauto's met voedsel reden intussen de arme wijken in om de goede gaven uit te delen die ter gelegenheid van *s prinsen geboorte ter beschikking zijn gesteld voor de minder met aards slijk bedeelden. Bij het uitdelen van het voedsel doen zich soms de heftigste tonelen voor: men vecht om het grootste stuk vlees, of de mooiste moot vis. Hier en daar wer den enorme vissen eenvoudig tussen de menigte in gegooid. De vleugel van het ziekenhuis waar in de kroonprins is geboren verandert in snel tempo in een bloemenzee. Onop houdelijk worden er reusachtige boe ketten binnengebracht en ook uit de lucht regent het bloemen een atten tie van de Perzische luchtmacht. De kroonprins van Perzië is volgens de fotografen een schat van een baby met zwarte ogen en zwart haar. Gisteren reeds, nauwelijks een et maal oud, mocht de prins worden gefotografeerd. Telefoto DEN HAAG (ANP) De Nederlandse ambassadeur in de Maleise federatie, dr. R. H. van Gulik, is gisteren per vliegtuig uit Koeala Loempoer naar Nederland vertrokken om zich hier, naar een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag meedeelde, onder medische behandeling te stellen, „Wereldburger" Dijkema; de brief van Frederick H. Boland compleet met zegel en stempel van de Ver enigde Naties en de hamer, die niet kapot kan. LONDEN. Hoewel het rap port van de Brits-Duitse com missie van onderzoek nog niet is gepubliceerd, is wel al uit gelekt dat het leven van konin gin Elizabeth tijdens haar terug- AMSTERDAM. De Amsterdamse ingenieur A. Perdijk. die in 1955 van zich deed spreken door het indienen van een plan voor een hangbrug over het IJ, heeft opnieuw een adr_es tot de gemeenteraad gericht. In 1955 wil de hij zijn hangbrug de IJtunnel la ten vervangen. Nu heeft hij het met twee overspanningen gemunt op IJ- en Coentunnel. Ir. Perdijk zegt. dat volgens zijn voorzichtige berekening de bouw van twee hangbruggen een besparing van ongeveer negentig miljoen zal kun nen opleveren. Het bouwwerk, dat de IJ-tunnel zal moeten vervangen moet volgens de heer Perdijk beginnen op het Kat tenburgerplein. Het marine etablisse ment blijft intact. De brug eindigt via een spiraal in een circuit ter hoogte van de Buiksloterweg in Am sterdamNoord. De kosten worden op 69 miljoen gul den geraamd. Voor de IJtunnel denkt men ongeveer 150 miljoen gulden no dig te hebben. De brug, die de Coentunnel ("volgens de berekeningen van Ir. Perdijk gaat die 64 miljoen gulden kosten) zou moeten vervangen, zal een bedrag van vijftig miljoen vergen. Ir. Perdijk heeft ook de regering van zijn adres aan de Amsterdamse raad in kennis gesteld. HOLLANDIA (ANP). In Mano- kwari is een nieuwe partij voor jonge Papoea's opgericht, de Partai serikat pemoeda pemoedi Papoea. De Parsepp telt op het ogenblik 127 leden. Voorzitter is Johan Wanmaer, oud bewaarder van het gevangeniswezen, thans douane-ladingklerk. Het bestuur bestaat uit jeugdige stadspapoea's uit Biak, Noemfoer, Seroei, Hollandia, Wandammen, Fak-Fak, Inawatan en Te- minaboean. Alleen Papoea's kunnen lid zijn van de partij. Zij is evenals de andere tot dusver in Manokwari opgerichte partijen anti communistisch en anti-Indonesisch. Zij wil soevereiniteit in samenwerking met Nederland en onder toezicht van de j Verenigde Naties. De partij wil voor Nieuw-Guinea een zetel in de Algemene Vergadering, zij verzet zich tegen rassendiscriminatie en wenst waarborgen voor vreemdelin gen die de opbouw van het land bevor deren. De partij is voor de invoering van Engels als voertaal. Een Europese bankemployé en dansleraar, H. Eland, is adviseur van het bestuur. reis van Kopenhagen naar Lon den vorige week inderdaad in gevaar is geweest. Aan de andere kant schijnen de leden van de commissie het erover eens te zijn dat de tweede piloot van de koninklijke Cornet (de enige man die het incident heeft kunnen waarnemen) wel wat heeft over dreven wat betreft de afstand tussen de twee Duitse straalja gers en de Cornet. De commissie schijnt inderdaad de twee Duitse piloten te hebben opge spoord' die met hun straaljager in de buurt van het koninklijke vliegtuig vlogen. Zoals bekend meldde de tweede piloot van het vliegtuig dat twee West- duitse Sabres de Cornet van de koningin bijna hadden geramd. Er word't op grond van het rapport niemand gestraft, aldus verluidde gis teren in Bonn. Dat de straaljagers op minder dan vijftig voet van de Comet hebben gevlogen, zoals de tweede piloot van de Comet beweert, kon niet worden vastgesteld. De twee Duitsers hebben toegegeven dat ze de Comet gezien 'hebben, name lijk toen zij op een mijl van het konink lijke toestel vlogen. Hun Sabre vloog toen ongeveer 2000 voet boven de Co- met. Dit alles gaf een piloot van ó'e Luftwaffe toe na een verhoor van twee uur en een telefoongesprek dat daarna nog werd gevoerd. Uit een en ander werd geconcludeerd dat de Comet van de Britse koningin zeer beslist in gevaar heeft verkeerd. Vooral wanneer men bedenkt dat de betrokken vliegtuigen elkaar tegemoet vlogen met een gezamelijke snelheid van meer a'an duizend mijl per uur. Eigen nieuwsdienst PARIJS. De zesde verjaar dag van het begin van de Alge rijnse opstand is rustiger verlo pen dan was verwacht. Zowel in Frankrijk zelf als in Algerije zijn enige aanslagen gepleegd maar niet op de schaal die de dreige menten van de nationalisten had den doen verwachten. Eigenlijk werd deze dag vooral geken merkt door een nieuw beroep van kerkelijke zijde op de Franse regering om ten spoedigste een einde te maken aan het bloed vergieten door onderhandelingen aan te knopen met de nationalis ten of desnoods door bemiddeling in te roepen. Ditmaal hebben de Franse protestan ten hun stem tegen voortzetting van de strijd verheven en zij hebben aange kondigd dat zij zich in het streven naar vrede zullen verenigen met de lei ders van de katholieke kerk, die zich al eerder tot de Franse regering heb ben gericht. Wanneer onderhandelingen niet spoe dig tot staken van de strijd leiden, zeg gen de protestanten van Frankrijk, dan is het zaak dat er bemiddeling wordt ingeroepen. Boegner, het hoofd van de protestantse federatie, is gemachtigd, kardinaal Feltin, aartsbisschop van Pa rijs, op te zoeken om met hem stap pen te beramen die moeten leiden tot een rechtstreeks beroep op president de Gaulle. Ook van de zijde van de intellectue len is de Gaulle gisteren opnieuw on der druk gezet. Vijftig Franse intel lectuelen en hoge ambtenaren heb ben zich geschaard achter het zogehe ten „manifest van de 121" en de nieuwe ondertekenaars verklaren zich bereid vrijwillig dezelfde onaangename maat regelen te ondergaan als waaraan de regering de ondertekenaars van het oorspronkelijke manifest heeft bloot gesteld, zoals schorsing en verminde ring van het salaris. Ferhat Abbas, de leider van de Alge rijnse regering in ballingschap, heeft ter gelegenheid van de verjaardag van de opstand gisteren een rede gehouden waarin hij zei dat de vorming van een unie tussen Tunesië en Algerije wel licht nog de beste wijze is om onaf hankelijkheid te verkrijgen. Deze unie zou een eerste stap moeten zijn naar een verenigd en onafhankelijk Noord- Afrika dat uitgebreid zou kunnen wor den tot Marokko. De gedachte aan zulk een unie is afkomstig van de Tunesi sche president Bourguiba. JaHenk is verzot op tuinieren Van onze correspondent ZIERIKZEE Het motorschip Trio (550 ton) is gisternacht op een strekdam ten oosten van de haven van Zierikzee gelopen. Het kwam er zo hoog op te zit ten dat het waarschijnlijk als verloren moet worden beschouwd. Het vaartuig is doorgebogen, zodat ver scheidene spanten zijn losgesprongen en omhoog staan. De bemanning is gister nacht al van boord gegaan. Hoewel de schipper zelf meent dat zijn schip ver loren is zullen er toch pogingen worden gedaan de Trio los te trekken. Het schip vertegenwoordigd een waar de van ongeveer honderdduizend gulden. Van onze correspondent. UTRECHT. De brandweren van Utrecht, Vleuten en De Meern hebben gisternacht een felle strijd geleverd te gen een laaiende vlammenzee in een oud landhuis op de grens van Utrecht en De Meern. Sinds kort werd het gebruikt als di rectiekeet voor de bouwonderneming Van Benthem, die bezig is met de bouw van een groot tehuis voor bejaarden Ook dit tehuis werd door de vlammen aangetast; spiegelruiten sprongen en ko zijnen verschrompelden in de geweldi ge hitte. Het gebouw zal opnieuw in de steigers moeten worden gezet. De schade wordt voorlopig geraamd op honderdduizend gulden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Wegens poging tot moord op zijn schoonzoon heeft de recht bank te Rotterdam gisteren de 68-jarige H. P. B. uit Schiedam veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. B. had op 12 juli zijn schoonzoon met een dolkmes in het hoofd, de borst, ar men en handen gestoken, zodat deze le vensgevaarlijke verwondingen had opge lopen. De aanleiding tot de vete was een lening, die de schoonzoon met een zoon van B. had gesloten. B. was bang dat zijn zoon het geld niet terug zou krijgen en vond bovendien dat zijn schoonzoon het leven veel te gemakkelijk opnam. In een psychiatrisch rapport was B. in hoge mate verminderd toerekeningsvat baar genoemd. Volgens de officier van justitie was de verdachte een oppassende man die zijn pensionering niet had kun nen verwerken. Zijn eis was geweest vijf tien maanden met aftrek en terbeschik kingstelling. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Uit nadere mededelin gen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs is gebleken, dat drs. J. van der Kkast met ingang van 1 januari a.s. de algehele leiding van de Jaar beurs op zich zal nemen. Niet duide lijk is geworden welke de positie van de twee tegenwoordige directeuren, mr. H. A. R. Schuit en dr. W. P. J. A. van Royen zal zijn of worden. Dr. G. van der Wal, de voorzitter van de raad van beheer van de Jaarbeurs, heeft alleen gezegd: Wij gaan ons zet ten aan het scheppen van een duide lijke structuur van de organisatie, waardoor er een heldere situatie zal ontstaan. Daarbij zal met alle belan gen rekening worden gehouden. Inmid dels hebben alle belanghebbenden hun medewerking aan het bereiken van het doel toegezegd Wij hopen binnenkort zover te zijn, dat men in onderling overleg zal kun nen beslissen over de toekomstige sa menstelling van de directie. De benoe ming van de heer Van der Kwast zal in ieder geval een eerste stap zijn naar een oplossing van de moeilijkheden, die de laatste tijd waren ontstaan. Het besluit om de heer Van der Kwast te vragen de leiding van de Jaarbeurs op zich te nemen, aldus verder de heer Van der Wal, is door de raad van be heer unaniem genomen. Binnenkort zal hetzelfde voorstel worden toegezonden aan alle organen van de Jaarbeurs. De heer Van der Kwast is gedurende de laatste zes jaar directeur-generaal van handel en nijverheid geweest. Sinds november 1955 maakt hij deel uit van de raad van beheer. Van een onzer verslaggevers SOMEREN. Reeds geruime tijd heeft de vrachtauto met de losse die-| rectiekeet erop waarin arbeiders wer den vervoerd, tegen de voorschriften zijn dodenrit gemaakt door een deel van Brabant. Zonder toestemming van de Rijksverkeersinspectie, werden iedere dag op deze auto in het los staande houten huisje arbeiders op gehaald in Heesch by Oss, in Gef- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Gistermiddag is de 23-jarige Amsterdamse aannemer H. J. Overwater bij het doorsmeren van zijn dragline met zijn hoofd bekneld geraakt tussen een spijl van het cabineraam en de giek. Hij brak zijn nek en was onmiddellijk dood. BANDJARMASIN (Reuter). In een toespraak op een massabijeenkomst te Bandjarmasin heeft president Soekarno gezegd, dat de wereld onder de indruk is van de grootheid van Indonesië en dat vele landen in Azië en Afrika tot In donesië het verzoek hebben gericht, hen leiding te geven. Soerkarno maakt, vergezeld van een aantal Indonesische ministers en der tien ambassadeurs van andere landen, i een rondreis door Oost-Java. Zuid-Bor- neo en Zuid-Sumatra. Hij zei God te danken, dat Hij de Indonesiërs een land heeft geschonken met zulke over vloedige rijkdommen. ..Het is onmoge lijk dat God ons dit land zou hebben ge geven als wij geen natie zouden zijn met een groot hart", dacht Soekarno. fen, Nistelrode en Middelrode, waarna de tocht werd voortgezet naar Weert. Daar waren de arbeiders bezig met het leggen van een telefoonkabel. Niemand heeft ooit iets gemerkt van dit levensgevaarlijke transport, dat iedere ochtend plaats had en na beëindiging van de dagtaak weer in omgekeerde richting. Totdat eergiste ren het fatale ongeluk gebeurde bij Someren. Bij het inhalen botste de auto op de linkerweghelft frontaal te gen een tegenligger. Het houten huis je werd dpor de schok van de auto ge slingerd en sloeg langs de kant van de weg in splinters. Twee arbeiders werden op slag gedood, zes werden ge wond. Van de twee ernstige gewon den is bij een thans het levensgevaar geweken. De rijkspolitie te Someren heeft in tussen een belangrijke getuige opge spoord, een wielrijder die het ongeluk van korte afstand zag. De politie zoekt nu nog naar een bestuurder van een vrachtauto, die kort na het ongeluk is oorbij gereden. Het staat vrijwel vast, dat zowel de tiauffeur van de ongeluksauto als de igenaar, de aannemer A. G. v. d. H. :it Heesch, dood door schuld zal wor- len verweten. De aannemer, eigenaar van de auto, heeft zich er op beroe- iAti rlo t ,.1,„l.ln.. 1 gelaten daarover een beslissing te ne men. Hiermee gaat de aannemer echter niet vrij-uit. Hoewel de chauffeur de eerst aansprakelijk is, omdat hij iede re dag tegen de voorschriften in met de losstaande directiekeet op de auto arbeiders vervoerde, blijft ook de eige naar van de auto aansprakelijk. Te meer, omdat het in feite zo is, dat voor dit groepsvervoer een speciale vergunning nodig is, terwijl ook het houten huisje op de auto door de rijks inspectie moet worden goedgekeurd voor personenvervoer. Een van de voorwaarden daarvoor is, dat het buisje op de vier hoeken op de auto verankerd is. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De K.L.M. heeft gistermorgen een extra vroege dienst op Londen geopend. Deze dienst wordt onderhouden met een Vickers Viscount die om half negen van Luchthaven-Rot terdam vertrekt en om kwart voor ne gen (Eng. wintertijd) in Londen aan komt. Teneinde ook passagiers uit Amster- nam van deze vroege luchtverbinding te ien, dat verscheidene arbeiders be- doen profiteren vertrekt er elke ochtend '.waar hadden gemaakt tegen het ver- j om zeven uur een bus met stewardess inkeren van de directiekeet op de van het Museumplein te Amsterdam die auto. Hij zou het daarom aan de ar- bijtijds voor de aansluiting od Luchtha. beiders en de chauffeur hebben over- ven-Rotterdam arriveert. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Wisselend be wolkt met af en toe een bui. Vrij krachtige tot har de. maar aan de kust nog tijdelijk stormachtige zuid westelijke wind. Middagtempera- turen van twaalf a tot vijftien gra den. MIESJE: Vandaag nog eens pro beren! 2 november: zon op 7.36, zon on- derd 17.10; maan op 17.09, maan onder 7.12. Van onze weerkundige medewerker November heeft zich gisteren wel als november gedragen. Een urenlange regen gepaard met een krachtige wind, heeft het weer een somber karakter gegeven. De warme uit het zuiden afkomstige lucht die deze regen op haar ge weten had, heeft voor hoge tem peraturen gezorgd, zestien graden op vele plaatsen. Toen het koude- front van de bij Ierland gelegen depressie was gepasseerd, begon het opeens op te klaren, zodat wij de zon nog te zien kregen. Dat was ook wel verdiend na de vijf tien tot twintig millimeter regen, waarmee november was begon nen. Gisteravond kwam het nog tot buien, waarbij in het westen van het land onweer werd ge hoord. De depressie begon zich gister avond wat op te vullen, maar om dat het gebied van hoge druk ho ven Scandinavië nog altijd stand houdt, blijven de verschillen in luchtdruk groot, zodat er nogal wat wind blijft, waarmee geleide lijk minder warme lucht wordt aangevoerd. In een gebied dat zich van de Oostzee over Dene marken en de Noordzee naar Schotland uitstrekt, woedde gis teravond een zware oosterstorm, die vandaag zal afnemen, naar het zich toen liet aanzien. De koude duurt in Noord-Scandinavië en Finland onverminderd voort, gis ternacht vroor het er plaatselijk weer meer dan 25 graden. Voorals nog ziet het er niet naar uit dat wij van deze koude lucht last zullen krijgen. Bovendien blijft de kans op regen groot. max. temp. neersl. 7—19 in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki onbew. ONO -1 0 Stockh. h. bew. ONO 3 0.5 Oslo geh. bew. NO 1 0 Kopenh. regen OZO 7 0,1 Aberdeen regen ONO 10 18 Londen zw. bew. zzw 17 4 A'dam regen z 15 14 Brussel regen z 16 8 Luxemb. regen z 13 11 Parijs regen zzw 17 2 Bordeaux zw. bew. w 20 0 Grenoble geh. bew. zzw 23 0 Nice regen NW 16 0.5 2 Berlijn regen zo 12 Frankf. regen zzw 13 9 München geh. bew. zzw 14 0 Zürich geh. bew. zzo 14 1 Genève geh. bew. O 15 1 Locarno geh. bew. OZO 12 0 Wenen zw. bew. zzo 17 0 Innsbr. zw. bew. 17 0 Belgrado zw. bew. stil 17 0 Athene onbew. NO 25 0 Rome zw. bew. zw 20 0 Ajaccio h. bew. ONO 21 0 Madrid zw. bew zw 14 1 Majorca 1. bew. ZW 21 0 Lissabon zw bew. NW 19 0

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1