SCHAAKTEAM OP WEG NAAR ZEGE Voetballer van het jaar Boot en Driehuis hielpen Nederland aan zege Oermoeras omgespit OOSTDUITSE BOEREN KRIJGEN LAND IN HET VRIJE WESTEN Winst of Donner in remise voor vooruitzicht Russen toonden opnieuw duidelijk hun klasse Stand Nederlanct~Oost-Duitsland: 2-1 Effectenmakelaars in Berlijn staken Dinsdag 1 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Nuttige voorsprong Vlotte remise Vooruitgang bij amateurboksers Tegenaanval Vreemd beloop WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN Denen bogen pas na hervatting OPSTELLINGEN JEUGD EN AMATEURS Samenwerking Rolls Royce en Continental Motors Kansen van mevrouw Bykowa stijgen SPAARVARKENS WEER DIKKER GEWORDEN Verhoging vrachttarieven PLOTSELINGE OVERGANG MECHANISCH PROCES SYMBOOL VAN KRACHT Van onze schaakmedewerker EIPZIG. Na het uitspelen van de afgebroken partijen uit de derde ronde gingen Rusland en de Verenigde Staten in de 1 finale van het wereldkampioenschap schaken te Leipzig ge zamenlijk aan de spits. In de vierde ronde hebbén de Amerika nen het hoge tempo van de Russen niet kunnen bijhouden. Terwijl Rusland met V-k—lk leidt tegen.het sterke Hongarije, heeft de Verenigde Staten een achterstand van Vz tegen IV2 tegen Zuid slavië. Hun topman, Fisher, moest het tegen de onvermurwbare Gli- goric afleggen. Toch heeft Amerika in de afgebroken partijen nog een sterke troef. De niet uit zijn evenwicht te brengen Robert Byrne zal namelijk waarschijnlijk winnen van grootmeester Ivcof. Prins leverde tegen Malieh een vlotte aanvalspartij. In het middenspel offerde hij plotseling een pion. Hij kreeg daar voor een mooi steunpunt voor zijn cava lerie en maakte daar onmiddellijk ge bruik van door scherp combinerend een onweerstaanbare aanval te beginnen. AJEDERLAND deed het opnieuw uit- stekend. Na het verstrijken van de speeltijd hadden onze landgenoten tegen Oost-Duitsland een nuttige 21 voorsprong genomen. De enige afge broken partij uit deze wedstrijd levert ten minste remise op. /~\NDANKS alle inspanningen is het Bouwmeester niet gelukt zijn af gebroken partij tegen Smislov te red den. Enkele honderden toeschouwers waren er in de morgenuren getuige van hoe de rossige Smislov zijn geringe overwicht op meesterlijke wijze wist te handhaven. Een tijd lang leek het als of de Nederlander zich ondanks alles staande zou kunnen houden. Maar dan zaten er plotseling als bij toverslag een paar giftige wendingen in de stelling. Smislov kreeg aanval en na 62 zetten kreeg hij eindelijk de taai verdedigende Nederlander op de knie- en. Rusland won daardoor de wedstrijd tegen Nederland met het kleinst mo gelijke verschil, namelijk 2\ tegen li IN DE VIERDE HONDE eindigde de 1 pai-tij dr. EuweUhLmann vrij spoe dig in remise. Een poging van de Neder lander om in het centrum terrein te winnen, werd beantwoord met een actie op de damevleugel. Dit leidde tot ruil der dames, waarna een gelijkstaand eindspel ontstond. Rotterdam. Amateurboksers uit Rotterdam, Den Haag. Eindhoven, U- trecht, Breda en St. Willibrord bestreden elkaar gisteravond' in gebouw Odeon te Rotterdam. Een goede partij was die tussen de Rotterdammer Schaay en Brugmans uit Den Haag. Een duidelijke vooruitgang toonde vooral Schaay, die met zuivere rechtse en linkse stoten zijn tegenstander bewerkte. Gebrek aan uit houdingsvermogen heeft hem in de laatste ronde parten gespeeld, toen Brug mans zeer goed terugkwam. De onbe sliste uitspraak was wel de juiste. In het vedergewicht A-klasse bokste C. Diemer uit Breda tegen Kerkhofs uit Eindhoven. Een volkomen gelijk op gaande strijd, waarin vooral het hoge tempo opviel. De Eindhovenaar wist veel treffers op het lichaam van Diemer te plaatsen, die echter steeds zeer goed de aanval overnam. Kerkhofs won met gering verschil op punten. De volledige uitslagen waren als volgt: De Korte (Eindhoven) w.o.p. van G. Lucas (Rotterdam); G. Derks (Eindhoven) w.o.p. van J. Oostdijk (Rotterdam): P. Dijkhuis (Eindhoven) w.o.p. van E. Gelens (Rotter dam); M. Schaay (Rotterdam) onbeslist tegen Brugmans (Den Haag); J. Kerkhofs (Eindhoven) w.o.p. van C. Diemer (Breda); F. Wolters (Den Haag) w.o.p. van H. Mat- theussen (Eindhoven). Van der Lek (Rotterdam) wint door k.o. in de eerste ronde van G. Stekelenburg (Utrecht); F. v. d Heerik (Rotterdam) verliest op punten van N. te Pas (Den Haag); Verbon (trecht) verliest op punten van T. te Pas (Den Haag); P. Zeelenberg (Rotterdam) wint op punten van Vosmeer (Utrecht); Verbon (Utrecht) verliest op punten van v. d. Boogaard (Breda); A. Jongeneel (Rotterdam) w.'nt door opgave in de tweede ronde van A. v. Netten (Eindhoven). Nr. 12. In deze puzzel zijn de letters van de woorden van het kruiswoordschema ver vangen door cijfers. Men vraagt het oor spronkeliike schema terug te vinden. Horizontaal: 1 (15-16-2-14); 3 (11-10- 17-3) 5 (12-12-2); 7 16-7-7-3-8); 9 (9-2-131; 11 (6-6-13); 13 (1-12-18); 14 (6-5-4) 15 (19-12-4); 17 (3-7-3); 19 (6-14-14-3-13); 22 (12-2-13); 23 (6-14-9-5); 24 (6-1-3-8). Verticaal: (1 (15-16-2-9); 2 (14-12-7); 3 (11-2-3); 4 (3-5-3-13); 6 (12-7-6); 7 (6-13- 12-4-6); 8 (8-6-5-3-13); 10 (2-1-12); 12 (6-4-7); 15 (19-10-18-6); 16 (9-14-2); 18 (3-17-3-8); 20 (14-12-5); 21 (3-13-6). (1-2-3) (4-3-5) (6-7-7-3-8-9) (9-4-10-5) (11-12-13-1-5) (4-3-5) (14-8-12-14-15-16-2- 17-3-18) (19-3-5-6-6-8-1) vormen een ge zegde. TN HET DUEL tussen Fuchs en Kramer 1 kreeg de Nederlander aanvankelijk met moeilijkheden te kampen. Hij loste deze door middel van een combinatie op. Fuchs probeerde vervolgens in het cen trum door te stoten, maar Kramer wist niet alleen deze opmars te verhinderen, maar bovendien een tegenaanval in te leiden. Op de 28ste zet deed Fuchs het voorstel tot de vrede, dat door de Neder lander werd aanvaard. EEN VREEMD BELOOP had de partij PietzsehDonner, omdat laatstge- gSt^vaardoor'hlj^twee pionnen* verlor" de ronde om het wereldkampioen. Tot zijn geluk bevatte de stelling echter allerlei combinaties. Pietzseh', die aan vankelijk dacht, dat hij achter elkaar zou winnen, moest plotseling alle zeilen bijzetten om niet direct te verliezen. Hij vergiste zich op zijn beurt, waarna Don ner de dame veroverde. Maar toch was dit nog altijd niet het slot van deze wisselvallige partij. Andermaal wist de Duitser zich enigermate te herstellen. In de afgebroken stelling staat Donner weliswaar beter, maar of hij zal kunnen winnen is een vraag die pas na de her vatting beantwoord zal kunnen worden. De uitslagen van de afgebroken nartijen uit de derde ronde waren: RuslandNederland 2^2l^at; Hon garijeZuidslavië 1».22yz: Ver. Staten Bulgarije 3V2ArgentiniëEngeland 2 Va1 /2Tsjechoslowakije—Oost-Duitsland 2—2. Vierde ronde: N e d e r 1 a n d—Oost-Duits land 21 (1 afg. p.); RoemeniëTsjecho slowakije VzV2 (3 afg. p.); EngelandWest- Duitsland 12 (1 afg. p.): BulgarijeArgen tinië 2—1 (1 afg. p.); Zuidslavië—Ver. Sta ten l'a—Va (2 afg. p.); Rusland—Hongarije 2V2—Y2 (1 afg. p.). De stand na de vierde ronde in de finale- groep A is als volgt: 1. Rusland 11 (en 1 afg); 2. Ver. Staten 9Va (en 2 afg.); 3. Zuidslavië 8Va (en 2 afg.); 4. en 5. Argen tinië en W. Duitsland beide 7Va (en 1 afg.); 6 Tsjechoslowakije 7 (en 3 afg.); 7. O. Duitsland 7 (en 1 afg.); 8. en 9. Hongarije en Nederland, beide 6Va (en 1 afg.); 10. Engeland 6 (en 1 afg.); 11. Roemenië 5 (en 3 afg.); 12 Bulgarije 4V2 (en 1 afg.). Uwe Seeler, vaste speler van liet Duitse nationale voetbalelftal, lid van de Hamburger SV, is uitgeroe pen tot de Duitse voetballer van liet jaar. Een knaap van een zilveren voetbal was de beloning voor deze onderscheiding. Van onze dammedewerker MAASTRICHT. In de vijftien- Advertentie BASKETBALTEAM WON VAN DENEMARKEN Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 2 wraak: 6 are; 8 ooi; 10 'eto; 12 kelk; 13 en; 14 nar; 16 me: 17 Izaak; 18 te; 20 Inn; 21 om; 23 even; 25 tape; 27 aar; 29 las; 30 feeks. Verticaal: 1 gave; 2 wet; 3 as; 4 koe: 5 Nike; 7 ren; 9 olm; 11 onzin; 12 krant; 15 aan; 18 team; 19 Eva; 21 opa; 22 mest; 24 erf; 26 als: 28 de. Van onze basketbalinedewerker HAARLEM. Het Deense basketbal team, dat 20 april jl. in Kopenhagen met 79—54 door Nederland werd verslagen, heeft in Haarlem geen revanche kunnen nemen. Na een erbarmelijke eerste helft kregen de Nederlanders na de hervatting de smaak te pakken en werd de weer stand der Denen totaal gebroken. Boot en Driehuis, de uitblinkers in het Neder landse team, hadden een groot aandeel in de zege met 6243. De Oranjeploeg startte overeenkomstig de verwachting met het vijftal Bruin- Sibeyn-Perrier-Zleeswijk-Driehuis tegen de Denen, die zich met een 32 zone te weer stelden. Veel fraais bracht de eerste fase echter niet. want niet alleen was het plaatsen slordig, doch ook iedere produk- tiviteit ontbrak. Eerst toen Houmann Denemarken een voorsprong van 0—2 had gegeven, scheen het bij de Oranje-formatie beter te lukken. Het was evenwel slechts ijdele hoop. Na twee afstandtreffers van Sibeyn, die Nederland een score van I, hot sneloeil weer Een aan val woi de Nederlandse ploeg op de Deense basket. ■ö- aanmerkelijk. Vooral Zleeswijk stelde toen als centrale figuur in de aanval, zeer teleur en miste fraaie kansen. Bij dit alles was het een gelukkige omstandigheid dat ook Denemarken er niets van terecht bracht. De stand wees dit duidelijk aan, want na dertien minu ten vermeldde het scorebord pas 1313, De vervanging van Bruin door Boot en het inzetten van De Jong voor Zlees wijk bracht echter verbetering. Vooral Boot oogstte succes, te meer daar hij steeds de kortste weg naar de basket zocht. Zijn produktiviteit tastte het zelf vertrouwen van de Denen aan, hetgeen de Oranjeploeg een voorsprong van 2317 opleverde en al kwam Denemarken daarna door Graversen tot 2320 terug, Boot en eindelijk ook Zleeswijk zorgden voor een ruststand van 2920. Na de hervatting kreeg het Nederlandse spel eindelijk glans, onweerstaanbaar rukte toen de Oranjeploeg via snelle demarra ges door het centrum naar de Deense basket, vooral Boot en Driehuis speelden toen hun grote rol. Hierop moesten de mannen van coach Madsen het antwoord schuldig blijven. Nadat Boot en Driehuis voor 4121 hadden gezorgd, oogstte Zleeswijk driemaal achtereen succes. Hierna bleef de ploeg van de Nederlandse coach Janbroers oppermachtig. Via 5024, 59—28, 6237, kwam tenslotte met 6243 het einde. schap dammen hebben de beide Russen hun posities verbeterd zon der dat in hun onderlinge afstand verandering is gekomen. Maar onze landgenoten Bom en Dukel ontfut selden respectievelijk Baba Sy en Deslaurier een winstpunt. De vijf tiende ronde leverde onze landge noten derhalve slechts twee punten op, want Gordijn verloor ten twee den male van Saint Fort. Na een rustdag en een zeer hoffe lijke ontvangst op het Maastrichtse stadhuis begonnen de spelers onder het toeziend oog van een groot contin gent Belgische dammers uit het dis trict Luik aan de laatste twee weken van het wereldkampioenschap. Deze en volgende week zal moeten blijken, welke spelers over voldoende uithou dingsvermogen beschikken. Het schijnt dat spelers als De Descal- lar en Agliardi eerst nu helemaal ge acclimatiseerd zijn. Zij spelen niet zo heel sterk, maar in elk geval bieden zij meer en heter tegenstand dan in het begin van het tornooi. Ook gisteravond, hoewel de Monegask niemand anders dan wereldkampioen Koeperman als te genstander had en De Deseallar Sen A Kaw, de Surinamer die in de voorgaan de ronden achtereenvolgens Koeper man. en Tsjegolev bedwong. Terwijl Agliardi in het middenspel strategisch verloren kwam te staan, liet De Deseallar, die aanvankelijk zeer goed stond, zich verrassen door een com binatie naar dam van de Surinamer. Het afspel bevatte evenwel nog juist een remise-ontwikkeling voor de Ma rokkaan. Sterke verdediging Nadat al geruime tijd de vier hierboven gememoreerde partijen tot een beslissing waren gekomen, kwam er tekening in de partij BomBaba Sy. Onze landge noot bleek de teleurstellingen van de voorgaande ronden kennelijk geheel te boven. Onbevangen riposteerde hij de aan- valspoginigen van de Senegalees. Door een grote afwikkeling in het middenspel be hield onze landgenoot zelfs enig positio neel overwicht. De verdediging van Baba Sy was evenwel zo sterk, dat Bom met remise genoegen moest nemen. Het duel DeslaurierDukel was het duel van de avond. De Canadees, die al enkele dagen geleden aan een lange eindsprint begon, speelde fel op aanval. Het was gewoonweg abnormaal de IJmuidenaar in de verdediging te zien. Daarin bleek Dukel ook zijn mannetje te staan. Eerst offerde hij een schijf om een doorbraak te forceren en een tiental zetten later, om allerlei slagdreigingen te ontlopen, nog een tweede. Toch zag het er nog penibel voor Dukel uit. Sportief en ro buust als hij is „hakte" hij door met een uiteindelijk zeker niet onverdiende pun tenverdeling tegen de daardoor wel lich telijk teleurgestelde oud-wereldkampioen. De uitslagen van de 15de ronde waren: De Deseallar (Marokko)Sen A Kaw (Su riname) 1—1; Koeperman (Rusland)—Agliardi (Monaco) 20; Saint Fort (Haiti)Gordijn (Ned.) 2—0; Dionis (Fr.)Tsjegolev (Rus!.) 02; Bom (Ned.)Baba Sy (Senegal) 11; Verpoest (België)—Verse (Fr) 1—1; Deslau- riers (Canada)Dukel (Ned.) 11. De stand is na de 15e ronde: 1. Tsjegolev 26 punt., 2. Koeperman 24 pnt., 3. Baba Sy 22 pnt.; 4. Deslauriers 18 pnt., 5. Bom 16 pnt., 6/7/8. Verpoest, Saint Fort en Sen A Kaw 15 pnt., 9/10. Gordijn en Dukel, 14 pnt., 11. Dionis 11 pnt., 12. Verse 10 pnt., 13. De Deseallar 6 pnt, 14. Agliardi 4 pnt. V oetbaloefening DEN HAAG (ANP). Voor de voet balwedstrijd tussen het Nederlands amateurelftal en de Nederlandse jeugd- ploeg (1618 jaar), die morgen te Bus- sum wordt gespeeld, luidt de opstelling Van beide teams als volgt: Amateurs: Doel: Van Zanten (ZAC); achter: Blom (WW) en Werdens (Sittardia); midden: Mul (NAC), Molenaar (KFC) en Kuipers (Veloeitas)voor: Van Baa- ren (CW), B. Hainje (Heerenveen), Bouwman (KHFC), Libregts (Excelsior) en Roggeveen (CW). Jeugd: Doel: Van Zoghei (DOS); achter: Vaanstra (GVAV) en Hermans (NAC); midden: Pierre (Feijenoord), De Vries (Enseh. Boys) en Van Buitenen (Her mes DVS); voor W. Kras (Volendam), Van Straalen (Elinkwijk), Jansen (Ado), Keizer (Ajax) en H. Hainje (Heeren veen) LONDEN (Reuter). Rolss Royce Company zal op grond van een overeen komst met de Continental Motors Cor poration zuigermotoren en onderdelen daarvoor fabriceren voor lichte vliegtui gen. Rolls Royce heeft hiervoor de al leenverkoop gekregen voor Europa, Aus tralië en Nieuw-Zeeland, Danlon-schaaktornooi Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het belangrijkste evenement van de vijfde ronde van het Danlon-damesschaaktornooi te Am sterdam was de ontmoeting tussen de dames Bykowa en Lazarevic, de num mers een en twee van de ranglijst De Zuidslavische speelde scherp op winst, geheel in haar stijl. Zij offerde een pion voor een koningsaanval, maar de wereldkampioene Bykowa ving alles behendig op en behield de pion. Met de nauwkeurigheid van een uurwerk wik kelde zij daarna het eindspel af, zodat er voor Lazarevic geen houden meer aan was. Door deze overwinning van de wereldkampioene staan haar papieren voor de eindoverwinning thans bijzonder hoog genoteerd. Mevrouw Rinder (Duitsland) ver zuchtte na de vierde ronde, dal zij nog steeds geen goede partij gespeeld had. Het staat te bezien of mevrouw Vreeken het op prijs gesteld heeft, dat de West- duitse juist tegen haar in vorm kwam. In een onschuldige gesloten Siciliaan manoeuvreerde mevr. Rinder zeer be hendig; bood eerst een paard en daarna een toren aan. Hoewel beide offers in dank werden afgewezen, leverde al dit vuurwerk toch een zeer verdiend winst punt op voor de Westduitse deelneem ster. Mevrouw Heemskerk hield onze kleuren deze ronde hoog door mevrouw Benini buitensporig fors aan te pakken. Een koningsaanval, waar geen kruid tegen gewassen bleek en de fout waarmee de strijd een abrupt einde kreeg kon geen smet werpen op de voortreffelijke pres tatie van mevrouw Heemskerk. Bepaald onstuimig ging het toe in de partij tussen mevrouw Chaudé de Silans en mej. Piberl. Het werd een offerfeest op grote schaal van Franse zijde, maar helemaal duidelijk was de zaak niet. Totdat Vader Tijd ingreep ten koste van de Zuidslavische en zij geheel onverwacht en ook wat onverdiend plotseling mat ging. Na vijf ronden luidt de stand: 1. E. Bykowa (Rusland) iVz pt.; 2. M. Lazaveric (Zuidslavië) 3 pt.; 3, 4. en 5. Ch. Chaudé de Silans, F. Heemskerk en F. Rinder 21/2 pt,; 6. en 7. C. Benini (Italië) en C. VreekenBouwman (Ned.) 2 pt.; 8. M. Piberl (Zuidslavië) 1 pt. LONDEN (Reuter) De goudprijs blijft nog belangrijk boven de officiële Amerikaanse notering van 35 per ounce fijn. Gisteren werd de prijs in Londen bepaald op 256 shilling of 36 per ounce tegen 257 shilling vrijdag. AMERSFOORT De gunstige ont wikkeling in de besparingen bij de plaatselijke spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, blijft zich voortzetten. In september werd bij deze instellingen 128,5 mil joen gestort en 118,2 miljoen terug betaald, zodat er een spaaroverschot ontstond van 10,3 miljoen tegen 9,5 miljoen in september 1959. Het inlegoverschot over het derde kwartaal beliep 66 miljoen. Dit is f 14,4 miljoen meer dan in de overeen komstige periode van vorig jaar. In de eerste negen maanden is het tegoed van inleggers bij de genoemde spaarban ken met 215,5 miljoen toegenomen tot 2.722,5 miljoen op 30 september jl. ROTTERDAM Met ingang van 1 januari zullen de vrachtprijzen van Antwerpen, Rotterdam, Amsterdam, Bremen en Hamburg naar New York, Boston, Philadelphia, Baltimore, Nor folk en Newport News wegens de steeds stijgende kosten met ongeveer tien pro cent worden verhoogd. Dit wordt mee gedeeld door de Continental North At lantic Westbound Freight Conference, waarbij o.m. zijn aangesloten de Com pagnie Maritime Beige, de Cie Mariti me Congolaise, de Black Diamond Steamship Corp., de Cosmopolitan Line, de Hamburg-Amerika Linie, De Holland- Amerika Lijn (inclusief de Red Star Line Service), de Home Lines, de Nord- deutscher Lloyd en de United States Li nes Cy. BERLIJN (Reuter) De makelaars op de Westberlijnse effectenbeurs heb ben besloten twee dagen in staking te gaan uit protest tegen een verlaging van hun commissies. De makelaars van de andere West duitse beurzen besloten eerder deze maand hun commissies met 30 procent te verlagen op grond van de stijgende effectenkoersen en de toenemende om zetten. Het bestuur van de Westberlijnse beurs besloot gisteren tot een soortgelijke maatregel. AMSTERDAM. Het ministerie van financiën deelt mee, dat van het gisteren op de 4Vi pet. staatslening 1960 ingeschre ven bedrag 9 procent wordt toegewezen. De lening is 350 miljoen groot. Als reusachtige oerdieren in een prehistorisch landschap kruipen de diepploegen en bulldozers over het hoog veen naar de horizon. (Van een onzer verslaggevers) EEUWEN lang zijn Nederland en Duitsland in het noorden gescheiden geweest door onafzien bare moerassen en aan onze kant van de grens, waar men ze al lang geleden heeft ontgon nen, leeft nog altijd de overtuiging dat de Duitsers er nooit aan hebben willen beginnen omdat zij dit ontoegankelijke gebied beschouwden als een natuurlijke verdedigingsgordel. Op de interes sante vraag waar de aanvallers dan wel vandaan hadden moeten komen heeft men echter .ceen antwoord Het zal dan ook met het bondge nootschappelijk samengaan van West- Duitsland en Nederland weinig te ma ken hebben dat de tijd nu rijp wordt geacht om die moerassen te ontgin nen. Het is meer een kwestie van ge brek aan landbouwgrond. Uit Oost-Duitsland zijn in de loop van de laatste jaren duizenden boeren naar het Westen gevlucht, uiteraard met achterlating van alles wat zij be zaten. Hun ervaring, hun kunde ech ter konden zij meenemen en nu streeft de Westduitse regering ernaar, die ten nutte te maken. In een razend tempo worden de moerassen ontgonnen. Het is geen kwestie van turfwinning meer, al wordt er in Noordwest-Duitsland een veel groter gebruik van deze goed kope brandstof gemaakt dan bij ons. Het gaat erom, in het hoogst moge lijke tempo zoveel mogelijk landbouw grond te veroveren en zoveel moge lijk boeren uit Oost-Duitsland aan een nieuw bedrijf te helpen. Zo rijden dan gigantische ploegen over ongebaande wegen, het veen ver mengend met de ondergrond zodat er een redelijk vruchtbare bodem ont staat. Zij maken voren van meer dan een meter diep. Achter deze ploegen aan komen bulldozers die het land egaliseren. Als grommende, bulderen de primitieve dieren uit de oertijd rij den zij hotsend en botsend achter el kaar aan, gehuld in slierten blauwe damp en zwarte rook, alles verplette rend wat hun onder de rupsbanden komt. Zo jagen zij over dit oerland van hoogveen naar de horizon om pas tot stilstand te komen aan de Neder landse grens, want daar is voor hen geen voedsel meer te vinden. In stomme verbazing slaat de oor spronkelijke bevolking dit gade. Ze ziet hoe de vertrouwde venen en moe rassen verdwijnen, die haar generaties lang een stil en arm bestaan hebben geschonken. Armoede is altijd het voornaamste kenmerk van deze dun bevolkte streek geweest en de over gang is te plotseling. Letterlijk gapend zien de schaarse bewoners de stalen monsters, waarvan zij het bestaan nooit schijnen te hebben vermoed, hun gebied aan stukken scheuren en ver anderen in een egale vlakte met jonge boompjes langs de kaarsrechte wegen en. zij voorzien dat de aanpassing aan de nieuwe wereld die hier voor hun ogen wordt geschapen langzaam en moeilijk zal zijn. Kaarsrechte wegen. Ja, men maakt hier de fout die bij ons in de Noord oostpolder ook is gemaakt; het land krijgt het mathematische patroon van een schaakbord. Loodrecht kruisen de wegen elkaar en op de kruispunten verrijzen de nieuwe dorpen: een paar huizen, een kerk, twee winkels, een school en het café dat in deze barre streken werkelijk niet kan worden gemist. Als de boeren op hun boerderijen komen moeten hun monden wel open vallen van verbazing. Ze komen im mers uit Oost-Duitsland waar collec tieve bedrijven schering en inslag zijn en waar de boer van zijn eigen pro ducten nauwelijks mag genieten. Zijn nieuwe hofstede is al voor hem in gericht en alle machines staan netjes 111 de schuur. Het land is geploegd, ge- egd, bemest en ingezaaid. Het is aan hem om te oogsten. Daar komt nog bij dat de pachtprijzen bijzonder laag zijn gehouden terwijl het eerste jaar soms de eerste jaren helemaal geen pacht betaald behoeft te worden. Na 28 jaar worden de bedrijven, die in grootte uiteenlopen van twaalf tot bij na twintig hectaren, eigendom van de boer. Zo groeit jaarlijks een oppervlakte van zesduizend hectaren landbouw- en weidegrond uit het oude veen. Mensen komen er aan dit proces nauwelijks te pas. Er werken aan het reusachtige project slechts een paar tientallen mensen en een hand vol tot dwang arbeid veroordeelden wier straf de ge meenschap ten goede komt. Deze men sen werken onder gewapend geleide op het land. Zij zijn ondergebracht in kampen, waar zij het werkelijk niet slechter hebben dan in welke moderne gevangenis ook, maar het is een feit dat deze kampen, die slechts enkele barakken bevatten, verdacht veel lij ken op oude concentratiekampen. Ten slotte is dit de streek waar de eerste slachtoffers van het nationaal-socialis- me in concentratiekampen te werk werden gesteld. Hoe het zij men ziet in hoofdzaak machines aan het werk en af en toe een mens. Als de veenlaag niet al te dik is kunnen zes mensen met hun machines een hectare veen per dag veranderen in landbouwgrond. Dan mengt men machinaal het veen en het onderliggende zand dooreen. Is het veen dikker, dan wordt het mechanisch afgegraven en de duizenden tonnen turf die men zo wint verdwijnen in een electrische centrale die niets an ders stookt of in de verwarmingsin stallaties van de bloemenkassen in de oude Duitse veenkoloniën. De veranderingen die dit afgelegen, ontoegankelijke en woeste gebied nu plotseling doormaakt zijn onbeschrij felijk. Het is misschien geen mooi land dat zo ontstaat en het mist zeker alle romantiek waaraan de oude hoogvenen juist zo rijk waren. Maar er wordt hier voor de gevluchte Oostduitse boeren een nieuw vaderland uit het veen ge stampt dat hun meer zal schenken dan enig communistisch regiem, waar ook ter wereld, ooit aan enige boer heeft kunnen bieden. Daardoor wordt dit ontginningswerk vlak over onze oos telijke grens tot een symbool van da kracht van het vrife Westen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9