Sowjetunie wil nieuw rapport over Congo Dr. Van der Mandele kreeg geen werkpak CETALAG Privé-leven van Menderes brengt drama in proces AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY GAAT DE PAUS BEZOEKEN V.N. ZETTEN DOOR IN KATANGA EN Z.-KASAI Nederlanders in Kennedy: Goudkoorts niet mijn schuld Belangstelling en toenadering Als universitaire studie is lich. opvoeding verantwoord schotIiagel doodt jager W.-Java moeten zich melden „Europa moet nu Amerika helpen" Steeds meer overstromingen in Zuid-Engeland Toch autoweg van Antwerpen naar Ruhrgebied DOOR BEROUW VOOR RECHTER - UITZONDERLIJKE ZAAK Twee jongens uit Franse legioen ontsnapt ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Hammarskjoeld: Deze week gegevens van betekenis Wereldbank leent Mexico voor wegenbouw Zivartsluis wil apart blijven Noodlanding in mist liep goed af van Ceta Bever IN INDONESIË GEEN HOEKRUBRIEKEN MEER ONTROERENDE VERKLARING VAN MINNARES Kleine oorzaken, 9 grote gevolgen Felicitatieregisters op Perzische ambassade Londense vrachtenmarkt Oplossing spel der zeven vergissingen Dinsdag 1 november 1960 langer dan een maand geleden uitge bracht. Die zelfde verbazing kwam ook tot uiting in het verzoek van de Pool Le- wandowsky. Die bracht in herinnering dat de Veiligheidsraad voor het laatst op 21 september een rapport van Ham- marskjoeld over Congo had ontvangen. Paar dagen Hammerskjoeld liet Lewandowsky weten dat hij over enige dagen met het gevraagde rapport zou komen. De secretaris-generaal voegde daaraan toe dat de ontwikkeling van de toestand in Congo in een stadium was gekomen dat verstrekking van gegevens van be tekenis vereist. Dayal: Keihard In Congo reageerde Hammarskjoelds vertegenwoordiger de Indiër Dayal, bikkelhard op protesten van de regerin gen van de afgescheiden provincies Katanga en Zuid-Kasai. Dayal weigerde gehoor te geven aan de eis van Katanga dat hij de voor naamste vertegenwoordigers van de volkenorganisatie in Elisabethstad, de Nieuwzeelander Berendsen en de Ier Byrne, opdracht zou geven terug te keren naar Leopoldstad. Dayal deelde mede dat Berendsen en Byrne naar Elisabethstad waren ge zonden in verband met de uitvoering van de resoluties van de Veiligheids raad over Congo, en dat de instemming daarmee van de provinciale regering van Katanga niet nodig was. Daaruit volgde, aldus Dayal, dat de volkenorganisatie zich wat die kwes tie betreft niet de wetten behoeft te laten stellen door premier Tsjombe. Sendwe Dayal negeerde ook de protesten van Katanga tegen zijn voornemen Jason] Sendwe, de uit Katanga verbannen Baloebaleider die op de hand is van oud-premier Loemoemba, met een „vredesopdracht" naar het noorden van Katanga te sturen. Sendwe kwam gis teren per vliegtuig aan op de basis Kamina in Katanga. Een week geleden uitte premier Tsjombe het dreigement dat Sendwe, indien hij naar Katanga terugkeerde, gearresteerd zou worden en daarna berecht zou worden wegens misdadig optreden ten nadele van Katanga. Dayal stoorde zich ook niet aan de regering van Zuid-Kasai, die de on middellijke vrijlating eiste van de vier olanke leiders van een strijdgroep van enige duizenden Baloeba's, die door troepen van de Verenigde Naties tot staan was gebracht. De vier blanken, onder wie drie Belgen, bleven onder bewaking in Loeloeaburg. NEW YORK (Reuter, AP) De Sowjetunie heeft langs twee kanalen bij secretaris-generaal Hammarskjoeld aangedrongen op een rapport van de Verenigde Naties over de weer toenemende invloed van de Belgen in Congo. Het ene verzoek bereikte Ham marskjoeld via Frederick Boland, de voorzitter van de Algemene Verga dering. Het was afkomstig van Vale rian Zorin, de leider van de Rus sische delegatie bij de Verenigde Na ties. Het andere bereikte Hammar skjoeld via B. Lewandowsky, de Poolse voorzitter van de Veiligheids raad. Het wras afkomstig van ^sommi ge leden" van de raad. Zorin maakte in zijn brief aan Bo land gewag van berichten volgens wel ke de terugkeer van Belgische mili tairen naar Congo weer begonnen zou; zijn, en verwees naar de resolutie van de Veiligheidsraad waarin was aan-j gedrongen op het vertrek van alle Bel-j gische troepen uit Congo. Het was niet duidelijk welke berich-j ten over de terugkeer van Belgische* troepen naar Congo Zorin bedoelde. Wel herinnnerde men zich berichten uit I Congo over terugkeer in snel tempo van grote aantallen Belgische burgers. De Veiligheidsraad heeft ten aanzien; van de Belgische burgers in Congo nim-1 mer richtlijnen gegeven. Zorin klaagde er in zijn brief over dat de terugtrekking van de Belgische troepen uit Congo nimmer zou zijn vol- tooid. „Belgische officieren", schreef1 hij „recruteren gewapende benden die optreden onder de vlag van het Con golese leger, die de burgerbevolking aanvallen en economische sabotage ple gen in een poging een volledige poli tieke en economische chaos teweeg te brengen in Congo." Dictatuur Agenten van België en andere lan den zouden volgens Zorin er op uit zijn het parlement van Congo geheel uit i voor op een „dunne markt en waren te schakelen of er een gehoorzaammede het gevolg van „moeilijkheden werktuig van een „militaire dictatuur"! (T1 Frankrijk" en de invoering van een van te maken door rechtstreekse orh- Rieuwe belasting in Zwitserland, koperij of intimidatie van de parie-; Er was laatste jaren toch al gedu-administratieve personeel van de grote mentsleden rig veel Amerikaans goud weggevloeid Newyorkse kranten gingen zo stroef dat Zorin gaf tntdru«anl naar het buitenland, en de goudvoorraad bazing over bet lange uil^hjven v West-Duitsland was geleidelijk toe een nieuw rapport van Hammarskjoeld over het werk van de volkenorgam- *c"u llcu- satie in Congo. Het laatste rapport was> Later zei Kennedy dat, mocht hij presi dent worden, de nieuwe Democratische regering van de Verenigde Staten alle bondgenoten zal vragen de steeds zwaar der drukkende last van de versteviging van de militaire en economische macht van de vrije wereld te helpen dragen. NEW YORK (Reuter, AP) Se nator John Kennedy, de Democrati sche kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft ontkend dat de recente goudspeculaties het gevolg wa ren van zijn verklaringen over een da ling van het prestige van Amerika. Die speculaties, zei hij, deden zich DJAKARTA (AFP). Het militaire bestuur van West-Java heeft gisteren bij verordening bepaald dat alle Neder landse onderdanen, die in West-Java wonen of daar verblijven zich moeten laten inschrijven bij de. gewestelijke im migratiedienst. Het is niet duidelijk wat het doel van die maatregel is. Al jarenlang hebben Nederlanders, zogoed als andere buiten landers de plicht ingeschreven te staan bij de politie, de immigratiedienst en nog zo wat instanties. Zoals gemeld heeft het militaire com mando in Midden-Java zondag een ar- beidsverbod voor alle Nederlanders in Semarang uitgevaardigd. Of de maat regel in West-Java de inleiding bete kent tot eenzelfde verbod is uit de zes tien artikelen tellende verordening van gisteren niet af te leiden. Daarover wordt niets gezegd. Vijf pasfoto's Slechts wordt verordonneerd dat elke Nederlander bij zijn melding zijn immi gratiebescheiden. vijf pasfoto's en nog enkele andere stukken bij zich moet hebben. Voor Nederlanders, die in zie kenhuizen of gevangenissen vertoeven, zo wordt in de verordening gezegd, dient de inschrijving te geschieden dooi de hoofden dezer instellingen. De laatsten worden bedreigd met een gevangenisstraf van vijf jaar als zij dat verzuimen. De Nederlanders, die zich zelf moeten melden en dat niet doen riskeren slechts een maand gevangenis straf of een boete van twintigduizend roepiah. PARIJS De Wereldbank heeft Mexi co een lening verstrekt tot een tegen waarde van S 25 miljoen. De lening is be doeld als hulp bij het grote wegenpro gramma 19601964. dat voorziet in de aanleg en verbetering van 8.900 mijl wegen. Burgemeester Van Walsum hing gisteren mr. K. P. van der Man- dele, bij zijn afscheid als voorzit ter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, de versierselen om van commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij ■was daartoe bij bevordering be noemd als erkenning voor zijn ac tiviteiten ais grote Rotterdamse figuur. vraagstuk stond lijnrecht tegenover die van Kennedy. Vond Kennedy dat West-Europa nu j Amerika maar moest gaan helpen. Lodge j drong aan op krachtiger steun van Ame-; rika aan de vrije vakverenigingen in de gehele wereld bij hun bestrijding van het communisme. Lodge vroeg ook Ame rikaanse steun voor de met-communis tische vakorganisaties in de zogenaam de ontwikkelingslanden. KRANTENSTAKING Terwijl zowel Nixon als Kennedy aan de laatste loodjes van hun grote verkie zingscampagne begonnen, doemde in New York het gevaar van een grote kranten staking tijdens de verkiezingsstrijd op. De onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. voor de journalisten en voor het BONN (DPAJ. De autoweg van Antwerpen via Luik naar de West- duitse grens zal overeenkomstig de plannen in 1962 gereed komen. Deze ver zekering heeft het Westduitse ministerie van verkeer gekregen van de Belgische regering. De aanleg van die belangrij ke verkeersader zal niet worden ver traagd door de Belgische versoberings maatregelen. De Belgische regering is met deze verzekering gekomen om te verhinde ren dat aan Westduitse zijde het door trekken van de autoweg Keulen-Aken wordt uitgesteld. Het volgende jaar worden de onder delen Hasselt-Luik en Melen-Eupen van de nieuwe weg, die Koning Boude- wijnweg zal gaan heten, aanbesteed. EINDELIJK MEEDOEN De Westeuropese landen, die er na de tweede wereldoorlog door Amerika eco nomisch bovenop geholpen zijn, moesten, zo vond hij, nu eindelijk maar eens een volwaardig aandeel nemen naast Ame rika in de strijd tegen het communisme. Deze kwestie werd in afwijkend? be nadering ook aangesneden door Henry Cabot Lodge, de Republikeinse kandi daat voor het vicepresidentschap. Lodge drong ook aan op een verhoogde in spanning in de strijd tegen het commu nisme. maar zijn benadering van dat men er ernstig rekening mee hield dat acht miljoen Newyorkers het met in gang van vandaag zonder dagbladen moesten doen. De dagbladen waarom het gaat zijn de New York Times, de New York Herald Tribune, de New York Mir ror, de NeW York Daily News, de New York World Telegram and Sun en de New York /Journal-American. De laatste grote krantenstaking in New York. in december 1958, duurde negen tien dagen. LONDEN Zelden beleefde het zui den van Engeland een maand met zoveel rampzalige overstromingen als oktober heeft gebracht. Nog altijd is er geen einde gekomen aan de periode van hoog water. Geen dag gaat er voorbij of er worden nieuwe overstromingen gemeld, of men hoort dat er meer mensen uit hun huizen gehaald moesten worden. Hier en daar is al geopperd een speciale belasting te heffen om de duizenden ge dupeerden schadeloos te stellen. Het noemen van namen van over stroomde steden en dorpen is schier on doenlijk: twaalf graafschappen in het zuiden en het oosten van Engeland zijn nu al door het hoge water getroffen. In het begin van de maand was het vooral het westen dat veel van de overstromin gen te lijden had. Akkers blank Sommige wegen in Kent staan diep onder water, hier en daar meer dan een meter. Sussex meldt grote schade aan het te velde staande gewas. Onoverzien bare watermassa's overspoelen daar de vruchtbare akkers. Aardverschuivingen als gevolg van de overstromingen hebben gisteren veel hin der veroorzaakt voor het verkeer op de weg en voor de spoorwegen in Zuid- Engeland. IVan een onzer verslaggevers ROTTERDAM. In een min of meer besloten kring heeft gister middag mr. dr. K. P. van der Mandele afscheid genomen als voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor Rotterdam. Niette min werd het een manifestatie, waarop overheid, bedrijfsleven en vrienden op overtuigende wijze getuigden van de grote dankbaarheid voor het vele op uiteenlopend terrein, dat ,,K. P." voor Rotterdam, Nederland en Europa heeft gedaan. Ingesloten East Anglia was gisteravond het meest in het nieuws wat het hoge water be treft. Een aantal dorpen en stadjes daar was volledig door het water ingesloten. Verkeer met de rest van het land was niet meer mogelijk. De spoorwegen in het overstromings gebied hebben met vertragingen van vele uren te kampen. Het ergste was dat ook veel drukke lijnen getroffen werden, die forensen uit Londen naar het zuiden moesten vervoeren. Gisteravond bedekte een dikke mist een deel van het rampgebied, waardoor het reddingswerk nog werd bemoeilijkt. De gedachte van de heer v. d. Mandele om voortaan in werkpak" op meer bescheiden wijze verder te werken, ging niet op wegens zijn be noeming per 1 januari 1961 tot ere voorzitter van de Rotterdamse kamer van koophandel. Bekleed mantel, zoals hij het zelf in de Nieuwe Waterweg), maar het waren precies de onderwerpen, die hem na aan het hart liggen: behalve de Wa terweg, de kanalisering van de Moezel, het overleg van de kamers van koop handel in de landen van de E.E.G., het overleg van de Noordzeehavens en de met die j Unie van Rijnkamers, noemde, krijgt hij het recht tot bijwoning van de vergadering, waarin hij een advi serende stem heeft. Verrassingen Bijzonder waardeerde de scheidende president het gebaar van de leden van de kamer van koophandel door zijn echt- Mr. v. d Mandele had in de open-genote te betrekken op deze belangrijke bare vergadering zijn afscheidsrede ge-dag, voorafgaande aan het bereiken van huid m enkele op de agenda vermelde zijn tachtigste verjaardag. Zij ontving „mededelingen". Zij bevattën nuchterujt handen van de nieuwe voorzitter, nieuws (zoals dat ir. Josephus Jitta op de heer W. H. de Monchy, een met dia- 25 november voor de k.v.k. een voor dracht zal houden over de mogelijkheid van het aanbrengen van een storm stuw GIETHOORN (ANP) Het verdient de voorkeur, om voor het hele gebied van noordw.-Overijssel één gemeente in het leven te roepen, met uitzonde ring van Zwartsluis dat zelfstandig dient te blijven. Dat is het standpunt van de gemeenteraad van Zwartsluis met betrekking tot de plannen voor een gemeentelijke herindeling van dit gebied, een standpunt waarop de raad zich in zijn vergadering van gisteren heeft gesteld Gedeputeerde Staten van Overijssel van Birmingham, ernstig beschadigd, hadden de gemeentebesturen om hun Het toestel, dat in afwachting van het oordeel gevraagd over het voorstel om LONDEN (Reuter). De laatste DC- 3 die de B.E.A. nog gebruikt voor het vervoer van passagiers op de luchtlijn Londen-Birmingham is gisteren tijdens de landing op Elmdon. het vliegveld optrekken van de mist bijna twee uren lang boven het vliegveld had rondgevlo gen, kwam halverwege de landingsbaan aan de grond en schoot over het einde ervan heen. door een afrastering heen- brekend. Geen van de inzittenden liep enig letsel op. De B.E.A. heeft zo goed als alle D.C.- 3's op de binnenlandse lijnen al vervan gen door viermotorige toestellen van het type Viscount. Advertentie) Verf met gemak en... het aantal gemeenten, dat thans tien bedraagt, tot vijf terug te brengen. DJAKARTA, ("Reuter). Met ingang van vandaag zijn in Indonesië alle ..hoekrubrieken" in de Indonesische dag bladen en tijdschriften verboden. Deze hoekrubrieken worden dikwijls gebruikt om kritiek te oefenen op rege ringsambtenaren, groeperingen, organi saties of functionarissen, in bewoordin gen die soms de fatsoensnormen te bui ten gaan, zo wordt in het regeringsbe sluit gezegd ..Wettige en opbouwende kritiek" in redactionele artikelen blijft geoorloofd. heb gedronken. Ik heb hier diep be rouw over". Zij stuurde meteen haar rijbewijs op naar de politie en betaalde zestienhonderd gulden schadevergoe- ding aan de gedupeerden, omdat haar verzekering na deze mededeling de schade niet meer betaalde. Van onze correspondent DEN HAAG Eer uitzonderlijke ver keerszaak heeft d Haagse politierech ter te behande1 jarige J. A Doorn terec' jaar was z' haar auto rijksweg kwam in ger. en k kregen, toen de 40- lesse van W. uit id. Op 1 juli van dit nrl iiit T)pn Haaff met scnaae mei mcci uci««iuc. baan val de Een prijzenswaardige houding, vond de Eigen nieuwsdienst ANKARA - Het was gisteren de tot dusverre meest dramatische dag >n het pioces tegen de vroeger Turkse machthebbers, dat op het eilandje Jassi in de Zee van Marmora wordt gevjeid. Plet middelpunt vormden gisteren de vroegere premier Mende res, en zijn minnares, de 36-jarige blonde operazangeres Ayhan Aydan. De zangeres heeft vijf jaar lang een verhouding met de ex-premier gehad. Beklemmend stil was het in de rechts zaal toen zij met gebroken stem zei: ,,Ik heb hem in 1951 voor het eerst ont moet en hield meteen veel van hem." KIND Zij wilden een kind hebben en dat kind j werd inderdaad geboren, maar overleed na enkele uren. Terwijl dit drama hor-I tend en stotend uit de doeken werd ge daan, hield Menderes geen ogenblik zijn ogen van zijn geliefde af. De oud premier is getrouwd en is vader van drie kinderen. „Uw verklaringen zijn wel erg gunstig voor de ex-premier", zei de openbare aanklager tenslotte. „Weet u wel heel zeker dat u de waarheid spreekt?" „Alleen God kan mij straffen", ant woordde de prima donna, „en daarom vertel ik de waarheid". Het bittere toeval wil dat Ayhan Aydan binnenkort in Ankara optreedt in Menotti's opera De consul. Zij zingt daarin de rol van een moeder wier kind overlijdt en die vervolgens zelfmoord pleegt. Voordat de operazangeres haar ontroe rende verklaring aflegde was er in de rechtszaal een luid tumult uitgebroken als gevolg van het tonen van enkele vrouwelijke kledingstukken en een por nografische film. Het was de aanklager Fahri Ozturk die deze artikelen aan de rechtbank liet zien. Ze waren gevonden, aldus verklaarde hij, in de persoonlijke brandkast van Adnan Menderes. „Wij aarzelden om de safe open te maken", aldus de aanklager, „omdat er „histori sche documenten" op stond". „Dit heeft niets met de zaak te ma ken", riep de verdediger van Menderes hierop uit, „Deze man regeerde Turkije tien jaar lang. U kunt hem niet tot niets verlagen". De president zei toen dat hij de be wijsstukken niet in behandeling zou la ten nemen. Advertentie) Een klein wondje kan de poort zijn waardoor ziektekiemen binnendringen. Dan ontstaat er infectie en een min of meer ernstige ont steking is het gevolg. Gebruik daarom bij elke verwonding de reeds door drie geslach ten geprezen Kloosterbalsem (Akker-Bal sem), de zuiverende en ontsmettende wond- balsem bij uitnemendheid. Ook U zult zeg gen: ..Kloosterbalsem, geen goud zo goed.". DEN HAAG. Onder hartelijke be langstelling van omringende villabewo ners hees de Iraanse ambassade onmid dellijk na het bekend worden van de geboorte van een troonopvolger de vlag. Hoewel de vreugde in het am bassadegebouw groot is. wordt daar aan voorlopig nog geen georganiseerde uiting gegeven in afwachting van nade re aanwijzingen uit Teheran. Dins dag en woensdag tussen 10 en 1 uur liggen echter felicitatieregisters ter te kening op de Iraanse ambassade, Rust en Vreugdelaan 5 te Wassenaar. linkerbaan van de Nootdorp geraakt. Zij jding met een tegenlig- jaarop reed nog een twee de dagen >p de wrakstukken, die ai verspreid lagen. Niettemin werd bij dit ongeluk niemand gewond. Aan de politie had mevr. Van W. ver- Haagse officier van justitie. Hij achtte de aanrijding toch zo ernstig, dat hij een week gevangenisstraf eiste en twee iaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Er hadden gemakkelijk doden of ver minkten kunnen vallen, was zijn me ning. AMSTERDAM, (ANP). „Het feit welke te Amsterdam worden gehouden, dat aan de universiteiten onderwerpen betreffende de lichamelijke opvoeding gedoceerd zouden worden, kan redelij- berichte specialisatie kerwijs niet meer op tegenstand stui- teld juist te hebben gedineerd. Zij had De politierechter merkte op, dat mevr. een glas sherry en een half flesje wijn gedronken. Daar de politiemannen niets vreemds aan haar bemerkten en het alcoholpercentage in haar bloed bij de proef ook niet bijzonder hoog was. liet men haar zonder inhouding van haar rijbewijs en zonder proces-verbaal voor rijden onder invloed gaan. De volgende dag belde mevr. Van W. de politie op. ..Ik heb verzwegen dat ik eerst nog op een cocktailparty ben geweest, waar ik vijf glazen sherry Van W nooit voor rijden onder invloed zou hebben terecht gestaan als zij niet haar berouw had geuit. Hij vond een voorwaardelijke straf meer dan voldoen de. Twee weken voorwaardelijk, acht maanden ontzegging met aftrek van de tijd dat het rijbewijs ingehouden is geweest en de voorwaarde dat vijf honderd gulden zal worden betaald aan het revalidatiecentrum Hoogstraat te Leersum. waar mevr. Van W. vroeger heeft gewerkt, luidde zijn vonnis. te, wanneer men datgene in aanmer king neemt, wat de minister van 0.. k. en w. in het Rapport Spreiding Ho ger Onderwijs opmerkt. Zelfs het prak tische onderdeel van de lichamelijke op voeding, thans ondergebracht bij de aca demies die het m.o.-examen voorberei den, zou in de universitaire sfeer ver antwoord zijn". Aldus de heer D. H. Schmull, docent in de lichamelijke opvoeding aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam in zijn inleiding De plaats van de lichame lijke opvoeding in de wetenschap. De in leiding werd gehouden als opening van de studiedagen voor leerkrachten en studenten in de lichamelijke opvoeding, Hij constateerde dat er reeds veel wetenschappelijk onderzoek op het ge bied van de lichamelijke opvoeding wordt verricht. Zo is de Amsterdamse Universiteit een onderzoek begonnen naar de psychologische zijde van de sportbeoefening. Maar de beer Schmull bepleitte vooral een gerichte specialisa tie op problemen als de revalidatie, re- cratie. beheer en administratie, sport- technisehe training en medische sport keuring. alsmede arbeidsbeweging in de industrie. Hij acht het voor studenten van de verschillende faculteiten noodzakelijk zich een redelijke mate van inzicht in de lichamelijke vorming te verschaffen. LONDEN (AP) Voor het eerst sinds de Anglikaanse kerk zich af scheidde van de kerk van Rome, meer dan 400 jaar geleden, zal een aartsbisschop van Canterbury naar Rome gaan en de Paus bezoeken. Waarschijnlijk is het al veel langer geleden dat een aartsbisschop van Canterbury naar Rome is geweest. Precies is het niet na te gaan, maar vermoedelijk is het laatste bezoek van deze aard gebracht in 1414. De aartsbisschop van Canterbury is de geestelijke leider van de Anglikaanse kerk terwijl koningin Elizabeth het we reldlijke hoofd van die kerk is. Koningin Elizabeth zelf zal eveneens een bezoek aan de Paus brengen wanneer zij, ter gelegenheid van een officieel bezoek aan Italië, in Rome is. Dr- Geoffrey Fisher, de tegenwoordige aartsbisschop van Canterbury, heeft van zijn paleis uit een verklaring over zijn bezoek aan Rome uitgegeven. Het bezoek zal plaatshebben na de reis van de aartsbisschop naar het Midden Oosten, die op 22 november begint. Op die reis zal dr. Fisher bezoeken brengen aan de orthodoxe patriarch van Jeruzalem, de leiders van de orthodoxe kerk te Istan- boel en andere kerkelijke leiders in het Oosten. De reden van de reis is dan ook „persoonlijk uiting te geven aan de ge voelens van vriendschap tussen de Ang likaanse kerk en de kerken van het Oosten." BELANGSTELLING Het is duidelijk dat Het bezoek aan Rome meer zal zijn dan een beleefdheids bezoek, zoals het officieel heet. Zeer kort geleden heeft de aartsbisschop in zijn diocesaan tijdschrift verklaard dat de houding van Rome tegenover andere kerken bezig is te veranderen. Hij schreef: Waar onwetendheid en wantrouwen bestonden, bestaat thans in toenemen de mate sympathieke belangstelling en m sommige kringen een duidelijk ver langen (als ik het zo mag zeggen) om in de geest van deze beweging door te dringen teneinde te onderzoeken, wat God ons allen door middel daar van kan leren. Een duidelijk teken hiervan is, dat de paus een nieuw kerkelijk orgaan in Dit is niet alleen van belang voor de medicus, de socioloog en de psycholoog, maar ook voor de econoom, de jurist en de theoloog. Tenslotte zei de heer Schmull dat „het inbedden van de problemen der licha melijke opvoeding in de wetenschappe lijke stroom van het denken, behoed zaam en met grote wijsheid zal moeten geschieden". het leven heeft geroepen een nieuw secretariaat voor de eenheid der chris tenen. In Rome is het nieuws dat de aarts bisschop van Canterbury de Paus zal be zoeken, met vreugde ontvangen als een stap in de richting van beter begrip on der de Christenen. OORDEEL VAGA: Alleen „geslaagden" in register opnemen Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Vereniging van academisch gevormde accountants (Va- ga) is het in beginsel roerend eens met het ontwerp van een Wet op de regis teraccountants. Door deze wet zal een einde komen aan de verwarring die op het gebied van het accountantswezen in Nederland bestaat, zo schrijft zij in een adres aan de leden van de Tweede Ka mer. Volgens de Vaga moeten in een re gister voor accountants alleen mensen worden opgenomen die zijn geslaagd voor een examen, zoals dat in het ont werp is voorzien. Ook vindt zij, dat voor het vervullen van de functie Van accountant overal dezelfde eisen moeten worden gesteld, ongeacht de aard of de omvang van de ondernemingen waar deze functie wordt vervuld. Zij die klagen, dat het ontwerp niet het gehele accountantsberoep in Neder land regelt, treden op als accountant zonder daartoe de nodige bekwaamheid te hebben of vervullen de functie van boekhouder in de vorm van een vrij be roep, aldus de Vaga. LONDEN (Reuter). Ofschoon de meeste sectoren van de Londense vrachtenmarkt zo goed als verlaten lagen, zouden toch nog eni ge zaken zijn gedaan, maar hierover ontbra ken nadere gegevens. De boekingen betroffen een lading kunstmest in zakken van Rostock naar de Indische westkust tegen 47-6 vrij in n".1"1.' november en een motorschip van 9.520 ton d\v.. dat op tijdcharterbasis werd verhuurd, levering Middlesborough, novem ber, voor een reis naar het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee tegen 19 sh. per ton per maand. manten bezette broche in de vorm van een anker. Het bleek dat de vorm van dit sieraad eigenlijk ontworpen was door mr. Van der Mandele zelf, namelijk als wapen van de kamer van koophandel van Rotterdam. Zelf werd hij bedacht met een polshorloge. Waarlijk een verrassing voor hem bracht ir. K. P. van der Pols namens een grote kring uit het bedrijfsleven. Deze bood het bronzen ezeltje aan, dat tijdens de Floriade in de tuin van mu seum Boymans-Van Beuningen stond. „Het ezeltje is mij bijzonder lief," zei later de heer v. d. Mandele, „want ik weet, dat het een nobel dier met bijzon dere eigenschappen is". Mr. Delprat gewaagde er als voorzit ter van de Amsterdamse kamer van koophandel van, dat de samenwerking met Rotterdam thans niet beter kan zijn. Als blijk van waardering voor het ruime inzicht van de scheidende Rot terdamse voorzitter bood hij de gouden legpenning van de Amsterdamse kamer aan. Het laatste woord was aan prof. mr. P. J. Oud namens een kleine kring van intieme vrienden: „Wij bevelen ons bij voortduring in jullie beider vriendschap aan". De heer v. d. Mandele prees het initiatief van zijn vrienden om hem in het voorjaar met zijn echtgenote een reisje te laten maken: „Zelf was ik er niet toe gekomen. Ik neem afscheid, maar eigenlijk is het toch geen af scheid. Het werk gaat door". Van onze correspondent LOOSDRECHT Een schot hagel uit het geweer van zijn 21-jarige broer Jan heeft een eind gemaakt aan het leven van de 26-jarige Loosdrechtse jager Tij- men van Wettum uit Loosdrecht. Hij werd zaterdagmiddag getroffen toen hij met zijn broer op de plas in Nieuw-Loosdrecht eenden wilde gaan schieten. Bij het verlaten van hun roei bootje struikelde de jongste van de twee en ging het geweer, dat hij onder de arm droeg, af, T. kreeg een schot hagel in het ach terhoofd en werd zwaar gewond in het Stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht opgenomen, waar ongeveer tweehonderd hagelkorrels uit zijn ach terhoofd werden verwijderd. Gistermor gen is de jager overleden. 1. Op schilderij van militair is rechter epaulet verschenen. 2. Pluim op helm van figuur ge heel links fs verdwenen. 3. Het gezicht van de faun op grote schilderij is afgemaakt. 4. Van de sokkel van het beeld rechts is een hoekje meer te zien. 5. De lauwerkrans van het beeld vooraan is ook achter het oor te zien. 6. Van de suppoost zyn boordje en das verdwenen. 7. De dame op de voorgrond is minder omvangrijk geworden. GRANGEMOUTH (Reuter) De kap- pitein van het Deense vrachtschip Ma- rius Nielson heeft gisteren twee deser teurs uit het Vreemdelingen legioen die bij hem aan boord waren, overgegeven aan de politie van de Schotse haven plaats Grangemouth. De mannen een 21-jarige Duitse een negentienjarige Oostenrijker zullen door de Schotse autoriteiten aan boord van het Westduitse vrachtschip Falke worden gebracht en dagrmee naar Hamburg reisen. Tien dagen geleden deserteerden zij in Oran uit het Legioen. Hoewel de kades door gewapende schildwachten werden bewaakt lukte het hen toch naar het Deense schip te zwemmen dat achthonderd meter van de kant lag. Zij klommen aan boord en verborgen zich tussen de deklading om pas in volle zee te voorschijn te komen. Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM, si oktober. Contante ?5BT,£!,dï 10 Slti—10.615a: New york 7R ofec"nIlV' Montreal 3.8DH-3.8518; Pariis ;e-S3—JS-M; Brussel 7.59H—7.5934; Frank furt 90.38—90.43; Stockholm 73.071273 :2' Zurich 87.55—87.60; Milaan 6X1.7460 79' Kopenhagen 54.79-54.84; Oslo 52.94J4—52g9>L Wenen 14.5H4-14.52>,',: Lissabon 13.21%!: t

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7