Malskat en de kalkoen Riant pensiontehuis voor Schoondijke KRIS Imtiatiefcomité „De Bevelanden zet activiteiten voort MEESTER DER VROEGE GOTIEK WERD IN 1913 IN KÖNIGSBERG GEBOREN I Kerkelijke verdeeldheid geen beletsel voor samenwerking in de school Subsidie niet nodig voor gymnastiekvereniging door Zeeland Dam kampioenschap van Zeeland Zangavond Juniorenvoetbal Uit de kerken Penningmeester en inspecteur onderscheiden V) Belangrijke suggesties worden bestudeerd Jazzavond trok vele bezoekers Damcompetitie Scheepvaart Vlissingen Vreemde vogel 100 JAAR CHRISTELIJK NATIONAAL SCHOOLONDERWIJS N.C.V.B. vergaderde Rit voor controleurs GEMEENTERAAD KÖUDEKERKE Luchtje aan sloot OU wel degelljk voor wijziging in aan- J 1 merking kwam. Biggekerksestraat Profetische Adenauer Doe het zelf Een oplossing Onderzoek Dinsdag 1 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 GOES. Het Initiatiefcomité „De Bevelanden" zal zijn activitei ten, die gericht zijn op het tegen gaan van de ontvolking en het stimuleren van de industriële ont wikkeling op de Bevelanden, voort zetten. In een vergadering van het algemeen bestuur is van gedachten gewisseld over de vraag of het comité, dat o.m. in het voorjaar in Goes een tentoonstelling organi seerde, een blijvende taak heeft. Men was van mening, dat het co mité moet blijven voortbestaan en dat het aantal instanties, dat bij het werk is betrokken, dient te worden uitgebreid. Men heeft ver tegenwoordigers van het Econo misch Technologisch Instituut, de Provinciale Planologische Dienst, de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk en van het bedrijfsleven uitgenodigd toe te treden tot het comité. Het comité heeft zich beraden over ini tiatieven, die ter verwezenlijking van de doelstelling genomen kunnen worden. Men is o.a. van plan een onderzoek in te stellen naar de verkeerssituatie op de Bevelanden en daarover een rapport het licht te doen zien. Men is tot dit voornemen gekomen omdat men' van mening is dat voor af- en aanvoer van produkten uit de dorpen nog veel verbe terd kan worden. Daarbij wordt o.a. ge dacht aan de bus- en bodediensten, de Als opvolger van de heer mr. H. J. M. verbetering van wegen en de aanleg van fietspaden. Ook kan wellicht stimu lerende arbeid worden verricht ter be vordering van de recreatie. Jeugdherberg Verder zal een onderzoek worden in gesteld naar de bouw van een jeugdher berg op de Bevelanden, Deze bouw zou zonder grote kosten moeten worden uit gevoerd en de suggestie is geopperd leerlingen van ambachtsscholen en van ieerlingenstelsels te doen interesseren voor de bouw van een jeugdherberg. Het object zou dan tevens kunnen' dienen voor praktische scholing van cursisten. Het comité is voorts van mening dat onderzocht dient te worden of het aan tal hotels op de Bevelanden voldoen de is. Op verzoek van het gemeentebestuur van Yerseke zullen de mogelijkheden on der ogen worden gezien, die er voor Yer seke zijn na het wegvallen van de be drijvigheid in de oester- en mosselcul tuur. Het comité heeft een onderzoek naar het pendelen op het programma staan en overweegt, eventueel in' samen werking met andere streekontwikke- lingscommissies economisch- sociale voorlichting te doen geven. Met de Federatie van Nederlandse Exportbureaus zal contact worden opge nomen. Het bureau zal worden verzocht de exportmogelijkheden voor bedrijven' op de Bevelanden te bekijken en terza ke adviezen te geven. Verhoging welvaart Het doel van al deze initiatieven is de maatschappelijke welstand van de bevolking te verhogen. Uit de cijfers is gebleken, dat het welstandspeil op de Bevelanden' lager ligt dan in de rest van Zeeland. Stieger, die wegens vertrek uit Zeeland heeft bedankt als voorzitter, is benoemd de heer Th. J. Andriessen', burgemees ter van Ovezande, die reeds lid was van het comité. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Stieger is benoemd de heer A. Schipper, burge meester van Kruiningen. TERNEUZEN. De Zeeuwsch Vlaamse Jazz sociëteit hield in Des Pays Bas haar openingsavond voor het nieuwe seizoen. Voor ruim 400 bezoe kers uit alle delen van Zeeland en ook uit België trad het huisorkest van de Jazz club te Breda op. Tevoren was een welkomstwoord ge sproken door de voorzitter, de heer W. Remery. Laatste oriënteringsrit TERNEUZEN. De auto- en moto renclub „Maca" hield de laatste oriën teringsrit in het seizoen. Door de slech te weersomstandigheden was de belang stelling overigens zeer minimaal. In to taal verschenen vijf auto's en twee mo toren aan de start in Zaamslag. De eerste plaatsen werden bij de auto's bezet door D, Meeuwsen uit Temeuzen en de heer P. Mol uit Zaamslag. Bij de motoren werd W. J. Mol uit Zaamslag eerste. TERNEUZEN. Ten gevolge van een breuk in de waterleidingbuis ont stond zaterdagmiddag een wegverzak- king op het kruispunt Willem de Zwij- gerlaan-Julianastraat. Tot laat in de avond was men met herstelwerkzaamhe den bezig. In verband met de verbouwing van het wijkgebouw te Rilland-Ba th zal het consultatiebureau voor zuigelingen tijde lijk in het 1 Dorpshuis ondergebracht worden. In de 4e ronde om het persoonlijk' kampi oenschap van Zeeland werden de volgende partijen gespeeld, waarvan de uitslagen lui den als volgt. Hoofdklasse: J. SinkeJ. Louwerse 20. Ie Klas: N. Harthoorn—O. Scherp 2—0, H. de VliegerP. Grevinga 2—0, J. C. Nijssen—L. van Soelen 2—0, C. J. HollestelleH. C. Mas- selink 11, J. A. VeenstraP. vap Sorgen 11. Jeugdklasse: A WalravenP. Dubbel man 20, A. J. v. d. BroekeD. Joppe 2—0, N. van EenennaamN. Tramper 2—0, E. Wiskerke—N. Hulshof 1—1; H. Tramper— W. Minnaar 11. Voor de competitie van de Zeeuwse Dam- bond werden onderstaande wedstrijden ge speeld, waarvan de uitslagen luiden als volgt: le klas: Gespeeld te Vlissingen tussen Vlis- singen II en Lammerenburg I. L Goedbloed A de Buck 02, O HellingaW Koppejan 2-r0, L Labruyère—P van Vlijmen 2—0, J C NijssenA Francke 11, F J PluijmersF Brasser 1—1, J Luwema—I Vinke 1—1, E L Verschoor—A Aarnoutse 1—1, W Koole—C Loof 0—2, K J Francke—C Gel jon 11. A C Snel—-J Koppejan 20. De uitslag van deze wedstrijd is 119 voor Vlissingen II. Gespeeld te Souburg tussen Souburg II en Middelburg II. M MarijsA J v d Broeke 11. C van AsJ B Parinussa 20. J A- rendseJ de Koeyer 11, L LeijnseJ Bliek 2—0, P de WolffC van Rijswijk 20, P Ma rijsA Walraven 0—2, J d'HondtF Adriaan- se 11, Chr Kats—M Reijnhout 20, J van SluxjsJ Buijs 11, J de WolffM Pouwelse 1—1. Deze wedstrijd werd gewonnen door Souburg met 137. S de VisserLouw Davidse 2—-0, A L'ouws Lein Davidse I1, A MaljersL Adriaan- sen 1—1, n.o.g.B Verburg 0—2, A Francken F Kodde 11, Chr LouwsP Sinke 11, J HoumesP de Kam 0—2, L Wattel—W P Davidse 02, L de VisserA Geldof 11, A Kodde—jB v d Broeke 0—2. Hier wist St. Laurens de wedstrijd te win nen met 13—7. VLISSINGEN. Aangekomen 31—10 Pan. Menchy. Vlissingen vertrokken 31- 10 Dts. Schwinge. Gepasseerd naar Ant werpen (Ned. Schepen) 30-10 Paloma, Appingedam, Angolakust, Zanzibar. Ali S, Abulant, Drittura, Batu, Waal, Cas cade, 31-10 Albert 5. Avanti, Prins Willem 4, Baltic (Gent) Meeuw, Breskens, Atra. Gepasseerd naar zee (Ned. Schepen) 3010 Orrangeborg, 3110 Progress. N 1940 verscheen in groot formaat een kunstuitgave „Der Schleswiger Dom und seine Wandmalereien". De auteur was de kunsthistoricus professor doctor Alfred Stange. Stange was weg van de schil deringen die hij beschreef: „met een verbluffend diep ob servatievermogen heeft de schilder eigenaardigheden en zelfs de allerkleinste artistieke bijzonderheden opgemerkt en weergegeven. De afbeeldingen zijn niet, zoals men vaak kan zien, ontleend aan geteken de voorbeelden, maar berusten op ge heel zelfstandige waarneming.. De professor kende aan de „vroeggotische fresco's" een buiten gewoon grote betekenis toe. Het eni ge storende element vormden de kal koenen op de schilderingen. De kal koen. was per slot pas in 1550 door de Spanjaarden naar Europa gebracht. Hoe kon een schilder uit de dertiende R1LLAND-BATH. De ontspannings vereniging, afdeling zang, heeft tegen maandagavond een muziekavond geor ganiseerd. Deze avond kan men luiste ren naar Corrie de Jager (sopraan), P. Verhage (hoboïst) en Gommert de Kok, die de sopraan en hoboïst zal begelei den, evenals het koor. Overleden na aanrijding De 7-jarige J. Maas werd op de Ant werpsestraatweg toen hij plotseling de straatweg overstak door een auto be stuurd door de heer J. B. uit Bergen op Zoom aangereden. Het ventje werd naar het Algemeen Burger Gasthuis overgebracht, waar het zaterdagavond aan de bekomen verwondingen is over leden. Op zaterdag S november a.s. spelen Tholensche Boys 2 thuis tegen Vosmeer 4 in afdeling A klasse II van de junioren kring. In afdeling B klasse I komt Smer- diek 3 naar Bergen op Zoom om tegen M.O.C. 8 te spelen. NED. HERV. KERKEN Beroepen te Sneek, vac. dr. K. H. Siccama, toez. mr. J. A. Vaandrager, te Hall (Geld.); te Aalsum, G. v. d. Ree te Hemelum; Bedankt voor Langewaag, L. J. v. d. Kam te Berkenwoude. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Bodegraven, J. Enkelaar te Sluipwijk. Beroepbaarstelling, de heer M. A. Westerbeek-van Eerten, vic. te Apel doorn is beroepbaar. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Koog aan de Zaan, C. H. Koetsier, kand. te Amsterdam; naar Gorinchem, vac. ds. A. C. Mooy, W. G. Scheeres te Weesp. Bedankt voor Baarland-Westerlee (Gr.) en Wons, C. H. Koetsier te Am sterdam. Aangenomen naar Oosterzee, P. J. Westerneng, kand. te Edam, die be dankte voor Arum, Exmorra en Allinga- wier en Tjerkwerd en voor Wissenkerke. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Zuid, S. Wijns- ma te Broek op Langedijk; te St. Tho mas, Canada, Free Christ. Church, twee de maal, G. Bilkes te Amsterdam-Z., die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Rotterdam-Charlois, C. Verhage te Hilversum-C.voor Woer den P. H. Seggelink te Maarssen. UNIE VAN BAPTISTEN GEM. Beroepen te Stavoren: J. Segaar te Winschoten. REMONSTR. BROEDERSCHAP Benoemd als medewerker te Ooster beek, S. Vuyck, prop. te Leiden. MARKTEER ÉCHTEN GOES, SI Okt. Groenten: Bloemkool AI 57, All 32—49, BI 25—34, Bil 21—37. afw. 1643. Kropsla II 6—9, Cl 4—6. knolselderij 9—12, alles per stuk. Kroten 10 per bos. Tomaten A 91—99. B 100. c 26—61, Spruiten A II 27— 42. b I 30, B II 17, dubbele prlnsessebonen II 59, groene savooie kool 1823, rode kool 4—7, boerenkool 11—12, prei II 18, an dijvie I 2830, krulandijvie 31, peen 6—13, Witlof All 86—91, BI 50—55, afw. 54—75. kro ten 4.50, uieen 7—9. saspeen 11—17. bintjes 12, black Alicante 1 164—166. afw. 117, aües ^Appelen: Goudreinette H I 85*95 25, 75*85 22, 65-75 16—17, 60-70 8, II D 12. III grof 17—22, III fijn 8—16; AUington Pippin H I 70*80 16, 60-70 13. III grof II—13. III fijn 3; Jonathan H I 80*90 29, 70*80 25, 60*70 19—20, 60-65 18, II D 9, III grof 17—19, III fijn 11— 19; Golden Delicious III grof 3241, III fijn 15; Cox Oranje Pippin H I 65-70 54—57, 55*60 35; Glorie van Holland H I 75*85 26. 70-80 28. 65*75 26. II D 16—17, III grof 20; Zoete Erm- gaard H I 60-65 42, 55*65 41. Peren; Zwijndrechtse Wijnpeer H I 55-to 12—19. 50*60 25, 60*70 27, III grof 21—23, III fijn 12; St. Reroy H I 75-85 14—15. 65*75 15, III grof 13. Appels val en kroet 322. Peren val en kroet 1012. Tomaten A 3568, B 33—43, C 24. Druiven 1.21—1.66. Groenten; Bloemkool 4 per kist 31—63, 6 16—49 8 14—32. Sla 3—12. Prei 10—15. An dijvie 21—31, Waspeen 22—38. Bospeen 21— 28, Boskroten 2—9, Sav. kool 7—13, Rode kooi 49, Boerekool 49, Wlttekool 4—6. Kssnijbonen 1.69—1.88, Spruiten 30—76, Veld sla 80—1.61, Witlof 59—94. UTRECHT. De vereniging voor christelijk nationaal school onderwijs heeft gisteren in Utrecht haar honderdjarig be staan gevierd. De herdenkings bijeenkomst in Tivoli, werd on der meer bijgewoond door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. VEERE, 31 okt. Exportgarnalen 3104 2.55—3.11, schar 262 38—79, bot 261 2138, wijting 600 16-33. tong 53 97—3.09, rog 56 20—35, wulk 21 4248. tarbot 6 76—91, paling 2 2 79, kabeljauw 18 4560. sprot 883 37—53, onges. vis 33 39—45, doorgedraaide vis 275 kg. De ontspanningsvereniging van Ril- land-Bath organiseerde het afgelopen week-end een Bingo-avond, waarop men diverse prachtige prijzen kon winnen. De hiervoor was goed. Dezer dagen vergaderde de Afd. We- meldinge van het N.C.V.B. onder leiding van mevr. Philipse-Aarnoutse. Spreker op deze avond was ds. J. G. Niewöhner uit Wemeldinge, met het onderwerp „Moeder en Militairisme". Het geheel was een boeiende en leerzame avond. Op 24 november a.s. hoopt de Afd, haar Jaarvergadering te houden. De bazar, die te Bruinisse is gehouden ten bate van het comité dat de belangen van de bejaarden behartigt is een groot succes geworden. Direct na de openings speech van de burgemeester, de heer C. H. van der Linde, bleek er een flinke belangstelling van een „koopkrachtig" publiek te ziin. Vooral in de avonduren als het rad van avontuur draaide, was het zeer druk. De heer H. C. G. Smolders, te Zierik- zee, werkzaam bij de inspectie der be lastingen, is geslaagd voor het examen voor assistent. Het hoofdbestuur van het Rode kruis te Zierikzee maakt bekend, dat zij in samenwerking met de afdelingen, Brou wershaven, Noordgouwe en Kerkwerve een serie filmavonden zal geven. Ver toond zal worden de film „De Citadel". Voor het uniformfonds van O.K.K. werd de laatste bazaravond in Westka- pelle gehouden. Aan het eind van de avond werden de overgegebleven arti kelen bij opbod verkocht. De toneelvereniging „De Vrienden kring" te Biggekerke bracht zaterdag het blijspel in drie bedrijven „Toiverientje wint de laatste slag". Er bestond voor deze avond van het nieuwe seizoen veel belangstelling. M. L. Th. Cals, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonk man, de praeses van de Ned. Herv. synode, dr. A. A. Koolhaas, en talrijke autoriteiten op onder wijsgebied. De herdenkingsrede werd uit gesproken door de voorzitter van de jubilerende vereniging, prof. dr. H. Smitskamp. Hij noemde de strijd voor de vrijheid van het bijzonder onderwijs een van de meest gedenkwaardige perioden uit de historie van het Neder landse volk. Deze strijd vlamt volgens hem, in verschillende vormen telkens weer op, zij het dan, dat het nu gaat om het be houden van de vrijheid. Niet berusten Prof. Smitskamp ging ook in op de verdeeldheid op organisatorisch gebied. De vereniging zal niet berusten in de status quo, zo zei hij, want zij zou haar verleden en karakter verloochenen, als zij zich voorgoed neerlegde bij een toe stand, die tegen haar doelstellingen in druist. Onze koers is hetzelfde gebleven, aldus prof. Smitskamp, wij menen nog steeds, dat de kerkelijke verdeeldheid geen beletsel behoeft te vormen voor de samenwerking in de school. Hij voegde hieraan toe, dat momenteel alle gele dingen van het rechtzinnig protestantis me in de vereniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs zijn vertegen woordigd. Hij deelde mede, dat het aan tal bij de vereniging aangesloten scho len in' dit jubileumjaar de duizend heeft overschreden. Dit getuigt volgens hem, van de klimmende behoefte in het re formatorische christendom, om bij de ontkerstening van deze tijd meer aan dacht te schenken aan wat verenigt dan aan wat scheidt. Gelukwensen Minister Cals zei in een korte toe spraak, met vreugde op deze Her vormingsdag 1960 de gelukwensen van de regering over te brengen aan de jubilerende vereniging. Hij zei, dat het optreden van de vereniging 100 jaar geleden inderdaad christelijk en nationaal was en dat dit ook nu nog het geval is. Daarmee is, volgens hem, de verantwoordelijkheid van haar beginsel en haar streven om dit te verwerkelijken in de realiteit van Nederland, aangegeven. Over de pacificatie zei minister Cals. dat de nieuwe wetgeving voorstelt de pacificatie door te trekken van het kleu teronderwijs tot aan de universiteit. Hij verklaarde, dat de pacificatie sinds 1917 in de praktijk grotendeels is verwezen lijkt en dat men daarom de vormen van 1917 juist nu niet als de beste moet proclameren. Het bijzonder onderwijs is sinds 1917 gegroeid tot een op zijn minst gelijkwaardigs tak van onderwijs naast het openbare, aldus de minister, en dat is de diepste reden waarom de pacificatie in een wet van vandaag een andere wettelijke vormgeving vraagt dan in 1920. De nieuwe wet markeert, volgens hem, de geconsolideerde paci ficatie. Aan het slot van zijn toespraak deed de minister mededeling van de benoe ming van mr. D. W. O. A. Schut tot officier en de heer N. Heukels tot rid der in de orde van Oranje Nassau. Mr. Schut is meer dan 25 jaar penning meester van de vereniging geweest, ter wijl de heer Heukels al 27 jaar onder- wljs-inspecteur is van de vereniging. Bovenstaande tekening; geeft een uitstekend beeld van het pensiontehuis Schoondijke, dat op het ogenblik klaar is voor aanbesteding. Duidelijk is te zien dat in het ontwerp al rekening is gehouden met een eventuele toe komstige uitbreiding. (De vleugel die met een stippellijn is aangegeven). Het ontwerp is van het architecten bureau Steen en Tuinhof te Vlissin- gen. In onze editie van 19 oktober ga ven wij reeds bijzonderheden over in richting en financiering van dit fraaie project. Wijdingsdienst Tijdens de receptie die op de jubi leumbijeenkomst volgde, boden nog tal rijke autoriteiten hun gelukwensen aan. De viering van het 100-jarig bestaan werd 's morgens begonnen met een wijdingsdienst in de Domkerk, die on dermeer werd bijgewoond door de com missaris van de Koningin in de provin cie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg. Als voorgan ger trad op dr. H. J. Honders, tweede voorzitter van de vereniging. Veel belangstelling voor „spel-avond" SCHORE. De jeugdwerk-commissie van de Hervormde Gemeente te Schore- Vlake organiseerde de eerste „spel- avond" voor de jeugd in het wintersei zoen. De opkomst van de jongeren was groter dan ooit en overtrof de verwach tingen belangrijk. In een zeer gezellige sfeer bekampten de jongens en meisjes elkaar in de ver schillende spelen, die door het uitloven van prijzen extra aantrekkelijk waren gemaakt. GOES. De bromfietsclub „De Bromvlieg" heeft zaterdag een z.g. „controleursrit" verreden waarvoor het parcours door een lid was uitgezet. Hoewel de weersomstandigheden slecht waren en de route vrij moeilijk slaagde een der deelnemers er in de finish zonder strafpunten te bereiken*. De uitslag was als volgt: 1. De Heer L. Vuijk. (Wedstrijdcom.). 2. C. Nobels (con troleur). 3. G. V. Haalten, lid. 4. M. v. Liere, lid. 5 C. Scheffers (controleur). De in Bruinisse gehouden collecte voor het P.l.T. heeft 75 gulden opge bracht. KÖUDEKERKE. Een punt van ernstige diskussie was gister middag in de raadsvergadering een voorstel van B. en W. tot afwijzing van een subsidieverzoek van de gymnastiekvereniging „Swift". De heer P. Flipse wees op het grote belang van de gymnastiek voor de schoolgaande jeugd. De heer W. A. Kaan voegde hieraan toe dat het huurbedrag voor het gemeen telijk verenigingsgebouw dan ook Voorzitter J. L. Dregmans zei over tuigd te zijn van de belangrijkheid van de gymnastiek voor de jeugd, maar wees er op dat met de exploitatie van het verenigingsgebouw door ide ge meente reeds een stilzwijgende sub sidie was geschied. Verder vond hij het apert onjuist dat de overheid direkt had bij te springen indien een vereniging een periode van terugslag had door te maken. „Verhoging van de kontributie is een der maatregelen, die getroffen moeten worden", zei de heer Dreg mans. Hij verklaarde verder dat het ge meentebestuur altijd huiverig was ge weest op dit gebied precedenten te scheppen. Hij zei, dathet standpunt van ib. en w. niet gegrond was op onvol doende waardering. of veertiende eeuw het beest dan al geschilderd hebben? In de tijd van het geloof in de su perioriteit van het „nordische ras" was het niet moeilijk de kalkoen een historische ondergrond te geven. Ame rika was, zo betoogde Stange, al lang voor de Spanjaarden door de Vikingen ontdekt en de eerste kalkoenen waren door hen geïmporteerd. De kalkoenen van de meester der gotiek hoorden dus al in vroege tijden tot de in de Duit se landen bekende vogels. „De schepper van deze schilderin gen is een der groten uit het rijk dei- kunst. Zijn koningen helpen ons het geschiedkundige tijdstip te bepalen waarop de schilder heeft geleefd. Hij heeft omstreeks 1280 in Sleeswijk ge schilderd en is voortgekomen uit de tijd der Hohenstaufen. De naam van de schilder kennen wij niet", aldus prof. Stange in 1940. Dertien jaar later kenden we de naam wel: Lothar Malskat. Zijn va der, zijn zuster Frieda, zijn vriend Kurt Meiser, de koster van de dom Jörn Ross, de artieste Hansi Knoteck en een twintigste-eeuwse kalkoen had den hem als model gediend. De „mees ter der vroege gotiek" was op 3 mei 1913 in Königsberg geboren. Op 2 september werd het 700-jarig bestaan gevierd van de Mariakerk in Lübeck. Kerkelijke hoogwaardigheids bekleders, vertegenwoordigers van de bondsregering en van de regeringen der verscheidene bondslanden, ambas sadeurs, gezanten, geleerden en een heleboel andere autoriteiten waren naar Lübeck gekomen om het hoogte punt van het feest mee te maken: de onthulling van de unieke wandschilde- Bondskanselier Adenauer was er ook Hij liet zich voorlichten over de unie ke fresco's. Toen de restaurateur, Die trich Fey, sprak van de grote moei lijkheden die aan de restauratie ver bonden waren geweest, merkte de kan selier op dat de moeilijkste, maar ook de schoonste taak toch voor de kunst historici was weggelegd. Een profetische uitspraak. Ook de Lübecker fresco's kregen hun boek. De kunsthistoricus Hans Jürgen Hansen gaf in 1952 in Zwitserland een met fraaie kleurplaten verluchte ver handeling uit over de „Wandmalerei en in der Lübecker Marienkirche". Met juichende adjectieven gaf hij lucht aan zijn vurige bewonderingen voor de fresco's. Bij zijn restauratiewerk in Lübeck werd Dietrich Fey bijgestaan door de schilder Lothar Malskat. die in het begin van de jaren dertig als begaaf de, ambitieuze jongeman bij zijn va der Ernst Fey, eveneens restaura teur, in dienst was getreden. Ernst Fey en zoon Dietrich hadden in hem een waardevolle kracht. Zij kregen vele opdrachten om fresco's in kerken te restaureren. Soms waren er geen fresco's, maar hun medewerker De „middeleeuwse" kalkoen in de dom van Sleeswijk. wist daar raad op; hij maakte ze zelf. In het voorjaar van 1937 kregen de Feys de opdracht die hen voor lange tijd beroemd zou makent de restaura tie van de fresco's in de Sleeswijkse dom, die in 1888 waren overgeschil derd. Zij togen aan het werk. Ze verwij derden de overschilderingen, maar wat er bloot kwam, waren geen an tieke muurschilderingen, maar bak stenen. De Feys waren radeloos. Het ge vaar rekenschap te moeten afleggen voor vernieling van nationaal kunstbe zit, doemde dreigend voor hen op. Malskat loste hun zorgen op. Hij gaf de bijna naakte bakstenen een gron- dering van verscheidene kalklagen en op dat fond schetste hij zijn figuren, volgens de stijl der vroege middel eeuwen. Binnen een paar maanden ontston den de „vroeggotische schilderingen". Lothar Malskat kon nog meer. Toen hij na de oorlog uit zijn müitaire dienst in Hitiers duizendjarig rijk terugkwam (hij bracht zijn diensttijd voornamelijk in Noorwegen door, waar hij landschappen, kameraden en meis jes schilderde) toen ging hij voor Die trich Fey schilderijen maken: Bar- lachs, Chagalls, Utrilkrs, Munchs, Rousseau's, Beckmanns of Fechsteins met daartussendoor een enkele echte Malskat. In 1942 kreeg Fey zijn tweede gro te kerkelijke restauratieopdracht; het herstel van de fresco's in de dom van Lübeck. Fey en Malskat herhaalden wat zijn in Sleeswijk hadden gedaan. Zemaakten de antieke schilderingen zelf. De zaak kwam deze keer uit. De geknakte trots van Malskat was de oorzaak. Ziende dat Fey alle eer van zijn restauratie kreeg en hij een schou derklopje, een karig loon en wat con sumptiebonnen voor een restaurant, be sloot hij wraak te nemen en de ver valsingen openbaar te maken. Acht maanden later voerde hij zijn voornemen uit. Zichzelf probeerde hij schoon te wassen: hij beweerde dat zijn schilderingen geen falsificaties wa ren, maar dat Dietrich Fey er antieke fresco's van had gemaakt. Hoe onwaarschijnlijk het ook mag klinken, prominente figuren uit de Duitse kunstwereld geloofden niets van Maiskats bekentenis. Zij gaven een ver klaring uit, waarin zij zeiden dat zij het volste vertrouwen in het werk van Fey hadden. Zij waren niet de enigen. Malskat vond zelfs zo weinig geloof dat hij tot een krasse maatregel besloot; hij diende een aanklacht in tegen zichzelf en tegen Dietrich Fey. De justitie greep toen in. In Travemünde werd Fey gearresteerd. Malskat werd thuis door de politie gegre pen. Een commissie van deskundigen stel de een onderzoek in en kwam tot de con clusie dat „de 21 fi guurschilderingen niet van gotische oor sprong zijn, maar door Lothar Malskat geschilderd". De bisschop van Lübeck gaf een ver klaring uit, waarin hij schreef dat de kerke- raad, monumenten zorg en de kunsthisto rici het slachtoffer waren geworden van een uiterst geraffi neerde misleiding. Op 9 augustus 1954 begon het proces. Er was geen twijfel meer mogelijk dat de kerk- schilderingen alle maal falsificaties wa ren. De verdachten bekenden. Het proces eindigde met een ver oordeling. Fey kreeg twintig maanden ge vangenisstraf, Mals kat achttien maan den. De „gotische wand schilderingen" werden van de muren van de dom verwijderd. De prachtige boe ken die er over ver schenen, zijn nu nog slechts een merk waardigheid. (Uit Frank Arnau: 3000 Jaar kunstbe drog. Uitgave: L. Gaarde, Den Haag). (slot) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilil Een Madonna van Malshat in de kerk te Lübeck. iiiiiinniintiiiiiimiiiiiiiiinim De heer Flipse merkte vervolgens op, dat door de subsi'dieweigering de ver eniging noodlijdend zou worden en nog meer leden zou verliezen. Uiteindelijk werd na stemming het voorstel van b. en w. met vier tegen drie stemmen aangenomen. De raad nam de gemeentebegroting voor 1961 zonder stemming aan. De heer Flipse weidde nog eens uit over het feit, dat dit de laatste begroting is, die de gemeente had vast te stellen met het oog op de aanstaande herindeling van Walcheren. Burgemeester Dregmans gaf een kleine toelichting op het aan vankelijk tekort der begroting voor een bedrag van 45.500, Door een eerste wij ziging werd dit bedrag tot 29.550,- te ruggebracht. Door de aanzienlijke ver betering, die de nieuwe fnanciële ver houding tussen rijk en gemeenten met zich brengt en de in petto zijnde ver hoging der straatbelasting zal het uit eindelijk te-kort omstreeks 16.000,- gaan bedragen. Verder zei de voorzitter een opmer king van de heer Flipse tijdens de rondvraag, over de stank, die de sloot aan de Biggekerksestraat verspreidt, in beraad te nemen. A

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6