Twee wethouders van Goes zullen zetel ter beschikking stellen Wethouder van financiën stemt tegen begroting Zuster Zwiep neemt na 32 jaar bij Gasthuis afscheid Actiecomité „vrije veren" zoekt het hogerop Beschonken jongen verdronken De heer Roose bepaalt zijn standpunt op 16 november Gemeenteraad van Goes Dinsdag 1 november 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Oproep van raadslid Van der Burgt Voorlichting aan dijkwerkers Oranjevereniging jubile ert Startavond C.J.V. Kerkhervorming in Middelburg herdacht RAAD VAN GOES Grondruil en verpleegtarieven Contact avond Jeugdkapel Afscheid van de directeur Maas N.C.L.B. bijeen Opvolgster van Zr. A. v. d. Weg benoemd N.V. Confecta start op 21 november Gemeenteraad Goes Bouw van vijftig woningen Z. Oost Wethouder Roose tegen Bromfietsberijder door auto geschept Verontrusting over teruggang imvonertal Toneelvereniging „De Zeesterren" debuteerde Niet voldoende gespecificeerde inlichtingen Verpleegster van 9,de oude stempel Oorlogsjaren Protest vergadering in Hulst VROUWELIJK RAADSLID IN VLISSINGEN „Boterauto" in beslag genomen Vlissingen herdenkt zijn bevrijding GOES. Twee wethouders van de gemeente Goes, de heren J. J. van Melle (c.h.) en H. B. Bouwman (soc.) hebben aan het slot van de gisteravond gehouden raadsvergadering tijdens de rondvraag verklaard voornemens te zijn op zestien november, de datum, waarop de gemeenteraad het rapport van de raadscommissie over het beleid van B. en W. zal behandelen, hun verdediging te zullen laten voor afgaan door de mededeling, dat zij hun portefeuilles beschikbaar stellen. De derde wethouder, de heer J. H. Roose (k.v.p.) sprak de wens uit dat in de op 16 november te houden vergadering alles zal worden opgeruimd, wat een goed functioneren van het gemeentelijk beleid in Goes in de weg staat. Zodra duidelijk wordt, aldus de heer Roose dat de gemeenteraad naar duidelijkheid en objectiviteit streeft tijdens deze vergadering, zal ik mijn standpunt ten aanzien van de wet houderszetel, die ik bezet, nader bepalen. Tijdens de rondvraag hield de heer mr. J. G. van der Burgt (a.r.) een kor te beschouwing naar aanleiding van de behandeling van het rapport der raads commissie. die op 16 november in een openbare vergadering van de raad zal plaats vinden. De heer Van der Burgt - die rapporteur is van de raadscommis sie - stelde vooraf met nadruk vast noch namens deze commissie, noch na mens zijn fractie te zullen spreken, doch uitsluitend persoonlijk. Zijn wij ons als raad, aldus spr, voldoende be wust van onze taak bij het a.s. debat? Wij moeten een oordeel uitspreken over het beleid van b. en w. Geen oordeel over de personen van de wethouders als zodanig, merkte spr. op. Daarom mag het de bedoeling niet zijn hen, noch anderen - spreker noem de in dit verband de ambtenaren - per soonlijk te treffen. Ook is het niet juist, meen ik, zei de heer Van der Burgt, dat tijdens dit debat interne verschillen in politieke organisaties (hierbij doelde hij kennelijk op de k.v.p.-fractie) aan de orde komen. Deze opmerkingen wilde de heer Van der Burgt met name ook van toepas sing doen zijn op de wet/houders. Ook van hen mag worden verwacht zich te onthouden van kritiek op personen. Noch de raad van Goes, noch de Goese gemeenschap is ermede gebaat als de wethouders elkaar de les gaan lezen. Er is een ernstige crisis in het gezag en het zou te betreuren zijn als de wethouders elkaar in de haren gingen vliegen. Dat zou een misselijke verto ning zijn. De raad kan bovendien even tuele beweringen, die de wethouders dan zouden doen, niet controleren. De heer Van der Burgt deed voorts de sug gestie dat een der wethouders een ver weerschrift - dat enkele maanden gele den aan de raadsleden werd toegezon den - zal herzien, omdat tijdens het schrijven van dit verweerschrift de om standig/heden anders waren dan thans. OOSTERLAND. In de Conferentie- kamer vond een voorlichtingsavond plaats onder auspiciën van het Rijks arbeidsbureau, het Gewestelijk Arbeids bureau en de Rijks Waterstaat. Doel was om personen te werven die gene gen zijn een omscholingscursus te volgen voor steenzetter en rijswerker. De heer Winkster heeft een uiteenzet ting gegeven van de opleiding die in drie fasen geschiedt. Eerst worden de kandidaten medisch en psychologisch getest, waarna zij hun opleiding begin nen op de heide bij Rucphen. Deze eer ste fase duurt meestal drie of vier maan den waarna men naar Hansweert gaat waar met de zee wordt kennis gemaakt, en de werkzaamheden worden voortge zet aan een werkelijke dijk. Na dezen komt de derde fase, met intrede in het vrije bedrijf. Hier blijft hij nog enige tijd onder controle van de Regionale werkplaats, die bemiddelt wanneer er eventuele moeilijkheden zijn. Na de verschillende uiteenzettingen werd nog een serie dia's vertoond die een duidelijke indruk geven van de op leidingscentra. Als hoofdattractie werd de mooie film Dijkherstel" vertoond. Het gaat zowel om het vaststellen van de verantwoordelijkheden" in het beleid als om het doen functioneren van het democratisch bestel op korte termijn. De heer Van der Burgt wees er op dat verwacht magworden dat er nog meer stukken over de vertrouwenscri sis c.s. zullen volgen. Ged. Staten zul len met een aanvulling op het memo randum of met een nieuw memorandum komen, de Vereniging van Nederlandse gemeenten zal rapporteren en voorts is er een justitieel onderzoek. In het stuk van de Vereniging van Nederlandse ge meenten zullen tekortkomingen worden besproken, meende de heer Van der Burgt. Deze tekortkomingen zijn, aldus spr., de raad thans niet bekend. Er moet onderling vertrouwen heer sen. Alleen dan kan het overheidsappa raat naar behoren werken. De voorzitter, waarnemend burge meester dr J. W. Noteboom, onderbrak hier de heer v. d. Burgt met de opmer king, dat in de rondvraag nu ook een vraag moest worden gesteld. De heer Van der Burgt kreeg daarna weer het woord en merkte op, dat een minister, die meent het vertrouwen niet te genieten, ontslag vraagt. Hij vroeg RILLAND-BATH. De Oranjevereni ging „Juliana" bestaat op 22 november 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum heeft men een cabaretgezelschap uit Rotterdam uitgenodigd. De Oranje vereniging telt momenteel ruim vijfhon derd leden en honderd juniorleden, ter wijl deze aantallen nog steeds groeien. Er zijn niet veel gegevens bekend over de geschiedenis van de vereniging want tijdens de bezettingstijd moest alles in geleverd worden. Toen alles weer op nieuw verzameld was. werd het op nieuw vernietigd met de watersnood. Men hoopt op 19 en 22 november de Rillanders weer een paar onvergetelijke dagen te bezorgen. Op 19 november treedt voor de jeugd op een kinderre vue. getiteld „Met de jeugd in sprook jesland". Op dinsdag 22 november is de grote avond met het cabaretgezel schap ..Eddy Schuijer". De feestelijk heden zullen plaatsvinden in het dorps huis. ZOUTELANDE. Het C.J.V. startte zijn activiteiten in dit seizoen met een kerkdienst in de Nederlands Hervorm de Kerk. Ds. J. van Dullemen sprak n.a.v. Gal. 5 15 b. over ..Maar dient elkander door de liefde". In „Midden dorp" werd vervolgens een gezamen lijke broodmaaltijd gehouden. Na sa menzang o.l.v. de heer Sinke discus-, sieerder. de leden over verschillende ac- gesproken over de sterke achteruitgang tuele problemen De heer K. Wouters van het inwonertal van Aardenburg. In nnlruln in pon tiirlfi ïliti vnlfc nan naor_ MIDDELBURG. In een tot de laat ste plaats bezette Lutherse kerk heb ben de leden van de meest uiteenlopen de reformatorische kerkgenootschappen de kerkhervorming van 1517 herdacht. Een grote plaats in deze speciale dienst nam het zingen van hei reformatorische lied in, welke zang nog werd geaccen tueerd door de medewerking van het koor van de Gereformeerde Gemeente o.l.v. de heer Nijsse. Twee predikanten schetsten in korte toespraken de bete kenis van de reformatie. Ds. J. Ytsma, gereformeerd predikant te Middelburg, noemde dé geboorte van de Reformatie de herontdekking in het Evangelie van zonde en genade. Ook de r.k. kerk kent de zonde en de genade, maar de.ze kerk geeft aan de begrip pen andere betekenis dan wij. Rome ziet in de genade het weer naar God toegroeien na de zondeval, de Reforma tie ziet in Gods genade, die door Jezus Christus, de enige Middelaar, tot ons komt, het middel dat ons van zonde en dood kan verlossen. Ds. W. F. ten Rouwelaar, evangelisch- luthers predikant te Middelburg-Vlissin- gen, ging dieper in op de persoon van Maarten Luther, de dienstknecht Gods, die het volle licht weer op de bijbel wierp en ons Jezus Christus weer uit het woord heeft doen kennen. Laat de kerk de Reformatie niet al leen herdenken, maar laat zij bezig blijven zich te hervormen, steeds maar weer. De kerk moet in beweging blij ven tot aan de wederkomst van Chris tus. De bijeenkomst werd gesloten met massale zang van ,,Een vaste burcht is onze God" in de oorspronkelijke luther se versie. GOES.De gemeenteraad heeft gis teravond besloten tot aankoop van de woning Molendijk 5 van de heer A. Verbeem. De prijs bedraagt 1900 gulden. Deze aankoop vond plaats met het oog op de sanering van het noordelijk stads deel, die t.z.t. zal plaats vinden. In de vacature van een onderwijzer aan de Burgemeester van Dusseldorp- school benoemde de raad de heer C. J. Stins, te Hoorn. Met de heer D. H. C. Krijger werd een grondruil aangegaan, waardoor het mogelijk zal worden een aansluiting tot stand te brengen van de Fruitweg op Poelweg 1. De tarieven voor de verpleging in het gasthuis werden definitief vastgesteld. Gewone verpleging: klasse 1 24,90, klasse 2 19.10. klasse 3 12,60, kin deren beneden tien jaar 11.65. Kraam- afdeling: klasse 2 moeder 19.10, klas se 2 baby 5.05, klasse 3 moeder 12.60, klasse 3 baby 4.80, de isola tie afdeling: 1.2,85, sanatoriumafdeling 14.95. zich daarom af of het in de huidige situatie niet wenselijk en juist is, dat de wethouders hun zetel ter beschikking stellen teneinde een goede functionering van het gemeentelijke overheidsappa raat op zo kort mogelijke termijn mo gelijk te maken. De raad kan daarna beslissen of men de heren, die thans wethouder zijn, op nieuw het vertrouwen kan schenken. Dan is, zei de heer Van der Burgt, het wethouderschap, niet onderhevig aan een spel, maar wordt het daarna weer ver bonden met roepingsbesef. Vandaar, aldus de heer Van der Burgt, dat ik de wethouders in overweging geef zich te beraden op de vraag, wat hun staat te doen in de huidige situatie, in het belang van de gemeente teneinde tot be tere verhoudingen te komen. De heren Van Melle en Bouw man verklaarden daarna hun zetels ter beschikking te zullen stellen, terwijl wethouder Roose aankon digde zich tijdens de discussie op 16 nov. nader te zullen beraden. GOES Ongeveer zestig jongens en meisjes tussen twaalf en veertien - jaar waren naar de Prins van Oranje geko men voor de gezellige contactavond van de Jeugdkapel. De heer M. van Grop opende de avond en sprak de wens uit dat voortaan het aantal aanwezigen op zondag even groot mocht zijn als op de contactavonden. Het programma stond in het teken van de hervorming. De avond werd dan ook begonnen met een boeiend klankbeeld over het leVen van Maarten Luther en het begin van de hervorming. Na de pauze werden enke le vrolijke spelletjes gedaan. De films van „Torn and Jerry", en ,,Stan Laurel en Oliver Hardy" die hierna vertoond werden, verwekten veel hilariteit, zo dat ze een goed tegenwicht vormden voor de ernst van het begin van het pro gramma. Dergelijke contactavonden vor men zeker een goede propaganda voor het jeugdwerk in Goes. COLIJNSPLAAT. De heer J. C. Maas heeft nu definitief afscheid geno men van de Harmonie Wilhelmina, na een 36-jarige periode waarin hij behal ve als directeur ook als voorzitter aan de vereniging verbonden is geweest. In hotel Zeelandia heeft men van de thans 72-jarige heer Maas afscheid ge nomen, waarbij uiteraard vele genodig den tegenwoordig waren. In enkele welgekozen bewoordingen dankte de vice-voorzitter, de heer M. W. de Regt de scheidende directeur voor het vele werk dat hij in de loop van de jaren heeft verzet. Namens het corps werd hem een ruststoel aangeboden. Mevrouw Maas mocht daarbij een fraaie bloemenmand in ontvangst nemen. Voorts werd o m. het woord gevoerd door de burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit namens het gemeente bestuur, de heer P. J. Bom namens het buitenbestuur van „Wilhelmina", de heer J. Pouwer namens het comité buurtverenigingen, de heer D. van Gilst als voorzitter van de Chr. muziekver eniging ,,Soli Deo Gloria" en door en kele oud-leden van „Wilhelmina". Tenslotte sprak de heer Maas zelf een dankwoord. Helaas kon wegens de aanhoudende regen het aangekondigde concert geen doorgang vinden. De Afd. Wemeldinge van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond vergaderde het af gelopen weekeinde in de consistorieka mer van de Ger. Kerk. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer A. Dpminicus. Na behandeling van de ingekomen stukken werden door de he ren H. Best en de Hollander enkele me dedelingen gedaan betreffende de orga nisatie. Hierna bestond voor de aanwe zigen de gelegenheid om aan zojuist ge noemde heren vragen te stellen waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. De zeer goed bezochte vergadering werd door de heer H. Best gesloten. ZIERIKZEE. In de vergadering van het bestuur van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis, is in de vacature van zuster A. van de Weg, benoemd tot ad junctdirectrice, zuster A. Kuyper uit Deventer. Zuster Kuyper is in die stad docente aan een kraamcentrum. Zij ge noot haar opleiding aan het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag en werkte sindsdien in verschillende ziekenhuizen in Nederland en Engeland. Gedurende drie jaar heeft zij eveneens in Indonesië gewerkt. VLISSINGEN. Naar wij vernemen zal het nieuwe confectiebedrijf „Confec ta" haar werkzaamheden op 21 novem ber beginnen. Zoals bekend heeft dit be drijf twee panden aan het Bellamypark van de gemeente gehuurd. Het ligt in de bedoeling het bedrijf begin volgend jaar te openen. Bij het postkantoor van Arnemuiden werd in de maand Augustus 33.000 gulden ingelegd en 18.000 gulden uitbetaald. In de maand september was d'it als volgt: Inleg 36.000 gulden; uitbetaald 16.000 gulden. Er werden 11 nieuwe boekjes uitgegeven. GOES. De gemeenteraad heeft gisteravond besloten in bouwplan Zuid-Oost vijftig woningwetwonin gen te doen bouwen, t.w. 48 flat woningen en twee eengezinswonin gen. De raad ging op 18 oktober jl. niet accoord met een voorstel van B. en W. tot het bouwen van galerijwoningen. Over deze materie is toen in een be sloten vergadering gesproken en na de heropening van de openbare vergade ring deelden B. en W. mede het voor stel terug te nemen. In verband met tijdnood stelden B. en W. daarna voor een woningtype te bouwen, dat reeds in Goes wordt aangetroffen. De bewo- ningscapaciteit van de in het nieuwe voorstel van B. en W. genoemde wonin gen is berekend op zeven personen. B. en W. stelden voor met als ar gument dat openbare aanbesteding weer tijdverlies ,zou opleveren en een gedeel te van het bouwvolume verloren zou kunnen gaan de bouw op te dragen aan N.V. Bouwbedrijf v.h. J. G. Broek te Middelburg, die zich bereid verklaard heeft de vijftig woningen te bouwen voor 722.040, exclusief aansluitingskos- ten. De huur van de te bouwen wonin gen zal gemiddeld 14,15 bedragen. Wethouder Roose was het niet eens met de meerderheid van B. en W. Hij vond dit voorstel ongunstiger voor de gemeente dan het enkele weken gele den door B. en W. teruggenomen voor stel en had bezwaar tegen het verlenen van de opdracht aan de fa. Broek, om dat dit bedrijf in het verleden meerma len de opleveringstermijnen heeft over schreden. De heer Haverhoek (soc.) deelde het bezwaar van het te late op leveren en zei voor openbare aanbeste ding te zijn. De voorzitter verklaatde dat met de wensen van de raad in de toekomst rekening zal worden gehouden. Thans is echter spoed geboden, wil een deel van het woningcontingent niet ver loren gaan. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De heer Roose wen ste geacht te worden te hebben tegen gestemd. FAMILIE-A VOND VOOR PLATTELANDSVROUWEN GOES. De afdeling Zuid-Beveland west van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zal zaterdag 12 no vember in de Prins van Oranje de jaarlijkse familieavond houden. De toneelgroep „Platago" zal een klucht in drie bedrijven voor het voet licht brengen. In de pauze zal als attractie een ver loting worden gehouden. ST. PHILIPSLAND. De 45-jarige bromfietsberijder H. V. N. is gister morgen aangereden door een luxe au to. De heer V. N. kreeg een gebroken been en een ontwrichte schouder. Hij werd overgebracht naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom. AARDENBURG. De heer E. E. F. Lansu heeft gisteren tfjdens de raads vergadering zijn grote bezorgdheid uit- verzorgde de dagsluiting- enkele jaren tijds zijn zelfs een paar- honderd mensen naar elders vertrokken. De heer Lansu merkte op dat hy geen 1 mogelijkheid zag om deze teruggang tot staan te brengen en hij vroeg in dit ver band of B. en W. zich hierover hadden beraden en zo ja, welke maatregelen in overweging zijn genomen. BORSSELE De Toneelvereniging „De Zeesterren" alhier hield zaterdag avond haar eerste toneeluitvoering se dert haar oprichting, een paa- maan den geleden. De voorzitter de heer J. Huizen opende met een kort welkomst- woord. Het stuk ..Ruwe stormen" werd Overigens dacht hij aan plaatselijke wei- opgevoerd. een spel over de waters- vaartscommissies, die bepaalde initiatie- In zijn antwoord zei de voorzitter, bur gemeester J. M. A C. van Dongen, dat hij op korte termijn inderdaad geen ver---- betering zag, maar dat het van groot 1mefft®r', die^zijn woorden onderstreep belang zou zijn als de gemeenten dit probleem gzamenlijk zouden aanpakken. GOES. De gemeenteraad van Goes heeft gisteravond de be groting voor het dienstjaar I960 vastgesteld. Ook de bedrijfsbe- grotingen werden behandeld en overeenkomstig de voorstellen van B. en W. aangenomen. Dit vond echter niet plaats met alge mene stemmen want de heren J. H. Roose (k.v.p.) wethouder van financiën en zijn fractiege noot W. G. M. de Valk wensten in de notulen opgenomen te zien, dat zij geacht worden te hebben tegengestemd. De heer De Valk stemde overigens niet tegen de gemeentebegroting, doch wel te gen die van het grondbedrijf. De heer Roose had tegen beide be grotingen bezwaren. De heer Roose zei met betrekking tot het grondbedrijf geen reële cijfers aan de raad te kunnen overleggen. Ik heb er zei hij. meermalen om verzocht. Die thans in de begroting zijn opgenomen, zijn onbetrouwbaar, merkte de wethou der op. Hij sprak de vrees uit dat Ged. Staten deze begroting van h'et grondbe drijf niet zullen goedkeuren. Het tekort van het grondbedrijf zal, vrees ik, al dus wethouder Roose. een schrikbarende omvang aannemen. Het zal minstens een ton tot een anderhalve ton zijn. Als de marge zo groot moet zijn, dan is volgens mij, wat het cijfermateriaal betreft, de begroting waardeloos. De heer Roose wees er voorts nog op dat de begroting in het voorjaar is terug genomen, om verbeteringen aan te bren gen, o.a. in verband met de dienstauto van d eburgemeester en het beschikbaar stellen van gelden voor het fruitcorso. De posten straten en pleinen zijn niet gespecificeerd, aldus spr. en aan het ma- gazijnbeheer kleven mankementen. De griffie heeft klachten en het verificatie bureau van de Vereniging van Nederland se gemeenten eveneens. Aan de klachten had ik tegemoet willen komen. Dat is niet gebeurd, althans ik heb niet de il lusie. dat het gebeurd is Ook had hij er bezwaar tegen dat het salaris van een ambtenaar op de post „onvoorzien" is geplaatst. De voorzitter, dr. Noteboom, drong er bij de raad met grote klem op aan, dat de begroting wordt vastgesteld. Dat moet spoedig gebeuren, dat moet nu gebeuren, aldus de waarnemend burge- kunnen ontwikkelen ter de verwachtingen, bevordering van de werkgelegenheid, zeer geslaagd was nood in 1953. Snel en publieke belara^ven zouden stelling overtroffen zodat deze avond Dit stuk in drie bedrijven van P. L. van Rooijen-Bogaards, werd geheel in dialect gespeeld, hetgeen eveneens bij- In deze vergadering werd tevens de begroting behandeld en vastgesteld. In de gewone dienst is de post onvoorzien te met krachtige tikken met zijn pot lood op de lessenaar. Ik ga, aldus de waarnemend burgemeester, niet door met het doen van betalingen als er geen begroting is. Dat is voor mij een gewetenskwestie. Ook is het van be lang in verband met het vaststellen van de uitkering uit het Gemeente fonds, dat de begroting spoedig wordt vastgesteld. T)p bcCTrntinf («r Tn dit vnnrtnn** te. ruggenomen. Het is mijn mening, aldus de voorzitter, dat als men een begro ting terugneemt, men de volgende dag onmiddellijk begint met deze te corri geren. Dat mag niet uitgesteld worden. De papieren van de gemeenten moeten in orde zijn. Vanavond nog moet dat gebeuren, verklaarde de burgemeester. Blijken later cijfers niet juist geraamd te zijn, dan moeten begrotingswijzigin gen worden ingediend bij de raad. Algemene beschouwingen Van de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen werd slechts in zeer beperkte mate gebruik gemaakt. De raad had zich voorgeno men in deze vergadering niet over de zaken, in het rapport der raadscom missie over het beleid van B. en W. aan de orde gesteld, te spreken. Namens de fractie van de Partij van de Arbeid legde de heer J. S. Visscher een korte verklaring af. In tegenstel ling tot andere jaren zal de socialis tische fractie geen algemene beschou wingen houden, zei hij. Dat houdt ech ter niet in dat de fractie volledig ach ter het beleid van B. en W.. staat. Dat zal echter binnenkort worden bespro ken. De heer J. G. van der Burgt (a.r.) wilde ook geen algemene beschouwing houden en verklaarde dat zijn fractie echter evenmin achter het beleid van B. en W. staat. Bij het indienen van de begroting zijn echter (in dec. 1959) enkele beloften gedaan door B. en W. Van de reali seringen daarvan had spr. nog niets ge zien en hij herinnerde daarom aan en kele zaken: De normen voor het subsidiebeleid, informaties over het gemeentelijk wo- ningbezit, mededelingen over het struc tuurplan voor de binnenstad, de plan nen voor een centraal bodehuis, zwem bad, rioolwaterzuiveringen en afvoer rioolwater en een opvanggelegenheid voor de schooljeugd van buiten Goes, die tijdens de middagpauze op straat verblijft. De heer Vervest (k.v.p.) vroeg via een financiële tegemoetkoming aandacht voor de spijtoptanten. Wethouder Roose wilde diverse punten uit de begroting verdedigen, hoewel hij stuk voor stuk als zodanig niet wilde accepteren. Voor het subsidiebeleid zien B. en W. nog geen uitgangspunt.Burge meester Noteboom verduidelijkte nader hand nog dat het bijzonder moeilijk is algemene richtlijnen vast te stellen. Het woningbedrijf zal in B. en W. aan de orde komen en het bodehuis houdt ver band met het uitbreidingsplan voor het noorden van de stad. Aan een technisch bureau is opdracht gegeven voor het maken van een plan voor de riool zuiveringsinstallatie en in verband met de infrastructuur moet het zwembad plan opnieuw worden bekeken. Het structuurplan voor de binnenstad zal voorlonig wel een utopie blijven. De voorzitter deelde nog mede dat diverse suggesties van de raadsleden in B en W. zullen worden bekeken en dat daar-; over schrifteliik informaties zullen wor den verstrekt aan de raad. Aanval on wethouder De heer Visscher (soc.) verklaarde dat de begroting indertijd met mede werking van wethouder Roose is ont worpen en teruggenomen. Hij stelde de heer Roose volledig verantwoordelijk vnnr Ao boffrnfivt TV Tir»"h pJdnc «nr.. geen parlementair woord bij de hand om zijn optreden in deze vergadering te kwalificeren. Na hoofdstuksgewijze be handeling, waarbij vrijwel geen opmer kingen werden gemaakt, werd de be groting vastgesteld. Bij de rondvraag wees mevr. Van Willigen (c.h.) er op dat de boekhandel in Goes concurrentie vreest of een ver- vestigen Hema. Zij vroeg of een ver zoek om verandering van winkelsluiting is ontvangen. De voorzitter antwoordde in bevestigende zin. Het verzoek wordt in B. en W. besproken en zal daarna in de raad komen. De heer Vervest vroeg de begroeiing op de hoek van de Westsingel en de Middelburgsestraat te willen snoeien of verwijderen. MIDDELBURG. Een echte verpleegster van „de oude stempel" gaat het Middelburgse Gasthuis verlaten. Zuster A. Zwiep, die 32 jaar lang haar lang niet geringe krachten aan het ziekenhuis heeft gewijd, is met ingang van vandaag niet meer op de polikliniek voor öïterne ziekte te vinden, waar zij zo lang en zo goed de scepter heeft gezwaaid. Donderdag wordt er in het Gasthuis officieel afscheid van haar genomen, waarna zuster Zwiep uit Middelburg vertrekt om in haar geboortestad Rotterdam bij haar zuster van haar welverdiende rust te gaan genieten. Op 20 augustus 1928 kwam zuster Zwiep als leerling-verpleegster in dienst van het oude ziekenhuis, dat in de loop der jaren op het Noordpoortplein wel enige veranderingen heeft onder gaan. Zuster(tje) Zwiep mocht in haar prille verpleegsterjaren vele afdelingen van het ziekenhuis meemaken. Dat is zo de gewoonte in de verpleegsterwe reld. Na haar leerlingentijd werd zij bij de afdeling interne ziekten geplaatst, waar zij tot haar pensionering is ge bleven. De beide verbouwingen van het Gast. huis heeft zij ook meegemaakt. In haar eerste jaren bij het ziekenhuis werden er een nieuwe operatiekamer en enke le klassekamers bijgebouwd, waarna nog niet zo lang geleden het ziekenhuis helemaal opgeknapt werd. De narigheid van de oorlogsjaren lig gen haar nog vers in het geheugen. Een ziekenhuis zonder licht en water lijkt in onze tijd onmogelijk, maar toen ging het! Zelfgemaakte oliepitjes zorg den voor de verlichting en regentonnen vingen de ook in die dagen gul neer stortende regen op. Overigens was het Gasthuis niet zo best bezet. En een deel van de patiënten bestond uit Duit se soldaten. Maar dat rtiocht niet de ren... een patiënt is een patiënt. On» danks alle ellende was het moreel on der de verpleegsters bijzonder goed Ir die dagen. Na de oorlog was het opbouwen ge blazen. En tot deze dag heeft de schei dende zuster haar beste krachten hier aan gegeven. „Ik heb altijd prettig ge werkt", zegt zij, „ik kijk terug opeen goedbesteed leven. Ik ben tevreden en blij dat ik dit werk heb gekozen." Een periode van rust breekt nu aan voor deze in Middelburg overbekende zuster. Zij zelf zou nog wel een vijf tal jaren door willen werken, maar dat gaat niet. Voor ieder is er een tijd van komen en gaan, ofschoon dat laat ste ongetwijfeld met spijt door de vele inwoners van de Zeeuwse hoofdstad, die zich door haar verpleegd zagen, ge- konstateerd zal worden. HULST. 'Het actiecomité vrije veren is gisteren onder leiding van de heer H. J. Colsen in hotel Van Oosterom bijeen geweest. Besloten werd binnenkort in Sluiskil een vergadering te beleggen met de officiële vertegenwoordigers van alle vervoersorganisaties in Nederland, met de Zeeuwse Tweede Kamerleden, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, en indien mogelijk met alle fractievoorzitters uit de Tweede Kamer. Tijdens de vergadering, die hoofdza kelijk werd bijgewoond door mensen die in hun dagelijkse beroep met het vracht vervoer te maken hebben, kwam sterke teleurstelling naar voren omtrent de re ducties op de tarieven die in het voor uitzicht zijn gesteld. Omdat deze reduc ties uitsluitend het luxe vervoer be treffen, voelt men zich in de sector van het vrachtbedrijf ernstig achteruit ge steld. Het comité wil erop aandringen dat de Westerscheldetarieven van voor 1958 weer van kracht zullen worden. De heer Colsen merkte in dit verband op dat de nieuwe tarieven in feite niet meer zijn dan een „dooie mus". Spreker wees erop dat er nog twee moties door de Tweede Kamer destijds aangenomen zijn, die door de toen- VLISSINGEN De vakante plaats, die geruime tijd geleden ontstond in de KVP-fractie door het ontslag op eigen verzoek van de heer Vader, zal ingeno men worden door mevrouw C. A. M. Kint-Piekevet. De heer E. Dierickx, die aanvankelijk in aanmerking kwam, ver klaarde zich later niet bereid in de raad zitting te nemen. Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma scheepswerktuigkudige, ds heer S. W. v d. Honff to Vee re. matige minister van Verkeer en Wa terstaat terzijde zijn gelegd. Verschillende sprekers gaven daarna hun visie. De burgemeester van St. Jan steen, mr. J. I. M. Reuser, merkte onder meer op dat de reductie zoals die van kracht zal worden, niet misgund mag worden. Maar het beroepsvervoer mag li» geen geval achter gesteld worden, te meer omdat deze categorie geen gebruik kan maken van de hoefyzerverbinding door België. Hij adviseerde het comité overi gens bij verdere stappen het college van Gedeputeerde Staten niet te passeren. Tenslotte drong deze spreker op spoed aan, omdat de begroting van Verkeer en Waterstaat nog behandeld moet worden. WEMELDINGE. De zestienjarige Ebbe Marius Larsen, uit Norressundby in Denemarken, is zondagnacht in We meldinge door verdrinking om het le ven gekomen. Larsen, die kok was aan boord van het kustvaartuig Thurosund (van de re derij Mads-Jensen-Madsen) was de wal opgeweest en had verschillende café's bezocht. Na het sluitingsuur is hij eerst nog aan boord gekomen, maar kort daarna raakte hij op onverklaarbare wijze te water. De kapitein van het schip, die in zijn hut te bed lag. hoorde een plons, en sloeg onmiddellijk alarm. Aanvankelijk met bootshaken, maar later met een vishengel met kabeljauw- haken heeft men naar het lichaam ge zocht. Toen men het na vijftien minuten boven water bracht waren de levens geesten reeds geweken. De inmiddels ontboden arts, dr. A. J. Eckhardt heeft nog lange tijd zuurstof toegediend, maar alle pogingen bleken tevergeefs. In afwachting van verder onderzoek werd het stoffelijk overschot naar het lijkenhuisje overgebracht op de algeme ne begraafplaats te Wemeldinge. Het lichaam zal donderdag a.s. in Velzen worden gecremeerd. De coaster heeft de reis naar Antwer pen inmiddels voortgezet. TERNEUZEN. Surveillerende amb tenaren der invoerrechten en accijnzen van de centrale velddienst post te Axel, hebben zondag in de omgeving van Drie kwart (onder Westdorpe) een smokkel auto in beslag genomen. Bij onderzoek bleek de wagen kenne lijk ingericht te zijn voor het vervoer van goederen die men aan het toezicht wil onttrekken. Inderdaad vond men weggestopt in portieren en in een ge heime bergplaats 150 kg roomboter. Auto plus lading vertegenwoordigden tezamen een waarde van ongeveer 2000 gulden. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de bestuurder-eigenaar van de wagen, de 35-jarige Terneuzenaar R. L. np W. „y^SINGEN. - Het Comité Bevrij- h» Ly -'ïlngen zal 00k dit j3" weer de bevrijdmg van de stad herdenken met de gebruikelijke stijlvolle plechtigheid n? J?6. ?vo"d van de derde november dij net landingsmonument aan de mari- nehaven. Dit jaar zullen echter geen ,n ,et dePutaties aanwezig zijn. 19.15 uur Muziekkorpsen en deputaties verzamelen zich op de Zeilmarkt bij het Concertgebouw; gasten en genodigden verzamelen zich in de garage van de v.m. Gasfabriek. 19.25 uur Afmars naar de Landingsplaats; 19.27 uur Gasten en genodigden begeven zich naar de Lan dingsplaats: 19.30 uur openingswoord door de voorzitter van het Comité Be vrijding Vlissingen, de heer F. van 0 „i, 'E'35 uur Toespraak door mr. burgemeester van Vlissingen- plm. 19.4o uur Hijsen van de Neder- i?n?se, vklS; „St. Caecilia" speelt het Fran£lan<iSo. y°Iksbed; Hijsen van de 1 ranse vlag; Ons Genoegen speelt het Franse Volkslied; Hijsen van de Engel se vlag; st. Caecilia speelt het Engelse Volkslied; 19.55 uur Sein voor het half stok hijsen der vlaggen en nijgen der vaandels, 19.57 „Ons Genoegen speelt de Last Post; 19.59 uur Eén mi nuut stilte, aan te kondigen door hoorn signaal; 20.00 uur Hoornsignaal voor vf»r,HliiS.en l-r vli?ggen en heffen der Th»Shl„. ^ransleggingen: namens „The King s Own Scottisch Borderers" door de burgemeester van Vlissingen- door of namens Nederlandse en gealli eerde burgerlijke en militaire autori teiten; door of namens Vlissingse ver enigingen, organisaties en instellingen; door familieleden, nabestaanden en par ticulieren. Défilé van deputaties met vlaggen en vaandels; Vertrek der ge- nodigden; Afmars der pelotonij Eind#

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3