Castro mobiliseerde voor verlofgangers N. V. V. - resolutie voor openbreken van C.A. O. S LUISTER i Kennedy hoont en Nixon is erg verontwaardigd Protest tegen verhoging van kinderbijslag Verkeer eiste weer zes slachtoffers Parlementslid betrapt bij spionage SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN WEINIG KANS OP VIJFDE DEBAT VOOR TELEVISIE Minister Toxopeus sprak louter trouwe Papoea's GEVECHT IN VLIEGTUIG EIST EEN DODE Vandaag weer terug na weekend van rust Prins in Perzië Voor West-Europa ook ruimtevaart NOG ÉEN WEEK AMERIKAANSE KERMIS Planta-probleem brengt deskundigen steeds vraagtekens meer Kwart der lessen door onbevoegden Bewegingsbeperking ambassadepersoneel Westduitse politie sloeg goede slag GEWIJZIG TEKENING Nederlanders mogen niet meer werken in Semarang ALGEMENE VERWACHTING: W. H. de Monchy opvolger dr. Van der Mandele De prestigekwestie Amerikaans vliegtuig in mist verongelukt BEMIDDELINGSPLAN VOLSTREKT NIET WAAR Op middelbare scholen Maandag 31 oktober I960 Z*.hmv.S<M DAGBLAD Pag. 3 W7ASHINGT0N (Reuter, AP) De 1450 mariniers die zich het afgelopen weekeinde op Guantanamo, de Amerikaanse vloot- basis op Cuba, wat hebben ontspannen met baseball, golf en zwem men, gaan vandaag weer weg tenzij een provocatie mocht lei den tot uitstel van hun vertrek. Het zag er gisteren echter niet naar uit dat de Amerikanen zich zouden laten provoceren of dat Fidel Castro, de vurige dictator van Cuba, moeilijkheden zou gaan veroorzaken. De Amerikaanse zaakgelastigde ii Havanna. Daniel Braddock, liet zich het afgelopen weekeinde rustig een in breuk op zijn diplomatieke onschend baarheid welgevallen toen hij en veer tig andere Amerikanen door de politie van Castro van hun bewegingsvrijheid werden beroofd na een inval in een huis waar de Amerikanen een feestje vier den. De meeste feestvierenden behoor den tot het personeel van de Ameri kaanse ambassade in Havanna. De po litie viel het huis binnen nadat zich er gens in de omgeving een ontploffing had voorgedaan. Doorzichtig In Washington overheerste gisteren de opvatting dat, indien de 1450 Ameri kaanse mariniers vandaag Guantana mo vandaag weer verlaten, de door zichtigheid zal zijn aangetoond van de ophitsende verklaringen van Castro over een Amerikaanse inval die op han den zou zijn. Het had er alles van dat men in offi ciële Amerikaanse kringen ingenomen was met de mening dat, al was gezegd dat de mariniers alleen naar Guantana mo waren gestuurd om een paar da gen op verhaal te komen, hun verschij ning op de basis kon gelden als een stukje Amerikaans machtsvertoon. Machtsvertoon dat een afspiegeling zou moeten zijn van de vaste wil van Ame rika, de basis Guantanamo koste wat het mocht kosten te behouden. Ophitsing Castro beval zondag de mobilisatie van duizenden mannen van de burger- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Verhoging van de kinderbijslag met vier procent, zoals de regering wil, zou betekenen dat de pot van het bedrijfsleven wordt ver teerd, zo vindt het Centraal sociaal werkgevers-verbond. In zijn blad, De Onderneming, protesteert het ernstig tegen de voorgenomen maatregel. Was de verhoging bedoeld om een noodzakelijke prijsstijging te compense ren dan zou het C.S.W.V. daar mis schien wel begrip voor kunnen opbren gen. De regering vindt het echter in het raam van haar sociaal-economische po litiek gewenst, dat „de ruimte" die er is, niet alleen voor verlaging van de premie wordt gebruikt, maar ook voor verhoging van de uitkering. T egenmaatr egel Dat is volgens het C.S.W.V. in strijd met de wettelijke opzet van dit door het bedrijfsleven opgebrachte fonds. De kosten van het fonds moeten door de premie worden opgebracht en de reser ves die de omvang van een werkkapi taal te boven gaan, mogen slechts aan leiding geven tot verlaging van de pre mie, zo meent het. Het verbond vraagt zich af of het wel in overeenstemming is met de prijspo litiek van de regering als een moge lijkheid tot verlichting van de lasten ongebruikt wordt gelaten. Gaat het plan van de regering die kennelijk de nieuwe macro-economische grootheid premieruimte" meent te heb ben ontdekt als object voor politieke ma noeuvres toch door dan kan dat voor het bedrijfsleven slechts aanleiding zijn in de toekomst op de scherpst mo gelijke premiecalculaties te staan, aldus De Onderneming. wacht in Havanna. Bij het aanbreken van de dag verzamelden zij zich op tal van punten in de Cubaanse hoofdstad om instructies te ontvangen. Deze maatregel volgde op een nieu we verklaring van Castro dat een in val in Cuba aanstaande zou zijn. De vrees voor een „invasie" werd boven dien aangewakkerd in de regeringsge zinde dagbladen. Volgens Castro was een gewapende actie van door het Amerikaanse kapita lisme betaalde huursoldaten te ver wachten omdat het conflict tussen Ame rika en Cuba een belangrijke rol speelt in de Amerikaanse verkiezingscampag ne. „De vijand", zei hij, „weet dat wij spoedig honderden mannen beschikbaar zullen hebben om ons volk op te leiden en te organiseren. De vijand kent de kracht van ons volk en wil niet dat die kracht groeit. Daarom staat een aan val voor de deur." Debat gevraagd Over het invasiegevaar dat Cuba zou bedreigen wil Cuba een debat in de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties. Het zag er gisteren echter naar uit dat Cuba met een nieuw verzoek daarover vandaag geen succes zal heb ben en dat de kwestie verwezen zal blij ven naar behandeling in de eerste poli tieke commissie, die eerst nog dringen der zaken af te handelen heeft. In Key West (Florida) landde het af gelopen weekeinde een passagiersvlieg tuig van de Cubaanse luchtvaartmaat schappij met een dode en enkele gewon den aan boord. De gezagvoerder vertel de dat de tweede piloot hem onder be dreiging met een vuurwapen had ge dwongen koers te zetten naar Key West nadat in een vuurgevecht aan boord de bewaker van het vliegtuig was doodge schoten. Het vliegtuig, een Dakota, was uit Havanna vertrokken naar een Cubaans eilandje ten zuiden van die stad. Vlak na het vertrek had de tweede piloot de leiding genomen van de „opstand" aan boord. In de schietpartij die volgde werd de bewaker doodgeschoten en lie pen de gezagvoerder, de tweede piloot en enige passagiers schotwonden op. De meeste passagiers, 26 in getal, ga ven na aankomst in Key West te kennen dat zij naar Cuba wilden teruggaan. TEHERAN (AP). Prins Bernhard is gisteren in Teheran aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de sjah van Perzië. Prins Bernhard gaat in dat land ja gen en bezoeken brengen aan Neder landse zakenlieden. Het bezoek is zo onofficieel, zei de sjah, dat de prins mij heeft verzocht miin medailles thuis te laten. De jachtpartij wordt gehouden in de bossen bij de Kaspische zee. Op zijn reis bezoekt de prins o.m. de steden Isfahan en Shiraz. In het Naardense diaconessenhuis stierf de 66-jarige mevrouw L. C. Vol- kerijk-Leynse uit Bussum. Zij was er op 12 oktober opgenomen, nadat zij bij het oversteken onder een auto was ge komen en ernstig was gewond. Het zevenjarig zoontje van de wedu we Maas uit Bergen op Zoom overleed in het Algemeen Burgergasthuis. Het jongetje was donderdag bij het over steken door een auto geschept en le vensgevaarlijk gewond. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Het N.V.V. heeft za terdag nogeens laten blijken dat het ernstige bezwaren heeft tegen het ver bod van de regering om de c.a.o.'s tus sentijds open te breken. In een resolu tie, aangenomen op een congres in Utrecht, werd gesteld dat de conjunc turele situatie geen rechtvaardiging is voor het verbod. Tegelijk werd een be roep gedaan op de regering alsnog deze „recente wijziging in haar loonbe- leid" ongedaan te maken. De starre houding van de regering roept onhoudbare spanningen in het be drijfsleven op, zo vond de secretaris van het N.V.V., de heer W. F. van Til burg. Doet de regering niet gauw iets, dan kunnen die spanningen tot uitbar stingen leiden d'ie niemand wenst. Te ver gegaan Met haar nieuwe algemene aanwijzing van 17 oktober heeft de regering, over eenkomstig de „grootst mogelijke min derheid" van de Stichting van de Ar beid, het elfde gebod uitgevaardigd: gij zult niet openbreken. De huidige econo mische omstandigheden en de te ver wachten ontwikkeling voor 1961 waren daarvoor de grondslagen. Daarmee is de regering echter ver der gegaan dan de minderheid in de Stichting van de Arbeid, die over 1961 niet heeft gesproken, aldus de heer Van Tilburg. De voorzitter van het verbond, de heer D Roemers, zei dat bij de tegen woordige loonpolitiek het ingrijpen van de regering verder gaat dan Nederland ooit na 1945 heeft beleefd. Iedere poging tot een redelijk compromis te komen heeft zij tot nu toe vermeden. Het ge volg is. dat de goede verhouding tussen werkgevers en werknemers wordt ver stoord en dat er een loonchaos ontstaat. Onredelijk Ook bij de vroegere loonpolitiek kwa men zwarte lonen voor, aldus de heer Roemers, maar thans dreigt een onge- ENGELAND BEPLEIT SAMENWERKING PARIJS (Reuter, AP). Engeland heeft Frankrijk en andere Europese landen voorgesteld samen met het Britse gemenebest „zware" kunstma nen te gaan lanceren. Frankrijk heeft belangstelling voor plannen in die richting. Dit nieuws werd het afgelopen week einde bekendgemaakt na afloop van be sprekingen tussen Peter Thorneycroft, de Engelse minister van luchtvaart, en leden van de Franse regering. Het ligt voor de hand dat minister Thorneycroft over deze kwestie ook nog overleg zal gaan plegen in verscheidene andere Europese hoofdsteden. Naar verluidt zou Thorneycroft premier Debre hebben verzocht om een spoedige beslissing van de Franse regering. Hij zou dan sterker staan wanneer hij de regerin gen van andere Europese landen gaat polsen. „Kalm aan" Debrê zou er echter de voorkeur aan geven de kwestie eerst rustig te bekij- Almelo liep zaterdag tegen een auto. iten Hii zou Thorneycroft te verstaan rIet mejSie werd over de auto geslin- hebben gegeven dat de Franse rege- ring geen principiële bezwaren heeft te gen gemeenschappelijke uitvoering van Irote ruimtevaartprojekten door de lan den van het Britse gemenebest en ver scheidene Europese landen. Minister Thorneycroft zei na zij» te rugkeer in Londen dat hij met streeft naar een derde macht in de „ruimte- vaartwed'oo"" Van onze correspondenten ROTTERDAM Het verkeer heeft dit weekeinde zeker zes mensenlevens geëist. In Maastricht slipte zaterdag een personenauto. De wagen botste op een tegenligger, daarna tegen een boom, dan tegen een geparkeerde auto en tenslotte weer tegen een boom. Een inzittende, de twintigjarige Italiaan Ro lando Camerdesse uit Ternaaijen (Bel gië) werd op slag gedood. De twee an deren werden gewond, In Eibergen reed een twintigjarige bromfietser een zijweg uit pardoes te gen een auto. Zijn negentienjarige zus Agnes Geerdink uit Rekken, die achter op zat vloog van de bromfiets en smak te op straat. Zij stierf in een zieken huis in Enschede. De broer is zwaar gewond De vierjarige Marion Steunenberg uit gerd. Het kind overleed een paar uur ater in een ziekenhuis. De zeventienjarige N. J. van Dee, uit Rotterdam liep zaterdagavond versuft een woonbarak binnen, nadat hij met zijn bromfiets met volle vaart tegen oen lichtmast was gereden. Enige ogen- blikken later overleed hij, in een am bulance op weg naar een ziekenhuis. remde ontwikkeling waartegen de bo nafide vakbeweging zich niet kgn keren omdat zij de regeringspolitiek niet re delijk kan vinden. Hij betreurde het meningsverschil over het openbreken van de c.a.o.'s tus sen het N.V.V. en het C.N.V. aan de ene en de K.A.B. aan de andere kant. Hierdoor is de positie van de bonafide vakbeweging verzwakt, aldus de voor zitter van het verbond. In de resolutie die aan het eind van het congres werd aangenomen werd ge zegd, dat in veel gevallen de loonont wikkeling achter is geraakt bij de ont wikkeling van de produktiviteit en dat het reële aandeel van de werknemers in het nationale inkomen is gedaald. Aantasting Het verbod van de regering om de c.a.o 's tussentijds te herzien wordt ver der in strijd geacht met de, volgens het N.V.V. unanieme opvatting van de Stichting van de Arbeid, dat het tussen tijds verbeteren van lonen en secundai re arbeidsvoorwaarden per onderne ming mogelijk moet blijven. Tenslotte wordt in de resolutie ge steld, dat de keus van maatregelen op het gebied van de lonen in de eerste plaats moet worden overgelaten aan de partijen en dat door het ontijdig ingrij pen van de regering het vrije overleg wordt ondermijnd en de positie van de vakbeweging wordt aangetast. Advertentie 31 oktober naar het Leedy Trio (en „Meneer Jakob") in het ZILVERVLOOT-PROGRAMMA Hilversum II (298 m) 19.15 uur Van onze correspondent BONN. Onmiddellijk na de ar restatie van een groep mensen die werkten voor een communistische spionagedienst heeft de Westduitse politie een goede slag geslagen door een socialistisch parlementslid op he terdaad bij spionage te betrappen. Wat hij op het ogenblik van zijn ar restatie aan. het doen was is niet meegedeeld. De gearresteerde is Alfred Frenzel, afkomstig uit Sudetenland en 61 jaar oud. Hij was lid van de parlementaire commissie voor de defensie. Hij zou voor Tsjechoslowakije hebben gespio neerd. Gedurende de oorlogsjaren heeft hij in Londen gezeten. Zijn arrestatie geschiedde in de gebouwen van het Westduitse parlement te Bonn. Hij zal in staat van beschuldiging worden ge steld wegens hoogverraad. Tezelfdertijd zijn ook twee agenten van een Oosteuropese inlichtingendienst gearresteerd; zij werden eveneens op heterdaad betrapt. Zij zouden door Fren zel verzameld materiaal naar Tsjecho slowakije hebben verzonden. Frenzel zou als lid van de commissie voor de defensie toegang hebben gehad tot geheime stukken die betrekking hadden op de organisatie van de Navo. Hoeveel hij wist en welke gegevens hij heeft doorgegeven aan zijn opdrachtge vers wordt nu uitgezocht. Onmiddellijk na zijn arrestatie Is Frenzel door het bestuur van de afde ling Beieren van de Duitse socialisti sche partij uit de partij gezet. ROTTERDAM. Aan boord van de Nederlandese kustvaarder Bevesier wordt sinds zaterdagnacht de 25-jarige matroos Koning vermist. De kapitein heeft enkele uren gezocht naar dit be manningslid, een ervaren zeeman, voor het schip de reis naar Gothenburg voortzette. Koning had vorige week gemonsterd op de Bevesier. Zaterdagmiddag ver trok het schip uit Delfzijl en een halve dag later werd Koning vermist. Nie mand heeft hem over boord zien vallen Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog nie» eer der gespeeld heb- oen geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eerst een tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre- eies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het Is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden Mocht U er niet helemaal zeker van zijn dat li de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. Veel succes DJAKARTA (AFP). Het militai re commando in Midden-Java heeft voor Semarang een arbeidsverbod voor Nederlanders uitgevaardigd. Al le ondernemingen in die stad hebben opdracht gekregen om de Nederlan ders, die zij nog in dienst hebben, te ontslaan. Dit is de eerste maal dat een der gelijke maatregel tegen Nederlanders wordt genomen. Daar werd geen re den voor opgegeven, maar „de kwes tie Nieuw-Guinea" zal er niet vreemd aan zijn. In Semarang werken naar schatting nog een honderd Nederlan ders. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De papieren van de heer W. H. de Monchy staan als moge lijk opvolger van mr. dr. K. P. van der Mandele, tot maandag voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophan del en fabrieken, bijzonder hoog geno teerd. In de kringen van de Kamer van Koophandel wordt algemeen aangeno men, dat de heer De Monchy de schei dende dr. Van der Mandele zal opvol gen. NEW YORK (Reuter, AP) De kansen op een vijfde debat voor de Amerikaanse televisie tussen de twee grote rivalen in de ver kiezingsstrijd, vice-precident Nixon en senator Kennedy, zijn kleiner geworden. In verband met een „ultimatum" van Kennedy hebben de Republikeinen de onderhandelingen over een dergelijk debat afgebroken en geëist dat Kennedy zijn verontschuldigingen zal aan bieden. Kennedy zei zaterdag dat, indien Nixon zondag nog niet had ingestemd met het vijfde televisiedebat, het Ame rikaanse volk zou weten wie het voor het uitblijven daarvan verantwoordelijk moest stellen. Kennedy vond dat hij moeilijk kon ge loven dat een kandidaat voor het presi dentschap die er zich op beroemde Kroesjtsjef duchtig van repliek te heb ben gediend er niet voor te vinden was nog eens met hem, Kennedy voor de te levisiecamera's te debatteren. Van verontschuldigingen aan Nixon wilde hij niets weten. Het was volgens hem Nixon die verontschuldigingen moest aanbieden, en wel aan het Ame rikaanse volk omdat hij alles had ge daan om zich aan een vijfde debat te onttrekken. Ook tegen Eisenhower Kennedy trok ook van leer tegen pre sident Eisenhower die. zonder zijn naam te noemen hem in een grote verkiezings rede in Philadelphia had verweten dat hij met zijn kritiek op het regeringsbe leid de wereld in de waan had gebracht dat Amerika aan prestige zou hebben in geboet. Stilzwijgend voorbijgaande aan het feit dat hij en de zijnen de prestigekwestie aan de orde waren gaan stellen na de lancering van de eerste Russische spoet nik in oktober 1957, zei Kennedy dat Nixon al in 1952 over het dalende Ame rikaanse prestige had gesproken en toen had verklaard dat Amerika als militaire TOLEDO (AP). Een gecharterd vliegtuig dat een rugbyploeg van een Amerikaanse universiteit na een wed strijd naar huis bracht is bij Toledo (Ohio) op het vliegveld verongelukt. Twee-en-twintig mensen verloren het leven; 25 konden het tijdig verlaten, maar werden gewond. Het ongeluk ge beurde in de mist. Het zicht was zo slecht dat de verkeerstoren het wrak niet kon zien, zelfs niet toen het in brand stond. macht niet langer bovenaan stond in de wereld. Kennedy bleef volhouden dat de re gering de werkelijke toestand voor het Amerikaanse volk verborgen houdt en het niet wil vertellen welke positie Ame rika in de wereld inneemt wat prestige, economische kracht, militaire macht en rüimtevaartprestaties betreft. Van een onzer redacteuren ROTTERDAM „Het probleem" is thans gecompliceerder dan ooit." Met deze veelzeggende woorden besluit het Utrechtse driemanschap prof. dr. L. H. Jansen, dr. E. Young en dr. H. H. Hey- mans een artikel over de Planta-ziekte in het laatste nummer van het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskunde. „Het is te hopen", zo zegt de Rotter damse huidspecialist prof. dr. E. H. Her mans in een ander artikel over hetzelfde probleem, „dat er spoedig een antwoord wordt gevonden op de vraag of de emul- gator hetzij in de margarine zelf of in het menselijk lichaam bepaalde veran deringen teweeg brengt, die ziektever wekkend zijn. Misschien zal daarbij blijken, dat door deze emulgatorziekte een geheel nieuwe fase is ingeluid op het gebied van onze chemische en toxi cologische kennis betreffende levens middelen." Krassen en spuiten Er is de afgelopen maanden in de Utrechtse universiteitskliniek voor huid ziekten langs alle denkbare kanten ge zocht naar een antwoord op de vele vragen rondom het ziektebeeld, maar tot nu toe is men er niet uitgekomen. De onderzoekers gingen uit van de veron derstelling, dat de emulgator in de mar garine de ziekteverwekker was en meer speciaal het ringzuur in deze emulgator Krasreacties met de emulgator op de huid van proefpersonen hadden geen resultaat, krasproeven met ringzuur in verschillende concentraties evenmin. In spuitingen bleven ook negatief en een lange reeks van proeven werd afgesloten met een vraagteken. Misschien dat de proeven op dieren bij het Rijksinstituut voor de volksgezondheid meer licht brengen in deze voor de medici zo boeiende, maar ook zo geheimzinnige zaak. Repliek Inmiddels heeft in hetzelfde nummer van het Tijdschrift ook dr. J. R. Prakken uit Amsterdam zijn oordeel neergeschre ven als antwoord op een eerdere publi catie van de Amsterdamse huidarts dr. SCHIPHOL (ANP) Minister Toxopeus heeft in Nieuw-Guinea geen enkele Papoea ontmoet, die van enige anti-Nederlandse gezindheid blijk gaf, of die aansluiting bij Indonesië wens te. De minister heeft dat meegedeeld toen hij gistermiddag op Schiphol van zijn reis naar Nieuw-Guinea en Austra lië terugkeerde. Integendeel, zo zei de minister, allen zeiden dat wij er nog moeten blijven, omdat zij voorlopig zon der ons bepaald nog niet verder kunnen. Wel gaf hij toe dat de Partei Nasio- naal wenst dat westelijk Nieuw-Guinea uiterlijk in 1970 onafhankelijk is, maar volgens de minister was dat dan ook de enige groepering die dat wenste. Hij zelf achtte 1970 een bijzonder vroeg tijdstip. Over het bemiddelingsplan van pre mier Abdul Rahman van Malakka had de minister naar zijn zeggen op Nieuw- Guinea weinig vernomen. Op de vraag of hij dan niet meer had gehoord in Australië de Australische regering schijnt hierover beter geïnformeerd had de minister geen commentaar. Trouwens hij liet, hoewel hem daar op Schiphol telkens naar werd gevraagd, helemaal niets los over zijn besprekin gen in Australië. Over berichten dat ii. een bepaald ge bied van Nieuw-Guinea de bevolking de bergen in zou zijn gevlucht nadat een groot aantal arrestaties was verricht berichten, die op het ogenblik in Indo- lesië gretig worden uitgesponnen zei ,e minister slechts: „Volgens mij is dat olstrekt niet waar. Maar het komt wel eens voor dat een heel oud verhaal over waait naar Nederland en daar dan met evenveel ophef als overdrijving als re cente en actuele gebeurtenis wordt ge publiceerd". De 72-jarige J. W. van der Menlen is gisteravond, vermoedelijk onder in vloed van alcohol in het donker in de Prinseneilandsgracht te Amsterdam ge vallen en verdronken. Simons, die zich heeft gekeerd tegen de opvatting als zou de geëmulgeerde mar garine de schuldige zijn geweest aan de huidziekte van augustus. Verband duidelijk Dr. Prakken, daarin gesteund door prof. Hermans, wijst deze opvatting terug. Hij veroordeelt het aplomb, waarmee zjjn confrater, dr. Simons, zijn stellingen heeft opgebouwd en komt tot de slotsom, dat de Duitse blaasjesziekte en de Ne derlandse huidziekte in verband móéten worden gebracht met de emulgator ME, hoewel vele problemen hieromtrent nog niet zijn opgelost. Prof. Hermans werkt deze overtuiging verder uit, zeggende, dat de virustheorie, zoals die lange tijd in Duitsland opgeld heeft gedaan, niet houdbaar is. Ook bij de Rotterdamse schrijver blij ven vragen over: waarom zijn er zoveel meer vrouwen ziek geworden dan man nen en waarom genazen er zovele patiën ten zelfs bij voortgezet gebruik van de emulgator? Loop der epidemie Wellicht zal blijken, aldus prof. Her mans, dat de emulgator niet primair maar secundair door invloed op de darm functie schade berokkent. Uit het onderzoek, dat prof. Hermans aan het hoofd van een commissie van deskundigen in Duitsland heeft uitge voerd, is in elk geval zonneklaar geble ken, dat alle patiënten in Duitsland op eén na, die in 1958 de vreemde huid ziekte kregen, geëmulgeerde margarine hadden gebruikt Vast staat voorts, dat de ziekte zich verbreidde langs dezelfde wegen als die van de margarinedistributie. De epidemie stopte bij de landsgrenzen, behalve daar, waar uit West-Berlijn kleine hoeveel heden margarine werden meegenomen naar Oost-Duitsland. Natuurlijk is er in die dagen gedacht aan enig verband met de voeding, maar er was nergens een betrouwbaar aan knopingspunt te vinden en bovendien werd deze gedachte snel overstemd dooi de virustheorie. In dit verband rekent prof. Hermans grondig af met de ver onderstelling. dat de ziekte verwant zou zijn met enige bekende virusziekte. Eisen nieuwsdienst DEN HAAG. Op de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs wordt een vierde deel van de lessen in de wettelijk verplichte vakken gegeven door onbevoegde leer krachten, zo heeft het Bureau voor de Statistiek uitgerekend. Het juiste per centage van de onbevoegd gegeven les sen is 25,4 tegen 24,7 een jaar tevoren. Het minst ongunstig is de situatie op de gymnasia. Daar wordt zeventien pro. cent van de lessen onbevoegd gegeven Daarna komen de lycea (26 dé hbs en (28 de middelbare scholen voor meisjes (32 en de handelsdag- scholen (33 Het vak Frans heeft een droef hoogte punt bereikt: 43 van de lessen wor den door onbevoegden gegeven. Duits, biologie, Nederlands en Engels volgen met respectievelijk 37. 35, 33 en 32 procent. Wegens gemis aan docenten konden z.138 lessen niet worden gegeven. Het aantal bevoegde leraren ia ainds verleden jaar vermoedelijk gestegen van 7.640 tot ongeveer 8.050.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5