Enig licht in de budgettaire financiering op lange termijn AMSTLEVEN levensverzekering KUIS 3£r«* Rechtvaardiging alleen in Christus, door genade Urgentieschema investeringen van Raadslid Yervest (Goes) zal niet zwijgen Mist hinderde scheepvaart op de Westerschelde VLISSINGS DRIE-JARENPLAN Middelburg ontdoet zich zoutcomplex van De spelre van Vele felicitaties voor bestuur van 50-jarige Julianaschool door Zeeland N.C.L. v Prof. Kooiman sprak in Goes op hervormingssamenkomst B. en W. van Vlissingen over begroting 1961 Klaagzang over het gering bouw volume Jaarverslag commissie rationalisatie en mechanisatie in de landbouw Iedere week een huis gereed en gered Drukbezochte receptie in Rehoboth NA BEKRACHTIGING ROYEMENT Raadszetel niet beschikbaar Meer begrip tussen reformatie en r,k. kerk9 maar zeer belangrijk geschilpunt bleef bestaan Bijbellezen Aanbesteding pompput spuikom Glacisstraat Zuster Zwiep verlaat het Gasthuis Maandag 31 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 VLISSINGEN Het totaal van de inkomsten en uitgaven van de gewone dienst van de gemeente begroting 1961 is zoals wij eni ge dagen geleden reeds in het kort meldden geraamd op 11.474.569,69. Vermeerderd met het totaal van het hoofdstuk „Verrekeningen" wordt het eind bedrag 17.182.977,28, waarin een post voor onvoorziene uitgaven van ƒ44.250. De hoofdstukken van de kapitaaldienst bedragen in totaal in uitgaaf ƒ46.447.751,72 en in in komst 43.764.780,30, zodat een nadelig saldo resteert van ƒ2.682.971,42. Evenals vorig jaar mag volgens B. en W. van Vlissingen uit deze cijfers niet worden geconcludeerd, dat de ontwerp begroting, voor wat de gewone dienst betreft, sluitend is. Helaas is Vlissin gen op het ogenblik nog steeds niet in staat personen van elders te huisvesten, omdat niet voldoende woonruimte be schikbaar is en dus het inwonertal na genoeg konstant blijft. Door voorberei dende maatregelen, genomen met be trekking tot de sanering van de bin nenstad en de geleidelijke sloop van de noodwoningen, moet het toch al gerin ge bouwvolume bijna geheel beschik baar worden gesteld voor de eigen in woners, terwijl in de vrij aanzienlijke behoefte aan huisvesting van personen buiten de gemeente noodgedwongen niet kan worden voorzien. „Enig licht" Het gevolg hiervan is, dat de totali teit van de uitkeringen uit het gemeen tefonds wordt gedrukt, terwijl aan de andere kant de lasten in verband met de verdere ontwikkeling van de ge meente wel aan uitzetting onderhevig zijn. Deze situatie is volgens B- en W., nu de totstandkoming van de grenswij ziging op korte termijn mag worden verwacht, echter als van tijdelijke aard te beschouwen, zodat het college in de budgettaire financiering op wat langere termijn wel enig licht ziet. Met betrekking tot de politiekosten kan op grond van de in de begroting geraamde cijfers een tekort worden be- GOES. Het jaarverslag van de stichting Provinciaal onderzoekcentrum voor de landbouw in Zeeland bevat de uitslagen van een onderzoek naar de zaaizaadverdeling bij bieten door diver se typen zaaimachines. Als algemene conclusie schrijft men dat bij gebruik van monogermzaad met een belangrijk minder aantal kg zaai zaad per ha kan worden volstaan. Bij een goede structuur van de grond en een juiste gelijkmatige diepte van zaai en, loopt men met vijf a zes kilogram per ha geen al te grote risico's. Dui delijk blijkt dat naarmate minder zaai zaad wordt gebruikt, het percentage eenlingen hoger wordt en de arbeids besparing groter. De precisie-zaaimachines zijn in staat om met een geringer hoeveelheid zaai zaad een betere verdeling te bereiken. In verband met een onderzoek naar de onkruidbestrijding in bieten merkt men op dat een doelmatig werken met een onkruidegge in de gewassen voor de onkruidbestrijding goed mo gelijk is gebleken bij kiemende zaad onkruiden. Ook de chemische onkruidbestrij ding leverde hoopgevende resultaten op. De proef wettigt de indruk dat voortzetting van dit onderzoek alles zins verantwoord is. Ten slotte blijkt uit een onderzoek naar de rooibeschadiging bij consump tie-aardappelen dat door een onoordeel kundig gebruik van de diverse machi nes beschadigingen optreden die voor komen hadden kunnen worden. Men merkt daarbij op dat onder dro ge omstandigheden de machine goed af geschermd moet worden met rubber. De cijferd van 47.000. Het aanzienlijk gro ter nadelig saldo van het hoofdstuk Openbare Werken (1960 889.867,90; 1961 1.009,696,04) ten opzichte van de begroting voor 1960 is mede een gevolg van de dit jaar plaats gehad hebbende salarisverhogingen van het personeel van gemeentewerken en van de reini gingsdienst. In het bijzonder de kosten van het middelbaar en van het nijverheidson derwijs zijn aanzienlijk hoger geraamd moeten worden en wel respectievelijk 23.400 en 59.400. Wat het middelbaar onderwijs aangaat is een hogere raming noodzakelijk voor de bijdrage aan het Rijk en aan andere gemeenten in de kosten der van Rijkswege gesubsidieer de hogere burgerscholen; met betrek king tot het nijverheidsonderwijs moest thans worden uitgegaan van een volle dige exploitatie van de uitgebreid tech nische school. Urgentieschema B. en W. van Vlissingen hopen dat het mogelijk zal zijn ten laste van de begroting 1961 te kunnen verwerken o.m. een deel van het krediet voor de bouw van het nieuwe stadhuis, investe ringen met betrekking tot het uitbrei dingsplan „Paauwenburg", het sane ringsplan oude stad eerste fase en de gemeentelijk sociale werkplaats. Of schoon het probleem van de oplossing van de sluitende budgettaire financie ring nog hangende is hebben B. en W. gemeend de raad toch reeds een urgen tieschema van de uitvoering van kapï- taalswerken te moeten voorleggen voor de jaren 1961, 1962 en 1963, aan de hand waarvan het gemeentelijk college in de naaste toekomst een sluitend" inves teringsprogramma kan opmaken. Over dit urgentieschema leest men elders in dit blad. De financieringspositie der gemeente Vlissingen is vrij gunstig te noemen, zo dat uit dien hoofde geen stagnerende werking behoeft te worden gevreesd met betrekking tot de uitvoering van nieuwe objekten. Aan vaste financie ringsmiddelen wordt een tekort ge raamd van 2.886.809,06. VLISSINGEN. Het urgentieschema van investeringen voor de jaren 1961, 1962 en 1963 voor de gemeente Vlissin gen ziet er als volgt uit: bouw stadhuis (1961: 1.000.000; 1962: 2.000.000; 1963: 1.950.000); inrichten woonwagenkamp (1962: 10.000); verlichting v.d. Wes terhavenweg (1961: 12.600); idem van de Singel en de Van der Spieghelstraat (1961; 71.200); straatverlichting ver dere gedeelte oude stad en villapark (1962: 50.000; 1963: 50.000); brand weer (1961: 187.800; 1962: 85.000; 1963: 50.000); bouw van noodslacht- plaats met verkoopruimte (1961: 60.000)uitvalsweg naar West- Souburg (1961: 105.000); tegelpa den voor voetgangers en rijwielen ter weerszijden van de Burgemeester Van Woelderenlaan (1962: 70.000); wijzi ging bestrating Paul Krugerstraat tus sen Keersluisbrug en Van Dishoeck- straat (1962: 84.000); tweede brug over het Koelwaterkanaal van de PZEM (1962: 50.000); vernieuwen dek brug verbinding Brouwenaarstraat, Bonedij- kestraat (1961: 53.000); vernieuwen brug over watergang verbinding Hoge- weg, Schuitvaartgracht (1962: ƒ70.000); omlegging zoutwatersloot vanaf de Koopmansweg ten oosten en ten noor den van de sportvelden naar de water gang (1962; 80.000); voorzieningen aan de vissershaven (1961: p.m.); verbouw pompstation (1961: 150.000); bestra ting met parkeerplaatsen ten behoeve van de aula van de Noorderbegraaf plaats (1961: ƒ30.000); aula op de Noor derbegraafplaats (1961; ƒ114.000); schaftlokaal en bergplaats plantsoenen- dienst(1962: 80.000); afgraven v. vuil nisbelt a. Nieuwe Vlissingseweg (1963 182.675); garage reinigingsdienst (1961; 125.000); composteringsgebouw ter vervanging van Romneyhut (1961: 90 000); roltrommelauto (1962: 48.000)vrachtwagen reinigingsdienst (1962: 32.000); bouw van nieuwe ge meentewerkplaats <1961: ƒ92.000); bouw en inrichting van een gymnastiek lokaal bij de Jan Ligthartschool (1961: 203.150); verbouwen Bouwen Ewout- school (1961: 4.000; 1963 250.000); bouw en inrichting van schoolgebouw (nieuwe u.l.o.-school) 1963: 600.000); bouw en inrichting van een kleuter school aan Bloemenlaan (1961: 190000), bouw en inrichting r.k. lagere school aan de Adriaan Coortelaan met zes klassen (1961: 316.550); bouw en in richting van een school op reformatori sche grondslag (1962: ƒ225.000); bouw en inrichting van een schoolgebouw (nieuwe Chr. u.l.o.-school) (1963: ƒ600.000); bouw en inrichting van een kleuterschool aan de Meindert Hobbe- malaan (1961: 125.000); bouw kleuter school aan de Ridderspoorlaan (1963; 125.000)bouw en inrichting industrie hal ten dienste van de u.t.s. (1961: 1.208.500); tweede uitbreiding van de industrie- en huishoudschool, alsmede inrichtingskosten (1962: 375.000); aan brengen van parkeerplaats bij sportvel den a.d. Irislaan (1961; 25.000); aan- voorste ketting is daarbij van groot be lang. De snelheden van de kettingen moeten zodanig zijn dat de grond vol doende uitgezeefd wordt en dat de aard appelen juist snel genoeg verwerkt kun nen worden. Een eenvoudige en ge makkelijke verstelling is daarbij van het grootste belang. Hieraan wordt bij vele machines te weinig aandacht be steed. Bovendien geven de valhoogte en de richtingverandering van de aardappe len steeds aanleiding tot beschadiging. Met eenvoudige middelen is hierbij soms wel wat te bereiken. Ten slotte zo blijkt uit het verslag kan de rubbereg bij hogere snelheden van de band meer beschadiging geven, vooral onder droge omstandighden. MIDDELBURG. De eerste wonin gen, in het kader van de zoutschadere- geling hersteld, zullen deze week door de bewoners weer in gebruik worden ge nomen. Zaterdag stelde de algemene woningbouwvereniging een aantal geno digden, onder wie de wethouder van openbare werken, de heer A. J. Kaland in de gelegenheid deze woningen te be zichtigen. In totaal zijn in Middelburg 490 wo ningen die moeten worden opgeknapt. Hiervan zijn 280 in Nieuw Middelburg, 167 aan het Zand en 16 aan de Kareis- gang. Het werkschema voor het herstel van deze woningen is zo opgezet, dat in het vervolg iedere week een woning ge reed zal komen. Naar schatting zullen over twee jaar alle woningen in Nieuw Middelburg zijn hersteld. Het gehele project, dus ook de woningen op het Zand en aan de Karelsgang zal waar schijnlijk drie jaar in beslag nemen. Wat betreft het extra bouwvolume dat de gemeente heeft aangevraagd voor wisselwoningen. verklaarde wethou der Kaland dat dit verzoek is af gewezen. Bij de aanvraag voor bouw volume in 1961 zal deze materie nogmaals onder de aandacht van de minister worden gebracht. Als het de gemeente zou lukken een ex tra volume te krijgen, zal Middelburg nog vlugger van het „zoutcomplex" zijn verlost. Alle woningen worden behan deld volgens het B.K.-systeem, het werk wordt uitgevoerd door aannemer Hen- drikse uit Middelburg. leg openbare speelgelegenheden (1961, 1962 en 1963: p.m.); aanleg sportvelden (1961, 1962 en 1963: p.m.); bouw sport hal (1961, 1962 en 1963: p.m.); bouw en inrichting werkplaats voor minder- validen (1961: 500.000); grondbedrijf (rendabele sfeer)doortrekken indus trieweg ten n.o. PZEM-centrale (1961: 180.000)aanleg tweede gedeelte we gen- en rioleringsplan plan Oost II (1962: ƒ74.000); bouwrijp maken enz. plan Paauwenburg (1961: 1.000.000; 1962: 700.000; 1963: 300.000); tuin dorp (rendabele sfeer): openbare ver lichting (1961: ƒ22.000); aanleg riole ring, bestratingen, plantsoenen (1961: 140.000); enkele posten van mindere importantie hebben wij onvermeld gela ten. Totaal-generaal urgentieschema (1961: 6.073.900; 1962: 3.997.500; 1963: ƒ4.107.675). Advertentie -7 's-t <3SB j&sS&L:, mm Sport heeft in zijn leven een grote rol gespeeld. Zijn doelpunten waren al niet meer te tellen toen-ie twintig was. Hij zwom als een waterrat. Hij zeilde als Columbus (alleen minder ver). En altijd eerbied voor spelregels, ook voor die van het leven. Toen hij zes en twintig was zei hij- tegen zijn assurantieman: "Een verzekering waar niet alleen mijn gezin mee gebaat is, maar waar ik ook zelf nog wat aan heb als ik vijftig word. Zou dat gaan?" En óf het ging! Zelfs tegen een voordelige premie omdat hij er al zo vroeg bij was. - En nu: twee en vijftig, kerngezond. Nóg zwemmen. Nóg zeilen. Kostbare hobbies: modelbouwen loopt op, zeker. Maar even zeker was de flinke som die AMSTLEVEN hem heeft uitgekeerd. Zorg voor de wind in Uw zeilen. Vraag Uw assurantieman naar het voordeel van een vroege verzekering bij AMSTLEVEN. Zorg mi voor later. Jan Cottaar «telde een "Olympische pocket" voor ons samen: foto's en anecdotes van da Olympische Spelen 1960. U hoeft er alleen de administratiekosten voor te betalen. Stuur een briefkaart met 24 cent extra aan postzegele naar AMSTLEVEN, Postbus 1072, Amsterdam. Dan wordt U dit mooie boekje franco toegestuurd. Lezing over Pro Juventute TERNEUZEN. De afdeling Temeu- zen van de Nederlandse Christen Vrou wenbond hield in „Pro Rege" een leden vergadering. Mejuffrouw Bos uit Middelburg hield een lezing over werk en doel van de ver eniging „Pro Juventute". Mejuffrouw Bos sprak met kennis van zaken omdat ze zelf in haar werk vaak met de pro blematiek van de ontspoorde jeugd wordt geconfronteerd. SOUBURG. Een haast onafzienbare rij sprekers bood zijn gelukwensen aan op een druk bezochte receptie, welke ter gelegenheid van het vijftigjarig ju bileum van de Juliana-school in zaal „Rehoboth" zaterdagmiddag gehouden werd. Het bestuur van de Souburgse vereniging voor C.V.O. had vele han den te drukken en vele welgemeende felicitaties te inkasseren. Burgemeester A. H. S. Stemerding sprak namens het gemeentebestuur, dat Tot hoofdleid'ster van de Prinses Marijke kleuterschool te St. Philipsland is met ingang van 1 november benoemd mejuffrouw M. de Ruijter, thans leidster aan deze school. In de ontstane vaca ture is benoemd mejuffrouw C. de Jager uit Krabbendijke. De Wachtmeester der Rijkspolitie te Water, C. Plug, met standplaats Wemel dinge is met ingang van 1 nov. '60, in gelijke rang overgeplaatst naar de Post Warmond. Met ingang van dezelfde datum is de Wachtmeester der Rijkspolitie te Water, R. Schenkman, van de standplaats Vlaar- d'ingen overgeplaatst naar Wemeldinge. De te Wemeldinge gehouden collecte voor het P.I.T. 'heeft opgebracht een bedrag van f 262,61. (Tegen 250,vorig jaar.) Ds. P. Westland, Hervormd predikant te St. Annaland kreeg van een zilver- fabriek in Schoonhoven de verheugende mededeling dat een geheel onbekende gever twee geheel zilveren offerbussen ten geschenke zal geven. De collecte voor het P.I.T. heeft te St. Maartensdijk een bedrag van ƒ248,21 opgebracht. De heer A. C. Tramper van d'e in spectie belastingen te Zierikzee slaagde voor het diploma adj. commies titulair bij 's Rijks Belastingen. Het interieur van het Leger des Heils- gebouw aan de Poststraat te Zierikzee heeft een grondige restauratie onder gaan. Zowel de grote zaal als de kleinere vertrekken hebben een licht en modern aanzien gekregen. De opbrengst van de Zeeuwse collecte in Sint Laurens bedroeg 88,26. eveneens aanwezig was. Hij zei, dat hij bijna de helft van de vijftig jaar van het bestaan van de school aanschouwd had en dat de school altijd in de volle belangstelling van het gemeentebestuur gestaan had. Hij zei verder dat er de laatste twintig jaar veel gebeurd was en dat de oude school sterk gehavend uit de oorlog te voorschijn was geko men. Daarna kwam er een periode van modernisering en de heer Stemerding sprak de hoop uit, dat de sterke groei zich mocht voortzetten in de toekomst en dat er misschien wel een nieuwe school bij zou komen. De burgemeester voegde aan zijn woorden nog een persoonlijke noot toe. hij zei dat in 1910, het oprichtingsjaar, het zeer moeilijk was een Chistelijke school te stichten. Dit ging altoos ge paard met grote ideële en materiële offers. De school, die geboren was door een iniatiefnemen van de Hervormde Kerk, heeft daarom altijd een sterke band met de kerk gehad. Na de burgemeester spraken de heer W. Polderman, namens het comité van oud-leerlingen, da. Tj. Haitjema na mens de hervormde gemeente, de heer W. de Steur, hoofd van de openbare Pieter Louwerse school, de heer Mantz namens de echtgenote van het eerste schoolhoofd, meester Caliber, de heer P. W. Louwerse namens de kerkvoog dij, mej. C. van der Harst, oud-onder wijzeres, de heer J. Boone, voorzitter van de diakonie en tenslotte het huidige schoolhoofd, de heer J. Deij. Toneelavond Fed. van Personeelsverenigingen GOES. Op de ontspanningsavond die de Federatie van Personeelsvereni gingen te Goes zaterdag hield in de „De Prins van Oranje" heeft het „Schie dams Toneel" het spel in drie bedrijven „De voetbalpool" opgevoerd. Er werd behoorlijk geacteerd, aan spanning ont brak het niet en het publiek was spon taan met zijn huldebetuigingen. Advertentie N.V. NATIONALE CREDIET 's-Gravenhage VERENIGING Zeestraat 88 SP AARBRIEVEN Modern systematisch sparen met mogelijkheid van belastingaftrek en toepassing Ambtenaren-spaarregeling. N.V. Noorder Spaar- Amsterdam, :n Levensverzekering Mij., Leidsegracht 3. Vergadering Chr. onderwijs aan schipperskinderen WEMELDINGE. De Vereniging voor Chr. Onderwijs aan Schipperskin deren vergaderde in het gezellig inge richte Internaat te Wemeldinge, onder leiding van de voorzitter de heer J. Flo- russe. De aftredende Bestuursleden, de heren J. Kooman, C. Meijaard en C. WiUem- sen werden met grote meerderheid van stemmen herkozen en namen hun be noeming aan. Het kinderkoor onder leiding van de Directrice Mej. J. J. de Laater, zorgde voor afwisseling in de vorm van enige aardige liedjes en leuke schetsjes. Door het Hoofd der School, de heer Jac. v.d. Berge, werden de aanwezigen met de kleurencamera medegenomen door Nederland. Deze zeer goed be zochte vergadering werd door Ds. C. de Ruiter met dankgebed gesloten. De heer J. F. B. van Veldhoven te Zierikzee is geslaagd voor het diploma waterbouwkundige. GOES. De heer C. W. Ver- vest, die is geroyeerd als lid van de afdeling Goes der K.V.P. is niet van plan zijn zetel in de gemeente, raad van Goes ter beschikking te stellen. De heer Vervest heeft aan het Partijbestuur van de K.V.P. te Den Haag zaterdag een brief doen VLISSINGEN. Het drukke scheepvaartverkeer in de nacht van zaterdag op zondag op de Schelde heeft veel last ondervonden van de mist waardoor de zichtbaarheid soms tot vijfhonderd meter kromp. De eerste slachtoffers waren de Rus „Luban" en de Duitser „Neckarstein" die op de boven Schelde met elkaar in aanvaring kwamen. De „Luban" ver zocht aanvankelijk om sleepbootassisten- tie daar zij door haar beschadigde voor steven niet ten anker kon komen. Toen de sleepboot eenmaal was gearriveerd gaf de kapitein te kennen het wel alleen te zkunnen klaarspelen. Korte tijd later liep het met 16.000 ton kolen geladen Italiaanse vrachtschip „Aciaierre" nabij boei 64, in, het Nauw van Bath aan de grond. Ook de kapi tein van dit schip weigerde sleepboot hulp. Bij hoogwater, zondagmorgen, ge lukte het de „Aciaierre" op eigen kracht vlot te komen. Op de rede van Vlissingen kon ten slotte tenauwernood een aanvaring wor den voorkomen tussen twee, onbekend gebleven, schepen. Tijdens de manoeu vres voor het aan boord nemen van de loods kwamen ze in een zo benarde po sitie dat aanvaring onvermijdelijk leek. Gelukkig had een der schepen voor zorgsmaatregelen genomen door matro zen bij de ankerwinches te plaatsen. Midden in het vaarwater op slechts en kele meters van het andere schip kon, de vrachtboot door het uitwerpen van haar anker tot stilstand komen. Een haastig ingesteld onderzoek wees uit dat er geen schade was aangericht. GOES. Historisch gezien is er geen hereniging van protestantse kerken met de r.k. kerk mogelijk Wij moeten echter wel blijven zoeken naar eenheid in het geloof, als wij het maar niet sentimenteel doen. God schudt de wereld door elkaar in zijn oordeel. Hij wil ook mensen naar elkaar toe brengen. Deze woorden sprak prof. dr. W. J. Kooiman zaterdagmiddag tijdens een hervormingssamenkomst, die werd gehouden in de Magdalena- kerk te Goes en was georganiseerd door de ring Goes van de Ned. Herv. kerk. Prof. Kooiman zette uiteen dat er in de laatste tien tallen jaren meer wederzijds be grip is gekomen tussen protestan ten en rooms-katholieken. Er is iets veranderd in de houding van de protestanten tegenover de r.k. kerk. Men bestempelt deze kerk niet meer als een overblijfsel uit de donkere middeleeuwen. Prof. Kooiman ging vervolgens in op de ncvflttiu tfpn jr, ,1u i, 1-01 - 4. n I Ook in r.k. kring toont men meer be- P n in Cte r.K. KerK La-V-| grip voor het protestantisme. Men spoort de verwereldlijking, de houding van de kerk ten opzichte van de cultuur, de functie van de Bijbel en de beschouwing over de sacra menten. Er bestonden vroeger in protestantse kringen bezwaren tegen de r.k. kerk omdat deze internationaal van aard was. De protestantse kerken hebben nu ook tal van internationale contacten, o.a. in de Wereldraad van kerken. In de pro testantse kerken is voorts de betekenis van het gezag toegenomen en men be seft dat er een autoriteit moet zijn. In de protestantse kerken is het Woord van God die autoriteit. Luther heeft, merkte prof. Kooiman op, de kerk te ruggeroepen tot het gezag van de Bij bel. Wat de liturgie betreft zei spreker dat men in protestantse kringen steeds meer de gedachte prijs geeft dat de godsdienstoefening gekenmerkt moet worden door de onderwijzing, de predi king. De godsdienstoefening moet lei den tot de aanbidding. En dat staat men ook in r.k. kringen voor. Tenslotte merkte prof. Kooiman op, dat de ker ken der reformatie weer groter bete kenis toekennen aan het avondmaal. De r.k. kerk waardeert de sacramenten zeer hoog, zodat ook op dit terrein van toenadering kan worden gesproken. de leden der kerk aan de mis beter te verstaan, men propageert het gebruik van de Bijbel en velen in de r.k. kerk staan eerlijk en zelfs sympathiek tegen over de reformatie, al betreurt men het dat Luther met zijn reformatorische ar- beid niet binnen de kerk is gebleven. Wij mogen echter, merkte prof. Kooi man op, ook niet verzwijgen, wat ons scheidt. Het centrale hierin is de leer van de rechtvaardiging door het geloof. Het heil van de ziel is niet afhankelijk van menselijke inspanning (goede wer ken). God neemt de mens alleen uit genade aan. Elke poging tot zelfrecht vaardiging is aantasting van de eer van God, die Zijn Zoon heeft gegeven. Door eigen goede werken iets willen toedoen aan de mogelijkheid van zalig worden is tekort doen aan de betekenis van het kruis van Christus en is God beledigen. In de r.k. kerk wordt het gebed als een prestatie gezien. Dat kan niet. Ook de kerk is niet heilig. Zij is zondares en alleen uit genade mag zij bruid van Christus zijn. In de rk.k. kerk worden nog bijgelovige praktijken geduld en de neiging bestaat om politieke machtsposi ties in de wereld in te nemen en men stelt de betekenis van Schrift en tra ditie gelijk. Dikwijls is de traditie be slissend. Het waarheidsbegrip in de r.k. kerk ligt daarom anders dan bij de re formatie. De paus is niet onfeilbaar, zoals de r.k. kerk leert. Er is maar één waarheid, dat is de waarheid van Gods Woord. Na afloop van de samenkomst in de kerk begaf men zich naar zaal Krijger, waar een forum op de verhouding tussen het protestantisme en de r.k. kerk na der inging. Zaterdagavond heeft een spelgroep o.l.v. wika Heinsch een opvoering ge geven van „Guido de Bray", Het spel was verdienstelijk en de inhoud van het stuk liet duidelijk de betekenis der re formatie zien. toekomen, waarin hij heeft mede gedeeld „die katholieken in de ge meente in de raad te zullen ver tegenwoordigen, die zich niet wen sen aan te sluiten bij de K.V.P. De heer Vervest is, nadat hij door het bestuur van de afdeling Goes was geroyeerd, in beroep gegaan bij het kringbestuur, dat hem op 26 oktober heeft geschreven het royement bekrach tigd te hebben. De heer Vervest heeft zaterdag aan 'het partijbestuur te Den Haag geschre ven tegen de gang van zaken te protes teren om de volgende redenen: 1. Publikatie van bekrachtiging van 'het royement vond in de pers plaats voor betrokkene op de hoogte was ge bracht. 2. De beslissing acht hij in strijd met een eerder aan hem gedane toezegging van partijbestuur en kringbestuur (na melijk om hem vooraf te horen red.). De thans genomen beslissing is, meent de heer Vervest, zonder meer woord breuk. 3. Het Kringbestuur heeft, aldus de heer Vervest, de begrippen van recht en rechtvaardigheid ondergeschikt ge maakt aan het vermeende partijbelang. 4. De heer Vervest heeft geen vertoom wen in een eventueel nog door het par tijbestuur te organiseren gesprek, om dat de voorzitter van het kringbestuur ook zitting heeft in het partijbestuur (Deze voorzitter is mr. dr. A. J. J M Mes. Red.). 5. De gang van zaken heeft het mij duidelijk gemaakt, schrijft de heer Ver vest, dat ik uitgerangeerd moest wor den voor het rapport der raadscommis sie door de raad van Goes wordt be handeld. Deze behandeling vindt 16 no vember plaats. 6. Ik stel geen prijs op terugkeer in de gelederen van de K.V.P., merkt de heer Vervest op, omdat ik geen KVP. er behoef te zijn om werkelijke katho lieke principes uit te dragen en te ver dedigen. Ik heb. schrijft hjj, andere Idea len gezocht en voorgestaan als zich thans demonstreren. NIET ZWIJGEN Ik ben, schrijft de heer Vervest, thans niet meer gebonden, omwille van het vermeende partijbelang de waarheid te verzwijgen en deze onde mocratische handelwijze te bespre ken en toe te lichten, overal waar ik dit wenselijk acht. Nadat de heer Vervest in zijn brief aan het partijbestuur heeft geschreven dat recht en rechtvaardigheid moeten prevaleren boven eng groepsbelang, merkt hij op dat de beslissingen van het afdelingsbestuur Goes en het kring bestuur Middelburg de symptomen heb ben van een groepsdictatuur. doordat zij, meent hij, iemand die lid is van een raadscommissie en daarom niet mocht spreken, uitschakelen. Ten slotte heeft de heer Vervest het partijbestuur medegedeeld dat hij „op geen enkel tijdstip meer prijs stelt op benadering ter bespreking van de „Roose-politiek", welke zeer tot schade van de katholieke zaak in Goes is." VLISSINGEN. Gistermiddag werd bij Gemeentewerken een aanbesteding gehouden voor het maken van een oprit naar en het graven van een pompput in de spuikom ten noordwesten van de Gla cisstraat. De uitslag was: 1. Fa. G. J. Eland, Vlissingen, met 17.800: 2. Fa. Lievensen Huybregtse, Westkapelle. met 18.000; 3. Fa. Otte, Nieuwdorp, met 18.280; 4. Aannemersbedrijf „Zeeland" N.V., Middelburg, met 18.390; 5. L. van der Klippe, Vlissingen, met 19.000. MIDDELBURG Op 1 november zal mej. A. Zwiep, eerste verpleegster in de polikliniek voor interne ziekten, de dienst van het1 Gasthuis verlaten wegens het bereiken der pensioengerechtigde leef tijd. Zuster Zwiep is op 20 augustus 1928 in dienst van het Gasthuis gekomen en is sedertdien onafgebroken bij dit zieken huis werkzaam geweest. Op 3 november hopen het bestuur van de Middelburgse Godshuizen, direktie en personeel af scheid van haar te nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3