TROUW VAN LEGER Chinese soldaten IN TWIJFEL in de strijd Onderzoek wegens meineed tegen mevrouw Smeets Kinderen mochten meerijden Algerijnse bevrijdiiigsfront kondigt bloedige acties aan LEOPOLDSTAD HAALT EEN KONING IN VREDESCOMMISSIE VOOR CONGO SAMENGESTELD Scheepsbrandkast gekraakt Duits motorschip maakt slagzij CAFÉ'S ZONDAGS OPEN TEGEN POLITIEVERORDENING IN De Bilt: Buien Korter werken, minder pauze ZOEN VOOR NIXON Schuldige piloten nog steeds zoek Politie-salarissen hingen in de lucht Jonge bromfietser maakt brokken Tot nader order Hulp verlening aardappeloogst gestaakt Officier van Justitie te Maastricht vordert T.V.-toto van Vara geen overtreding Verschil van dag en nacht in arresten DAG EN NACHT TEGENOVER ELKAAR Moordenaarstuig als speelgoed Na klopjacht gepakt HEBT u DEZE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 31 oktober 1960 Eigen nieuwsdienst PARIJS Frankrijk staat vandaag aan het begin van een zeer spannende week, die wellicht beslissend zal zijn voor de toekomst van Algerije. In de eerste plaats is het morgen zes jaar geleden dat de strijd om de onafhankelijkheid van Algerije begon en er zijn voor die dag in Frankrijk zowel als in Algerije bloedige acties aangekondigd door bet Algerijnse bevrijdingsfront. In de tweede plaats zal president de Gaulle vrijdag zijn grote radiorede houden waarin hij, naar algemeen wordt verwacht, nieuwe voorstellen zal doen om een einde te maken aan de kostbare en bloedige Algerijnse campagne. In de derde plaats is gisteren opnieuw twijfel gerezen aan de trouw van het Franse leger in Algerije aan de bevelen van generaal de Gaulle, die zijn Algerijnse politiek niet kan uitvoeren wanneer het leger niet achter hem staat. Generaal Jouhaud, voormalig chef van de luchtmachtstaf, geboren in Al gerije, heeft namelijk voor een grote groep piloten staan betogen dat Alge rije voor eeuwig Frans moet blijven en een deel van Frankrijk zelf moet wor den. Net als vorige week, toen gene raal Salan, oud-opperbevelhebber in Algerije en Indochina, precies hetzelfde betoogde, werd de indruk gewekt dat de meerderheid van het leger deze ideeën aanhangt. In stilte en eenzaamheid werkte pre jident de Gaulle het weekeinde te Co lombey-les-deux-Eglises aan zijn be langrijke rede. Naar in Parijs verluidt zal de presi dent niet alleen over Algerije spreken, maar ook over enkele onderwerpen van zuiver binnenlandse aard. Een daarvan heeft betrekking op een onverwachte maatregel die gisteren werd aangekon- -#• Een haast Hollandse klapzoen kreeg Richard Nixon, de Repu blikeinse kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, toen hij naar de gunst van de kiezers kwam dingen in het deel van de staat Michigan waar veel nazaten v.in Nederlanders wonen. De klapzoen en een paar klom pen kreeg Nixon van Kristi Venhuizen, die in een aan Volen- dam herinnerende klederdracht uit Holland (Michigan) was over gekomen naar Muskegon om hem te verrassen. digd: een verlaging van de rente van de Franse postspaarbanken. Er zou uit kunnen blijken dat de Gaulle extra fondsen ter beschikking wil hebben. Met het oog op de verwachte grote ge beurtenissen zijn vierhonderd man ex tra van de speciale politie" in dienst geroepen. Van links zowel als van rechts zijn de laatste dagen dreigende woorden gesproken en de overheid houdt er re kening mee dat relletjes van vorige week slechts een begin zijn geweest. Zij is dan ook op alles voorbereid, in het bijzonder voor morgen, de verjaar dag van de Algerijnse vrijheidsstrijd. Verloven ingetrokken Te Parijs zijn voor die dag alle verlo ven ingetrokken bij de politie. In Al giers en andere steden in Algerije is dezelfde maatregel genomen. Ook in grote Franse provinciesteden is de po litie versterkt. Alsof dit alles nog niet genoeg was, begint donderdag het pro ces tegen Pierre Lagaillarde, de gewezen parachutist die in januari de opstand van de „ultra's" tegen het gezag van de Gaulle in Algerije leidde. Lagaillarde's aanhangers hebben al een proteststaking aangekondigd die zal samenvallen met het begin van het proces. Grote spanning Ook in Algerije heerst grote spanning. Enerzijds is dat een gevolg van de be kendmaking van het Algerijnse bevrij dingsfront dat er op de verjaardag van de opstand bloedige aanslagen zullen worden gepleegd, anderzijds van de ver wachting dat de Algerijnen broeden op een groot offensief. Generaal Crépin, de Franse opperbevelhebber in Algerije, heeft versterkingen naar de Algerijns- Tunesische grens gezonden. De Franse troepen zijn daar op alles voorbereid. De legerleiding denkt vooral aan ver sterkingen voor de rebellen die van Tu nesië uit het land zouden proberen bin nen te komen. In dit verband duiken de laatste dagen steeds weer de geruchten op over Russische en vooral Chinese vrijwilligers die de opstandelingen te hulp zouden komen. Of dat nu technici zijn, of actieve militairen, men tast hier over nog helemaal in het duister. Het is beslist niet uitgesloten dat Ferhat Abbas, premier van ae Algerijnse regering-in-ballingschap, dinsdag be paalde aankondigingen zal ó'oen. Hij is pas terug van bezoeken aan Moskou en Peking en in enkele interviews heeft hij de laatste dagen al gezinspeeld op beloften van hulp uit China en de Sowjetunie „die het gehele beeld van onze strijd' zou kunnen veranderen". Duidelijk liet Ferhat Abbas merken dat hij geen bezwaar heeft tegen de aanwezigheid van Chinese soldaten in Algerije om hem in de strijd tegen Frankrijk te steunen. ,,Ik wil liever door het Chinese leger worden verdedigd, dan vernietigd door legers uit het Wes ten", aldus de premier van de Alge rijnse voorlopige regering in een inter view met het Italiaanse communistische blad rUnita. BONN (Reuter) De Brits-Duitse commissie van onderzoek die nagaat hoe het mogelijk is geweest dat twee Duitse straaljagers bijna het vliegtuig van koningin Elizabeth hebben kunnen rammen toen zij van Kopenhagen naar Londen vloog, heeft de twee schuldige piloten niet kunnen vinden. De deskundigen zijn gereed met hun onderzoek en hun rapport zal over en kele dagen openbaar worden gemaakt. Eerst moeten de betrokken regeringen op de hoogte worden gebracht. Waar schijnlijk zal de conclusie van het rap port luiden dat het koninklijke vlieg tuig, de Comet Orion, boven het pla fond van de luchtcorridor vloog (d.w.z. op meer dan 25.000 voet hoogte) waar geen toezicht op het luchtverkeer meer is. Juist in het luchtruim boven de ge controleerde corridors wordt veel door militaire vliegtuigen gevlogen omdat daar de kans op botsingen met burger vliegtuigen het geringst is. NEW YORK (Reuter, AP) Vijf tien Afrikaanse en Aziatische landen hebben zitting genomen in een be middelingscommissie die onder auspi ciën van de Verenigde Naties naar Congo zal gaan om te trachten een verzoening tot stand te brengen tus sen de elkaar vijandig gezinde poli tieke leiders. SOUTHAMPTON (Reuter) Uit de brandkast in hel bureau van de purser van net Amerikaanse passagiersschip United States is een bedrag van onge veer 45.000 dollar gestolen. De diefstal werd bemerkt in Southampton. Na twee inspecteurs van politie aan boord te hebben genomen heeft het schip zijn reis naar Bremerhaven voortgezet. Het onderzoek zal tijdens de reis worden voortgezet. Alle achttien landen die troepen heb ben afgestaan voor het politieleger van de Verenigde Naties in Congo zijn ver tegenwoordigd in de adviescommissie voor Congo, die heeft besloten de vre desmissie al te vaardigen. Alleen de vijftien Afikaanse en Aziatische landen in de commissie zullen aan de bemid delingspoging deelnemen. Het was gisteren nog niet bekend wanneer de bemiddelingscommissie zou gaan vertrekken. Aan de besprekingen over de taak van die groep namen secretaris-generaal Hammarskjoeld en zijn naaste medewerkers deel. Ham marskjoeld zou naar verluidt liever heb ben gezien dat de missie maar zes of zeven leden had geteld. In Congo kwam het in het afgelopen weekeinde tot een treffen in de provin cie Kasai tussen Liberiaanse en Ghanese eenheden en 5000 krijgers van de Ba- loebastam die wilden oprukken naar twee plaatsen in het zuiden van de pro vincie. De opmars kwam bijna zonder slag of stoot tot staan. De blanke aan- aanvoerder van de Baloeba's, een ze kere „kapitein Robert", en drie Bel gische zakenlieden werden gevangen genomen en later overgebracht naar Loeloeaburg. SCHIPHOL (ANP) Over de politiesalarissen heb ik nog veel nagedacht, zo zei minister Tox- opeus toen hij gistermiddag op Schiphol terugkeerde van zijn reis naar Nieuw-Guinea en Australië. Speciaal, zo voegde hij daar aan toe, tijdens het reizen in de lucht. Maar juist als ik er over dacht in het vliegtuig, kwamen we telkens in een remous te recht NIEUW EN SINT JOOSLAND Op de rijksweg vond zaterdagmiddag een ernstig ongeval plaats, waarbij de veer tienjarige bromfietsrijder H. S. uit Ga- pinge vrij ernstig gewond raakte. De jongeman reed ter hoogte van het fruit- bedrijf De Bie plotseling links af de rij baan op en werd geschept door een pas serende personenauto bestuurd door de veertigjarige H. uit Middelburg. De jon gen liep een gebroken bovenarm, een zware hersenschudding en een zware shock op. Ook de echtgenote van de heer H. die naast hem zat. kreeg ver wondingen door glasscherven van de verbrijzelde voorruit. Mevrouw H. kreeg bovendien een lichte shock. De bromfiets werd totaal vernield. Ook de auto was ernstig beschadigd. DEN HAAG. Met het oog op de slechte weersgesteldheid en de gesteld heid van de bodem zal de hulpverlening van de militairen aan het binnenhalen van de aardappeloogst met ingang van vandaa-g tot een nader te bepalen tijd stip worden gestaakt. Dit geldt echter slechts voor onze provincie en de Hoek- sche Waard. De oogsthulp op Goeree- Overflakkee en Voorne-Putten vindt normaal voortgang. Aldus een medede ling van de Nederlandse Territoriale Bevelhebber. Aan de veerpont bij Kessel aan de Maas is het lijk opgehaald van de 46- jarige mej. A. Vossen uit Linne. Zij was zaterdag in de rivier gevallen. Voor omstanders haar hadden kunnen grij pen was zij in de diepte verdwenen. Als een vorst is the king of jazz, Louis Armstrong, begroet door de bewoners van Leopold- stad. Een reusachtige menigte mensen stond aan de oever van de rivier de Congo toen de Ameri kaanse trompettist met de veer boot uit Brazzaville overkwam en begroet werd door een comité, dat zich in vele kleuren geschilderd had. De Amerikaanse trompettist werd uitgeroepen tot Oekoela lokoio vrij vertaald: vorst der wildernis en toen hij een con cert ging geven in het Boudewijn- stadion, werd hij, gedragen door beschilderde negers, op een „troon" de arena van het stadion binnen gebracht. Een tienduizend mensen leefden enthousiast mee met de muziek die Armstrong en zijn band speelden. Toen het concert beëindigd was, werd Armstrong weer op de draagtroon gezet en voerden negers een wilde dans om hem uit. WEMELDINGE Het Duitse motor schip Rhenus 38 is wegens zware zee gang bij het verlaten van de haven door het werken van de lading in moeilijk heden gekomen. Het vaartuig maakte al spoedig zware slagzij. Het schip keerde terug naar Wemeldinge, maar moest voor het opnieuw stuwen van de lading, in verband met douanecontrole, doorvaren naar Hansweert. EINDHOVEN (ANP) Als bij Philips in januari 1961 de vijfdaagse werkweek zal worden ingevoerd, zullen tegelijk de middagpauzes voor het personeel worden verkort. Bij wijze van proef zullen deze pauzes voor de handarbeiders en de beambten voor wie voldoende canti- neruimte bestaat, worden terug gebracht tot een half uur. Voor het personeel van de kantoren waar niet genoeg cantineruimte is, zal de mid dagpauze tot drie kwartier worden verkort. De maatregel zal als de proef slaagt tot gevolg hebben, dat dan nagenoeg het hele fabriekspersoneel zal „overblijven" en in de cantines zal eten. AMSTERDAM. De TV-toto van de Vara wordt niet vervolgd. Mr. J. F. Hartsuiker, officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank ziet in het spel geen overtreding van de loterijwet. Hij gaat niet over tot vervolging, omdat de minister van justitie daartoe geen op dracht heeft gegeven. Van een onzer verslaggevers BARENDRECHT. Café 't Schaapje in Smitshoek, gemeente Barendrecht, is gisteren open ge weest, hoewel de algemene politie verordening dat verbiedt. In de vroe ge middag kwam adjudant A. G. Baas van de rijkspolitie dan ook procesverbaal opmaken. Het café bleef overigens open en het zal dat ook de volgende zondagen zijn, ten zij de rechter anders beslist. De kastelein, de heer C. A. Meijer, had aanvankelijk helemaal niet over dag op zondag zijn café willen openen. Hij had B. en W van Barendrecht al leen verzocht of hij zijn zaak des za terdagnachts tot een uur (tot zondag ochtend een uur) open mocht houden. De heer Meijer grondde zijn verzoek op het arrest van de Hoge Raad in de zaak van de Oud-Beijerlandse caféhou der Pieter Both. Het arrest bepaalde dat het café van Both een ontspannings gelegenheid was omdat men er naar de televisie kon kijken en biljarten en dat het dus in strijd zou zijn met de Zondagswet als de gemeentelijke wet gever het voor gesloten zou willen ver klaren. B. en W. van Barendrecht en met hen de raad achtten het ongewenst het sluitingsuur voor café's te verlaten tot een uur. Zij keken daarbij naar het arrest van de Hoge Raad in de zaak van een caféhoudster in Hazerswoude. Dat arrest bepaalde dat de gemeente Hazerswoude terecht verbood op zon dagavond een café open te houden, om dat zulks gewenst was uit een oogpunt van openbare rust. De heer Meijer besloot toen het maar ineens goed te doen en zijn café 's zondags van negen uur 's ochtends tot elf uur 's avonds open te houden. Gisteren maakten vissers, die in de Koedood hadden gesnoekt, al dankbaar gebruik van de gelegenheid. De wie lersportvereniging De Pedaalridders heeft aangekondigd dat zij daar nu 's zondags in de buurt komt oefenen. Tevoren kon dat niet omdat de ren ners zich nergens konden verkleden. Vier caféhouders in Ridderkerk hadden een maand geleden al de plaatselijke politieverordening ge trotseerd en hun deuren op zondag opengezet. Een van hen, de heer J. Lodder, zei dat hij heel wat geld in zijn zaak had geïnvesteerd en dat het er ook weer moest uitko men. Het publiek wil trouwens ook ergens wat gebruiken als het op zon dag gaat wandelen, zo zei hij. In Ridderkerk is eveneens proces verbaal opgemaakt en ook hier blij ven de café's op zondag open in af wachting van het oordeel van de rechter. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De officier van justitie te Maastricht, mr. A. W. Ro- singh, heeft tegen de echtgenote van Marcel Smeets, de directeur van het luchtreclamebedrijf Trek-air, we gens meineed een vordering tot ge rechtelijk vooronderzoek ingesteld. Zoals bekend is in juni tegen de heer Smeets een geruchtmakend straf proces gevoerd, waarbij hij ervan werd beschuldigd dat hij in januari terwille van verzekeringspenningen zijn Fokker S-ll in de Noordzee had laten ver ongelukken. De vlieger Ben Kleijn kwam bij dat ongeluk om het leven. Op deze beschuldiging volgde vrij spraak, en Marcel Smeets werd na een voorarrest van ruim vier maanden vrijgelaten. De officier van justitie ging hierna in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Bosch. Verwacht wordt dat de zaak daar nog dit jaar zal voorkomen. Tijdens een van de zittingsdagen in Maastricht verklaarde mevrouw Smeets als getuige, dat de leider van het politieonderzoek, majoor jhr. De Beaufort van de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie, haar in een telefoon gesprek kort na de arrestatie van haar echtgenoot had gezegd: „Uw man heeft bekend". Jhr. De Beaufort ontkende onder ede die woorden 'te hebben gesproken. Kort nadat Marcel Smeets was vrij gesproken stelde een commissaris van de rijksrecherche in Maastricht een onderzoek in naar deze tegenstrijdig heid. Het resultaat daarvan was uit sluitend dat de verklaringen van me vrouw Smeets en jhr. De Beaufort tegenover elkaar bleven staan. De officier van justitie ziet nu toch aan leiding tot een gerechtelijk vooronder zoek tegen mevrouw Smeets. Hij gaat er daarbij van uit, dat jhr. De Beaufort de waarheid spreekt. Men zal zich herinneren, dat wij na de behandeling nan de zaak-Smeets voor de rechtbank, uitvoerig aandacht hebben geschonken aan het vooron derzoek. Wij kwamen op grond van onze bevindingen tot de conclusie, dat moest worden gesproken van grote onvoorzichtigheid en ernstige nalatig heid ten nadele van de directeur van Trek-air. Het was daarom, dat wij aandrongen op het instellen van een nader onderzoek. Na deze publikaties, die voor de dienst luchtvaart van de rijkspolitie en het openbaar ministerie te Maas tricht niet bepaald vleiend waren uit gevallen, diende de officier van jus titie, mr. Rosingh, bij de Raad van toezicht van de orde van advocaten een klacht in tegen een van de raads leden van Marcel Smeets, mr. Van Sasse van Ysselt. Deze zou zich, door aan een van onze redacteuren inzage te geven van het strafdossier, schuldig hebben ge maakt aan ongeoorloofde handelin gen. De klacht is al geruime tijd in zee, maar tot nu toe is van enige voortgang in het onderzoek van de raad van toezicht niets gebleken. Vanmiddag zal de rechter-commissaris te Maastricht, mr. Engels, zijn instruc tie tegen mevrouw Smeets beginnen. Mr. M. Tripels, die ook betrokken was bij de verdediging van de heer Smeets, zal als haar raadsman optreden. Behandelde verontwaardiging Van onze correspondent LONDEN. „Levensgrote ijzeren kruisen" zag de tweede piloot van de Cornet waar koningin Elizabeth vorige week in vloog, op de Duitse straaljagers die het koninklijke vliegtuig bijna ram den. De piloot gebruikte overigens een veel sterkere uitdrukking dan „levens grote" De verontwaardiging over dit incident was in Engeland zeer groot. De toch al niet te welwillende stemming ten op zichte van de Duitsers werd er bepaald niet vriendelijker door. Een lid van het Lagerhuis ging zelfs zo ver, dat hij zei: „Zie je wel dat het verkeerd was dat we de Duitsers toestonden weer een Luftwaffe op te bouwen?" Dat wel Maar hoe dit alles te rijmen met wat we dezer dagen zagen in de etalage van een Londense speelgoedwinkel? Grote modellen van Duitse bommen werpers uit de tweede wereldoorlog met „levensgrote ijzeren kruisen" onder de vleugels en op de romp. Britse vaders en moeders laten hun kinderen spelen met de speelgoed- Stuka's die in 1940 en 1941 de Britse steden hier in puin gooiden. Niet wanhopen, lieverd, denk er maar steeds aandat we over tien jaar kleuren televisie zullen hebben Van een onzer verslaggevers HOENSBROEK. Met de arres tatie van de 25-jarige arbeider A. H. uit Hoensbroek is een bron van on rust in het zuiden van Limburg weg genomen. Hij heeft toegegeven ver scheidene inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. Bij de verhoren heeft hij ook enige gevallen van on tucht met minderjarigen bekend. Vooral in Bunde en Berg-en-Ter- blijt konden ouders de laatste dagen niet rustig ademhalen als hun kinde ren niet binnenshuis waren. Steeds weer kwamen er jongens en meisjes thuis met het verhaal hoe een jonge man hen had gevraagd een eindje met hem mee te rijden in zijn auto. De beschrijvingen die de kinderen van de jonge man gaven waren steeds met elkaar m overeenstemming. Het signalement klopte ook met dat wat de directrice van het kindertehuis Over- bunde te Bunde gaf van een man die vrijdagmorgen bij haar was gekomen en haar had gevraagd hem een tienja rig meisje uit Hoensbroek mee te ge ven omdat dat direct bij haar ernstig zieke vader moest komen. De directrice vond het maar raar dat de man niet vroeg naar het even oudere broertje van het meisje dat ook in het tehuis woonde. Toen zij niet di rect op het verzoek van de bezoeker inging, sloeg deze zo'n hoge toon aan en richtte hij zulke heftige verwijten aan het adres van de directrice dat zij de man het tehuis uit liet zetten. Gezochte Zowel de ouders van de lastig geval len kinderen als de directrice van het tehuis deden aangifte bij de politie. Toen bleek dat de onrust verwekkende, ronddolende jonge man dezelfde moest zijn als de man waar de politie naar zocht in verband met een hele reeks van diefstallen, meestal van auto's, motoren en bromfietsen. De manier van werken van de dief had de politie op het spoor gebracht van de 25-jarige A. H. uit Hoens broek, die al verscheidene veroorde lingen achter de rug had. Er werd al een dag of wat naar hem uitgekeken, maar zonder resultaat. Op zijn huis adres was hij al een paar dagen niet geweest. Voorgeleid De aangiften van pogingen kinderen mee te lokken waren voor de politie van Hoensbroek aanleiding om, gehol pen door die van Heerlen, een groot scheepse klopjacht te houden. Die ein digde, nadat een politieman de gezochte A. H. had gevonden, met een wilde achtervolging en de arrestatie van A. H. Deze zal donderdag aan de officier van justitie te Maastricht worden voor geleid. Eerst zal hij nog een tournee moeten maken langs de Zuid-Limburg- se gemeenten waar de politie nog met onopgeloste gevallen zit waar A. H. meer van zou kunnen weten. Bij overstromingen in de Midden- amerikaanse staat Nicaragua zijn 26 mensen verdronken; honderd worden vermist en enkele duizenden zijn dak loos geworden. Het heeft tien dagen on afgebroken geregend. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Weinig ver andering in tempe ratuur. MIESJE: Maandag. 1 november: zon op 7.34, zon onder 17.12; maan op 16.43, maan onder 4.51. Advertentie WIJ ETEN EN DRINKEN STEEDS MÉÉR VERGIF... JA, ADEMEN HET ZELFS IN! Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Cfirb 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwertdijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAAtRGANG No. 4693

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1