De Engelse echtgenoot als beste huishoudhulp Mode van Dior krijgt weer invloed op straatbeeld KRYPTOGRAM In Londen woont kampioen-huisvrouw Winterzorgen voor uw schoonheid UITNODIGING KADMEHHlEVCBmUFUOi ff f-DROOGT HET BEST VAN ALLE JEUGD KIEST OVERAL YVES SAtNT LAURENT Secretaris van Apeldoorn met ziekteverlof Puisfjes-Pukkels DERMASEPT-ZEEP ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 Beter dan gewoon centrifugeren STA OP EEN De lente is anders Olie in het water V itaminencrèmes Tricot'thich Parijs, Londen, Yew York Overal weer breipennen om eens geheel zonder verplichting onze NIEUWE COLLECTIE 1960- 61 te komen bezichtigen XJ denkt over een bontmantel? Kom rustig kijken en passen: ook al koopt U niet, U bent hartelijk welkom YEMEN NIEUWE BINNENWEG 1 7 Q n bij 's-Gravendijkwal I 0 C ROTTERDAM - TELEFOON 34577 Haar planten en heldere Hollandse vitrages zijn de bezienswaardigheid van de buurt. Cake bakken is een cultus in het Engelse gezin. Launderettes maken wasdag tot een kleinig heid. Engelse echtgenoten als voorbeeld voor Neder landse mannen. öoor Rité* Beukm&n BLIJF JIJ maar zitten, ik doe de vaat wel even. Die opmer king hoort u als Nederlandse huisvrouw vast niet zo heel dikwjjls. Mevrouw Louise Jarrett-Valk, die met een Engels man getrouwd is en in Londen woont, echter wel. Zij be weert dat de Engelse echtgenoot zijn vrouw veel meer met kleine attenties verwent dan de Nederlandse man! Hij heeft er niets op tegen boodschappen voor je te doen, helpt thuis altijd een handje, niet alleen met leuke werkjes maar met alles en schaamt er zich zelfs helemaal niet voor met de kinderwagen te gaan rijden, zegt zij. Hij brengt zijn vrouw 's ochtends ook bijna altijd een kopje thee op bed. Dan vindt zij het niet erg meer ook op te staan om porridge en ham and eggs klaar te maken. Zo'n uitgebreid ontbijt lijkt een heel karwei maar het valt erg mee, vindt mevrouw Jarrett. In bijna elke Engelse keuken staan immers een oven en een 'grill. Dat zie je in Holland veel minder. Mevrouw Louise Jarrett'Valk werd op de Femina tot Nederlandse huis vrouw 1960 gekozen. Van haar uitstekende huisvrouwe- lijke kwaliteiten projiteert niet een Nederlandse maar een Engelse echt genoot. Mevrouw Jarrett woont in Londen. Over het verschil tussen een Engelse en een Nederlandse huishouding vertelt zij hier. Eten op school Na het ontbijt heeft de Engelse huisvouw een heel andere dag indeling dan de Ne derlandse. Hoe dat komt? Wel, man en kinderen gaan meest al niet naar huis in het middaguur. De kinderen eten 's mid dags warm op school en de echtgenoot blijft ook in de stad lunchen. Elke school heeft een eigen keu ken en voor een maaltijd met vlees en groenten betaalt de leerling ongeveer zes tig cent. Daarvoor kan men dan dikwijls uit drie menu's kie zen. Om de beurt hebben de leerkrach ten dinner-duty. Zij letten er dan op dat de kinderen goed eten. Dat doen ze op school, zo met velen bij elkaar, meestal beter dan thuis. Cake Die schoolmaaltijd is voor menig gezin een uitkomst, want veel Engelse huis vrouwen werken bui tenshuis. Zij hebben dikwijls, net als hun man, een volledige baan. Is dat niet zo, dan brengt de huis vrouw een groot deel van haar tyd met cake bakken door. Dat cake bakken is in een Engels ge zin nog altijd een ware cultus. Tegen het weekeinde wordt er een hele serie cakes gemaakt en zo tegen woensdag begint men al weer aan een nieuwe voorraad. Die cakes zijn zo on geveer het hoofdbestanddeel van de ..maaltijden", die men thuis gebruikt. In elk gezin heeft men grote trom mels om al die produkten van eigen bakkunst goed te bewaren. Om vijf uur, half zes, de tijd voor de tea of high tea, zit tiet gezin voor het eerst na het ontbijt weer samen aan tafel. Van die tea of high tea wordt veel werk gemaakt. Een over vloed van allerlei soorten cakes, toast jes, scones enzovoorts, wordt bij de five o'clock tea geserveerd. Iedereen zette toen ik pas in Londen woonde grote ogen op, als ik op dat tijdstip alleen maar een kopje thee met een koekje of een chocolaatje presenteerde, zegt mevrouw Jarrett. Nog uitgebreider is de high tea. Dat is zo ongeveer een complete warme maaltijd met thee er bij. Vier keer per dag Om negen uur 's avonds de kin deren zijn dan al naar bed is het tijd voor supper. Er wordt dan nog een soepje, een pasteitje of een licht vleesgerecht met groenten gegeten. Voor dat supper gaat men dikwijls naar een restaurant. Mevrouw trekt dan een mooie, geklede jurk aan. Nee, ik vind de Engelse vrouw over het al gemeen niet beter gekleed dan de Ne derlandse, zegt mevrouw Jarrett. Wei trekt de Engelse zo'n keer of vier per dag iets anders aan. 's Middags om te gaan winkelen, tegen vijf uur voor de thee en dan 's avonds voor het supper. Al moet zij het in porridge maken en cake bakken wel eens tegen de En gelse huisvrouwen afleggen, van al Laar kennissen krijgt mevrouw Jar rett complimentjes over de gezellig heid van haar huis. Ik heb, net als hier in Holland bijna overal, in alle kamers bloemen en planten, maar dat kent men in Londen niet zo, zegt zij. De buren blijven gewoon stil staan voor mijn ramen, omda ik daar ach ter blinkend schoon gezeemde ruiten en heldere Hollandse vitrages een hele rij potten met planten heb staan. Enthousiast is mevrouw Jarrett op haar beurt over de launderettes, die men bijna overaj in Engeland heeft. Ik begrijp niet dat de Hollandse huis vrouw daar nog buiten kan, zegt zij. In zo'n launderette, in Londen is er in elke wijk een, kan elke huisvrouw de was komen doen. Het zijn hygi ënisch ingerichte lokalen, met lange rijen wasmachines en droogmac'nines er in. Voor nog geen anderhalve gul den doe je er de hele gezinswas en voor die prijs worden er nog twee soorten zeep bijgeleverd. Als de was in de machine zit, kun je rustig een uurtje gaan winkelen. Als je terug komt rijd je het wasgoed in een kar retje naar de spindray, waar het er voor één penny na enkele minuten droog uitkomt. Wij zouden het opstrijken en zo ge bruiken, zegt mevrouw Jarrett, maar in Engeland gaat het eerst thuis nog enkele dagen in de drying cupboard. Men is er verschrikkelijk bang voor reumatiek. Zo'n drying cupboard is een grote, verwarmde kast, waarin op latten het al droge goed nog enkele dagen wordt uitgehangen. Heel handig is ook de luierdienst, waarvan in Londen vele gezinnen met een baby gebruik ma- Veel planten en bloemen heeft de Nederlandse huisvrouw 1960 in haar Lon'dense huis. Dat kent men in Engeland niet en de buren blijven dan ook voor haar ramen stilstaan om ze te bewonderen. Ook haar keurige Hollandse vitrage trekt de aandacht van vele voorbijgangers. ken. Heeft men op die dienst een abonnement, dan worden er twee maal per week veertig schone luiers thuis gebracht. In een speciale, goed afgesloten plasticzak gaan de gebruik te exemplaren mee terug voor de was. Wat de Engelsen als Do-it-self alle- Advertentie Door hoog toerental (Hi-Rev), onttrekt de Acme Centrifuge méér water aan uw wasen maakt het goed daardoor droger. Daardoor en dankzij de Acme kwaliteit in constructie en vormgeving biedt de Acme Centrifuge de meeste waarde voor uw geld. De practische vierkante vorm past tegen gootsteen of wasmachine. Het veiiigheidsdeksel start en stopt de motor vanzelf met automatische pomp f.310 standaard model f.268 Schrijf voor uitvoerige folders aan ACME DOMESTIC EQUIPMENT LTD Postbus 2034 Fabrikanten van de wereldberoemde Acme wringers TTANGT de op koude en nat tigheid afgestemde nieuwe garderobe al klaar, is de najaars- schoonmaak achter de rug, de brandstof in huis, en kan wat u betreft de winter nu wel komen. Mogen wij dan een vraag stel len. Heeft u er aan gedacht dat ook de schoonheidsverzorging op het koudere jaargetijde moet worden afgestemd? Behalve van binnen-uit ondergaat de huid immers ook allerlei invloeden van 'buiten-af. Evenals overal elders in de natuur is de wisseling van de seizoenen, mede door de zonbestra- ling, de temperatuur en de vochtig heid van de lucht, bepalend voor ver schillende processen, die zich in het menselijk organisme, in het bijzonder in de huid, afspelen. In het voorjaar bijvoorbeeld bezit ons velletje een groot reactievermo gen en een verhoogde gevoeligheid, dikwijls gepaard gaande met het op' treden van acné. 's Zomers verdwijnt die overdreven gevoelifeheid en is het huid weefsel gewoonlijk gezonder en rijker aan vitaminen daarvoor zorgt de zon dan in de overige jaargetijden. Wanneer in de herfst de bladeren van de bomen vallen, raakt echter ook het jasje dat de mens van. nature heeft meegekregen min of meer in verval. Het bloed stroomt dan minder intensief door de fijne haarvaten, waardoor de huid makke lijk vaal en slap wordt. Naarmate het koude jaargetijde vordert, treedt daarnaast dikwijls nog gebrek aan vi taminen op. Hoe kunt u n,u de dagelijkse verzor ging van het uiterlijk aanpassen aan het veranderde seizoen, zodat de huid er ondanks allerlei ongunstige invloe den van buiten-af toch zo goed mo gelijk uit blijft zien. In de eerste plaats door, wanneer uw gebronsde velletje inmiddels een erg grauw kleurtje heeft gekregen, het laatste restje zomers bruin, radicaal te ver wijderen. In elke goede schoonheids salon zijn daarvoor blekende crèmes verkrijgbaar. Na zo'n behandeling, gevolgd door een vocht- en vet-in brengend masker, ziet de huid er al heel wat frisser uit. Zijn armen en henen door veel zonnebaden en zwem men, vooral in zout water, wat schilfe rig geworden, dan kan men daarin verbetering brengen door ze na een warm bad met een, vette nachtcrème te masseren. Het overtollige vet wordt na een uurtje verwijderd. Een paar druppeltjes olie, regelmatig aan het badwater toegevoegd, zorgen er ver der voor dat uw velletje de hele win. ter zaeht en soepel blijft. In herfst en winter moet overdag vooral het gezicht extra vet worden gehouden. Het is echter beslist niet nodig daarvoor met glimmende konen te gaan rondwandelen. De gelaats huid kan tegen de koude worden be schermd door in plaats van een luch tige, vloeibare foundation, een vette re. eventueel gekleurde, crème als basis voor de make-up te gebruiken. Gebruik in het koude jaargetijde re gelmatig vitaminencrèmes, om de huid datgene te geven wat de natuur in die periode niet oplevert. Vergeet ook de verschillende vochtinbrengen de preparaten niet. Vooral in een traal verwarmde huizen loopt u 's win ters makkelijk de kans dat uw veile- tje min of meer wordt gelooid. Vroeg tijdige vorming van rimpels is daar het gevolg van! maal voor elkaar brengen is fantas tisch, zegt deze in Londen wonende Nederlandse, die op vakantie in ons land de titel Femina Huisvrouw 1960 veroverde. Man en vrouw knappen in de vrije uren het huis van onder tot boven op met verf, met behang, zó fraai of ze er vaklui bij gehaald heb ben. Oók voor die bezigheden wordt het bakken van cakes echter niet ver waarloosd! Hoe men er slank bij blijft begrijp ik niet, want men eet enorme hoe veelheden zoetigheden in Engeland, zegt deze slanke Nederlands-Engelse huisvrouw. Maar vette jus of een beetje vet vlees, rih dear, daar moet men helemaal niets van hebben! "DARIJS: De jonge Yves Saint Laurent die weer van de hem zo zwaar op de schouders drukkende plichten van de militaire dienst is ontheven, oogst met zijn wintercollectie meer succes dan hij zelf wellicht nog durfde hopen! Terwijl men in de boutique van het modehuis Dior, waarvan hij ondanks allerlei geruchten de belangrijkste ontwerper is gebleven, reeds porcelein en glaswerk is gaan verkopen omdat de zaken met de couture er na enkele matte collecties tooh wel minder rooskleurig uit gingen zien, worden de winkels en warenhuizen over de gehele wereld plotseling overstroomd met acces soires, die op zijn ontwerpen zijn geïnspireerd. De „tricot-thick" die hij enkele maanden geleden voor de winter introduceerde is terug te vinden in de truien en vesten van dikke wol, uit dikke wol gebreide of ge vlochten mutsen en tricot kragen, die vooral aan de jongeren nu bij honderden worden verkocht. Yves Saint Laurent gaf tot het ontstaan van deze tricotmode de stoot, door de mannequins die bij winterkleding nu al sinds jaren bij voorkeur hoeden van kostbaar bont dra gen, plotseling bij mantels en pakjes heel eenvoudige dikke, gebreide mutsen op te geven. Bij die hoofdbedekkingen vallen de brede rolkragen van warme vesten en jumpers, zoals de jeugd graag draagt, niet uit de toon. Die passen er zelfs uitstekend bij. Zó uitstekend dat men dergelijke kragen ook los ging maken, om als warme bescherming van de hals op urken en mantels te dragen. De jeugd die 's winters graag vlot te, echt warme kleding kiest en er een hobby voor heeft een hele garde robe uit truien, sweaters en twin-sets op te bouwen, heeft vooral veel am bitie voor deze nieuwe Tricot-Look van Dior. Overal in Parijs, Londen en New York maakt die mode school bij de teenagers en de jonge vrouwen die zich sportief kleden. In Chelsea en Mayfair of rond New Yorks Fifth Avenue noemt men ze Knitting-Girls en in Saint Germain en op Montparnasse Les Tricoteuses, de ze jongeren die dankbaar gebruik ma ken van de mogelijkheid er met be hulp van rolboorden en tricot mutsen warmpjes in te zitten en er boven dien nog heel modern uit te zien. Die Knitting-Girls en Tricoteuses dragen onder andere dikke wollen mut sen, geïnspireerd op de witte scooter helmen, die de zich motorisch op twee wielen voortbewegende jeugd zo graag opzet om als ruimtevaartreizi gers over de wegen te snorren. Bij die gebreide scootermutsen horen los se rolkragen die cols boule worden genoemd en zo op elke mantel of jurk zijn te dragen. Dat is een uit komst nu bijna alle mantels onder de invloed van de mode kraagloos zijn geworden, wat op koude dagen een warme bedekking van de hals weer noodzakelijk maakt, wil men niet zo ongeveer de helft van het jaar proes tend en niezend doorbrengen. Bij miljoenen worden die tricot kra gen naar het voorbeeld van Yves Saint Laurent reeds door de breiindus- trieën gemaakt en in vele landen reeds bij duizenden door de jongeren gedragen. Zo'n col boule kan men kie zen in een precies bij de kleding pas sende of in een sterk contrasterende kleur. Leder is van deze tricot mode een belangrijke compagnon, evenals alle voor kleding vervaardigde nieuwe ma terialen die op leder lijken. Die tricot met leder combinaties zijn bij de jeugd óók ingeslagen, zo dat ondanks de ernstige gezichten waarmede de inkopers ook dit seizoen de collectie van Yves Saint Laurent bekeken, voor het eerst sinds de dood van Dior het huis dat zijn naam is blijven dragen, weer invloed heeft ge kregen op het modebeeld van de straat! In Nederland zijn de eerste Knitting-Girls reeds gesignaleerd, met cols boule en helmmutsen die in ons klimaat een nuttige dracht zijn nu de winter nadert. De Tricot Look van Dior-Laijrent is in Frankrijk bovendien de aanleiding tot een grote breirage geworden, zo dat men overal in de Parijse metro weer breiende Frangaises ziet. In En geland benut het kantoormeisje of de winkeljuffrouw, de telefoniste of de serveerster tijdens werktijd eveneens elke minuut van wachten, om even de breipennen te laten tikken. Dat die rage naar Nederland onder weg is, merkten wij de afgelopen we ken telkens op. Achter de schermen van My Fair Lady troffen wij tus sen de bedrijven door bijvoorbeeld Marianne Hoving aan, die zich blijk baar druk aan het voorbereiden is om een van de eerste Hollandse Knitting-Girls te zijn. In een rijk met kralen geborduurd toilet uit 1912 naar ontwerp van Cecil Beaton, zat zij in de kleedkamer met dikke wol zo'n mo derne hHsimuts te breien. Hier zijn de Knitting-Girls die met hun kleding in tricot en leder, Yves Saint Laurent navolgen en voor het eerst sinds lange tijd het huis Dior weer invloed op het mode beeld van de straat geven. Bij fraaie mantelpakjes liet Lau rent voor de komende winter derge lijke wollen mutsen dragen en de halzen werkte hij met rolboorden af. Dat bracht de scootermuts en de col boule als een nieuwe mode voor de jeugd in zwang. Advertentie lang model 325.- Door in een speciaalzaak te kopen: Deskundige voorlichting. Betrouwbare service. volledige garantie. Credietservice mogelijk. Gespecialiseerd in grote en kleine maten. Eigen atelier voor verande ringen en reparaties, Prijzen die binnen Uw be reik liggen. iiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiii: «llililiiiiiillilliiiiiilllliiiiiiiiiiiiiii Omschrijving Horizontaal: 1 Toen de maat haar een kus gaf, was dat een pikante noot (11) 8 Een vreemd visgerecht voor de ar men (7) 10 Onder het oog van de beer liep hij er snel onderdoor (7) 11 De R.U. staat open voor iedereen (4) 12 De run kan nooit lang aanhouden (5) 13 Zorgvuldig verstopt in de fauteuil (4) 16 Kies Rita tegen heug en meug (8) 17 Voor die sjieke jurk werd maar een dubbeltje betaald (6) 19 Een drievuldige verbinding met den boze (6) 21 Met belegging gaat het wel (8) 25 De vorst op reis (4) 26 Ma mag die vreemde letter wel (5) 27 De puntjes op de i Is wel een goe de inval (4) 30 Dans met de rei mee, dat is een goed idee en zal wel helpen (7) 31 Na de klimpartij drinken we stil tee (7) 32 De verzameling is haast volledig, nu mist ma Ike nog (11) Verticaal: 1 Zo'n stip is maar niks, men komt niet verder (7) 2 Om To binnen de perken te houden, krijgt ze gesneden vis (4) 3 De mens moet werken aan zijn ge luk (6) 4 Leda was van hoge komaf (4) 5 Wie op het roet let, is een kwast (7) 6 Laat haar daar maar draaien om de rest (8) 7 Hoe soetig moet zo iemand zich ge voelen (6) 9 Babykleding wordt ook wel eens uit de bruidskledij gemaakt (6) 14 Houdt goede koers en reik Eros de beker (5) 15 Die plant heeft een ouwe stinkende wortel (5) 18 Als er feest is is er bijna geen mel kers meer (6) 19 Men moet er lust in hebben om In zulk een stof te gaan (8) Na de storm is de zetbaas weer op zijn post (7) 22 D prijs van een rijkleed is schap- .lijk (7) 23 Wat doet het er toe, of het mooi klinkt, we hebben feest (6) 24 Deze stad in Italië biedt zoveel, dat je niet hoeft te slapen (6) 28 Waar ook een rijke dame behoefte aan heeft (4) 29 Een ode aan hem, al is hij zo dood als een pier (4) Horizontaal: 1, toorn, 5, prak, 9. zeg gen, 14. muis, 16. Amor, 17. toe, 18. roeien, 20. kor, 21. lemmet, 23. nol, 24. tor, 26. keren, 28. era, 29. eren, 31. rug, 33. nek, 34. teil, 35. tijk, 37. web, 39. bons, 41. gul, 42. leb, 44. pijl. 46. kroes, 48. bijgeval, 50. tel, 52. rein, 53. re kenen, 54. pijne, 55. oer, 56. bekeren, 57. padi, 58. bui, 59. nip, 60. dar, 61. prul, 64. gek, 66. dia, 69. does, 70. eik, 72. nop, 74. aloë, 76. oom, 77. alles, 79. mud, 81. lor, 82. onmens, 84. var, 86. notoir, 88. een, 89. zege, 90. trio, 91. nandoe, 92. rond, 93. plint. Verticaal: 1. tornen, 2. omelet, 3. rui, 4. niet, 6. rak, 7. amok, 8. koren, 10. eten, 11. gom, 12. gemeen, 13. Natal, 15. snor, 19. oor, 21. lek, 22. Eris, 25, ruw, 27. rek, 30. nijgen, 32. gelijken, 34. tree, 43. benepen, 44, pan, 45. slee, 46. krop, 47. oir, 48. bek, 49. ven, 50. tijd, 51. enig, 53. rei, 54. paria, 56. bul, Van onze correspondent APELDOORN. B. en W. van Apeldoorn hebben donderdag de ge meentesecretaris mr. K. L. de Ron de met ziekteverlof gezonden. Het college heeft dit besluit genomen, omdat de verhouding tussen het personeel van de secretaris en de gemeentesecretaris steeds slechter werd. Volgens de ambtenaren ter secre tarie had mr. De Ronde een moei lijk karakter en dit leidde diwijls tot heftige scènes op het gemeente huis. Ook in Assen, waar de heer De Ronde enige jaren gemeentese cretaris is geweest, is hij op moei lijkheden gestuit. Maandagavond komt de gemeenteraad onder voor zitterschap van burgemeester mr. A. L. des Tombe bijeen om zich op deze netelige kwestie te beraden. In het verenigingsgebouw te Kam perland werd een gezellige middag voor de bejaarden gehouden. Ds. Postma sprak een openingswoord en daarna amu seerde men zich o.a. met diverse spe len. Ds. Radder sprak een slotwoord en de leiding had de heer K. A. van Langeraad. Voor het Prot. Interkerkelijk Thuis front is in Zierikzee ƒ357,11 gecollec teerd. Advertentie pad, 58. bus, 61. poon, 62. remmen, 63. til, 65. kom, 67. allooi, 68. verrot, 69 doorn, 70. els, 71, kever, 73. punt, 75. ooi, 77. anno, 78. sago, 80. dorp, 83. 57. eed, 85. ren, 87. til. P'

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 13