Hoofdambtenaar van defensie vecht voor zijn eer MINISTER CALS GING STRIJDEND TEN ONDER PLANTEN FUNCTIE OPGEHEVEN - OVERCOMPLEET - ONTSLAG EN WACHTGELD Artikel 60 verworpen met 76-49 stemmen De BESTE MARGARINE ZEEMANSDORP KRIJG T CENTRAAL GEBOUW IN EUROPOORT Tussen Hammarskjoeld en België dreigt conflict Rotterdam geeft voorrang aan de Beneluxtunnel Rahman vreest aanval van Indonesië SnelverfsooJ THAILANDSE VORSTEN VERTROKKEN Geen Lager Wiede voor Giethoorn Wij willen de Karei Doorman Honderd stakers in Oss weer aan de slag VIERKANTE Ipoun; Slechts in naam Dwangpositie Aankoopbeleid 3% VET VERANTWOORD Operatie melkvet in Kamer geslaagd ARCHEOLOGEN BIJ GRAF VAN SETII Nederlanders niet schuldig aan moord Schiethamer treft jongeman in hoofd VRAAG UW MELKHANDELAAR VOORZIEN VAN ALLE GEMAKKEN Massale terugkeer van Belgen naar Congo BELGEN VOORAAN KWAAD BLOED VERKEERDE TOON EN TOCH SLEEPT L. SMIT Sportvelden Met commissie Exit motie CONDITIE: BEGIN IN 1961 D.V.P. in Nw-Guinea Export Engelse auto's belangrijk gedaald MEER METERS UIT EEN GROTE BUS Vrijdag 28 oktober 1960 ZiiiLu v» slid DAGBLAD Pag. 5 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Het ambte narengerecht te Amsterdam be handelt vanmiddag het bezwaar dat de technische hoofdambte naar eerste klas van het departe ment van defensie F. H. van der Putten heeft gemaakt tegen zijn overplaatsing van Amsterdam naar Nieuw-Millingen. De heer Van der Putten was V.C.A.- officier (Verbindingsbureau Civiele Automobielbedrijven) en controleerde in die functie in twee provincies de technische gang van zaken in de be drijven waar het leger werk had uit besteed. Hij heeft de laatste jaren nogal eens van zich doen spreken door mis standen en onregelmatigheden bij le- gerleveranties die nij had ontdekt. In zijn klaagschrift komt hij in ver zet tegen bet feit, dat zijn chef hem op 31 maart van dit jaar gelastte on middellijk het werk neer te leggen om dat zijn functie de volgende dag (1 april) was opgeheven. Daardoor was hij overcompleet geworden en kwam hij in aanmerking voor ontslag en wachtgeld. Na een gesprek op het ministerie kreeg hij per 19 april een aanstelling als hoofd van het bedrijfsbureau van de militaire technische dienst te Nieuw-Millingen. Tegen deze gang van zaken heeft de heer Van der Putten protest aan getekend. Dit protest grondt hij op de overwegingen, dat de functie van V.C.A.-officier in wezen niet is opge heven. maar slechts in naam is ver anderd. Dit zou volgens hem o.a. zijn gebeurd om hem uit zijn technisch controlerende functie te verwijderen en hem elders op een niet contro lerende administratieve post te kun nen plaatsen. In zijn toelichting aan het am'btena, rengerecht deelt de heer Van der Put ten mee, dat deze overplaatsing nadat hij in een dwangpositie was ge bracht doordat hij plotsklaps over compleet was als het sluitstuk van zijn ambtelijke carrière was be doeld. Hij noemt het een laatste po ging hem definitief buiten de contro le te houden, nadat reeds de laatste jaren herhaaldelijk was geprobeerd hem van zijn controlerende post te verwijderen of te ontslaan. Deze stel ling baseert hij op negentien punten, waarop hij op verzoek van het amb tenarengerecht later nog een aanvul ling heeft gegeven teneinde de ach tergronden duidelijk te belichten. Hierin is sprake van een ontslag in 1958 op grond van het feit, dat publi- katies waren verschenen over bepaal de toestanden bij de technische dien sten van het leger. Er werd toen een commissie van onderzoek ingesteld, die tot de conclusie kwam dat er geen termen aanwezig waren hem te ontslaan. Tevens kwam aan het licht dat zijn conduitestaat op ver schillende onderdelen niet strookte met de werkelijkheid. Na dit onderzoek werd de heer Van der Putten gerehabiliteerd. Met te rugwerkende kracht van twee jaar werd -hij zelfs bevorderd. In zijn klaagschrift roert de heer Van der Putten ook de kwestie aan die rees rond het onderzoek van de commissie-Koersen, die op last van de Tweede Kamer een onderzoek in stelde naar het militaire aankoopbe leid. De heer Van der Putten weiger de voor deze commissie te verschij nen. Hij kreeg daarop in een dienst bevel opdracht verklaringen voor de commissie af te leggen. Voor hij aan dit bevel gevolg gaf, kreeg hij van militaire zij-de de waarschuwing, dat hij voorzichtig met zijn mededelingen moest zijn, daar alles wat hij voor de commissie-Koersen zou verklaren ondanks de toegezegde geheimhouding toch bekend zou worden. Hem werd te verstaan gegeven, al dus stelt de heer Van der Putten, dat als hij zijn mond zou opendoen over bepaalde zaken, zoals de munitiewa gens, de tankauto's en de gerevideer de motoren, hij daar de gevolgen zelf van zou ondervinden, o.a. door verwijdering van zijn post. De heer Van der Putten stelt thans, dat het in naam opheffen van zijn functie en zijn overplaatsing naar een post waar hij geen controle meer kan verrichten, het directe gevolg is van deze bedreiging. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De „melkvetoperatie" van minister Marijnen heeft gisteren de goedkeuring van de meerderheid van de Tweede Kamer verworven. Met 81 tegen 47 stemmen is een socialis tische motie verworpen waarin de rege ring werd gevraagd om de tegen 1 Japu- ari aangekondigde verhoging van het vetgehalte van de melk „nader in over weging te nemen". Dit was het resultaat van de interpellatie van de socialistische afgevaardigde mevr. De RoosOudegeest, die het deed voorkomen alsof het Neder landse volk zou worden gedwongen om vettere melk te drinken. Tien miljoen kilogram botervet per jaar meer riep zij uit, en dat terwijl de op vattingen van de consument worden ge negeerd. Minister Marijnen kon er op ant woorden dat de melk twintig jaar lang kunstmatig op een te laag vetgehalte is gehouden en dat daarvoor nu geen enkele reden meer bestaat. Maar dikwijls gaat h,t o, dat men een kunstmatige toe stand als normaal gaat aanvaarden, zo voegde hij eraan toe en dan wordt het als een kunstmatige ingreep gezien als men weer tot de normale toestand wil terugkeren. TOCH TEGEN Voorts het hij uiteraard niet na erop te wijzen dat de commissie-Vondeling drie procent vet verantwoord vond. Dit mocht de socialistische afgevaardigde dr. Vondeling er gisteren overigens niet van weerhouden tegen de regering te stem men, maar dan omdat de melkprijs met een cent omhoog gaat, zo zei hij. Een an der argument van de minister was, dat de Voedingsraad twee jaar geleden nog had laten weten zelfs geen onoverkomelijke bezwaren te hebben tegen een vetgehalte van drie en een half procent. De socialisten probeerden van hun op positionele kant vanzelfsprekend hij deze melkinterpellatie het onderste uit de (melk)kan te halen, maar behalve bij de communisten en de pacifistisch-socialis- ten kregen zij van geen enkele zode steun. De meerderheid van de Tweede Kamer liet duidelijk blijken met deze vettere melk content te zijn. Wij komen nu een beetje dichter bij de natuur, meen de de christelijk-historische afgevaardig de De Ruiter. NIET AUTOMATISCH M>v:?,ter Marijnen deed tenslotte nog uitkomen dat hij het erger vond de con sument een afgeroomd produkt op te dringen dan wat vollere melk. Over com pensatie wilde hij niet praten, even-min als hij in de verhoging van de kinderbij slag meer wilde zien dan een samenval len wat het tijdstip betreft. De minister ging zelfs verder: ieder fluctuatie in de prijs van levensmiddelen dient zeker niet automatisch gecompenseerd te worden. Het is bepaald onjuist om onze voeding in dit opzicht in een apart vakje te zetten. Als de graanprijs hoger wordt en het brood daardoor duurder, is het precies eender als met een hogere katoenprijs, aldus minister Marijnen. CAIRO. Egyptische archeologen hebben een trap van veertig treden blootgelegd in een gang die misschien voert naar het graf van farao Seti (of Sethos) de eerste. De onderzoekers zullen nu proberen de deur te vinden die de grafkamer afsluit. Zij hopen dat deze kamer niet, zoals vrijwel alle andere, in vroeger tij den is geplunderd. Seti I, een koning uit de negentien de dynastie, regeerde omstreeks 1300 voor Christus. Bekend is zijn veldtocht tegen nomadenstammen die Palestina waren binnengedrongen. Het klaagschrift van de heer Van der Putten vermeldt voorts nog tal van andere feiten. Daarbij is het ge val met het gescheurde bloesje te Oudewater, waar naar zijn mening hem een valstrik was gezet door het te doen voorkomen alsof er een po ging tot aanranding had plaats gehad. Na dit geval is hem gezegd, aldus deelt de heer Van der Putten mee, dat hij van zijn controlerende post zou worden ontheven, als hij de klacht die hij over het voorval te Oudewa ter had ingediend, niet zou intrek ken. Aan het slot van zijn klaagschrift stelt hij, dat het een kleine groep of ficieren is, die hem uit zijn contro lerende functie wil stoten, desnoods door ontslag. Hij vindt daarin een bevestiging aldus stelt hij, in de me dedeling van het hoofd personeelsza ken dat hem zou hebben gezegd, dat hij bij de officieren een omstreden fi guur is, die als lastig wordt be schouwd en die men kwijt wil. Voor het ambtenarengerecht wordt de heer Van der Putten bijgestaan door een advocaat van de Ned. Chris telijke Bond van Overheidspersoneel, mr. N. J. Geleijnse. BROWNSVILLE (A.P.) De jury in het proces te Brownsville tegen de twee Nederlandse zeelieden die er van wer den beschuldigd dat zij een Amerikaan zouden hebben gedood, heeft gisteren na meer dan zeven uur beraadslagen een „niet schuldig" uitgesproken. De Nederlanders, Willem H. Hoogen- doorn uit Capelle aan den IJssel en Al- phonsus H. J. van Dijk uit Tilburg, ga ven geen enkele commentaar op de uitspraak van de jury. Hun advocaat zei dat die voor hem niet als een ver rassing kwam. De twee zeelieden zijn gistermiddag uit Brownsville naar New York vertrok ken. Daar zullen zij zich inschepen voor de reis naar Nederland. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM- De pen van een schiethamer trof gisteren in het Carl- tongebouw te Amsterdam de zeventien jarige B. Matzinger in het hoofd. De jongeman was onmiddellijk dood. Hij was in de kruipruimte tussen vloer en plafond bezig geweest pennen in een muur te drijven met de schiet hamer. Op een gegeven ogenblik schoot de pen terug. Advertentie GEWAARBORGD DOOR HET LEEUWENZEGEL Van onze Haagse redactie DEN HAAG Koningin Sirikit en koning Boemibol van Thailand zijn gisteren omstreeks het middaguur van de vliegbasis Ypenburg naar Zwitser land vertrokken. Koningin Juliana en prinses Irene hebben haar gasten tot aan de trap van de Fokker Friendship Gerben Sonderman, waarmee het Thailandse koningspaar reisde, uitgeleide gedaan. Terwijl koning Boemibol de ere wacht van de Koninklijke luchtmacht inspecteerde, speelde de Luchtmacht kapel, rekening houdende met 's ko- nings voorliefde voor jazzmuziek, de beroemde jazzmars van Glenn Miller. Dank verschuldigd Voor koning Boemibol en zijn vrouw vertrokken, hadden zij eerst nog een kort bezoek gebracht aan het Vredes paleis en hadden zij op Huis ten Bosch het bestuur ontvangen van de Neder lands-Indische bond van ex-krijgsge- vangenen en ex-geïnterneerden, de Ni- beg. De voorzitter van de Nibeg, de heer B. A. van Ketel bracht in herinnering dat de overlevenden van de oorlog te gen Japan aan het Thailandse volk veel zijn verschuldigd. Wij weten, al dus de heer Van Ketel, dat het Thai landse volk zeer ernstig heeft ge tracht om het lijden van hen, die zij buiten de kampen ontmoetten, te ver zachten en te verlichten. Van een onzer verslaggevers Rotterdam. Het plan voor een zeemansdorp in Europoort heeft vaste vorm gekregen. De stichting Zeemanswelvaren Rotter dam heeft met de gemeente over eenstemming bereikt over de plaats: aan de korte kade van de ertsha ven. Er zal een centraal gebouw van vier verdiepingen verrijzen. Daarin komen een recreatiezaal, een film theater dat ook voor andere bijeen komsten kan worden gebruikt, een toko, een bar, een postkantoortje en logiesruimte met ongeveer vijftig bedden. DELDEN De 75-jarige heer H. J. Averink uit Delden is gistermorgen dood in zijn huis gevonden. Hij bleek te zijn overleden aan kolendampvergiftiging. Zijn vrouw is bewusteloos naast hem liggend gevonden. Zij is naar een zie kenhuis overgebracht. Haar toestand is ernstig. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. In Congo is op de achtergrond een felle strijd om invloed en macht gaande tussen de Verenigde Naties en de Belgen. Deze strijd zal weldra, tenzij de volkeren organisatie snel een overwinning uit het vuur kan slepen, in het openbaar uitgevochten moeten worden. De vertegenwoordiging van de volke renorganisatie in de hoofdstad van Congo is naar verluidt bezig een rapport op te stellen voor secretaris-generaal Ham marskjoeld over de toenemende invloed van de snel weer sterker in getal wor dende Belgen op het huidige bewind van Congo. Uit dat rapport zou moeten blijken dat de Belgen hun politieke invloed in Leo- poldstad zogoed als in Katanga en Zuid- Kasai reeds weer gevestigd hebben en zich weer zo sterk voelen dat zij hun terugkeer naar Congo als definitief be schouwen. Onder die Belgen zouden zich vele voormalige hoge bestuursambtena ren bevinden. De Belgen zouden de vertegenwoordi gers van de Verenigde Naties steeds verder naar de achtergrond dringen en zich zelf in de voorste rijen dringen. In elk vliegtuig van de Sabena dat uit België naar LeopoJdstad vertrekt zouden gemiddeld honderd Belgen te rugkeren. Het aantal Belgen in de Con golese hoofdstad zou bijvoorbeeld in de maand juli alleen al zijn gestegen van 4500 tot meer dan 6500. Hammarskjoeld heeft voor de tweede keer over deze kwestie een brief ge schreven aan de Belgische regering en aangedrongen op het vertrek van Bel gische technici uit Congo. Die brief heeft in Brussel veel kwaad bloed gezet. Be grijpelijk. omdat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties nooit iets anders heeft verlangd dan het vertrek van de Belgische troepen uit Congo. In officiële kringen in Brussel acht men dan ook het ijveren van Hammar skjoeld voor het vertrek van Belgische burgers uit Congo op zijn zachtst ge zegd misplaatst. In die kringen verwacht men dan ook dat de Belgische regering met een krachtig antwoord op de twee brieven van Hammarskjoeld zal reage ren. Het Belgische ministerie van buiten landse zaken deelde gisteren mede dat een afgevaardigde van de Belgische re gering naar New York zal gaan om de ze kwestie met Hammarskjoeld te be spreken. „België kan noch de vorm noch de toon van deze brieven accepteren", zo deelde het ministerie mede in een communiqué over de brieven van Ham marskjoeld. „De Verenigde Naties heb ben niet het recht voogdijschap over een land uit te oefenen of zich te men gen in de binnenlandse aangelegenhe den van dat land." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op de Atlanti sche Oceaan is de Canadese sleep boot Melanie Fair, met op sleeptouw- het achterschip van de African Queen, opnieuw in ernstige moei lijkheden geraakt. De sleper is een flink stuk uit de koers geraakt en tot overmaat van ramp heeft de African Queen met lekkage te kampen. Eigenaren en assuradeurs hebben nu opnieuw een beroep gedaan op L. Smit Co's internationale sleep dienst Enkele weken geleden werd de Elbe naar het transport gediri geerd om de Melanie Fair die tot tweemaal toe brandstofgebrek kreeg tijdelijk te assisteren. Ditmaal is de Gele Zee van haar station op de Azoren vertrokken. Gisteravond kwam zij bij het transport aan, waarna ze vastmaak te om de African Queen, samen met de Melanie Fair, naar Madeira te brengen. Rondom het gebouw zullen de ver schillende zeemanstehuizen te zijner tijd lage gebouwtjes kunnen zetten, waarin zij een eigen nationale en geestelijke sfeer kunnen scheppen. Het is al zeker dat er een Noors kerkje zal komen. Het terrein zal worden be plant met bosjes om het een vrien delijk gezicht te geven. De heer J. A. Nap, hoofd van het bureau sociale zorg voor zee-, rijn- en binnenvaart, die zitting heeft in de werkcommissie voor het zeemansdorp hoopt dat de gemeente Rotterdam ge noeg ruimte openlaat aan de ertsha ven om er ook voetbalvelden aan te leggen. Mocht dat niet kunnen, dan zouden de velden in ieder geval er gens in de strook land langs de Brielse Maas, dat voor het nieuwe spoorwegcomplex is gereserveerd, moeten komen. Een plaats buiten Europoort zou ongeschikt zijn. De kosten van het dorp zijn thans nog moeilijk te schatten, omdat het nog moet worden ontworpen door een architect. Wel is al bekend dat de sportterreinen ongeveer 150.000 gulden zullen kosten. De heer Nap heeft ver trouwen dat te zijner tijd- niet vergeefs een beroep zal worden gedaan op het bedrijfsleven voor een bijdrage. De stichting Zeemanswelzijn in Nederland heeft al zestigduizend gulden gereser veerd. Weinig kans De gedachte van het zeemansdorp is geboren in de tehuizencommissie van Zeemanswelvaren te Rotterdam. De tehuizen waren het er over eens dat er in Europoort iets zou moeten komen voor de vrijetijdsbesteding van de zeeman, temeer omdat hij in de korte tijd dat de tankers nog maar aan wal liggen, nauwelijks gelegen heid heeft naar Rotterdam te gaan. Hij zou dan nog een dure taxi moe ten nemen bij gebrek aan openbaar vervoer. De tehuizen zagen ook in, dat zij zich moeilijk met zijn dertienen in Europoort zouden kunnen vestigen. In het dorp werd toen een vorm van sa menwerking gevonden. De verwach ting is dat in 1962 kan worden begon nen met de bouw. erzorgingscentrum In het Botlekgebied komt ook iets nieuws. Aan de zuidelijke tak van de Derde petroleumhaven de plaats staat nog niet precies vast zal een verzorgingscentrum worden ingericht voor de binnenschepen die daar lig plaats krijgen. De schippers kunnen immers moeilijk voor hun melk, brood en levensmiddelen steeds lange reizen maken. De houten winkeltjes die nu bij de Hartelse sluis staan, zullen ook naar het verzorgingscentrum verhui zen. Zij moeten hun huidige plek toch verlaten als de sluis wordt verbreed. Zeemanswelvaren zal in het cen trum een recreatiegebouwtje voor de zeelui en schippers in het Botlekge bied zetten. Daartoe is al een keet van de Volksbond gekocht. Het gebouwtje zal vermoedelijk in mei van het vol gende jaar kunnen worden geopend. Eigen nieuwsdienst GIETHOORN Lager Wiede vinden de raad en burgemeester van Giethoorn geen naam voor hun gemeente. In een rapport van de provinciale planologi sche dienst was deze naam. het pseudo niem voor Giethoorn in de film Fanfare, toegedacht aan de nieuwe gemeente die zou ontstaan door de samenvoeging van Giethoorn en Wanneperveen. Burgemeester H. van der Goot van Giethoorn noemde de naam onverteer 'baar. De leden van de gemeenteraad vielen hem daarin bij. Gister-middag be sprak de raad de gemeentelijke inde ling. Zij was niet ingenomen met een samenvoeging van Giethoorn en Wanne perveen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Met het ver werpen van artikel 60 en het uit stellen van een beslissing over de theologische subsidies heeft de Tweede Kamer zich gisteren door de omvangrijkste moeilijk heden van de nieuwe regeling voor het wetenschappelijk onder wijs heenge werkt. Voor minister Cals was het echter een zwarte dag, vooral omdat niet minder dan 27 leden van zijn eigen fractie zich tegen zijn plan keerden om de facul teiten de mogelijkheid te ver schaffen althans enige beperking aan de studieduur op te leggen. Het beruchte artikel 60 werd daardoor met 76 tegen 49 stem men verworpen. Deze meerderheid bestond verder uit de liberalen, de christelijk-histo- rischen (met uitzondering van dr. Schmal), de C.P.N. en de S.G.P., ter wijl ook zes socialisten en het groot ste deel van de antirevolutionaire fractie zich tegen het artikel uitspra ken. Voor stemden 32 socialisten, dertien K.V.P.'ers, drie antirevolu tionairen en een christelijk-histori- sche afgevaardigde. Aan minister Cals heeft het overigens niet gelegen. Hij heeft alles geprobeerd om te verhin deren dat hem deze nederlaag werd bezorgd, een nederlaag die hem niet helemaal als rauwe ver rassing op het ministeriële lijf viel na de debatten van gister middag en die zijn ministeriële leven geen ogenblik in gevaar bracht. Daarvoor was artikel 60 nu weer niet belangrijk genoeg, al was er buiten het parlement om nog zoveel deining over ge maakt. Van enig onaanvaardbaar was dan ook geen sprake. De Tweede Kamer heeft zich echter niet laten leiden door de acties die vooral de studentenwereld sterk in be weging hebben gebracht. Minister Cals mocht nog wel beweren dat men deze zaak niet kon losmaken van wat er buiten de Kamer was gebeurd, dat men het verwerpen van artikel 60 zou uit leggen als een uitspraak voor onaan getaste, volkomen ongebonden studie- vrijheid, zelfs dat de Tweede Kamer een groep studenten zou steunen die uitging van een misvatting omtrent studievrijheid, maar met name de K.V.P.'er dr. L. Z. H. Albering heeft deze argumentatie ver van zich ge worpen. Voor hem golden slechts zijn eigen argumenten, zo zei hij, en dat kan ook worden gezegd van de overige tegenstanders, al lieten dezen zich bij hun stemmotivering hierover niet zo scherp uit. Toch verhief de minister de studen tenactie tot de kern van zijn verdedi ging. Is de Kamer van mening, zo zei hij, dat de vrijheid niet wordt aange tast, dan moeten er overwegende be zwaren zijn om tegen artikel 60 te stemmen, want anders versterkt zij de verkeerde opvattingen die er nu op het gebied van de studievrijheid in den lande heersen. Hij deed vooral een beroep op lijn vrienden van de KVP, een gevoelig beroep zelfs op hun politieke en per soonlijke vriendschap om hem niet in de steek te laten. Het doet me wel iets, aldus de minister, dat zij mij niet kunnen volgen, alleen omdat zij geen effect van de voorgestelde maatregel verwachten. Het hielp hem weinig of niets, ook niet zijn cijfers over de sterke groei van het hoger onderwijs, zijn mede deling dat een vijfde deel van de Delftse eerstejaars eigenlijk morele steun zou moeten hebben om tot de beslissing te komen op te houden met hun studie, zijn vergelijking met het buitenland, waar hier en daar door middel van een toelatingsexamen de helft van de kanidaten wordt afgewe zen omdat er eenvoudig: geen ruimte voor hen is, evenmin zijn verwijzing naar de bijzondere instellingen van hoger onderwijs, die allang veel scher per maatregelen kennen. Zijn conclusies luidden dat zijn voor stel niet in strijd is met de studievrij- heid, principieel aanvaardbaar is, met voldoende waarborgen is omkleed en het sluitstuk vormt van het gehele nieuwe bestel van het wetenschappe lijk onderwijs. Bovendien voegde hij er nogal ironisch aan toe dat de Twee de Kamer de dag tevoren nog een amendement had aangenomen, waarin staat dat dit onderwijs ook het maat schappelijk verantwoordelijkheidsbesef dient te bevorderen. Het mocht blijkbaar allemaal niet 'baten. Waarschijnlijk heeft minister Cals met zijn vurige peroratie geen en kele stem gewonnen. Ook al verwees hij naar de onlangs in Delft geplante vrijheidsboom, die volgens een Franse wijsgeer alleen tot bloei zou kunnen komen met het bloed van tirannen. Maar hij liet er haastig op volgen: daarvoor zullen de Delftse studenten mij niet voor vanavond hebben uitge nodigd! Met de uiterst netelige kwestie van de subsidies aan de theologische facul teiten der bijzondere universiteiten heeft de Tweede Kamer gisteren ge lukkig korte metten kunnen maken. Niet dat het probleem werd opgelost, integendeel, het is ter behandeling naar de minister verwezen. Dat gebeurde met het aanvaarden van de motie-Bruins Slot, die de steun van vrijwel de hele Kamer verwierf. Deze motie vroeg aan de minister een wettelijke regeling en wel op korte termijn. Een motie-Tilanus-Oud drong aan op het instellen van een commissie, die dan uiteraard een dergelijke wette lijke regeling zou moeten voorbereiden als de motie-Bruins Slot wilde. Minister Cals behield zich alle vrij heid voor hoe hij de zaak zou opzetten, met of zonder commissie. Hij gaf zelfs met zoveel woorden te kennen dat er wel degelijk een commissie aan te pas zou moeten komen. In ieder geval zou hij zijn departement niet met deze kwestie willen opschepen en bovendien deelde hij mee dat het voor hem voor de hand lag om ook de vertegenwoor digers van de theologische faculteiten van de rijksuniversiteiten te raadple gen. Dat is nu juist wat de grote voor standers van de motie-Bruins Slot, na melijk de anti-revolutionairen en de fractie van K.V.P., niet wensten. Zowel dr. Bruins Slot als pater Stokman had den te kennen gegeven dat zij deze subsidiekwestie beperkt wilden zien tot de theologische faculteiten in Nij, megen en aan de Vrije universiteit Daartegenover stond het liberale standpunt, gesteund door de c.h.-frac. tie, en enkele anti-revolutionairen, dat dan meteen ook de mogelijkheid van subsidiëring van de predikantenoplei dingen aan de rijksuniversiteiten be- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Ook de Rotter damse raad gaat er mee accoord dat eerst de Beneluxtunnel bij Vlaar- dingen en pas daarna de Willems tunnel ter vervanging van de Wil lemsbrug zal worden gebouwd. Met uitzondering van de beide com munisten schaarden de raadsleden zich gistermiddag als één man achter het college van B. en W. dat na ampel beraad aan de minister liet weten geen bezwaar te hebben tegen de toekenning van prioriteit aan de Beneluxtunnel, mits met de uitvoering van dat werk uiterlijk in 1961 wordt begonnen en voorts alle medewerking wordt ver leend om op korte termijn tot de voor de Willemstunnel noodzakelijke onteige ningen te geraken. Als woordvoerder van alle raads fracties op één na (de communistische!) diende de heer R. Laan jr. aan het einde van een diepgaand debat over het nijpende oeververbindingsvraagstuk een motie in ter onderstreping van de nood waarin het verkeer tussen de bei de Maasoevers bij Rotterdam dreigt te geraken. Ingrijpende voorzieningen zijn onverwijld nodig ter voorkoming van een onoplosbare ontwikkeling. WILLEMSTUNNEL Wethouder mr. H. Bavinck behoefde het door B. en W. ingenomen stand punt nauwelijks te verdedigen. Voor Rotterdam blijft het van het grootste belang om de Willemstunnel zo spoedig mogelijk te houwen. Maar vóór 1963 zal met de bouw daarvan nog geen begin kunnen worden gemaakt. Om de daar voor nodige ruimte te scheppen moeten minstens achthonderd woningen en 160 bedrijfsruimten worden onteigend en vervolgens worden gesloopt. Daar zijn op zijn minst drie jaren mee gemoeid. Het bouwen van dé Willemstunnel zal zes a zeven jaar duren, zodat de vol tooiing niet voor 1970 tegemoet mag worden gezien. MOEILIJK Gelet op deze lange tijdsduur is het duidelijk dat zonder een andere nieu we oeververbinding met name in de ja ren 19651970 ernstige verkeersmoei lijkheden zijn te duchten. De dan reeds voltooide Brienenoordbrug zal de Maas bruggen en de Maastunnel alleen van het interlokale verkeer ontlasten; voor het stadsverkeer en het verkeer van en naar het Botlek- en Europoortgebied ligt deze brug te ver naar het oosten. Voor het toenemende verkeer naar de nieuwe haven- en industriegebieden op Rozenburg zal de Beneluxtunnel uit komst bieden. Voor Rotterdam is het daarom van belang dat aan deze tun nel prioriteit wordt toegekend. Wanneer uiterlijk in 1961 met de bouw wordt be gonnen is het technisch mogelijk dat de Beneluxtunnel in 1965 is voltooid. Meer dan de Brienenoordbrug zal de Vlaardingse tunnel de beide Rotterdam se oeververbindingen ontlasten; Rot terdam heeft derhalve in meer dan één opzicht belang bij een spoedige bouw van de Beneluxtunnel. De beide communistische raadslieden waren er tegen omdat zij meenden dat met die Beneluxtunnel alleen de belangen van de binnen- en buitenland se concerns zouden worden gediend! HOLLANDIA (ANP). De Nieuw- guinese Democratische volkspartij wil een verdere versterking van de verdediging van Nederlands Nieuw- Guinea, dit in tegenstelling tot de Partei Nasionaal, die onlangs aan minister Toxopeus heeft meegedeeld dat zij op een verdere versterking van de defensie geen prijs stelt. De wensen van de D.V.P. gaan zelfs zo- ver dat zij een permanente detache ring van de Karei Doorman in de Nieuwguinese wateren wil. Dat staat in een resolutie, die on langs namens de partij aan minister Toxopeus is aangeboden. Daarin wordt ook gevraagd om een versnel- jon oprichting van het Papoeabatal- Blijven I De voorzitter van de partij, Runto- boy, heeft de Nieuwguinea-koerier verteld dat de minister hem ook ge vraagd heeft wat de mening van de D.V.P. was over de vaststelling van een streefdatum. Runtoboy had toen gezegd: Indonesië heeft 350 jaar on der Nederlandse leiding gestaan en toen het ten slotte werd losgelaten was het nog niet in staat om zijn eigen zaken te regelen. In de resolutie aan minister Toxo peus wordt hierover gezegd: Er kan slechts dan sprake zijn van een soe vereiniteitsoverdracht wanneer Nieuw-Guinea in staat is om zelf per j'aar tachtig miljoen gulden op te brengen voor de financiering van het overheidsapparaat (dat geld komt thans uit de Nederlandse schatkist) De Nederlandse overheid dient in Nieuw-Gumea te blijven totdat Nieuw-Guinea in staat is op eigen be nen te staan, aldu» de résoltuie. keken zou moeten worden. Dat was een van de belangrijkste redenen waar om de motie-Tilanus-Oud werd ver worpen. Maar minister Cals wilde waar schijnlijk iedereen zijn zin geven. Met dat al was het amendement Stokman, dat de hele kwestie van deze subsi diëring aan het rollen had gebracht, uiteraard van de baan. De behandeling bleef tenslotte ste ken in de collegegelden, die de socia listen tot de helft (honderd gulden per jaar) teruggebracht willen zien. Daar mee gaat de Tweede Kamer volgende week woensdag verder. Dinsdag ver gadert zij niet omdat het dan een rooms-katholieke feestdag is. Waar schijnlijk komt het op die zesde dag van de debatten tot een eindbeslissing. Van onze correspondent WASHINGTON. Premier Abdul Rahman van Malakka heeft gisteren duidelijker dan ooit tevoren gezegd dat hij de situatie rondom Nederlands Nieuw-Guinea gevaarlijk acht, omdat agressief optreden van Indonesië niet uitgesloten is. Rahman liet tijdens een lunch met de Amerikaanse nationale persclub door schemeren dat naar zijn mening Soe- karno inderdaad met vuur speelt. De Indonesische regering heeft haar volk opgehitst en zij he\£t ten aanzien van Nieuw-Guinea verwachtingen gescha pen, waarvan zij moeilijk kan terug komen. De situatie zou daarom een ernstig, zelfs desparaat karakter kun nen aannemen en Indonesië zou zich er wellicht niet van kunnen weerhou den om op de eenmaal ingeslagen weg voort te gaan. Nederland zou volgens Rahman nim mer in staat zijn Nieuw-Guinea afdoende te verdedigen. Hij vreesde dat van uit breken van vijandelijkheden of moeilijk heden de communisten zouden trachten voordeel te trekken, iets wat op het hele gebied, dus ook op Malakka zijn weer slag zou hebben. Vandaar zijn plan voor bemiddeling, die hij voelde als een heili ge zending. Hij onthield zich overigens van het geven van bijzonderheden over dat plan. Die zal hij pas bekendmaken nadat hij met Nederland heeft gesproken. Van Amerikaanse zijde is gisteren slechts meegedeeld dat het onderhoud dat de minister van buitenlandse zaken Herter gisteren met Rahman had „van belangwekkende aard" was en dat de voorstellen van Rahman en de documen ten die hij daarover heeft overgelegd nader zullen worden bestudeerd. Het schijnt dat Rahman te verstaan is gegeven dat de Verenigde Staten elke oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea zullen toejuichen, die voor béide partijen in het conflict aanvaardbaar is. Intussen heeft Associated' Press in Den Haag vernomen dat de Nederlandse re gering de regeringen van Engeland en de Verenigde Staten op de hoogte heeft gesteld van haar „ongenoegen" over het feit dat premier Rahman de Nederland se regering niet van te voren op de hoogte heeft gebracht van zijn bemid- d'elingsplan. Ook de regering te Koeala Loempoer zou van de Nederlandse ge voelens op de hoogte zijn gesteld. De Britse regering, zo vernam A. P. voorts, heeft begrip getoond voor het Nederlandse standpunt. De houding van Washington zou „niet duidelijk" zijn. Daar werd nog aan toegevoegd dat de secretaris-generaal van de V. N.Dag Hammarskjoeld, minister Luns onlangs in New York heeft laten weten dat een beheerschap van de V.N. alleen tot stand zou kunnen komen op verzoek van de besturende mogendheid (in het geval van westelijk Nieuw-Guinea dus alleen op verzoek van'Nederland). Van onze correspondent OSS. Na de oproep van de vakbon den St.-Joris en St.-Willeforordus zijn gistermorgen een kleine honderd stakers bij Unilever Oss weer aan het werk ge gaan. Het waren voornamelijk vertrou wensmannen van de bonden. De andere veertienhonderd werknemers zetten de staking voort. Zij zullen van daag per aangetekende brief hun lonen krijgen, voor zover zij die nog tegoed hebben. Intussen heeft ook de burgemeester van Oss, de heer G. J. Deelen, zioh in het conflict gemengd. Hij riep de stakers op, niet de sentimenten te laten spréken en weer rustig aan het werk te gaan. Dit om onherstelbare breuken te voorkomen. Gistermiddag werd door colporteurs van buiten de plaats het communistische dagblad De Waarheid onder de stakers verspreid. Een van deze colporteurs werd door de politie aangehouden en later weer vrijgelaten. Bij het bureau van het dagblad De Gelderlander in de Molenstraat werden enkele bulletins uit een vitrine gerukt, maar voor het overige blijft de actie even rustig verlopen als tot nu toe het geval was. LONDEN (Reuter) De export van Engelse auto's is in september belang rijk teruggelopen. De produktie is daar entegen vrij belangrijk gestegen. De export daalde tot 29.795 auto's tegen 41.024 in augustus en 38.513 in septem ber 1959. De produktie steeg tot 131.772 auto's tegen 85.788 in augustus en 121.740 in september vorig jaar. Advertentie 4. 95 JUPOLIH

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5