Reddend schip verraste jonge machinist Dijkstra in bootje Thailands vorstenpaar in herfstig Brabant Andrea Domburg wordt vanavond Freule Julie Eenvoudig verhaal van grote spanning programma's Eerste school van serie in systeembouw geopend Verrukt van vendelzwaaien - gespannen bij produktie lamp NOOIT CONTACT MET ZAAL Goed routinewerk LIEVELINGSSCHIP SNEL SLECHTER ZWEMMEN v t ITALIANEN KOMEN OPERA ZINGEN VUURPIJLEN Amerika verwacht zeer groot tarwe-overschot ZWAAR STUK OVER VORIGE EEUW Gispen vergroot kapitaal Herziening vrachttarieven op Oost-Afrika {"radio i IN HET KORT Donderdag 27 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 hoorde ik, dat men mij al eer der had gezien, toen de redding boot op een golftop zat, maar ik zag het zwarte schip pas tien minuten voor ik er aan boord kwam. Ik zat na melijk met mijn rug naar het naderbij komende schip toe. Ze hadden daar met achttien man naar overlevenden uit staan kijken". „De gezagvoerder, kapitein Groninga uit Veenbusen, probeerde eerst zijn schip dwarszee te leggen. Hij naderde toen aan bakboord om mij lij te geven. Het overgooien van een hieuwlijn ging niet gemakkelijk. Het mislukte een paar maal. Ik dreef naar het achter schip en daar kon ik wel de lijn pak ken. Ik zette er de sloep mee vast. De dikkere lijn, die zij mij toen gaven, heb ik tweemaal om mijn.middel gewonden. Met één ruk was ik aan boord, want iedereen wilde meehelpen". Het einde van zijn verhaal deed hij in even eenvoudige woorden: „Ik kreeg eerst een paar goeie borrels (bij die woorden glimlachte hij voor het eerst even) en daarna hebben ze mij droog gewreven en schone kleren gegeven. Toen ben ik naar de kapitein gegaan om hem te bedanken." Dit verhaal werd ook aangehoord door de heer J. Klugkist, de Delfzijlse te Dublin wonende reder van de ver gane Friso. Hij vertelde, dat dit schip om een bijzondere reden zijn lievelings schip was. Toen hij opdracht voor de bouw ervan gaf, vijf jaar geleden bij Gebr. Sanders te Delfzijl, liet hij het modern en met een ruime accommo datie inrichten. Aan dit schip is een kustvaarder met dezelfde naam vooraf gegaan. Daarmee stak de heer Klugkist naar Engeland over, toen in ons land het actieve ver zet verloren was. In de oorlogsjaren heeft hij er veel mee meegemaakt. Niet alleen een bomtreffer, maar met het schip zijn ook een aantal mensen gered van andere tot zinken gebrachte vaar tuigen. Om de geschiedenis van de oude Friso levendig te houden, liet hij zijn nieuwe schip met dezelfde naam do pen. Een schip, dat zich gewonnen moest geven in een noodlottig samen spel van de losgebroken elementen. Een schip ook, dat de liefde had van de enige geredde: eerste machinist J. Dijkstra, heeft er vierenhalf van zijn zes zeemansjaren op doorgebracht. Vervolg van pag. 1 Duitse en Nederlandse auto riteiten hebben op alle moge lijke manieren meegewerkt om de kustvaartmachinist Dijk stra, die om half twee in de nacht van dinsdag op woensdag met het Duitse vrachtschip Ed mund Halm aankwam in de haven van Emden, zo spoedig mogelijk naar huis te laten gaan. Hij vond het echter zijn plicht eerst bezoeken te bren gen aan de families van de ver miste kapitein te Groningen en van de kok te Heerenveen. Toen pas kon de ontroerende begroeting door zijn moeder geschieden. In ai zijn spanning en wanhoop is zijn verhaal over de ondergang van de Friso op afgelopen maandag eenvoudig. Het schip was met cokes onderweg van Newcastle naar Aalborg. Niet alleen de ruimen waren ermee gevuld, het had er ook een deklast van. In de vroege ochtend was het weer afwisselend. Best was het niet, maar soms dacht men dat het ging opklaren. De jonge Dijkstra vertelde: „Om on geveer half tien was ik in de machine kamer geweest. Ik had de motor afge smeerd. Toen ik weer bovenkwam werd het schip behoorlijk stug. Het wilde niet meer van bakboord terug komen na een breker over het voorschip; die tegelijk de deklast van boord wegvaag de. Ineens werd het weer snel slechter. Er stond zeker windkracht tien. Na de eerste breker volgden en nog twee." „We hebben gedaan wat wij konden en het schip was voor honderd procent in orde. De davits met de bakboords boot waren naar buiten gedraaid. Rond tien uur was het hoogtepunt. Kapitein Klein had de radioboodschappen zelf verzorgd. Het laatste wat hij tegen ons zei, was: Strijk die sloep. Zover kwam het niet, want de sloep werd wegge slagen door de zee." Op dat moment ging de Friso kap seizen en voor iedereen bleef alleen over: in zee springen Ook machinist Dijkstra dook in de hoge golven. Vandaag komen in ons land twee eer- „Ik heb drie kwartier, denk ik, achter ste dansers van het Bolsjoiballet aan: de boot aan gezwommen voordat ik er Raissa Stroetsjkova en Youri Zjdanof. De hij was. Gelukkig dreef hij overeind, Russen gaan bij het Nederlands Ballet de hoewel vol water. Na ongeveer twee hoofdrollen dansen in Giselle, uur nam een kruller het bootje op. Het maakte als het ware een salto achterover, want het kwam weer rechtstandig in zee terecht. Toen dreef ik er zeker dertig meter achter. Op nieuw had ik het geluk erin te kunnen klimmen. Daarna ben ik er nog twee keer uitgeslagen, waarschijnlijk omdat ik geen weerstand meer had." „Met een bakje, dat ik vond in het kastje met de inventaris, heb ik voort durend gehoosd. Ik dacht: als de sloep vol water staat, heb ik nog meer kans om er weer uitgeslagen te worden. Ik werd er ook een beetje warm van. Aan het leren jasje, dat ik droeg, heb ik ook veel gehad om mijn boven lichaam wat te verwarmen." „Eten zat er ook in het kastje, maar veel heb ik er niet van gebruikt. Maar drie koekjes. Een tegenvaller was, dat de stop uit de tank met zoet water ge raakt was. Ik heb nog geprobeerd ervan te drinken, maar het was zout. Ik ben er tegelijk mee opgehouden." „Met een bijl heb ik toen de tank eruit gehaald en overboord gegooid. Ik had zodoende meer ruimte om mijn benen te strekken als ik op de bodem van de reddingboot zat." Eigen nieuwsdienst ROME. Morgen begint weer een Italiaans operagezelschap met opvoerin gen in ons land. Enkele van de solis ten zijn Mietta Sighele. 'Anna Maria Fra- ti, Maria dalla Spezia, Antonio Galie en Luigi Pontiggia. Dirigent is Manno Wolf- Ferrari, een neef van de bekende com ponist. Het gezelschap brengt Butterfly mor genavond in Amsterdam, zaterdag in Rotterdam en zondag in Den Haag. De Barbier van Sevilla wordt zondagmid dag in Rotterdam opgevoejd en maan dag in Den Haag. O REDER J. KLUGKIST De Friso was mi jr. iievelingsschip „Ik had ook drie vuurpijlen ge vonden. Tk heb er een afgeschoten, maar die schijnt men niet te hebben gezien. De andere twee wilde ik be waren voor de nacht, als het zover mocht komen. Dan hadden zij kans beter gezien te worden d»n overdag." De jonge zeeman vertelde, dat hij van alle reddingspogingen alleen maar een geel vliegtuig had gezien: „Ik had een roeiriem overeind gezet met een Nederlandse vlag van een vierkante meter eraan Toen het vliegtuig over kwam, heb ik gezwaaid, maar ik kreeg er geen antwoord op. Men zag mij waarschijnlijk niet, omdat de redding, boot toen net in een golfdal zat." De redding door de tweeduizend tonner Edmund Halm gebeurde eigenlijk nog bij verrassing: „Later STEEDS MEER RUSSEN TER WALVISVANGST SANDEFJORD (AP> Over enkele jaren zal de Sovjetunie zeven walvisex pedities in het Zuidpoolgebied hebben tegen vorig seizoen slechts twee. Dit deelt de Noorse walvisvangstvereniging mee. Dit jaar nemen al drie Russische expedities deel aan de vangst. Voor het seizoen-1961'62 wordt een vierde moe derschip in gereedheid gebracht. Voor de bouw van een vijfde moeder schip zijn de plannen in een vergevor derd stadium van voorbereiding. In West-Duitsland zijn nog twee fabrieks- söhepen in aanbouw. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse departement van landbouw schat de Amerikaanse export van tarwe in het seizoen 1960'61 op 550 miljoen schepels. Hiermee wordt de recordex port van 1956'57 benaderd. Vorig jaar werden 512 miljoen schepels uitgevoerd. Verwacht wordt dat het Amerikaanse binnenlandse verbruik op hetzelfde peil zal blijven als vorig jaar. Hierdoor zal op 1 juli 1961 een' overschot resteren van 1,53 miljard schepels' of 220 miljoen schepels meer dan op 1 juli van dit jaar. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN. Het geflatteer de beeld dat koningin Sirikit en koning' Boemibol zich maandag en dinsdag van ons klimaat moeten hebben gevormd, is gisteren radi caal uitgevaagd. Het Thailandse vorstenpaar bezocht enkele Noord brabantse industrieën; de provin cie was gehuld in een herfstige mist, terwijl uit lage grauwe wol' ken een gestage regen viel. Wan neer de auto's van de hoge gasten en hun gevolg over de provinciale wegen suisden, waaiden de herfst blaren op. Hoe contrasteerde met dit kille beeld de zonnige verschij ning van koningin Sirikit, die hoewel zeer eenvoudig gekleed in een nauwsluitend turquoise japon netje de harten van de uitgelo pen Brabanders stal met haar exo tische schoonheid. De dag was voor het vorstenpaar vroeg begonnen. Na een vliegtocht van Ypenburg naar de vliegbasis Eindho ven een tocht, die ook prins Bern- hard meemaakte reed de stoet naar Bergeijk. dicht bij de Belgische grens. De grote melkproduktenfabriek St. Ber- nardus in Bergeijk verwerkt jaarlijks bijna honderd miljoen kilo melk; een deel van de produktie wordt naar Thailand geëxporteerd. Al om half twaalf reden de Thailand se gasten Bergeijk binnen. Het bezoek duurde maar een half uur, maar in die tijd konden zij zich toch een duidelijk beeld vormen van de snelheid en de hygiëne waarmee de melk wordt ver werkt. De kleine oud Delftse terrine, van 1761 daterend, die Koningin Sirikit ten geschenke kreeg en de oudholland- se molenbeker waarmee koning Boemi bol werd verrast, waren de eerste van vele geschenken, die zij gisteren kre gen. 's Middags, na het bezoek aan de fabrieken van Philips in Eindhoven, kwamen daar o.m. nog een röntgen- beeldversterker en twee studiebeurzen voor Thailandse studenten bij; de uit verkoren studenten mogen een jaar lang studeren aan het internationaal Philipsinstituut in Eindhoven. De bezichtiging van de gloeilampen fabriek en de elektro-akoestische afde ling van Philips was vermoeiend ge weest. De ietwat zwijgzame jonge ko ning en de vrolijk babbelende koningin wilden blijkbaar van alles wat werd getoond het fijne weten, waardoor men minuut na minuut achter raakte op he' programma. Koningin Sirikit, die door mr. F. .T. Philips werd rondgeleid, volgde gespan nen de produktie van een gloeilamp en toen zij het eindprodukt tenslotte zag, vroeg zij of zij de lamp mocht houden. Mr. Philips knikte gevleid en gaf de lamp aan een medewerker met de boodschap er goed, heel goed op te passen. Een demonstratie met kleurentelevi sie speciaal voor deze gelegenheid was een programma samengesteld waaraan Mies Bouwman en de gooche laar Fred Kaps meewerkten werd door het vorstenpaar geboeid gevolgd; verrast was het, toen enkele dia's wer den vertoond van zijn bezoek aan Eindhoven. Eén van de foto's was nog geen uur oud. Een ander „minder zware" demon stratie, waar koning enkoningin ver rukt naar hadden gekeken, was die van een groep vendelzwaaiers. De drie bes te vendelzwaaiers uit de streek Jan van Doorn uit Eindhoven, Theodoor Aarts uit Soerendonk en Martien Hur- kes uit Gestel gaven onder aanzwel len d tromgeroffel een staaltje van hun kunnen te zien, een klein staaltje slechts omdat door het slechte weer de demonstratie niet in de open lucht kon worden gehouden. Het slechte weer was er ook de oor zaak van dat het laatste programma punt van gisteren, een vliegtocht bo ven de Deltawerken, moest worden afgelast. De dag moet evenwel voor ko ningin Sirikit en haar gemaal evenwel al druk genoeg zijn geweest, al waren zij dan ook gesterkt door een lunch, waarvan de menu's nu eens geen Fran se namen vermeldden: het was een echte Brabantse koffiemaaltijd, met krentemik en volkorenbrood èn, zo „echt Brabants" was het nu ook weer niet, champagne. -#• In Eindhoven maakte het Thailandse vorstenpaar gisteren een (tamelijk) echte Brabantse koffiemaaltijd mee. Van een onzer verslaggevers It Ik heb eens in een blijspel gestaan, en toen raakte ik er eerst helemaal uit omdat de mensen lachten. Oh! dacht ik, dat gelach daar heb ik niet op gerekend wat moet ik daar nou mee aan De negentiende-eeuwse probleem- AMSTERDAM. Vanavond zien we Andrea Domburg weer op het scherm. Het is goed deze actrice weer te zien, die zo wist te boeien op de televisie met haar rollen in „Vuile handen" en „Het kind der tienduizenden", en op de film in „Jenny" en „Fan fare". Andrea speelt dit keer een zeer belangrijke rol: de titelrol in Strindberg's „Freule Julie". Veel kijkers zullen zich de aangrij pende televisie-uitvoering herinneren van dat andere stuk van Strindberg, „De vader", met prachtige creaties van Ko van Dijk en Rie Gilhuys. In „Freule Julie" snijdt de sombe re Zweedse meester een zo mogelijk nog krasser thema aan. Freule Julie, in dit stuk uit 1888, is de dochter van een decadent edel man en een eenvoudige vrouw, die strijdt voor de vrouwenemancipatie. Julie hoort daardoor nóch bij de aristocratie, nóch bij het eenvoudige volk, en bovendien is ze door haar harde moeder opgevoed in een kwa- si-mannelijke, anti-vrouwelijke sfeer, die toch weer vol is van verachting voor de échte mannen. De jonge freule wordt heen en weer geslingerd tussen die tegenstellingen, blijft ongetrouwd, stort zich in de ar men van een huisknecht, en begaat ten slotte zelfmoord. Andrea Domburg, met haar onaf hankelijke, ietwat kantige persoon lijkheid, lijkt voor deze zware rol een uitstekend vertolkster. En haar wo ning in Amsterdam, vol verfijnd an tiek. bewijst dat zij zelf ook gevoe lig is voor de delicate atmosfeer van de vorige eeuw. Andrea, en haar man de jazz-mu- sicus Ferdy Fosthuma de Boer, zijn overigens bepaald geen probleem- wroeters, maar zeer vrolijke moder ne mensen die plezierig spontaan over hun werk kunnen praten. Weinig tijd „Andrea heeft zich reuze emotie vol op deze rol ingewerkt", zegt Fer dy Posthuma. „Het was echt een rol die je moet opnemen tot in de diep ste psychologische laagjes, die je in je moet opzuigen als in een stuk vloeipapier". „Maar veel tijd heb ik er niet voor gehad", zegt Andrea Domburg zelf. „Twee weken repeteren voor zo'n stuk is niets. Bovendien moet ik dan nog voor m'n toneelrollen heen en weer vliegen van Brussel naar Gro ningen en van Sittard naar Ensche de Ze schetst dat gevlieg met brede armgebaren. „Dat is toch waanzin? Zo moet je op je zenuwen spelen. Je kunt een rol niet echt door-wérken. Als je in een doublerend toneelgezelschap óók nog voor de t.v. moet spelen, dan wordt dat eigenlijk tripleren, en dat vind ik een heel verkeerd systeem. Niet lachen Acteren voor de televisie vindt ze trouwens extra moeilijk, omdat het rollen met camera's, en het lopen van de ene set naar de andere, haar afleiden. En ze kan ook niet nalaten te denken aan hoeveel duizenden men sen er wel naar haar zitten te kijken. Maar in tegenstelling tot veel an dere t.v.-spelers, vindt Andrea Dom burg het niet erg dat ze voor de ca mera's geen contact heeft met een zaalpubliek. „Ik heb nooit contact met de zaal", zegt ze, „Ik kijk ook nooit de zaal in. Je speelt immers met je collega's. stof van „Freule Julie"? „Ook nog van belang voor onze tijd", vindt ze. „Natuurlijk zouden wij voor zu ke conflicten moderne oplossingen heb ben. Maar de problematiek blijft de zelfde. Milieu-verschillen spelen ook tegenwoordig een belangrijke rol. Ik geloof ook niet dat het goed is, wan neer bijvoorbeeld een erg domme vrouw zou trouwen met een hyper intelligente man." Nog andere film- of televisieplan nen? Niet direct, maar voor de film camera's zou ze graag weer willen verschijnen. Al heeft ze sinds haar rol in de Amerikaanse film „Spy in the sky" betere herinneringen aan de Amerikaanse dan aan de vader landse filmmaatschappijen. „Bij de Amerikanen word je als actrice in de watten gelegd. Heer lijk! Ik voelde me zowat Greta Gar- bo. Maar bij de Nederlandse filme- rij? Phhh daar ben je Juffrouw Kwistebiebel Andrea Domburg en haar man Ferdy Posthuma de Boer. AMSTERDAM. Voor de financie ring van nieuwe investeringen heeft Gis- pen's Fabriek voor Metaalbewerking on langs het geplaatste aandelenkapitaal verhoogd tot 3.300.000 nominaal door een onderhandse uitgifte van nominaal 1.100.000 nieuwe gewone aandelen. Deze had plaats tegen een aanmerkelijk boven pari liggende koers. De nieuwe aandelen zijn in beperkte kring, voor een belangrijk deel bij de Nederlandse Participatie Maatschappij,, geplaatst. AMSTERDAM. De op Oost-Afrika varende conference-lijnen, waartoe ook de Holland-Afrika Lijn van de Vereenig- de Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij behoort, zullen met ingang van 1 december de vrachttarieven herzien. Dit geldt voor vrachten van het Euro pese vasteland en Engeland naar Oost- Afrika en wel naar havens van benoor den Chinde tot Kaap Guardafui. VH1JDAG 28 OKTOBER HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8-15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Gram; 10.20 Gram; 11.00 V d zieken; 11.40 Gram; 11.50 Als de Ziele luistert, lezing. middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Me- tropole-ork en soliste; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 Vraagbaak voor vrouwen; 14.00 Zangrecital; 14.50 Gram; 15.30 V d zieken 16.30 Ork, koor en sol; 17.00 Boekbespr v d jeugd; 17.15 Lichte muz; 17.40 Beursber; 17.45 Promenade-ork en soliste; avond 18.20 Streekuitz; 18.50 Regeringsuitz: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H A van Luyk; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memojandum; 19.30 Polit lezing; 19.40 Vërz progr v d milit; 20.30 Avond- kritisch bekeken De N.C.R.V. zorgde weer eens voor een echt routine-avondje, waarin on der meer Pi Scheffer en Peter van Campen de hoofdrollen vervulden. Dit neemt niet weg dat doctorandus Schef fer de zaken weer alleraardigst aan pakte. Voor zover men het nog niet wist, kwam de zanger Max van Praag ons in een liedje vertellen, dat Parijs aan de Seine ligt. Bijzonder aardig was het nieuwe plaatje van de Spotlights; en zo was er meer in deze rubriek dat het aan horen waard was. Voordat Peter van Campen het woord kreeg, werd aan dacht besteed aan het menselijk ge zicht. Het groeide uit tot een interes sante documentaire, waarin onder meer de psychologische kanttekenin gen, de plastische chirurgie, en de ge toonde maskers uitermate wisten te boeien. Joop Reinboud zorgde voor een vlotte verbindende tekst, terwijl goo chelaar Fred Kaps op waarlijk ver bluffende wijze liet zien wat gezichts bedrog nu eigenlijk is. De rubriek Attentie had ook gisteravond weer in teressante thema's als onderwerp. De discussie over de vijfdaagse werk week was zeker belangwekkend, vooral met betrekking tot de economische zijde van het vraagstuk, waarover prof. Kuin een instructief betoog hield. Met genoegen zagen wij dat ook aandacht werd besteed aan het uit stekende werk van de Nederlandse Vereniging van Witte Ster Rijders (N.V.W.S.) wier voorzitter energiek de gelegenheid aangreep om het nut van het werk van zijn organisatie nog eens te onderstrepen. G. S. college: Europa; 21.00 Cabaret; 21.40 Jong - oud eeuwig: 22.25 Boekbespr: 22.30 Nws; 22.40 Huwelijk en beroep, lezing; 22.50 Lichte muz; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA: 7.00 Nws: 7.10 Gym; 7.23 Gram en act; 8.00 Nws: 8.18 Gram en act; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram: 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Dit en het andere, le zing: 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 'V d vrouw; 11.00 V d kleuters; 11.15 Fluit, altviool en gitaar; 11.40 Gram; middag AVRO: 12.00 Lichte muz; 12.20 Rege ringsuitzending: Uitzending voor de land bouw; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Studentenko ren; 14.40 Voordr; 15.00 Amus progr. VARA: 16.00 Orgel en zang; 16.30 V d zie ken; 17.00 Gram; 17.53 Act; avond 18.00 Nws; 18.15 Nota bene, praatje;' 18.20 Italiaanse muz; 18.50 De puntjes op de praatje; 19.00 V d kind: 19.10 Jazzm VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek; 19.45 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 Vriiheid in de opvoeding, lezing; 20.20 Wijsgerig perspectief, lezing; 20.25 De start tot ge meente-vernieuwing bij de Vrijzinnig Her vormden, lezing; 20.35 Kamerkoor en or gel; 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 G.am; 21.50 Quizprogr; 22.15 Buitenlands weekoverz; 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VAHA: 23.00 Soc nws in Esperanto; 23.10 Muziek- revue; 23.55—24.00 Nws. 1 TELEVISIE NEDERLAND NTS: 20.00 Weekoverz v h journ. KRO: Sportprogr; 20.50 Volksliedjes en v.iolen; 21.15 Filmcritiek; 21.30 Documentaire. DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.35—18.00 V d jeugd (Regionaal progr: NDR: 18.45 Die Nord- schau. WDR: 18.45 Hier und Heute, journ. NDR: 19.25 Das Ei des Anstosses. WDR: 19.25 Intiem theater); 20.00 Nws; 20.25 Do cumentaire; 21.05 TV-film; 21.45 Ballet. BELGIë VLAAMS 19.00 Lekenmoraal en filosofie; 19.30 V d vrouw; 20.00 Nws; 20.30 Drama; 21.45 Filmprogr; 22.30 Nws. BELGIë FRANS 19.00 Progr over Vlaanderen; 19.30 V d landb; 20.00 Journ; 20.30 Kruistocht door Europa; 20.50 TV-spel; 22.35 Journ. radio vandaag ROTTERDAM. De eerste school van de eerste serie in systeembouw in Nederland is gisteren te Rotter dam geopend. De eerste paal voor de school, aan de Donkersingel in de wijk Schiebroek, ging in maart de grond in en in septem ber kon zij al in gebruik worden geno men. De bouwtijd was 44 procent kor ter dan die van eenzelfde school in tra ditionele bouw. De besparing aan man uren bedroeg 35 procent. De serie, volgens het Muwisysteem, omvat negen lagere scholen, zes gym nastieklokalen en zes kleuterscholen. Tot maart 1961 komt er vrijwel iedere week een eenheid klaar. In november van dit jaar zal al een tweede serie op gang komen. De wethouder van onderwijs, de heer A. J. van der Vlerk, sprak de verwach ting uit dat de besparingen bij de vol gende scholen nog groter zullen zijn dan bij de eerste, omdat de arbeiders dan aan de nieuwe methode zijn gewend. Hij zag hierin een aanleiding voor het ministerie de reductie op het bouwvo lume te verhogen. De directeur-generaal van het onder wijs, mr. J. G. M. Broekman, hoopte dat andere gemeenten of combinaties van gemeenten zich zouden spiegelen aan het Rotterdamse voorbeeld. Bij de huidige krapte op de arbeidsmarkt gaat het niet om de keus van de traditionele school of systeemschool, maar van sys- teemschool of geen school binnen af zienbare tijd. De heer D. de Winter van Muijs en De Winter's bouw- en aannemingsbe drijf N.V., zei dat het ongunstig was dat er een lacune was gekomen tussen de eerste en de tweede serie. De funde- ringsploeg had hij wel elders aan het werk kunnen zetten, maar de bespa ring in de kosten van de scholen zou er door verminderen. De muziekvereniging „Con Amore" te Hoedekenskerke hoopt 12 november a.s. een bazar te houden. De opbrengst is be stemd voor de nieuwe uniformen. Op de hoek Havenstraat-Noordstraat te Hoedekenskerke had een aanrijding plaats tussen een bestelwagen van de heer M. en een motqrrijwiel van de fa. V. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel was er materiële schade. Notaris J. C. Kram te Kapelle heeft verkocht het woonhuis met schuurtje aan het Kerkplein b 1, groot 9 a. 4 c.a. Hoogste inschrijver: P. Remijnse voor 17.255. Koper: D. Ganzeman te Kapelle voor ƒ20.500. De Zeeuwse collecte heeft in de ge meente 's Heer Arendskerke een bedrag van 146,80 opgebracht. De verdeling van de opbrengst over de verschillende dor pen is als volgt: 's Heer Hendrikskinde ren ƒ22,80. 's Heer Arendskerke ƒ35,61, Nieuwdorp ƒ53,31, en Lewedorp ƒ35,08. De heer C. Hage, die benoemd was tot ouderling bij de geref. gemeente te Borssele h^eft voor deze benoeming be dankt. Aan de rijksuniversiteit te l,eiden slaagde voor het kand-examen t chn- logie de heer Adr. van Luijk te St Anna- land, DONDERDAG. Het liedjespro gramma Zing met ons mee opent van avond weer de Avro-show Ga er eens even voor zitten (19.05). Later op de avond geeft Hilver sum 2 een hoorspel: „Zo gij zaait zo zult gij oogsten(21.15), Op Hilversum 1 de Steravond, o.a. met de nieuwe strip Lieden in Last (20.00). Nog lang niet alle werken van Haydn zijn hier tot een openbare uitvoering gekomen. Zo kunt u van avond om vijf over acht (Hilv. 2) luisteren naar de eerste uitvoering in Nederland van het Concert voor altviool, klarinet en orkest in C van Haydn door het Radio Kamerorkest o.l.v. Maurits van den Berg en m.m.v. het duo Ernst en Lory Wall- fisch. Het programma vermeldt ver der nog werken van Cimarosa en Casella. Duitsland (309 m) brengt om half elf vanavond moderne kamermu ziek. Uitgevoerd worden een Sonate voor harp van Krenek, Variaties op een Rossini-thema voor cello en pia no van Martinoe en de Sonate voor vandaag DONDERDAG Kees van lersel regisseert het televisiespel van van- ^2°00) "FreuIe Julie" van Strindberg Vooraf zijn er o.m. de rubrieken „Achter het nieuws", en Dr L De Jong's „De wereld van vandaag" De avond wordt weer besloten met een extra journaal over het koninklijk be zoek uit Thailand. Vlaanderen: 20.30 Aangename ken nismaking met Zoetenaaie, de kleinste gemeente van België; 21.00 „II Bidone" Frederico Fellini's psychologische speel! film met o.a. Broderick Crawford en Giulietta Masina. België Frans: 20.30 Télé-Match; 21.10 programma over de cineast Charles de Keukeleire. "Die eiskalte Nocht" is de titel van een televisiespel van Edmund Wolf dat vanavond om 20.25 via Langen! berg op de beeldschermen komt. Daar na een mediseh-psychologische discus sie over de vraag: „Hoe word ik gezond oud?"

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9